Rust in Belgische haven Perée Mechanisatie kan het best bij tong beginnen In de vishal en op zee Havenberichten Visdetailhandel zeer gebaat bij nieuwe methoden LANGS SLUIZEN EN HAVENS Stoomsleepboten van toen... Qasgeysers en Gasfornuizen Tuinders en boeren tegen „bevriezing" van hun grond Disco-kelder aan Plein 1945 WOENSDAG 5 OKTOBER 1960 R. J. Stellingwerf 40 jaar bij Hoogovens Burgerlijke Stand van Velsen P. DE GROOT Biljartkampioenschap in Beverwijk REDERSVERENIGING IJMUIDEN: OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY VISSERSHA VENRAPPORT IN STUDIE Piet Sint begraven Duizend gulden voor „Wit-Gele Kruis" Velsen ook ingelicht over het fusieplan Drie knapen baldadig in gereformeerde kerk Winter programma van De Keerkring Velsens Zakennieuws Kalverenkeuring bij stralend weer Huizen voor arbeiders Ons wekelijks visrecept Burgemeesters bezoeken sanatorium Heliomare SLEEPBOTEN ziet men in elke haven van enige betekenis. Dit was al zo in de tijd toen de vaart nog in hoofdzaak met zeilschepen geschiedde. Het waren toen stoomsleepboten die de schepen tegemoet voeren om bij het binnenlopen en meren behulpzaam te zijn. De eerste stoomschepen waren sleepboten. In Engeland was er al een in het jaar 1802, een boot die bestemd was om de jaag- paarden op het Forth and Clyde Canal te vervangen. Dit stoomvaartuig, „Char lotte Dundas" genaamd, was een hekwieler, met het scheprad aan de achterzijde. De Engelsen noemen de „Charlotte Dundas" de stamvader van alle sleepboten. Toen de zeilschepen geleidelijk gingen verdwijnen en de stoomschepen hoe lan ger hoe meer in gebruik kwamen was de taak van de sleepboot in de havens geens zins ten einde. In de loop der jaren heeft de sleepboot een eigen ontwikkeling medegemaakt er zijn rederijen die zich met hun sleepboten een uitstekende reputatie hebben verwor ven. Laten we er enkele noemen: in New York zijn het de sleepboten van Moran, in Antwerpen treft men de boten aan van Letzer, in Rotterdam kent iedereen de sleepboten van Piet Smit Jr, de Verenigde Onafhankelijke Sleepdienst en van Leen Smit; wat dichter bij huis zijn. in Amster dam, de sleepboten van Goedkoop in ac tie en in IJmuiden zwaaien Wijsmuller voor het buitenwerk en Goedkoop voor het werk binnen de sluizen de scepter. De bekendste sleepbootmaatschappijen in de haven van Hamburg zijn Bugsier, Ree- derei- und Bergungs-Aktien-gesellschaft, Petersen Alpers en de Fairplay Schlepp- dampf-schiffs Reederei Richard Borchard. Wat laatstgenoemde rederij betreft, heeft deze 12 sleepboten beschikbaar, de „Fair play I" tot en met de „Fairplay IV" (num mer V en nummer XIII ontbreken). De sleepboot op de foto is de „Fairplay X", groot 141 reg. ton bruto, lengte over alles 29,79 m., breedte 6,29 m. en holte 3,25 m. Het machinevermogen bedraagt 450 pk. Het bouwjaar van de boot is 1917 en de werf was Van der Kuij Van dei- Ree te Rotterdam. Vóór de porlog had de Mijnenveegdienst der Koninklijke Marine de beschikking over vier stoomsleepboten, de M 1, M 2, M 3 en M 4, die als mijnenvegers dienst deden. In de meidagen van 1940 bevonden de vier boten zich in de haven van IJmui den, waar zij tot zinken werden gebracht De M 1, die men op 10 mei 1940 in de Vis sershaven naar de zeebodem had laten verhuizen, werd enkele maanden later door de Duitsers gelicht en kwam als LAZ.46 bij het Lazerettverband, in 1941 als ZRD 5 bij