J. van der Veer neemt afscheid als bedrijfsleider vislosregeling Minister vertraagt afgiften goedkeuringen industrie Loopbaan van hard werken in dienst van de visserij In de vishal en op zee Havenberichten Slachthuis IJmond in nieuwe vorm Woningbouw in de vrije sector is verdrievoudigd 5 Belangstelling voor heren kappersvak neemt af „De Hoop" terug van septemberreis Kerkconcert Oratorium vereniging Dit jaar recordaantal aanvragen voor teeltvergunningen Burgerlijke Stand van Velsen Raad Heemskerk vergadert donderdag Stembiljet voor blinden SPANNING IN DE BOUWNIJVERHEID Tsjechische componist krijgt monument in Rotterdam Werkgroep Rotterdams Toneel geeft besloten voorstelling Nieuwe tentoonstellingen in Haarlem WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1960 „Als je je niet volledig in wilt zetten in dit bedrijf, red je het niet", zegt de heer J. van der Veer, die tijdens zijn gehele loopbaan, nu 53 jaar, heeft bewezen, dat dit meer is dan een lege uitdrukking. Hij heeft drieënvijftig jaar lang hard ge werkt in het visserijbedrijf, en het is dan ook een vreemd idee, dat deze man morgen afscheid zal nemen. In het Witte Gebouw aan de Trawlerkade te IJmui- den wordt dan van drie tot vijf uur een receptie gehouden, waarin men de heer Van der Veer en zijn echtgenote de hand zal kunnen schudden. De heer De Boer zal dan zqn taak als bedrijfsleider van de vislosregeling in IJmui- den overnemen. Hij zal het uitstekend doen, dat weet iedereen. Maar men zal er toch nog aan moeten wennen, dat Jaap van der Veer er niet meer is. Al zal h(j ongetwijfeld nog vaak in de vishallen en de omgeving daarvan te zien zijn. Want als je je gehele leven in dienst van de visserij hebt gesteld valt 't niet mee daarmee opeens te breken. De gezondheidstoestand van de heer Van der Veer heeft hem de laatste anderhalf jaar gedwongen het al wat kalmer aan te doen. Maar hij bleef een figuur, die nooit op het appel ontbrak. Elke morgen was het weer even vroeg, en mevrouw Van der Veer vindt het niet zo erg, dat daar in nu verandering komt. „We hadden eigen lijk nooit wat aan onze avonden. Want mijn man moest 'smox-gens altijd vroeg op en dan was het dus 'savonds om tien uur al hoog tijd. Alleen de zaterdagavond kon den we echt dooi'brengen zoals we dat zelf wilden". Dat wordt nu anders. Het gezin Van der Veer kan het er 'savonds eens wat meer van nemen. Dat mag ook wel. Van der Veer heeft het meer dan verdiend, hij werkte vrijwel zijn gehele loopbaan zo'n zestig uur in de week, waar van de meeste 'snachts. Het is belangwekkend om van een man als de scheidende bedrijfsleider te horen hoe zijn visie op de toekomst van het visserijbedrijf is. Hij heeft er zijn gehele leven bovenop gezeten, en hij heeft dan ook bepaalde meningen. „Ik ben van nature geen optimist" zegt hij, „maar ik zie het wat de Nederlandse visserij betreft niet zo somber in. We hebben de laatste jaren veel schepen bij gebouwd en practisch zonder uitzondering is er een boterham mee verdiend. Ik ben ervan overtuigd dat dat wel zo zal blij ven. De praktijk bewijst wel, dat het type schip dat men nu gebruikt wel het meest geëigend is voor het uitoefenen van de visserij op de Noordzee van de 55e tot de 60e breedtegraad." Op goed paard gewed De heer Van der Veer gelooft beslist, dat men op het goede paard heeft ge wed. „Ik heb zelf dadelijk na de oor- log wel eens de verre visserij aangeprezen om het afzetgebied te behouden. Maar nu laten de resultaten in omringende vis- serijlanden wel zien dat we ons gelukkig moeten achten dat we onze kracht blij ven zoeken in de vertrouwde Noordzee." De heer Van der Veer is er blij om, dat men zich in Nederland nooit zo heeft toegelegd op industrievisserij. Bij de te genwoordige stand van de vismeelprijs zou een zich