Britse socialisten voor de keus: kernbom of niet WERELDNIEUWS Ulbricht is bereid tot overleg over West™ Oostduitse handel Blanken beslissen heden over staatsvorm van Zuid-Afrika PARLEMENTAIR SEIZOEN IN PARIJS GEOPEND NAAIMACHINES Schuld en boete BELGISCHE SENAAT CRITISCH JEGENS KABINET-EYSKENS Vliegtuig stort in haven van Boston: 61 doden Koerier-satelliet om de aarde Gaitskells leiderschap op het spel Snuif en wrijf •7il 1 n 1 <~Praatótoel ENGEL 3 Balenciaga gaat Fabiola's trouwjapon ontwerpen Regeringscrisis zou zeer ongelegen komen FBI onderzoekt het wrak Boodschap van Eisenhower aan Boland uitgezonden Bonn eist garantie voor de viermogendhedenstatus Praat zacht in de nacht Afstammelingen der Boeren voor een republiek Spanning verwacht over dure kernbewapening 0p de Britse training voor Zuid- afrikaanse parachutisten WOENSDAG 5 OKTOBER 1960 Veel is er al gezegd en geschreven over het euvel van de „joyriding". Tot dusver heeft men nog geen Nederlands woord kunnen vinden voor dit hand over hand toenemende verschijnsel van de moderne tijd. Vertalingen als plezierrijden, spele rijden en het sinds kort gesignaleerde woord „praalrijden" stemmen niet over een met het ernstige karakter van het de lict. Dit misdrijf is pas populair geworden nadat bromfietsen, scooters, motorfietsen en auto's in zeer grote getale op de we gen zijn verschenen. De lust tot joyriding spruit voort uit de tijd: het tijdperk van 't gemotoriseerde verkeer. Het is een vorm van wangedrag van meestal jonge men sen. Vroeger werd dit vervolgd door dief stal van benzine of soms ook van het vervoermiddel zelf ten laste te leggen. La ter werd het als delict in artikel 37 van de Wegenverkeerswet strafbaar gesteld. Het verkeer moest worden beschermd, want „joyriders" zijn juist meestal men sen die onbekwaam zijn tot rijden en tot roekeloosheid geneigd zijn. Iemand die „opzettelijk wederrechtelijk een aan een ander toebehorend motorrij tuig op een weg gebruikt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste duizend gulden", zegt het wetsartikel. Het beschermt het verkeer, maar niet het bezit. Degene die een auto of een an der gemotoriseerd vervoermiddel weg neemt en er mee gaat rijden, wordt meest al niet vervolgd wegens diefstal. Het ar gument is dan dat hij het weggenomene niet heeft willen houden; hij heeft het al leen maar „geleend" (zonder de eigenaar om toestemming te vragen) om er wat mee te toeren. In de Nederlandse rechtspleging is het nog altijd zo dat zolang er twijfel bestaat, deze uitvalt in het voordeel van de ver dachte. De praktijk kan echter nopen tot een strengere wetgeving. Het euvel van de joyriding dreigt uit de hand te lopen. Het is symptomatisch dat de Haagse officier van Justitie mr. J. Kemper tijdens zijn requisitoir tegen twee jongemannen die met een weggeno men auto waren gaan rijden, de stelling heeft geponeerd: joyriding kan alleen ge pleegd worden als er diefstal aan voor-af is gegaan. Joyriding is in de tegenwoor dige praktijk een geprivilegeerde vorm van diefstal die nog gunstiger wordt be handeld dan een gewone fietsdiefstal. Deze staande magistraat heeft de spij ker op de kop geslagen. Zachte heelmees ters maken stinkende wonden, moet hij gedacht hebben. Wie zich ook al is het rriaar tijdelijk vergrijpt aan andermans goed, moet behandeld worden als een dief. Wat zijn motieven ook mogen zijn. On verschillig of hij nu alleen maar wat wil de toeren, of het weggenomen vervoer middel wilde houden. Als de rechtspraak de boete weer meer in overeenstemming zal bréngen met de schuld, het schuldig zijn aan het wegne men van iets dat van een ander is, be staat de kans dat men het euvel onder de knie krijgt. In Den Haag is de stem gehooi'd van een roepende in de woestijn van het mo derne verkeer en van de moderne mo raal. Het is te hopen dat deze stem weer klank zal vinden. Laat men het begrip „joyriding" maar afschaffen. Een goed Nederlands woord hebben we er toch niet