Britse minister acht Europese eenheid dringend nodig West-Duitsland wil bijdragen aan ontwikkelingshulp De beurs Nieuzv plan voor verzoening tussen de EEG en de EVA EEG-ministerraad besprak associaties Geen herwaardering van D-mark Goudvoorraad blijft toenemen Introductie „Holland Fund" aan de beurs NEDERLANDSCHE HANDEL MAATSCHAPPIJ SCHEEPVAARTBERICHTEN In 1959 werd ƒ80 min meer krediet verschaft 11 Misset had hogere omzet in eerste halfjaar Trygve Lie naar ons land Prof. Erhard te Washington Thomassen en Drijver heeft goed jaar Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland ffi Banken staan er goed voor. SPAAR VEILIG - SPAAR BIJ DE N.H.M. 3/4% rente tot f 30.000,-- Franse handel met OEES en dollargebied volgend jaar geheel vrij WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1960 De Britse minister voor Europese Za ken, Edward Heath, heeft gisteren in Straatsburg verklaard, dat de eenheid van Europa meer dan ooit dringend nodig is. doch dat de Britse betrekkingen met het Gemenebest en de Britse binnenlandse landbouwpolitiek onoverkomenlijke hin derpalen zijn voor toetreding van Engeland tot de Europese Economische Gemeen schap van de „zes", zonder wijziging van het E.E.G.-verdrag. Heath, die sprak in een debat, in de raadgevende vergadering van de Raad van Europa over de Europese economische betrekkingen, deelde mede, dat men in En geland op het ogenblik druk bezig is met het bestuderen van de gevolgen der eco nomische splitsing in Europa. Het politie ke klimaat voor onderhandelingen was volgens hem in de afgelopen maanden veel verbeterd. Doch, zo voegde hij hier aan toe, Engeland zal geen officiële onder handelingen beginnen, als de vooruitzich ten voor het vinden van een oplossing niet gunstig zijn. Europa kan zich een nieuwe mislukking (als met de onderhandelingen over een vrijhandelszone in 1958) niet ver oorloven. Er zijn nog geen voorstellen uit gewerkt, of oplossingen in zicht. Duidelijk is echter wel, dat de concessies niet van een kant kunnen komen. Vóór alles zijn ge duld, vastberadenheid en vaardigheid om de problemen op de juiste waarde te schatten nodig, zo verklaarde hij. Minister Heath waarschuwde ten slotte, dat Europa niet alleen wegens de ople ving van de koude oorlog zijn eenheid moet herstellen, doch dat dit ook voor de betrekkingen van Europa met de nieuwe onafhankelijke landen in Azië en Afrika nodig is. De Nederlandse socialistische senator ir. H. Vos, had tevoren als rapporteur van de economische commissie van de Assem blee verklaard, dat een overeenkomst tus sen de E.E.G. en de Europese Vrijhan delsassociatie (EVA) waarbij industrieel minder ontwikkelde landen als Ierland, IJsland, Turkije en Griekenland zich zou den kunnen aansluiten, de enige moge lijkheid was om uit de huidige spanning te komen. Die regionale overeenkomst zou, met in achtneming van de bepalingen van het GATT (Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel) het volgende moeten omvatten: Geleidelijke afschaffing van de douanetarieven en contingenten op indus triële goederen; harmonisatie van de dou anerechten ten aanzien van andere landen en een gemeenschappelijk buitentarief voor bepaalde produkten; een gelijklopend schema voor het afbreken van de tarieven in de E.E.G. en de EVA; coördinatie van de handelspolitiek ten aanzien van andere landen; uitbreiding van de handel in land- bouwprodukten met inachtneming van het komende gemeenschappelijke landbouwbe leid van de E.E.G.'.handhaving van bij zondere betrekkingen van de afzonderlijke landen met hun overzeese gebieden (met name die van Engeland en het Gemene best); geleidelijke coördinatie van de eco nomische, financiële en sociale politiek van de deelnemende landen. De Zweedse voorzitter van de economi sche missie, Heckscher, verklaarde dat de denkbeelden van ir. Vos voor het sa mengaan van E.E.G. en EVA aanzienlijk De ministerraad van de E.E.G. heeft gisteren in Brussel in besloten vergade ring geen overeenstemming kunnen berei ken over een verzoek van de Ivoorkust om de associatie met de Gemeenschap voort te zetten. De kernvraag bij de be handeling van dit verzoek was, evenals bij het in juli van dit jaar besproken ver zoek van Togo, of het verlengen van