Eisenhower wijst het verzoek van de vijf neutrale landen af Onthullende getuigenverklaringen over toestanden in vishallen Kroesjtsjev vraagt meteen spreektijd in Assemblée HET WEER Vis verdwijnt in IJmuiden op tal van manieren Drie gegadigden voor eerste prijs in toto Afrikaanse UNO-leden onheus bejegend Velsens meisje van zestien spoorloos Italiaanse koopvaarder brandend ondergegaan? Koning Boudewijn huwt 15 december ,PIezierrit" leidde tot dodelijk ongeluk Franse televisie staakt vandaag en morgen Dezelfde temperatuur „BOUWPAKKETTEN" o.a. „DE HOUTHAL" In de krant van heden: Het woord is aan Vier doden in het verkeer Uit solidariteit met de uitgesloten artiesten ft MAANDAG 3 OKTOBER 1960 45e JAARGANG NUMMER 280 Kantoor. Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. i I eg mm gsb "K4t m ^8 "S1 "BA «1® Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend Van 9-12.30 en 2-Ö uur. zat 9-l iiur. I j TYl g g fj |Qf I f| 1 T J f| gf J Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telrf.' "redactie 5389, nTlZlÏtln ra 1 W 1 1 1 UL i U. W 1 V W LA 1 U. 1 1 L toco per pos, 8,15. Losse Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR V E L S E N 1, M U I D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING v^iigbaar! Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.T, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie» P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije President Eisenhower heeft in een brief aan de vjjf neutralen Nehroe, Tito, Soe- karno, Nasser en NKroemah, medegedeeld, dat hjj geen nut ziet in het ydele gebaar van een onbelangrijke ontmoeting met Kroesjtsjev. Minister Herter zou eventueel beschikbaar zijn voor een ontmoeting met de Russische afgevaardigden. Pas wanneer daarbij zou blijken dat de communisten serieus willen onderhandelen, zou Eisen hower bereid zijn lot een ontmoeting met de Russen en andere belanghebbenden. In het afgelopen weekeinde, onmiddellijk na de poging van Nehroe en de andere neu tralen om het contact te heropenen tussen Eisenhower en Kroesjtsjev, is Macmillan naar Washington gevlogen om met Amerika's president overleg te plegen, terwijl de Russische premier in de UNO-Assemblee een zwaar anti-Amerikaans woorden bombardement heeft ontketend. Onmiddellijk na het bekend worden van Eisenhowers afwijzing, heeft Kroesjtsjev een verzoek ingediend om vandaag in de Assemblee de „vorige sprekers" van repliek te dienen. De toestemming werd direct verleend. De Russische premier zal als eerste het woord voeren. Voor hem op de lijst stonden koning Hoessein van Jordanië en premier Nehroe van India. Gelijk bekend was Washington tóch al weinig geneigd in dit stadium het overleg met de Sovjet-Unie te heropenen. Kroesjt- sjcv's rede zal die geneigdheid zeker niet hebben vergroot. Vooral nu Kroesjtsjev Amerika zo heftig heeft aangevallen, zal de neiging in de Republikeinse partij om zich ferm te tonen tegenover de commu nisten nog woi'den versterkt. Indien Mac millan nog getracht heeft een middenkoers te vinden, moet hij het in Washington niet gemakkelijk hebben gehad. De afwijzende beschikking van Eisen hower kwam één dag nadat Kroesjtsjev zijn tweede opzienbarende x-ede in de As semblee had gehouden. Daar stond hij dan weer op de marmeren praatstoel, Nikita Sergejevitsj Kroesjtsjev voor de tweede keer in twee weken. Hij begon vrij kalm, zelfs met kleine grapjes-. Hij nam een slok water en zei: „Amerika is een goed land, maar het water in de Sovjet-Unie is beter". Daarna begon hij in sneltreinvaart maar niettemin met krachtige accenten, een stevig pleidooi voor te lezen om com munistisch China toe te laten tot de UNO. Dit explosieve onderwerp gaf Kroesjtsjev de kans op te treden als de kampvechter voor het doel dat ook de Afro-Aziaten