Duits-Russisch handelsgesprek door politiek bemoeilijkt Regering: openbreken CAO niet verenigbaar met beleid De beurs Per Saldo v. en De handel van de EEG Introductie obligatie lening Noordholland Nederland deed goede zaken op de Photokina Vrees over Europees landbouwbeleid SCHEEPVAARTBERICHTEN recessie Matige recessie in de voorspeld Levensverzekeringen in eerste halfjaar BERLIJN, EEN ZWARE HYPOTHEEK Bod van Philips op Ada is geaccepteerd Tunesië vraagt Washington om economische bijstand Zuid-Afrika gaat over op decimaal stelsel Kloof tussen EEG en EVA zal zich in recessie verbreden Nederlandse export naar V.S. neemt sterk toe Arbeidstijdverkorting in de houthandel BRIEF AAN STICHTING Rotterdam sloot energie contact met Kon.Zout Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland V H St) AG 4 OK 1 OBER 19 60 r /-« ft it m .9 Steeds veclvuldiger en duidelijker wordt ui ook in de Verenigde Staten erkend dat 'net land zich in een recessie bevindt. Som migen menen dat deze beperkt zal bijven, anderen zijn pessimistischer. Tot de eer- Ten behoort de Amerikaanse minister van Financiën, Anderson, die onlangs heeft verklaard dat. men voor een voortgaande daling der economische activiteit niet be vreesd behoeft te zijn, want dat de econo mie zich spoedig zal stabiliseren. Op het belang van de economische stabi liteit is ook door president Eisenhower gewezen, die deze zelfs onmisbaarder acht dan militaire macht. Inderdaad kan men naarmate het oorlogsgevaar vermindert en de strijd tussen Oost en West een ster ker economisch en psychologisch karakter krijgt, deze mening onderschrijven, hoe wel de bewapening voorlopig nog wel zeer belangrijk zal blijven, niet alleen uit mili tair, maar ook uit economisch oogpunt. Een recessie betekent een achteruitgang in economische groei. Men heeft wel eens de neiging om haar als een soort sanering vóór te stellen, maar het is de vraag of Amerika zich een dergelijke schoonmaak onder de huidige omstandigheden kan per mitteren. Waar de Russische produktie net ongeveer acht percent per jaar groeit is het nodig dat het Westen alles op alles zet om de Sovjet-Unie vóór te blijven. Het gevaar dat de communistische landen, zo als hun doel is, Amerika inhalen en voor bijstreven is op korte termijn weliswaar xeheel niet aanwezig, maar toch is stilstand in de economische ontwikkeling achteruit gang en in een recessie geldt dit des te sterker. De economische politiek zal zo danig moeten zijn, dat een constante eco nomische groei mogelijk wordt. De belan gen die op het spel staan maken dit abso luut noodzakelijk. William Butler, een van de vice-pre- sidenten van de Chase Manhattan Bank, heeft gisteren een algemenezij hel ook matige recessie in het Amerikaanse bedrijfsleven voorspeld, waarin voor het midden van het volgende jaar geen verbetering zal komen In een bijeenkomst van de American Management Association voorspelde Butler dat de uitgaven voor fabrieken en uitrusting zullen afnemen en de ver kopen van automobielen zouden kun nen verminderen. Ook ziet het er naar uit, dat er een nieuwe periode van voorraadverminderingen zal komen. Die met derden nam minder sterk toe dan de onderlinge De uitvoer van de landen der Europese Economische Gemeenschap naar landen buiten deze gemeenschap was in de eerste helft van 1960 21,7 percent groter dan in de eerste helft van 1959. De grootste stij ging, namelijk met 35,2 percent, vertoonde de uitvoer van Italië, daarna volgde Frankrijk met 29,7 percent, West-Duitsland met 18,4 percent en België-Luxcmburg met 16,4 percent. De Nederlandse uitvoer naar landen buiten de E.E.G. nam slechts met 8 percent toe. De invoer der E.E.G.-landen uit derde landen steeg in de eerste helft van 1960 met 23,8 percent ten opzichte van de over eenkomstige periode van het vorige jaar. De Italiaanse invoer steeg met 42.8 percent, die van West-Duitsland met. 23,4 percent en die van Frankrijk met 20,5 percent. Terwijl dus de handel met derde landen aanzienlijk toenam, was de toeneming van de handel tussen de landen van de E.E.G. nog groter. In vergelijking met de eerste Vlft van 1960 deed zich een stijging voor van 34 percent, terwijl ten opzichte van de tweede helft van 1959 een toeneming van 12 percent valt te constateren. De stij ging van in- en uitvoer was ongeveer in evenwicht. De grootste toeneming gaf de handel van Italië met de E.E.G.-landen te zien; de Italiaanse invoer uit de andere E.E.G.