Geen dwang om de groei van Randstad te beperken Voor probleemgebieden reeds f 280 miljoen beschikbaar AGENDA De Tweede Kamer besluit tot instelling Nieuw-Guinearaad en bondig J Bewolkt en tamelijk koud NOTA RUIMTELIJKE ORDENING Streven naar harmonische leefruimte voor 14 miljoen Nederlanders in 1980 Ingepolderd Balgzand militair oefenterrein Margriet is nog zo he'érlijk jong, zo echt een blad van déze tijd..! Europaprijs uitgereikt aan Prins Bernhard Moties van de P. v. d. A. verworpen Oogst kon snel worden binnengehaald P ës 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 Suggestie in nota Noorden zorgenkind Schaars groen Examens Luchttaxi op Eelde K<feeeAte,! Haarlem V elseit'IJ muiden Beverwijk Gestolen schilderij van Cranach terug Archief van typisch Amsterdamse geluiden Meevaller voor huurders WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1960 (Van onze Haagse redacteur) De hoofdpunten uit de thans door de regering bij de Tweede Kamer ingedien de nota over de ruimtelijke ordening strekken tot een beperking van de verdere ontwikkeling van de Randstad Holland tot de specifieke taak van dat gebied zonder dat "de overheid daartoe dwingend optreedt; het stimuleren van de zo genaamde probleemgebieden en de bevordering van een grotere opneming van de bevolking door de overige gebieden buiten de Randstad. Het vraagstuk van de steeds en snel groeiende bevolking van Nederland wordt in deze nota, waarom de Kamer reeds in 1957 door middel van een motie had ge vraagd. centraal. Het is een echte beleids nota geworden, waarin enkele hoofdlijnen worden aangegeven; de vele facetten van het vraagstuk van de ruimtelijke ordening en de concrete uitwerking daarvan worden er niet in details in behandeld. Het probleem van de groeiende bevol king kan met een paar cijfers worden ge ïllustreerd. De huidige bevolkingsdicht heid van Nedeidand bedraagt 352 inwoners per vierkante kilometer. Dit gemiddelde zal volgens de prognoses in 1980 tot 365 zijn gestegen. Voor de Randstad Holland gelden nog veel indrukwekkender getallen: 2496 thans en 3290 over twintig jaar. In absolute cijfers: de 11,5 miljoen Ne derlanders van nu zullen in 1980 tot veer tien miljoen zijn aangegroeid. Daaruit blijkt, dat de bevolkingsaanwas al weer sneller is gegaan dan in het in 1950 ver schenen rapport „Het westen des lands" werd verwacht. Toen ging men uit van 13,5 miljoen inwoners in 1980. Daar er nog geen tekenen zijn van een merkbare om buiging van die lijn, rekent men nu al met 18 a 19 miljoen inwoners in het jaar 2000. Of met andere woorden: elk jaar komen er 140.000 Nederlanders bij, in zeven jaar een miljoen. De bevolking van de Randstad zal zelfs nog toenemen van 4,2 miljoen thans tot 5,5 miljoen in 1980. ..De situatie in de Randstad Holland is wel moeilijk, maar niet hopeloos", zei de minister van Volkshuisvesting en Weder opbouw, mr. J. Aartsen, tijdens een aan Defensie had aan 40.000 ha nog niet genoeg (Van onze Haagse redacteur) Naar uit de nota over de ruimtelijke ordening blijkt, wordt eraan gedacht het zogenaamde Balgzand ten oosten van Den Helder in de Waddenzee in te polderen. Daardoor wordt een oefenterrein van zevenduizend hectare voor tanks en artil lerie verkregen. De mogelijkheid zou dan worden geopend de oefengebieden op de Waddeneilanden aan de recreatie terug te geven. Intussen zal die oplossing, als zfj al gekozen wordt, pas op lange termijn vrucht afwerpen, terwyl Defensie juist binnen kort nog meer ruimte nodig zegt te hebben. Uit de nota blijkt namelijk, dat op korte termyn opnieuw in de behoefte aan mili taire terreinen moet worden voorzien, na melijk een terrein van 450 hectare voor een tankbataljon en twee van vierhonderd hectare voor het oefenen met twee infan- teriebataljons. In hoeverre hiervoor na tuurgebieden dan wel andere terreinen (cultuurgrond) geofferd zullen worden, vormt nog een punt van overweging. In totaal is er reeds een oppervlakte van 43.600 hectare voor militaire