Kroesjtsjev niet bereid tot een onderhoud met Eisenhower Produktie per arbeider met 10 percent gestegen Bijval voor Hammarskjoeld overstemt tegenlawaai HET WEER iWMORRIS' 'êqfore ijou êuif! Overheid trekt voor haar personeel 138 miljoen uit K.L.M.-directie erkent vakbonden ook voor hoger personeel Fascistische rel na betoging van Franse oud-strijders Fabrieksgeheim onthuld om kind te redden Vergiftigde tarwe in beslag genomen Dierendag 1960 en Joan Vier doden in het verkeer Borst September was hier niet te nat Meer wind Ruim veertig arrestanten vanmorgen vrijgelaten Tweejarig jongetje dronk een fles merkinkt leeg Het woord is aan In de krant van heden: ZEVENDE INDUSTRIALISATIENOTA Investeringen zijn vooral gericht op kwalitatieve en economische positieverbetering der industrie GRAPPIGE OVERGOOIERS Minister sprak met politievakorganisaties DINSDAG 4 OKTOBER 1960 45e JAARGANG NUMMER 281 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. j§ i "B tW Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. p lil Kil 1|^ il ÊT fT W J| gjg Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Jij^ %wjf 1%S^L dfL ^?^1L Jl, JLi nfm in JL JL Sflfr franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080 Giro-rekening ITmuider Courant no. 129288. icier, reu c o*. a ro^uren ouöu. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING aTT TT sanOTMfl „«.Wishaar Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie* P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije NEW YORK (UPI) Tijdens een receptie in het hoofdkwartier van de Bul gaarse UNO-delegatie heeft premier Kroesjtsjev gisteravond gezegd, „dat hij met de volgende Amerikaanse president een bespreking zou hebben". Hij voegde er aan toe, dat hij ook verwacht, dat de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie wel beter zouden worden na de presidentsverkiezingen. Eerder had Kroesjtsjev in een brief aan de vijf neutrale leiders laten weten, dat hij bereid was een gesprek met Eisenhower te hebben indien deze de moed zou kunnen vinden om openlijk zijn afkeuring uit te spreken over de vluchten met de U-2 en met de RB-47. „Staten die het eigen groepsbelang stellen boven het belang van andere groepen van staten, brengt de UNO in gevaar en zullen, als zij die koers hardnekkig blijven volgen, de volkenorganisatie uiteindelijk naar de onder gang leiden", aldus verklaarde Kroesjtsjev gistermiddag in zijn redevoering voor de UNO-Assemblee te New York. Deze uitspraak volgde op een herhaling van de eis van de Sovjet-leider, dat secretaris-generaal Hammarskjoeld zal worden vervangen door een presidium van drie man. (Van onze correspondent) In de ochtendzitting had Kroesjtsjev aan Hammarskjoeld verweten altijd vooringe nomen te zijn tegen de communistische staten en altijd samen te werken met de imperialisten. Hammarskjoeld zou volgens Kroesjtsjev een nieuw juk opleggen aan Kongo en indien de secretaris-generaal thans niet de moed zou bezitten af te tre den, zou de Sovjet-Unie daaruit conse quenties trekken. Laatstgenoemde frase wordt in U.N.O.-kringen uitgelegd als een dreigement dat de Sovjet-Unie in dat ge val Hammarskjoeld zou negeren, zou dood verklaren, zoals destijds met Trygve Lie is gebeurd. Op zulk een openlijke verklaring van wantrouwen moest geantwoord worden. Het gerucht deed de ronde, dat Hammars kjoeld zou wijken voor de druk en zou aftreden. Toen de Assemblee 's midd gs een half uur te laat begon, heerste er in de zaal grote spanning. Met krachtige stem, zonder theatraliteit, deelde Ham marskjoeld zijn historische beslissing me de. Niet alleen de Sovjet-Unie kon rechter zijn in deze zaak. „Gij allen zijt mijn rechter", zo riep Hammarskjoeld uit en vervolgde: „Laten zij, die weten wat de U.N.O. gedaan heeft er nog doet in Kongo hun oordeel uitspreken over onze daden. Laten zij ooi-delen, die geen doeleinden nastreven welke alleen voor henzelf van voordeel zijn". De organisatie van de U.N.O. zou machteloos worden indien de uitvoerende macht werd verzwakt, zo ver