Hormoonpreparaten in pluimveevoer verboden Eerste Kamer akkoord met uittreding walvisconventie Eyskens presenteert de Kongolese rekening Eerste bewegend trottoir in de Britse hoofdstad Luchtmacht met „De Keerkring" naar Ned. Nieuw Guinea Halve dag is hele dag Verwarring in Duitsland leidt tot overhaast besluit van het produktschap voor pluimvee Zes doden in het verkeer Indonesisch personeel verlaat de „Oranje" KAB-voorzitter zet standpunt uiteen Regeringsprogramma ingediend van bezuiniging en economisch herstel Onderzoekreactor in Petten werd „critisch" Kroesjtsjev in gepeins Mysterie van rode sportwagen opgelost Travolator kan twintigduizend mensen vervoeren Ferhat Abbas via Moskou onderweg naar Peking WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1960 Straaljagers van de Koninklijke Luchtmacht scheerden in feilloze formatie over het wit geschilderde troepentransportschip „De Keerkring", dat hedenmorgen om streeks negen uur van IJmuiden naar Nederlands Nieuw-Guinea is vertrokken met een contingent van de Luchtmacht. Honderden belangstellenden, onder wie tientallen familieleden stonden op de kade voor de toeristensteiger, toen de minister van De fensie, ir. S. H. Visser, staatssecretaris S. H. Calmeyer, de chef van de Luchtmacht staf, luitenant-generaal H. Schaper, de commandant van de luchtverdediging commo dore A. B. Wolff, de commandant van de tactische luchtstrijdkrachten, commodore A. L. Cox en commodore H. F. C. Holtz, die Prins Bernhard vertegenwoordigde, zich aan boord begaven. Op de kade stond eveneens opgesteld het muziekkorps van de Luchtmacht. Terwijl de militairen langs de railing van het schip stram in de houding stonden, in specteerden de minister en zijn gevolg het schip. Na de inspectie betrad de minister een voor het troepenschip op de kade gebouwd podium, waar hij via een microfoon de De minister zei, dat hij verscheidene ma len reeds de gélegenheid had gehad kennis te maken met de Koninklijke luchtmacht, haar personeel en zijn werk, zowel op de grond als in de lucht, vertrekkende militairen toesprak. „Wanneer ik afga op hetgeen ik bij die gelegenheden heb waargenomen, dan lijdt het bij mij geen twijfel, dat u de taak die u wacht in de tropen, op de juiste wijze zult vervullen. De Nederlandse Luchtmacht heeft, aller wegen een goede naam. gegrond op de hoge graad van geoefendheid van het vliegend personeel, zowel als op de technische be kwaamheid van het grondpersoneel dat bij de operationele eenheden werkzaam is. Deze kwaliteiten zullen u in staat, stellen ook onder veranderde omstandigheden aan de hoge eisen te voldoen die steeds aan u gesteld worden. Zowel uw militaire eigen schappen als uw uitstekend vakmanschap zijn daarvoor een waarborg. Uw taak zal zijn mede te helpen aan de bescherming van Nederlands Nieuw-Gui nea. opdat de bevolking van dit rijksdeel in staat zal zijn in rust en orde haar eigen plaats in de wereld in te nemen. Nederland heeft de verplichtingen aan vaard. die voortvloeien uit het Handvest van de Verenigde Naties en is vast be sloten het ontwikkelingswerk in Neder lands Nieuw-Guinea met kracht en voort varendheid voort te zetten. ?Ioe over uw komst wordt geoordeeld kunt u afleiden uit de berichten in de pers in Nieuw-Guinea, waarin duidelijk lot uit drukking komt het gevoel van opluchting onder de bevolking nadat het besluit onzer regering tot beperkte versterking van de verdediging bekend was geworden. Het is thans aan u te bewijzen, dat u uw belangrijke taak verstaat. Vervult deze taak naar eer en geweten en houdt steeds voor ogen dat. u niet alleen door uw werk maar ook door uw persoonlijk optreden een