Nederland wil beleid onderwerpen aan toezicht en oordeel der V.N. Kabinet-De Quay zit op rozen met socialistische doornen DE WOLF van 1833 HET WEER schilder zelf met Confrontatie in aan Algerijnse zaak van hulp opstandelingen NIEUWE FASE IN NIEUW GUINEA-KOERS Verklaring van minister Luns in assemblee van de U.N.O. HET LOONBERAAD Arbeidstijdverkorting in de textielindustrie Vijf arrestanten in Vaals verhoord Prof. Oud: „Eerste Kamer tast ons constitutioneel bestel aan Akkoord bereikt „BOUWPAKKETTEN" o.a. „DE HOUTHAL" Regering van Guatemala ontslaat ambassadeur Het woord is aan sikkens-tjallema produkt Onvast weer In de krant van heden: „Ken uw middenstand WOENSDAG 5 OKTOBER 1960 45e JAARGANG NUMMER 282 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V EL S E N-IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.T.» Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van dei Mije (Van onze correspondent) NEW YORK Onlangs heeft mi nister-president De Quay op een cocktail party in Den Haag enige uitlatingen ge daan over Nederlands politiek ten aanzien van Nieuw-Guinea, die nogal wat opschud ding hebben veroorzaakt. De rede van mi nister Luns gisteren in de algemene ver gadering van de U.N.O. heeft thans duide lijk gemaakt, dat Nederland dan wellicht niet een nieuwe koers is gaan volgen, doch beslist wel aan een nieuwe fase in deze koers is begonnen. Nederland heeft steeds voldaan aan de plicht om jaarlijks rapport aan de U.N.O. uit te brengen over Nieuw- Guinea. Thans echter verklaarde de mi nister, dat Nederland bereid is zijn poli tiek en acties te onderwerpen aan een on derzoek en een oordeel van de U.N.O. Hoewel minster Luns niet in details trad, wekte hij vooral door gebruik van het woord „oordeel" de indruk dat Nedferland bereid is verder te gaan dan ooit. Toen minister Luns dinsdag aan het eind van de middagzitting aan het woord kwam in het algemeen debat, was de zaal nog slechts voor ongeveer een derde ge vuld. Men moet niet vergeten dat alle redevoeringen in extenso door de U.N.O. worden gepubliceerd, zodat de rede ook die delegatieleden bereikt, die om een of ander reden niet aanwezig zijn. Iedere de legatie zorgt er overigens voor steeds een of meer representanten in de zaal te heb ben. Het kan dan ook veilig worden aange nomen, dat de afwezigheid van alle Indo nesiërs demonstratief was bedoeld, een on derstreping van het feit dat de diploma tieke betrekkingen tussen beide landen zijn verbroken. Maar ook de Indonesiërs zul len de rede van minister Luns zorgvul dig lezen. Vooral drie punten uit deze rede zijn belangrijk. Punt één en twee tonen aan hoezeer Nederland bereid is het werk van de Verenigde Naties krachtig financieel te steunen. Nederland stelt daarvoor naar verhouding meer geld beschikbaar dan de meeste andere landen. Nederland heeft ge durende de laatste jaren ook extra veel bijgedragen voor het werk dat de Verenig de Naties deden op het gebied van tech nische bijstand. Nederlands aandeel in de desbetreffende fondsen is groter dan wat ons land verplicht is bij te dragen over eenkomstig het verdelingspercentage in de wereldorganisatie. Dit jaar zal ons land deze bijdragen voor technische bijstand nog verhogen. Bovendien stelde minster Luns voor dat de Verenigde Naties er naar zouden streven niet slechts honderd miljoen dollar voor technische bijstand uit te geven, doch honderdvijfentwintig mil joen dollar. Gezien de behoefte op dit ge bied is zelfs dit bedrag eigenlijk nog zeer gering. Het tweede punt, waarbij Nederland zich vrijgevig toonde, betrof Kongo. Ham- marskjoeld had bekend gemaakt dat er on middellijk honderd miljoen dollar nodig was voor de U.N.O.