volgde hij. Dat de Sovjet-Unie het onmo gelijk schijnt te achten verder met hèm samen te werken zou een goede reden kunnen zijn om af te treden. Maar de Sovjet-Unie heeft tevens verklaard dan geen andere secretaris-generaal te willen aanvaarden, doch in' plaats daarvan een 'Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TELM3439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 WOLLEN TWEEDJASSEN (Van onze weerkundige medewerker Na de eerste week, die bijzonder onbe stendig en regenachtig bleef, herstelde september zich en ging de temperatuur stijgen zodat er nog een periode met rede lijk nazomerweer aanbrak, die op 12 sep tember het hoogtepunt bereikte, toen in een groot deel van ons land nog een offi ciële zomerse dag (warmer dan 25 gr. C) werd genoteerd. De laatste dagen van de maand waren als gevolg van oostelijke winden belangrijk kouder dan normaal. De gemiddelde dag temperatuur kwam in september te De Bilt op 14 gr. C. te liggen, tegen normaal 15.4 gr. C. Er werd in De Bilt geen, tegen normaal twee zomerse dagen waargenomen en van de 30 dagen bleven er 17 kouder dan normaal. In de laatste week van de maand werden in het binnenland de eerste nachtvorsten waargenomen, hetgeen al bijzonder vroeg was. De zon scheen in De Bilt 149 uur (normaal 132). Verleden jaar, toen september zeer droog en zonnig was, werden er 240 uren zon geregistreerd. De regenval gaf vrij grote verschillen te zien. Belangrijk te nat werden de zuide lijke provincies en het oosten van het land. Op de hoofdstations werden de volgende hoeveelheden gemeten: Den Helder 71, Vlissingen 110, De Bilt 42, Groningen 54, Maastricht 136 mm. Normaal geeft septem ber in onze omgeving 80 mm. Van onze regenwaarnemers ontvingen wij de vol gende opgaven: Haarlem 53, Zaandam 44, Vijfhuizen 60, Amsterdam 74, Schiphol 65, IJmuiden 46, Heemskerk 38 mm. Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot krachtige wind uit zuidelijke richtingen. Iets minder zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. driemanschap. Zulk een triumviraat zou volgens Hammarskjoeld een krachtig uit voerend beleid onmogelijk maken. Van daar dat hij verklaarde niet het recht te hebben de organisatie aldus te verzwak ken. De verantwoordelijkheid gebood hem te blijven. Op dat moment brak een applaus los, zoals dit nog niet in de Assemblee weer klonken heeft. Kroesjtsjev en Gromyko be gonnen zoals gebruikelijk op de tafel te beuken. Kroesjtsjev probeerde zelfs iets te roepen, doch niemand verstond hem. Ein delijk werd het weer stil, maar Kroesj tsjev ging nog door. Dat was voor de zaal aanleiding hem nogmaals met applaus te overstemmen. Hammarskjoeld zette daarop zijn ver klaring voort. Kroesjtsjev had zich afge vraagd of de secretaris-generaal de moed zou hebben af te treden. Het antwoord was: „Het is heel gemakkelijk om te bui gen voor de wensen van een grote mo gendheid, het is iets anders weerstand te bieden". Zijn slotsom was: „Ik zal op De regering heeft een wetsontwerp inge diend lot wijziging van de begroting van Binnenlandse Zaken voor dit jaar. De wij ziging houdt in dat 138.200.000 wordt uit getrokken voor de kosten van loon- en sa larismaatregelen voor het overheidsper soneel. Deze maatregelen zijn volgens de memo rie van toelichting te verdelen in vier groepen: Een verhoging van de salariëring voor het burgerlijke en militaire rijkspersoneel, alsmede voor het gemeentelijk politie- en onderwijspersoneel en het personeel van bijzondere instellingen van onderwijs, waarvan de bezoldiging door het rijk wordt vergoed, te rekenen van 1 april 1960, be nevens een eenmalige uitkering aan dit personeel over de periode 1 januari 1960 tot 1 april 1960. De toekenning van extra salarisanciën- niteit per 1 januari 1960 aan die groep van burgerlijke rijksambtenaren, voor wie de salarismaatregel per 1 april 1958 wel geleid heeft lot een verhoging van het maximum van de aan hun rang verbonden salaris schaal, doch niet tot een direct ingaande salarisverbetering. In het ontwerp van wet