voorbeeld dient te zijn. De regering en uw commandanten reke nen op uw loyale medewerking en toewij ding en stellen alle vertrouwen in u. Ik wens u een goede vaart, een goed ver blijf op Nederlands Nieuw-Guinea en na uw verblijf aldaar een behouden terugkeer in het vaderland!" Hierop speelde het muziekkorps het „Wilhelmus". Nadat straaljagers laag vliegend over het schip waren gegaan, werden de trossen losgemaakt en sleepten sleepboten van het Bureau Weismuller „De Keerkring" naar zee, nagewuifd door de wegbrengers en wegbrengsters, die zo lang mogelijk het ge sprek met hun zoons, verloofden, echtge noten of vrienden aan boord trachtten gaande te houden. Aan boord van het troepenschip bevin den zich 350 officieren, onderofficieren en manschappen van de technische dienst van de Luchtmacht, Zij gaan naar Biak. Uitspraak ambtenarengerecht over verlof op zaterdag De Centrale Raad van Beroep in ambte narenzaken te Utrecht heeft uitspraak ge daan in het geschil tussen de griffier van de Provinciale Staten van Utrecht en de ambtenaar J. Bakker te De Bilt over de vraag of een op zaterdag genomen verlof dag als een hele of een halve vakantiedag dient te worden beschouwd. Het ambte narengerecht had vorig jaar de griffier in het gelijk gesteld, die deze dag als een hele verlofdag aanmerkte. De Centrale Raad bevestigde thans deze beslissing. Afscheidsgroet van minister S. H. Visser „De Keerkring" van de K.P.M., die op de werf van Verolme werd verbouwd tot ho telschip en onder meer werd voorzien van vier slaapzalen, een wasinstallatie, een nieuwe kombuis en eet- en ontspannings zalen, zal bij Biak blijven liggen, om als onderkomen voor het daar gestationeerde personeel van de Luchtmacht te dienen. Het detachement technische troepen, dat de zeven weken lange reis via het Panama kanaal naar Biak maakt, staat onder bevel van luitenant-kolonel M. S. Kx-eft en be staat uit dienstplichtigen en beroepsperso- neel. De dienstplichtigen blijven een jaar van huis, het beroepspersonee! anderhalf jaar en de gehuwden, indien hun gezin overkomt, drie jaar. Daar de vliegtuigen en vliegers reeds met het vliegdekschip „Karei Doorman" naar Biak zijn overgebracht, ontstaat bin nenkort op dit eiland een volledige ge vechtseenheid. De onderzoekreactor die in maart door het Reactorcentrum Nederland werd aan gekocht, is vannacht om tien over half twee voor de eerste maal „critisch" ge worden. Deze lage flux reactor werd door een Engelse firma geleverd en is in het onderzoekcentrum in Petten in de afgelo pen maanden in samenwerking met per soneel van het reactorcentrum geïnsta- leerd. Critisch worden van een reactor, aldus een woordvoerder van het reactor centrum betekent dat in de reactor een zichzelf on derhoudende reactie van kernsplijtingen op treedt. Zonder invloeden van buiten af blijft in een critische reactor het aantal kernsplijtingen per seconde, en dus ook de energie-ontwikkeling, constant. Dit is de eerste keer in Nederland, dat een kern reactor voor wetenschappelijke doeleinden in gebruik wordt genomen. De lage flux reactor is een vrijwel ge trouwe copie van de argonaut-reactor die in het Argonne National Laboratory nabij Chicago staat opgesteld. Met de L.F.R., die een maximum ver mogen zal hebben van tien kilowatt kun nen vele experimenten gedaan worden, die met de in aanbouw zijnde hoge flux reactor minder goed uitvoerbaar zijn, zo als het bepalen van fysische constanten, het verrichten van metingen aan splijt stofconfiguraties en het ijken van meetap paratuur. Ook kan de reactor zeer goed dienen voor de bereiding van radioactieve isotopen, zij het op kleine schaal. Boven dien zal