-landen steeg met 56,4 percent en de Italiaanse uitvoer naar deze landen nam met 49,1 percent toe. De besparingen in de vorm van premies en koopsommen voor levensverzekeringen hebben in de eerste helft van 1960 f 476.627.000 bedragen, dat is ruim 44 miljoen meer dan in de eerste helft van 1959, zo deelt de voorlichtingscommissie uit het levensverzekeringbedrjjf mede- De uitkeringen, die de levenverzekering- maatschappijen deden, bleven ongeveer op hetzelfde niveau als verleden jaar: zij be droegen 131,5 min, tegen 132,7 min ge durende de eerste zes maanden van het vorige jaar. Zowel de uitkeringen wegens overlijden van verzekerden als de periodieke uitke ringen waren dit jaar hoger; de uitkerin gen wegens het bereiken van de afloop- datum van verzekeringen waren echter lager dan verleden jaar. De beleggingen van de gezamenlijke levenverzekeringmaatschappijen stegen in dit halfjaar tot bijna/ 8 miljard. Eind 1959 hadden zij een omvang van 7,5 miljard, eind juni 1960 van 7,9 miljard. De belegging in effecten vertoonde percen- 'ueel enige stijging terwijl die in onder handse leningen enigszins daalde. Nieuwe •erzekeringen werden gesloten tot een be- lrag van 2,4 miljard, tegen 2 miljard n het eerste halfjaar 1959. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen buitenlands bank papier zijn geheel ongewijzigd gebleven bij dié van gisteren. (Van onze correspondent) Westduitse en Russische handelsdelega ties zullen op 17 oktober te Bonn trachten het handelsakkoord tussen beide landen ook na 31 december 1960 op gang te hou den. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde gister middag op een persconferentie in de West duitse hoofdstad dat Bonn van zijn begin sel betreffende de handel met de Sovjet- Unie niet is afgestapt. Ter andere zijde verheelde hij niet dat de huidige politieke sfeer het Oostduitse gesar en grove aanvallen van Kroesjtsjev op de Bondsre publiek een zware hypotheek vormt op deze handelsgesprekken. De Westduitse regering staat bij deze handelsbespreking met de Sovjet-Unie tussen twee vuren: 1. De kwestie Berlijn en de voortduren de aanvallen van Kroesjtsjev hebben in de Bondsrepubliek een sfeer geschapen die nu juist niet geschikt is voor uitbrei ding van de bestaande handelsovereen komst met Moskou, die op 31 december eindigt. Eerder voor deelneming aan een uitbreiding van het algemeen westelijk handelsembargo tegen alle communistische landen! Een ieder weet dat. het Oostduitse com munistische regiem, dat West-Berlijn pro beert te isoleren, geen vinger kan uit steken zonder toestemming van het Krem lin. Toch heeft Bonn het Oostduits-West duitse handelsakkoord opgezegd maar is er geen sprake van om het Westduits- Russisch handelsakkoord in de ban te doen. 2. Dit Westduits-Russiche akkoord hangt nauw samen met de algehele verhouding Bonn-Moskou. Beide staten erkennen el kaar hetgeen Bonn niet doet ten aan zien van Oost-Duitsland. Beide staten heb ben wederzijds ambassadeurs, hebben voorts een scheepvaart-overeenkomst en een algemeen goederenakkoord, dat sedert 1958 op redelijke wijze functioneert. Het verbreken van het handelscontact met de Russen zal onvermijdelijk leiden tot af snijding van alle andere betrekkingen tus sen Bonn en de Sovjet-Unie. Bondskanse lier Adenauer hecht er echter waarde aan in Moskou een diplomaat te hebben, die zij het ook in zeer bescheiden niate van wege het isolement waaronder de weste lijke diplomaten in de Russische hoofd stad leven hem enigszins een idee kan geven van wat zich in de Sovjet-Unie af speelt. Het lieve geld Het Russisch-Westduitse handelsverkeer is overigens in omvang maar zeer gering. In de afgelopen jaren exporteerde de Bondsrepubliek naar de Sovjet-Unie goe deren voor een waarde van 264 miljoen mark in 1958, van 406 miljoen mark in 1959 en van 305 miljoen mark in het eer ste halfjaar van 1960. Uit de Sovjet-Unie bedroeg de import 277 miljoen mark in 1958, 334 miljoen In verband met de aanvrage tot opne ming in de officiële prijscourant zullen Labouchère en Co op maandag 10 oktober ter beurze introduceren en doen verhan delen 4pet 30-jarige obligaties 1960 ten laste van de provincie Noordholland. De lening is groot 10.000.000 in stukken van nominaal 1000 aan toonder. De opbrengst van de lening wordt gebruikt voor de be strijding van de kosten van aanleg en verbetering van de provinciale wegen. De aflossing zal geschieden a pari in 30 