voor. Voor ons is het gewoon diefstal. MADRID (AFP) —Een menigte jui chende Madrilenen heeft gisteravond Do- na Fabiola, de toekomstige Koningin van België, begroet toen zij met een speciaal vliegtuig van Koning Boudewijn voor een verblijf van twee weken in haar woon plaats terugkeerde. Fabiola zal de eerste paar dagen rust houden. Zij zou waai'schijnlijk voor haar huwelijk op 15 december nog verscheidene malen tussen Brussel en Madrid heen en weer reizen. De Spaanse modeontwerper Christobal Balenciaga, die vooral bekend is geworden door zijn filiaal in Parijs, zal de trouwjapon ontwei-pen. BRUSSEL (ANP) Ook in de Bel gische senaat is dinsdag, op de eerste dag van het debat over het door eerste mini ster Eyskens aangekondigde programma voor nationaal herstel, het enthousiasme van de twee regeringspartijen zowel over de gewijzigde samenstelling van het kabi net als over de plannen tot versobering en sanering niet bijzonder groot gebleken. Gezien de internationale terugslag van de gebeurtenissen in Kongo kunnen wij ons thans niet een regeringscrisis en vervroegde verkiezingen veroorloven", al dus de woordvoerder van de grootste re geringspartij, de C.v.p. Zijn partijgenoot, oud-premier Duvieu- sai-t, nam een geheel afwijzend standpunt jegens het gewijzigde kabinet-Eyskens in. Het besluit van de i-egei"ing de omstre den talentelling, die volgens een wet van 1932 voor het einde van dit jaar zou moe ten woi-den gehouden, uit te stellen, was voor hem aanleiding zijn steun aan net kabinet te onthouden. De minste ci-itiek ondervond de Belgische minister-president van de liberale woordvoerder in de Senaat. In politieke en parlementaire kringen wordt inmiddels de betekenis van de mo tie van vei'trouwen, die het kabinet-Eys kens de vorige week in de Kamer heeft ge- kregen, nog steeds druk besproken. De C.V.P.-fractie maakte bij de stemming uitdrukkelijk het voorbehoud, dat de steun aan Eyskens niet vooruitliep op de hou ding, die de fractie zal innemen op het in november bij het parlement in te dienen wetsontwei-p, waarin de bezuinigingsmaat regelen zullen zijn uitgewerkt. Voor pro fessor Eyskens worden in de komende we ken zeker nog moeilijkheden verwacht, BOSTON, (UPI) Een verkeersvlieg tuig van het type Lockheed Eelectra van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Eastern Airlines is gisteravond met 72 personen aan boord neergestort in de ha ven van Boston. Volgens nog niet beves tigde berichten zou zich in het vliegtuig ook een „zeer geheim" document van de Amerikaanse luchtmacht hebben bevon den. Eenenzestig mensen werden bij het ongeluk gedood of zijn nog altijd niet ge vonden. Slechts van elf personen is thans bekend dat zij nog in leven zijn. Het onge luk gebeurde kort nadat het toestel was opgestegen van het vliegveld Logan bij Boston. Kapitein Carl Larson van de politie van de staat Massachusetts gaf toe, dat de Amerikaanse staatspolitie een cox-don om de plaats van de ramp had 'gelegd en dat alle bagageresten en ondex-delen van het vliegtuig: zowel doorluchtvaart deskundigen als de federale recherche (de F.B.I.) zou den worden ondex-zocht. vooral ook omdat in de boezem van het kabinet zelf moeilijk overeenstemming schijnt te kunnen worden bereikt over de maatx-egelen. die voor de uitvoering van het „progi-amma van nationaal herstel" moeten worden getroffen. Een regeringscrisis, zo voegt onze cor respondent hieraan toe, zou wel zeer onge legen komen nu het huwelijk van koning Boudewijn en Dona Fabiola op 15 decem ber in Brussel zal worden voltrokken. De Koning der Belgen kan niet trouwen op het ogenblik dat de regering demissionair is. De Belgische minister van Justitie moet namelijk volgens de grondwet bij het hu welijk optreden als notaris van de kroon. Dat is een gewichtige aangelegenheid en in België mogen demissionaire regeringen slechts gewone lopende zaken afhandelen. CAPE CANAVERAL (V.S.) (UPI) Amerikaanse geleerden zijn er gisteren in geslaagd