de Nederlandse Zeereddingsdiensten later als BS X bij het Bergungschiffe Ver band. Na de capitulatie van Duitsland werd de boot teruggevonden en kwam als sleep boot RS.21 weer bij de Koninklijke Neder landse Marine. Op 13 mei 1940 werd heel IJmuiden op geschrikt door een hevige ontploffing. Op het kanaal, ter hoogte van de halte Casembrootstraat, was een marinesleep boot op een magnetische mijn gelopen: het was de M 2. Het wrak werd later gelicht en wat men er daarna van ge maakt heeft is de tegenwoordige „Fair play X" De M 3 werd 14 mei 1940, naast het wrak van het ss. „J. P.Coen", tussen de pieren, tot zinken gebracht en de M 4 kreeg een plaatsje, half onder water, achter de gezonken „Naaldwijk" in het Zuiderkanaal, ter hoogte van de Sema phore. Volgens de ten dienste staande gegevens moet dit vaartuig, na gelicht en gerepa reerd te zijn, gedurende het verdere ver loop van de oorlog ook de naam „Fair play X" gevoerd hebben maar de boot is daarna weer, als RS.23 bij de Koninklijke Marine teruggekeerd. De „Fairplay X" is de veertig levens jaren al gepasseerd maar we kunnen de sleepboot nog geregeld in de havens van Hamburg aan het werk zien. Arie van der Veer Advertentie KENNEMERLAAN 9 TELEFOON 5271 ERKEND GAS- EN WATERFITTER De Castricumse tuinders en boeren be trokken bij het uitbreidingsplan Oost der gemeente hebben bezwaar tegen het plan, dat, zo zeggen zij, de agrarische bedrij ven onnodig en te vroegtijdig bevriest, zo dat een belangrijk deel van de agrarische bevolking ernstig wordt benadeeld. De investeringen n.l. welke normaal in ieder gezond bedrijf voorkomen zullen niet voor schadeloosstelling in aanmerking ko men. Alle zekerheid wordt hierdoor weg genomen om het geïnvesteerde kapitaal rendabel te kunnen maken. De boeren en tuinders menen n.l. dat gezien de speling in prognoses, dat 50 percent van het land tussen 1975 en 1985 of later beschikbaar moet komen voor bebouwing, de boer en tuinder het risico zullen moeten dragen inplaats van de veroorzaker, waarvoor zij hier de gemeente aanduiden. Dit betekent natuurlijk een ernstige belemmering in de ontplooiing van een gezond dynamisch bedrijf. Uitkomst achtte de gemeente mogelijk door toepassing van art. 20 van de weder- opbouwwet. Dit artikel geeft mogelijkhe den voor uitzondering. De gemeente kan hierin echter alleen niet beslissen, uitslui tend adviseren en G.S. beslissen op advies Het betekent daarom thans, dat een tuin der die wenst uit te breiden dit baseert op interne aangelegenheden, welke motieven veelal niet samenvallen met de regels wel ke G.S. hanteren. Dit heeft dan ook vele afwijzingen tot gevolg. Bovendien is het aan zekerheid grenzend waarschijnlijk dat artikel 20 in de naaste toekomst niet meer is te hante ren om de eenvoudige reden dat dit artikel bijna niet meer mag worden gebruikt Naar de mening kan het alleen wox-den ge bruikt om schadeloosstelling zoveel moge lijk te ontgaan ten koste van tuinder of boer die in dat gebied gevestigd is met zijn bedrijf. In de raadsvergadering van morgen avond zal daarom over dit plan nog wel stevig worden gediscusieërd. Van boodschappenjongen tot eerste assistent op de afdeling personeelsadmini stratie, dat is in het kort gezegd de loop baan van de heer R. J. Stellingwerf, die dinsdag zijn veertigjarig ambtsjubileum bij Hoogovens te IJmuiden vierde. De heer W. Bakker, chef van de afdeling