nagenoeg gelijke jaarlijkse termijnen, aan vangende 15 september 1961. Vervroegde gehele of gedeeltelijke aflossing is niet toe gestaan vóór 15 september 1970. Vanaf die tijd tot. en met 15 september 1974 kan ver vroegd worden afgelost a 101 Vz pet, daar na gedurende de verdere looptijd a 101 pet. Philips Electrical Industries, de Britse dochteronderneming van de Philips gloei lampenfabrieken, is erin geslaagd de ADA Washing Machine Manufacturing Company te kopen voor twee miljoen pond. Gisteravond laat deelde de maat schappij mede dat bezitters van zeventig percent van nog niet in Philips' bezit zijn de aandelen te kennen hadden gegeven dat zij het bod van twee miljoen accep teerden. Het bod van Philips, ondersteund dooi de directie van ADA en thans „onvoor waardelijk" verklaard, bedraagt drie shil ling en negen pence voor elk van de 11 miljoen aandelen van een shilling. Even voordat Philips zijn bod deed, vier weken geleden, noteerden de aandelen op de Lon- dense beurs drie shilling en drie pence. De internationale foto- en cine-vakbeurs Photokina 1960 in Keulen, die op 2 okto ber gesloten is, heeft inkopers uit meer dan honderd landen getrokken. Alle expo santen zijn ruimschoots tevreden over de omvang der beursaffaire. Van het. totale aantal buitenlandse inkopers 15000 heeft Nederland het grootste contingent geleverd. Ook de Nederlandse foto-indus trie, die op de Photokina vertegenwoor digd was door acht firma's, heeft goede zaken gedaan, voornamelijk in allerlei fo tografische hulpmiddelen als glanspersen, projectoren, statieven en volautomatische ontwikkelingsapparatuur. Een firma uit Hengelo, die universele technische came ra's van hoge precisie vervaardigt, heeft voor de beurs haar prijzen met tien pro cent verlaagd en verwierf daardoor een orderportefeuille, die het bedrijf voor ge ruime tijd op volledige capaciteit zal doen werken. WASHINGTON, AFP) President Bourguiba van Tunesië heeft president Eisenhower een boodschap doen toekomen, waarin hij deze, naar van welingelichte zijde in Washington verluidt, om econo mische steun vraagt. In de boodschap zou niet worden gesproken over de kwestie- Algerije. mark in 1959 en 212 miljoen mark in het eex-ste halfjaar van 1960. De handel tussen beide landen loopt eer der achter- dan vooruit; niets duidt er op dat men ditmaal tot een grote uitbreiding ervan zal komen. Ook al geldt ook in de Bondsrepubliek de oude stelregel, dat het geld, zelfs Russisch geld, nimmer stinkt.., en dat het opgeven van de Russische markt door de Westduitse regering en de Westduitse industrie onvermijdelijk zal uit lopen op een verovering daarvan door anderen (onder meer westelijke) landen.. Men kan er evenwel van op aan, dat de Duitsers bij het aanstaande overleg met de Russen heel wat politiek in de weeg schaal zullen leggen en zich zelf de vrij heid zullen geven dit overleg van de grond af aan te beginnen. Volgend jaar gaat Zuid-Afrika over op het decimale stelsel wat de munteenheid betreft en de rijksmunt heeft reeds der tig miljoen centen aangemaakt. Het pond zal worden vervangen door een nieuwe munteenheid „rand" geheten, die verdeeld zal zijn in honderd centen. De nieuwe cent heeft dezelfde grootte als de penny, maar de beeltenis van ko ningin Elizabeth komt er niet meer op voor. In plaats daarvan staat aan de ene kant de traditionele „ossewa" van de voor trekkers en aan de andere kant de beelde naar van Jan van Riebeeck, de eerste Kaapse kolonist. Dr. Van der Mandele: De moeilijkheden in het handelsverkeer tussen de landen van de „zes" en de „zeven" in Europa zullen zich duidelijk en scherp doen gevoelen, indien een fase van minder gunstige conjunctuur zal in treden. Deze verwachting en vrees werd uitgesproken door de voorzitter van de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Rotterdam, mr. dr. K. P. van der Mandele, tijdens de gisteren gehouden ver gadering van de Kamer, waarin de Euro pese handelspolitiek een punt van bespre king uitmaakte. Mr. dr. Van der Mandele drong er dan ook op aan dat er juist in de huidige perio de van hoogconjunctuur met kracht moet worden gestreefd naar een vorm van samenwerking tussen de „zes" en de „zeven". Daarbij noemde hij als een der mogelijkheden het aangaan van een douane-unie tussen de beide handelsblok ken, met eventueel uitzonderingsbepalin gen voor speciale relaties, als die tussen het Verenigd Koninkrijk en de Common- wealth-landen. Deze