zijn ook betrokken de kosten van hierop afgestemde maatregelen voor het verge lijkbaar onderwijzend personeel bij het lager onderwijs, het lager nijverheidson derwijs en het lager landbouwonderwijs. Een herziene inpassing in de loongroepen van de volgens bijlage E van het bezoldi gingsbesluit burgerlijke rijksambtenaren 1948 bezoldigde ambtenaren (rijkswerklie den), voorzover ten aanzien van de door deze ambtenaren vervulde functies, werk- classificatie is toegepast. Een verhoging van de premiepercentages die aan de prestatiebeloning van de vol gens genoemde bijlage bezoldigde ambte naren zijn verbonden. mijn post blijven gedurende mijn ambts termijn". Vele delegatieleden, en zelfs veel journalisten, stonden van hun zetels op. Het applaus kwam bijna niet tot be daren. Kroesjtsjev dreunde nog steeds met zijn vuisten, maar langzamer alsof hij er moe van werd Toen het eindelijk stil was geworden, kreeg Janos Kadar van Honga rije het woord voor een rede in het al gemeen debat, waarop vele westelijjke delegaties, waaronder die van de Verenig de Staten, de zaal verlieten. (Vervolg op pag. 4) De directie van de K.L.M. heeft beslo ten de drie bij de vakcentrales aangeslo ten vakbonden van burgerluchtvaar tperso- neel ook te erkennen als gesprekspartners in het overleg over de arbeidsvoorwaar den voor het hogere personeel. Zoals gemeld, hadden de vakcentrales om deze principiële erkenning verzocht nu zij ruim 25 percent van dit hogere perso neel georganiseerd hebben, een deel van de betrokken functionarissen, leidingge vend personeel tot aan de rang van dienst hoofd, heeft er bezwaar tegen gemaakt zich door N.V.V., K.A.B. en C.N.V. gere presenteerd te zien. (Van onze correspondent) PARIJS. Drie gewonden, 41 arrestan ten, die vandaag werden losgelaten, plus een gebroken etalageruit van het week blad „L'Express" en nog een dozijn ver nielde cafétafels en -stoelen vormen teza men de materiële balans van een manifes tatie van een vierduizend oudstrijders, die gisteravond vanaf zeven uur op de Farijse Champs Elysées en bij l'Etoile, het graf van de onbekende soldaat, werd gehou den. De bétoging was in het bijzonder ge richt tegen het manifest van intellectue len en kunstenaars onder leiding van Jean Paul Sartre, dat op zijn beurt weer, ge lijk men weet, de Algerijnse oorlog tot mik punt heeft. Langs die omweg kan dus wel worden gezegd dat de betoging sympathie en aanhankelijkheid bedoelde uit te druk ken aan het adres van „Frans Algerije" en die leuze, uitgebruld door honderden kelen, begeleidde dan ook de optocht van de oudgedienden met zware knevels, ba retten, borsten vol medailles en ridderor den en regimentsvaandels. Er liepen nog al wat oud-bevelvoerders, met twee, drie en meer sterren op hun mouwen, mee in de optocht, waarbij even eens de beide weduwen der maarschalken Lattre de Tassigny en Leclerc zich hadden aangesloten. Generaal Raoul Salan, die zich nog maar een paar weken geleden openlijk tegen de regering verzette vanwege haar Algerijnse politiek en die deswege niet te rug mocht naar zijn vrouw en kinderen in Algiers, had zich met zijn Vereniging van Oud-gedienden uit het Verre Oosten, echter afzijdig willen houden. In een com muniqué maakte hij gistermorgen al be kend dat hij provocaties vreesde. Die provocaties hebben zich inderdaad voorgedaan. Een groep leden van de fas cistische organisatie „La Jeune Nation" (de jonge natie), die, naar hun leeftijd te oordelen, tijdens de laatste oorlog nog nau welijks in de wieg hadden kunnen liggen, nam, na de zwijgende plechtigheid bij het graf van de onbekende soldaat, de „lei ding" van de manifestatie over en onder het geschreeuw van Sartre aan de galg, leve Frans Algerije" begaven zij zich naar Na een demonstratie van enige duizen den Franse oud-strijders hebben zich in Parijs ongeregeldheden voorgedaan. Verscheidene mensen iverden gewond. Tientallen personen werden gearres teerd. Politie-agenten traden met de wapenstok tegen de demonstranten op. (Telefoto) de burelen van het links