Kroesjtsjev viel Macmillan tot tweemaal toe in de rede «5M Amsterdam zou afzien van de IJtunnelbouw HET WEER Onderhoud tussen beiden brengt geen ontspanning meubelen im Roomboterspeculaas MORRISTêeforetjou êuijt Overeenstemming in visserij over loonsverhoging van 11 pet. KNVB accepteert toto Beerman Geen snelheidsbeperking op autowegen Ziekenhuis verhuisde In ruil voor sanering Spaarndammerbuurt Neutraal topoverleg in New York Gebouw in Enschede stortte in bouwput HOOGSTE PUNT in de nouveauté-bar van Vogelzang In de krant van heden Enige regen Ontwapening Ernst Het woord is aan FERMENT INVISIBLE Unilever gaat in Engeland boter verkopen CONFLICT VOORKOMEN Geen doden en slechts één gewonde ROOMBOTER KALFSVLEESCROQUETTEN Automatiek J. N. TROMP Patisserie Dekkers „BOUWPAKKETTEN" o.a. VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1960 45e JAARGANG NUMMER 278 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie» P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Bij de bouw van het Hiltonhotel aan de Apollolaan te Amsterdam werd donderdag het hoogste punt bereikt. Burgemeester Van Hall metselde voor deze gelegenheid een gedenksteen in d.e gevel. Men ziet hier de burgemees ter met op de achtergrond de lift schacht, die een hoogte van 46 meter bereikt. Advertentie de hónderden ver schillende shawls, uit Italië, uit Frankrijk, van Kreier uit Zwit serland ('n zuiver zij den shawl van dit huis vindt u al voor 9.75!). Ook de Franse bijoux boeien u: leuk, gees tig, fijn. Grote Houtstraat t.o. Anegang pag. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 213 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 15 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving5, 7, 9 In de Vishal en op zee9 Uitgaan in Haarlem13 Filatelie 13 Kunst 13 Feuilleton 17 Horen en Zien 17 Garcia de Leon17 Beeldverhalen 17 Economisch nieuws19 Beurs 19 Scheepsberichten 19 Sport v21 Dit nummer bestaat uit vier-en-twintig pagina's Advertentie BARÏÏHÖST HAARLEM - TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 WOLLEN TWEEDJASSEN Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met voornamelijk in het zuiden en westen van het land enige regen. Krachtige tot matige wind, in hoofdzaak tussen oost en zuid. Minder koud in de nacht en ochtend. Volledige weerrapporten op pagina twee. Van onze correspondent) NEW YORK. De meningen zijn zeer verdeeld over de rede, die Macmillan in de UNO-Assemblee te New York heeft gehouden. De NAVO-bondgenoten waren vol lof, de neutralen hadden bezwaren en de communisten toonden zich teleurgesteld, zelfs verbolgen. De afgesproken ontmoeting tussen Kroesjtsjev en Macmillan ging niettemin door en duurde twee volle uren. Een vordering kon na afloop niet worden vermeld, doch de staatslieden kwamen overeen het be sprokene te overdenken en er op terug te komen tijdens een volgende discussie, waarschijnlijk volgende week, wanneer Kroesjtsjev van plan is Macmillans bezoek te beantwoorden. De stemming tijdens de ontmoeting van donderdagmiddag was kalm en redelijk. Beide staatslieden gaven hun standpunt weer en weken daarvan niet af. Men ziet, veel reden tot optimisme bestaat er niet, doch Macmillan tracht „een gemeenschappelijke taal" te vinden voor de onderhandelingen, niet slechts tussen Londen en Moskou doch tussen Oost en West. Macmillans toespraak in de Assemblee bracht de gemoederen in beroering. „Een briljante speech en bijzonder opbouwend" zei een voldane minister Luns. „Een twee de Chamberlain, die het opneemt voor de Duitse militaristen", zeiden woedende Po len. Zie hier twee extreme opinies over de met spanning verbeide rede van Mac