Afscheidsreceptie van J. van der Veer trekt enorme belangstelling Ph. de Koning r J,N.THOÜP| Heemskerks raad keurt onteigeningsplan goed Sportrijwielen 12®.- Havenberichten COR ®LY Lawine van geschenken en welgemeende loftuitingen amandelkoekjes j m MODE Zoekt U Volkskrediet-overeenkomst met IJmondgemeenten Onrust Zoen W. F. Vissershuis wordt uitgebreid RADIO - TELEVISIE Adhesie met het Velsense request Originele Noorse sokken J Raadsleden stellen vragen over oudheidkundige vondsten VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1960 Er was een overstelpende belangstelling voor de receptie, die donderdag middag in het Witte-Kruisgebouw te IJmuiden werd gehouden ter gelegenheid van het afscheid van de heer J. van der Veer als bedrijfsleider van de Stichting Vislosregeling IJmuiden. Uit alle geledingen van het visserijbedrijf waren ze aanwezig: degenen, die wilden getuigen van hun grote waardering voor alles wat de heer Van der Veer voor het bedrijf en dus ook voor IJmuiden heeft ge daan. Het was begrijpelijk, dat ook het gemeentebestuur van Velsen aanwezig was, want de belangen van de visserij en die van de gemeente Velsen zijn nauw verweven, 's Avonds kon de heer Van der Veer in aezelfde omgeving afscheid nemen van zijn „eigen mensen", die hem ook toen verlegen maakten door hun uitbundige lof. BIJ een afscheid zou men eigenlijk een weemoedige stemming verwachten. Dat dat donderdag niet het geval waa, zat niet in onverschilligheid over het vertrek van de afscheidnemende. Men gebruikte meer de gelegenheid om een alom gerespecteerde persoonlijkheid te huldigen wegens zijn grote verdiensten. Toen 's middags de receptie was beëindigd, was de heer Van der Veer vrijwel niet meer te zien achter alle, cadeaus, die voor hem op tafel lagen opgestapeld. De eerste spreker op deze receptie was de heer J. C. Pronk, voorzitter van de stichting Vislosregeling IJmuiden, die be gon met te wijzen op het feestelijke ka rakter van dit afscheid, omdat men er een huldiging van wilde maken. „Waarom willen we u huldigen?", vroeg de heer Pronk. „Dat is vrij eenvoudig. Om de véle diensten aan ons bewezen, aan het visserijbedrijf in het algemeen en aan IJmuiden. We huldigen u om uw ver stand, rust, oordeel, vakkennis en niet het minst om uw toewijding". De heer Pronk noemde twee saillante punten in de loopbaan van de scheidende functionaris. Daar is zijn optreden in de privaatrechtelijke opvangregelingen, waar de zaken steeds in vertrouwen verliepen dank zij de objectiviteit en vakkennis van Van der Veer. En daarna zijn optreden als bedrijfsleider van de S.V.IJ., waarbij hij er steeds naar streefde binnen het kader van redelijke sociale omstandigheden te blijven binnen de perken van de econo mische mogelijkheden. „De visserij heeft nog vele facetten bui ten uw terrein. Maar uw ooi-deel was ook op het algemene visserijgebied heel bezon nen, zodat we veel van u konden leren". De heer Pronk zei het heengaan van de heer Van der Veer te eerbiedigen maar te betreuren. „We houden u aan uw woord dat u zult blijven adviseren." Namens de Katwijkse redersvereniging De Vuurbaak en namens de schipper-reders sprak de heer Th. Meyering. „De Kat wijkse vloot levert een groot, misschien wel het grootste deel aan de visafslag te IJmuiden" zei hij. „De haven van IJmui den is ook onze haven. We moesten daar dan ook iemand hebben, die ons grootste vertrouwen kon hebben. Op de heer Van der Veer hebben we vrijwel nooit kritiek gehoord. Qua aanleg is hij de juiste man geweest. Hij was in dienst van de werk gevers maar genoot het volste vertrou wen van de werknemers". Mr. J. R. van Eerde, directeur van het Staatsvissershavenbedrijf, voerde ver volgens het woord. Hij memoreerde, dat Advertentie sen typlaeh-ingels ipeitcelbert Tweed m6t 