de associatie-overeenkomst met de vroeger van landenleden van de E.E.G. afhanke lijke gebieden, betekent dat na het aflo pen van de daarover in het verdrag van Rome opgenomen regelingen (de in 1962 aflopende toepassingsovereenkomst voor de associatie met landen overzeedeze as sociatie automatisch wordt verlengd. Van Nederlandse zijde bestaan daartegen be paalde juridische bezwaren. De ministerraad, waarop overigens al leen België en Luxemburg door een mi nister waren vertegenwoordigd, besloot onder voorzitterschap van de Nederland se staatssecretaris van Buitenlandse Za ken, dr. Van Houten, voorts het perso neelsstatuut voor ambtenaren van E.E.G. en Euratoom voor te leggen aan het Euro pese Parlement ter advies. Over de pen sionering bleek nog geen overeenstem ming te bestaan. De regelingen daarvoor zullen nog nader door de deskundigen van de zes landen worden besproken. Turkije en de E.E.G. De Executieve Commissie van de E.E.G. staat welwillend tegenover het her vatten van de besprekingen over de asso ciatie van Turkije met de E.E.G. Hoewel de Turkse regering nog geen officiële stap pen heeft gedaan, acht men het in Brus sel mogelijk, dat de besprekingen de ko mende maand weer op gang zullen ko men. De voorbesprekingen over de associatie waren tegen het einde van het vorig jaar afgesloten. De onderhandelingen over het verdrag zouden al begonnen zijn als er geen regeringswijziging in Turkije was ge weest. Blijkens een mededeling van de directie van uitgeversmaatschappij C. Misset n.v. m Doetinchem geven de tussentijdse re- sultatenoverzichten over de eerste 28 we ken van het boekjaar 1960 een verheugend beeld van de gang van zaken. De geza menlijke omzet aan abonnementen, adver tenties en drukwerk voor rekening van derden steeg ten opzichte van de over eenkomstige periode van 1959 met 20 pet. De directie verwacht dat. onvoorziene om standigheden voorbehouden, de resultaten over het volle boekjaar I960 niet zullen blijven bij die over 1959. tegemoet komen aan bezwaren, die in het verleden tegen een associatie zijn geuit. Die bezwaren waren volgens hem overi gens veelal alleen maar voorwendsels, voortvloeiend uit gebrek aan politieke wil om tot elkaar te komen. De Franse gaullist Abdel Salaam nam echter een tegenovergesteld standpunt in. Hij meende, dat de denkbeelden van ir. Vos voor een regionale associatie even- .veel kans van slagen hadden als pogin gen tot kwadratuur van een cirkel. De voorzieningen van de conventie van Stockholm (waarbij de Europese Vrijhan delsassociatie werd opgericht.) zijn ontoe reikend voor vergaande coördinaties van „zes" en „zeven". De oud secretaris-generaal van de Ver enigde Naties en thans buitengewoon am bassadeur van Noorwegen, de heer Trygve Lie, zal van 17 tot en met 22 oktober aan staande een bezoek aan ons land brengen. De heer Lie zal in de kringen van het particuliere bedrijfsleven belangstelling pogen te wekken voor de mogelijkheden die Noorwegen kan bieden op het gebied van de industriële investeringen. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bank papier vandaag geldend in Amsterdam luiden: Engelse pond 10.5510,65, Ameri kaanse dollar 3,75—3,79, Canadese dollar 3.833.88, Franse frank (100) 76,1076.60, Belgische frank (100) 7,33—7,38, Duitse mark (100) 90,10—90.60, Zweedse kroon (100) 72,50—73,50, Zwitserse frank (100) 87.35—87.85, Italiaanse lire (10.000) 60.00 62,00, Deense kroon (100) 54,25—55.25, Noorse kroon (100) 52.5053.50. Oostenrijk se schilling (100) 14,52—14,62, Portugese' escudo (100) 1.3.12V2—13,17'/s, Spaanse pe seta (100) grote coupures 6.171/s6,32 V2. De Westduitse minister van Economische Zaken, prof. Erhard, heeft tijdens de jaar vergadering van de Wereldbank te Washington verklaard dat West-Duitsland bereid is zijn deel bij te dragen tot het ontwikkelingswerk en dat particuliere investeerders een plan voorbereiden om 1 miljard mark bijeen te brengen voor hulp aan ontwikke lingsprojecten. Minister Erhard verklaarde dat West-Duitsland zich niet onttrekt aan zijn verantwoordelijkheid en zijn verplichting om grotere bijdragen te leveren aan de ontwikkeling. „Maar ik zou nochtans willen verzoeken eraan te denken dat Duits land, na een volslagen politieke, economische