millan. Op dat ogenblik was nog niet bekend, hoe Kroesjtsjeys reactie zou zijn over de toespraak als geheel, maar over sommige punten heeft Kroesjtsjev zijn mening niet onder stoelen of banken gestoken. Zijn bank had het weer hard te verantwoor den, toen Kroesjtsjev dwars door het ap plaus heen verontwaardigd met de vuis ten ging beuken. Dat gebeurde twee keer: de eerste keer toen Macmillan Hammars- kjoelds onkreukbaarheid prees en later toen de Britse premier er de aandacht op vestigde, dat twee en half miljoen Duit sers vrijwillig van Oost- naar West-Duits- land zijn gevlucht. Aan dat gedreun op de lessenaars is de Assemblee thans wel gewend, maar het is nog nooit voorgekomen, dat Kroesjtsjev opstond en de spreker met luider stem in de rede viel. De Russische premier was kennelijk fel gespannen. Tijdens de gehele rede van Macmillan zat hij op de rand van zijn stoel. Toen de Britse premier het had over de mislukte topconferentie in Parijs en onderstreepte dat internationale kwesties door ondei-handeling moeten wor den opgelost, sprong Kroesjtsjev op van zijn zetel en riep met zware stem: „Jullie waren agressie aan het voorbereiden". Toen Macmillan verder in zijn rede her innerde aan de bereidheid van het Westen tot wederzijdse inspectie, verrees Kroesjt sjev opnieuw, roepende: „Als gij onze ont wapening aanvaardt, accepteren wij uw controle". Het slot-applaus duurde lang, doch het viel op dat ook verscheidene neutrale sta ten er niet aan deelnamen. In een opzicht gaat de vergelijking met Chamberlain voor Macmillan zeker niet op: de huidige Britse premier is geen man die zoete broodjes bakt, wanneer hij zich richt tot zijn grote opponent. Dit was geen onno dig scherpe rede zoals die van de Cana dese premier Diefenbaker van enkele da gen geleden, doch Macmillan zette de pun ten op de i's. Na de passage, waarin hij aantoonde hoeveel meer het Westen uitgeeft voor de ontwikkeling van primitieve gebieden dan het communistische blok, kwam Macmil lan ten slotte aan het hoofdthema: de ontwapening. Vrees en verdenking zijn zijns inziens de grondoorzaken van de fu neste bewapeningswedloop. Niemand durft te vertrouwen op de woorden van de te genstander. Vandaar dat controle beslist noodzakelijk is. Doch geen controle alleen. Telkens moeten controle en inspectie sa mengaan met een bepaalde fase van de ontwapening. In de conferentie over de stopzetting van kernexplosies is tot dus verre een redelijk succes geboekt. Mac millan wees erop, dat dit mogelijk is ge weest omdat deze conferentie werd voor afgegaan door besprekingen, waaraan geen politici deelnamen, doch wetenschap pelijke deskundigen. Ook het ontwape ningsprobleem wenste Macmillan aldus aan te pakken. Hij zou willen, dat de Assemblee een commissie instelde van deskundigen, die zouden uitmaken met welke ontwapeningsfase men zou kunnen beginnen, hoe men die zou kunnen con troleren, enzovoort. De commissie zou een concreet plan moeten opstellen, bin- Advertentie Sottcfdam-shog met de pure Kentucky nen een niet te lange periode. Daarna zou men de ontwapening in praktijk kunnen brengen met kleine, concrete etappen. In een openlucht-persconferentie noem de Kroesjtsjev Macmillans speech „abso luut niet constructief". De rede en de hou ding van Macmillan herinnerden ook hem aan Chamberlain. Ooggetuigen meldden, dat Kroesjtsjev Macmillan met grote hartelijkheid had ontvangen. Bij het afscheid waren de man nen ernstig. Behalve de tolken waren de ministers van Buitenlandse Zaken van bei de landen aanwezig, Gromyko en Lord Home. Van Britse zijde werd meegedeeld: het doel van de ontmoeting was een uit wisseling van gezichtspunten, die