'n heel apart dessin Onze STURKA-collectle telt prach tige tinten en dessins. Vanzelfsprekend brengen wij een bijzonder mooie collectie bijpassends DUMAK-PAHTALONS En de prijzen zullen u meevallen I KENNiMERLAAN 24 Donderdag kwamen in IJmuiden aan: KSthe Oltmann van Hamburg: Venus, Londen: Nore, Antwerpen: Argosity, Londen; Alkaid, Rotterdam; Swift, Londen; Nesshorn, Londen; Jan Kreumer, Ipswich, ledig IJmuiden; Biri, Oslo; Lingestroom, Londen; Elba Maersk, Maracaibo; Loise, Swan sea; Hontestroom, Huil; Talisse, Hamburg; Ponza, y, Goole; Spes, Stettin, kalk voor IJmuiden; Bevasier, Rotter- Gefle, hout voor Zaandam; Selby, dam, ledig ledig IJmuiden; Egret, Rotterdam; Rio, Par; Selandia, Roterdam. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Royal Pulp van Köping, hout voor Zaandam; Berta Beek, Hamburg; Fiona, Narvik; Jans, Londen; Honds bosch, Skutskar, hout voor Zaandam; Heriot, Grangemouth. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Lopper- sum naar Hamburg: Surte, Odense, kunstmest van IJmuiden; Forel, Karlstad; Jeffy, Norfolk; Henriette B, Londen, walsmateriaal van IJmui den; Looiersgracht, Rauma; Lenny, Gothenbudg; Overijssel, Hamburg; Tilly, Delfzijl; Ball, Ant werpen; Flevoland, Harlingen; Libertas, Rotter dam; Draco, Lissabon; Oosterdiep, Delfzijl; Ve nus. Rotterdam; Rhenania, Wabana, ledig Hoog ovens; Eos, Cuxhafen; Swift, Harlingen; Grehbe- stroom, Manchester; Plato, Bordeaux; Flevo, Rot terdam. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Argosity naar Londen; Oduduwa, Rotterdam; Ecmstroom, Lon den; Solon, La Guerra; Abbekerk, Lissabon; Gra tia, Rotterdam; Birte Hugo Stinnes, Rotterdam; Fiona, Zwijndrecht,. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). de heer Van der Veer 53 jaar lang zijn schreden naar de vishallen heeft gericht. De laatste jaren is hij meer een nacht vlinder geweest. „Ik hoop, dat u nu meer een normaal levensritme zult krijgen. U hebt zeer veel contact gehad met de verschillende onderdelen van het Staats vissershavenbedrijf. We zijn u dankbaar voor de buitengewoon prettige wijze van samenwerking. Er zijn natuurlijk in de loop der jaren wel eens moeilijkheden ge weest. Maar door uw wijze tact en uw inzicht hebt u die altijd overwonnen, en daardoor veel bijgedragen tot een goede gang van zaken. Het was een voorrecht met u samen te werken." Namens de aanvoerders van de kotter- groep kwam de heer R. Brands, voorzit ter van de Nederlandse Vissersbond, het woord voeren. „U hebt het altijd zo weten te regelen dat de aanvoerders steeds kon den lossen op de tijd die ze graag wilden. Ik weet, dat waar gewerkt wordt ook fou ten worden gemaakt, ook door mijnheer Van der Veer. Maar de bezwaren zijn toch zo miniem geweest, dat ik er eigenlijk nooit werk van heb behoeven te maken. De enkele moeilijkheden hebben we al tijd persoonlijk op kunnen lossen." De heer Brands merkte op, dat de heer Van der Veer wel eens werd betiteld als iemand die geen blad voor de mond nam. „Zo zijn er wel meer mensen, maar meest al praten ze juist dan wanneer ze beter zwijgen konden. U neemt het blad ech ter alleen maar weg indien dat nodig is. Niet alleen voor de aanvoerders-werkge vers, maar ook voor de werknemers." Rechtschapen mens Wethouder Maas verving de door ambts bezigheden verhinderde loco-burgemeester H. de Boer. „Ik ken u zo ongeveer veer tig jaar, en ik wist dus wel zo ongeveer van welke kwaliteit de toespraken zouden zijn. U bent, immers een integere figuur, die voor elke groep de juiste man op de juiste plaats is. Als een broekje van twaalf, dertien jaar kwam u in het be drijf. En nu u zelf meent, dat er een ein de aan moet komen, zijn er zoveel figu ren van allerlei groeperingen hier om u te huldigen. Zij zien met weemoed dat u weg gaat." De heer