De Schaduw speelt verstoppertje Geheim van Celle's vrolijke gevangenis niet opgelost PANDA EN DE JACHT OP DE MILJOENENHOED ocli ió het zo Op tijd gesloopt DE REIS VAN KOEN EN LINNIE Parijse roversbende werkte op bestelling -Schrik van Baden" staat terecht MAANDAG 3 OKTOBER 1960 9 Slecht tele-variété Litteratoren voor A VRO in Hou je aan je woord De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Dorst A VRO's nieuwste pro gramma: Swing-Expres Broer en zuster door liefde herenigd en gescheiden Zusters mogen blijven Grafschennis in oud Egypte N Partij voor alle kleuren in Rhodesië Misdadigers kregen wapens en vluchtmateriaal ROMAN VAN ALAIN PAGE Vertaling uit het Frans door Margot Bakker Viervoudige moordenaar bekent 63 misdaden 51. De goochelaar had de kermis bijna bereikt, toen Palmer en Panda plotseling van de wagen werden geplukt. „Wat moet dat?" vroeg een strenge agent, „het is verboden achterop wagens te klauteren. Dat wordt een bekeuring." „Houd me niet op!" riep Palmer zenuwachtig, „anders ben ik mijn hoed kwijt!" „Niks m.et Uw hoed te maken," bromde de agent. „Hoe is Uw naam?" „Maar die hoed is erg be langrijk!" riep Panda, „daar gaat het juist om!" „Het gaat er om, dat jullie in overtreding zijn," hield de agent star vol, „dat is belangrijk. Daar verandert geen hoed wat aan. Dus hou op met dat geklets over hoeden. Dat heeft hier niets mee te maken." „Maar die hoed be gon Palmer. Geen woord meer over hoe den!" riep de agent verhit. „Agent!" klonk op dat ogenblik de stem van Boko, die hijgend kwam aanrennen, „agent! Arresteer die twee! Ze hebben m'n hoed gestolen!" „Stop, kijk en luister" van Henk van der Molen was het slechtste tele-variété dat we de laatste tijd hebben gezien. Zijn enige attractie was het feit, dat het niet nog langer duurde. Het vormde een be treurenswaardige inzinking na het amu sante Don Quichotte-spel van Geert Elffe- rich en Jan Moraal, waarin vooral Ton Lensink en John Soer op dreef waren, maar ook Louis Box-el, Pei-onne Hosang, Ingrid Valerius en Ad Hoeymans kostelij ke humor levérden. Mies Bouwman hield tenslotte „salon" voor Toon Hermans, die grotendeels met oude koek kwam want zijn One Man Show van 1958 was het on- derwei-p doch wiens optreden in Wenen op vakkundige en boeiende wijze was ver werkt in een enigszins langademig filmin- tex-view. Toon Hermans in zijn Weense fiacre en Mies Bouwman met haar bekende vlotheid naast hem: het wei-d een leuk pi-aatje waaruit we meenden te moeten constate ren dat Toon het in Wenen niet zo heel erg naar de zin heeft, al is zijn optreden daar een succes. Zondagavond bracht „Vals Wiegelied", een documentaii-e van pedagogisch-proble- matische didactiek, nuttig van sti-ekking doch niet helemaal afdoende voor ouders die voor dergelijke grepen uit een veelzij dig onderwerp gevoelig zijn. Beeldschermer De Zuidnederlandse auteur Karei Jonck- heere zal het maandelijks uit te zenden AVRO-progi-amma „Hou je aan je wooi-d", dat geïnspii-eerd is op de B.B.C.-uitzen- ding „My word", vooi-zitten. Dit program ma, waaraan wordt medegewerkt door Hella S. Haasse, Godfried Bomans, Harry Mulisch en dr. Victor E. van Vi-iesland, wordt voor de eerste maal uitgezonden op dinsdag 25 oktober van 21.25 tot 22.00 uur. „Hou je aan je woord" is deels te be schouwen als een forum, deels als een spel. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overwe ging. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. &.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan.. voor uil, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.30 Ben je zestig? 12.30 Land-en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.35 Lichte muz. 14.00 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Tierelantijnen, gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: De regering en de ruimtelijke ordening, door mr. J. Vink, directeur van het bureau van de rijksdienst van het natio nale plan. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Gram. 18.30 Voor de jeugd. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Me- mojandum. 19.30 Gram. 20.30 Cursus democratie. 0 21.00 Brabants orkest en soliste. 22.25 Boekbespr. 23 30 Nieuws. 22.40 Gehuwd en ongehuwd, lezing. 22 55 Nieuwe gram. m. comm. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boek bespr. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Pianorecital. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Ham- r'ondorgelspel. 12.20 Regeringsuitz.: Uitz. voor de landbouw. 12.30 Land- en tuinbauwmeded. 12.33 Dansmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade-orkest en solist. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Pianorecital. 16.00 Van mens tot mens, le zing. 16.15 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij. lezing. 17.30 Orgelspel. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gram. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd progr. 21.40 Lichte muz. 22.00 Mijlpalen in de 20ste eeuwse toonkunst, muzik. lezing. 22.30 Nieuws en beurs ber van New York. 22.45 Act. 23.00 Gram. 23.55- 21.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerbericht. 12.35 Voor de landbouw. 12.40 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Omr.orkest. 16.00 Beursber. 16.06 Duitse les. 16.21 Vlaamse muz. 17.00 Nieuws. 17.10 Viool en piano. 17.40 Boekbespr. 17.50 Voor de jeugd. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Gram, 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Lezing. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Gram. 21.15 Liederen. 21.30 Omr.ork. 22.00 Nieuws. 22.15 Pestival van Vlaanderen: Orgelconc. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR MAANDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.20 Filmdocumentaire. 20.30 Medisch praatje. 20.50 De oude draaidoos. 21.15 Cabaretprogramma. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. NCRV: 20.20 Documentaire film. 20.40 Speelfilm. Meer dan een half miljoen dorstige Duit sers en buitenlanders hebben zaterdag in Müncben, op de eerste dag van het „Ok toberfeest"., een nieuw record hoeveelheid bier door hun kelen laten glijden. Meer dan 40.000 liter bier werden verzwolgen in de zes enorme biertenten die door de grote brouwerijen van München in de stad zijn opgericht. De consumptie van de vette Münchener „witte worstjes" was zo groot Te beginnen op 11 oktober presenteert de A.V.R.O. onder de titel „Swing-Ex pres" op dinsdagavond eens per veertien dagen een programma waar, als men de samenstellers, Skipvoogd en Victor Con- selman, mag geloven, „vaart in zit". De ze vaart ontleent het programma aan zijn samenstelling en presentatie: veel muziek en van tijd tot tijd korte, kernachtige commentaren van de samenstellers en van redacteur Roel Balten. „Swing-Ex pres" zal muziek uit Amerika bevatten, muziek in verschillende stijlen en stem mingen. Dit betekent evenwel niet, dat teenagers in A.V.R.O.'s „Swing-Expres" zullen meereizen. Het pi-ogramma, dat te 23.00 uur wordt uitgezonden, is in de eer ste plaats bedoeld voor twintigers en hen, die zich twintigers voelen, voor luiste raars, die klasse en kwaliteit kunnen waarderen en vaak met genoegen en soms een tikje weemoed tei-ugdenken aan de tijd, dat die klasse en kwaliteit in de wereldd van de lichte muziek domineerden. Een jongeman in het Engelse plaatsje Dorking heeft ontdekt dat het meisje dat hij wilde trouwen, zijn eigen zuster was. Volgens het verhaal in het Engelse zon dagsblad „Nesw of the world" nam Mau- rice Rogerson zijn meisje, Doreen Barlow, mee naar huis om haar aan zijn moeder voor te stellen. Maüiice had zijn moeder rèeds veiTeld dat hij een meisje had dat hem aan zijri tweelingzusje deed denken Mrs. Rogerson, die reeds de waarheid begon te vex-moeden zij had 23 jaar ge leden een dochter