toeleggen op deze visserij fataal zijn geweest. Enkele jaren geleden ging het nog, toen grote hoeveelheden ha ring wei-den doorgedraaid, nu zou het een ramp zijn. Dat doordraaien van haring hei-innert aan een van de perioden, die de heer Van der Veer zich het liefst voor de geest haalt. Dat was de tijd, toen de Stichting voor de Nederlandse Visserij een parti culiere opvangregeling had. De heer Van der Veer was keurmeester voor de haring. Hij keurde in twee sooi-ten, de eerste deed 12.50 en werd daaronder opgehouden, de tweede had 11.00 als uiterste prijs. Wat opgehouden werd ging naar de vismeel- fabriek of er werd ingevroren. De heer Van der Veer keurde toen ook heel wat haring af, die niet geschikt was voor menselijke consumptie. „De eisen, die wij stelden, lagen hoger dan die van de Keuringsdienst voor Wa ren" zegt hij nu. „Men streefde er naar de klanten te behouden door de kwaliteits eisen heel sti-eng te houden. Voor afge keurde haring kreeg men geen suppletie, alleen de vismeelprijs werd er voor ge maakt. Doorgedraaide haring werd natuur- lijk ovei-bi-ugd. Je snapt wel, het was niet zo gemakkelijk om temidden van het gewoel als keurmeester te staan. Het is een kwestie van aanvoelen en steeds de zelfde lijn trekken. Maar ik kan wel zeg gen, dat er eigenlijk nooit reclames zijn geweest. Je hebt bij dergelijk werk er wel een flinke steun aan, als je weet, dat je je vak beheerst. Dat heb ik aan mijn eerste baas te dan ken, aan Job Gouda. In die tijd moest je vlug aan het werk. Je kwam van school, kreeg het pokkenbriefje en je kon aan de slag. Ik kwam bij Gouda en ik ben daar 22 jaar geweest. Enorm veel heb ik van die man geleerd. Het was niet alleen een goede baas, maar ook een groot pedagoog. Als ik twijfel de, zei hij „Jaap, je kunt het best! en dat gaf je een stootje in de rug." Dinsdag kwamen in IJmuidcn aan: Draco van Skive: Hoflaan, Swansea; Neder-Waal, Bremen; Burnhope. Rotterdam; Van Braker, Walkom; Bir- te Hugo Stinnes, Halstavik; Arosa Sun, Bremen; Peregrine, Londen; Leersum, Hkivedal; Arkadia, Bremerhaven: Finn. Hamiria; Plato, Bordeaux; Unitas S. Karlstad: Forel, Rotterdam, laden Staal- haven IJmuiden: Puerto de Ayamonte, Rotter dam: Odudua, West-Afrika; Solon, Antwerpen; Heimdal, Gefle; Dido, Faroe; Stamatis, Abu Ze- nima, erts lossen Buitenhaven IJmuiden: Elsa, Kotka, hout lossen Zaandam; Wexford, Boston, laden Koog a/d Zaan; Bele, Geflc; Willemstad, Southampton. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Fina Tu nesië van Duinkerken; Delft. Antwerpen; Tala- vera, erts lossen Buitenhaven IJmuiden; Mosel, Gammleby; Maria Statatos, Boston (Mass.); Ce res, Rotterdam. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Gudur naar Stockholm; Milo. Newport Mon, walsmateriaal geladen Binnenhaven IJmuiden; Arduity, Lon den; Bintang, Curacao; Elise Schauman. Gdynia, ledig van Velsen; Herroé. Hamburg; Lagos Onta rio, Antwerpen, ledig van Buitenhaven IJmuiden: Veritas, Kingslynn; Arkadia, Londen; Rane, Rot terdam; Bullfinch, Londen; Dotterel, Rotterdam; Belgia, Rotterdam; Zaanstroom, Leith; Lucas Bols 1. Rotterdam; Statenlaan. Bremen; Fandago. Swi- r.emünde, haring geladen IJmuiden; Amstelland, Santos; Rijnstroom, Londen; Gerd, Londen; Al fonso, Tercero, Bilbao, walsmateriaal geladen IJmuiden. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Texel- stroom naar Huil; Laurersborg, Delfzijl; Ham- mershus, Kopenhagen; Amstelstroom, Shoreham. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Elke morgen is bedrijfsleider J. van der Veer in de hallen te vinden. Hier bekijkt hij met afslager Cor van der Steen (links) een partij haring. De tijd van al die doorgedraaide haring is voorbij. Er is geen uitgesproken haring seizoen meer, de meeste schepen vangen van alles, en zodoende heeft men niet meer van die topweke.n zoals vroeger. .Er draait minder door, en de overbrugging heeft dan ook niet veel meer om het lijf, omdat er zeer veel geld in het fonds kwam. Maar Jaap van der Veer denkt nog vaak terug aan die tijd, die enorm druk was, veel van hem vroeg, maar hem vol komen kon bevredigen. Maar meen niet, dat het hem daarna minder goed beviel. Er bleef genoeg te doen op het gebied van de lossing. Als man van de Centrale Bond verzette hij in de loop der jaren veel werk voor de vislossers en hij slaag de er ook in een goed lopend systeem op te bouwen waarin ieder zijn deel kreeg. Hij hoopt, dat ook bij de visknechts een betere bundeling zal kunnen woi-den ver wezenlijkt. Kisten zonder koppen Dat lossen speelt ook al weer een be langrijke rol in de toekomst van het vis serijbedrijf. De heer Van der Veer heeft de nieuwe methode van mechanisch los sen nauwkeurig bestudeerd. „Het is nog niet precies wat het wezen moet" zegt hij. De band verzet nog niet genoeg werk. Kijk eens, als je 1500 kisten haring in een schip hebt, moet je die met de band in dezelfde tijd kunnen lossen als nu met drie ploegen over de plank. En dat kan hij nog niet." Via de band komt de heer Van der Veer natturlijk bij zijn wensdroom: de band met daarop aansluitend een sorteerta- fel. „Zo'n tafel met een beweegbaar vlak geeft de mogelijkheid alle stukken en alle ijs er uit te halen. En dan maar kisten zonder kop. Want dat is een van de vreemdste dingen in de hallen. Waarom toch geen afgewogen gewicht? Het was de bedoeling dat de nieuwe vishal een buikhal zou worden, waar men kisten zou kunnen stapelen. Men heeft geen bruikbare kist kunnen vin den, naar het schijnt, en nu gaat het daar net als in de andere hallen. Maar ik begrijp het nog niet, waarom het niet mogelijk is. Het kan elders toch ook?" Dat zijn dingen, waarvoor de heer Van der Veer warm kan lopen. Juist zoals over de kwaliteit-„IJmuiden is practisch altijd een kwaliteitsmarkt geweest" zegt hij. „Niet het minst door de intensieve be vissing van de Noordzee met de in zijn soort zo uitstekende kwaliteiten. De op en uitbouw van onze vloot, toegerust met alle moderne middelen die het visserij bedrijf daai-bij ten dienste staan, heeft dat in zeer stei-ke mate bevorderd." Dat geldt niet alleen voor wat de grote vloot wordt genoemd, meent de heer Van dei- Veer, maar ook voor de zeer gi-ote en met modei-ne middelen uitgeruste plat- visvloot. „Door het een zowel als door het ander hebben we half West-Eui-opa tot klant. Het is de verdienste van de handel dat men dit heeft weten te bereiken en ook weten te behouden. De uiterste zorg zal echter steeds aan de kwaliteit moeten wor den besteed, juist zoals dat nu gebeurt. Ten eerste voor het behoud van onze ex port, waarvoor wellicht door de Euromai-kt nog ruimere mogelijkheden komen, maar ook en vooral om speciaal bij massa- vis als haring en maki-eel aan een te gro- te verwijzing naar de vismeelfabriek te ontkomen." Kwaliteit het is een wooi-d, waai-aan de heer Van der Veer grote waai-de toe kent, en als keurmeester heeft hij dat ook wel getoond. „Gelukkig weten we de weg vooi-uit. Ik noem maar hek- en vries- trawler. Zolang er nog zulke initiatieven zijn en zoveel dux-f behoeven we ons voor de toekomst van het bedrijf niet ongerust te maken." De heer Van der Veer acht de sociale kant van het bedrijf bevredigend. Het be drijf verdient een boterham. Allen die er voor eikaars positie in het bedrijf en de verstandhouding onderling is in de jaren na de oorlog wel zeer veel verbeterd. „Als er nog iets te w.ensen zou zijn, was het wel dat, dat we ons nog meer van hoog tot laag deel moeten voelen van de ge meenschap, die het zo waard is je er voor in te zetten." „Een machtig mooi bedi-ijf, waarvan