Maas haalde herinneringen op uit de tijd van 1931 tot de bezetting, toen de heer Van der Veer zijn collega in de raad was. „We zaten elkaar nogal eens in de haren. De tegenstellingen waren toen veel groter dan nu, zodat een voorzitter va,n de SDAP-fractie en een voorzitter van de KVP-fractie nog al eens tegen over elkaar stonden. Maar ik heb u als leidsman van de SDAP-fractie altijd ge waardeerd om uw rechtschapenheid." De heer Meijboom, secretaris van de redersvereniging IJmuiden dankte de heer Van der Veer voor zijn voortduren de toewijding. „U was een onmisbare vraagbaak. Uw fenomenaal geheugen kon alles reconstrueren. Ook in de pari taire commissie was u een onmisbare kracht. Als we in moeilijkheden zaten en we kwamen er niet meer uit, sprak Van der Veer altijd het verlossende woord." De spreker zei dat de losregeling altijd een zorgenkind is geweest. Maar zorgenkinderen liggen altijd 't naast aan het hart. „We weten eigenlijk niet hoe we het redden moeten zonder u." Namens het hoofdbestuur van de Neder landse Bond van Vervoerspersoneel sprak de heer Smeding. Hij zei, dat de heer Van der Veer zich onder zeer moeilijke omstandigheden als bondsbestuurder zeer goed van zijn taak heeft gekweten. Na de oorlog kwam hij terug in een heel andere functie. Hij moest toen het midden hou den tussen allerlei belangen en opvattingen Wij niet-IJmuidenaren weten wel, dat dit deel van ons volk niet gemakkelijk is, zowel wat de werkgevers als de werkne mers betreft", zei de heer Smeding, die constateerde dat het werk van de heer Van der Veer alom waardering heeft ont moet. Hij wenste de heer Van der Veer ook het allerbeste namens de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale. De heer Krab, voorzitter van de Neder landse Zeevisgroothandelsvereniging, was de volgende spreker. „Het is in ons bedrijf niet gebruikelijk een receptie te geven bij een afscheid. Dat dit hier wel gebeurt be wijst wel voldoende dat het hier om een speciaal geval gaat. We zijn helemaal niet blij hier afscheid te kunnen nemen. Uw vertrek vervult ons met een zekere zorg, met alle waardering voor uw opvolger. We huldigen u om alles wat u hebt gedaan, ook voor de handel." De heer Krab had de heer Van der Veer in drie kwaliteiten goed leren kennen, als werknemer in de zeevisgroothandel, name lijk bij Job Gouda, als vertegenwoordi ger van de werknemersorganisaties en ten slotte als bedrijfsleider van de S. V.IJ. We hebben veel contact gehad en het bes te compliment kan wel zijn, dat er van de handel nooit reclames zijn gekomen over uw opvatting als keurmeester. U was ie mand die altijd recht voor zijn mening uitkwam". Dankwoord Tenslotte kwam Van der Veer zelf aan het woord. „Ik ben nooit verlegen geweest, maar dit wordt me toch wel een beetje te machtig," zei hij. Hij dankte allen, die hadden gesproken of met, hem hadden sa mengewerkt in het bedrijf Hij besteedde grote aandacht aan het gemeentebestuur en het Staatsvissershavenbedrijf, aan hal chef en afslagers, havenmeester en haven dienst, Stichting voor de Visserij, vakor ganisaties en groothandel. Hij dankte de heren Meijboom en Pronk, hij dankte zijn opvolger, de heer N. de Boer, en tenslotte sprak hij met grote waardering over „zijn eigen mensen", die hij trouwens 's avonds nog uitvoerig zou kunnen toespreken. Dat hij besloot met een pleidooi voor nog grotere samenwerking tussen de beide kanten van het bedrijf, omdat het om een „allemachtig teer produkt" gaat, zal niemand verbazen. Het was een positief slot, waarin wel duidelijk uiting is gegeven aan de grote bewondering, die men koestert voor de heer Van der Veer, die met zijn vrouw en zijn kinderen in de serre had plaats genomen. Zijn vrouw werd trouwens in de verschillende huldigingen regelmatig be trokken. De