voor adoptie afgestaan herkende onmiddellijk in het meisje haar „verloren" dochter. Doreen was in Schotland opgegroeid zon der te weten dat haar moeder in Dorking woonde. Enkele weken geleden kwam zij bij 'n firma in Dorking te werken en spoe dig daarna maakte zij kennis met Maurice, een fabrieksarbeider. „Het was liefde op het eerste gezicht',, zei Maurice. „Ik moest me erbij neerleggen dat Do- reen mijn zuster is", zei hij, „maar wij zijn nog steeds heel, goede vrienden". De vrouwen van het Italiaanse dorp Roc- ca Canterano hebben haar strijd gewon nen: de twee kloosterzustex's die op haar "Meren passen mogen blijven. De algemeen overste van- de zusters Augustinessen had de zusters Felicina en Maria Terese opgedi-agen, terug te keren naar het moederhuis van de oi'de in Rome. De opdi-acht vei'oorzaakte een i"el onder de zevenhondei-d inwoners van Rocca Can- terano. Zodra de moeders hoorden dat de twee zustei's van de kleuterschool een andere bestemming zouden krijgen, trokken ze op naar het klooster en beletten de zusters het vertrek naar Rome. Een man met een bestelwagen die het bezit van de zusters kwam ophalen, maakte rechtsomkeert toen hij het vrouwvolk op zijn weg vond. Een tweede chauffeur bracht het er niet beter af en de politie durfde niets te ondernemen tegen de vrouwen met haar baby's in de armen. Zaterdagavond kregen Felicina en Maxia Teresa bericht uit Rome dat de moedex-- ovei'ste voor de volkswil was gezwicht. DOOR de royale inventaris die bij de opening van het graf van Toet-Ank-Amon in 1922 aanwezig bleek, is de mening afge- meen verbreid, dat hier van een onge schonden graf sprake was. Ik heb zelfs ergens gelezen van een „onbetreden" graf. Dit zijn echter termen die we niet al te letterlijk moeten nemen, want zelfs het tot de nok met schatten gevulde graf van Toet-Ank-Amon is destijds door plunde raars bezocht. De grafrovers werden ech ter op heterdaad betrapt en de door hen aangerichte scha de kon ten dele worden her steld. Deze herstelwerkzaam heden schijnen nogal vluchtig te zijn uitgevoerd (waarschijn lijk door de politieke verwar ring van die tijd) en onze des kundigen hebben dan ook dui delijk de sporen van de inbraak uit vroe gere dagen kunnen aanwijzen. Twee eeuwen later wierpen de arbeiders, die voor Ramses VI een graf in de rotsen hakten, het overtollige puin over de in gang van het graf van Toet-Ank-Amon, wiens laatste rustplaats daardoor aan de aandacht ontsnapte en op den duur totaal vergeten werd. Boven het graf werden later zelfs arbeidershutten gebouwd, wel een bewijs hoe volslagen onkundig de be woners destijds waren van de rijkdommen, waarboven zij hun armoedig en beklagens waardig besto.an voortsleepten! Juist in verband met de armoede, waar aan veel mensen in het oude Egypte ten prooi waren, kunt u zich voorstellen dat velen wel eens met hunkering zullen heb ben gedacht aan de schatten die in de koningsgraven lagen opgestapeld en die voor een handig man voor het grijpen wa ren. Nu ja, „voor het grijpen" is natuurlijk wel wat overdreven, maar voor een vak kundige dief en rover viel er toch heel wat te halen. Grafschendingen waren in het oude Egypte dan ook aan de orde van de dag. Want bij de doden bevonden zich nu eenmaal de middelen waardoor iedere ondernemende en weinig scrupuleuze Egyptenaar (en die waren er toen waar schijnlijk net zo veel als thans) op slag een welgesteld man kon worden. Het was na tuurlijk wel een riskante onderneming, want de straffen tegen grafrovers waren niet voor de poes. Maar deze straffen werkten toch niet afschrikwekkend ge- noeg om het kwaad te be teugelen. Integendeel, met het voortschrijden van de tijd namen de grafschendingen steeds groter en brutaler vormen aan. Het werd zelfs zó erg, dat de farao Toetmosis I die in 1500 v. Chr. leefde dus IV'.eeuw vöör Toet- Ank-Amon het beshnt nam zijn lichaam niet te laten bijzetten in het