doelein den in gebruik. Daarvan zijn ruim dertig duizend hectaren bestemd voor oefen- en schietterreinen, die als er niet geschoten wordt voor het publiek toegankelijk zijn. In de nota wordt ook aandacht geschon ken aan de hinder welke omwonenden van militaire vliegvelden ondervinden. Wanneer enige van die vliegvelden zouden kunnen worden gemist, komen daarvoor in aanmerking Ypenburg, Soesterberg, Leeuwarden, Eindhoven en Valkenburg. de nota gewijde persconferentie. En van daar ook, dat de nota bepaald geen radi cale maatregelen in uitzicht stelt om het dichtgroeien van het westen te voorkomen. De regering gaat er immers van uit. dat de keuze niet is: „Zullen we de werk nemers naar de bedrijven brengen of de bedrijven naar de werknemers?". Er zijn nu eenmaal bedrijven welke ner gens anders dan in het westen thuishoren, geboren als ze nu eenmaal zijn aan een lig ging in de nabijheid van de grote water wegen en zeehavens. Wat men wel wil is het afremmen van bepaalde bedrijfsvesti gingen welke even goed elders kunnen plaatsvinden. De regering vertrouwt in dat opzicht op de medewerking van zowel de lagere be stuursorganen (gemeenten en provincies) als van het bedrijfsleven. Het, gaat daarbij trouwens om binnen redelijke grenzen liggende aantallen. Uit gaande van een bevolkingsaanwas van 3.8 miljoen inwoners voor het gehele land. waarvan zonder beïnvloeding de helft het westen en de andere helft overig Neder land zou toevallen, wordt gesti-eefd naar een vermindering van de aanwas in het westen met 400.000 zielen. Het westen (dat wil zeggen Noord- en Zuid-Holland en Utrecht) zal dan met 1,5 miljoen vermeer deren, overig Nederland met 2.3 miljoen. Het is vooral het noorden, dat ten opzichte van die binnenlandse migratie een zorgen kind is. Want de cijfers van de afgelopen zeven, acht jaar wijzen erop. dat weliswaar alle provincies inwoners afstoten naar het westen, maar dat het zuiden toch op een vestigingsoverschot kan rekenen (inwoners afkomstig uit oost, noord en zuidwest) en dat de bevolkingstoestand in het oosten vrijwel in evenwicht is. Het. noorden is de grote verliezer en in mindere mate ook Zeeland. In het laatstgenoemde gewest zal de situatie door de voortschrijding van het Deltaplan waarschijnlijk geheel verande ren. Een en ander komt ook tot uitdruk king in de statistiek der nieuwe arbeids plaatsen in de periode 1950-1959 Van d^ 122.000 nieuwe arbeidsplaatsen werd 48.3 percent in het zuiden gecreëerd. 20 percent in het westen, 18.1 percent in het oosten en 12,4 percent in het noorden. In de nota worden een reeks hoofdlijnen voor de gewenste ruimtelijke ontwikkeling genoemd, achtereenvolgens voor de werk en woongebieden, voor de bebouwingsker nen, voor de Randstad Holland, voor de recreatie- en natuurbescherming, de mili taire terreinen, het verkeer en de open bare voorzieningen. Onder meer wordt een hiërarchie van bebouwingskernen opgebouwd, waar wordt gestreefd naar een vrij groot aantal levens krachtige dorpen de kernen beneden de vijfhonderd inwoners zijn eigenlijk niet levensvatbaar een stelsel van streek centra en tenslotte een beperkt aantal gro te steden van 100.000 tot 200.000 of meer inwoners. Met betrekking tot de Randstad wordt veel aandacht gewijd aan de groene buffer zones tussen de stedelijke agglomeraties. De totale oppervlakte daarvan lijkt vrij groot (zestienduizend hectare), maar in de schaal van de Randstad zijn zij dat niet. De Canadese hoofdstad Ottawa alleen al heeft een groene gordel van nagenoeg die oppervlakte. De groei van de Randstad, zo wordt evenals indertijd in de Zesde Industriali satienota betoogd, is nog mogelijk in ker nen als Gouda, Alphen en Woerden en mo gelijk ook Wilsveen. Verder kan Zuidelijk Flevoland verlichting brengen voor het Gooi. terwijl het Deltaplan perspectieven opent voor de ontwikkeling van het water gebied. Over de bestaande recreatiegebieden, waarvan de uitgestrektheid vooral bij draagt tot hun aantrekkelijkheid (Veluwe, Drente