gedachte is reeds onderwerp van gesprek geweest tussen de Britse en Nederlandse Kamers van Koop handel en beide delegaties hebben deze opvatting in een resolutie aan hun rege ringen vastgelegd. Adres aan ministerraad De Kamers van Koophandel en fabrie ken voor Amsterdam en Rotterdam heb ben dezer dagen, in een gemeenschappe lijk adres aan de ministerraad, hun vrees uitgesproken voor een ontwikkeling in het Europese landbouwbeleid, die in sommige landen van de Europese Economische Ge meenschap met name in Duitsland en Frankrijk zou kunnen leiden tot een verhoging van de graanprijzen. Een derge lijke ontwikkeling, zo wordt gesteld, zal onvermijdelijk leiden tot een sterke uit breiding van de graanproduktie binnen de gemeenschap en een afgrendeling van de gemeenschappelijke markt, waarvan voor- al de Nederlandse veredelingslandbouw, de verwex-kende industrieën, de internatio nale transitohandel en het transpox-twezen grote schade zullen ondex-vinden. Naar het oor-deel van de Kamers zijn de door de Europese commissie voorge legde voorstellen voor Nederland slechts dan aanvaardbaar als zij zodanig worden gewijzigd dat in de toekomst een prijs politiek wordt gevolgd, die nauw verband houdt met de wereldmai-ktprijzen en als er een stelsel komt van vaste heffingen. Voorts moeten maatregelen tot kwantita tieve restricties zoals importcertifica ten en een mogelijke invoerstop achter wege blijven. De Nedex-landse uitvoer naar de Vere nigde Staten is in 1959 van 681 miljoen tot 781 miljoen of ruim 14 percent ge stegen hetgeen percentueel hetzelfde is als in 1958, zo deelt de Kamer van Koop handel voor Amerika in haar jaarvei'slag mede. Door het weglaten van enkele bij zondere posten, waax-door volgens de Ka mer een reëler inzicht wordt verkregen van de ontwikkeling van de Nedex-landse uitvoer naar de Verenigde Staten, komt de Kamer tot de zogenaamde gecorrigeex-- de uitvoer, die in het afgesloten jaar steeg met 16% percent tegen 20 percent in 1958. De totale Nederlandse uitvoer nam met 12 percent toe, hetgeen aanmerkelijk meer is dan de 4 percent in 1958. De Kamer vestigt er de aandacht op dat vooral de laatste twee jaren de uitvoer naar de Ver enigde Staten meer dan de totale uitvoer is gestegen. Zeer binnenkort zullen de pax-tijen be trokken bij de totstandkoming van C.A.O. voor het houtbedrijf de mogelijkheden be- spx-eken van de invoei-ing ener ax-beids- tijdvex-korting binnen de looptijd van de huidige C.A.O., dus voor 31 december 1961 zo deelt de bond ter behartiging van de sociale aangelegenheden in de houthandel in Nederland (S.A.H.I.N.) mede. De regering is tot de conclusie gekomen, dat tussentydse herzieningen van collec tieve arbeidsovereenkomsten in de huidige economische omstandigheden en de voor 1961 te voorziene ontwikkeling niet verenigbaar zijn met de centrale doelstellingen van het regeringsbeleid. Dit heeft de regering meegedeeld in een brief aan de Stich ting van de Arbeid, waarin zij antwoordt op de brief, die de Stichting haar vorige week heeft gezonden over het loonbeleid. De regering is het met de Stichting eens dat op grond van het beginsel der contractvrijheid, het mogelijk moet worden geacht een tussentijdse wijziging in een C.A.O. aan te brengen. „Dergelijke herzieningen mogen er ech ter niet toe leiden, dat de waarden gele gen in het instituut van de C.A.O. zouden worden aangetast, waax-door de maat schappelijke betekenis daarvan zou wor den ondergraven. Daarnaast dienen par tijen, betx-okken bij een C.A.O, alsme de de toetsende instanties, er ernstig re kening mede te houden, dat als gevolg van een tussentijdse herziening, ook ande- re contracten op een vroeger tijdstip dan de in die overeenkomsten opgenomen ex piratie-data aan de ox-de zullen worden ge steld. Een en ander zou tot gevolg kunnen hebben, dat de gewenste spreiding in de tijd wordt verhindex-d en een ongewenste schoksgewijze loonontwikkeling optreedt. Dit geldt in bijzondex-e mate in een perio de waarin spanningen in het economisch leven optreden." „De loonontwikkeling in de achter ons liggende maanden waax-bij het prijsni veau nietin beweging is geraakt, heeft geresulteerd in een reële welvaartsverbe- tering. Bovenstaande overwegingen heb ben de regering tot de conclusie geleid dat tussentijdse herzieningen van collectie- economische omstandigheden en de voor 1961 te voorziene ontwikkeling niet vere nigbaar zijn met de centrale doelstellin