beiden in staat kon stellen elkanders opvatting te begrijpen over de voornaamste problemen in de hoop de gemeenschappelijke onder handelingstaai terug te vinden. De onder werpen, die ter sprake kwamen, waren ontwapening, Berlijn en de structuur van de UNO. Iemand vroeg of de Britten te leurgesteld waren. Het antwoord was: „Neen, wij kunnen heel wat teleurstelling verwerken." Er zouden geen voorstellen zijn gedaan en geen gedetailleerde onder handelingen gevoerd. Indien Kroesjtsjevs tegenbezoek niet alleen een beleefdheids visite zal zijn, zullen beide staatslieden volgende week een constructiever bijeen komst moeten hebben. Dit is de magere hoop van het slot van het tweede bedrijf. Het Amerikaanse departement van bui tenlandse zaken heeft Kroesjtsjev voor dit weekeinde opnieuw gemachtigd naar het buitenverblijf van de Russische UNO-dele- gatie op Long Island te gaan. Kroesjtsjev zou van plan zijn een tweede rede in de Assemblee te houden, waarschijnlijk maandag. Het Russische passagiersschip „Baltika" waarmee Kroesjtsjev naar New York is gereisd, mag tot 18 oktober aan zijn pier te New York blijven liggen. De havenautoriteiten van New York hebben een Russisch verzoek om verlenging van de toestemming met vijftien dagen inge willigd. Advertentie Grote collectie WEEKEND.TASSEN Lessing Er is niets dut zulke grote levens vormt als vertrouwen. De suikerfabrieken draaien weer op volle toeren om de suikerbietendie bij tonnen met schepen of vrachtwagens aangevoerd worden, te verwerken. Een kijkje bij de suikerfabriek te Halfweg. Advertentie Wagenweg 29, Haarlem Telef. 02500—20518 HAUTE COIFFURE Een ideale coiffure, bestand tegen ons vochtig en winderig klimaat De grootste margarinefabriek in Enge land, Van den Bergh and Jurgens ltd, een dochteronderneming van het Unilever-con cern zal van 10 oktober te beginnen in Bii-mingham boter op de Britse markt gaan verkopen, welke zal worden vervaar digd uit boter afkomstig uit gemenebest en andere landen. Naar wij voorts nog vernemen bestaan er bij het Unilevercon- cern geen plannen om ook in Nederland over te gaan tot de produktie of de ver koop van boter. Naar wij vernemen heeft de KNVB (noodgedwongen, om chaos voor wat be treft het „poolen" te voorkomen) het toto- voorstel van minister Beerman aanvaard. De KNVB hoopt nog op een noodwetje, waardoor in plaats van goederen geld kan worden uitgekeerd. De eerstvolgende toto zal voor 99 percent zeker pas weer de 16de oktober draaien. De centrale van zeevarenden ter koopvaardij en visserij, en de IJmuider Redersvereniging zijn nu geheel tot overeenstemming gekomen over de punten, waar over tot nu tussen de twee verenigingen verschil van mening bestond. De vaste gage van de matroos zal tengevolge hiervan met ongeveer elf procent worden verhoogd van 230,- tot 255,- per maand. De gages der andere opvarenden alsmede de lonen die gelden bij tewerkstelling aan de wal, worden in dezelfde verhouding opgetrokken. Op de nieuwe bedragen moet nog een bedrag worden bijgeteld, hetgeen bestaat uit de compensatiebijslagen 1957 en 1960 respectievelijk voor de huur- en melkprijs- verhoging. Daardoor komt de matroos op een vast bedrag van 285.85 per maand. De 5,6 percent bijslag a.o.w. blijft op dezelfde wijze berekend als tot dusverre, namelijk over het totaal aan rechtensgel dend loon, krachtens de betreffende be schikking van het college van rijksbemid delaars. Niet alleen van werknemerszijde waren er wensen, zoals de loonsverhoging, die we hebben vermeld. „Ons Bestek", het blad van de C.K.V., noemt ook enkele wensen van rederszijde: een zodanige wijziging van de binnenligtijd, dat