je de facetten vaak nog meer kunt aanvoe len dan dat je ze kunt zien". De heer Van der Veer zal dit machtig mooie bedrijf morgen moeten verlaten. Het zal hem niet meevallen om de woorden te horen spreken die betekenen, dat hij officieel gaat vertrekken. Maar uit die woorden zal hem ook wel blijken hoe hij is gewaardeei'd. Hij is zelf ook dankbaar gestemd. „Ik vind het fijn dat ik wat voor het visserij- bedrijf heb mogen- doen. Ik heb er van het begin af mijn bestemming en een stuk levensgeluk in gevonden. Vooral de laatste vijftien jaar zijn mooi geweest. Natuur lijk, er waren wel eens moeilijkheden, maar dat liet het andere nog mooier uit komen". Een wijsgerige opmerking, maar een ware opmerking. Ja, 'de heer Van der Veer is dankbaar. „Men heeft me mijn eigen gang laten gaan. Ik ben veel dank verschuldigd aan de groep die ik heb mogen dirigeren, en die de soms nodige sti-akheid in alle ge moedelijkheid aanvaardde. Er is een we derkerig respect gegroeid, men heeft me altijd alle mogelijke medewerking gegeven. Wat deze groep kan presteren juist op dagen waarop dat nodig is verbaast mij zelf nog meer dan eens. En als er van beide zijden nog wel eens een keer kri tiek is, is dat niet zo erg". Morgen is het de laatste dag. Maar de heer Van der Veer heeft contacten genoeg in het bedrijf, en hij is er dan ook niet meer uit weg te denken. Gelukkig, vindt hij zelf, want al houdt hij er officieel mee op, het visserijbedrijf kan hij in zijn leven toch niet meer geheel missen. B. en W. van Beverwijk verzoeken de raad akkoord te gaan met enkele regelin gen die zullen leiden .tot een nieuwe vorm van het Slachthuis IJmond". Het is vol gens B. en W. wenselijk dat de bestaande regeling tot vorming van een rechtsper soonlijkheid bezittend lichaam genaamd „Slachthuis IJmond" wordt opgeheven en dat er een nieuwe regeling wordt aange gaan door de besturen van de gemeenten Velsen, Beverwijk, Heemskerk en Uit geest die het beheer en de exploitatie om vat van een openbaar slachthuis en de uitvoering van de vleeskeuringswet en wat daarmee samenhangt. De nieuwe regeling roept een rechts persoonlijkheid bezittend lichaam Vlees- keui-ingsdienst-Slachthuis IJmond" geves- tigt te Beverwijk in 't leven. Er wordt één vleeskeuringsdienst gevormd voor het ge bied van de vier genoemde gemeenten. Tot op heden vormden Beverwijk, Heemskerk en Uitgeest een vleeskeuringskring en Vel sen heeft een zelfstandige vleeskeurings dienst. Aan het hoofd van het nieuwe Slacht huis IJmond" zal een algemeen bestuur van 15 leden staan. De leden hiervan wor- den benoemd door de gemeentei-aden uit de bui-gemeesters en de leden van de raden der samenwerkende gemeenten naar de huidige vei-houdingen 6 uit Velsen 4 uit Beverwijk 3 uit Heemskerk en 2 uit Uitgeest. Het dagelijks bestuur zal bestaan uit 5 leden een lid uit elke gemeente door en uit het algemeen bestuur aan te wijzen en een voorzitter die tevens voorzitter is van het algemeen bestuur. P. van der Scheer: In café de Groentenbeurs aan de Meer- straart hebben de Beverwijkse herenkap- pers maandagavond met belangstelling ge luisterd naar de adjudantsecretaris van de Nederlandse kappersbond, de heer P. van der Scheer. De heer van der Scheer sprak over de afschaffing van het fooienstelsel, de tai-iefsverhogingen en de vijfdaagse werkweek. Het herenkappersvak staat er niet al te best voor. Belangstelling ervoor is er niet meer. Het is zelfs zo, dat op de vakschool voor opleiding van herenkappers slechts.. 