een satelliet-radiostation van 226,8 kg. Koerier I-B genaamd in een baan om de aarde te brengen, precies drie jaar nadat de eerste satelliet, Ruslands Spoet nik I, werd gelanceerd. Van de experimen tele raketbasis op Wallops Island voor de kust van de Amerikaanse staat Virginia is voorts een 24 meter lange „Scout-raket, (padvinder) gelanceerd, welk projectiel tot een hoogte van bijna 6400 km steeg. De x-aket bevat instrumenten met behulp waai*van men kernexplosies in de buiten ste lagen van de dampkring alsmede bui ten de dampkring, zal kunnen ontdekken. De raket kwam op bijna 10.000 kilometer van de lanceerplaats in het zuiden van de Atlantische Oceaan neer. De bol, die Koerier I-B is gedoopt en een middellijn van 129,5 cm. heeft, is voor- zien van met grote snelheid wex-kende bandopnemers en x-adio-appax-aten. De sa telliet dient als een i-adiostation op de micx-ogolf om geheime militaire boodschap pen door te zenden. Koerier I-B werd ge lanceerd in de neus van een ruim 26,6 me ter hogeThox-- Able-Star raket. Twee uur later deelde een woordvoerder op Cape Canaveral mede dat de satelliet functio neerde en dat de ontvangst zeer goed was. Hij zei dat volgens de eerste aanwijzin gen de satelliet ongeveer in de berekende baan was gekomen. De Koerier kan met recordsnelheden radio telexberichten en gesproken boodschap pen opvangen en doorzenden. Het opne men en uitzenden van 50 krantenpagina's kan de satelliet in tien minuten verrichten, hetgeen ongeveer gelijkstaat met het werk van een enkele dag door alle bestaande transatlantische kabels en radio-verbindin gen. President Eisenhower heeft dinsdag via de nieuwe satelliet een boodschap gezon den. aan de voorzitter van de UNO-Assem blee, de Ier Boland. Hij zegt daarin dat de moderne wetenschap de mens kan hel pen een werkelijke vrede te bewerkstelli gen. Van onze correspondent) BONN, In een rede voor het Oost- Duitse parlement, de Volkskammer in Oost-Berlijn, heeft de Oostduitse partij en staatschef, Walter Ulbricht, zich bereid verklaard tot overleg met de Westberlijn- se senaat en de Westduitse regering over het Westoostduitse handelsakkoord dat per 31 december door de Westduitse regering is opgezegd in afwachting van de opheffing van de Oostduitse beperkende maatrege len te Berlijn. Ulbricht stelde garanties in het vooruitzicht voor de handhaving van de normale vrije verbindingen tussen Wes- Duitsland en West-Berlijn. Ook sprak Ul bricht over West-Berlijn als een kwestie die niet alleen de beide Duitslanden, maar ook de grote vier aangaat. Daarmee leek Ulbricht een vriendelijk aan bod te doen, ware het niet dat ten eerste zijn gehele rede doorspekt was met woe dende en beledigende uitvallen tegen Bonn en Washington en met de opmerkingen dat West-Berlijn op Oostduits territorium ligt en dat Oost-Duitsland de enige recht matige Duitse staat is. En ten tweede hij, gelijk de Russen dezer dagen reeds heb ben gedaan, de viermogendheden-status van Berlijn volgens het te New York in 1949 gesloten Amel-ikaans-Russische ak koord verwierp. (Van onze correspondent) SCARBOROUGH Gisteravond laat heeft de delegatie van de Verenigde Britse Metaalbewerkersunie met een ruime xneerderheid besloten haar steun te ont houden aan de partijresolutie, welke wil dat Groot-Brittannië zich uitsluitend op Amerikaanse kernwapens verlaat en lid van de Noordatlantische Verdragsorgani satie blijft. De officiële politiek van La bour is gebaseerd op gelijktijdige inter nationale ontwapening. De metaalbewer kers, die met ongeveer driekwart miljoen stemmen de beslissing van het congres in handen hebben eisen eenzijdige afschaf fing van de kernbom door Groot-Brittan nië met de bedoeling dat Groot-Brittannië in de NAVO blijft met uitsluitend conven tionele wapens. De nederlaag van het par tijbestuur en van Gaitskell staat vast. Het betekent een volslagen breuk tussen het partijcongres en de socialistische Lager huisfractie, waarvan de positie