Oppositie uit scherpe critiek op het kabinet-De Quay Chefarine .4" E fWFl Na opklaringen weer buien Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! en bondig Mr. Burger: Waarom geen algemene loonronde van 5 a 6.percent?" AGENDA Ir. H. J. M. Bekkers in Maarn overleden Twee Rotterdamse jongens dodelijk verongelukt Oostburgse burgemeester verzoekt om ontslag P 2 Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Santpoort l^u,efeecMeM£^ P^oikoud&vi cEeqaw*'' Zestig mille voor een duim Elf doden in het verkeer Hoofdredacteuren voor AVRO-televisie OENSDAG 5 OKTOBER 1960 (Van onze parlementaire redacteur) De leider van de socialistische oppositie, mr. Burger, heeft gisteren in de Tweede Kamer niets heel gelaten van het kabinet-De Quay. Hij noemde het de eerste plicht van het kabinet een einde te maken aan de politieke onzekerheid omtrent zijn positie, ontstaan door het zonderlinge doen en laten van het kabinet. Hij vroeg voorts hoe het nu zit met de toto na de sombere voorspellingen van) minister Beerman, waaraan hij toevoegde dat de sport zo langzamerhand vol doende door de politiek is gedupeerd. De financiële toestand van het rijk is gunstig, constateerde mr. Burger, maar dat is niet te danken aan het kabinet, dat economisch de wind mee heeft. Bovendien kwam minister Zijlstra in het finan ciële bed dat door minister Hofstra was opgeschud. „Zelden heeft een kabinet, in tegenstelling tot zijn beloften, in een jaar tijds zoveel lastenverzwaringen na gestreefd als het kabinet-De Quay heeft gedaan. En men moet maar afwachten of de gedeeltelijke belastingverlaging per 1 juli 1961 inderdaad doorgaat. „Het is het goed recht van de Kamer meerderheid, aldus mr. Burger, de socia listen buiten de deur te zetten, maar dan moet men daarvoor de verantwoordelijk heid dragen. Op het gebied van de loonpo litiek wordt de arbeidende bevolking thans uitgenodigd offers te brengen als gevolg van het gebrek aan inzicht dat de rege ring een jaar geleden heeft getoond met de vrijere loonvorming. De regering on dermijnt de bonafide vakbeweging. Het verschil tussen de woorden en de daden van het kabinet maken zijn beleid on draaglijk. Men kan het vertrouwen van de massa niet te grabbel gooien en tegelijk behouden. Waarom is geen algemene loonsverhoging van 5 a 6 pet mogelijk als de betalingsbalans nog een ruim overschot vertoont?", vroeg mr. Burger. Inzake het Nieuw-Guinea beleid consta teerde mr. Burger een meningsverschil tussen „Kasavoeboe De Quay" en „Loe- moemba Luns". Het staat vast zo zei hij, dat de minister-president op de cocktail party met de buitenlandse pers heeft ge sproken over „internationalisatie" van Nieuw-Guinea. Dat was mis in het kader van het kabinetsbeleid. Maar van de mens De Quay is het begrijpelijk, omdat hij gebukt gaat onder zijn verantwoorde lijkheid voor Nieuw-Guinea. Het meest onthullende van het kabinet De Quay vond de heer Burger de „Karei Doorman blamage".Nederland wordt naar zijn mening geregeerd door een kabinet dat gespeend is van politiek inzicht. „Een kind had de narigheid kunnen voorzien. Doordat Japan de „Karei Doorman" niet wilde ontvangen werd het een spookschip, een Vliegende Hollander. Met de „Karei Doorman" is men de weg der vernedering opgegaan." Deze debacle had het kabinet ons dienen te besparen. Dit kabinet mist allure", betoogde mr. Burger, „omdat het niet weet wat politiek is. Daarom maakt de oppositie aanspraak op een kabinet dat presentabel is en waarmee van gedachten kan worden gewisseld op voet van gelijk waardigheid. Nederlands prestige is inter- Advertentie V/er werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen l De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld met uit stekend resultaat gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer duidelijk bewezen en millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer anderen middelen falen. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET k Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox, 20 tabl. f 0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f3.50. nationaal te grabbel gegooid. In de bin nenlandse politiek is het politieke zwaar tepunt door de serviliteit van de Tweede Kamer verschoven naar de Eerste Kamer. „Politieke hulpeloosheid" De eerbied voor het 'onmisbare gezag wordt door de politieke hulpeloosheid van het kabinet ondermijnd. Dit is mijn groot ste grief", aldus mr. Burger. „Dit kabi net is geen serieuze aangelegenheid. Daar om is de Kamermeerderheid in gebreke door dit kabinet te handhaven. Het is een laakbaar gebrek aan verantwoordelijk heidsbesef. Een goede regering is een algemeen landsbelang, dus ook van de op positie. Het kan zo niet langer." Op de heer De Groot (C.P.N.) maakten de woorden van de heer Burger geen in druk, „Zolang er nog zoveel „Planta" is in de politiek van de P.v.d.A., zei hij, heeft de regering van die kant niets te vrezen." A.R. is tevreden „De regering heeft ons verrast met een Troonrede, die prettig was om aan te ho ren en te lezen", zei dr. Buins Slot (A.R.) Hij feliciteerde de Kamer ermee dat de eerste fase van de vrijere loonvorming, gepaard gaande met prijsstabilisatie, zo geslaagd is. In één jaar tijds is een loonsverhoging tot stand gekomen van ge middeld 9 pet. zonder dat de prijzen noe menswaardig zijn gestegen. Dat is een enorme prestatie in een tijd van topbe- drijvigheid en gebrek aan arbeidskrach ten. Daarbij verklaarde de heer Bruins Slot verheugd te zijn dat een belastingver laging in uitzicht is gesteld voor de lage en middelbare inkomens. Uit het nieuwe woningbouwbeleid blijkt dat het mogelijk is de bouw van goedkope woningen uit de sfeer van staatsbemoeienis te halen. Er komt nu critiek dat de woningen, die wor den gebouwd, te duur zijn. Het zal daar om nodig zijn regelen te stellen wie voor een woningwetwoning in aanmerking ko men want er wonen velen in woningwet woningen die een duurdere woning zou den kunnen betalen. Wat in de Troonrede wordt gezegd over het Nieuw-Guinea-be- leid had de volle instemming van de heer Bruins Slot, maar hij vroeg daarom trent nog een duidelijke uiteenzetting van de minister-president, omdat door diens uitlatingen op de cocktailpartij bij velen een gevoel van onbehagen is ontstaan. Hij was er zich van bewust dat in het ko mende jaar het schip van staat wel tus sen enige klippen zal geraken, maar hij hoopte dat het kabinet deze op veilige wij ze zou passeren. De hoofdlijnen van het beleid in de Troonrede komt de A.R.-frac- tie bevredigend voor. C.H.U. heeft vertrouwen in het kabinet De heer Tilanus (C.H.U.) zei dat het kabinet tevreden kan zijn over de gunsti ge ontvangst van de Troonrede. De positie van het kabinet blijkt niet verzwakt, maar integendeel versterkt te zijn. Er hebben stormpjes rond het kabinet gewoed, maar die zijn na enige tijd uitgewoed. Van de uitlatingen van de minister-president over het Nieuw-Guinea-beleid had de heer Tila nus direct de indruk bekregen dat deze op een misverstand moesten berusten. Van enig verander inzicht bij het kabinet was nooit iets gebleken. De Miljoenennota van minister Zijlstra had op de C.H.U.