Overbevolkt Japan vormt laboratorium werelds grootste voor geboortebeperking muioen abortusgevallen Anderhalf milj per jaar om met te stikken in economisch-geografisch dwangbuis „Klein Europees chauvinisme" in Straatsburg gelaakt NAAIMACHINES WERELDNIEUWS Arabische landen willen hun olie zelf transporteren WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1960 5 Huurconfüict in Londen wordt gesust 1 Concurrentie oneerlijk? Initiatief verwacht van ministers en „de zeven' ,2 KINDEREN PER GEZIN" Wachten op beter Emigratie onmogelijk Parijse vliegvelden waren tot gisteravond gesloten Begin proces-Eichmann uiterlijk in januari Op de raatótcel ENGEL CAIRO (AFP) Het te Cairo verschij nende dagblad „Al-Gomhoeria" meldt, dat op de volgende conferentie van de Arabi sche olielanden, die te Beiroet zal worden gehouden, door de Arabische Liga een plan zal worden voorgesteld, waaronder alle in de Arabische landen geproduceer de olie zou moeten worden vervoerd in tankschepen, die onder Arabische vlag va ren. Volgens het blad zou de organisatie van de geprojecteerde „Algemene Arabische maatschappij voor het vervoer van aard olie" in drie fasen geschieden, „teneinde de oliemaatschappijen en de tankrederijen niet onmiddellijk de schrik op het lijf te jagen". Pas in de derde fase zal alle olie uit de Arabische landen met tankschepen van deze maatschappij worden vervoerd. WASHINGTON (AFP) De minister van Financiën van Irak, Hasjim Jawad, heeft vandaag in de gecombineerde jaar vergadering van de Wereldbank en het In ternationale Fonds te Washington, gepro testeerd tegen de recente verlaging van de olieprijzen. Bepaalde grote ontwikkelde landen, zo zeide minister Jawad, wijzigen hun economische politiek zonder rekening te houden met de uitwerking, die dergelij ke wijzigingen kunnen hebben op het economische leven van de minder ontwik kelde landen. Een bijzonder treffend voor beeld is de verlaging van de olieprijzen, waartoe werd besloten, zonder dat ook maar in het minst rekening werd gehou den met de belangen der produktielan- den. Minister Jawad verzocht voorts om een verlaging van de leningrente van de We reldbank. LONDEN, (Reuter) De Conservatie ve gemeenteraad van de Londense voor stad St. Pancras heeft besloten de uitzet ting van een aantal huurders die weigeren een hogere huur te betalen voorlopig te staken. De komende dagen zullen onderhande lingen worden aangeknoopt met het comi té van huurders. Vrijdag en zaterdag is het in St Pancras tot heftige tonelen gekomen tussen huurders die zich in hun huizen had den gebarricadeerd en agenten die hen er uit wilden zetten. Overigens is de raad van mening dat de huurverhoging onmogelijk ongedaan kan worden gemaakt. Hunnerzijds hebben de driehonderd ontevreden bewoners ver klaard de verhoogde huur niet te zullen betalen voordat degenen die uit hun woning zijn gezet andere woongelegenheid hebben gevonden. Bijeenkomsten en openbare vergaderin gen zijn in St Pancras verboden. Advertentie Ibfs shag wat 'n shag! de halfzware shag om noolf vergeten. DOBBELMANN LEKKER MAM (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma TOKIO. De strooibiljetten die uit het vliegtuig neerdwarrelden over Tokio, maakten geen reclame voor chocola of sigaretten, doch voerden een slagzin: „Twee kinderen per gezin". Onder die slagzin voert het overbevolkte Japan een intensieve campagne voor geboortebeperking: propaganda op scholen, voorlich ting door staatsbureaus over periodieke onthouding en contraceptieven die bij politieverordening op een in het oog lopende plaats in apotheken moeten worden geëtaleerd Artsen en vroedvrouwen werken er aan mee, er is zelfs een „bond van gesteriliseerde mannen". En als alle preventieve middelen gefaald hebben, resteert de medische ingreep. Zoals de Japanse dokter Ogino al uit rekende dat een kind een kans van één op zes heeft om geboren te worden, daar heeft het in Japan slechts een kans van één op twee om ter wereld te komen, want fapan kent