-actie in Kongo. Mi nister Luns zegde een Nederlandse bijdra ge van ongeveer een miljoen dollar toe. Het laat zich aanzien dat ondanks de brief van de regering aan de Stichting van Arbeid, waarin de tussentijdse herzie ning van C.A.O.'s wordt afgewezen, de Vakraad Metaal de voorstellen betreffende loonsverhoging (geleidelijke verhoging tot acht percent per 1 juli 1961 en winstdeling) toch bij het College van Rijksbemiddelaars zal indienen. De Stichting van de Arbeid zal vrijdag weer bijeenkomen om zich over het loon- probleem te beraden na de brief van de regering. Advertentie Dal, bedrag komt overeen met. het Ne derlandse betalingspercentage in de orga nisatie van de Verenigde Naties. Het derde en belangrijkste punt uit de re de van minister Luns kwam geheel aan het eind van zijn betoog. Teneinde een dui delijker bewijs dan ooit te geven van Ne derlands oprechte bedoeling om de Papoea bevolking op Nieuw-Guinea zo spoedig mogelijk het volledige rechtop zelfbeschik king te verlenen, verklaarde de minister dat Nederland bereid is zijn politiek en zijn acties te onderwerpen aan een perma nent onderzoek en oordeel van de Verenig de Naties. Op deze wijze heeft een verte genwoordiger van Nederland zich nog nooit uitgesproken in de algemene vergadering. Dit betekent een nieuwe fase in de koers, die leiden moet tot een beslissing van de Papoea's over hun eigen lot. In welke vorm de Verenigde Naties betrokken kunnen worden bij het werk op Nieuw- Guinea is nog niet bekend. Men kan ech ter aannemen dat minister Luns hierover dezer dagen gesproken heeft met Ham- marskjoeld en premier Nehru van India. Het is mogelijk dat dit onderwerp geduren de de algemene vergadering nog door een of andere delegatie te berde zal worden gebracht. Hoe het ook zij, Nederland lijkt bereid allerlei vormen van een eventu ele U.NO.-bemoeienis in overweging te nemen. Leden van de Nederlandse delegatie in New York hebben verklaard, dat de mi nister heeft gezegd, dat Nederland bereid is zijn beleid en handelingen, gericht op het zo spoedig mogelijk bereiken van zelf beschikking door de Papoeabevolking van Nieuw-Guinea, aan 't voortdurend toezicht en oordeel van de Verenigde Naties te onderwerpen. Dit betekent, zo zei men, dat Nederland, indien de Verenigde Na ties op een gegeven ogenblik van oordeel zouden zijn dat ons land de bevolking van Nieuw-Guinea niet tijdig genoeg ge legenheid geeft zich over zijn eigen lots bestemming uit te spreken, het recht van de U.N.O. op deze bemoeienis niet zou kunnen of willen betwisten. „Wij hebben", zo merkte men op, „op deze wijze getoond oprecht bereid te zijn ons uiteindelijk te gedragen naar wat men internationaal van ons zou verlangen wat betreft het zorgdragen voor de verwezenlijking van de uitoefening van het door ons in vooruit zicht gestelde zelfbeschikkingsrecht van de Papoeabevolking. De werkgevers- en werknemersorganisa,- ties in de textielindustrie zijn in een giste ren in Arnhem gehouden vergadering tot overeenstemming gekomen over de rege ling van de arbeidstijdverkorting zowel voor de dagdienst als voor de ploegen diensten. Aldus wordt meegedeeld door de vakraad voor de textielindustrie. Onder voorbehoud van goedkeuring door het Col lege van Rijksbemiddelaars zijn de vol gende besluiten genomen. De invoering van arbeidstijdverkorting in de textielfabrieken zal geschieden tus sen 1 januari en 1 april 1961. Voor de dagdienst zal de wekelijkse arbeidsduur worden teruggebracht tot 45 uur. Voor de twee ploegendiensten en ook voor de och tend- en middagploeg van het drie ploe- genstelsel zal in de C.A.O. het principe worden vastgelegd van een gemiddelde wekelijkse