uiterst hachelijk is geworden, vooral in de toe komstige parlementaire defensie-debatten. De verwachting is echter dat Gaitskell het verder zal uitvechten binnen de fractie welke zeker voor tachtig percent achter hem staat. Gaitskell is slechts aan de frac tie verantwoording schuldig. Het leider schap daarvan maakt hem automatisch tot partijleider. Tenzij hij" besluit onmid dellijk af te treden of tenzij de fractie hem aan de kant zet Harold Wilson en George Brown worden reeds als mogelijke opvolgers genoemd wil Gaitskell mis schien wachten op een ommezwaai van de grote vakbonden, die met Pasen hun jaar lijkse conferenties houden. De moeilijk heid is echter dat hij en zijn medestanders zich in het parlement belachelijk dreigen te maken door een politiek te verdedigen welke door het partijcongres is verworpen, al is dat besluit misschien naar de letter van de partijconstitutie niet bindend voor de fractie. De situatie geeft vrij- spel aan de linkervleugel in het Lagerhuis, welke in de propaganda voor eenzijdige kernont wapening moreel sterker dan ooit staat, aangezien de rebellen zich op het partij congres kunnen beroepen. Te zelfder tijd maakte de Westduitse re gering bekend, dat Borp alleen bereid is tot niejw handelsoverleg met Oost-Duits land als het Oostduitse regime de vier mogendheden-status van Berlijn garan deert, tot er voor geheel Duitsland een vredesverdrag is gesloten! Minister Von Brentano, die meedeelde dat hij de eigen lijke initiator van de opzegging van het handeisakkoord is, motiveerde de breuk aldus: als men nu niet bereid is tot tegen- maatx-egelen in Bei-lijn, zullen de commu nisten steeds vex-der gaan. Men moet in zake .Bei-lijn, aldus de minister, risico's durven nemen. Uit dit alles blijkt dat Ulbrichts schijn- concessies te Bonn in geen enkel opzicht worden aanvaard. Men wil eerst dat Oost- Duitsland zijn bepex-kende maatregelen tegen West-Berlijn opheft en dus de vier- mogenaheden-status erkent. Advertentie OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Wat een gezellige avond was dat, met Uw vrienden. De tijd vlóóg om. Voor U liet wist was het over enen! ,,Wat, zó laat al? Dan moeten we er gauw van door, zeg!" Maar, hoe gaat dat: nog wat napraten in de gang, even meelopen naar de auto, nog wat lachen en praten in de straatSsst! Zachtjes, mensen. De bin'en liggen al uren op één oor, U zoudt ze kunnen wekken in hun eerste slaap, en wie vindt dat nu prettig Dus? Stilletjes buiten, en voor zichtig met de deur. Dat is attent! Weet U wat ook zo attent is? Om altijd Gladstone sigaretten bij U te hebben. Want Gladstone is - met of zonder filter - de sigaret die iedereen voldoening schenkt. 6 size VOORNAAM EN AANGENAAM stuks F 1.- JOHANNESBURG (UPI) Vandaag is het blanke deel van de bevolking van de Unie van Zuid-Afrika (nog geen twee miljoen stemgerechtigden) naar de stem bus* gegaan om te beslissten of dit lid van het Britse Gemenebest een republiek moet worden of niet. De niet- blanken - elf miljoen Negers, Aziaten en halfbloeden blijven er geheel buiten. Over de uitkomst van het referendum geloofden de republikeinen, dat de blanke Zuidafrikaners zich met een meerderheid van ongeveer honderdduizend stemmen voor een republiek zouden uitspreken, maar de laatste twee weken is het zelf vertrouwen in het anti-republikeinse kamp sterk gegroeid. Over de kwestie zal wor den beslist bij een eenvoudige meerder heid, of, zoals premier Verwoerd het in het parlement uitdrukte, „met vijftig per cent van de stemmen plus een". Republikein zijn de Afx-ikanex-s, die se ders 1948 met hun „Nasionale Partij" het heft in handen hebben gehad, eerst onder Malan, toen onder Strydom en thans on der Vex-woerd. Hun „strijd van een repu bliek" dateert van de Boerenooi-log 58 jaar geleden. De afstammelingen van de Boeren hebben het nooit kunnen verkrop- pen, dat zij, hoewel politiek geheel soe verein, zich ondex-danen moesten noemen van een „Engelse" vorst, die in