-fractie een degelijke, evenwichtige indruk ge- Concertgebouw: Vandaag 20 u.: concert Marinierskapel. Donderdag 20 u.: orgel concert Albert de Klerk. Minerva Theater: Vandaag 20.15 u.: Bra bants Kamerorkest. Stadsschouwburg: Donderdag 20 u.: De Nederlandse Opera met „Der Bettel- student". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Hannibal", 14 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Angst", 18 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Kolonel Hyde contra Scotland Yard", 14 j. Luxor Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Macht der vergelding", a.l. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „Hoffmann's Vertellingen". Minerva Theater: Donderdag 20.15 u.: „Mon Oncle", a.l. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „De zaak M.P.", a.l. Roxy Theater: Dagelijks 14.30, 19 en 21.15 u.: „De bende van Montana", 18 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u.: „Shalom, wonder van Israel", a.l. Theater Monopole (Zandvoort): Van daag en donderdag 20 u.: „The Vintage", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Tot 10 okt. Unes- co-expositie van reprodukties naar aqua rellen „Watercoulours". Dagelijks 10-17 u., zondags 13-17 u. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 16 okt. expositie van grafiek en fekeningen van Willem Nijs. Dagelijks 10- 12.30 en 13.30-17 u., zondags 14-17 u. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 nov. expositie van tekeningen en aquarellen van Poppe Damave. Dagelijks 10-22 u. (Verder zie men „Uitgaan in Haarlem" -rijdag 30 september). WOENSDAG 5 OKTOBER Thalia, 20 u.: „Als het bloed kookt". Rex, 20 u.: „Een zomer vol hartstocht". Pieter Vcrmeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30—12 en 14—16.30 u. DONDERDAG 6 OKTOBER Thalia, 20 u,: „Blanke lading uit Parijs". Rex, 20 u.: „Een zomer vol hartstocht". Pieter Vermeulenmuseum, als woensdag. WOENSDAG 5 0KT03ER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Faja Lobbi". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 uur: „Als het bloed kookt". DONDERDAG 6 OKTOBER Kennemer Theater, geen voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Dé nacht der spionnen". WOENSDAG 5 OKTOBER Hofgeesterweg 9, 10 u.: Kalveropfokwed strijd. Advertentie maakt. De grondtoon ervan heeft het ver trouwen van. deze fractie in het kabinet versterkt. Het beleid van de regering heeft in grote trekken de instemming van de fractie. Zij wil gaarne ook voor het nieu we parlementaire jaar haar steun toezeg gen. V.V.D. acht critiek op kabinet overdreven Ook prof. Oud (V.V.D.) had een goede indruk gekregen van de Troonrede, daar om vond hij de critiek van de P.v.d.A. overdreven. Hij kon zich echter de te leurstelling van de heer Burger heel goed voorstellen nu blijkt dat het zo goed gaat zonder de P.v.d.A. in het kabinet. „Op de grote lijnen van het kabinetsbeleid heb ik geen critiek", zei prof. Oud. „Het is over het algemeen geslaagd. Ook met het wo ningbouwbeleid is de regering op de goede weg. Indien de regering wordt gemachtigd de belastingverlaging per 1 juli 1961 even tueel uit te stellen, dan is daar staats rechtelijk niets tegen in te brengen. Men moet die procedure uitsluitend zien in het licht van een eventuele verscherping van de conjunctuur." Niet voldaan was prof. Oud over de vor deringen met de decentralisatie, het over dragen van rijkstaken aan gemeente en provincie. Ook inzake de Mammoetwet moet nogeens worden nagegaan of er niet teveel van bovenaf wordt opgelegd. De aanleg