jaarlijks ruim anderhalf miljoen gevallen van abortus provocatus, dooi de staat goedgekeurd en betaald en door competente medici uitgevoerd. Zo is alle morele en religieuze aspecten buiten beschouwing gelaten Japan het proefkonijn voor een sociaal-economisch probleem, dat op zekere dag de wereld mogelijk meer zal interesseren dan de tegenstelling tussen kapitalisme en commu nisme. Want waar die twisten over de verdeling der rijkdommen van deze wereld, daar hangt het vraagstuk der geboortebeperking samen met de vraag of zelfs met de rechtvaardigste verdeling die rijkdommen voldoende zullen blijken om —terwijl erosie in Azië, Zuid-Amerika en Afrika langzaam agrarische continenten vernietigt het stijgend aantal monden te voeden en het groeiend aantal handen werk te geven. Nu is zeker de grens van de technische i agrarische ontwikkeling in de wereld nog lang niet bereikt. Veeleer zijn het eigenlijk uit de tijd geraakte nationale, po litieke en raciale barrières, die een vrije stroom van mensen, goederen en kennis verhinderen en zo regionaal nu al de bran dende problemen scheppen waarvoor straks misschien degehele wereld zich geplaatst zal zien. Hoe brandend het in Japan is, valt nauwelijks te dramatise- n. Japan verloor na de oorlog 45 percent van het territoir waarover het eens beschikte. De 92 miljoen Japanners zitten nu samengeperst op hun eilanden die niet voor geografische uitbreiding in aanmerking komen, met een bevolkings dichtheid die statistisch iets onder de Ne derlandse ligt, maar in feite veel groter is, omdat slechts een zesde van het natio nale grondgebied bewoonbaar is. Ieder jaar worden twee miljoen Japan ners twinjig jaar.-Ondanks verlenging van de leerplicht, ondanks verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd tot 55 jaar, betekent dit dat dc Japanse economie jaar lijks aan negenhonderdduizend mensen nieuwe werkgelegenheid moet bieden. An ders gezegd is dat een jaarlijkse uitbrei ding van de economische activiteit met ze ven percent dat is politiek, sociaal, economisch en nationaal Japans funda mentele, over alles beslissende probleem. Want al is het industriële potentieel, in tegenstelling tot het agrarische (Japan moet veel voedsel invoeren) nog niet aan zijn plafond, bij de afzet va: zijn produk- tie in het buitenland ondervindt Japan stelselmatig geweldige weerstanden. Die weerstanden overwinnen is de eerste op gave van Japans buitenlands beleid. Het militaire verdrag met de Verenigde Sta ten (dat geen enkele Japanner werkelijk wenste) was de prijs voor het openhouden van Japans belangrijkste markt. Het af wimpelen van het bezoek van de Karei Doorman had niets te maken met de door minister Luns veronderstelde „rugge- graatloosheid", maar alles met de wens om een toekomstig economisch operatie terrein in Indonesië niet te verliezen. Japans mededingers hebben het verwe ten oneerlijke concurrentie te plegen door het gebruik van overwerkte en onderbe taalde arbeidskrachten. Dat ligt in werke lijkheid wel iets anders. Japan heeft de STRAATSBURG (ANP) De Raadge vende Vergadering van de Raad van Euro pa heeft maandag in een debat, waarin onder andere de Europese Gemeenschap pen werden gelaakt wegens „Klein Euro pees chauvinisme", het ministercomité aanbevolen zijn initiatiefrecht te gebruiken om de organisatie van de Raad van Euro pa nieuw leven in te blazen. In een vrijwel eenstemmig aangenomen resolutie (er wa ren slechts twee onthoudingen) verklaart de Vergadering, dat het van bijzonder be lang is, dat de zes landen der Europese Gemeenschappen (E.E.G., Euratom en E.G.K.S.) en de zeven landen van de Europese vrijhandelsassociatie (EVA) bij elkaar worden gebracht door middel van een verdere ontwikkeling van de Raad van Europa. De Nederlandse afgevaardigden J. J. Fens (K.V.P.), die als rapporteur op de politieke commissie het debat inleidde, stelde dat de andere landen van de Raad van Europa, en met name Groot-Brittan- nië en de Scandinavische landen. het ideaal