officiële prachtige grafmonument dat men voor hem had laten inrichten, maar het toe te ver trouwen aan een verborgen rotsvertrek. Daar zou het tenminste niet door schen- nende rovershanden worden beroerd! Hoe lang het lichaam van Toetmosis in dat eenvoudige graf heeft gelegen, is niet be kend. Het staat echter vast, dat zelfs die verblijfplaats op den duur niet veilig werd geacht zodat zijn getrouwen het lichaam naar veiliger oorden hebben getranspor teerd in gezelschap van dat van zijn doch ter. Als de grafschennis in Egypte ten tijde van Toetmosis I een dergelijke vorm had bereikt, dal de arme man zich niet eens behoorlijk durfde laten begraven, hoe moet het dan wel niet geweest zijn 400 jaar later, toen de grafplunderingen een hoogtepunt bereikten? Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden) Vrijdag heeft men ontdekt, dat een grote schoorsteen van de stijfs elf abriek „De Bijenkorf" in Koog aan de Zaan ging hellen. Zaterdag bedroeg de af wijking wel twee meter. De bedrijfs brandweer heeft de schoorsteen met kabels geschoord, waarna een particu liere firma met de afbraak is begonnen. Door dit ingrijpen is voorkomen, dat de schoorsteen is ingestort. GESLAAGD. De heer R. K. Keur in Zandvoort be haalde aan de De Costakweekschool in Bloemendaal zijn onderwijzei'sacte. SALISBURY, Rhodesia. (UPI) Een alle rassen omvattende groep in Rhodesië heeft in dagbladadvex-tenties de stichting aangekondigd van een nieuwe partij met gelijke kansen voor alle rassen in het land. In de advertentie van de Progressieve partij werd gezegd: „Wij praten niet over gelijkheid voor iedereen. Wij leggen ons toe op het bieden van gelijke kansen aan iedereen. Dit in tegenstelling tot andere pai-tijen die neerzien op Afrikaanse of an dere rassen of groepen. Wij zien het Afri kaanse ras als een groep van vele mil joenen individuele pessonen waarvan ieder naar de top kan stijgen als hem de kans geboden wordt. Het doet er niet toe of wij zwart, wit of gemengd Euro-Afrikaans of Indisch zijn samen kunnen we van Rho desië het mooiste land van Afrika ma ken." 153—154. De hele dag voeren ze zo verder, en er was altijd weer iets anders te zien en te ontdekken op die reis. Maar tegen zonsondergang werd het tijd, het vlot stil te leggen; want 's nachts door varen was niet vertrouwd. Ze konden beter wachten tot de volgende morgen en dan weer doorgaan. Daarom stuurden ze 's avonds het vlot naar de kant en legden het daar stevig vast. En als het donker was, staken ze een lamp o.an. Dan was het ook gezellig in hun drijvende huisje. Met z'n drieën deden ze dan een ganzebordspelletje met boontjes, tot het tijd werd om te gaan slapen (Van onze correspondent in Bonn) In de kleine stad Celle, ten noorden van Hannover, hoorden een dezer dagen een misdadigei-, zijn vrouw, een helper en een voormalige cipier straffen van 2 tot 3 jaar tuchthuis tegen zich uitspreken. Maar daarmee werd, zo bleek duidelijk uit een der meest sensationele Westduitse proces sen van de laatste jaren, het raadsel van „de vrolijke gevangenis van Celle" niet uit de doeken gedaan. Binnen een jaar slaagden in 1958-1959 twee flinke groepen gevaai-lijke gangsters er in, te ontsnappen uit deze gevangenis, een 250 jaar oud gebouw dat, volgens po litiedeskundigen volkomen „ontvluchtings- vrij" v;as. Er moest een komplot zijn, waarvan de draden liepen van de hoofd- beklaagde Helmut Brüning een be ruchte „zware jongen" naar diens wel varende bezittingen (onder meer twee gro te boerderijen) in Nedersaksen. Met kerst mis '59 brak een van Brünings draden zijn vrouw, die zijn boerdexüjen beheerde, en zijn „assistent" Görk hadden een pis tool in een zij spek verstopt. Die zij spek was als'"-kerstcadeautje zonder afzender via de post aan Brüning in de gevange nis verzonden. Maar het kwam niet in Brünings cel terecht want de justitie sloeg toevallig op dat ogenblik toe. Komplot van