arbeidsduur van 427a uur. Voox-- lopig zal voor de betrokken werknemers echter nog de verplichting gelden om zo nodig 88 uur per twee weken te blijven werken. Voor de nachtploeg blijft de ar beidsduur gehandhaafd op veertig uur. De basisionen zullen werden verhoogd in de verhouding van de vermindering van de arbeidsduur voor de dagdienst dus met 6 2/3 percent. Voor de ploegenwerkers is een nieuwe beloningsregeling ontworpen, die een zekere inkomstenvermeerdering voor hun zal meebrengen, zulks in ver band met de geringere verkorting respec tievelijk het achterwege blijven van ver korting van hun arbeidsduur. Advertentie BOEKENWAND 24.75 HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 77770 NEW YORK, (UPI) De Guatema- laanse ambassadeur in België en Neder land, Mauricio Rosal, is door zijn rege ring cntslagesn omdat hij gearresteerd is wegens het smokkelen van heroïne. Rupert Brooke: Wie van het begin af weet waarheen hij gaat, gaat niet ver. In een streng bewaakte donanenkeet, vlak aan de rijksgrens, zijn vijf arrestan ten, verdacht van hulpverlening aan de F.L.N. in Vaals met elkaar geconfronteerd. Het ging hier om de redactie-stenograaf S. S. uit Amsterdam, de Griekse ingenieur M. R., de drukkcrpublicist J. Z. uit Am stelveen, de chemigraaf A. O. uit Haarlem en de Duitse monteur S. M. De eerste drie verblijven in het Amsterdamse huis van bewaring, de laatstgenoemden zijn in West-Duitsland gedetineerd. De confronta tie geschiedde cp verzoek van de Neder landse justitie en vormt de afronding van het gerechtelijk vooronderzoek in deze zaak. Van justitiële zijde deelde men mede dat het er om gaat de verklaringen van de verdachten met elkaar te confronteren, wat zowel de Nederlandse als de Duitse justitie bijzonder op prijs hebben gesteld. De Nederlandse justitie-autorit'eiten zijn het verhoor van de in Duitsland gearres teerden begonnen. Het zijn de Amsterdam se officier van Justitie, mr. H. van Renes- se, de Amsterdamse rechter-commissaris, mevrouw mr. C. van Lom-van Marie, commissaris Y. Tacanis, van de Amster damse rijksrecherche en de Maastrichtse rechter-commissaris. Zij worden geassis teerd door een griffier van de Amsterdam se rechtbank en 15 rijksrechercheurs en ander personeel van de rijkspolitie. Na het verhoor door de Nederlandse autoriteiten van de in Duitsland gearres teerden nemen de aanwezige Duitse rech- ter-commissarissen de in Nederland ge arresteerden onder verhoor om daarna gezamenlijk de overige arrestanten te ver horen. Enige Nederlandse arrestanten hebben nadrukkelijk verklaard geen medewerking te zullen verlenen, in dier voege dat zij weigeren zullen op de vragen van de Duit se justitie-autoriteiten in te gaan. „Met hen willen we niets te doen hebben", zei den zij nadrukkelijk. Vandaag werd nog een zesde arrestant uit Osnajorück in Vaals verwacht, een Al gerijn die op 10 juni met vier anderen in Osnabrück werd gearresteerd. Zijn iden titeit wordt geheim gehouden, omdat de justitieautoriteiten vrezen voor vergel dingsmaatregelen van de F.L.N. De Am- stelveense drukker-publicist J. Z. werd op 16 juli gearresteerd en wordt ervan ver dacht valse indentiteitskaarten voor de Algerijnse opstandelingen-beweging in Frankrijk te hebben gedrukt. Het hoofd van het Amsterdamse arroh- disementsparket, mr. W. P. Bakhoven, die de confrontatie eveneens bijwoont, ver klaarde dat de zaak van Z. niets te maken heeft met die van de andere arrestanten, die deel uitmaken van een communisti sche organisatie van Trozkistische inslag, welke loyale steun aan de F. L. N. ver leent. De confrontatie kan langer dan twee da gen gaan duren. Wanneer de zaken door de rechtbank