van de grotere Europese eenheid tegenover deze gevaarlijke neiging van „de zes" moesten stellen. Men moest dan echter ook de fouten, die aar de Raad van Europa kleven, wegnemen. De zwakke plek in de organisatie is op het ogenblik ongetwijfeld het ministercomité. Veel werk van de Vergadering leidt tot niets, omdat de ministers zich zelf schijnen te hebben gedegradeerd tot een soort postkantoor, dat aanbevelingen doorzendt aan de natio nale regeringen of aan internationale orga nisaties, zonder verder iets te doen. Ruggegraat Volgens de heer Fens moeten de afge vaardigden van de Raad van Europa in hun nationale parlementen een soort „pressure-group" vormen en druk uitoefe nen om de aanbevelingen van de Raad van Europa verwezenlijkt te krijgen. Hij bepleitte daarom een betere indeling van de werkzaamheden van de Raadgevende Vergadering. De grote politieke kwesties van de Europese integratie moeten de rug gegraat van de gedachtengang vormen, aldus deze resolutie. De Ier De Valera pleitte voor het benoemen van ministers of staatssecretarissen voor Europese Za ken. De Fransman Pinton merkte tenslotte wat zuur op, dat het de zeventiende of achttiende maal is dat de Raadgevende Vergadering er bij de ministers op aan dringt de Raad van Europa nieuw leven in te blazen. De Raadgevende Vergadering heeft maandag voorts het ministercomité aanbe volen te streven naar coördinatie van de radio-uitzendingen van West-Europa naar landen achter het ijzeren gordijn. Wegens de verscherpte verhoudingen tussen West en Oost is een vrije voorlichting van de volken in Oost-Europa van bijzonder be lang. aldus een aanbeveling die werd aan genomen met vijftien legér. vijf stemmen bij veertien onthoudingen. paar miljoen half werklozen en nog meer vervroegd gepensioneerden. Wie over goedkope arbeidskrachten spreekt, omdat een Japanse arbeider de helft verdient van een Europese, moet in het oog houden, dat alle Japanse bedrijven, om de werk loosheid binnen de perken te houden, tot in het ongelofelijke overbezet zijn, soms tot de dubbele sterkte. Bedenkt men nu dat Japan, een land dat uit zijn magere hulpbronnen alleeh maar natuur- WMmzm/M Japanse schooljongens: een kans van één op zes ,een kans van één op twee, maar tenslotte een kans op een bestaan. pen kan Japan alleen nog op de laatsten rekenenIs het een wonder dat de ogen der Japanse regeringen gevallen zijn op de steeds klimmende lijn in de statistie ken, die het aantal geboorten aangeeft? Het middel van kunstmatige beperking der bevolkingsaanwas is trouwens niet nieuw in Japan, Nippons historie is vol infanticide, kindermoord (vooral van meisjes) en van een inmiddels in onbruik geraakte traditie volgens welke onproduk- tief geraakte ouders zich vrijwillig in de bergen terugtrokken om er om te komen. Vergeleken met die middelen is abortus nog zachtaardig. Iedere weldenkende Ja panner zal zich overigens haasten te ver klaren dat de anderhalf miljoen vrucht afdrijvingen per jaar slechts een noodin- greep vormen, die door betere voorlich ting en voorbehoedmiddelen op den duur onnodig zullen blijken. Nu sturen onont- hoogste levensstandaard van geheel Azië. Die zou nog verhoogd kunnen worden, wanneer Japans afzet niet zo geremd zou worden. Van 56 miljoen mensen op pro- duktieve leeftijd heeft de Japanse econo mie er slechts 42 miljoen aan het werk. Er zijn driekwart miljoen werklozen, een zijde, papier en gekweekte parels aan de wereldmarkt zou kunnen brengen, in 1965 honderd miljoen inwoners zal hebben, waarvan 67 miljoen op produktieve leef tijd, dan begrijpt men dat iedere Japanse regering de schrik om het hart moet slaan. Welke mogelijkheden resten haar? Emi gratie? De Aziatische landen zijn zelf, ge meten naar hun ontwikkelingsgraad, vaak overbevolkt, passen er in ieder geval voor de ijverige en zoveel hoger ontwikkelde Japanners binnen te halen, die hen on middellijk voorbij zouden streven. Zij hebben bovendien slechte herinneringen aan de tijd dat Japan met