eerste, die de heer Van der Veer huldigde, was SVIJ-voorzitter J. C. Pronk. Burgemeester en Wethouders van Vel sen stellen de raad voor overeenkomsten aan te gaan met de gemeenten Beverwijk en Heemskerk inzake het verstrekken van volkskrediet aan inwoners van die ge meenten. Volgens artikel 1 van het reglement voor de volkskredietbank strekt de bank haar bemoeiingen ook uit over niet-inwoners der gemeente, indien B. en W. zulks be palen. Het gemeentebestuur van Beverwijk heeft verzocht om deze regeling ingaande 1 januari 1961 op de inwoners van die Advertentie VERSE BRAADKUIKENS vanaf 2.90 per stuk SOEP-BRAADKIPPEN 2.10 per pond KIPPEPOUIET 2.25 per pond POULARDE 2.50 per pond GEEN DIEPVRIES VERS GESLACHT Wij bezorgen gaarne thuis POELIERSBEDRUF Oranjestraat 96 - Telefoon 5291 J IJmuiden-West gemeente van toepassing te doen zijn, evenals zulks reeds thans voor de inwoners van de gemeente Heemskerk het geval is. Op 14 december 1959 heeft de raad be sloten om met de gemeente Heemskerk een overeenkomst aan te gaan, waarin de ze gemeente het risico en de kapitaal verstrekking (boven 500.000,-) voor 't ver lenen van kredieten aan haar inwoners op zich neemt. B. en W. hebben thans een overeenkomst doen ontwerpen, waarin de ze aangelegenheid op gelijksoortige wijze ten aanzien van de gemeente Beverwijk wordt geregeld. Burgemeester en Wethou der van Beverwijk hebben hiermede in gestemd. In deze overeenkomst verbindt de ge meente Velsen zich om aan de inwoners van Beverwijk volkskrediet te verstrekken op dezelfde voet als dat aan de inwoners van Velsen geschiedt, indien Burgemeester en Wethouders van Beverwijk in elk voor komend geval daartoe gunstig adviseren. De gemeente Beverwijk is dan garant voor de terugbetaling van het krediet, zodra het door de geldleners uit Beverwijk gevormde risicofonds daartoe onvoldoende blijkt te zijn. Voorts zal de gemeente Beverwijk naar verhouding deelnemen in de kapi taalverstrekking aan de bank, voorzover deze een bedrag van 700.000.- te boven gaat. Nu de gemeente Beverwijk zal deelne men in de kapitaalverstrekking boven een bedrag van 700.000.- is het noodzakelijk dit bedrag ook in de overeenkomst met de gemeente Heemskerk op te nemen in plaats van het eerder overeengekomen be drag van 500.000.-, In verband met het bovenstaande stellen B. en W. voor tot het aangaan van een overeenkomst met de gemeente Beverwijk. Tevens stellen zij voor het besluit van 14 december 1959 tot het aangaan van een overeenkomst met de gemeente Heems kerk te wijzigen. ONTEIGENING VAN GROND IN DRIEHUIS. B. en W. van Velsen achten het wenselijk een gebied van 6510 vierkante meter, ge legen ten westen van de Driehuizerkerk- weg in Driehuis te onteigenen om er sport en speelvelden aan te leggen. De grond is eigendom van 'n Haarlemse meubelfabriek. Mede-eigenaar van een deel van de grond is aannemer N. A. Perquin in Santpoort. Advertentie WEEKENDREKLAMEi Trakteer eens op onze overheerlijke gg Alleen deze week voor de gg reklameprijs vanƒ1.25 g per 250 gram. gg BANKETBAKKERIJ PLANETENWEG 4 - TELEFOON 4008 Advertentie VERJAARDAGS ATTRACTII Ter gelegenheid van ons 9-jarig bestaan Heren- of Jongens- overhemd (U mag uit onze ge hele collectie uit zoeken) tegen HALVE PRIJS bij aankoop van minstens 25.00 BREESTRAAT 17 BEVERWIJK "N Velsens college van B. en W. heeft de raad definitieve plannen voor de uitbrei ding van het W.F.Vissershuis in IJmuiden doen toekomen. Momenteel zijn in het W.F.Vissershuis 25 tweepersoonskamers en 9 eenpersoonskamers beschikbaar. Na de door B. en W. voorgestelde uitbreiding zijn dit 23 tweepersoonskamers en niet minder dan 47 eenpersoonskamers (die de bewo ners veel meer gerief en zelfstandigheid bieden maar daarom ook een hogere huur prijs krijgen). Gezien de wachtlijst