van de IJtunnel moet in de eerste plaats een zaak zijn van het gemeente bestuur van Amsterdam. Over het emigratiebeleid en de toela ting van de spijtoptanten uit Indonesië was prof. Oud evenmin tevreden, maar het kabinet moet deze critiek beschouwen als die van een vriend die feilen toont. Omtrent Nieuw-Guinea bestond er voor prof. Oud geen twijfel dat het totnutoe gevoerde beleid wordt gehandhaafd. In dien de minister-president op de cocktail party met buitenlandse correspondenten werkelijk een ander beleid had aangekon digd, zou dat fout zijn geweest. Want dat behoort in de Tweede Kamer te geschie den. In de keuze van zijn woorden is de minister-president waarschijnlijk ongeluk kig geweest, maar dat kan iedereen over komen. Wie zonder zonden is, moet de eerste steen maar werpen. Om aan het bewind te blijven behoeft het kabinet het vertrouwen van de Twee de Kamer. Prof. Oud was er erkentelijk voor dat prof. De Quay het minister presidentschap op zich heeft willen nemen. Hij heeft het niet gezocht. Er zijn wel mi nisters geweest die alles op alles hadden gezet om minister te worden en dan achter de regeringstagel een gezicht trokken als of zij in het landsbelang het grootste offer hadden gebracht. Dat is met prof. De Quay niet het geval. Volgens ds. Van der Veen (P.S.P.) gaat de Troonrede aan de grote proble men van deze tijd voorbij. De gebeurte nissen met de toto en de IJtunnel hebben de .onzekerheid omtrent de positie van het kabinet weer vergroot. Het kabinet geeft geen leiding, maar drijft mee op de stroom. De gelden voor de defensie zouden zeker kunnen worden besteed aan de on der-ontwikkelde gebieden in de wereld. Daarentegen was ds. Zandt (S.G.P) van mening dat het beleid van het kabi net in de afgelopen anderhalf jaar en zoals het voor de toekomst is uiteengezet in de Troonrede en Miljoenennota, alle reden biedt het kabinet vertrouwen te blijven schenken. K.V.P.: Beleid gaat in de goede richting Prof. R o m m e (K.V.P.) verklaarde dat het beleid zoals het is gevoerd en zoals het is aangekondigd in de Troonre de, voor de K.V.P.-fractie aanleiding is te zeggen dat zij het kabinet met vertrou wen tegemoet blijft treden. Op verschei dene terreinen gaat het beleid in de goede richting. Prof. Romme wilde niet zeggen dat alles goed is want als hij alles wit op wit zou schilderen, zou hij evenmin se rieus worden genomen als de heer Bur ger, die alles zwart op zwart schilderde. Prof. Romme was voldaan over de vooi*- gestelde belastingverlaging, hoewel de de middengroepen er minder goed afko men. Hij wilde echter niet aan het kabi net overlaten de belastingverlaging al of niet per 1 juli 1961 in te voeren. Over het tijdstip van invoering zal ook de Kamer moeten beslissen, eventueel met een af zonderlijk wetje. Niet voldaan was prof. Romme over het beleid ten aanzien van de spijtoptanten, de decentralisatie van bestuurstaken en de houding van het kabinet tegenover de IJtunnel. Over de passage in de Troon rede over Nieuw-Guinea was hij tevreden. ..Deze passage bevestigt dat het regerings beleid ongewijzigd is gebleven. De kern van onze politiek is onze morele verplich ting tevenover de Papoea's. Als er in het buitenland in onze goede bedoelingen niet wordt geloofd, dan ligt daarin geen reden er niet aan vast te houden. Een klein land heeft in het internationale milieu juist de taak de morele verplichtingen hoog te houden. Voor het waarmaken van onze toezeggingen aan de Papoe's zullen wij internationale steun moeten zoeken waar wij die kunnen krijgen." Er gaat thans iets