en maatschappelijke ineenstorting, met de valutahervorming die erop volgde, en die 93,5 percent van het monetair kapitaal vernietigde, toch het eerst voor zijn eigen wederopbouw diende te zorgen", verklaarde minister Erhard hierna. Hij deelde mede dat de Westduitse re gering gedacht heeft aan een herwaarde ring van de mark. Dit middel ter verklei ning van de handelsoverschotten en het Amerikaanse tekort op de betalingsbalans zal echter niet worden toegepast, ver klaarde Erhard. Terzake van het medewerken aan ont wikkelingsprojecten gaf Erhard te ver staan dat de Westduitse regering zich pas kan inzetten voor dit werk als de wedex-op- bouw gereed is. Tot op dat ogenblik kan een vergroting van de Westduitse bijdrage aan ontwikkelings projecten alleen verkregen worden door de inspanningen van particuliere beleg gers. Een van de vele problemen van de we deropbouw is het vraagstuk van de 12 mil joen vluchtelingen die in een over grote oppervlakten vernield land, werk en woon ruimte moeten krijgen. „Zolang deze taak niet met succes volbracht is kan de West duitse economie niet in grote mate ener giek deelnemen aan het uitgebreide werk van de hulp aan de ontwikkeling", zei Er- hard. „Ik zelf heb herhaaldelijk verklaard dat een land als de Bondsrepubliek, dat. in de donkerste uren van zijn geschiedenis hulp van het buitenland kreeg, op zijn beurt ge hoord/ent te geven aan de morele verplich ting van hulpverlening aan armer volke ren", merkte hij op. Problemen van de wereldbank W. A. B. Iliff, vice-president van de We reldbank. heeft gisteren in de gecombi neerde jaarvergadering van de Wereld bank cn 't Internationale Monetaire Fonds bij de indiening van het jaarverslag van de Bank verklaard, dat de Wereldbank zich tegenwoordig voor verscheidene vraag stukken gesteld ziet. Hij diende dit jaar het verslag in, omdat de president van de bank, Eugene Black, ziek is. Tein jaar geleden en zelfs vijf jaar ge leden nog was de Wereldbank overwegend een „Dollarbank", zo zei hij. „Thans is de Wereldbank echter in alle betekenissen van het woord een internationale bank". Er schijnt geen enkel tekort aan ontwik kelingskapitaal. beschikbaar op conventio nele voorwaarden, te verwachten te zijn aldus Iliff. Er zijn, naar spreker uiteenzette, twee nieuwe categorieën vraagstukken gerezen. Ten eerste zijn er de nieuwe staten, tot welke, soms met weinig of geen voorbe reiding of zonder waarschuwing, nationa le onafhankelijkheid en soms een funda mentele sociale omwenteling is gekomen. Ergens en op de een of andere wijze moe ten de mannen en vrouwen worden gevon den, of opgeleid, die de grondslagen van bestuur leggen, zonder welke er geen eco nomische en sociale vooruitgang kan wor den opgebouwd. De wereldbank hoopt en verwacht haar deel te kunnen bijdragen. Een ander vraagstuk is. dat een land. dat De directie van Thomassen en Drijver Blikemballagefabrieken n.v. deelt mede, dat de verkopen over de afgelopen periode van 1960 zich hebben gehandhaafd op het hoge niveau waarvan wij eerder in dit jaar melding konden maken. Over de eerste acht maanden van 1960 waren zij circa vijftien percent hoger dan over hetzelfde tijdvak van 1959. De winst over het lopende jaar ligt dan ook op hetzelfde bevredigende niveau als die over 1959. Ook voor de nog komende maanden van dit jaar heeft men goede verwachtingen. Benzine wordt ln Zwitserland duurder Het Zwitserse Parlement heeft het regerings voorstel aanvaard om de benzineprijs te verhogen teneinde geld beschikbaar te krijgen voor de aan leg van autowegen. Ingevolge dit besluit, zal de benzine aan de pomp in Zwitserland per 1 januari 52 centimes gaan kosten inplaats van 45. Men schat dat deze belastingverhoging in de eerst volgende jaren een 100 a 120 miljoen francs zal opbrengen. l)e Londensc havenstaking Volgens de Londènse raad voor havenpersoneel wordt, thans op 164 schepen in de Londense haven niet en op 41 wel gewerkt. Deze toestand is hei gevolg van de staking van ladingklerken. met de uitvoering van een ontwikkelings plan begint, zeer snel het punt kan berei ken, waarop zijn vermogen buitenlands kapitaal op conventionele voorwaarden te lenen zeer beperkt is in vergelijking met zijn behoeften. Dit is