de L.F.R. gebruikt worden bij het opleiden van reactor bedieningspersoneel, dat zowel de L.F.R. als later de H.F.R. zal moeten bedienen. De eerstkomende weken zal men de reactor aan een aantal proe ven onderwerpen om de goede werking na te gaan. Premier Kroesjtsjev, in gepeins ver zonken, staart over 't landgoed van de Russische UNO-delegatie te Glen Cove op Long Island (New York). Een een zame figuur, waarvan voor een belang rijk deel het wel en wee van de hele wereld afhangt. Het Produktschap voor Pluimvee en Eieren heeft in een telefonische vergade ring de „verordening toediening Oestroge- ne en Thyreoastatische stoffen aan Pluim vee" goedgekeurd. Dit haastige besluit is genomen naar aanleiding van een drin gend verzoek van het departement van Landbouw. Aangezien de administratieve voorbereiding van een vergadering te lang zou duren, heeft de voorzitter zijn be stuursleden telefonisch om goedkeuring van de verordening verzocht. De oorzaak van al deze haast is de ver warring die er in Duitsland is ontstaan over het eventuele gevaar voor de gezond heid dat verbonden zou zijn aan het con sumeren van slachtkuikens, die voer met hormoonpreparaten hebben gegeten. In een radio-uitzending las een Duitse nieuwsle zer namelijk een bericht over de „Plan- taziekte" en één over de hormoonkwestie vlak na elkaar voor. Vele Duitse huisvrou wen haalden deze zaken door elkaar en gingen'mét hun piepkuikensterug-naar de poeliers, die op hun beurt weer bij de importeurs aanklopten. Denemarken, Nederlands grootste concurrent op pluim- veegebied, maakte van deze ingewikkelde situatie gebruik, door zijn produkten als volkomen onschadelijk te propageren. In vele landen, Denemarken, Italië, Frankrijk, Duitsland en Zwitserland, be- In de Eerste Kamer kwam gisteren aan de orde het ontwerp van rijkswet inzake de goedkeuring van de op 1 december 1958 t.e Londen tot stand gekomen internationa le suikerovereenkomst 1958. de heer Geuze (C.H.U.) hield een beschouwing over de internationale suker- situatie. Het laatste jaar is de toestand zeer veranderd. Tengevolge van de laat ste ontwikkelingen, onder andere in Cuba en de Dominicaanse republiek, schudt deze suikerovereenkomst op haar grond vesten, zo zei hij. Hij hoopte dat de rege ring de structuurwijzigingen in de wereld- suikereconomie nauwlettend zal volgen. De minister van Landbouw en Visserij, mr. M a r i j n e n, zei in zijn antwoord onder meer dat hij ervan overtuigd was dat de Nederlandse positie op de inter nationale suikermarkt onaangetast blijft. Het ontwerp werd hierna zonder hoofdelij ke stemming aangenomen. Daarna besprak de Kamer het wetsont werp inzake de goedkeuring der opzegging van het walvisverdrag en het wetsontwerp inzake nieuwe regelen betreffende de uit oefening van de walvisvangst. Mr. De Vos van Steen wijk (V.V.D.) vroeg hoe de regering denkt over het besluit van de Noorse x-egering weer toe te treden tot het walvisverdrag en wat de Nederlandse regering denkt te doen. Hij vroeg of de minister thans aanleiding vond de wetsontwerpen aan te houden voor een nader beraad. Mr. In 't Veld (P.v.d.A.) zei dat zijn fractie verheugd is dat de weg tot op nieuw toetreden tot het walvisverdrag weer open is. Hij meende dat het het een voudigste zou zijn, dat Nederland onmid dellijk weer zal toetreden tot de conventie, in plaats van af te wachten. Minister Marijnen besprak in zijn ant woord eerst het besluit van Noorwegen: een binnentreden in de conventie, maar een uittreden als het land zijn zin niet krijgt. Het Nederlandse standpunt is, pas dan toe te treden als Nederland zijn zin krijgt en in de tussentijd te voldoen aan alle