als een campagne door het land voor een reconstructie van het kabinet. Wie dat wil, moet zijn af keuring uitspreken over daden van de mi nisters, maar hij moet niet trachten het terrein eerst glibberig te maken door te modderen aan de persoon van de minis ters. Vorig jaar verklaarde de heer Burger dat de oppositie van de P.v.d.A. zakelijk zou zijn. Thans spreekt hij heel anders," aldus prof. Romme. Thans interesseert hem maar één ding: dit kabinet moet weg. De oppositie heeft in plaats van een zake lijk een volkomen politiek karakter ge kregen." Critiek op Eerste Kamer „De verwerping van de toto in de Eerste Kamer heeft het vermoeden doen rijzen van een versterkte oppositie van de libe ralen in de Eerste Kamer. Hun leider, mr. Van Riel, heeft gezegd prijs te blijven stellen op een kabinet van de samenstel ling als dat van het kabinet-De Quay. Maar is het uitgesloten dat de liberalen in de Eerste Kamer daar toch niet een einde aan willen maken? Als dat streven niet uitgesloten is en succes zou hebben," waarschuwde prof. Romme, „dan geven de leden van de liberale fractie in de Eerste Kamer blijk onvoldoende te besef fen dat zij daarmee de voortzetting van een politieke constellatie als de huidige ernstig bedreigen. Uit de rede van de heer Burger had prof. Romme de indruk gekregen dat er meer moed voor nodig Advertentie Op zevenenzeventigjarige leeftijd is te Maarn, waar hij woonachtig was, overleden ir. H. J. M. Bekkers, oud-directeur en oud commissaris van de n.v. Koninklijke fabriek van spoorwagens J. J. Beynes, vroeger gevestigd te Haarlem en thans te Bevei-wijk. De heer Bekkers werd in 1883 in Dor drecht geboren. Hij studeerde aan de Tech nische Hogeschool, waar hij in 1909 slaagde voor het examen werktuigkundig inge nieur. Na enige tijd werkzaam te zijn ge weest bij een constructiewerkplaats in Bremen en bij de n.v. Utrechtse machine fabriek Frans Smulders, kwam hij op 1 maart 1913 als bedrijfsingenieur en chef van de tekenkamer in dienst van de Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes te Haarlem. In 1930 volgde zijn benoeming tot directeur van Beijnes. Dit bleef hij tot 30 juni 1948. toen hij wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd als directeur aftrad en benoemd werd tot commissaris van de vennootschap. Toen Beijnes in 1959 overging in de V.M.F. trad ir. Bekkers als commissaris af. De thans overledene is lid geweest van tal van besturen, verenigingen en commissies. Zo was hij jarenlang lid van de Kamer van Koophandel voor Haarlem en Omstreken en bestuurslid van het departement Haar lem van de Nederlandse Maatschappij van Nijverheid en Handel. In het laatste oorlogsjaar heeft ir. Bek kers het initiatief genomen tot een staking bij Beijnes, die van 1944 tot aan de bevrij ding heeft plaats gehad. Het was een zware verantwoordelijkheid, die de thans overledene hiermee in het belang van de strijd tegen de bezetter op zich genomen heeft. De bouw van de fabriek in Bever wijk toen eenmaal besloten was het bedrijf vanuit Haarlem daarheen over te plaatsen is door hem ontworpen en voorbereid. Bij het honderdjarig bestaan van Beijnes in 1939 werd ir. Bekkers benoemd tot offi cier in de Orde van Oranje Nassau. Vanmorgen zijn in de r.-k. kerk te Maarn de uitvaartdiensten gehouden, waarna zijn stoffelijk overschot op het r.