personeelsadministratie, sprak in het res taurant van de Walserij-Oost de jubilaris en diens vrouw toe. Hij gaf een kort over zicht van de veertig jaren waarin de heer Stellingwerf met grote toewijding, ijver en trouw het bedrijf diende. Op 4 oktober 1920 kwam de jubilaris als boodschappen jongen bij Hoogovens in dienst. Zeven en een half jaar later werd hij hulpportier bij de ingang-zuid. In deze functie werd hij bij menigeen bekend als „Rinus". In 1942 werd de heer Stellingwerf overge plaatst naar de afdeling personeelszaken, waar hij zijn verantwoordelijke taak tot op heden meé grote nauwkeurigheid heeft verricht, zoals de heer Bakker zei. De jubilaris ontving als blijk van waardering van het bedrijf een gouden horloge. De heer A. Konings, directe chef van de heer Stellingwerf, sprak vervolgens vele hartelijke woorden en bood de jubilaris een nieuwe vloerbedekking voor zijn wo ning aan namens het personeel van de af deling. Collega's van de heer Stellingwerf brachten hem daarna op originele wijze een muzikale hulde. Nadat vele sprekers het woord hadden gevoerd, namen vele de gelegenheid waar.de heer Stellingwerf van harte met zijn jubileum geluk te wensen. BEVALLEN: D. Verweij-Nederlof, d„ IJmuiderstraatweg 139 rd., IJmuiden; E. H. de Roon-Janbroers, d., S. P. Kuijperstraat 1 rd., IJmuiden; M. C. Dinkelberg-Van den Berg, z., Geelvinckstraat 21, Velsen-Noord; C. J. M. Müter-Van der Velden, z., Venus- straat 21, IJmuiden; C. G. Brantjes-Aar- denburg, z., Weth. Zonneveldstraat 7, Uit geest; J. M. van den Berg-Smit, z., Geel vinckstraat 31, Velsen-Noord; P. M. J. Blomvliet-Van Midden, z., Dennestraat 12, IJmuiden-Oost; M. van der Kruijssen-De Vries, z., Vechtstraat 21, IJmuiden. OVERLEDEN: A. J. H. Elfring, 62 j„ echtg. van P. A. Minnes, Oosterduinweg 35, IJmuiden-Oost; C. Broek, 78 j., wedn. van N. Visman, Marconistraat .42, IJmuiden. Advertentie <3 ERO EDELSTAAL KENNEMERLAAN 50 Zie onze GERO-etalage In Beverwijk zal in januari goede "oil- jartsport te zien zijn. Dan wordt daar in het clubhuis van „Excelsior", Meerstraat 80, gespeeld om het kampioenschap twee de klas van Haarlem en omstreken. Dinsdag zijn in IJmuiden aangekomen: Avony van Lulea, erts voor Hoogovens; Isis, Hamburg; Anatolian, Antwerpen; Taras, Delfzijl: Kajsa Christensen, Otterbacken, erts voor Hoogovens; Banka, Londen: Esso Emden, Hamburg; Flora, Rotterdam; Dido, Kopenhagen; Banggai. Ham burg; Jan Kreumer. Colchester, laden Hoogovens; Gre, Dover, laden Hoogovens; Emil Delmas, Le Havre; Noord, Rauma; Ittersum, Le Havre; Ore- sund, Stockholm; Fritz Thyssen, Kirkeness: Old- ambt, Mantyluoto; Martha Ahrens. Hamburg; Frans Böhmer, Rotterdam; Pacific. Basse Indre, coils lossen Hoogovens; Clio, Rotterdam. Woensdag zijn in IJmuiden aangekomen: Pere grine van Felixtowe: Vesta, Rouaan, bijlegger i.Tmuiden; Frida Blokzijl, Londen, oud papier voor Wormerveer; Folias, Gefle; Caltex Gorin- chem, Brunsbüttel; Bab T, Domsjö: Sottern, Vitoria. Dinsdag zijn uit IJmuiden vertrokkenSenegal- kust naar Bordeaux: Isabel Flores. Bilbao, coils van Hoogovens; Agust Thussen, Lulea; Brinda. Rotterdam: Arenberg, Monrovia; Hunter, Lon den: Wexford, Boston, stijfsel en stroop van Zaan dam: Freshfield. Bremen: Elsa, Delfzijl, ledig van Zaandam;Tannstein, Bremen; Arduity, Lon den: Hathor, Hamburg; Fram, Londen, walsma- teriaal van Hoogovens; Twin, Skive: Bullfinch, Londen; Chiron, Rotterdam; Gerd, Londen; Clan- gula, Rotterdam; Nautic, Lidköping; Doni. Lon den, walsmateriaal van Hoogovens: Chiquita, Antwerpen; Rijnkerk, Marseille; Ouwerkerk, Rot terdam; Clytoneus, Port Said. Woensdag zijn uit IJmuiden vertrokken: Rijns stroom naar Londen: Amstelstroom, Shoreham; Zatnstrooni, Leith; Yvette. Vaasa: Avony, Lulea; Vesta, Stockholm, bijlegger IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). In het rapport van de redersvereniging IJmuiden ten aanzien van het rapport van de commissie vissershaven IJmuiden wordt uitvoerig stilgestaan bij het punt mechanisatie. Men zegt, dat overname van de vis van het schip op een centrale sorteerband in de vishal, met een daarbij aan te brengen automatische weging, mogelijk moet zijn. Daarnaast leent zich in het bijzonder de tongaanvoer voor mechanisatie en centrale behandeling, omdat de kwaliteitsverschillen hiervan sering zijn en bij keuring waarschijnlijk 80 a 90 percent A-kwaliteit zou ontstaan. De veiling zou centraal kunnen geschieden via de klok. Alle tong zou dan direct na lossing ge stapeld op pallets per heftruck naar de centrale verkoopplaats moeten worden ge voerd, hetgeen volgens de redersvereniging een enorme plaatsbesparing zou betekenen en een aanzienlijk verhoogde efficiency bij veiling en verwerking. Nu moeten kopers gedurende uren over een afstand van bijna 700 meter tientallen kleine porties nalopen en doen afhalen. De ruimtebesparing bij dagen van 50.000 a 75.000 kilo tong zou ten aanzien van deze vissoort alleen neerkomen op een vermin dering van wellicht 2000 a 3000 m2 tot 250 a 500 m2. De tijds- en kostenbesparing zal eveneens aanzienlijk zijn. Deze tong wordt momenteel op gewicht met de hand gesorteerd door middel van lengtemetingen. Hiervoor bestaan natuur lijk machines, welke, al zouden ze honderd duizenden guldens kosten, bij een aanvoer- waarde van 15 miljoen gulden aan tong per jaar ten allen tijde verantwoord zijn, aldus de redersvereniging. Het spreekt vanzelf, vervolgt men. dat onregelmatigheden en rommeligheden rondom deze tongaanvoer aldus aanzienlijk worden verminderd. Is de nodige ervaring mét de tong opge daan, dan is uitbreiding van deze systema tiek waarschijnlijk mogelijk met lichte scholsoorten, wat een soortgelijke ruimte- Advertenlie KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Een rustig plaatje van de haven van Oostende op een rustig ogenblik. De toeschouwer is de zestienjarige Wie- ringer Gert Lont, die op de fiets naar Oostende was gereden, om daar wat te leren van het visserijbedrijf. Op de jaarvergadering van de Nederlandse Bond van Kleinhandelaren in vis heeft de heer Van den Broeke een uitvoerige uiteenzetting gegeven over het nut en de voordelen van bedrijfsvergelijking. Er waren vele kleinhandelaren in hotel Santbergen te Hilversum vergaderd en ze hebben met veel interesse kennis ge nomen van de nieuwe ideeën op dit gebied. De heer Van den Broeke stelde voor groepen van zes of acht deelnemers te vormen, die eikaars methode van werken zouden kunnen bestuderen. Men zou de groepen zo kunnen indelen, dat men ongeveer gelijksoortige bedrijven bij elkaar, zou kunnen plaatsen, die echter zo ver van elkaar verwijderd zouden zijn, dat er geen sprake van concurrenten zou kunnen zijn. Op het gebied van de kruideniers- en bakkersbedrijven is men met deze bedrijfs vergelijking