voorwaarden, die de conventie heeft gesteld, met uitzondering van die voor waarden, die de conventie heeft gesteld, met uitzondering van die voorwaarden waarom Nederland juist is uitgetreden. De minister achtte het reëler, pas dan toe te treden als aan de eis is voldaan dan als een weermannetje toe te treden en er dan maar weer uitgaan, als aan de verlangens niet wordt voldaan. De Nederlandse regering stelt formeel geen termijn voor haar toetreden. De minister meende dat de behandeling van de wetsontwerpen niet uitgesteld moest worden. Materieel vei-schilt de Nederland se situatie niet zo veel met die van Noor wegen. Het Nederlands standpunt achtte de minister echter zuiverder dan dat van de Noorse regering. De beide wetsontwerpen werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De voorzitter deelde tenslotte mede dat de interpellatie van de heer Van R i e 1 (V.V.D.) inzake de defensienota wegens diens ziekte voor onbepaalde tijd uitge steld moet worden Aan het begin van de vergadering van de Eerste Kamer heeft de voorzitter, de heer Jonkman, de heren Vixseboxse (C.H.U.) herkozen lid en Van dei- Stoel (P.v.d.A.) nieuw lid beëindigd. De voorzitter las voorts een telegram voor van de voorzitter van de Belgische senaat, waarin deze dank brengt voor de gelukwensen van de Eerste Kamer aan de senaat bij de verloving van koning Boude- wijn. De 42-jarige heer A. Gubbels uit Venlo is om het leven gekomen, toen hij met zijn auto de Noordervaart bij Helden in reed. Men neemt aan dat de man onwel is ge worden, de macht over het stuur verloor en zich niet meer uit de auto kon werken. Het slachtoffer was vader van twee kin deren. De 26-jarige fabrieksarbeider G. Scholte uit Musselkanaal botste in Ter Apel met zijn bromfiets tegen een bejaarde wande laar. De bromfietser viel en werd zo ern stig aan het hoofd gewond, dat hij enkele uren later in het ziekenhuis in Emmen overleed. Hij laat een vrouw en een kind achter. Op de Laan van Meerdervoort in Den Haag is de 81-jarige G. Mosselveld aange reden door een auto, toen hij de rijweg overstak. De man overleed ter plaatse. Op de weg tussen Nijmegen en Venlo is het bejaarde echtpaar Joosten uit Kekel- dom bij Nijmegen aangereden door een auto. De vrouw overleed, de man werd opgenomen in een ziekenhuis. Vanmorgen is de 56-jarige bromfietser W. Hendriks in Veenendaal bij een botsing met een personenauto om het leven ge komen. De man, die een vrouw en een kind achterlaat, overleed onmiddellijk na de botsing. De 56-jarige rijwielhandelaar A. A. Rei- ncn is in Wychen verongelukt, toen een plotseling overstekend zevenjarig meisje tegen zijn motorfiets opliep. De mo torrijder botste tegen een boom. Ernstig gewond werd hij in het ziekenhuis in Nij megen opgenomen waar hij in de avond overleed. Het kind werd 'slechts licht ge wond. staat reeds een verbod van hormoonpre paraten in pluimveevoeders. In Nederland was een verordening met eenzelfde strek king in de maak, die echter pas noodza kelijk zou worden, wanneer op grond van een nieuwe Duitse levensmiddelenwet con trolemaatregel zouden worden inge voerd. Ongeveer vijf jaar geleden vierde „hor moonrage" in ons land hoogtij. De fokkers ontdekten, dat hormoonpreparaten in het voer het pluimvee sneller deden groeien en het een smakelijke aanblik gaven. Dit resultaat kan echter ook worden bereikt door andere goede voedingssamenstellin gen. De laatste jaren is daarmee veel vooruit gang gemaakt en er is op het ogenblik dan ook geen enkele Nederlandse fokker meer, die hormoonpreparaten gebruikt. De verordening is dus slechts een formaliteit, die meer een psychologisch dan. een prak tisch