van bejaarden, die in het tehuis een plaats zoeken achten B. en W. een uitbreiding zeker verantwoord. Hondereenentachtig personen hebben een verzoek tot plaatsing ingediend. Er was speciaal vraag naar eenpersoonskamers. Al met al zal de opnamecapiciteit wor den vergroot van 53 tot 97 personen. Uit gangspunt voor de ontworpen uitbreiding is mede geweest het streven om bij een gelijk of nagenoeg gelijk tekort per dienst jaar, meer personen te huisvesten. Het complex zou daardoor beter en relatief goedkoper aan zijn doel beantwoorden. Rekening is ook gehouden met de beschik bare capaciteit van de keuken. Het huidige hoofdgebouw zal aan de westelijke voor kant en de oostelijke zijkant en voorts door plaatsing van een paviljoen in het centrum van de tuin worden uitgebreid. De totale bruto stichtingskosten worden geraamd op 559.770,-. De kosten voor de bouw zullen rond 425.000,- netto bedra gen, zulks na aftrek van een rijkspremie van 57.770,-. De inrichtingskosten wor den geschat op 77.000,-. Advertentie Het mooiste beeld en geluid haalt vakman BORM er uit. REESTRAAT 107 EVERWOK TEL 3357 naast de conservenfabriek „Geen commentaar", zei burgemeester H. Nielen van Heemskerk donderdagavond tydens de raadsvergadering. Zulks in antwoord op een vraag van een raadslid, of de burgemeester zijn visie wilde geven op de brief van de minister van Binnenlandse Zaken. Waarin de bewindsman zegt, dat hij fusie tussen Beverwijk en Heemskerk nog steeds voor ogen heeft De raad was gisteravond in openbare vergadering bijeengekomen ter behandeling van een zestien punten tellende agenda. Bovendien een belangrijke agenda met onder andere voorstellen tot onteigening van tuingronden in het plan-„Meerestein", tot ver hoging van het aantal drankvergunningen en tot het betuigen van adhesie aan de gemeente Velsen, die H.M. de Koningin een request met betrekking tot de haven plannen van Amsterdam heeft gezonden om te komen tot instelling van een orgaan, waarin rijk, provincie en gemeente gezamenlijk rond de tafel gaan zitten om die plannen te bespreken. Zodat alle partijen weten waaraan zij toe zijn. De raad ging akkoord met voorstellen tot het aangaan van geldleningen tot een bedrag van 1.070.000. Het bedrag is no dig ter consolidatie van vlottende schul den der gemeente. De heer R. Beentjes (K.V.P.) wilde weten of er geen andere weg is om aan geld te komen dan uitslui tend via de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten. De heer Beentjes vond dat die bank eigenlijk een monopoliepositie heeft. De wethouder H. J. M. Roozen gaf dat wel toe, maar merkte op, dat het meer dan eens gelukt geld van particulie ren te lenen. Het raadslid vond geld le nen via genoemde bank wel wat duur. Een voorstel tot het aangaan van een regeling tussen Velsen, Beverwijk.. Heems kerk en Uitgeest tot een „Vleeskeurings dienst Slachthuis IJmond", gaf geen aan leiding tot veel op- of aanmerkingen. Doeltreffend De regeling betreft het instellen van een gemeenschappelijke keuringsdienst en keu ringsdistrict. Tot voor kort bestonden er nog twee. „Uitermate doeltreffend," vond voorzitter Nielen de regeling, omdat Vel sen nu van het slachthuis IJmond gebruik kan maken. Wat dus het einde betekent van het slachten aan huis, zoals dat in de gemeente Velsen steeds werd gedaan. Ook de volksgezondheid wordt hiermee gediend, aldus werd tijdens de raadsver gadering terecht opgemerkt. Er behoeft, wanneer de regeling eenmaal van kracht wordt, dan ook geen invoerrecht voor Vel sens vlees te worden betaald. Omgekeerd moest Beverwijk invoerrechten aan Vel sen betalen voor in laatstgenoemde ge meente ingevoerd Beverwijks vlees. De outillage van het slachthuis moet echter nog worden verbeterd. Na deze „hartige hap" (zoals burge meester de bespreking van het voorstel noemde), werd het voorstel tot verhoging van het aantal drankvergunningen ter ta fel gebracht. Heemskerk heeft sedert. 