al ver gevorderd. Het ver wezenlijken van deze methode, waarvoor veel enthousiasme bestond, kan geschieden in samenwerking met de rijksmidden- standsconsulenten in de provincies. De visdetailhandel heeft dergelijke nieuwe methoden hard nodig, want evenals dai in de gehele detailhandel het geval is, is er een vermindering van het aantal zaken merkbaar. Dat blijkt ook wel uit het aantal erkenningen, dat van 1959 tot 1960 daalde van 4655 tot 4555. Tijdens de vergadering werd dan ook ge wezen op het belang van het verkopen van het gehele diepvriesassortiment volgens de nieuwe vestigingsvergunning toegestaan door de vishandelaren. Parallelisatie is ook een voorwaarde voor het bijblijven. Met het verkopen van Indische artikelen heeft men al goede ervaringen opgedaan. Ook tafelzuren vormen een bijartikel, dat goed loopt. Men zal het assortiment moeten verbreden, anders houdt men de wedloop niet vol. Tijdens de jaarvergadering is ook aan dacht besteed aan het rapport van de Com missie Vissershaven IJmuiden. Er werden vele vragen gesteld over deze zaak, maar het bestuur zei nu nog geen antwoord te kunnen geven. De Bond van Kleinhande laren in Vis is sterk geïnteresseerd in deze kwestie en het bestuur zal de situatie dan ook nauwkeurig gaan bestuderen. Op 24 april wordt weer een volkshoge schooldag voor de vishandel gehouden. Dit maal zal Eerbeek wel de vergaderplaats worden. De viswinkels zijn op de volgende wijze over de verschillende Nederlandse provincies gespreid( tussen haakjes de cijfers van vorig jaar): Groningen 176 (197), Friesland 136 (145), Drente 54 (59), Overijsel 200 (210), Gelderland 282 (285), Utrecht 246 (261), Noordholland 1042 (1127), Zuid-Holland 1047 (1113), Zeeland 151 (166), Noord brabant 313 (324), Limburg 139 (140). In totaal is het- aantal viswinkels in één jaar tijds gedaald van 4027 tot 3786. In Amsterdam is vanmorgen het stoffe lijk overschot van de heer Piet Sint ter aarde besteld. Piet Sint, afkomstig uit Wormerveer, voetbalde lange tijd bij WFC en daarna bij Stormvogels als midvoor. Ook in atletiek- kringen was hij een bekende figuur. Hij bereikte de leeftijd van 66 jaar. De voorzitter van het comité Kinderpost zegels dr. M. Vromen, heeft vanmorgen te Zaandam duizend gulden overhandigd aan de heer J. A. Stals, penningmeester van de afdeling Velsen van het Wit-Gele Kruis. Advertentie JE MOET MAAR BOFFEN Wij vinden het prettig de vele teleur- gestelden nog te kunnen helpen aan onze speciale aanbieding C-20 GORDIJN VELOURS lichtecht en kleurecht van 10.95 voor 7.50 p. meter Thans voorradige kleuren fraise. goud, petrol en beige ZOLANG DE VOORRAAD STREKT MARKTPLEIN B. en W. van Velsen delen de raad mede, dat een schrijven van de Minister van Bin nenlandse Zaken van 24 september 1960, is ontvangen waarbij de genoemde be windsman de Raad er van in kennis stelt, dat hij' met betrekking tot het plan tot samenvoeging van de gemeenten Be verwijk en Heemskerk, gepaard gaande met een wijziging van de grens tussen eerstegenoemde gemeente en de gemeen te Velsen, zijn voorlopig standpunt heeft bepaald en voorts, ter voldoening aan het gestelde in artikel 160 der gemeentewet, mededeelt dat Gedeputeerde Staten van Noordholland door hem zijn uitgenodigd, de raad inzake dit plan een ontwerp-rege- ling, met kaart en toelichting, te zenden (k.g.). Drie Velsen-Noordse knapen in de leef tijd van negen