-k. kerkhof' Sint' Bavo te Heemste'd'è 'is teraardebesteld. De Sittardse politie heeft drie in Sittard wonende Hongaren gearresteerd, verdacht van oplichting of medeplichtigheid aan oplichting. Een van de drie zou zich in mei van dit jaar bij het kappen van hout door een van zijn landgenoten een duim hebben laten afslaan, waardoor hij wegens invali diteit 60.000,van zijn verzekerings maatschappij ontving. Voor het geld werd ondermeer een auto gekocht. Het onder zoek in deze zaak duurt nog voort. Advertentie per hele liter De geheide gebeide van Wynand Fockink ZEER OUDE GENEVER Wynand Fockink - Anno 1679 is het kabinet -De Quay te verdedigen dan het te bestrijden. De K.V.P.-fractie zal echter haar best blijven doen, onge- aoht welke oppositie van de P. v. d. A. ook. Drs. Bogaers, directeur van het wetenschappelijk bureau van de K.A.B. zei er geen twijfel over te willen laten bestaan dat de eerste fase van de vrijere loonvorming een succes kan wor den genoemd en wel door de welvaartstij ging die onder dat stelsel verwezenlijkt is kunnen worden. Het gaat er thans óm of de nationale economie 'n tussentijds open breken van de C.A.O.'s voor loonsverho gingen kan verdragen. Als dat gebeurt, op de top van een super-hoogconjunctuur, zou dat aanleiding geven tot massale na volging. De onvermijdelijke ineenstorting van de nationale economie, die daarvan het gevolg zou zijn, zou de meest nadelige gevolgen hebben voor de economisch zwakken. De K.V.P.-fractie achtte het verbod van tussentijds openbreken van de C.A.O.'s een normaal middel van con- junctuurbeheersing. Vanmiddag antwoordt minister-president De Quay op de diverse beschouwingen. Op de Nieuwe Binnenweg in Rotterdam zijn dinsdagmiddag twee jongens bij een verkeersongeluk omgekomen. De 14-jarige J. Oostendorp uit de Schietbaanstraat reed op zijn fiets van school naar huis. Achter op zat dwars op de bagagedrager de even eens 14-jarige J. J. Reiche uit de Gaffel dwarsstraat. Waarschijnlijk is R. met een voet tegen de aanhangwagen van een vrachtauto gekomen. De jongens vielen en kregen een achterwiel van de aanhang wagen over zich heen. Ze werden zo ern stig gewond, dat zij vrijwel onmiddellijk overleden. Vanmorgen omstreeks kwart over zeven zijn bij Stampersgat in West-Brabant een autobus van de B.B.A. en een bestelauto frontaal met elkaar in botsing gekomen en allebei in een sloot langs de weg ge komen. De twee inzittenden van de bestelwagen, de 42-jarige A. Bastiaanse en de 40-jarige C. van Oers, beiden uit Breda, kwamen om het leven. De laatste is nog overge bracht naar een ziekenhuis in Roosendaal, waar hij na aankomst overleed. De chauf feur en de twee passagiers van de bus kwamen met de schrik vrij. Het ongeluk gebeurde toen de bestel wagen met grote vaai-t de voorrangsweg onder Stampersgat opreed. De autobus, die de lijndienst van Oud Gastel via Din- teloord naar Bergen op Zoom rijdt werd zwaar beschadigd. De achtjarige Catharien Bos uit Hoek in Zeeuwsch-Vlaanderen is op weg van school naar huis van haar fiets gevallen en enige uren later overleden. In Twello is het 3-jarige dochtertje van de familie W. J. Ganzevlees door een auto aangereden en vrijwel op slag gedood. Het meisje stond met twee andere kinderen in de berm. Plotseling liep het meisje de weg op, tegen de voorzijde van de met matige snelheid rijdende auto. In het gehucht de Griete bij Terneuzen is de :50.