gen van het regex-ingsbeleid. Ten slotte vestigt de regeling de aandacht op de mogelijkheid van ondernemingsgewijze ac tiviteiten, die ten doel hebben de bezits vorming te bevox-deren door middel van winstdeling en gepremieerde spaarregelin- gen. De gemeente Rottex-dam en de n.v. Ko ninklijke Nederlandse Zoutindustrie hebben 'n belangrijk contract afgesloten betreffen de de levering van elektrische enex-gie ten behoeve van een door deze industx-ie te stichten zout-elektrolysebedrijf in het Bot- lekgebied. Het contract regelt de afneming van 120 miljoen k w u per jaax\ Daar door gaat de nieuwe industrie tot de gx-ootste afnemers van het Rotterdam se energiebedrijf behox-en. Het stroom verbruik ligt namelijk in een ox-de van grootte, die te vex-gelijken is met de ener- ve arbeidsovereenkomsten, in de huidige giebehoefte van een stad als Arnhem. Aagtedijk 3 160 m. n.o. Gibraltar n. Rotterdam. Aagtekerk 3 te Townsville. Aalsdijk 3 v. Tampa n. Rotterdam. Abbekerk 3 te Lissabon verwacht. Abida 5 in Panamakanaal n. Curasao. Acila 3 te Rotterdam. Adrastus 4 te Singapore. Aïamak 3 130 m. o. Kp. Passero n. Iskenderun. Alca 3 75 m. z.z.w. Monrovia n. Las Palmas. Alchiba 3 300 m. n.w. Kp. Finisterre n. Guliport. Alcinous 3 v. Aden n. Penang. Algol 3 100 m. n.n.o. Kp. Finisterre n. Marseille. Algorab 3 120 m. v. Kp. Verd. Cil. n. Las Palmas. Alkaid 3 110 m. z.w. Ouessant n. Gibraltar. Alkmaar 3 in Golf van Oman n. Lour. Marques. Almkerk 3 110 m. o.n.o. Mogadiscio n. Aden. Alphard 3 200 m. n.n.o. Sokotra n. Aden. Aludra 5 te Las Palmas verwacht. Alwaki 3 90 m. n.w. Cochin n. Aden. Ameland 3 v. La Spezia n. Bandar Mashur. Air.erskerk pass. 3 in Straat Messina n. Port Said. Ammon 3 te Paramaribo verwacht v. La Guaira. Amsteldiep 3 280 m. z. Cocos eiland n. Colombo. Amstelkroon 3 192 m. z.w. Sabang n. Singapore. Amstellaan 3 365 m. z.o. Colombo n. Colombo. Amstelland 3 140 m. n.n.o. Madeira n. St.Vincent. Amstelveld 3 185 m. z.w. Cocos eil. n. Karachi. Area 3 605 m. w.n.w. Minicoy n. Singapore. Argos pass. 3 Kp. Villano n. Antwerpen. Arkeldijk 3 v. Antwerpen n. Rotterdam. Arnedijk 3 v. Le Havre n. Antwerpen. Asmidiske 3 44 m. n.n.w. Horta n. Amsterdam. Attis 3 te Rotterdam n. Hamburg. Atvs 4 te Rotterdam verwacht. Baarn 3 1250 m. n.o. Curasao n. Curasao. Bali 3 v. Antwerpen n. Hamburg. Balong 3 v. Cristobal n. New York. Barendrecht 3 v. Banias n. Hamburg. Batavia 4 te Singapore verwacht v. Bangkok. Batjan 3 te Mena n. Bahrein. Bennekom 4 v. Maracaibo, 4 te Bachaquero verw. Billiton 2 920 m. n.n.w. Honolulu n. Los Angeles. Bintang 3 430 m. z.w. Fayal n. Curasao. Calt. Amsterd. 3 13 m. n.n.o. Socotra n. Kaapstad. Caltex Arnhem 3 200 m. n.o. Finisterre n. Sidon. Caltex Delfzijl 4 te Holtenau verwacht. Caltex Eindhoven 3 155 m. z.w. Ushant n. R'dam. Caltex Nederland 3 te Rotterdam. Caltex Rotterdam pass. 3 Gibraltar n. Rotterdam. Caltex The Hague pass. 3 Aden n. Perzische Golf. Caltex Utrecht 3 320 m. n.w. Auckl. n. Colombo. Camitia 3 175 m. z. Horta n. Curasao. Castor 3 40 m. z.o. Syracuse n. Hamburg. Ceres 3 140 m. w.z.w. Scillys n. Curasao. Charis pass. 1 Straat Yucatan n. La Guaira. Cinulia 1 te Shellhaven. Congokust 2 v. Accra n. Winnebah. Cradle of Liberty 3 te Aruba. Crania 3 600 m. n.o. Azoren n. Curasao. Dahomevkust 3 80 m. n.n.o. L. Palm. n. Le Havre. Dalerdijk 4 te Los Angeles verwacht. De Eerens pass. 3 Kosseir n. Djeddah. Diloma 4 te Rotterdam verwacht. Diogenes 3 v. Curasao n. Cristobal. Dongedijk 3 v. Rotterdam n. Los Angeles. Dorestad 3 12 m. z.z.w. Texel n. Oslo. Drente 3 v. Antwerpen n. Hamburg. Eemland 3 v. Itajai n. Paranagua. Elizabeth Broere 3 200 mijl n.o. Bermuda naar Manchester. Esso Amsterdam 3 120 m. o.z.o. P. Sudan n. Suez. Esso Rotterdam 3 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Forest Hill 3 185 m. n. Finisterre n. Palermo. Forest Lake 3 180 m. n.n.w. Perim n. Mena. Fravizo 3 20 m. n.n.w. Helsingborg n. Gefle. Friesland SSM 3 v. Immingham n. Kalundborg. Gaasterkerk 3 175 m. o.z.o. Minicoy n. Aden. Garoet 3 v. Antwerpen n. Rotterdam. Geeststar 3 400 m. w.n.w. Finisterre n. Trinidad. Graveland 4 te Rio Grande verwacht. Groote Beer 3 300 m. n.o. Azoren n. Willemstad. Grootekerk 3 90 m. o. zuidp. Formosa n. Manilla. Hector 3 190 m. n.n.o. Finisterre n. Alexandrië. Hecuba 4 v. Port Au Prince te Santiago de Cuba. Heelsum 4 te Lagos verwacht. Heemskerk 4 te Barcelona verwacht. Helena 3 v. Curasao n. Paramaribo. Helicon 2 t.h.v. Kp. Haitien gestrand, 3 v. Kp. Haitien naar Mobile. Hersilia 2 865 m. n.o. Barbados n. Bremen. Hilversum 1 v. Browsville n. New Orleans. Hispania 3 16 m. o.z.o. Moermansk n. Bristol. Hoogkerk 3 200 m. van Minicoy n. Colombo. Houtman 3 v. Port Swettenham n. Lor. Marques. Hydra 3 v. Pt. of Spain. 