Londen zetelt. De fel-nationalistische dr. Hendrik Verwoerd (gebox-en in Nedex-land) moest echter het premierschap krijgen, voox-dat men het aandurfde dit republikeinse ideaal Advertentie Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met (Van onze correspondent) PARIJS De beide Kamers van het Franse parlement zijn gisteren in Parijs na een vakantie van twee en een halve, maand weer bijeen gekomen voor een zit tingsperiode die tot het einde van het jaar zal dux-en Bij die opening kon px-emier Michel Debré niet aanwezig zijn. Hij ver toefde nog in Algerije waar'hij de tweede verjaardag van het emancipatieplan van Constantine met redevoex-ingen heeft her dacht. De eerste week van het nieuwe pax-le- mentaire seizoen zal uitsluitend aan huis houdelijke kwesties en de verkiezing van de kamerbureaus worden gewijd. De beide Kamei-voorzitters, Jacques Chaban-Delmas in de Nationale Vergade- ring en Monnex-ville in de Senaat, hebben hun zetels behouden, omdat ze, net. als de premier, voor vier jaar gekozen zijn. Na die eerste aanloop zullen de Kamers zich tegen half oktober mogen inlaten met de politieke taken die de grondwet voor hen reserveerde en het staatshoofd gene raal De Gaulle hun gelaten heeft. Hun actieveld is niet bijzonder uitgestx-ekt meer want de buitenlandse politiek, Algerije, de Frans-Afrikaanse Gemeenschap en de na tionale verdediging behoren thans tot het exclusief domein van de president dei- Republiek. Niettemin verwacht men in politieke kringen dat de militaii-e begroting de Kamer gelegenheid zal geven zich uit te spreken over de „fox-ce de Fx-ance" de kernwapens waarvan generaal De Gaulle het leger beslist wil voorzien. 'De geest drift voor dit plan dat gigantische som men zal kosten is in pax-lementaire krin gen bijzonder gex-ing. Op dit punt voorziet men dan ook nieuwe spanningen tussen volksvertegenwooi-diging' en regering. De Gaulle heeft echter al doen weten dat hij niet zal aarzelen het pax-lement onmiddel lijk te ontbinden, indien de regering met betrekking tot de kernbewapening ten val gebracht zou worden. Kernonderzeeboot (UPI) De plaatsvex-vangende chef van de Fi-anse marinestaf, admiraal Laine, heeft verklaard dat Frankrijk met Ameri kaanse hulp in 1966 zijn eerste kernonder- zeeboot zal bezitten, of in 1968 als de Amerikanen weigeren te helpen. Dx-ie jaar geleden is begonnen aan de bouw van de eerste Fx-anse kernonderzee- boot. De bouw is stopgezet omdat men eerst het px-oduceren van verrijkt uranium mogelijk moest maken. Debré naar Bonn Premier Debré en de minister van Bui tenlandse Zaken Couve de Murville gaan vrijdag naar Bonn voor besprekingen met bondskanselier Adenauer en de minister van Buitenlandse Zaken Von Bx-entano. Naar veiiuidt zouden de gesprekken in hoofdzaak gaan over de noodzaak van de vex-sterking der NAVO en het streven om een grotere Europese eenheid te bereiken. President De Gaulle vertrekt vrijdag naar de streek rondom Grenoble voor een rondreis tijdens welke hij drie dagen lang ovex-al redevoex-ingen zal houden. aan de (blanke) volksmening te toetsen Anti-republikein zijn de Engels-spreken de Zuidafrikanen, uit praktische en sen timentsoverwegingen. Zij zijn georgani seerd in de „Vex-enigde Partij", die in het parlement nu al twaalf jaar de officiële oppositie vormt. Deze partij, onder leiding van Sir de Villiers Graaff, waarschuwt de kiezers,, dat Zuid-Afi-ika's lidmaatschap van het Britse Gemenebest in gevaar komt, indien men de republiek uitroept Een anti-republikeins ai-gument is, daar bij dat Zuid-Afrika buiten het Gemenebest geen vx-uchten meer zal kunnen plukken van de prefei-entietarieven, die de leden van het Gemenebest elkaar toestaan. Waar zal het heengaan met onze uitvoer van wol, wijn en fruit naar Groot-Brittannië? zo vragen zij. Tot dusver heeft, de regering-Verwoerd geweigerd zich uit te laten over haar plannen na het i-eferendum. Men heeft zich hei'haaldelijk afgevraagd, of de regering, na