behandeld zullen worden kon mr. Bakhoven nog niet meedelen. (Van onze parlementaire redacteur) Wie gisteren in de Tweede Kamer luisterde naar de algemene beschouwingen van mr. Burger, de leider van de socialistische oppositie, naar aanleiding van de Troonrede, moet de indruk hébben gekregen dat er van het kabinet-De Quay niets deugt. De eerbied voor het onmisbare gezag, zei hij, wordt door de politieke hulpeloosheid van het kabinet ondermijnd. Dit kabinet is geen serieuze aan gelegenheid. Zo kan het niet langer. Een buitenstaander zou hebben gedacht dat een dergelijk kabinet heel wankel staat, maar een flinke Kamermeerderheid bleek integendeel zoveel vertrouwen te hebben in het kabinet-De Quay dat de ministers in feite op rozen zitten, zij het dat de socialistische doornen fel prikken. De K.V.P.-fractie blijft het kabinet met vertrouwen tegemoet treden, zei prof. Romme. De hoofdlijnen van het beleid in de Troonrede komen de A.R.-fractie bevredigend voor, zei dr. Bruins Slot. De C.H.U.-fractie wil het kabinet voor het komende jaar gaarne steun toezeggen, verklaarde dr. Tilanus. Op de grote lijnen van het kabinetsbeleid heb ik geen critiek' aldus prof. Oud (V.V.D.). Het is over het algemeen geslaagd. Van de meerderheid in de Tweede Ka mer heeft het kabinet-De Quay weinig te vrezen. Maar het is in het afgelopen jaar steeds duidelijker gebleken dat de Eerste Kamer het kabinet dwars kan zit ten. De beste kenner van ons staatsrecht, prof. Oud, zei daarover interessante din gen als woordvoerder van de^meex-derheid in de Tweede Kamer. Om aan het bewind te blijven, zei prof. Oud, heeft het kabinet het vertx-ouwen nodig van de Tweede Ka- mer, die rechtstreeks door het volk is ge kozen. Het kabinet voert het beleid in overleg met de Tweede Kamer. Zo komt het beleid tot stand. Indien nu de Eerste Kamer politiek gaat voeren als ware zij de Tweede Kamer, dan dreigt het gevaar van tegenstrijdige beslissingen. Dan wor den al onze politieke problemen die opge lost zijn in overleg tussen kabinet en DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST OFFICIAL DEALER Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Verwachting tot mox-genavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt en plaatselijk enige regen. Morgen opklaringen, maar ook enkele buien. Meest matige wind, rui mend van zuid-oost naar zuid west. Weinig verandering in temperatuur Volledige weerrapporten op pagina twee. Tweede Kamer, veel moéilijker. Dan last de Eerste Kamer ons constitutioneel be stel in de grond aan. Een Eerste Kamer, die dat doet, maakt zichzelf tot een pro bleem. Hoe moeten wij nu uit het slop komen met de toto? De in de Tweede Kamer aanvaarde oplossing moet richtlijn blijven van het beleid, aldus prof. Oud. Hij vroeg de minister te overwegen een wetsontwerp in te dienen met een noodmaatregel, waar door de toto zal kunnen dx-aaien zoals de Tweede Kamer dat wilde. Het is te hopen dat de Eerste Kamer dan met wijs inzicht ons voor een herhaling van de vex-- wex-ping zal bewaren, aldus prof. Oud. Met de volle erkenning van het i-echt van de Eerste Kamer wetsontwerpen te verwerpen, meende dr. Tilanus dat het aanbeveling verdient van dat recht een uiterst spaax-zaam gebinxik te maken. Partijpolitiek mag niet, zoals in het ge val van de toto, een te grote rol spelen in de Eerste Kamer, juist met het oog op de hoogheid van de Eex-ste Kamer. Prof. Romme zei de interessante uit eenzettingen van prof. Oud .