1930 negen drankvergunningen,' berekend op een bevolking van nog geen vierduizend zielen. Nu telt Heemskerk meer dan twaalfduizend inwoners en het is dus nood zakelijk het aantal vergunningen enigs zins uit te breiden. B. en W. willen de Kroon er om vier vragen. De raad kon zich daarmee verenigen. De wethouder De Ruyter deelde nog mede, dat er twee kan didaten voor een vergunning zijn, die in Heemskerk een hotel-café-restaurant wil len bouwen. Een flink bedrijf zou worden gevestigd in de kern van het dorp en een kleiner restaurant in een van de nieuw bouwwijken. Zonder veel gepraat stelde de raad zich vervolgens achter het voorstel van het col lege Velsen adhesie te betuigen inzake het rekest naar aanleiding van het bekend worden van de Amsterdamse havennota. Andere gemeenten hebben dit ook al ge daan, met name Beverwijk, Bloemendaal. Nu ook Heemskerk. De heer R. Beentjes vond de rol die Amsterdam tegenover Vel sen heeft gespeeld, erg onelegant. Boven dien wees de spreker op het feit, dat in de nota alleen gedacht wordt aan de eco nomische belangen van Amsterdam en niet aan de mens zelf. Uitbreiding van de Amsterdamse haven betekent immers dat meer personeel moet worden gehuisvest. En overbevolking van de IJmond moet worden voorkomen, aldus de heer Been tjes. Hij was het daarom helemaal eens met de suggestie van Velsen een orgaan in het leven te roepen, waar de belangen van alle partijen gehoord worden en ern stig worden besproken. Voor de behandeling van voorstellen tot aankoop van een woning met bloembollen- grond en van een woning met erf, alsme de van een voorstel tot vaststelling van een plan tot onteigening van gronden in „Meerestein", ging de raad in besloten vergadering. De voorstellen werden goed gekeurd met twee stemmen (van de K.V.P.) tegen. De tegenstemmers gaven geen motivering in het openbaar, wel had den zij dat gedaan tijdens de besloten ver gadering. De plannen beogen onteigening van vele tuingronden, die Beverwijk gaat bebouwen. Tijdens de vergadering werd hierover geen opheldering gegeven.. Advertentie maten IOVï t.m. 12 H ©Q HOE BESTAAT HET VOOR 1 TEXTIEL PLANETENWEG 28 (Shows, snufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Dat MODEHUIS LAILA ruim gesorteerd is hebben we tijdens de uitgebreide show in de tuinzaal van het concertgebouw kun nen zien. Of het echter verstandig is te trachten drie uur lang een publiek te boeien met alleen kleding betwijfelen we. Vergeleken bij het vorig jaar toen de show pas tegen twaalven was afgelopen is het al een stap in de goede richting, maar de meesten zullen toegeven dat het toch nog te lang was. We hebben een indruk over gehouden van kleding die goed draagbaar was en aan de verlangens van iedere maat en leeftijdsgroep beantwoordt. Mantels, die mooi afkleden, doordat ze rustig van dessin zijn, in de schouders niet te wijd uitgebouwd en recht op de rug vallen. Terwijl we enkele dagen geleden alle man telpakjes streng getailleerd zagen in een bepaalde collectie, waren hier de pakjes recht en glooiend van lijn zonder enige accentuering van de taille. We kunnen dus dit seizoen met praktisch iedere lijn mo dieus zijn en veel aan onze eigen smaak overlaten. Er waren verschillende pakjes uit Israël en België, die opvielen door hun mooie coupe en verwerking. Een zacht lila ruitje was a la Chanel met 'n brede tres in dezelfde tint afgebiesd en ook de knopen waren mooi op het geheel afgestemd. Bij de jonge meisjes zullen de strak aansluitende jersey pantalons veel aftrek vinden en de aanstaande moeders zullen een aardige variatie kunnen aan brengen door hun garderobe met één van die gezellige