14 kappers in opleiding zijn. Waar moet men straks het personeel vandaan halen? Men zal ook in dit vak personeel kunnen aantrekken door een beteren loon- en ta riefsregeling. De herenkappers zijn het dan ook in geen geval eens met de huidige regeling en er zal iets moeten gebeuren wil men niet alleen het herenkappersvak behouden maar ook nieuw leven in blazen. Wat de vijfdaagse wei-kweek betrof stond het wel vast dat men deze binnen twee jaar heeft. Ook de Beverwijkse he renkappers stonden hier welwillend tegen over. Men gaf de voorkeur aan een vrije maandag of dinsdag. De septemberreis van het hospitaalschip „De Hoop" eindigde gisteren in de Konin gin Wilhelminahaven in Vlaai-dingen. Het schip heeft op deze reis ongeveer 2400 zee mijlen afgelegd. Kapitein W. F. Rog en zijn medewer kers hebben ook op deze reis weer heel wat diensten verleend. Scheepsarts A. G. Hartman behandelde 99 patiënten, waar van elf Duitsers. Het scheepshospitaal ver leende onderdak aan 24 patiënten. Ds. J. J. Poldervaart bezocht 24 schepen. Zijn kerkdiensten werden twaalf keer via de scheepsradio uitgezonden. De watervoorraad van drie schepen werd aangevuld: In vier gevallen werd een noodreparatie uitgevoerd, het perso neel van de radiodienst verrichtte 21 repa raties en verstrekte 54 radio-technische adviezen. Tenslotte ontving het K.N.M.I. deze maand van „De Hoop" 187 werrap- porten. De Christelijke Oratoriumvereniging „Looft den Heer" zal niet donderdag 20 maar woensdag 19 oktober aanstaande het derde kerkconcert in de cyclus kooruit voeringen-1960 geven. Aan dit concert, dat in samenwerking met de Velser Kunst kring georganiseerd is, werken mede An nette de la Bye (sopraan), Aafje Heynis (alt), Reinier Schweppe (tenor), Herman Schey (bas) en Jaap Spigt (clavecimbel) en leden van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest. Dirigent Willem Wiesehahn leidt het programma, dat opent met Samuel Barbers Adagio voor strijkorkest, waarna Johann Sebastian Bachs cantate „Ich ha'be genug" volgt. Daarna „Gloria" van Vivaldi, „Dank sei Dir. Herr" van Handel gezongen door Aafje Heynis en de bekende Mozart-aria „II re pastore" voor sopraansolo met or kestbegeleiding. Koor en solisten besluiten daarna met Mozarts „Krönungsmesse", waarvan de uit voering het hoogtepunt van dit concert belooft te worden. Op de eerste bijeenkomst die de Tuin bouw Studieclub in het nieuwe seizoen heeft gehouden sprak dinsdagavond in het veilinggebouw het Centrum in Beverwijk de heer G. Vermeulen, chef van de afde ling registratie van het Produktschap voor Siergewassen te 's Gravenhage. De heer Vermeulen hield een inleiding over het huidige vergunningenstelsel in de Sier- gewassensector. Wil men als jonge kweker in aanmerking komen voor een teeltvergunning dan zal men naast de nodige diploma's van de vak scholen ook nog een periode van twee jaar praktijk achter de rug moeten hebben. Jaarlijks komt een groot aantal aanvra gen voor vergunningen van adspirant- kwekers bij het Bedrijfschap binnen, maar dit jaar spant toch wel de kroon; dus spreker. De heer Vermeulen sneed verder vele problemen aan, die zich in de sierteeltsec- tor voordoen. Op deze avond waren tevens een aantal inzendingen te bewonderen, zowel van bloemen als van fruit. De heer D. van dei- Zwaan kreeg voor zijn ingezonden fruit 113 punten en voor zijn dahlia's 59 punten. Een drietal soorten chrysanten van de firma Cor Bak en Zoon uit Assendelft wer den beloond met 25 punten. BEVALLEN: C. Dijkhuizen—de Niet, d., Kennemerlaan 109, IJmuiden; R. Takken Kuijpers, z., Meidoornplein 15. Haarlem; C. A. W. ScholtenBruin, z., Bergstraat 8, Uitgeest; K. M. H. van der Visvan Koo- ten, z., Alex. Bellstraat 24, IJmuiden; M. M. WubbenhorstEeken, z., Reggestr. 