na streven: de universaliteit van de UNO ver eist toelating van communistisch China. Kroesjtsjev moet beseft hebben dat hij hier een kans had de banden met de Afro- Aziaten strakker aan te halen. Hij her nieuwde zijn aanval op Hammarskjoeld, doch richtte vooral zwaar geschut op de Verenigde Staten. A f grondpolitiek De Sovjet-leider noemde het uitstel van de toelating van Peking een voortzetting van de afgrondpolitiek van Dulles en hij betoogde dat de afwezigheid van commu nistisch China werkelijke ontwapening on mogelijk zou maken en daarom het oor logsgevaar zeer zou vergroten. Hoever Kroesjtsjev in zijn kwalificaties ging .kan blijken uit het feit, dat hij Fran co, een bondgenoot van de Verenigde Sta ten, de beul noemde van het Spaanse volk. Op dat ogenblik begon Boland, de beheer ste president van de Assemblee, krachtig te hameren. Toen hij Kroesjtsjev eindelijk tot zwijgen had gebracht, verklaarde de president geen beledigingen van persoon lijke aard toe te kunnen laten. Vandaar dat hij Kroesjtsjev's wooi-den over Franco uit het verslag zou laten schrappen. Kroesjtsjev antwoordde toen prompt, dat de president dan ook Wadsworth had moeten interrumperen, die lasterlijk ge sproken had over het Chinese volk. Men ziet het, Kroesjtsjev streeft er allerminst naar de relaties met de Verenigde Staten te verbeteren. Integendeel. Terstond nadat de Russische premier gesproken had, vroeg de Amerikaan weer het woord. Hij mex-kte ondermeer op, dat Kroesjtsjev aanzienlijke twijfel deed rij zen omtrent de mogelijkheid van ernstige en opbouwende onderhandelingen over ont wapening en andere belangrijke onderwer pen. In zekere zin moet Kroesjtsjev het voor de Amerikanen gemakkelijker ge maakt hebben het been stijf te houden. De Rus moet dit zelf heel wel beseft hebben en dit geeft opnieuw een aanwijzing om trent Kroesjtsjev's voornaamste doel in deze Assemblee. Dat is niet een her- (Van onze Haagse redacteur) De eerste prijs in de toto van deze week valt in drie stukken uiteen. De deelnemers die het maximum aantal punten (15) be den, wonen in Schiedam, Akkrum en Roer mond. Zij verdelen 81.290, De tweede prijs 45.645) gaat naar 30 deelnemers met 14 punten en voor de der de prijs, even groot als de tweede, staan voorlopig 350 namen genoteerd. Deze laat- sten kwamen tot 13 punten. In totaal na men 479.200 personen deel, die 608.602 inzetten. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met tijdelijk enige regen. Weinig verandering in temperatuur. Ma tige wind uit zuidelijke rich tingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. nieuwing van het contact met Eisenhower. Kroesjtsjev moet beseffen dat hij te allen tijde wanneer hij dat beslist wil, een con ferentie met het westen kan forceren, maar voor hem zou zulk een conferentie toch pas zin kunnen hebben, na de Ameri kaanse verkiezingen. H o ofddoel Wat beoogt de Russische premier dan wel in de eerste plaats? Het hoofddoel moet zijn een zo groot mogelijke identifi catie van de communistische politiek met die der neutralen, met name die der Afro- Aziaten. Voor Kroesjtsjev is het uiterst belangrijk, dat indrukwekkend veel neu trale staten met de communisten mee stemmen voor toelating van communis tisch China. Amerika hoopt dat de nieuwe Afrikaanse staten zich zullen onthouden van stemming over dit onderwerp, dat zo zeer een conflict betekent m de koude oor log, maar de Rus gebruikte het zwaarste argument dat hij bezat teneinde de neger staten aan zijn kant te krijgen: de rassen discriminatie in de Verenigde Staten. Kroesjtsjev's actie heeft er zeker niet toe bijgedragen, dat het contact tussen hem en Eisenhower, in welke vorm dan ook, vlotter tot stand zal komen. Nehroe en de zijnen moeten dat betreuren, maar het is nog de vraag of zij