cipiers? In spek, in pakken koffie en in choco ladetabletten kwamen ook vijlen, touwen en grote ijzeren zagen in de Celier gevan genis. Geheimzinnige helpers brachten al deze spullen waarmee Brüning in februa ri 1960 had moeten uitbreken, zijn cel bin nen. Hoe, dat is tot op dit moment een raadsel. De enige man die meer had kun nen vertellen over deze geheimzinnige band tussen Brüning en de buitenwereld zweeg tijdens het proces te Celle, of zei 15) Twee van zijn ondergeschikten zaten doodstil en deden alsof zij ook nadachten, ofschoon het meer dan duide lijk was dat hun hersenen even leeg waren als de ballastx-uimte van een aan de oppervlakte komende duikboot. Drayton keek op en tikte met zijn vinger op de viex-hoek, die in driftige x-ode potloodstrepen op de kaart was afgetekend. „Het was wiskundig onmogelijk uit dit gedeelte -van de wijk to ontsnappen," zei hij. Bij elk woord kwam zijn wijsvinger nijdig op de plattegrond neex\ „Uppen? Hebben jouw mannen hun sector grondig afgezocht?" „Centimeter voor centinféter, meneer. Niets gevon den." „Mason?" zei Dx-ayton. „Hetzelfde, meneer. Niets bijzondei-s gezien." Dx'ayton keek hen ondex-zoekend aan, alsof hij half geloofde dat zij de Schaduw persoonlijk hadden helpen ontsnappen uit zijn uitstekend bewaakte wijk. Hij zuchtte. „Er zijn niet meer dan twee minuten verlopen nadat wij het eerste schot hoox-den. Toen wax-en wij in het pand. De schurk heeft absoluut geen tijd gehad zich in veiligheid te stellen. De straten zijn ogenblikkelijk afgezet en de helikopter heeft van bovenaf ook niets gezien. Nou?" Mason maakte een hulpeloos gebaax\ Hij was nog maar kort bij de rechex-che en zou liever iets opzien- bax-ends hebben gedaan, waardoor de aandacht van zijn superieuren op hem werd gevestigd. „Het enige dat ik me kan indenken is, dat hij hulp gehad heeft, meneer." „Hulp?" zei Dx-ayton met zware rimpels in zijn voor hoofd. „Wat bedoel je daarmee?" „Als iemand niet uit een bepaald blok kan ontsnap pen en hij ontsnapt toch, dan moet hij door iemand zijn geholpen. Aan hekserij geloof ik niet." „Absoluut uitgesloten!" zei Drayton. „Ik zie geen andex-e mogelijkheid, meneex\" „Hij kan ook een tip hebben gekx-egen," zei Uppen. Drayton sprong op en keek zijn ondergeschikte met samengeknepen ogen aan. „Een tip?" vroeg hij traag. „O, zodat hij zich tijdig kon tei-ugtrekken. Wie zou hem die hebben moeten geven?" „Daar gaat het maar om, meneer." De hoofdinspecteur verdiepte zich nog eens in de plattegx-ond. Hij schudde zijn hoofd. „Wij wax-en aan alle kanten in het voordeel. Het kan eenvoudig niet. Wij kwamen onvex-wacht, wij kenden het terrein en we waren met een numerieke overmacht." Hij schoof de kaart van zich af en voegde er aan toe: „Het is ondenkbaar dat die avonturier hulp van een politieman heeft gehad. De mannen wisten van dx^ de organisatoren de tel kwijt raakten, tevoren niet eens waar zij dienst zouden moeten doen." „Wie waren nog meer op de hoogte dat er een val zou worden uitgezet?" vroeg Mason. „"Vrijwel niemand. Het hele plan was in de topx-egio- nen ontstaan en voox-bereid. En.. Drayton hield plotseling zijn mond. Terence Lane was wel op de hoogte geweest. Hij glimlachte bij de uitste kende diensten die Lane hem bij vox-ige gelegenheden bewezen had, maar hij slaagde er niet in het idee uit zijn hoofd te zetten. En het wijzigde zich meer en meer tot een zo waanzinnige mogelijkheid, dat hij zijn ondergeschikten niet eens met zijn gedachten durfde te confi'ontex-en. Ogenschijnlijk bedaax-d vouwde hij de plattegrond op en stond op uit zijn stoel. „Dat was het," zei hij. „Houdt de zaak in het oog, zie niets over het hoofd. Ik zal er eens over denken?' Zodra hij alleen was greep hij de telefoon en vroeg of zijn chef hem een ogenblik kon ontvangen. Tien minuten later kwam hij met een zekex-e aar zeling met zijn idee voor de dag. Hoofdinspecteur Hales lachte hem in