68, IJmuiden; E. Zwartvan Kampen, z., Lange Nieuwstraat 262, IJmuiden; T. Post- maWilgenburg, z., Trompstraat 144, IJm." Oost; C. van EkBakker, d., Pres. Steijn- straat 30, IJmuiden; A. E. Persijnvan Lieshout, z., Stratingplantsoen 65 rood, Velsen-Noord; M. M. RutteGroen, d.. Zaanenlaan 9, Haarlem: M. E. Heeremans Oudendijk, d., Voorplaats 21, Santpoort; C. van AlfenMarcus, d., Frans Naere- boutstraat 56, IJmuiden-Oost; H. Smitde Vries, z.. Bakkerstraat 22. IJmuiden. OVERLEDEN: Chr. W. Barger, 73 jaar, echtgenoot van A. E. M. Meeusen, Dieze- straat 27, IJmuiden. Donderdagavond om halfacht komt de gemeenteraad van Heemskerk in openba re vergadering bijeen in het raadhuis. De agenda vermeldt ondermeer voorstellen tot het verlenen van enkele kredieten voor diverse uitbreidingen en aanschaffing van meubilair, leer- en hulpmiddelen en ande re schoolbehoeften ten behoeve van het kleuter- en lager onderwijs; tot het aan gaan van een gemeenschappelijke rege ling „Vleeskeuringsdienst-Slachthuis IJ mond" en tot opheffing van de gemeen schappelijke regeling „Slachthuis IJmond" en van de gemeenschappelijke regeling in zake de keuringsdienst van vee en vlees; tot het nemen van een besluit om aan de Kroon verhoging van het aantal drank wetvergunningen te verzoeken; tot adhae- siebetuiging inzake een request van de raad van de gemeente Velsen betreffende de toekomstige ontwikkeling van het noordwestelijk gedeelte van de Randstad Holland in verband met de Amsterdamse havenplannen. HAVENVERKEER AMSTERDAM In de week van 18 tot en met 24 septem ber zijn in de hoofdstedelijke haven aan gekomen 146 schepen (289.932 b.r.t.) en ver trokken 147 schepen (316.290 b.r.t.). r CEDULA GUIA PARA frXKtTOR CÉOO UKTRSttU ACTWt ax. ***0*AU «m I<oni nw n m fi i&ftNTK r J A N O 4ft A O m m m a L O T r ft* i* e A R m ft* fë v.?;; a O® A T .C-: O s De vereniging voor hulp aan blinden in Sao Paulo (Brazilië) heeft voor de komende presidentsverkiezingen, welke op 3 oktober worden gehouden, stem biljetten laten vervaardigen met tekst in normaal schrift en in braille. De bijzondere biljetten zijn door de ver- kiezings-autoriteiten geaccepteerd. (Van onze Haagse redacteur) De situatie in de bouwnijverheid heeft ertoe geleid dat het departement van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid beslo ten heeft de rijksgoedkeuring voor bouw werken ten behoeve van de industrie in volgorde van binnenkomst te behandelen, waardoor de verwezenlijking van deze ob jecten over langere tijd wordt uitgesmeerd. Gemiddeld zullen de industriële bouwplan nen na ongeveer vier maanden het fiat van de minister krijgen. Alleen voor projecten in de zo genoemde probleemgebieden zal de rijksgoedkeuring, als tot dusverre voor alle projecten, vrijwel onmiddellijk verstrekt worden. Een en ander is het gevolg van de dit jaar maximale bouwactiviteit. Voor indu striële objecten zijn reeds aanvragen tot een bedrag van 185 miljoen gulden inge diend. de helft van het voor dit jaar be rekende produktieprogramma voor dit doel. Voor bouwwerken ten behoeve van handel en verkeer is 157 miljoen gulden aan plannen aanhangig gemaakt. In deze sector is reeds geruime tijd een aanzien lijke wachttijd, welke enige jaren kan duren, gebruikelijk. Een en ander valt samen met de grote belangstelling voor de bouw van prenre- woningen. Tot nu toe werden 50.000 aan vragen, waarvan 23.000 in de lage-nuur- sector, en 37.000 voor goedkope eigen wo ningen, ontvangen. Bovendien ,s de bouw in de vrije sector, in vorige jaren ten hoogste 3000 huizen omvattende, reeds tot bijna 10.000 huizen gestegen en men ver wacht op het departement, dat het er dit jaar totaal 14.000 zullen worden. Deze situatie heeft minister Van Aa ri sen tot zijn beperkende maatregel in de industriële sector genoopt. Een overspan nen arbeidsmarkt in de bouwnijverheid zal immers tot duurder bouwen leiden en dat wil de bewindsman in >eder geval in de woningbouw vermijden. Aanvoer van dinsdag De totale aanvoer van vis in IJmuiden was dinsdag 5990 kisten, waarvan 75 tong en tarbot, 4 heilbot, 123 schol, 