effect zal hebben. Overigens is nog nooit vastgesteld, of de hormoonpreparaten inderdaad gevaar op leveren voor de gezondheid van de consu menten. Een rapport van de Gezondheids raad hierover is nog steeds niet gereed en over deze kwestie wordt al enkele ja ren gediscussieerd. Ziektegevallen na het eten van met hoormoonpreparaten gevoer de kuikens en kippen, zijn nog nooit ge meld. SINGAPORE (UPI) Als een nieuw protest tegen de Nederlandse politiek ten aanzien van Nieuw Guinea hebben van daag 225 Indonesische bedienden van het Nederlandse passagiersschip „Oranje" hun werk neergelegd. Het 20.565 ton metende schip, dat meer dan duizend passagiers op een reis om de wereld vervoert, legde dinsdagavond in Singapore aan. De Indonesische leden van de beman ning verlieten dinsdag het schip en gingen naar het Indenesische consulaat om repa triëring te verzoeken. Een woordvoerder van het consulaat zei dat het „blijkbaar geen op zichzelf staand geval" was dat de Indonesische beman ningsleden van de Oranje hun werk neer legden, maar dat hetzelfde zich op alle Nederlandse schepen in de gehele wereld met Indonesisch personeel zou kunnen voordoen. Hij kon echter nog niet zeggen of dit reeds elders gebeurd was. Hij zei dat „er een algemeen verlangen bij Indonesiërs bestaat om alle Nederlandse maatschap pijen en schepen te verlaten." De em ployees namen het besluit naar aanleiding van de verbreking der diplomatieke be trekkingen tussen Nederland en Indonesië en wegens Indonesië's strijd om Neder lands Nieuw Guinea. Na een dag nauwgezet speurwerk heeft de recherche van het Amsterdamse poli tiebureau Lodewijk Van Deijsselstraat het mysterie van een verdwenen auto opge lost. Het mysterie ontstond maandagnacht, toen een rode sportwagen op de Velser- weg een geparkeerde auto ramde. De sportwagen draaide enkele malen om zijn as en verdween daarna met de beide in zittenden (een man en een vrouw) in het water langs de weg. Deze feiten werden overigens pas in de loop van de dag be kend, want een vrouw die „iets had ge hoord" en „twee personen" op de weg had zien lopen, had vex-zuimd de politie te waarschuwen. De eigenaar van de aangereden auto waarschuwde, toen hij 's ochtends zijn be schadigde auto zag, meteen de politie. Bij stukjes en beetjes is het, mysterie daarna opgelost. Eerst vond men in het water een wieldop, een sleepkabel, een lantaarn en een raam. Maar van de auto ontbrak elk spoor. Gebleken is dat de inzittenden na het ongeluk een kraanwagen hebben gechax-- terd, die de sportwagen heeft opgetakeld. Ook de inzittenden vertrokken met de noorderzon. De wieldop en bloedsporen zijn de eigenaar evenwel noodlottig ge worden. De politie vond de beschadigde sportauto 's avonds terug in een Amster damse garage, waarna de eigenaar bezoek kreeg van een hoofdagent. Ruimte voor bezitsvorming De voorzitter van de Katholieke Arbei dersbeweging, de heer J. A. Middelhuis, heeft gisteravond in een radio-uitzending van de K.R.O. de zienswijze van de K.A B. over de huidige loonpolitiek gegeven. Na herinnerd te hebben aan het jarenlang streven van de K.A.B. naar een nieuwe loonpolitiek, waarmee vorig jaar een be gin is gemaakt, legde de K.A.B.