militaire machts middelen emigratiegebieden openbrak ter stichting van de zogenaamde „Grootazia- tische welvaartssfeer". Het lege Australië weigert niet-blanke immigranten. Alleen het ruimharige Bra zilië neemt er jaarlijks een paar duizend op. Bovendien zijn de Japanners zo vast- geworteld aan hun eilanden, die niet al leen hun land maar ook hun leven bete kenen, dat zelfs de interne emigratie naar het halflege noordelijke eiland Hokkaido, dat zes maanden onder sneeuw en ijs ligt. maar pijnlijk langzaam vordert. Emigratie derhalve onmogelijk, agrari sche ontwikkeling vrijwel aan het plafond, industriële expansie beperkt door afzet mogelijkheden, stijgende levensstandaard, een sterftecijfer dat door betere medische voorzieningen vergeleken met voor de oor log gehalveerd is, van de compensatiefac toren oorlog, epidemieën en natuurram- Dol op kinderenin weinig landen worden ze zo vertroeteld als in Japan. Op de Japanse kalender die vol feestdagen staat, zijn er dozijnen voor kinderen. Dan doet de hele familie een schone feestkimono aan en gaat naar snoep- en speel goedwinkels. wikkelde Japanners hun vrouwen soms nog drie keer per jaar naar de dokter, 'omdat een gratis abortus hun voordeli ger en eenvoudiger voorkomt dan allerlei gereken of gebruik van contraceptieven. „Het wachten", zo zei een Japanse arts mij, „is natuurlijk op „de pil", een tablet dat een vrouw gewoon kan innemen om een maand onvruchtbaar te blijven. Pil of geen pil, het probleem der ge boortebeperking werpt enorme morele en religieuze controversen op. „Wij verklei nen de waarde van de bezwaren niet", zo zei een Japanse ondernemer tegen mij," maar dank zij de geboortebenerking is ons geboortecijfer gedaald van 35 tot 18 per duizend. Japans bevolking zal nog stijgen tot 105 miljoen in 1985 en dan gaan da len tot 90 miljoen in het jaar 2015. Die demografische ontwikkeling kunnen wij nog net economisch opvangen. Japanners zijn dol op kinderen, maar wij willen ze geen toekomst vol honger en werkloosheid insturen en van militaire avonturen heb ben we de buik vol. Laten zij die tegen geboortebeperking opponeren, ijveren voor een wereldorde zonder nationale en racia le barrières, waarin Japan een geweldige bijdrage tot. de ontwikkeling van halfbe- nutte gebieden kan leveren. Laat in af wachting daarvan het Westen, dat ons binnen de vrije wereld wil houden, ons een economische levenskans geven. Want leven moeten wij: vrij. neutraal of on vrij". PARIJS (Reuter) Op de Parijse vlieg velden Orly en Le Bourget heeft het per soneel van de verkeerstorens gisteren ge staakt om kracht bij te zetten aan zijn eis om in een andere loonschaal ingedeeld te worden. Een Amerikaans straalvliegtuig dat uit New York kwam, kon niet op Orly landen en vloog door naar Rome. Dank zij het heldere weer konden er nog vliegtui gen vertrekken en landen zonder hulp van de verkeerstorens. Tegen de middag wa ren er op Orly twaalf vliegtuigen geland en twaalf opgestegen. De andere vluchten werden echter uitgesteld tot 's avonds. De Franse regering had het personeel van de verkeerstorens laten weten, dat staken strafbaar is. Desondanks ver scheen er dinsdagmorgen maar één tech nicus op zijn werk bij de verkeerstoren van Orly. De K.L.M., die dagelijks vier retour diensten onderhoudt tussen Schiphol en Le Bourget, was genoodzaakt een aantal ochtendvluchten te annuleren. Alleen de eerste dienst, die om acht uur uit Parijs vertrok, kon doorgaan. Voor de passa giers, die later uit Parijs zouden vertrek ken en de passagiers, die om tien uur van Schiphol naar Parijs zouden vertrek ken, werd een speciale T.E.E.-trein inge legd. De middagvluchten van de K.L.M. wer den uitgesteld tot na de staking. Gisteren vertrokken twee K.L.M.