tot elf jaar hebben een spoor van vernielingen achtergelaten in de ge reformeerde kerk aan de Grote Hout- of Koningsweg te Velsen-Noord. Zij hebben de versterkingsinstallatie gedeeltelijk on klaar gemaakt, alle papieren van de domi nee op de preekstoel door elkaar gegooid en tot slot nog geprobeerd een van de col lectebussen te ontdoen van de inhoud. De knapen zijn door de politie opgespoord en danig aan de tand gevoeld. besparing zou meebrengen. Het is moge lijk, dat niet alle aanvoer zich voor centra lisatie en stapeling zonder meer leent, doch alleen reeds de tongsector rechtvaardigt nieuwe maatregelen en uit de daarbij te verkrijgen ervaring zullen ongetwijfeld verdere verbeteringen kunnen voort vloeien. Aldus de redersvereniging over de mechanisatie van de lossing en sortering. Het winterprogramma van de katholie ke culturele stichting „De Keerkring" te Beverwijk, begint vrijdag 7 oktober met een voorstelling in het Kennemer theater door het Nederlands Marionetten Theater van Bert Brugman. Opgevoerd zal wor den Rossini's bekende opera „De bar bier van Sevilla". Maandag 31 oktober volgt een toneelvoorstelling door de to neelgroep „Puck" uit Amsterdam. Deze avond wordt vertoond „Korczak en de kin deren", een toneelspel door ErwinSylvanus, in de vertaling van Hans Roduin en Eg- bert van Paridon. Laatstgenoemde tekent ook voor de regie. In dit stuk treden op Karin Hage, Marie José Nysten. Jan Hund- ling, Piet Römer en Wim van den Heu vel. In samenwerking met de plaatselijke stichting „Abonnementsvoorstellingen" volgt dan op een nog nader vast te stel len datum een balletavond, te verzorgen door het Nederlands Danstheater. De vier de abonnementsvoorstelling, op donderdag 26 januari, bestaat uit cabaret. Dit pro gramma wordt verzorgd door het caba ret „TingelTangel". Voor de afdeling volksuniversiteit van „De Keerkring" is eveneens een interes sant programma samengesteld. Behalve het optreden van „Die Haerlemsche Mu- syckcamer" en het koor van het Pius X-college, zal de heer H. J. Stuvel nog een filmvoordracht houden over het on derwerp „Offensief in het zuidwesten". De andere sprekers zijn ds. A. den Tonke- laar („De verdraagzaamheid tussen katho liek en protestant"), moderator E.J. van Poeke )„God spreekt tot ons in de Hei lige Schrift"), rabijn J. Soetendorp („Het moderne Israël"), de heer Th. Govaart („De lectuur van de meer ontwikkelde teenager") en pater A. Bouchïer („Van oerwoudritme tot The Modern Jazz-Quar- tet"). Ten slotte zijn in de afdeling crea tieve zelfwerkzaamheid een aantal cursus sen georganiseerd, zoals woninginrichting, vrije vorming en auto- en bromfietsrepa ratie. Velsen heeft nu een grammofoonplaten- kelder. Een intiem keldertje onder radio Keizer aan Plein 1945 te IJmuiden, biedt de grammofoonplaten-liefhebber op pret tige wijze de gelegenheid zijn keuze te doen. Er is een uitgebreide collectie pla ten, zorgvuldig gerubriceerd en gemakke lijk te vinden. Er zijn enkele voortreffe lijk ingerichte geluidscabines, zonder deu ren. De wanden zijn bekleed met een ge luiddempend materiaal, aan de wanden be- viden zich enkele luidsprekers op oor hoogte. Gaat men op een bankje zitten, dan hoort men een stereofonische weer gave van de muziek. Ofschoon er geen deuren in de cabines zijn, ondervindt nie mand hinder van de hier ten gehore ge brachte muziek, dit dank zij de geluid dempende