-jarige bromfietser J. Riemens uit Terneuzen aangereden door een met pulp beladen vrachtauto. De man overleed in het ziekenhuis in Terneuzen. In Winsum is een ongeluk gebeurd, dat aan de 80-jarige F. de Jong aldaar het leven heeft gekost. Over de oorzaak tast men geheel in het duister. Waarschijnlijk is de bejaarde man door een auto aange reden. Omwonenden hoorden een harde klap en vonden de zwaar gewonde man in de berm. Hij werd zijn woning binnenge dragen, waar hij spoedig overleed. In het algemeen burgergasthuis in Ber gen op Zoom is de 29-jarige mevrouw J. Harinck-Muller uit Bergen op Zoom over leden. Zij werd op 24 september op de verkeersweg naar Goes onder de gemeen te Kruiningen, met haar man op een mo torfiets aangereden door een achteropko mende auto. Ongeveer vijf maanden geleden werd de zestienjarige Hans Janssen uit Groesbeek, toen hij plotseling de weg overstak door een bestelauto aangereden. De jongen werd ernstig gewond naar het St. Canisiuszieken- huis in Nijmegen gebracht, waar hij thans is overleden, zonder bij bewustzijn te zijn gekomen. Vanmorgen is de achtjarige Adri van der Werf uit de Beatrixstraat in Noord- wijkerhout verongelukt. De jongen was op de driewielige bestelwagen van een melk handelaar geklommen.Toen deze een bocht nam werd de jongen van de auto geslin gerd. Bij aankomst in het Academisch Ziekenhuis in Leiden bleek het slachtof fertje al te zijn overleden. Amerikaanse hoogleraar in Wagenin- gen. Gedurende dit studiejaar zal profes sor dr. H. Metzger van Maine State Uni versity (VS) als gasthoogleraar aan de Landbouwhogeschool in Wageningen cur sus geven over de afzet van landbouwpro- dukten. Dit gasthoogleraarschap wordt vervuld in het kader van het „Fulbright- Scheme". Professor Metzger die zich heeft gespecialiseerd op „marketing", is voor- nerhs tijdens zijn verblijf in ons land de afzetmogelijkheden van melkprodukten, in het bijzonder van boter en kaas, te bestu deren. Vlag. Bij Koninklijk Besluit is be paald dat de door prinses Beatrix te voeren vlag, zoals die is vastgesteld in een besluit van 10 november 1955, eveneens zal kun nen worden gevoerd door prinses Irene en ook door de prinsessen Margriet en Ma rijke van hun achttiende jaar af. Hoge onderscheiding. Tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw is be noemd ir. J. J. Hopmans te 's-Gravenhage, directeur van het Rijksinstituut voor Zui vering van Afvalwater. Voor een dr. Gunningpark. Er is uit de kring van vrienden en oud-leerlingen van wijlen dr. C. P. Gunning, oud-rector van het Amsterdams Lyceum, een comité ge vormd, dat: ter nagedachtenis van dr. Gun ning een diens naam dragend park van tenminste duizend bomen in Israel wil doen aanplanten. Penningmeester van het comité is mr. Th. Ph. van Raalte te Am sterdam. Wegenaanleg. De Rijkswaterstaat in Den Haag heeft aanbesteed het maken van verhardingen op de oostelijke rijbaan van rijksweg 26 van Utrecht naar Den Bosch, alsmede het maken of verbouwen van een aantal kunstwei-ken in die weg. Van de negentien inschrijvingen was de laagste die van P. C. Zanen n.v. te Heemstede met 1.876.000. De hoogste was die van de fa. P. M. Grebe te Sneek met 2.300.000. Kantorenflat. De burgemeester van Utrecht zal op 17 oktober het startsein geven voor de bouw van Nederlands hoog ste kantorenflat die op de Neude te Utrecht zal verrijzen. Volgens een Zweeds bouw systeem zal op die dag de kern van het 64 meter hoge gebouw worden gestort. Bin nen veertien dagen verwacht men dat het hoogste punt is bereikt. Op zeventig meter hoogte zal een kraan worden aangebracht, die het hele bouwterrein zal bestrijken. W. L. Brugsma gespreksleider In de eerste aflevering van „Pers in Per soon", een nieuw programma van de A.V.R.O.