het uitroepen van de republiek, in het Britse Gemenebest wil blijven, vooral om dat dit meer en meer door niet-blanke landen beheerst wordt. Premier Vex-woerd heeft op die vraag steeds geantwoord, dat dit van de verdere ontwikkeling zal afhan gen. De verdeling Engels- en Afrikaans- sprekenden in Zuid-Afrika is respectieve lijk veertig en zestig percent. Men neemt evenwel aan, dat een aantal Afrikaners tegen de republiek zal stemmen, uit op positie tegen de regering. Er zijn namelijk Afrikaners lid van de Verenigde Partij. Ontevreden politie Een merkwaardig verschijnsel is de on tevredenheid der politiemannen met hun bezoldiging. Ik bedoel hiermee niet te twij felen aan de gerechtvaardigdheid van de verlangens en grieven die deze bescher mers onzer samenleving koesteren. Ik houd alleen het oog gericht op het feit dat hier een zekere geprikkeldheid in het spel is, die een aantal Amsterdamse ordebewaar ders onlangs zelfs aanleiding heeft gege ven, hun eisen tot lotsverbetering de we reld per reclamevliegtuig kond te doen. Zoiets is natuurlijk geen opstandige han deling, maar het verraadt wel een ge moedsgesteldheid die niet bij uitstek ge schikt lijkt om de objectiviteit van de pro fessionele politiehouding te schragen. Een met zijn arbeidsvoorwaarden ontevreden mens zal in het algemeen bij de uitoefe ning van zijn taak de invloed van zijn ontevredenheid uitstralen. Betreft het een dienaar van een tot het handhaven der orde geschapen orgaan en keert de onte vredenheid van deze dienaar zich tegen de hoogste dragers van het gezag dat hij moet helpen verdedigen, dan kunnen er vreemde plooien komen in de anders zo rechtlijnige hiërarchie van ons maatschappelijk bestel. Zonder ook maar een ogenblik te vrezen dat er zo iets schokkends zou gebeuren, heb ik mij, louter bij wijze van tijdverdrijf, afgevraagd wat de gevolgen zouden zijn, indien de politie naar het wapen van de werkstaking greep. Misschien zou in mijn jongensjaren iets dergelijks mij een innige voldoening hebben bereid, ja een paradij selijke situatie hebben geleken. Nu, als niet meer zo jeugdig burger die zijn blan co-strafregister met zich omdraagt en ge nerlei neiging voelt om de dienaren der wet te tarten, zou het ontbreken van de voorkomende en genezende hand der po litie mij alleen maar kunnen nopen, mijn huisdeur van een extra grendel te voor zien. Ik zou overigens voortgaan op de openbare weg rechts te houden en de uit gestippelde oversteekplaatsen te eerbiedi gen. Alle roof- en moordzuchtige neigin gen die in mij getemd liggen, zouden zich koest blijven houden. En ditzelfde zou met de meeste van mijn goedafgerichte mede schepselen ivel het geval zijn, al komt het mij waarschijnlijk voor dat bepalingen om trent diverse zaken, van kleedjes kloppen tot maximum-snelheden toe, in minder dan geen tijd als niet-bestaand zouden worden beschouwd. Aan wat het gilde der beroeps booswichten zou doen, is het beter maar helemaal niet te denken. Onze levenswandel moet gewaarborgd blijven door een beschermende en zo no dig straffende hand en daarom is het al leszins gewenst deze hand een redelijke beloning te bieden. Waarbij ons toch altijd de vrijheid wordt gelaten, eens zachtjes aan onze banden te trekken en de be staande orde aan een, bij onze aard pas sende, gematigde critiek te onderwerpen. M. Mok Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUFME KEUZE GROTE HOUTSTRAAT 181 TEL. 14444 EASTBOURNE (Engeland) (UPI) De voorzitter van de Zuid-Afrikaanse liberale partij, Alan Paton, heeft in de Engelse stad Eastbourne critiek uitgeoefend op het feit dat blanke Zuidafrikaanse valscherm troepen in Engeland worden opgeleid. Paton, auteur van „Cx-y the beloved Country", zei op de jaarvergadei'ing van de Britse liberale partij geschokt te zijn toen hij dat te horen had gekregen. „Waax-toe denkt u dat deze parachutisten gebruikt zullen worden", vroeg hij. „Voor de ver dediging van het Westen? Zuid-Afrika levert