ongetwijfeld thans het geval met Pakistan en India. Sprekende over Zuid-Amerika zei de vice-president van de Wereldbank, dat de oprichting van de interamerikaanse ont wikkelingsbank en de mogelijke toekom stige activiteiten van de organisatie van Amerikaanse staten beide een voorbode zijn van de nieuwe „wind van verandering" die over het Latijns Amerikaanse conti nent begint te waaien. De Wereldbank hoopt, dat deze wind gunstig zal zijn voor de economische ontwikkeling. DE WEEKSTAAT De weekstaat van de Nederlandsche Bank per 26 september geeft grote mutaties te zien. Wederom is de goud- en deviezen voorraad aanzienlijk toegenomen van 5.675 miljoen per 16 september tot 5.803 miljoen per 26 dezer. Van de stijging ad 128 miljoen, betrof 113 miljoen de stij ging van de goudvoorraad. Deze steeg van J 4.865 miljoen tot 4.978 miljoen. Naast de verruiming die de geldmarkt ondervond door voormelde overdracht van deviezen, verviel op 22 september 126 miljoen aan schatkistpromessen. Deze promessen waren in augustus door de Nederlandsche Bank uit haar portefeuille verkocht. De staat heeft thans een zelfde bedrag aan schatkistbiljetten bij de Nederlandsche Bank geplaatst, zodadt de portefeuille van 70 miljoen tot 196 miljoen steeg. De bankbiljettencirculatie zette door de nadering van de ultimo uit met 70 mil joen van 4.515 miljoen tot 4.585 miljoen. De afvloeiing naar de schatkist bedroeg 42 miljoen, terwijl voor 8 miljoen werd overgeboekt naar de rekening „andere in gezetenen". Hierdoor steeg per saldo het tegoed van de banken bij de Nederlandsche Bank met f 132 miljoen van f 632 miljoen tot 764 miljoen. Met deze stand ligt het tegoed van de banken circa 200 miljoen boven het verplicht aan te houden kas- reservegemiddelde. De schatkist steeg van f 464 miljoen tot f 506 miljoen deels door plaatsing van schatkistbiljetten, deels door belastingontvangsten. De geldmarkt merkte door de sterke piositie van de banken niets van de ultirno- omttrekkingen, zij bleef ruim en mede cfaardoor kwam er in de daggeldrente van 1% percent geen wijziging. Op dinsdag 4 oktober zullen de beheer ders Hope en Co. ter beurze introduceren en doen verhandelen participatiebewijzen aan toonder van het Holland Fund, een gemeenschappelijk bezit van Nederlandse effecten, opgericht onder de naam „Beleg gingsfonds 1959" in september van dat jaar. Bij de oprichting bedroeg het vermogen 1,5 miljoen waartegenover 1.500 partici patiebewijzen werden uitgegeven. Door aanmaak van nieuwe participatie- bewijzen en stijging van de beurswaarde der beleggingen, was het vermogen op 20 september 1960 opgelopen tot f 5.937.224 verdeeld na splitsing over 14.221 par ticipatiebewijzen, zodat de vermogens waarde van 1 participatiebewijs toen ƒ417,50 bedroeg. Volgens de voorwaarden van beheer en bewaring wordt het vermogen uitsluitend belegd in zuiver Nederlandse effecten. Op 30 juni geschiedde 'n eerste uitkering aan participanten tot een totaalbedrag van 61.410 of 30,per ongesplitst partici- Datiebewijs. Het vermogensaccrès van het fund zal worden geaccumuleerd, zodat aan de houders der participatiebewijzen alleen zuivere inkomsten worden uitgekeerd. Dit houdt ondermeer in, dat dividenden in aandelen slechts tot hun nominale waarde als inkomen worden beschouwd en alleen voor zover zij ten laste van de lopende winst worden geboekt. Ten aanzien van de beleggingen kan in het algemeen niet van een speculatie op korte termijn worden gesproken. Het zijn beleggingen op lange termijn, die erop ge richt zijn te profiteren van de krachtige economische expansie in Nederland Aldus het introductiebericht. Er bevinden zich in het depót van Holland Fund geen aan delen die onder de rubriek „internatio nals" behoren. De beheerders hebben zich beperkt tot belegging in goede Nederland se aandelen en obligaties. Advertentie Bescherm uw spaargelden tegen brand, inbraak en verlies. Uw besparingen zijn veilig op een spaarreke ning bij de N.H.M. Wij vergoeden over uwspaartegoed U kunt zonder opzegtermijn ten laste van uwspaar tegoed effecten kopen en uw belastingaanslagen in termijnen laten betalen. Aagtediik-27 140 m. n.o. ICreta n. Genua. Aar dijk 27 v. Hamburg n. Antwerpen. Achilles 27 v. Paita n. Mania. Adonis 