hun poging zul len opgeven. Zij zullen zeker niet van standpunt veranderen over de toelating van continentaal China. Kroesjtsjev, hoe grof ook agerend, riskeerde niets dat voor hem essentiële waarde had. De weigering van Eisenhowei' om gehoor te geven aan het bex-oep, dat de neutralen op hem heb ben gedaan, zal die neutralen alleen nog maar meer in één kamp dringen met de Sovjes-Unie en dat lijkt nog steeds Kroesjt sjev's voornaamste doel in deze Assem blee. NEW YORK (UPI) Afiikaanse gede- legeex-den naar de UNO-assemblee hebben geklaagd dat zij discriminex-end woi-den behandeld indien zij niets dragen dat hen onderscheidt. Dr. Zelma George, een so ciologe uit Cleveland, zei dat verscheide ne Afrikaanse afgevaardigden soms on heus worden behandeld door hotelportiers, directies van restaux-ants en dei-gelijke. Advertentie ie Boekenwand 79.75 HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNF.MERLAAN 159 - TELEFOON 7770 De commissax-is van politie te Velsen verzoekt opsporing van de zestienjarige Annie Margaretha van Bergen, die sedert 27 september wordt v ex-mist. Het meisje is geestelijk gestoord en een ongeluk woi-dt gevreesd. Signalement: lang 1.68 m, blau we ogen, flink postuui-, donkex-blond kort geknipt haar, tatouering op linkex--onder- arm met de naam „Zeedijk". Het meisje dx-oeg een wollen vest en een geblokte rok. Een iedex-, die inlichtingen kan geven, wordt verzocht zich in verbinding te stel len met de politie te Velsen, tel. 6444 (K 2550) of met de politie in zijn of haar woonplaats. Zoals we zaterdag al schreven heeft een commissie uit de IJmuidense reders vereniging en de Nederlandse zeevisgroothandelsvereniging vastgesteld, dat het begrip „veilplicht" in IJmuiden allenninst waterdicht is. Men kwam tot de con clusie, dat in totaal per jaar 1.335.000 aan vis buiten de visafslag om in omloop komt. Ter staving van deze stellingen heeft de commissie een aantal individuele getuigenissen verzameld. Namen worden niet gegeven. We laten deze getuige nissen hieronder volgen. Een getuige van 47 jaar verklaarde: „Een kleinhandelaar te Katwijk beklaag de zich bij mij menigmaal over het feit dat hij tegen het weekeinde aldaar geen vis kon verkopen, omdat er naar zijn schatting 50 a 75 kisten vis, hoofdzakelijk grovere scholsoorten, dan via de beman ning in Katwijk worden weggeschonken of verkocht. Zelfs indien wordt aangenomen dat 50 a 75 Katwijkse schepen gedurende het weekeinde binnenkomen met 5 a 7 man bemanning, waaxwan tweederden uit Kat wijk, zou bij een zoodvishoeveelheid van 6 kilo het totaal liggen bij ongeveer 2000 kilo en dus volgens deze mededeling on geveer 1000 kilo teveel verdwijnen, afge zien van het feit, dat ook de verkoop in de directe omgeving van Katwijk, in de eerste plaats Leiden, merkbare invloed van het weekeinde ondergaat." Een getuige, oud 70 jaar: „Als wachts- man aan boord van visserijschepen con stateer ik dikwijls dat zware zakken zood- vis wox-den meegenomen, waaxwan de in houd beslist meer dan het toegestane maximum van 6 kilo bedx-aagt. Ik heb ech ter nog nooit gezien, dat de inhoud werd gecontroleex-d en dit behoort ook niet tot mijn taak, zodat een nauwkeurig voor- beeld van de hoeveelheid die wordt mee genomen moeilijk is te geven." Een getuige, oud 48 jaax-, vex-klaarde: „Het gebeui-t in ons bedi'ijf soms, dat wij tegen het weekeinde 's avonds en op za terdagmiddag moeten overwerken. Het is dan volkomen rustig aan de Zuidzijde en daarbij is het mij menigmaal opgevallen, dat dan uit de wachtexxde schepen vis wordt ovex-gegeven. Ik heb eens gezien, dat twee kisten tongen door een vishande laar werden afgehaald en ik heb enige ma len diverse kisten vis zien afleveren aan een detaillist. Ik kan niet beoox-delen of het door mij aangehaalde geval