materialen. Ook op andere wijze kan men zijn plaat beluisteren, na melijk via de op de toonbank aangebrachte' kop-luidsprekertjes. De disco-kelder is op smaakvolle wijze ingericht en er zijn frisse kleuren aangebracht. Er is dan ook een architect van een groot bedrijf aan te pas gekomen. Het personeel van radio Keizer heeft bijna alles zelf gemaakt. De kelder is een aanwinst voor IJmuiden. Iedereen had er vanmorgen plezier in. De keurmeesters, de jonge boeren en ook de kalveren, die zo nu en dan een wilde sprong maakten op het weiland van boer Oudendijk aan de Hofgeesterweg in Vel sen, waar een kalverenkeuring werd ge houden. Drieëndertig deelnemers meest jonge boeren hadden hun beestje, dat zij zelf verzorgen, naar „Huis 't Spyk" ge bracht. De dieren werden daar gewogen in een speciale weegbak, -waar de kalveren zich niet allemaal een-twee-drie maar in lieten drijven. Keurmeesters uit Alkmaar wierpen een kennersblik op de kalveren. De deelnemers waren tijdens het wegen hun beesten aan het reinigen om ze zo schoon mogelijk voor de dag te laten komen. In het zonnetje blonken de prijzen: bekers en medailles beschikbaar gesteld door onder andere de Vereniging voor bedrijfsvoorlichting „Haarlem en Omstre ken", het KI-Sloten, dierenarts G. E. Bras uit Haarlem, de Kalveren Opfokvereniging „Velsen", de Coöp. LTB en de Controle vereniging „Eigen Belang". De coöperatieve arbeiderswoningbouw vereniging te IJmuiden, die 525 leden lelt, zal aan het gemeentebestuur van Velsen toestemming verzoeken voor de bouw van vijf woningen op het braak liggende ter rein aan de Warmenhovenstraat. Het be stuur van de coöperatie werd hiertoe ge machtigd door de leden die dinsdagavond in vergadering bijeen waren in het Cultu reel Centrum te IJmuiden. De coöperatie, die in 1911 werd opgericht, liet in de jaren 19481949 268 woningen bouwen en in 19571958 126 woningen in Duinwijk. In de vacature in het bestuur, ontstaan door het aftreden van de heer C. Kaay, werd als commissaris gekozen de heer J. van der Doel. Aanvoer van dinsdag De totale aanvoer van vis in IJmuiden bedroeg dinsdag 3340 kisten, waarvan 22 tong en tarbot, 175 schol, 5 schar, 7 bot, 1370 haring, 740 makreel, 580 schelvis, 90 wijting, 295 kabeljauw en gul, 3 haai, 3 poon, 40 koolvis, 10 diversen. Prijzen van dinsdag Per kilo: grote tong f 54.80, grootmiddel long f4.203.60, kleinmiddel tong f4.10 3.40, kleine tong I f 3.502.90, kleine tong II f 1.90—1.70, tarbot I f2.70—2.20. Per 50 kilo: grote schol f735è, groot middel schol f7666, kleinmiddel schol f 62, kleine schol I f 62, kleine schol II f 48 29, schar f 3427, bot f 2912, verse ha ring f 3419.60, makreel f 25.2014, grote schelvis f 6362, grootmiddel schelvis f 59, kleinmiddel schelvis f 5246, kleine schel vis I f 4645, kleine schelvis II f 3720, wijting f2716, grote gul f 5646. middel gul f 4337, kleine gul f 3220, kleine haai f 20, poontjes f 15. Per 125 kilo: grote kabeljauw f300136, grote koolvis zwart f 128112. Besommingen van dinsdag IJM 28 Amsterdam f25.600, KW 101 f 8460, KW 109 f 200, KW 134 f 2350, KW 155 f5080, IJM 67 f2840, IJM 221 f4610, GY 621 f 4520, IJM 72 Beatrice f 9327. Aanvoer van woensdag Vijf trawlers, een logger en 40 kotters hebben woensdag in IJmuiden 4475 kisten aangevoerd, waarvan 375 schelvis, 40 wij ting, 170 gul en kabeljauw, 78 koolvis, 1770 haring, 1390 makreel, 100 schol, 125 varia, 