geen bijdrage aan het Westen en is daarvoor onder de huidige regering een last", aldus Paton. Ontploffing. Een hevige ontploffing, welke op dertig kilometer afstand kon wor den gehoord heeft gisteravond een deel van de grote chemische fabrieken van Eastman te Kingsport in de Ameri kaanse staat Tennessee verwoest. Tien personen werden hierbij gedood en bij na honderd mensen liepen verwondin gen op. Na de ontploffing bx~ak bx-and uit in de x-uïnes. Malversaties. Drie directeuren van de Poolse staatsleex-looierijen zijn tot le venslange gevangenisstraf veroox-deeld op beschuldiging van malversaties. De x-echtbank beval tevens beslag op hun huizen en andere bezittingen, zoals du- i-e auto's. Twintig andere verdachten kregen gevangenisstraffen van zes tot vijftien jaar en zware boeten. Het was het grootste px-oces van deze aard, dat ooit in Polen is gevoex-d. Halverwege. De aanleg van een verkeers- tunnel onder de Mont Blanc is voor bijna de helft gex-eed. Zowel aan de Franse als aan de Italiaanse kant is men ruim twee kilometer gevorderd. Burger. Een Amerikaan heeft de autori teiten tien dollar doen toekomen, een boete, die hij, zoals hij in een begelei dend schrijven meedeelde, zichzelf had opgelegd, omdat hij ergens in strijd met de verkeersregels links af was geslagen. Hij tekende de brief met „een burgex-". Beleg. Het in Turkije aan het bewind zijn de comité van nationale eenheid heeft de staat van beleg in Ankara en Istan- boel tot 1 maart 1961 verlengd. Olievlek. Italiaanse vissers hebben in het zeegebied bij Elba, waar sinds zes da gen een Egyptisch passagiersvliegtuig met 23 mensen aan boord wordt ver mist, een groot stuk plastiek en een grote olievlek gevonden. Onbekend virus.In het, gebied van Verona (Italië) zijn de afgelopen andex-halve maand acht kinderen van onder de drie ten gevolge van hersenvliesontste king overleden. De ziekte, die zich eerst manifesteert als een verkoudheid, wordt veroorzaakt door een onbekend vims. Tot op heden zijn twintig kindei-en aan getast. Bezet. De Cubaanse militie heeft in de provincie Oriënte een Amerikaanse nik- kelfabriek bezet, die vorige week dooi de bedrijfsleiding werd gesloten wegens de moeilijkheden die haar door de Cu baanse autoriteiten in de weg werden gelegd. Slaapmiddel. Een belastingkantoor te Lon den heeft van een onbekende inwoner van de stad achterstallige belasting ont vangen. In een begeleidend schrijven verklaax-de de man, dat zijn geweten hem uit zijn slaap hield en „als ik vanavond weer niet kan slapen, zal ik u nog wat sturen". Veroordeeld. In alle rooms-katholieke ker ken te Santiago, in de Cubaanse pro vincie Oriënte, is zondag een herderlijk schrijven voorgelezen, waarin het com munisme wei'd veroordeeld. Groei. De bevolking van West-Duitsland is de afgelopen veertien jaar met onge veer negen miljoen tot 53.372.200 zie len toegenomen. Met inbegrip van West- Berlijn bedraagt dit aantal 55.576.100. Het vi-ouwenoverschot is van 4,9 mil joen in 1946 tot 3,4 miljoen op 30 juni verminderd. Kordaat.Dinsdagmiddag hebben drie gewa pende mannen in Pai*ijs een juweliers winkel overvallen. Het personeel kreeg opdracht op de gx-ond te gaan liggen. Toen het di-ietal zich van een hoeveel heid sieraden had meester gemaakt, wilde het zich per auto uit de voeten maken. De juwelier schoot echter op de wagen en raakte een der overvallers dodelijk. De twee anderen stapten uit en verdwenen tussen het publiek. Executies. Vrijdag zijn te Nanchang, in de Chinese provincie Kiangsi, vier contra revolutionaire spionnen geëxecuteex-d, aldus bericht het „Dagblad van Kiang si". Het proces werd door ongeveer tweeduizend personen bijgewoond. Twee anderen kx-egen lichte straffen. Gelijk. Vex-tegenwoordigers van werkge vers en werknemers in de kopermijnen in Noox-d-Rhodesië zijn het eens gewor den over afschaffing van de ongelijk heid in promotiekansen voor blanken en negers.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3