steeds zaterdagsmorgens moet worden uitgeva ren als een schip donderdags voor 19 uur binnenkomt is er een van. Nu bestaat deze mogelijkheid alleen tijdens de uit oefening van de haringtrawlvisserij. De reders wensen ook een opheffing van het sociaal fonds voor de trawlvisserij. De C.K.V. merkt op, dat de regeling der binnenligtijd niet los kan worden gezien van datgene wat zich op het gebied van de verkorting van de arbeidstijd aan de wal bezig is zich te voltrekken. Dit klemt temeer daar van enige arbeids- en rust tijdenregeling aan boord van visserssche pen zelfs heden ten dage nog hoege naamd geen sprake is. De C.K.V. meent in ieder geval te moe ten vaststellen dat iedere verkorting van de binnenligtijd zich wel zeer moeilijk verdraagt met de ontwikkeling naar meer vrije tijd, zoals die tegenwoordig in het bedrijfsleven plaats heeft. Wat het sociaal fonds betreft meent het C.K.V.-bestuur, dat het sociaal nut van dit fonds sedert de inwerkingtreding van de W.W.-wet zo gering is geweest, dat de instandhouding ervan, die nog een zeker bedrag aan administratiekosten vergt, er niet door wordt gerechtvaardigd. Men meent dan ook dat het moeilijk te verdedigen valt de reders te blijven be lasten met een financiering der kosten, welke aan het voortbestaan van dit fonds zijn verbonden. De leden zullen zich hier over nader moeten uitspreken. De minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, wenst voorshands geen maximumsnelheid voor het verkeer op de autosnelwegen in te stellen. De mi nister neemt hiermee een standpunt in, dat in principe gelijk is aan dat van de verkeersbonden, die het denkbeeld van een maximumsnelheid hebben verworpen. Over een algemene snelheidsbeperking op andere buitenwegen heeft de bewinds man nog geen beslissing genomen. Tegen half negen vanochtend kon dr. W. F. Noordhoek Hegt, waarnemend ge- neesheex--directeur van het Rode Kruis- ziekenhuis aan het Om en Bij in Den Haag zeggen: „Dit is de laatste patiënt". Even keken de verplegers en chauffeurs van de geneeskundige diensten, de helpers van de Rode Kruis-colonne, verbaasd op. Van vanmorgen zes uur af hadden zij, sa men met het verplegend personeel in het oude Rode Kruis-ziekenhuis aan een stuk doorgewerkt om de in het gebouw vertoe vende patiënten, 88 liggende en 25 zitten de, in de constant aanrijdende ambulance te tillen. Het overbrengen van de patiënten naar het nieuwe ziekenhuis aan de Segbroek- laan dat vandaag officieel werd geopend, had slechts tweëneenhalf uur geduurd. Amsterdam ziet af van de IJtunnel bouw. Onder deze kop bericht „De Tele graaf" vanmorgen dat het gemeentebe stuur van Amsterdam de IJ-tunnel heeft „geruild" tegen een sanering op gedeelte lijke Rijkskosten van de Spaarndammer buurt. Die sanering is nodig voor de aan sluiting van de Coentunnel op de hoofd stad. Het ochtendblad had echter van dit be richt op het stadhuis in Amsterdam geen bevestiging kunnen krijgen. Wel wilde men daar erkennen dat de enig-mogelijke ontkenning zou liggen in het onweerleg bare feit van een IJtunnel binnen afzien bare tijd. Theoretisch acht men het nog wel mogelijk dat dadelijk na het gereed komen van de Coentunnel in vertraagd tempo aan het bouwen van de IJtunnel wordt begonnen. In het bericht wordt gesteld dat omtrent deze „ruiling" door het Amsterdamse ge meentebestuur de stellige indruk bestaat bij gezaghebbende bronnen in Den Haag en de hoofdstad. Het staat vast, aldus „De Telegraaf" dat de geheime bespreking die B. en W. van Amsterdam enige tijd ge leden met een aantal ministers in Den Haag hebben gehouden, niet ging over de oeververbindingen in het algemeen, maar over de