-in belangrijke mate te kunnen onderschidjven. Inzake de toto meende hij dat het kabinet verstan dig zou'doen niet lijdelijk af te wachten of de nieuwe vergunning-toto voldoet. Hij vei-zocht de minister van Justitie zich op korte tex-mijn te beraden een wijziging van artikel 3 van de Loterijwet te bevor deren teneinde daardoor een vex-gunning te kunnen verlenen voor een betex-e toto zo als de Tweede Kamer die wil. Dat zou dan geen noodmaatregel moeten zijn, maar een aanpassing van de Loterijwet aan de eisen van de tijd. Tegenover het betoog van de Kamer- meex'derheid bêtoogde mr-. Burger dat door de dienstbaarheid van de Tweede Kamer het zwaartepunt in dê politiek is vex-legd naar de Eex-ste Kamex\ Over de ongelukkige uitlatingen van pi-of. De Quay op een cocktailparty met bui tenlandse coxTespondenten inzake het Nieuw-Guineabeleid spraken de woord voerders van de Kamermeerderheid zeer mild. Men zei geen moment te hebben gedacht dat er index-daad een wijziging is geko men in dat beleid, maar men zou een dui delijke bevestiging daarvan in de Tweede Kamer door de ministex--px-esident zeer op px-ijs stellen. Alleen mr. Burger, als lei der van de oppositie, meende een verschil van opvatting te kunnen signaleren bij px-of. De Quay en minister Luns van Bui tenlandse Zaken. In dat verband spx-ak hij van „Kasavoeboe de Quay" en Loemoeirx- ba Luns". De reis van de Karei Doorman", die prof. Romme beschouwde als een volko men normaal geval, noemde mr. Burger een blamage. Daax-mee is volgens hem Nederland de weg der vernedering gegaan. De pacifistisch-socialistische ds. Van der Veen vond de x-eis van de „Karei Door man" een blunder. Hij klaagde erover dat het kabinet met zijn onzekere politiek geen leiding geeft, maar meedrijft op de gol ven der conjunctuur. Ook volgens ds. Van der Veen deugt er niets van het ka binet-De Quay, maar de meerderheid van de Tweede Kamer, ofschoon nietgeheel zon der critiek (spijtoptanten, IJtunnel, emi- gratiebeleid, decentralisatie van bestuurs taken) schaart zich door de onwelwillende critiek van de oppositie met steeds meer sympathie achter het kabinet-De Quay. Het kabinet zit op rozen, maar de socialisti sche doox-nen blijven steken. De opkomst van de Kamex-leden was zo wel 's middags als 's avonds zeer groot. Alle ministers zaten achter de te kleine regeringstafel (op minister Luns na die in New Yox-k vertoeft) en daarachter za ten in de nissen alle staatssecretarissen. Het was dus de hele dag vol in de Kamer, maar de publieke belangstelling was niet overmatig gx-oot. Het publiek verwachtte met een fijne neus. blijkbaar niets opzien barends en dat zat er ook niet in het grote politieke debat. (Men zie ook pagina 2) Vag- Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag3 O O Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Uit stad. en omgeving4 In de Vishal en op zee4 Langs sluizen en haveris4 Feüilleton 7 Horen en Zien7 Kunst 7 Beeldverhalen 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport II Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LÈIDSESTRAAT (BK KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Onder deze titel zal morgen een bij sonder nummer van de IJmuider Courant verschijnen. Daarin is een interessante prijsvraag opgenomen, met aantrekkelijke prijzen. Aanvankelijk zou deze prijsvraag een gedeelte van ons gewone nummer in beslag nemen. De animo van de midden stand om aan deze prijsvraag mee te doen is echter zo groot geweest, dat dit niet mogelijk bleek. Wij moeten de IJmuider Courant van donderdag 6 oktober in twee gedeelten drukken, zodat u donderdagmorgen het prijsvraaggedeelte reeds zult ontvangen en 's middags de gewone krant. Over de prijsvraag zelf zullen wij u in ons extra-nummer van morgen nader inlichten. Wij vragen nu reeds uw aandacht. DIRECTIE IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1