27 v. Oranjestad n. St. Kitts. Alamak 28 te Lissabon verwacht. Alca 28 te Abidjan. Alcinous 28 te Port Said verwadht. Alcor 28 v. Port Said n. Bari. Algenib 27 135 m. n.o. Gibraltar n. Lübeck. Algol 28 v. Antwerpen n. Rotterdam. AJ.gorab 28 te Recife. Alhèna 27 te Antwerpen. A ik es 28 te Singapore. Alkmaar 28 te Abadan verwacht. Aimdijk 28 v. Marseille n. Antwerpen. Aludra 28 te Rotterdam. Ameland 27 240 m. n.o. Madeira n. La Spezia. Ampenan 27 0 m. w.n.w. Flores. Amsteldijk 27 v. Bremen n. Antwerpen. Amstelkroon 27 568 m. n.o. Rodriguez n. Singap. Amsteliaan 27 60 m. z. Cocos eil. n. Colombo. Amstelland 27 v. Amsterdam n. Zuid-Amerika. Amstelmeer 27 50 m. z.w. Bouganville n. Sydney. Amstelsluis 27 460 m. w. Cochin n. Karachi. Amstelveld 27 v. Albany n. Karachi. Area 27 v. Port Sudon n. Aden. Arendskerk 27 40 m. n.n.w. Daedalus n. Djibouti. Ares 27 te Valparaiso verw. v. Antofagasta. Argos 27 67 m. n.w. Tunis n. Mostaganem. Arr.edijk 27 840 m. w.z.w. Azoren n. Le Havre. Asmidiske 27 v. Norfolk n. Amsterdam. Asterope 27 650 m. n.n.o. Flores n. Nederland. Attis 26 50 m. z.z.w. Kingston n. Maracaibo. Atys 28 te Thameshaven. Baarn 27 49 m. z.w. Landsend n. Curacao. Balong 28 v. Guayaquil n. Buena Ventura. Bantam 28 v. Chalna n. Calcutta Batjan 28 te Ummsaid. Bawean 27 v. Singapore n. Pènang. Beninkust 28 te Porto Amboin. Bonita 28 te La Ceiba verwacht. Breda 27 v. San Juan n. Rotterdam. Bussum 26 v. Aruba n. Londen. Caltex Amsterdam 28 te Bahrein. Caltex Arnhem 27 7 m. z.z.w. Finisterre n. R'dam. Caltex Delft 27 v. Sydney n. Wellington. Caltex Delfzijl 27 te Brunsbtittel n. Vasteras. Caltex Eindhoven pass. 27 Galita eil. n. R'dam. Caltex Gorinchem 27 65 m. z.w. Skagen n. Bruns- btittelkoog. Caltex Leiden 27 v. Singapore n. Hongkong. Calt. Nederland 27 geankerd te Bari v. Liverpool. Caltex Pernis pass. 28 Little Quoin n. Bahrein. Caltex Rotterdam 27 v. Port Said n. Rotterdam. Caltex The Hakue 28 te Port. Said. Caltex Utrecht 27 v. Wellington n. Napier. Camitia 27 v. Rotterdam n. Curacao. Carrillo 28 v. Libertador n. Charleston. Cartago 28 te Golf Ito. Castor 28 te Kalamaki. Ceres 28 te Amsterdam. Charis 29 te New Orleans. Chiron 27 150 m. z.z.w. Azoren n. Amsterdam. Cirrus (weerschip) 27 te Rotterdam. Colvtto 27 350 m. o. Seychellen n. Lour. Marques. Cradle of Liberty 27 te Philadelphia v. Kaapstad. Crania 28 v. Pur'fleet n. Rotterdam. Da homey kust 27 v. Monrovia n. Freetown. Delft 28 te Amsterdam. Dinteldijk 27 Rotterdam n. Bremen. Deris 27 v. Montreal n. Port Alfred. Eenhoorn pass. 28 Kp. Matapan n. Livorno. Eliz. Broere 27 200 m. n.n.w. Cuba n. Manchester. Eos 27 te Rotterdam n. Amsterdam. Esso Amsterdam 27 v. Mena n. Suez. Esso Nederland 27 v. Farwley n. Mena. Esso Rotterd. pass. 27 Kp. St. Vine. n. B. Mashu.r. Forest Hill 29 te Swansea verwacht. Forest Lake 27 150 m. n. Benghazi n. Mena. Forest Town 27 v. Fremantle n. Bandar Mashur. Fravizo 27 v. Dublin, 28 te Port of Spain. Friesland SSM 27 Rotterdam. Gaasterkerk 28 v. Port Swettenham n. Penang. Geeststar 28 te Preston. Gemma 27 540 m. o.n.o. P'maribo n. Montevideo. Giessenkerk 26 v. Hongkong n. Hsinkang. Gooiland 27 v. Los Angeles n. Cristobal. Graveland 27 t e Rio de Jan. verw. v. Salvador. Heelsum 27 200 m. n. Dakar n. Lagos Heemskerk 28 te Genua. Hera 27 v. Hamburg n. Bremen. Hei'silia 27 v. Orinoco-rivier n. Bremen. Hestia 27 400 m. n.o. Puerto Ordaz n. Rotterdam. Hoogkerk 27 v. Port Sudan n. Aden. Reutman 27 v. Saigon n. Singapore. Ittersum 26 425 m. z.o. Kp. Race n. Le Havre. Ivoorkust 27 te Hamburg. Java pass. 27 St. Vincent n. Genua. Joseph Frering 27 100 m. n. Kp. Blanc n. IJmuid. Kaloekoe 27 v. Sorong n. Singapore. Kelydon 28 te Singapore. Karakorum 27 te Manilla. Karimata pass. 27 Kp. Guardafui n. Singapore. Karimun pass. 27 Kreta n. Napels. Keerkring 27 v. Amsterdam n. Curagao. Keizerswaard 27 v. Cabimas n. Brunsbtittel. Kelletia pass. 27 Gibraltar n. Berre. Kenia 27 200 m. o. Masira eil. n. Colombo. Kennemerland 27 v. Hamburg n. Amsterdam. Kerkedijk 27 250 m. w. Landsend n. New York. Kermia 26 v. Shellhaven n. Aden. Kertosono 27 v. Lissabon. 