-televisie, treedt onze reisredac- teur W. L. Brugsma als gespreksleider op. Vier Nederlandse hoofdredacteuren, dr. P. J. Koets van Het Parool, mr. L. Stempels van de Nieuwe Rotterdamse Courant, L. Frequin van De Gelderlander en dr. E. Die- mer van De Rotterdammer zullen maan dagavond 10 oktober van 20.35 tot 21.05 onder het gastheerschap van onze reis- redacteur van gedachten wisselen over de politieke ontwikkeling in en om Nieuw- Guinea. Dit programma „Pers in Persoon", waar van mevrouw A. Swinkels-Herblot regie en produktie is toevertrouwd, zal telken male de Nederlandse kijkers confronteren met Nederlandse journalisten die hun op vattingen, collegiaal maar strijdvaardig in een critisch debat aan elkaar zullen toetsen. Burgemeester mr. K. Hoeksema van Oostburg heeft de Koningin verzocht uit zijn ambt als burgemeester te worden ont slagen. Burgemeester Hoeksema werd op 5 januari van dit jaar door de minister van Binnenlandse Zaken met verlof gezon den, omdat er klachten waren over zijn privé-leven. Ook het bestuursbeleid van de burgemeester was nogal eens aan kritiek onderhevig. Volgens burgemeester Hoeksema zijn de negen maanden, die het onderzoek nu heeft geduurd, ruim voldoende. Bovendien is het voor een normaal mens, aldus de burgemeester niet uit te houden om in een vrij kleine gemeenschap als Oostburg het onderwerp van een uitgebreid onderzoek te zijn. Op 1 november zal het 20 jaar geleden zijn dat mr. Hoeksema als burgemeester van Oostburg werd geïnstalleerd. Het K.N.M.I. deelt mede: Een kleine, uit Frankrijk gekomen storing is de afge lopen nacht over het zuidwesten van Ne derland naar het noorden getrokken. Dit ging plaatselijk met zware onweersbuien gepaard. In Zierikzee viel 34 mm., in Den Helder 16 mm. regen. Na het passeren van de storing begon een zwakke rug van hogedruk zich over Nederland uit te brei den. Hierin komen flinke opklaringen voor. Bij de zuidkust van Ierland is een oceaan depressie aangekomen, die zich met geringe snelheid in ongeveer noordelijke richting beweegt. Het koufront van deze depressie bereikte vanochtend West-Frankrijk en zal vanavond en in de komende nacht Neder land passeren. Plaatselijk zal hierbij enige regen vallen. Na het passeren van het front ruimt de wind naar zuidwest. De dan aangevoerde lucht is onstabiel, in ver band waarmee voor morgen wisselende be wolking met enkele buien wordt verwacht. WEERRAPPOKTEN Maximum -temperaturen buiten- en binnenland van gisteren. Neerslag laatste 24 uur Donderdag 6 oktober Zon op 6.48 uur, onder 18.07 uur. Maan op 19.09 uur, onder 8.19 uur. Maanstanden 12 okt. 18.26 uur laatste kwartier. 20 okt. 13.03 uur nieuwe maan. 27 okt. 3.3'4 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in ÏJmuiden Woensdag 5 oktober Hoog water 3.41 en 16.03 uur. Laag water 11.48 en uur. Donderdag 6 oktober Hoog water 4.22 en 16.41 uur. Laag water 0.08 en 12.27 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te ÏJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon zwaar bew. wzw zwaar bew. z geheel bew zzo motregen zw zwaar bew. zzw zwaar bew. zzw zwaar bew. zzo licht bew. zzo d S 2 17 17 17 19 18 20 17 18 zwaar bew. geheel bew. regea zwaar bew. geheel bew. geheel bew. zwaar bew. half bew. mist geheel bew. geheel bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. mist zwaar bew. mist half bew. regen zwaar bew. licht bew. onbewolkt zwaar bew. onbewolkt regen zwaar bew. half bew. nnw no nno 11 13 11 14 windst. 14 ozo 18 z z zzo zzo 17 19 18 15 windst. 20 zw 21 zzw zo zw no w nnw ozo w nno windst. 27 ono 24 zzw 17 windst 23 wzw 19 19 19 25 24 19 16 18 24 19 5 6 0,4 7 2 1 1 1 1 8 0 5 0 15 1 0,5 11 0 10 0 0 0 0 0 30 0 0 10 1 5 0 11

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2