8 schar, 6 bot, 1420 haring, 2710 makreel, 830 schel vis, 355 wijting, 365 kabeljauw en gul, 5 leng, 23 haai, 8 poon, 33 koolvis, 25 diver sen. Prijzen van dinsdag Per kilo: heilbot 4.204.10, grote tong 54.70, grootmiddel tong 4.30 3.90, kleinmiddel tong 4.103.70, kleine tong I 43.70, kleine tong II 2—1.80, tarbot I 3.20—2.60. Per 50 kilo: tarbot IV 8665, klein middel schol 56, kleine schol I 56, kleine schol II 40—25, schar 3126, bot 2322, verse haring 2714, ma kreel 257.60, grote schelvis 6458, grootmiddel schelvis 6252, kleinmid del schelvis 6347, kleine schelvis I 5841, kleine schelvis II 3713, wijting 20—11, grote gul 56—44, middel gul 38—31, kleine gul 25— 20, kleine leng 43, kleine haai 22- 18, poontjes 14—11, kleine koolvis zwart 26, kleine koolvis wit 5735, kleine rode poon II 2420. Besommingen van dinsdag IJM 73 Delft f 30.680, HD 108 15.670, KW 81 1180, KW 120 2390, KW 117 5710, KW 121 13.760. KW 176 6740, KW 82 12.900, KW 164 4480, KW 90 4890, KW 34 4740, IJM 209 6910, IJM 59 2200, SCH 153 16.420. Aanvoer van woensdag Vijf trawlers, een logger en drie kotters zorgen vanmorgen in IJmuiden voor een aanvoer van 5584 kisten vis, 600 kilogram tong en 300 stijve kabeljauwen. Van deze kisten waren 345 schelvis, 145 wijting. 60 gul en kabeljauw, 15 koolvis, 1575 ha ring, 90 kleine kisten haring, 3110 makreel, 150 diversen, 40 schol, 600 kilogram tong, 30 sprot. De IJM 54 (16 september) loste 25 wij ting, 40 schelvis, 110 haring, 220 makreel, 5 varia en 60 stijve kabeljauwen. De Hd 87, die een afgebroken reis had, kwam aan de markt met 40 varia. De SCH 261 (17 september) verzorgde de aanvoer van 35 wijting, 55 schelvis, 30 gul en kabeljauw, 310 haring, 470 makreel, 30 varia en 80 stuks kabeljauw. De RO 53 Dirkje (17 september) had aan boord 900 haring en 30 varia. De IJM 57 Medan voerde aan 30 wijting, 120 schelvis, 25 gul en kabeljauw, 80 ha ring, 800 makreel, 25 varia en 30 stijve kabeljauwen. De IJM 20 Johannes Polderman (16 sep tember) liep binnen met 90 kleine kisten haring, 20 wijting, 100 schelvis, 15 gul en kabeljauw, 15 koolvis, 175 haring, 900 makreel en 105 stijve kabeljauwen. Oud-onderofficieren gaan feestvieren De Koninklijke Nederlandse Bond van Oud-Onderofficieren afdeling Kennemer- land organiseert zaterdag voor leden, as pirantleden en donateurs met hun geno digden haar jaarlijkse contact-feestavond in „De Griffioen", Frans Naereboutstraat 9 IJmuiden. Medewerking verlenen confe rencier K. van der Veen en „The Fire Flies" onder leiding van de heer P. van Eerde. Aanvang 20 uur. Voor gewezen le den van de bond en sympathiserenden zijn nog een beperkt aantal gratis kaar ten beschikbaar, die kunnen worden afge haald bij de secretaris, Rijnstraat 68, IJmuiden. MUTATIE IN PRODUKTSCHAP. De heer D. Opmeer heeft bedankt als lid van het bestuur van het produktschap voor vis en visprodukten. Zijn organisatie, de Centrale voor Zeevarenden ter Koop vaardij en Visserij, heeft een reorganisatie doorgevoerd tengevolge waarvan de heer Opmeer met 'n speciale propagandistische taak is belast. Hij heeft zijn plaats daarom afgestaan aan de heer C. Rodenburg. De heer Opmeer is nu plaatsvervangend lid geworden. BRANDJE OP SLAAPKAMER Op de slaapkamer van een elfjarig meisje, wonende aan de Kuikensweg te Be verwijk, is dinsdagavond brand uitgebro ken, doordat het meisje stiekem had liggen roken. Een vonk raakte in een peignoir, die onmiddellijk vlam vatte. Een houten schot begon daarna te branden. De be woners, geassisteerd door buren, blusten het vuur met water. De brandweer behoef de niet meer op te treden. De schade is ge ring. WILLEM VAN IEPENDAAL VOOR PTT.