ondex-- maatse tongen betx-of." Auto's en fietstassen Een getuige, oud 42 jaar, zei het vol gende: „Ik heb op vx-ijdag- en zatex-dag- avond tussen 22 en 24 uur vis zien over geven uit wachtende schepen, welke in een blauw Volkswagenbusje en een gx-oe- ne Chevi-olet werd geladen en daai-bij als hoeveelheden 16 en 6 kisten geteld, echter zonder te kunnen constateren, wat voor soox-ten dit betrof. Het is mij ook opgevallen dat ik enige malen 's nachts omstreeks half twee enige per sonen met een van fietstassen vooxv.ie- ne fiets aan de Zuidzijde aantrof zonder enige duidelijke bezigheid." Een getuige van 45 jaar verklaèx-de: „Wanneer ik aanwezig ben bij de lossing en vex-koop van de vangst, constateer ik zo nu en dan dat pogingen worden aan gewend om kleine hoeveelheden vis in een kist apart te houden en die met een aan tal ledige kisten af te dekken, teneinde deze later te kunnen meenemen. Ik heb Advertentie éeè MORRIS before ijou êuij! BARTÊHoST HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN). AMSTERDAM TEL 223596 REGENJASSEN PALERMO (Sicilië) (UPI) De kapi tein van het Italiaanse vrachtschip Luisa d'Ali (877 ton) heeft zondagavond een s.o.s.-sein uitgezonden voor alle schepen, die in dit deel van de Middellandse Zee voei-en. „De toestand is zorgwekkend," seinde hij, „het vuur heeft de gehele la ding verwoest. De bemanning bestx-ijdt het vuur uit alle macht. We zijn op weg naar Tripolis, op eigen kracht." Sindsdien is niets meer van het schip vernomen. Het Westduitse schip „Drachenfels" en het Britse schip „Vibex" hebben beide ge seind op weg te zijn naar het brandendê schip. De Luisa d'Ali is gistermorgen uit Tri polis vertrokken met een lading gemeng de koopwaar aan boord. De bemanning béstaat uit achttien koppen. De „Luis d'Ali is in 1931 in Zweden van stapel gelopen, onder de naam „Christina Banck". Het schip is in handen van een Siciliaan. Kapitein en bemanning zijn af komstig van Sicilië. Op het ogenblik dat de brand uitbx-ak was het schip ongeveer 100 mijl uit de kust tussen Sultan en Sirte in de golf van Six'te bij Libië. De kapitein had gemeld, dat hij met een negenmijls vaai-t naar Tripolis terugkeerde. zelf diverse malen dei-gelijke hoeveelhe den doen weghalen voox-dat er door be trokkene over was beschikt en soms een aantal vissen, die men juist meenam, doen tex-ugbx-engen." (Vervolg op pag. 2) pag. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Kunst 4 Uit stad en omgeving .5, 7- Horen en Zien 9 Feuilleton 9 Toch Is Het Zo9 Beeldverhalen 9 In de Vishal en op zee10 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Weg en Wiel12 Sport 13, 14, 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's De verkiezingsstrijd in Amerika draait nu op volle toeren. Hier zien we de omstuwde auto, waarin Richard Nixon zich met zijn vrouw Patricia, een weg door New York baant. Blijkens de borden gaat de bewondering niet alleen uit naar Nixon, doch ook naar zijn echtgenote! BRUSSEL (UPI) Het koninklijk pa leis te Brussel heeft bekend gemaakt dat het huwelijk tussen Koning Boudewijn en Dona Fabiola op 15 december zal worden voltrokken in de Belgische hoofdstad. Dona Fabiola keert deze week naar Ma drid terug. Verwacht wordt dat zij over ongeveer twee weken weer naar Brussel kom t. Op 20 oktober zullen de Koning en zijn bruid een officieel banket bijwonen in Bx-ussel. Algemeen werd geloofd dat het burger lijk huwelijk zal worden gesloten in het paleis te Bx-ussel en dat de kerkelijke plechtigheid zal worden gehouden in de collegiale kerk van St. Michiel en St. Goe- dele in Brussel, zoals het geval was toen Boudewijns jongere broer Prins Albert van Luik vox-ig jaar huwde met de Ita liaanse prinses Paola. MADRID (UPI) De Spaanse hoofd stad bereidt zich intussen voor op de ont vangst