technische en financiële proble men die voor de hoofdstad voortspruiten uit de aansluiting van de Coentunnel. In de nota over de Coentunnel, die mi nister Korthals de Tweede Kamér heeft toegezegd, zal nog eens duidelijk worden gemaakt dat een IJtunnel op dit ogenblik minder nodig is dan bijvoorbeeld een tun- NEW YORK (AFP-Reuter). Presi dent Ttito van Joegoslavië heeft gister avond in New York besprekingen gevoerd met premier Nehroe, president Nasser, president Soekarno en president N'Kroe- mah. Soekarno zal vandaag het woord voe ren in de UNO-Assembleé Nehroe spreekt maandag. Men verwacht uit Soekarno's re de te kunnen opmaken welke koers de neutralistische landen de komende weken willen volgen. Aangenomen wordt dat gisteravond is gesproken over de vraag of de neutralistische landen, gekant tegen aansluiting bij een van de twee grote blokken in de wereld, zelf een blok moe ten gaan vormen of dat zij elk zelfstan dig hun betrekkingen met Oost en West moeten regelen. De komende dagen zullen de neutralistische leiders opnieuw onder ling besprekingen voeren. Advertentie Kom in KempkesMeubeltoonzalen te AmsterdamOude Schans 73-75- 77, tel. 020-222166of te Wad- dinxveen de prachtige collectie For mule meubelen bekijken. U bent er hartelijk welkom! FOR 10 LE Op aanvraag zenden wij u graag de grote Formule catalogus gratis ter inzage, nel die de (spoor)Hembrug zal vervangen en derhalve voor de scheepvaart naar Am sterdam van veel groter belang is, aldus het ochtendblad. Volledige zelf-financiering door Amster dam van de IJtunnel die immers al lang een prestigekwestie is geworden, waar heel andere motieven meespreken dan een dringende noodzakelijkheid is in de praktijk onmogelijk. Een der overwegingen tot het besluit van B. en W. is stellig het feit geweest dat de gedeeltelijke financiering door het Rijk van de sanering van de Spaarndam merbuurt er toe zal leiden dat meer geld beschikbaar komt voor andere kapitaals- werken, waaronder dan ook weer de IJtunnel valt, aldus „De Telegraaf'. Met donderend geweld is aan de Van Lochemstraat in Enschede een gebouw waariip een garage annex fietsenstalling en een drukkerij waren gevestigd, inge stort. Het gevolg was een enorme ravage. Er waren geen mensenlevens te betreuren maar er werd voor honderdduizenden gul dens schade aangericht. De drukkerij was gevestigd boven de ga rage en het hele gebouw stortte in een circa vijf meter diepe bouwput. In de bouwput, bestemd voor een zoge naamde kraskamer van een textielfabriek, waren metselaars bezig een dikke muur te metselen om te voorkomen dat de boven bouw zou verzakken. Plotseling echter be gonnen boven de metselaars de ruiten te rinkelen en de mannen zagen tot hun ont zetting, dat de muren begonnen te breken. Alles in de steek latend, vluchtten ze hals over kop de bouwput uit. Vlak achter hen vielen met donderend geraas drukkerij en garage in de bouwput. Op dat moment bevonden zich mensen in de drukkerij. Twee hunner brachten zich in veiligheid, maar de derde, een 58- jarige zetter werd bedolven onder het puin. Hij werd met inwendige verwondin gen naar het ziekenhuis in Enschede over gebracht. Advertentie ONS SUCCES PLANETENWEG 4 - TELEFOON 4008 Advertentie Deze zaterdag als reklame: BOTERSTAVEN van 1.80 voor 1.60 p. st. MARSEPAIN-WALNOOT van 0.95 voor ƒ0.75 p. 100 gr. CENTRUM GALERIJ TEL. 4302 Advertentie 3 deurs kast 2/3 hang - 1/3 leg 149.75 „DE HOUTHAL" HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 Advertentie met amandelen ROOMBOTERSPECULAASBROKKEN met amandelen Ze is er weer HEERLIJK GEVULDE SPECULAAS HAZE^BERd

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1