-voorzitter er de nadruk op, dat ondanks de huurver hoging en de melkprijsverhogintr en de daarvoor gegeven compensaties de lonen zeer behoorlijk zijn gestegen, zonder dat de kosten van levensonderhoud omhoog zijn gegaan. Reeds thans, aldus de heer Middelhuis, komen collectieve arbeidsovereenkomsten voor de tweede maal aan de beurt voor loonsverhoging. Het komende jaar zal dat aantal naar zijn mening geleideliik sterk gaan groeien. Bij die normaal aflonende collectieve contracten zal telkens ook over de lonen gesproken kunnen worden en waar mogelijk zullen deze kunnen worden verhoogd. Daarnaast zullen de vakbonden actie voeren voor de vrije zaterdag om ook daardoor de Nederlandse werknemers te voeren naar het peil van de andere Euro pese landen. Die ontwikkeling dreigt naar het oordeel van de heer Middelhuis thans ernstig verstoord te worden door het drij ven naar tussentijdse herziening van lonen en collectieve ax-beidsovereenkomsten. die nog lopende zijn. Vooreerst omdat daaruit in korte tijd een loonbeweging groeit, die veel lijkt op een loonronde en die ongetwijfeld het prii=oeil in beweging brengt en daarmede de naar zijn mening heilloze cirkelgang van lonen en prijzen van vroeger terugbrengt Daar naast omdat de nieuwe loonpolitiek, die eindelijk een werkelijke verbetering van de lonen bracht, tot mislukking wordt ge doemd. De K.A.B., zo zei de heer Middel huis, heeft daarom in het belang van alle Nederlandse werknemers gemeend aan dit spel niet te moeten meedoen. Nu is er vol gens hem, de kans voor vele bedrijven om eindelijk eens een goed begin te maken met de bezitsvorming. Ook de arbeidstijd verkorting en de verbetering van pensioen regeling kunnen met kracht worden na gestreefd. De K.A.B.-voorzitter zei voorts, dat er in de Stichting van de Arbeid wel enig verschil van mening heerst. Niet echter over de vraag of een in kox-t tijdsbestek zich voltrekkende loonsverhoging over vrijwel de gehele linie schadelijk zou zijn voor ons land en speciaal voor de werk nemers. Indien het mis gaat betalen naar zijn mening, vooral de werknemers het ge lag in de vorm van werkloosheid en hogere prijzen. De K.A.B., zo zei hij, acht het mede tot zijn verantwoordelijkheid dit te voor komen. BRUSSEL (UPI) De Belgische Ka mer begint vandaag aan het debat over het beperkings- en economische herstel programma dat premier Eyskens gisteren aan de afgevaardigden heeft voorgelegd. In zijn verklaring gaf Eyskens een uit eenzetting van de voornaamste punten van deze politiek die erop gericht is het ver lies van Kongo weg te werken en België op weg te helpen met een industrieel ont wikkelingsplan. Eyskens wil het economische herstel van zijn land baseren op een sluitende be groting door een beperking van de open bare uitgaven, investeringen op grote schaal, die het nationale inkomen moeten vermeerderen, werkgelegenheid voor iedereen, een structurele reorganisatie van de economie van het land en een aanmoe diging van particuliere investeringen. De premier heeft als zijn vaste overtui ging uitgesproken, dat geen enkel plan tot economische expansie en sociale vooruit gang kans van slagen heeft als de begro ting en de financiën niet grondig herzien wox-den. Hij verklaarde bezuinigingen tot stand te willen brengen door middel van een betere organisatie van alle openbare diensten, wat hun doeltreffendheid ten goe de zou komen. Het denkbeeld van een sociale achter uitgang verwerpend, zei hij, dat de sociale vooruitgang zou profiteren van de resulta ten van het economische expansieprogram ma, door de verhoogde welvaax't, die er het gevolg van zal zijn. De staatsuitgaven zullen met tien mil jard frank worden verminderd (750 mil joen gulden), waarbij in het bijzonder zal wox-den bezuinigd op de uitgaven wat be treft de gemeentelijke financiën, de spoor wegen, de kolenindustrie, de sociale voor zieningen en de militaire uitgaven. De nieuwe belastingen, die naar de Belgische (Van onze correspondent) LONDEN, Een nieuw transportmid del heeft in Londen zijn intrede gedaan, de „Travolator", een bewegend trottoir, dat in de City, het bankcentrum