4 te Ft. de France verw. Iberia 3 40 m. z.o. Freetown n. Freetown. Isis 3 v. Antwerpen n. Amsterdam. Ittersum 3 v. Le Havre n. Amsterdam. Jagersfontein 3 v. Bremen n. Hamburg. Japara 1 le Port Elisabeth Java 3 v. Genua n. Livorno. Joseph Frering 5 te IJmuiden verwacht. Kaap Hoorn 3 40 m. o. Montevideo n. Curasao. Kabylia 14 te Gothenburg verwacht. Kalydon 3 v. Pulubukom n. Mena Al Ahmadi. Kamperdijk 3 v. Antwerpen n. New York. Kara 3 v. Kiel n. Perzische Golf. Karachi 3 v. Manilla n. Labuan. Karimata 3 200 m. w. Sabang n. Singapore. Karsik 3 1238 m. o. Fremantle n. Fremantle. Katelysia 3 95 m. n.w. Recife n. Buenos Aires. Kelletia 5 te Istanbul verwacht. Kennemerland 3 v. Amsterdam n. Zuid-Afrika. Kerkedijk 4 te New York verwacht. Kermia 5 in Suezkanaal verwacht n. Aden. Khasiella 3 te Aden. Kinderdijk 3 400 m. w. Landsend n. Antwerpen. IGoosterdijk 4 v. Miami n. Vera Cruz. Koningswaard 3 v. Stanlow n. Curasao. Kopionella 3 te Curasao verwacht. Koratia 3 v. Curasao, 4te Cabimas verwacht. Korendijk 3 te Rotterdam. Korenia 7 te Curasao verwacht. Korovina 10 te Freetown verwacht. Kosicia 3 170 m. o. Rio de Janeiro n. Curasao. Krebsia 3 60 m. o. Kuria Muria n. Gibraltar. Kryptos 4 te Shellhaven verwacht. Kylix verm. 3 v. Thameshaven n. Rotterdam. Laaon 3 24 m. z.z.w. Startpoint n. Paramaribo. Laertes 4 te Balboa verwacht. Lawak 4 te Cristobal verwacht. Leiderkerk pass. 3 Ras Fartak n. Das eiland. Lekhaven 3 120 m. w. Lissabon n. Santos. Lekkerkerk 2 ten anker Bawarda (bij Abadan). Leopoldskerk 4 v. Basrah n. Bahrein. Leuvekerk 3 60 m. z.w. Oporto n. Antwerpen. Limburg 3 v. Tuticorin, 4 te Colombo. Lissekerk 3 te Suez. Loosdrecht pass. 3 Gibraltar n. Antwerpen. Lutterkerk 3 dwars Dungeness n. Bahrein. Maas 3 te Tunis. Madisonlloyd 3 90 m. z.w. Penang n. Aden. Maron 3 520 m. n.n.w. Puerto Rico n. Curasao. Mataram 3 te Madang. Meerdrecht 3 v. Rio de Janeiro n. IJmuiden. Meerkerk pass. 3 Ouessant n. Duinkerken. Meliskerk 4 te Marseille verwacht. Mentor 2 v. Bremen n. Amsterdam. Merwelloyd 3 v. Pt.. Swettenh., 4 te Singap. verw. Minos 3 80 m. w. Bornholm n. Helsinki. Mississippilloyd 3 380 m. w.n.w. P. Said n. P. Said. Mitra pass. 3 Azoren n. Stanlow. Modjokerto 3 ten anker Tandjong Mani. Molenkerk 3 200 m. n.w. Minicoy n. Aden. Moordrecht 3 90 m. z.w. Cyprus n. Hamburg. Munttoren 3 te Willemstad. Musi 3 100 m. n. Halmaheira n. Pnompenh. Na ess Commander 3 120 m. n. Finist. n. Napels- Nanusa 3 v. Toledo, 4 te Cleveland verwacht. Naranio 3 te Rotterdam. Navicella 3 te Hamble. Neder-Waal pass. 3 Wight n. Port Said. Nestor 4 te Alexandrië verwacht. Nias 3 130 m. o. Masawa n. Suez. Nieuwe Tonge 3 212 m. o. Belle Isle n. Rotterdam. Noordwijk 3 265 m. w.n.w. Freetown n. Monrovia. Notos 2 "te Lissabon n. Rotterdam. Oberon 4 te Carupano verwacht. Oldekerk 3 35 m. n.n.o. Tunis n. Port Said. Oostkerk 3 100 m. n.o. Kp. Finist. n. Antwerpen. Oranje 3 120 m. z.w. Fremantle n. Melbourne. Oranjefontein 3 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Oranje Nassau 3 le Barbados. Orestes 3 v. Ciudad Trujillo n. Kanarische eil. Pendrecht 3 120 m. n.n.o. Kp. Villano n. Banias. Peperkust 2 v. Dakar n. Freetown. Pericles 3 350 m. z.w. Flores n. Amsterdam. P. G. Thulin 3 215 m. z.o. K. Hatteras n. Ph.delph. Philidora 3 in Suezkan. verw. n. Mena Al Ahrn. Philine pass. 3 Gibraltar n. Rotterdam. Philippia 5 in Suezkan verw. n. Mena Al Ahm. Poseidon 3 v. Kp. Haitien n. Tampa. Prins Alexander 3 te Livorno. Prins Willem II 3 te eL Havre. Pr. Fred. Hendrik 3 v. Antw., 4 te Bremen verw. Purmerend 2 v. Calcutta n. Mena. Pygmalion 3 80 m. n.n.w. Kp. Ortegal n. Algiers. Raki 5 te Manilla verwacht. Reza Shah The Great, pass. 3 K. St. Vine. n. R'dam. Ridderkerk 3 v. Madras n. Rangoon. Rondo 4 te Kobe. Rotterdam 3 420 m. z.o. K. Race n. Southampton. Rotti 2 v. Djibouti n. Suez. Sabang 3 op Mekong rivier n. Saigon. Salatiga 2 v. Akaba n. Perzische Golf. Sambas 1 v. Pnompenh n. Malacca. Sarpedon 3 te Maracaibo verwacht. Schelpwijk 3 v. Rotterdam n. Nordenham. Schie 4 te Lalibertad verwacht. Senegalkust 4 v. A'dam n. Bordeaux/W.