en de Kempen), wordt gezegd dat tegen hun verkleining dient te worden ge waakt. Verder wordt veel aandacht ge schonken aan de ontwikkeling der water sportgebieden. In dit verband kan ook worden gewezen op het recreatieprobleem in de Randstad, waar zich op de topdagen anderhalf tot twee miljoen „dagjesmensen" voordoen, een aantal dat in 1980 tot on geveer drie miljoen kan oplopen. Met het oog op de recreatie wordt in de nota de mogelijkheid genoemd slechte landbouwgronden te bebossen en de mili taire druk op waardevolle natuurgebieden te verlichten. Amsterdam. Gem. Univ. Doctoraalexamen ge schiedenis: G. G. den Hollander, Heemstede. Kandidaatsexamen geneeskunde: A. W. van Sleynen, Haarlem. Advertentie MARGRIET Stadhouds (Van onze Haagse redacteur) Het programma dat de regering ter be vordering van een evenwichtige ontwik keling van Nederland in haar nota over de ruimtelijke ordening ontvouwt, omvat een zevental punten. Daarvan ligt een deel op bestuursrech telijk niveau. Zo stelt de regering de tot standkoming van de wet op de ruimtelijke ordening voorop. Voorts worden een goede planologische coördinatie, samenvattende ontwikkelingsplannen en een actiever be leid jegens gemeentebesturen en provin cies genoemd. In het materiële vlak vraagt het schep pen van gunstige voorwaarden voor de gewenste ontwikkeling de aandacht. Deze zal worden bevorderd door bij de beslissing over opzet, prioriteit en uitvoe ring van grote werken (Zuiderzee en Delta) de ruimtelijke wenselijkheden ook in aanmerking te nemen. Ook de toewijzing van woningen zal daarop worden afge stemd, terwijl de recreatie bij de uit voering van openbare werken een vaste plaats zal worden gegeven. In het regeringsprogramma wordt een reeks maatregelen opgesomd om de sprei ding van de bevolking te bevorderen en daarbij speciaal de probleemgebieden aan hun trek te laten komen. Premies en prijsreducties zullen indu strieën moeten aantrekken, de infrastruc tuur voor verkeer en ontspanning op peil gebracht, migratie en scholing vergemak kelijkt enzovoort. In totaal is voor deze doeleinden reeds een rijksbijdrage van ruim 280 miljoen (over verscheidene posten en begrotings jaren verdeeld) uilgetrokken. Aero-Taxi heeft een tweepersoons passa giersvliegtuigje op de luchthaven Eelde gestationeerd. Deze luchttaxi zal dienst kun nen doen als aanvoermogelijkheid voor de grotere luchtlijnen en voor het tussenste- delijk vervoer. Aero-Contractors n.v. wil met deze be scheiden luchtverbinding op Eelde de in teresse peilen die in het noorden van het land bestaat voor een luchtverbinding. Bij een bevredigende belangstelling zal men een groter toestel, bijvoorbeeld een Dor- nier voor vijf passagiers in gebruik ne men. Mocht uit de belangstelling blijken dat er voor bepaalde trajecten geregeld passagiers zijn, dan zal een vergunning voor een lijndienst worden aangevraagd. Advertentie e£eqcvyi£>-' Stadsschouwburg: Donderdag 20 u.: Het Nederlands Ballet. BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., echter donderdag alleen 14 u.: „Fred die und die Melodie der Nacht," 14 j. Donderdag 19 en 21.15 u.: „08-15", 18 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., echter vandaag 20 u.: „Du Rif if i chez les hommes", 18 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Gevaarlijk blond", 18 j. Luxor Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „De grote ontsnapping", 14 j. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „The naked and the dead", 18 j. Minerva Theater: Vandaag en donder dag 20.15 u.: „De zomer van de 17e pop," 14 i. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Nooit op zondag," 18 j. Roxy Theater: Dagelijks 14.30, 19 en 21.15 u.: „Het monster uit de riolen", 18 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u.: „The wrong man", 14 j. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en donderdag 20 u.: „De laatste getuige", 14 j. TENTO ONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Tot 10 okt. Unes- co-expositie van reprodukties naar aqua rellen „Watercolours". Dagelijks 10-17 u., zondags 13-17 u. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 16 okt. expositie van grafiek en tekeningen van Willem Nijs. Dagelijks 10-12.30 en 13.30-17 u., zondags 14-17 u. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstr.l): Tot 1 okt. expositie van dierentekeningen van Ruth Fischer. Dagelijks 10-22 u. DIVERSEN (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 23 sept.) WOENSDAG 28 SEPTEMBER Thalia, 20 uur: „Paniek in een wereld stad". Rex, 20 uur: „Eiland der jaloezie". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30—12 en 14—16.30 uur. DONDERDAG 29 SEPTEMBER Thalia, 20 uur: „Vrouwengevangenis". Rex, 20 uur: „Eiland der jaloezie". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30—12 en 14—16.30 uur. WOENSDAG 28 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Faja Lobbi". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Rimi, kind van de wildernis". DONDERDAG 29 SEPTEMBER Kennemer Theater: Geen voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Rimi. kind van de wildernis". De „Venus" van Lucas Cranach de oude, die begin december uit het Stadelmuseum in Frankfort werd gestolen, is terecht. Vol gens de politie van Frankfort werd het ver dwenen schilderij zondag op een anonie me telefonische aanwijzing gevonden in een bagagevak op het centraal station van München. Er lag een papier bij met de volgende woorden: „terug uit Guatemala. Wij schilderden hetzelfde. Veel dank aan het Duitse volk". Het schilderij heeft een waarde v 250.000 mark Prins Bernhard heeft vandaag in Straats burg in het gebouw van de Raad van Europa de Europese prijs in ontvangst ge nomen. De prins arriveerde gistermiddag op het vliegveld van Entzheim bij Straatsburg, waar hij werd begroet door de Nederland se permanente vertegenwoordiger bij de Raad van Europa, mej. mr. Witteveen en de secretaris-generaal van de Raad van Europa, Benvenuti. De Prins was verge zeld van zijn particuliere secretaris, dr. F. A. de Graaff, zijn secretaresse mej. C. M. Gilles, en door zijn adjudant, majoor W. S. K. Bischoff van Heemskerck. De Europa-prijs, die enige jaren geleden door de Hamburgse zakenman Töpfer is ingesteld, is aan Prins Bernhard toegekend, wegens zijn verdiensten als voorzitter van de Fondation Europeènne de la Culture. De prijs, die 10.000 Zwitserse francs be draagt en die voorts bestaat uit een gou den medaille en een oorkonde, is aan de Prins uitgereikt door de voorzitter van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa, de Deen Per Federspiel. (Van onze Amsterdamse redacteur) De Archiefdienst van de gemeente Am sterdam is sinds kort overgegaan tot het vastleggen van typisch Amsterdamse ge luiden. Een afdeling die de naam „Fone tische Documentatie van Amsterdam" heeft gekregen zal geluidsbanden van belangrijke gebeurtenissen, van de stemmen van voor aanstaande Amsterdammers en zelfs van draaiorgels en carillons voor het nage slacht bewaren. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft met 108 tegen 5 stemmen het wetsontwerp aangenomen tot instelling van een volksvertegenwoor diging in Nieuw-Guinea. Het algemene oordeel van de P.v.d.A. was, dat het wetsontwerp te weinig te laat geeft, maar toch stemde de overgrote meerderheid van de P.v.d.A. voor. Tegen stemden P.SP., C.P.N, en van de P.v.d.A de heren Frans- sen en Schürer. De motie van de P.v.d.A., waarin werd gevraagd een speciale regeringscommissa ris in Nieuw-Guinea te belasten met de zorg voor alles wat het tempo der zelfbe schikking kan versnellen, werd bij zitten en opstaan verworpen. Alleen de P.v.d.A. steunde de motie. De meerderheid twijfel de er niet aan dat de gouverneur eraan zal meewerken de bevolking naar zelfbe schikking te leiden. Het amendement van de P.v.d.A., dat ten doel had het lidmaatschap van de Nieuw-Guinea-raad voor te behouden aan hen voor wie Nieuw-Guinea blijvende woonplaats