1/10 te R'dam verw. Kieldrecht 27 te Chalna. Kosicia 27 te Buenos Aires. Kreeft 27 v. Narvik n. Rotterdam Laarderkerk 27 v. Antwerpen n. Bremen. La don 27 te Antwerpen v. Rotterdam. Langkoeas 27 85 m. n.n.w. St. Vine. n. Marseille, hindekerk 27 150 m. w. Str. Ormoesz n. Mtwara. Lissekerk 27 t.e Aden. Maaskerk 27 te Nacala. Maaslloyd 26 v. Bugo n. Balboa. Ma'riekerk 27 40 in. z.w. Farson eil. n. Aden. Mataram 27 v. Port Moresby n. Rabaul. Medon 28 te Miragoane. Mentor 27 te Rotterdam n. Hamburg. Merseylloyd 28 te Basrah. Mississippilloyd 27 330 m. w. Madeira n. Malta. Modjokerto 28 te Miri. Mylady pass. 27 Lissabon n. Las Pslmas. Naess Commander pass. 27 K. St. Vine. n. Fawley. 7 anusa 23 v. Kenosha n. Milwaukee. N'aranio 28 v. Rotterdam n. Londen. Neder-Ebro 28 te Bangkok. Xeder-Elbe 28 te Houston. Neder-Waai 27 te Amsterdam. Nestor 27 30 m. z.w. Cadiz n. Tunis Neverita 27 1070 m. n.o. Guadeloupe n. Curagao. Nieuw Amsterdam 28 te Le Havre n. New York. Noordwijk 27 150 m. n.n.o. Finisterre n. Monrovia. Nijkerk 27 te Nagoya. Oldekerk 28 v. Rotterdam n. Yokohama. Oostkerk 28 te Genua. Oranjefontein 27 625 m. o. Ascencion n. Kaapstad. Oranje Nassau pass. 27 Flores n. Barbados. Orestes 27 tc Fort Liberte n. Kp. Haiticn. Parkhaven 28 te Santos. Peperkust 27 150 m v.\ Sint Vincent n. Dakar. Pericles 27 v. Curagao n. Le Havre. P. Ga Thulin 28 te Balboa. Philine 27 te Banias. Philippia 27 v. Tranmere n. Mena A1 Ahmadi. Pieter S 28 v. Rotterdam n. Swansea. Poseidon pass. 27 Bonaire n. Santiago de Cuba. Prins Alexander 28 te Lissabon. Prins Casimir pass. 27 Belle Isle n. Montreal. Prins der Nederlanden 27 te Port of Spain verw. Prins Frederik Hendrik 23 te Rotterdam verw. Prins Frederik Willem 27 640 m. w n.w. Scillyst naar Londen. Prins Johan Willem Friso 27 te Bremen. Provenierssingel 27 v. Lagos n. Kaapstad. Purmerend 27 v. Vizagapatnam n. Calcutta. Pygmalion 26 te Amsterdam n. Rotterdam. Randfontein 28 te Kaapstad. Rempang 27 v. Beira n. Dar Es Salaam. Reza Shah The Great 27 v. Banias n. Rotterdam. Ridderkerk 27 v. Cochin n. Tuticorin. Riouw 27 v. Melbourne n. Sydney. Roggeveen 28 te Port Elisabeth. Rondo 28 te Hongkong verwacht. Rossum 27 ten anker Portland. Sabang 28 te Phnompenh verwacht. Auto's, autobussen cn vrachtauto's eisen het grootste percentage op van de bedra gen die 99 financieringsmaatschappijen aan crediet verstrekken. Hierna volgen te levisietoestellen. Het geringste percenta ge is met de financiering van boeken en kinderwagens gemoeid. Bovengenoemde 99 financieringsmaat schappijen verstrekten in het afgelopen jaar voor 328,9 miljoen aan credieten, vergeleken met 257,4 miljoen in 1958 en 256,9 miljoen in 1957. Blijkens het or gaan van de Nederlandse Vereniging van Credietgevende Detailhandelaren had in 1959 47,2 percent van het in dat jaar ver strekte bedrag aan crediet betrekking op auto's, bussen en vrachtwagens. Van het in '58 verstrekte totale crediet was 49,3 percent gemoeid met autofinanciering, en in 1957 vergde autofinanciering 49,9 per cent van het toen in totaal verstrekte cre diet. Als nummero twee fungeren de tele visietoestellen op de lijst. Van de in 1957. '58 en '59 verstrekte totale bedragen aan crediet maakte T.V.-financiering in de be trokken jaren rexpectievelijk 7,9, 9,7 en 12 percent uit. De derde plaats bezetten meubelen en woninginrichting, met ach tereenvolgens in 1957 5,8, in 1958 6,2 en 1959 6,4 percent. De percentages voor bromfietsen belopen onderscheidenlijk 4,9. 5,1 en 5,7 percent. Hekkensluiters zijn de kinderwagens en de boeken In 1957 eiste de financiering van kinderwagens nog 0.1 percent van het in dat jaar in totaal verstrekte kredietbe drag op. In 1958 moest het percentage met 0.0 worden weergegeven, evenals in het afgelopen jaar. Voor boeken prijkte in 1957 het percentage van 0.0 doch zowel in '58 als in '59 kon 0.1 percent worden bereikt. Samarinda 27 200 m. n.w. Kaapstad n. Kaapstad. Sarangan 27 te Vancouver v. Portland. Schelpwijk 23 te Gothenburg. Sehiedijk 25 v, Baltimore n. Norfolk. ienegalkust 28 v. Hamburg n. Antwerpen. Slamat 27 700 m. o. Azoren n. Halifax. Sliedrecht 26 v. Vancouver n. Panama. Sloterdijk pass. 27 Sable eil. n. New York. Solon 27 tc Amsterdam. Sommclsdijk 27 v. Boston n. Philadelphia. Stad Delft 27 480 m. z.z.w. Kp. Verde n. L. Palm Stad Dordrecht 27 te Rotterdam. Stad