van de toekomstige Koningin der Belgen. Dona Fabiola Mox-a y Aragon wordt mor gen in Madrikd vex-wacht. Zij is niet meer in Spanje geweest sinds koning Boudewijn twee weken geleden bekendmaakte dat hij zich met de Spaanse edevrouwe had ver loofd. Hieronder: Het wapen van Dona Fabiola. Frank Crowninshie1d Het enige volmaakte klimaat is: ons bed. Een 20-jarige plezierrijder uit Utrecht heeft zaterdagavond op de rijksweg van Den Haag naar Utrecht een ernstig auto ongeluk veroorzaakt, waarbij een dode is te betreuren. De jongeman werd licht ge wond. De jongeman nam tegen zes uur een grote auto van het Valkenbosplein in Den Haag, tei-wijl de eigenaar een haring stond te eten. In vliegende vaart reed de jongen in de richting Utx-echt. Ter hoogte van Linschoten begon de wagen, die ongeveer 120 kilometer per uur reed, te slingeren, en schoot de rijbaan voor het verkeer uit de ï'ichting Utrecht op. Daar botste de auto tegen 'n kleine wagen, waarin de 53-jarige mejuffrouw Thoens, lerares in Bilthoven samen met haar broer, de Leidse docent P. Thoenes, op weg was van Bilthoven naar Leiden. De lerares kwam om het leven en haar bx-oer werd ex-nstig gewond in het zie kenhuis opgenomen. De veroorzaker van het ongeluk is al eex'der met de justitie in aanx-aking ge weest wegens plezierrijden met een wegge nomen auto. De driejarige Dirk Donkers is in Utrecht onder een bestelauto gekomen en zo ern stig gewond, dat hij na enkele uren over leed. De 28-jax-ige bestuurder van de be stelauto, die klanten bediende, had al en kele keren spelende kinderen van de tree plank gehaald onder wie ook Dirk. Toen de wagen weer eens stax-tte, viel hij er af en kwam onder een van wielen. Het kind kreeg een schedelbasisfractuur en werd naar het Academisch ziekenhuis vervoerd, waar hij overleed. In Oudehorne (Fx-) is de 3-jarige Jochem Jongsma om het leven gekomen, toen hij al spelend onder de tractor van zijn vader kwam, die achteruit reed om 'n landbouw- wagen aan te haken. In Heidehuizen bij Beetsterzwaag (Fr.) is het 21/2jax-ig zoontje van de veehouder Bakker dodelijk verongelukt toen hij van een wagen viel, waarop zijn vader zand vervoerde, het kind kreeg een wiel van de Zondagavond is de 41-jarige mejuffrouw N. C. Kleingeld uit Rotterdam om het leven gekomen, toen zij op een wielrijders oversteekplaats op de Rijksstraatweg in Wassenaar werd aangereden. Zij was op slag doocï. De vróuw stak mét haar bróm- fiest aan de hand over juist op het moment dat uit de richting van Dén Haag twéé personenauto's naderden, waaxwan de een de ander passeex-de. Zij kon de ene wagen nog ontwijken, doch werd aangereden door de andei-e, bestuurd door een 31-jarige monteur uit Amsterdam. De 51-jarige L. Kesterloo uit Bussum is zondag ovex-leden aan de gevolgen van een vex-keersongeluk. Op 21 september keerde de man per brommer terug van zijn werk in Huizen. Bij het oversteken van de nieuwe Bussummerweg werd hij aange reden door een personenauto. K. liep een schedelbasisfractuur op en is gisteren, zon der bij kennis te zijn gekomen, overleden. PARIJS Een nieuwe staking die gis teren uitbrak en tot dinsdag zal duren, be rooft het Fx-anse publiek weer eens van zijn televisie-programma's. Deze wilde staking is dit keer echter niet op looneisen gebaseex'd, maar is uitgeroepen door het artistieke personeel uit solidariteit met de acteurs en actrices wie wegens hun hand tekening onder Sartre's manifest jegens de Algex-ijnse oorlog door de regering het optreden voor radio en televisie is vex-bo- den, Zoals we zaterdag "al berichtten, moest de uitzending van verschillende radio- en televisieprogramma's, die al waren opge nomen .wox-den afgelast, omdat verboden artiesten eraan hadden meegewex-kt.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1