is, werd eveneens bij zitten en opstaan verworpen. De meerderheid wilde niemand uitsluiten omdat Nederland geen rassendiscriminatie kent en omdat de Pa poea's juist veel van de Nederlandse leden in de raad zullen kunnen leren. Alleen de P.v.d.A. steunde de motie. Het amendement van de P.v.d.A. tot wijziging van het eedsformulier bij aan vaarding van het lidmaatschap van de Vóór eind september zal de gehele graanoogst zijn geborgen. De indruk be staat dat omstreeks 17 september nage noeg de gehele oppervlakte granen was gemaaid en voor ongeveer 90 procent ge borgen, met uitzondering van de akkers in Groningen en de IJsselmeerpolders, waar op die datum nog op oppervlakten van betekenis het graan niet was binnen gehaald. Minister V. G. H. Marijnen deelt dit mèe in antwoord op schriftelijke vragen van het tweede-kamerlid Van Meel (KVP) over de huidige stand van zaken bij de akker- bouwprodukten: Dankzij de activiteit van het georgani seerd bedrijfsleven en van militairen kon er over voldoende arbeidskrachten bij de noodzakelijk sneile oogst worden beschikt. Het tempo van het binnenhalen van de oogst is mede afhankelijk van de beschik bare maaidorsers en graandrooginrichtin- gen, aldus minister Marijnen. raad werd met 72 tegen 41 stemmen ver worpen. P.v.d.A., P.S.P. en C.P.N. stem den voor. Uit en door de Nieuw-Guinea-raad zal een dagelijks bestuur (college van gedele geerden) worden aangewezen. Een amen dement met de strekking het aan de raad over te laten of hij blijvend behoefte heeft aan het college van gedelegeerden, werd bij zitten en opstaan verworpen. P.v.d.A., P.S.P. en C.P.N. stemden voor. Het amendement, volgens hetwelk de begroting van Nieuw-Guinea zou worden vastgesteld bij ordonnanties, zonder beper kingen van de bevoegdheden van de Nieuw Guinea-raad, werd bij zitten en opstaan verworpen. Alleen P.v.d.A., C.P.N. en P.S.P. stemden weer voor. In het algemeen overwoog de meerder heid dat de wet, die de instelling van de Nieuw-Guinea-raad regelt, een raamwet is die naar gelang de ontwikkeling van het land vordert, kan worden gewijzigd. Weggelopen .jongens gepakt. Drie jon gens, die uit een opvoedingsgesticht in Amersfoort waren weggelopen en die in Soest een auto wegnamen, zijn door de Nijmeegse politie aangehouden. Zij zijn overgegeven aan de poli lie in Soest. Spoorbrug geramd. Omstreeks halfelf vanmorgen heeft een boot de spoorbrug over het Galgewater in Leiden geramd. Ten gevolge hiervan werd het spoorver keer tussen Leiden en Alphen aan de Rijn gestremd. De treinen uit Utrecht rijden tot Alphen en keren in Alphen om. Tussen Leiden en Alphen zijn bussen ingelegd. Samenwerking. Op het grondgebied van de gemeente Capelle aan de IJsel is de eerste paal geslagen voor de bouw van 747 woningen, die ten laste komen van het woningcontingent van de gemeente Rot terdam. Beide gemeentebesturen hebben tezamen een structuurplan ontworpen om ten oosten van Rotterdam op het gebied van beide gemeenten een woonwijk te bouwen, die over twintig jaar plaats zal bieden aan 200.000 mensen. Haagse café's later open. Voor de cafés in Den Haag en Scheveningen is een uniform sluitingsuur vastgesteld: één uur na middernacht, op werkdagen en halftwee 's nacht op zondag. Nu een uniform slui tingsuur is vastgesteld, dat niet meer af hankelijk is van het seizoen en de plaats waar de cafés zijn gevestigd, verwacht de politie een betere controle op het Haagse nachtleven te kunnen uitoefenen. Burgerluchtvaart. In Genève is vol gens een besluit van de Raad van Beheer van het Internationaal Arbeidsbureau, een bijeenkomst begonnen, die is gewijd aan de arbeidsverhoudingen in de burgerlucht vaart. De conferentie duurt tot 7 oktober. Voor Sint Maarten. Het Surinaamss Rode Kruis zal twee ton rijst -.enden naar Sint Maarten voor de slachtoffers van ne orkaan „Donna". Begin oktober -.al de rijst tezamen met 10 Bruynzeel-woningen.die de Surinaamse regering heeft geschonken, worden verzonden. Boerderijbrand. Een