in ge bruik is genomen. Het is de eerste van die aard in Europa. In de Verenigde Staten kent men deze tx-ansportband voor voetgan gers al vele jaren. Het bewegend trottoir brengt de passa giers die van het Waterloostation per on- dex-grondse naar de City reizen van het perron naar de straat. Het is een gewijzig de vox-m van de steile roltrappen welke sind jaar en dag in de Londense onder- grondse stations dezelfde functie vervul len. Van het eindpunt van het korte, ondie pe Waterloolijntje beweegt de „Travolator" zich oplopend over een afstand van ruim honderd meter. De tocht duurt slechts 2 minuten. Het is een opluchting voor de dui zenden City-werkers, die tot nu toe dage lijks de afmattende klim moesten maken door de overvolle benauwde tunnel. De „Travolatox-" heeft 8,5 miljoen gul den gekost, maar is goedkoper dan een systeem van. roltrappen geweest zou zijn. Gedurende het spitsuur moeten er 13.200 passagiers worden vervoerd. De „Travo lator" is op meer dan twintigduizend rei zigers berekend. De bewegende trottoirs zullen, zo is de verwachting ook elders worden toegepast op luchthavens, bij aanlegsteigers, boven of onder drukke kruispunten, voor het bereiken van hoge tribunes in stadions, in winkelcentra, wa renhuizen en op tentoonstellingen. Mis schien komen ze hier en daar zelfs in plaats van de gewone trotoirs. Ook is het mogelijk dat de „Travolator" op bepaal de korte trajecten de ondergrondse trein zelf kan vervangen door de passagiers te laten overstappen van een zich traag voortbewegende band op een iets snellere en tenslotte op een veel snellex-e. En om gekeerd. minister-president mededeelde van tijdelij ke aard zullen zijn, zullen zes miljard frank (450 miljoen gulden) moeten op brengen. Te Brussel verwacht men algemeen, dat Eyskens de goedkeuring van het parlement zal krijgen voor het kabinet in zijn nieuwe samenstelling en het door hen uitgewerkte programma. De twee coalitiepartijen, die aan de regering zijn, hebben een grote meerderheid in het parlement. De socialistische oppositie heeft dinsdag een wetsontwerp ingediend dat voorziet in controle op de wapenindustrie. Men ge looft dat het onder meer tot doel heeft een heftige polemiek uitgelokt, daar wapenleveranties aan de afgescheiden Kongolese provincie Katanga te verhinde ren. Een socialistische woordvoerder zei dat het ontwerp volgt op protesten van de UNO tegen dergelijke leveranties. In het begin van zijn verklaring stelde premier Eyskens voor dat er geen talen telling zou worden gehouden bij de alge mene volkstelling die voor 31 december is voorzien. De vorige telling, in 1947, heeft Vlaamse verenigingen aanvoerden dat de uitslag der talentelling in sommige plaat sen al of niet opzettelijk op onjuiste gege vens was gebaseerd. Het aankondigen van een nieuwe volks telling heeft deze polemiek onmiddellijk opnieuw doen oplaaien. Vlaamse dagbla den en cultuurverenigingen hebben sterk tegen een nieuwe talentelling gereageerd, tei*wijl ze van Waalse zijde even krachtig wordt verdedigd. Volgens de wet is de uit slag van de talentelling de basis voor het al of niet toepassen van tweetaligheid in taalgrensgemeenten,, of voor het verlenen van voorrang aan een of andere taal in tweetalige gemeenten, naar gelang het percentage der bevolking dat die taal spreekt. CAIRO (APF) Ferhat Abbas, pre mier van de „voorlopige regering van de ^Algerijnse x-epubliek", is uit Cairo naar Peking vertrokken. De Algerijnse delega tie reist via Moskou. Zij is uitgenodigd voor het bijwonen van de viering van het elfjarig bestaan van de Chinese Volksre publiek.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7