-machines van Schiphol naar Le Bourget. TEL AVIVI (Israël) (AFP) Het pro ces -Eichmann zal aan het einde van dit jaar of uiterlijk in januari 1961 beginnen, aldus melden de bladen in Tel Aviv, die er aan toevoegen, dat het voorlopige on derzoek sneller geschiedt dan verwacht werd. Naar verluidt zijn speciale vei ligheidsmaatregelen getroffen voor de komst van de Westduitse verdediger van Eichmann, Servatius, die maandag in Is raël verwacht wordt. De verblijfplaats van Servatius in Israël zal worden ge heim gehouden. FRANKFORT (UPI) Robert M. Kemp- ner, een Amerikaanse jurist die heeft deelgenomen aan de processen tegen de nazibonzen in Neurenberg, heeft meege deeld dat spoedig zijn boek „De schuld van Eichmann en zijn medeplichtigen" bij een uitgever in Zurich zal verschijnen. A f wijking Wij zijn een slecht begrijper van detec tiveromans. Niet alleen zijn het deductieve puzzelen van de speurder over tijdstippen, de ontbrekende-minuten-in-alibis en de verkeerde antwoorden op listige strikvra gen geheel aan ons verspild, maar tevens hebben wij de grootste moeite met de na men der figuren. De naam van de detective gaat nog; die prenten wij ons, meteen bij het begin, al heel goed in, maar bij de hoofdverdachte en de vooruitstrevende jongeman (ten onrechte verdacht) die door amateurs-activiteiten een groot aandeel heeft in de oplossing, daar dwalen wij reeds. Zo lezen wij veertig pagina's over een zekere Jim Delaware, een montere per soon met krullend haar, helblauwe ogen, een gleuf in de kin en een enigermate ver dacht verleden, en ontdekken dan, op pa gina een-en-veertig, dat zich daar een per soon in een gesprek mengt die Jim heet. Jim zei dit en Jim zei dat. Jim stond op en Jim ging zitten. Jim richtte de blauwe ogen op de inspecteur, Jim aarzelde, Jim fronste de wenkbrauwen. En dan zeggen wij tegen onszelf: „W ie, in hemels naam, is nou die Jim? Waar ha len ze die Jim vandaan?" en dan moeten wij terug gaan bladeren om vast te kurnen stellen dat deze Jim dezelfde Jim is als de Jim Delaware der voorgaan de hoofdstukken. Dat leest moeilijk. Dat schept verwarringen van de grootste om vang. Dat ontneemt aan een detectivero man veel van de fijne bloesem die anderen er blijkbaar van plukken. Zo gaat het het gehele boek door: tel kens duiken oude bekenden op en w ij herkennen ze niet. Het geeft na tuurlijk wel een verrassende wending aan een verhaal als men bijvoorbeeld de hoofdverdachte tien pagina's lang verwart met de speciale, geheime man van Scot land Yard. die erbij geroepen is, maar toch ontneemt het er tevens veel moois aan, lijkt ons. Zo spreekt voorts de heer Perry Mason van Erie Stanley Gardner volkomen Chinees voor ons het gehele boek door en dat remt de voortganggeen pa gina kan men omslaan of deze verschrik kelijke figuur uit zich in juridisch abraca dabra waarvan de honden geen brood lus ten. En dmi de topografische gegevens in zul ke detectivewerken! Daar lopen ons de rillingen van over de rug. Vooral omdat de positie van de „Franse ramen" op het terras zulk een belangrijke rol spelen (ze stonden immers open met wapperende gor dijnen na de moord), is het zo nuttig te weten waar ze zich precies bevinden. Nu, dat dan is een gegeven dat wij nimmer meester zullen worden. Zelfs de zo nu en dan bijgevoegde plattegronden brengen daar voor ons geen veran dering in. Wij gaan daar niet prat op; wij constateren slechts. Wij vermelden het voor de nieuwsgierige lezer. Wij snoeven niet op deze duidelijke afwijkingen; wij leggen het geval slechts voor ter bestude ring. Maar zodra een beschrijving optreedt in zulk een werkje betreffende de positie van de kamers der logeergasten, de uit bouw waarin het personeel slaapt, de ach tertrap naar de torenkamer en de dood lopende gang in de linkervleugel (die nu. juist de oplossing van het mysterie biedt), dan moeten ivij het boek machteloos ter- zijdeleggen. Dat is misschien jammer voor ons. Misschien ook niet. Het is in ieder ge val merkwaardig, als men rekening houdt met het feit dat verder toch zo geweldig veel detectiveboeken worden geschreven en gelezen. Er zijn winderige dagen dat het ons wat bezorgd maakt. Duif Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTRAAT TEL. 14444 181 Voor de