felle brand heeft een boerderij in Alteveer (gemeente Onst- wedde) in de as gelégd. De schuur van de boerderij was vol koren en hooi. De bewo ners (vader, moeder en acht kinderen lus sen twee en veertien jaar) konden zich op tijd in veiligheid brengen. Drie kalveren konden worden gered. De inboedel ging geheel verloren. Rechterlijke macht. Aan mr. Th. R. J. Wijers is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn functie van president van het gerechtshof te 's-Hertogenbosch. Tot rechter in de rechtbank te Rotterdam is benoemd mr. W. J. Slagter, advocaat en procureur te Rotterdam en waarnemend- griffier bij het gerechtshof te 's-Graven- hage. Tot'kantonrechter te Tilburg is be noemd mr. P. M. J. Nolet, thans rechter in de rechtbank te Alkmaar. Tot kanton rechter te Nijmegen is benoemd mr. J. H. M. Petri, thans kantonrechter te Boxmeer. Ontslag. De gemeenteraad van Axel heeft: gisteravond de ex-burgemeester van deze gemeente eervol ontslag verleend als ambtenaar van de burgerlijke stand. De burgemeester werd medio augustus door de Kroon oneervol ontslagen. Belasting verlaagd. Dordrecht heeft de tarieven van de-vermakelijkheidsbelas ting op filmvertoningen verlaagd van 35 tot 25 percent. Dit komt de gemeente op circa 27.000 aan derving van inkomsten te staan. In Harlingen heeft een aantal bewoners van woningen in de Patrimoniumbuurt bericht ontvangen van de huuradvies commissie dat de huurverhoging van april ten onrechte is opgelegd en dat deze ver hoging hun door hun bouwvereniging te rugbetaald moet worden. Thans is ge bleken, dat de gemeente ook de huren in de Oostparkwijk te hoog heeft aange houden. Binnenkort wordt een ministerieel besluit verwacht, waarbij deze huizen, naar wordt verondersteld, met 1,05 tot 1,95 per week verlaagd zullen moeten worden. De bewoners van deze wijk zien reikhal zend naar dit meevallertje uit Advertentie Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in ons land staat nog steeds onder invloed van een uitloper van een voor de westkust van Noorwegen gelegen hogedrukgebied. Aan weerszijden van deze rug deden depressies de luchtdruk verder dalen. De westelijke depressie, die van Ier land nu weer naar het noordwesten be weegt, bracht veel regen in Ierland en depressie viel regen van betekenis. De storing neemt in betekenis af. Wolken velden die ermee samenhingen drongen lijk minimum-temperaturen van 1 graad vallen. Het blijft tamelijk koud weer. WEERRAPPOKTEN Donderdag 29 september Zon op 6.37 uur, onder 18.24 uur. Maan op 15.33 uur, onder uur. Maanstanden 28 sept. 2.13 uur eerste kwartier. Hoog en laag water In IJmuiden Woensdag 28 september Hoog water 8.40 en 21.11 uur. Laag water 4.00 en 16.21 uur. Donderdag 29 september Hoog water 9.54 en 22.38 uur. Laag water 5.03 en 17.35 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum -temperaturen Duiten- en Dinnenland M M wan gisteren *3 d W S Neerslag laatste 24 uur t> Li O 4) Den Helder zwaar bew z 16 0,1 Ypenburg onbewolkt ono 16 Vlissingen onbewolkt ono 16 Eelde geheel bew verand. 15 0 De Bilt onbewolkt windst. 16 0 Twente mist windst. 14 Eindhoven onbewolkt no 15 Zd-Limburg onbewolkt o 14 0 Helsinki geheel bew. n - Stockholm geheel bew. n 9 5 Oslo onbewolkt nnw 12 Kopennagen half bew. nno 11 0,1 Aberdeen zwaar bew. zo 11 Londen zwaar bew. 0 16 Amsterdam onbewolkt 0 16 Brussel onbewolkt no 15 0 Luxemburg onbewolkt ono 13 Parijs half bew. O 17 Bordeaux regenbui zw 19 12 Grenoble regen windst. 20 5 Nice zwaar bew. nnw 21 1 Berlijn regen wnw 13 5 Frankfort onbewolkt no 15 0 München mist windst. 14 0 Zürich zwaar bew. wnw 16 0 Genève geheel bew windst. 16 0 Locarno geheel bew windst. 20 0 Wenen onbewolkt windst. 15 0 Innsbruck regen windst. 18 0,4 Belgrado regen windst. 19 0,1 Athene zwaar bew. windst. 23 Rome zwaar bew. windst. 21 22 Ajaccio zwaar bew no 23 37 Madrid onbewolkt w 21 Mallcrca half bew windst. 27 16 Lissabon nalf bew wzw 22

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2