-Afrika. Sigli 3 v. Kuchin n. Singapore. Silindoeng 3 te Melbourne. Skadi 3 80 m. w. Cadiz n. Cork. Slamat 4 te Halifax. Socrates 3 8 m. z.w. Casquets n. Lissabon. Stad Arnhem 3 555 m. n. Finisterre n. Ceuta. Stad Dordrecht 3 65 m. z.w. Vaasa n. Oulu. Stad Haarlem 3 70 m. w. Oporto n. Rotterdam. Stad Leiden 3 50 m. z.z.w. Finisterre n. Brest. Stad Rotterdam 3 60 m. n. Villano n. Savona. Stad Schiedam 3 50 m. n.o. Bergen n. Gent. Stanvac Benakat 3 te Sungeigerong. Stanv. Djirak 3 v. Telokanson, 4 te Buatan verw. Stanvac Riau 3 v. Buatan n. Sungeigerong. Stanv. Selo 3 50 m. n.w. Semarang n. Semarang. Stanvac Sunda 5 te Port Swettenham verwacht. Statue of Lib. 3 115 m. n.n.o. P. Sudan n. Perz. G. Straat Bali 4 te Kaapstad. Straat Malakka 4 te Hongkong. Straat Torres 4 te Walvisbaai verwacht. Straal van Diemen 4 te Rio Grande verwacht. Sunetta 3 te Stockholm. Tamara 3 690 m. z.z.o. Colombo n. Kwinana. Taria 3 195 m. w.n.w. Colombo n. Abadan. Tegelberg 3 48 m. n.o. Mauritius n. Singapore. Tero pass. 3 Ouessant n. Rio de Janeiro. Texel 2 360 m. n.n.w. Bermuda n. New York. Themis 3 v. Carupano, 4 te Guanta verwacht. Tjimanuk 3 v. Melbourne n. Newcastle. Tjipondok 3 v. Hongkong n. Yawata. Togokust 3 te Bordeaux. Towa 3 125 m. n.n.o. Kp. Verd. eil. n. L. Palmas. Van Neck 1 v. Auckland n. Sydney. Van Noort 4 te Bangkok verwacht. Van Riebeeck 3 te Dubai. Van Spilbergen 3 36 m. z.w. Chagos n. Singapore Vasum 3 400 m. w. Kp. St. Vincent n. Montreal. Viana 3 v. Rotterdam n. La Skhirra (Tunesië). Videna 3 te Rotterdam. Vivipara 3 te Anacortes verw. v. Punta Cardon. Vlist 3 475 m. o.n.o. Norfolk n. Hampton Roads. W. A. Jones 3 1100 m. w. Monrovia n. Ph.delphia. Waterman 3 v. New York n. Rotterdam. Wieldreclit 3 150 m. z.w. Pto. Rico n. Paulsboro. Willem Ruys 3 te Port Everglades. Wonosari 3 v. Pt. Elisabeth. 4 te Durban verw. Wonosobo 4 te Aden. IJssel 3 v. Gulluk n. Piraeus. Zaankerk 4 te Marseille verwacht. Zafra 3 te Thameshaven. Zaria 3 45 m. o. Wight n. Bandar Mashur. Zonnekérk 3 1050 m. n.w. N.W.kaap n. Adelaide. Zuiderkerk 3 720 m. z. Takoradi n. Kaapstad. KLEINE VAART Admiralengracht 3 50 m. n. Bornholm n. A'dam. Alcetas 3 te Amsterdam n. Rotterdam. Ali S 3 12 m. z.o. Dungeness n. Plymouth. Amyntas 3 te Rotterdam n. Hamburg. Arizona pass. 3 Kp. Satina v. Haifa n. Marseille. Auriga 3 40 m. o. Kp. Villano n. Boston. Auriga G 3 ten anker Brightlington. Bab T 30 v. Domsjö n. Zaandam. Banka 3 op Thames n. Amsterdam. Bloemgracht 2 te Helsinki. Cornelia B 3 30 m. o. Malta n. Malta. Eljo pass. 3 JE-8 v. Poole n. Le Havre. Fiat 3 30 m. n.n.o. Villano n. Penzance. Glory 3 dwars Hoek v. Holland n. Shoreham. Inspect. Mellema 3 v. Waterford te A'dam verw. Jacob Teekman 3 10 m. n.o. Gedser n. Skeleftia. Joost 1 v. Delfzijl te Karskaer. Koningin Juliana 3 dwars Terschelling n. Antw. Leliegracht 3 Bornholm gepass. n. Amsterdam. Leonidas 3 20 m. z.o. Kp. Bon n. Sfax. Lhnbaansgracht 2 Kiel gepass. n. Gdansk. Manta pass. 3 Terschellingerbank n. Landskrona. Manto 2 v. Oporto n. Amsterdam. Marian Maria 3 te Ascuncion v. Garana. Mirzam N 3 40 m. n. Burlings n. Nantes. Mithras 3 35 m. o. Malta n. Piraeus. Muphrid N 3 ten anker St. Andrewsbay. Nassauhaven 3 dwars IJmuiden n. Rotterdam, Noorderhaven 3 1 m. o. Borkumrif n. Londen. Norinda 3 te Bremen n. Hamburg. Phidias 3z. Faro n. Rotterdam. Plato 1 v. Le Havre n. Bordeaux. Ponza 29 v. Korsnas te Zaandam. Procyon pass. 3 Elbe-1 n. Zwijndrecht. Rana pass. 3 Gedser n. Mistley. Regina Ida 3 10 m. w. Avonmouth n. Swansea. Sagitta 3 te Margate n. Fecamp. Sint Walburg 3 35 m. n.o. Outergabbert n. Emden. Spaarneborg 3 35 m. n.o. Smithknoll n. Colchester. Thaletas 2 te Savona n. Genua. Tilly 30 v. Delfzijl n. Ostrand. Westkust 3 110 m. z.w. Haukipudas (bestemm.). Wickenburgh 3 90 m. n. Fort Aleza n. New York. Wiebold Böhmer 3 10 m. z. Sta. Maria n. Catania. Willi Böhmer 3 25 m. z.w. Finisterre n. Setubal. Wilpo 1 Brunsbüttel gepass. n. Amsterdam. SLEEPVAART Friesland 3 te Milfordhaven. Hector 3 te Milfordhaven. Maas 1 v. Rotterdam n. Lagos. Nestor 1 le Holyhead. Noordholland 1 900 m. w.z.w. San Franc. n. Japan. Titan 2 400 m. n.w. Bermuda na U.K. Utrecht 29 1200 m. z.w. San Francisco n. Japan. Zeeland 2 700 m. n.o. Fayal n. Montreal. Krediet voor scheepswerf in Israel De Hollandse Bank Unie heeft een krediet van 15.200.000 verstrekt aan Israel voor de oprich ting van een scheepswerf in Haifa, aldus heeft de ambassade van Israel in Den Haag meege deeld. De werf zal, zoals bekend, worden ge bouwd door de scheepsbouwmaatschappij „De Schelde" in Vlissingen. Vragen over Franse minimumprijzen De commissie van de Europese Economische Gemeenschap heeft geen antwoord kunnen ge ven op een vraag van de Nederlandse V.V.D.