-ers. De ontspanningsvereniging van de P.T.T. te IJmuiden houdt op donderdag 6 oktober de eerste contactavond voor de leden. Willem van Iependaal zal in „Du Commer ce" een causerie houden over „Ontmoetin gen met Polletje Piekhaar". De KW 4 Golfstroom (19 september) kwam aan de markt met 25 wijting, 30 schelvis, 720 makreel, 5 varia en 10 stuks kabeljauw. Prijzen van woensdag In guldens. Export: Grote regels kabel jauw 146160, kleine regels kabeljauw 5172, kisten grote kabeljauw 190200, kisten kleine kabeljauw 170, witte koolvis 160, grote schelvis 6169, grootmiddel schelvis 5461, grote en middel schol 60 70, zetschol en schol 1 5666, grootmiddel tong 43.70, kleinmiddel tong 3.603.70, tong 1 3.603.70, slips 1.802. Binnenland: Grote gul 5460, middel gul 4550, torren 2631, zwarte koolvis 122 130, leng 100, kleinmiddel schelvis 54 58, pennen 4960, grove braad 3237, kleine braad 2228, wijting 22—24, schol 2 4456, schol 3 2841, grote tong 4.60 5, haring 2629, makreel 1820, bonken 21—24. Op zee Het is overal op zee mooi weer, maar de vangsten waren niet best. Negentig per cent van de op het Zandt vissende haring schepen vingen niets. De andere vingen 60 tot 200 manden haring. De Jaap Pronk boekte een dagvangst van 200 manden haring, de Petronella een dagvangst van 120 manden haring. De trawlers op de 58 tot 57 graden noorderbreedte vingen 100 tot 200 man den makreel, schelvis en haring per et maal. De Thorina deed een trek van drie pakjes, dé Postboy een trek van twee pakjes. De loggers en kotters voor de kust maakten dagvangsten van 80 tot 100 kilo gram tong en 10 tot manden schol en wijting. Haringvangsten KW geen vangst; KW 57, KW 730, KW 9 geen vangst; KW 23—30, KW 25—1, KW 138 geen vangst; KW 14750, KW 16—20, KW 54—15, KW 170—8, KW 20— 80, KW 78—5, KW 15 geen vangst; KW 85 geen vangst; KW 971, KW 11015, KW 222, KW 544, KW 48 geen vangst, KW 67 geen vangst; KW 130 geen vangst; KW 151 geen vangst; KW 163 geen vangst. Trekkers: KW 99—20, KW 40—5, KW 37 weinig vangst; KW 9634, KW 38 thuis- stomend. Gemiddelden: Scheveningen 13 kantjes, Katwijk 11 kantjes. Besommingen van woensdag Medan 24900, Dirkje 25500, Johannes Polderman 27800, HD 87 2300, KW 4 17200, IJM 154 8620. KW 60 1440, KW 61 970, KW 119 1030. Op 3 juni van het volgend jaar zal het honderd jaar geleden zijn, dat de componist van het Tsjechische volkslied Frantisek Skroup werd geboren. In 1900 is hij te Rotterdam gestorven en op Croos- wijk begraven. De Tsjechische regering heeft zich in verbinding gesteld met mr. Van Walsum teneinde te komen tot de oprichting van een monument voor deze componist. Door twee Tsjechische architecten is een monu ment ontworpen. Zij zullen dezer dagen Rotterdam bezoeken om zich ter plaatse op de hoogte te stellen en voorbereidingen te treffen. Op zaterdag 1 en zondagmiddag 2 ok tober hebben in het nieuwe repetitielokaal van het Rotterdams Toneel in besloten kring de eerste voorstellingen plaats door de Werkgroep Rotterdams Toneel. Opge voerd zal worden „De Gelijkbenigen" van de Vlaamse toneelschrijver Piet Sterckx. Onder regie van Hans Boswinkel werken hieraan mede: Thera Verheugen, Willem Nijholt, Guido de Moor en Jacques Com mandeur. Men streeft ernaar deze opvoering in een openbare voorstelling te herhalen. In museum „Het huis van Looy" wordt van 27 oktober tot 6 november door de stichting „Goed Handwerk" uit Den Haag een handwerktentoonstelling georganiseerd Tevens zullen ook inzendingen van kunste naressen worden geëxposeerd. In de Vlees hal en in de Vishal op de Grote Markt zal respectievelijk van 7 oktober tot 18 oktober van 7 oktober tot 31 oktober een natuurtentoonstelling worden georgani seerd door de stichting „Spaarpropagan- da". De tentoonstelling zal de titel „Open oog voor de natuur" dragen. De heren Jac. P. Thijsse en Jan Voerman jr. zullen als gids optreden.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5