Schiedam 27 90 m. w. Bergen n. Narvik. Stanvac Bcnakat 23 te Sungeigerong verwacht. Stanvac Malacca 27 tc Buatan. Stanvac Pendopo 28 te Sungeigerong verwacht. Stanvac Talang Akar 27 v. Saigon n. Buatan. Statue ol Liberty 27 v. Genua n. Port Said. Stentor 27 te Cavalla. Straat Clement 27 Kaapstad n. Durban. Straat Cook 28 te Cochin. Straat Lombok 27 tc Melbourne verw. v. Hobarï. Straat Torres 27 te Port Gentil verw. v. Lagos. Straat van Diemen 28 te Rio de Janeiro. Tshama 27 25 m. z.w. Casquets n. Azoren. Tamara 27 180 m. o. Masira eil. n. Kwinana. Tara 23 v. Montevideo n. Buenos Aires. Télamon 28 te New York. Tero 27 v. Hamburg. 28 te Bremen. Texelstroom 27 v. Amsterdam n. Huil. Tjibantjct 27 v. Mahe n. Mombasa. Tjikampek 28 te Mtwara. Tjiluwah 27 270 m. z.w. Kobe n. Hongkong. Tjimanuk 27 v. Auckland n. Melbourne. Tjimenteng 28 te Singapore verwacht. Tjitarum 29 tc Accra verwacht. Towa 27 v. Salvador n. Las Palmas. Van Ncck 27 te Auckland verwacht v. Bluff. Van Riebeeck 27 v. Aden. 28 te Mukalla. Van Spilbergen pass. 27 Kp. St. Mary n. Singap. Waal 27 55 m. w.z.w. Syracuse n. Piraeus. Waterman 27 690 m. w.z.w. Scillys n. New York. Westland 28 ten anker rede Ilheus. Willem Ruys 27 v. Callao n. Balboa. Willemstad 28 tc Amsterdam. Woensdrecht 27 85 m. n. Casablanca n. Teneriffe. Wonogiri 27 250 m. z. Guardafui n. Port Said. Wonosari 28 te Kaapstad. Wonosobo 27 400 m. w. Minicoy n. Mukala. IJssel 27 le Lattakia v. Beyrouth Zaankerk 28 te Alexandria. Zeeland 27 30 m n.o. Ushant n. Hamburg. Zonnekerk 27 700 m. n.o. Seychellen n. Adelaide. KLEINE VAART Alcetas 27 30 m. z.o. Wight n. Rotterdam. Ank T pass. 27 Borkumril n. Harlingen. Annie G 27 100 m. o. Tyne n. Leith. Areas 27 40 m. o.z.o. St. Vincent n. Rotterdam. Ardeas 27 te Amsterdam n. Malta. Atlas 26 te Amsterdam n. Rotterdam. Bab T 25 te Domsjö v. Karskaer. Binnenhaven 27 dwars Casquets n. Rouen. Bloemgracht 27 te Rotterdam. Bonaire pass. 27 Goeree n. Rotterdam. Carasso 27 30 m. n.o. Villano n. Londen. Diannel 27 36 m. o. Downsing n. Delfzijl. Draco 27 te Amsterdam n. Viano do Castello. Eisa pass. 27 JE-2 v. Kotka n. Zaandam. Fiducia 2 27 0 m. n.o. Noordhinder n. Maassluis. Gèestdijk 27 in Washbaai n. Boston. Heerengracht 24 v. Gibraltar n. Belfast. Hendr. Holwcrda 27 20 m. w. IJmuid. n. Kalmar. Inspecteur Mellema 26 v. Partington n. Waterford- Jean E 27 25 m. z.w. Noordhinder n. Liverpool. Johannes pass. 27 ET-13 v. Zaandam n. Walkom. Joost 26 v. Delfzijl n. Karskaer. Julia Mary 27 15 m. n.w. Ile de Bas n. Casablanca. Kaap Falga 26 v. Delfzijl n. Ostrand. Kemphaan 27 30 m. o. Gibraltar n. Avonmouth. Manto 26 v. Pasajes n. Bilbao. Mare Lib. 26 100 m. n.n.o. L. Palm. n. St. Etienne. Midas 27 le Antwerpen n. Rotterdam. Notos 27 25 m. z.w. Kp. Palos n. Malaga. Phidias pass. 27 Kp. Passera n. Algiers. Ponza 26 30 m. n.o. Sandhammern n Zaandam. Quo Vadis 24 v. Partington n. Gent. Strabo 26 v. Middelfart n. Aalborg. Thaletas 26 10 m. n. Kp. Dacoca n. Mostaganem. Tilly 25 te Zaandam v. Walkom. Van Brake! 27 dwars Petten n. Amsterdam. Wubbiena 27 dwars Sandettie n. Plymouth. IJssel 27 35 m. z.w. Kp. Gris Nez n. Le Havre. Zevenbergen pass. 27 Schiermonnikoog n. Antw. SLEEPVAART Barentsz Zee 27 te Rouaan v. Havana. Blankenburg. Argus en Atlas 25 te Antwerpen. Friesland 27 te Barrow verwacht. Gele Zee 26 390 m. z.z.o. St. Johns n. Bilbao. Hector 26 v. IJmuiden n. zee. Holland 26 560 m. z. Kp. Race n. Engeland. Hudson 26 80 m. n.o. Messina n. Ravenna. Humber 26 780 m. n.o. Paramaribo n. Rotterdam. Loire 26 900 m. w.n.w. St. Vincent n. Antwerpen. Mississippilloyd 26 v. Ferrol n. Rotterdam. Nestor 27 te Barrow verwacht. Noordholland 25 250 m. w. Astoria n. Japan. Oceaan 27 te Southsfields v. Blackwater. Oostzee 26 360 m. n.o. Paramaribo n. Rio de Jan. Poolzee 27 te Montevideo v. Bilbao. Simson 27 te IJmuiden. Stentor 27 te IJmuiden. Tasmanzee 26 70 m. o.n.o. Algiers n. Rotterdam. Thames 26 270 m z.w. Bermudas n. Bordeaux. Titan 24 v. Wilmington n. Engeland. Tyne 25 sleep overgegeven aan Blankenburg. Argus en Atlas Utrecht 22 v. Seattle n. Japan. Zeeland 26 250 m. w.n.w. Brest n. Montreal. Zwarte Zee 26 te Ras Al Khafji n Perzische Golf. Het Franse ministerie van Financiën heeft