kinderen. Zes en twintig vooraan staande Amerikanen hebben 'n vereni ging gevormd, die tot doel heeft studie beurzen te verzekeren voor de kinderen van Povl Bang'-Jensen, het Deense lid van de UNO-commissie voor Hongarije, dat in de herfst van het vorige jaar zelfmoord pleegde naar aanleiding van het'conflict over de naamlijsten van ge tuigen. Rivaal. In een verklaring over de buiten landse politiek van het zaterdag onaf hankelijk te worden Nigerië, heeft pre mier Alhaji Sir Aboebakar Jafawa Bale- wa dinsdag gezegd, dat zijn land een neutralistische politiek zal voeren, „maar sterke banden met het Westen zal handhaven." In Lagos wordt aange nomen dat Nigerië, met een bevolking van naar schatting 40 miljoen zielen, zal proberen het leiderschap in Afrika te ontnemen aan president Kwame NKroemah van Ghana. „Nee!" Ruim 25.000 blanke Zuidafrikanen hebben dinsdagavond op een massabij eenkomst die door de leider van de op positie, De Villiers Graaff werd toege sproken, door een luid „nee" hun afkeu ring laten horen tegen de door premier Verwoerd voorgestelde republikeinse grondwet. Deze bijeenkomst volgde op een protestmars door de stad, waaraan 8000 demonstranten deelnamen. Tegen de Noren. Als onderdeel van een gecombineerde NAVO-oefening hebben dinsdag Britse en Nederlandse mari niers een landing uitgevoerd op het eiland Andaya bij Harstad, verdedigd door het Noorse garnizoen. De landings operatie verliep volgens plan. Oók natuurzuiver. De politie van Milaan heeft, in samenwerking met de douane, een onderzoek ingesteld naar de wijze, waarop twee Milaanse firma's zeeppas- ta tot voor consumptie geschikte olie verwerkten en die als „natuurzuivere olijfolie" aan de Italiaanse consument verkochten. Laatste stelling? Meer dan duizend Bel gen in Kongo zijn in juli en augustus naar Zuid-Afrika uitgeweken, aldus deelt de voorlichtingsdienst van de Zuidafrikaanse ambassade te Brussel mee. Gevallen. Een zesmotorige straalbommen- werper van de Amerikaanse luchtmacht stortte kort na het opstijgen van de luchtmachtbasis Macdill in de baai van Tampa. Een helikopter van de kust wacht van St. Petersburg pikte de drie bemanningsleden uit het water, maar kreeg motorpech en stortte eveneens in de baai neer. Een tweede helicopter van de kustwacht met vier man aan boord begaf zich ook naar de plaats van het ongeluk en stortte eveneens neer. Schepen haalden echter alle in zittenden van de di'ie vliegtuigen, tien man, levend uit het water. Langer. Het Westduitse bureau voor de statistiek heeft vastgesteld, dat ge trouwde mensen langer leven dan on getrouwde. Voor ongehuwde mannen is het sterftecijfer ongeveer 46 percent hoger dan dat van gehuwden. Voor vrouwen is dit percentage omstreeks 28. Nu niet meer. De Sovjet-delegatie bij de UNO heeft de Newyorkse politie mee gedeeld, dat zij geen bezoeken meer wenst van mensen, die persoonlijk ko men pleiten voor het verstrekken van uitreisvisa aan verwanten, die zich in de Sovjet-Unie bevinden. Dinsdag trachtte een Lithause vluchteling zich vergeefs een weg te banen door het politiecordon rondom het hoofdkwartier van de Sov jetdelegatie, waar Kroesjtsjev verblijft. Naar Mars? Deskundigen van het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart achten het niet uitgesloten dat de Sovjet-Unie „zeer binnenkort" een po ging zal doen een ruimtevaartuig naar Mars te zenden. De Russische raketten zijn hiervoor zeker geschikt. De gunstig ste datum voor het lanceren van een ruimtevaartuig met als bestemming Mars op ongeveer 500 miljoen km. is 1 oktober, eventueel enkele dagen ervoor of enige weken daarna. Het ruim tevaartuig zou ongeveer 'n half jaar na het lanceren in de omgeving van Mars komen. Bezoek. De Japanse kroonprins Akihito en zijn gemalin prinses Mitsjiko zijn dins dag voor een officieel bezoek aan de Verenigde Staten in Washington aange komen Zij maakten de reis in het pri vé vliegtuig van president Eisenhower.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3