zijn gezicht uit. „Wat haal je in je hoofd, Dx-ayton! Je hebt geen schijn van bewijs voor deze vex-ondex-stelling." „Toch wel, meneer. Eenvoudig een kwestie van lo gisch redeneren en een klein beetje wiskundig inzicht". „Als je je mocht vex-gissen," zei Iiales kort aange bonden, „heb je je lelijk in de vingers gesneden." „Ik neem alle verantwoox-delijkheid op mij, meneex-. Als ik me vex-gis zal ik de gevolgen daarvan dx-agen." Een kwartier later had Dx-ayton het pleit gewonnen. Hij liet zich naar de flat van Terence rijden. Hij nam niemand mee. Terwijl Drayton de tx-ap beklom drong het tot hem dooi-, dat hij zelf niet hondex-d px-ocent zeker van zijn zaak was. Hij vroeg zich af, of hij werkelijk bezig was zich in de vingex-s te snijden. Hij belde aan de deur van Lane en wachtte. Tien minuten later stond hij nog buiten, na vei-schil- lende keren tevergeefs te hebben gebeld. Met een diepe x-impel boven zijn neus staarde hij naar de deux-, die hardnekkig weigerde open te gaan. Hij liep de trap weer af. De portier van de flat kon hem vertellen dat Terence Lane de avond tevoren wel thuisgekomen was. Drayton belde de garage waar Lane, naar hij wist zijn wagen stalde en ook die wagen bleek thuis te zijn. De inspecteur nam daarop een drastisch besluit. Hij zocht een smid op en nam de man mee naar Lanes flat. „Is het deze deur?" vx-oeg de smid. „Ja". De smid boog zich voorover. „Ingewikkeld slot, maar het zal mij niet veel tijd kosten. Het is al gefox-ceerd. meneer". Drayton keek hem verbluft aan. „Wat bedoelt u?" „Net wat ik zeg, meneer. Die deur kunt u met uw pink openduwen." Hij voegde de daad bij het woox-d. Drayton ging de flat binnen, liep haastig de vestibule door en deed de kamer open, waar Terence hem meer dan eens ont vangen had. Hij bleef stokstijf staan. Een wervelstox-m had nauwelijks meer effect kunnen hebben. Er stond geen stoel meer op zijn plaats en alles wat het vertrek aan bx-eekbaax-s had bevat, lag in scher ven verspreid. De schilderijen waren van de wand ge haald en zelfs een in het vértrek aanwezige bx-andkast was geforceerd. De smid was achter de inspecteur bin nengekomen en keek verbijsterd om zich heen. „Best stoi-mpje geweest, meneex-", zei hij eenvoudig. Drayton kwam tot zichzelf. Hij liet het vertrek voor wat het was en begon de andere kamers te doorzoeken. De eerste die hij aanti-of was Alexis. De huisknecht was als een mummie in een laken gewikkeld. De stak ker i-olde woest met zijn ogen en dat was het enige waartoe men hem in staat had gelaten. Drayton peu terde de prop uit zijn mond en Alexis zuchte diep en luid. „Wat is hier gebeui'd?" vroeg Dx-ayton. „Waar is mijnheer Lane?" „Kalm aan, inspecteur," hijgde Alexis. „De hemel mag weten wat ze met meneer hebben gedaan. Wij hebben vannacht bezoek gehad. U begrijpt wel van wie". De inspecteur had de touwen waax-mee Alexis was vastgebonden, los. De huisknecht stond op en begon zijn ax-men te masseren. „Kom mee," zei Drayton afgebeten. Lane vonden ze in zijn eigen kamer. Hij lag op zijn bed, was eveneens vastgebonden en had ook een prop in zijn mond. Drayton maakte hem los en Lane zuchtte niet iTiinder ovex-tuigend dan Alexis had gedaan. „Mijn dank, waarde vriend, het begon mij juist wat lang te vallen." Hij kwam overeind en keek de inspecteur met spot tende blik aan. De inspecteur keek met beteuterd ge zicht naar een visitiekaax-tje. Onder een keurige ovale O, voorzien van de bekende slagschaduw, stond ge- schreven: „Hebt u mij misschien niet goed begrepen?" „Wat heeft dat te betekenen?" vx-oeg Drayton. „Van de Schaduw, natuurlijk. Ik had het u nog niet vex-teld, maar ik al eerder een kaartje van hem gekx-egen. Toen stond erop, dat ik me met mijn eigen zaken moest bemoeien." Lane trok zijn kleren recht en verzocht Drayton met hem mee naar de zitkamer te gaan. „Daar wacht u een aax-dige vex-rassing," zei de inspec teur. Toen Lane de