bekendgemaakt dat de Franse han del met landen in het dollargebied en de O.E.E.S. het volgende jaar geheel wordt vrijgemaakt. De vorige week heeft de Franse regering de vrijmaking reeds af gekondigd voor eer aantal artikelen. In een verklaring over de vrijmaking wordt door het Franse ministerie van Financiën meegedeeld dat Frankrijk niet langer invoerbeperkingen kan handhaven met het excuus van een ongunstige han delsbalans, en zo mogelijk alle tariefmuren moet slechten. Gezaghebbende waarnemers zien in de aankondiging een nieuwe stap van de Franse regering op de weg naar het verminderen van de spanning tussen de „zes" en de „zeven" en Amerika. De tarieven welke thans nog van kracht zijn bedragen, voor de nog niet vrijge maakte produkten, ongeveer 7,5 percent. Verwacht wordt dat deze tarieven in januari en april volgend jaar in twee fasen tot nul zullen worden verminderd. Damrak vaart eigen boers De internationale waarden hielden zich gisteren uitstekend. De stemming was er volkomen los van die in Wall Street. De stemming viel heel erg mee De handel was zeer middelmatig. Unilever steeg van 778 tot 784 3). Hoogovens verbeterden van 846 tot 854 (858). Kon. Olie daalde aanvankelijk van 122,90 tot 122,50 doch herstelde zich tot ƒ123.30, tegen gisteren als slotprijs 122,40. De aandelen noteerden boven pariteit New York. AKU was op 490 ruim een punt hoger. In de scheepvaartsector gebeurden geen spectaculaire dingen. Verreweg de meeste koersen in deze sector lagen rond het vorige slot. Ook in de cultuursector viel weinig te beleven. Staatsfondsen praktisch onveranderd en uiterst stil. De notering voor de 4% percent lening, gemeente Haarlem werd op 98'4 tot 98H geadviseerd, tegen gisteren 98'4. Boefee Huidekoper van 149 op 148, Boom Ruygrok van 164 op 163, Figée van 198 op 195 1. (A.N.P.) VERHANDELDE FONDSEN 26 sept. 27 sept Totaal 406 433 Hoger 76(18.7%) 115(26.5%) Lager 259 (63.8%) 232 (53.6%) Gelijk 71 (17.5%) 86 (19.9%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN. Slot A.K.U.490—493 490 Kon. Olie 123 gb—124 123.30 Philips 1173—1190 1185 Unilever - 778—786 782 Hoogovens 854859 gl 857 VOORBEURS VAN HEDEN. Slot A.K.U 495 494 Kon. Olie124.30—124.50 f 124.10 Philips 1190—1202 1205 Unilever 784—789 791 Hoogovens 860865 863 Vorige slotkoers Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank.. Twentsche Bank A.K.U Albert Heijn Amstel Bier Billiton Mij. II Bols Bührmann Papier Deli Mij Dordtsche Olie Fokker Heineken's Hoogenbosch Sch Hoogovens H.V.A Indola Ketjen K.L.M Kon. Ned. Zout Kon. Olie Muller Nat. Bezit Nederl. Ford Ned Gist- en Sp Ned. Kabelfabr. Philios Gem. Bez Philips Pref. - A'dam Rubber. Sikkens Groep Stokvis R.S Thomassen Dr Unilever Van Berkei's Pat Van Gelder Pao Van der Heem Ver. Machinefabr Wossanen Wilton ^ijenoo-d Zwanenberg-Org. In terunie Robeco Unitas Ver. Bezit v. 1894 H.A.L K.N.S.M N. Scheepv. Unie Ommeren. Dhs. v. Stoomv. Mij Nai. Anaconda Kennecott Cop par Aluminium Ltd Bethlehem Steel U.S. Steel Republic Stee] American Motors General Motors Cities Service Shell Oil Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank NEW YORK: Matige verliezen De Newyorkse beurs vertoonde gistei-en een verwarrend beeld. De elektronische en vliegtuigwaarden waren hoger, de spoor wegen en nutsbedrijven lager, de staal- waarden williger, de farmaceutische vaster en de blauwgerande waarden onregelmatig. General Electric gaf omstreeks 2 dollar prijs, terwijl IBM en AMP omstreeks 3 verbeterden. Proctor and Gamble min 3. General Electric —2'/„ en Eastman Kodak 1%. De staahvaarden waren gemengd en Bethlehem raakte op een nieuw diepte punt. De omzet was 3.170.000 aandelen. In totaal werden 1.228 fondsen verhandeld, waarvan 380 hoger en 625 lager Het indus triegemiddelde kwam van 577 11 on 574.81. dat van spoorwegen van 136 79 62 »n dat van openbare niitsbr r 9"> u; op 91.70 (UPI) 418 292 340 309% 495 475 584 426 579 520*/» f 170.10 597 405 722 281 857 147 Excl. 45014 f 103.10 975 f 124.10 418 574 435 620 1189'/! 313 10854 925 267 683 785 355 327% 360 253 340 201 826 f 210.50 f 235.— f 480.— 1130. 145 18654 15254 297 178 45'/? 76% 2944 3944 6934 54 2154 41 41 '4 6854

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11