positiejaponnetjes uit te brei den. Vanonder een recht bovenstukje springt de ruimte in losse plooien naar beneden, waardoor er voldoende bewegingsvrij heid wordt verkregen. Na de komst van de baby zorgt het ceintuurtje ervoor, dat het een gezellig draagbaar jurkje blijft. Ideaal voor de grotere maten zijn de blou ses in warme tinten die over de rok ge dragen moeten worden. We zagen ze ook van een stof met een fluweelachtig effect en voorzien van een rustig imprimé. Met dit materiaal dat uit een gebreid onder weefsel bestaat met een zachte bovenlaag werden ook bij de japonnetjes aardige ef fecten bereikt. De mode, die DICK HOLTHAUS ont worpen heeft, is voor een speciaal type vrouw. Zij moet durf hebben en allure en zich van de andere kant in een zeker mysterieus waas hullen, wat het midden houdt tussen geraffineerd en lieflijk. Het is eigenlijk komiek, dat de mode op deze manier de vrouw bepaalde eisen gaat stel len. Gelukkig zün deze voorwaarden niet zo sterk, dat we zonder deze gedaante verandering niet zijn kleding met succes kunnen dragen. Dat zou jammer zijn, want zijn collectie bevat.veel goede model len en heeft in ieder genre verrassingen, voor overdag kleedt Holthaus de vrouwen in buitengewoon stijlvolle ensembles en pakjes, waarvan de vaak losvallende jas jes tot even over de heup reiken. De mantels vormen zoals meestal in een wintercollectie het belangrijkste deel en zoals hier het boeiendst. Ze zijn bijzonder goed te noemen, door de combinatie van fraaie warme stoffen in diepwarme tinten en ruime draagbare modellen met speelse ideeën. De weer terugkerende reverskraag valt kort en breed en legt een duidelijk accent op de hals, zoals ook de kraagloze man tels willen doen. Een hoogopstaand randje van bont of een breed collier vullen de hals op en verhogen daarmee de vrouwe lijkheid. Zoals in de Parijse collectie bestond ook hier een sterke voorkeur voor een a-sym metrische sluiting, die vaak uit bijzonder mooie knopen bestond. Aan de zoom liep de uitbollende ruimte vaak naar binnen, wat de mooie strakke lijn zeer ten goede kwam. Het is een detail, waarop Lanvin Castillo zijn hele collectie gebaseerd heeft en waarop hij door een waterdruppel geattendeerd werd. Vandaar zijn be naming waterdruppelmotief. De aandacht valt vooral op het voorpand door bijvoor beeld twee zakken boven elkaar en plooi tjes die vanuit de taille uitspringen zodat het bollende effect naar beneden nog ster ker wordt. De mantels vertonen vaak veel gelijkenis met een japon. De rok is dan los aangezet in wijde plooien of losse ruimte. Voor de avond zien we veel goud en zilver doorweven stoffen en soepel vallen de zijden stoffen. Er wordt door de ont werper met dit alles op geniale wijze ge goocheld. Katt/ Advertentie met volle garantie bij Breestraat 108 Beverwijk Twee raadsleden hebben B. en W. schrif telijke vragen gesteld. De heer J. van Os van den Abeelen zou willen weten, of het college kennis heeft genomen van persberichten, volgens welke tijdens rioleringswerkzaamheden te Vel sen (noord) een enige eeuwen vóór het be gin van onze jaartelling bewoond en be werkt niveau is te voorschijn gekomen, waarbij inheems aardwerk, beenderen, houtskool en pottenbakkersklei zijn gevon den? Hij vraagt voorts of het college wil over wegen, of het op zijn weg ligt het initia tief te nemen tot een streeksgewijze sa menwerking met betrekking tot deze ma terie?" De heer A. J. Schotman vraagt: „Zou het college eventueel bereid zijn het initiatief te nemen tot het organiseren van één of twee bijeenkomsten van de raadsleden, waarop de archivaris van de gemeente een lezing houdt over oude vondsten in de ge meente en hun betekenis, en over de historische ontwikkeling van de gemeente?

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7