- afgevaardigde in het Europese Parlement, mr. F. G. van Dijk, of Franse minimumprijzen voor groente en fruit (die op 30 juni waren afgekon digd voor de maanden juli, augustus en septem ber) een belemmering vormden voor de ontwik keling van een natuurlijke preferentie tussen de „zes" E.E.G.-landen en een geleidelijke uitbrei ding van het onderlinge handelsverkeer. Diamanten In Zuid-Afrika Een Zuidafrikaanse amateur-geoloog H. Jen- ner-Clarke heeft nieuwe diamantvelden ontdekt in Namakwaland, in het noorden van de Kaap provincie. Hij zegt, dat men „de diamanten daar met een bezem bij elkaar kan vegen". Het zijn echter uiterst kleine stenen, die alleen voor in dustriële doeleinden te gebruiken zouden zijn. Men gaat nu onderzoeken of men de nieuwe vel den doeltreffend zou kunnen ontginnen. PHILIPS EN HOOGOVENS VAST Bij een zeer rustige handel was de stem ming voor de internationals gisteren vast voor Philips en Hoogovens. De elektro- aandelen liepen vanmiddag op het Damrak op van 1226l/2 tot 1233. De slotkoers van vrijdag was 1210. Unilever noteerde op 782 een paar punten hoger en Hoogovens op 863 plus zestien punten. AKU kon moei zaam meekomen maar was goed prijshou dend zonder meer. In de openingskoers van Kon. Olie van 124,50 kwam weinig verandering meer. Scheepvaartwaarden door elkaar iets hoger. In de cultuursector viel heel weinig te beleven met een iets betere tendentie voor certificaten Delimij. De stemming op de staatsfondsenmarkt was weinig veranderd. Een zeer somber beeld in deze afdeling geven de laatste tijd de omzetten te zien. Men vraagt zich af, aldus de beui-s, of de affaire die via de hoeklieden behooi-t plaats te vinden buiten deze hoek wordt gesloten. De beleggings- markt was vast met weinig zaken. (ANP) Boeke Huidekoper van 149 op 147, Boom Ruygrok van 163 !/2 op 164y2, Figée van 193V2 op 199/2, Spaarnestad van 605 op 610. VERHANDELDE FONDSEN 30 sept. 3 oktober Totaal 427 424 Hoger 181 (42.4%) 229 (54,0%) Lager 168 (39.3%) 131 (30,9%) Gelijk 78(18.3%) 64(15,1%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U491—493 492 Kon. Olie123.60—124 f 123.70 Philips 1223—1229 1227 Unilever 776—779 776 Hoogovens 858 gb860 859 VOORBEURS VAN HEDEN Slot A.K.U490 V»495 492 1 Kon. Olie122.80—123.30 122.80 Philips 1223—1226 1225 Unilever 774—778 775 Hooenvens 858859 856 Vorige slotkoers Amsterd. Bank 425 Ned. Handel Mij. 298 Rotterd. Bank 340 Twentsche Bank. 305 A.K.U 496% Albert Heijn 470 587 Billiton Mij. II 439% Bols 603 Bührmann Papier 515 Deli-Mii 171.20 Dordtsche Olie 597% Fokker 405 699 Hoogenbosch Sch. 290 864% H.V.A 147% Indola 557 450 K.L.M f 103.80 Kon. Ned. Zout 1000 Kon. Olie 124.-Ex. Müller Nat. Bezit 430 Nederl. Ford 584 Ned. Gist- en Sp. 427 Ned. Kabelfabr... 630 Philips Gem. Bez. 1232% Philips Pref 322 A'dam Rubber 109% Sikkens Groep 915 1 Stokvis R.S 280 Thomassen Dr. 695 Unilever 783 Van Berkei's Pat. 360 Van Gelder Pap. 335'/j Van der Heem 377% Ver. Machinefabr. 250 Wessanen 338 Wilton Fijenoord 199% Zwanenberg-Org. 845 Interunie 212.— f 235.— 481. Ver. Bezit v. 1894 130. H.A.L 143% K N.S.M 188% N. Scheepv. Unie 153% Ommeren Phs. v. 292 Stoomv. Mij. Ned. 171% Anaconda 46% Kennecott Copper 76% Ex Aluminium Ltd.. 29% Bethlehem Steel. 46% U.S. Steel 72% Republic Steel 55% American Motors 21I5/i« General Motors.. 41% Cities Service.... 43% Shell Oil 73% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche BanlA TAMME DAG Na een van de tamste beursdagen die het jaar tot dusver heeft opgeleverd, is de Newyorkse effectenbeurs gisteren over het algemeen willig gesloten. De meeste elek tronische waarden sloten met geringe koersverliezen. IBM moest zeven punten afstaan. Youngstown daalde 2 p. Olies ga ven wat glans aan de markt. Spooinvegwaarden vast. Ook bij de nuts- waarden viel deze ontwikkeling waar te nemen. De omzet was 2.220.000 aandelen. Van 1193 verhandelde fondsen noteerden er 438 hoger en 552 lager. Het industrie gemiddelde kwam van 580,14 op 577,81, dat van spoorwegen van 125,42 op 125,85 en dat van openbare nutsbedrijven van 91,29 op 91,72. (UPI)

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 13