kamer binnenkwam bax-stte hij in een schaterlach uit. De inspecteur keek hem verbaasd aan. „Wat valt hier te lachten?" (Wordt vex-volgd) dat hij het niet wist. Het is de cipier Os- terloh die geld heeft geaccepteerd van Brüning en de zijnen. De gangsters be taalden hem daarvoor met geld maar hoe Brüning en zijn kornuiten in hun cel len over dikke portefeuilles met geld kon den beschikken, is ook al een raadsel. Het enige wat vaststaat is dat de ge vangenis van Celle een groep corrupte ci piers heeft gehad, van wie Osterloh ex- slechts een zou zijn geweest. Maar wie Osterloh heeft geholpen en wie als knecht je van Brüning heeft dienst gedaan bij het binnensmokkelen van die contrabande het kwam ook bij het proces niet uit de doeken. Overigens wordt Celle thans be waakt als de Amerikaanse gevangenis Sing-Sing. De gevangenis heeft nu haar goede naam in de Westduitse onderwereld verloren, want tot voor een jaar zei men in die duistere wereld als men tot tucht huis was vex-oordeeld: „Wanneer tot tucht huis verooi-deeld, dan maar naar Celle, want daar zijn de comfortabelste cellen.." (Van onze correspondent De Parijse politie, die de laatste weken weer handen te koi-t komt vanwege alle bank- en andere roven, die hier vrijwel dagelijks gemeld worden, heeft nu dan toch weer eens een goede slag kunnen slaan. Dx*ie leden van een beruchte gang vielen in haar handen. De chef van de bende, een 23-jarige kleux-ling uit Marti nique werd, na een adembenemende ach- tex-volging tenslotte aangetroffen in het slaapvertrek van een bejaarde weduwe in wier bed hij zich onder de mati-as had ver stopt. Het drietal beoefende het inbrekers vak op een nieuwe gx-ondslag. Inplaats van kraakjes te zetten en dan maar af te wach ten of ze de vruchten van hun inspannin gen en risiko's ook weer van de hand zou den doen, werkten deze linke jongens uit sluitend op bestelling. Elke avond bega ven ze zich naar een café in Donker Pai-ijs om te horen voor welke artikelen belang stelling bestond: het nieuwste radiosnufje, een partij stofzuigers, een ijskast of een televisie-appax-aat. En dan togen ze op strooptocht. In een auto, die ze altijd wel in een stille straat konden vinden, door kruisten zij Parijs en wanneer ze in een etalage ergens de bestelde artikelen za gen werd de operatie vakkundig, doeltref fend en snel bekeken. Een paar weken ge leden kwam er echter een kink in de ka bel, die hun nu noodlottig is geworden. Een der kox-nuiten werd in zijn haast ernstig gewond door een glasscherf van een win kelruit en moest de volgende dag in het hospitaal worden opgenomen. De politie kx-eeg er'de lucht van en zo kon de bende tenslotte wox-den opgerold. Niettemin belooft hun methode waardoor vraag en aanbod veel efficiënter konden worden gecoördineerd, in de toekomst nog veel opgang in de Parijse. .onderwereld te maken. (Van onze correspondent) BONN Voor de rechtbank van de Zuid- duitse stad Freiburg is het proces begon nen tegen de „Schrik van Baden", de 21- jarige Heinrich Pommerenke. Deze moor denaar en rover van het ergste soort heeft vier moorden op zijn geweten, voorts tien pogingen tot moorden en een reeks inbra ken, roofovervallen en zedenmisdrijven. Heinrich Pommerenke geldt als de bru taalste zedenmisdadiger van het na-oor- logse Duitsland. Na zijn arrestatie beken de hij vlot achter elkaar 63 misdaden; voor 27 daarvan, begaan na zijn 21ste ver jaardag, staat hij terecht. De tengere, jon ge vluchteling uit Oost-Duitsland, een on geschoolde arbeidex-, wordt volledig ver antwoordelijk gesteld voor zijn daden. In totaal zijn 71 getuigen voor dit pro ces opgeroepen, onder wie vele vrouwen en meisjes, die maar ternauwernood ont snapt zijn aan Pommerenke's misdadige praktijken. De belangstelling voor dit pro ces is zo groot, dat men het gerechtsge bouw in Freiburg heeft moeten verbou wen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9