liberale week blad „L'Express", een paar honderd me ter verder. Hier werd een korte en niet al te zware veldslag met de politie geleverd, waarvan we de balans hierboven vermeld den. ANDOVER (Engeland) (UPI) Een zorgvuldig bewaard fabeieksgeheim zal waarschijnlijk het leven redden van een tweejarig Brits jongetje, dat een fles merkinkt heeft leeggedronken. De kleine William Wilkinson uit Andover werd in bewusteloze toestand ijlings naar het zie kenhuis worden overgebracht, waar de doktoren echter verklaarden niet veel voor het kind te kunnen doen, zolang zij de formule van de inkt niet kenden om het juiste tegengif te kunnen bereiden. De politie, die erbij werd gehaald, kwam er achter door welke firma de inkt was gemaakt, maar men kwam er niet veel verder mee, omdat de firma de for mule angstvallig geheim houdt. Scotland Yard, die hierop in de arm ge nomen werd, stelde zich in verbinding met het hoofd van de Londense firma, die zelf niet op de hoogte was van de for mule, maar het adres gaf van de schei kundige van het bedrijf, die thuis ziek te bed lag. Korte tijd later werd het fabrieksgeheim naar Andover getelegrafeerd, waar dokto ren verklaarden, goede hoop te hebben, dat het jongetje spoedig zou genezen. De keuringsdienst van waren in Alk maar heeft bij een graanmaalderij in De Rijp een partij voor consumptie bestemde tarwe van naar schatting vierhonderd mud in beslag genomen. Bij het vermalen van deze tarwe bleek namelijk dat er zich een hoeveelheid zaaitarwe onder bevond. Zaaitarwe wordt gewoonlijk gedenatu reerd, dat wil zeggen met vergif bewerkt. De partij tarwe was afkomstig van een landbouwer in de Beemster. Vandaag is het Dierendag. Het is niet de bedoeling om vandaag onze vrinden de dieren met welwillende belangstelling te bezien en hen daarna weer een jaar aan hun vaak droeve lot over te laten, doch Dierendag wil enkel de aandacht vestigen op het feit, dat in een beschaafde maat schappij de beschaving zich ook dient uit te strekken tot de levende natuur. Met bovenstaande foto slaan we twee vliegen in één klap (wat op Dierendag wel een héél verkeerde symboliek moet heten!), want niet alleen zien we een tafereel van belangstelling voor het dier, doch tevens is er Joan Haanappel op afgebeeld, die in Wenen traint voor een ijsrevue en tussen de vermoeiende oefeningen door tijd vindt voor haar viervoetige beschermeling. De tweevoetige is haar regisseur, die Joan als „het wonder op de schaats" aan het publiek presenteert. Italiaans spreekwoord: Wie naar elk wolkje ziet, gaat nooit op reis. Op de Schieweg in Rotterdam is de 45-jarige mevrouw E. van Ooyen-Breemer met haar bromfiets tegen een tramwagen gebotst. De vrouw zat om te kijken, waardoor zij de tram te laat zag. Zij wilde nog gauw de rails oversteken maar dit lukte haar niet. De bromfiets kwam onder de baanschuiver. De vrouw werd tegen de straat gesmakt, waarbij zij zo ernstig aan het hoofd werd gewond, dat zij vrijwel op slag dood was. In Klarenbeek is de 49-jarige caféhou der G. Pohlmann aangereden door een motorfiets en gedood. De motor werd bereden door twee brandweerlieden die op weg waren naar de kazerne om materiaal te halen voor het blussen van een brandende hooimijt. De caféhouder stak plotseling over. Een der brandweermannen kreeg een hersen schudding. De caféhouder laat een vrouw en drie kinderen achter. De 46-jarige horlogemaker L. J. M. Koh ier uit Hengelo, die eind vorige week met zijn motor op de Velperweg in Arnhem door een bestelauto werd aangereden, waarbij hij een bekkenfractuur opliep, is in een ziekenhuis in Arnhem overleden. Het aantal dodelijke verkeersongevallen in Arnhem bedraagt dit jaar nu veertien. De 51-jarige L. Kesteloo die vorige week met zijn bromfiets op 't gevaarlijke kruis punt van de Nieuw-Bussummerweg door een auto werd aangereden, is aan zijn verwondingen overleden. pag. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenï'ands nieuws3 Uit .stad en omgeving5, 7 In de Vi-shal en op zee 7 Kunst 9 Feuilleton 11 Horen en Zien11 Beeldverhalen 11 Economisch nieuws 13 Beurs 13 Per Saldo 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's (Van onze Haagse redacteur) In de afgelopen tweeëneenhalf jaar werd gemiddeld voor 2350 miljoen gulden per jaar in de industrie geïnvesteerd, dat wil zeggen zeven percent meer dan het in de zesde industrialisatienota noodzakelijk ge achte bedrag van 2200 miljoen per jaar. De industriële produktie lag in 1959 bijna tien percent boven het niveau van 1957, de in dustriële uitvoer steeg in die periode met twintig percent, de produktie per werk nemer in de industrie met ruim tien per cent. Het ligt in de verwachting, dat de produktiestijging van 21 percent, die in de vorige industrialisatienota voor de gehele periode van 1957 tot 1962 was aangenomen, reeds dit jaar zal worden bereikt. Intussen doet zich het merkwaardige feit voor, dat de personeelssterkte in de industrie in 1959 lager was dan in 1957. Hoewel de minister van Economische Zaken in de thans bij de Tweede Kamer ingediende zevende indus trialisatienota, waaraan deze gunstige cij fers worden ontleend, verwacht dat de per soneelssterkte van de industrie in de ko mende tijd wel weer zal stijgen, wordt er toch op gewezen dat er heel wat inves teringen „in de diepte" hebben plaatsgehad, waardoor de kwalitatieve positie van de Nederlandse industrie is verstevigd en de produktie per arbeider vergroot. Investeringen Volgens een ruwe raming waren de in vesteringen in de periode medio 1957 tot ultimo 1959 als volgt over de verschillende bedrijfstakken verdeeld: bouwnijverheid 280 miljoen gulden; chemische nijverheid 920 miljoen; mijnbouw 260 miljoen; me taalnijverheid 1370 miljoen; textiel- en kledingindustrie 420 miljoen; openbare nutsbedrijven 1420 miljoen; voedings- en genotmiddelenindustrie 660 miljoen en ove rige industrieën 620 miljoen. Totaal dus 5950 miljoen gulden. Uit deze cijfers blijkt, dat evenals in vorige perioden het geval was ook nu weer vooral in de openbare nutsbedrijven, de metaalnijverheid, de chemische indus trie en de voedings- en genotmiddelen industrie grote bedragen werden geïnves teerd. Met uitzondering van de voedings- en genotmiddelenindustrie betreft het hier bedrijfstakken, die sinds de laatste oorlog niet alleen in ons land, doch over de gehele wereld een snelle expansie te zien geven. De financiering van de industriële ont wikkeling toonde als geheel weinig moei lijkheden. Het grootste deel werd uit in gehouden winsten en afschrijvingen ver kregen, zoals dit steeds na 1945 het geval is geweest. De minister herinnert hierbij aan het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp op de vennootschapbelasting. Hierin komt een regeling voor waarbij de door de naamloze vennootschappen uitge deelde winsten aan een lager tarief onder worpen zullen zijn dan voor het ingehou den deel van de winst zal gelden. De re gering verwacht daarvan een doorstroming van winsten naar de kapitaalmarkt. (Vervolg op pagina 2) Advertentie K&l Ka |Sa fSSl (ral «^n nSi aSi V/pf Wp9 Wpi •I jg, gemaakt van Schuttersveld tinneroy, dat mooi is en mooi 8*, blijft (pletvrijIn beeldige war- me kleuren, zoals olijf, manda- rijn, cognac. Vief, vlot. Af 1G.S5 Jgp fg, Enig, hier een bloesje met kleine ruitjes onder. Deze zijn er van •S. draion, en van flanel die u niet 45a hoeft te strijken. Af 8.65. Ja. leuke kindermode is betóalbaar ^9 gj. (vroeger Brinkman) Anegang 19 - Haarlem Nadat minister Toxopeus vrijdag aan de besprekingen in de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtena renzaken met betrekking tot de salariëring der politie had deelgenomen, heeft hij maandagmiddag met de vertegenwoordi gers van de politievakorganisaties van ge dachten gewisseld. Deze vertegenwoordigers, die er op aan drongen de voorgestelde toelage te ver vangen door een salarisverhoging, werden in de gelegenheid gesteld hun standpunt uitvoerig toe te lichten. Binnenkort zal de centrale commissie de kwestie opnieuw bespreken.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1