120 pilchards, 220 sprot, 170 stuks kabel - jajuw, 5000 kilo tong, 220 kleine kisten haring. SCH 117 Onderneming 3 (24 sept.): 580 kisten, waarvan 25 gul en kabeljauw, 25 koolvis, 520 haring^ 5 makreel. KW 49 Antje (23 sept.): 805 kisten vis, waarvan 40 schelvis, 15 gul en kabeljauw, 10 koolvis, 340 haring, 400 makreel. VL 16 Voorloper (19 sept.): 380 kisten, waarvan 145 kleine haring, 25 wijting, 55 gul en kabeljauw, 280 haring, 20 makreel, 35 stuks kabeljauw. IJM 18 Ariadne (23 sept.): 1050 kisten, waarvan 5 wijting, 160 schelvis, 25 gul en kabeljauw, 20 koolvis, 340 haring, 495 ma kreel, 5 varia. IJM 10 Maria van Hattem (26 sept.): 900 kisten, waarvan 75 kleine haring, 10 wij ting, 75 schelvis, 20 gul en kabeljauw, 20 koolvis, 290 haring, 470 makreel, 15 varia, 35 stuks kabeljauw. Pry'zen van woensdag Export: grote regels kabeljauw 130— 152, kleine regels kabeljauw 5680, kisten grote kabeljauw 154—194, kisten kleine kabeljauw 130166, witte kool vis 190—194, gx-ote en grootmiddel schelvis 6065, middel schol, zetschol en schol 1 6468, grootmiddel tong 43.60, kleinmiddel tong 3.70 —f 3.40, tong 1 3—3.70, slips f 155—f 165, tar bot 3.20. Binnenland: grote gul 50—62, middel gul 45—50, torren 28—31, zwarte koolvis 114—100, leng 126, kleinmid del schelvis f 54—62, pennen 47—57 grove braad 30—40. kleinmiddel schel vis 22 J 26, wijting 28f 35, schol 2 trum van Heliomare in ogenschouw Haringrolletjes met tomatensaus. We hebben nodig: 48 gefileerde haringen, zout, een halve liter visbouillon, een eet lepel tomatenpuree, 45 gram bloem, 45 gram boter of margarine, zout (pepex-). De verse haringfilets wassen, zouten en oprollen met de velkant naar buiten. De rolletjes met een draadje vastbinden en opzetten met water en zout. Kooktijd on geveer 5 a 10 minuten. De boter of marga rine smelten, de bloem toevoegen en roe ren tot een samenhangende massa is ont staan. Bij scheutjes tegelijk al roerende de visbouillon toevoegen. De tomatenpuree er bijdoen. De saus een paar minuten laten doorkoken en op smaak afmaken met wat zout (en peper). De x-olletjes in een scho tel plaatsen en de tomatensaus er over heen gieten. Desgewenst aardappelen en sla er bij serveren. (Recept van het voor lichtingsbureau voor de voeding, afdeling vis). 50—56. schol 3 32—40, grote tong 4.79—4.90, westkustharing 30—f 31, gewone hax-ing ƒ2026, bonken f 24 25, makreel 1824, pilchards f 18. sardines 14. Op zee Het was weer slecht met de visserij om de noord, die 70 tot 150 manden hax-ing op leverde. De trawlers van 58 tot 59 graden vingen 100 tot 200 manden makreel, schel vis, hax-ing en kabeljauw per etmaal. De Sakina deed een trek van 40 manden hoops, de Job Gouda een trek van twee pakjes, de Alberta Henderika een vangst van 70 manden haring en makreel in twee trek ken. De loggers en kotters op de kust vingen 60 tot 100 kilo tong en 10 tot 15 manden schol en rog per etmaal. De loggers en kotters op en bij het Zandt vingen 20 tot 40 manden schelvis en wijting per etmaal. De Beatrice, Nestor, Toronto en Nicolaas Senior zijn naar zee vertrokken. Voor donderdag HD 79 Drie Gebroeders 180 kisten, waar van 50 schelvis, 25 haring, 20 makreel, 25 wijting, 35 varia, 25 schelvis, 25 radio. Aanvoer in Scheveningcn In Scheveningen was de aanvoer 45 schelvis, 10 wijting, 40 gul en kabeljauw, 20 haring, 700 maatjesharing. Vandaag bezoeken drie en twintig Noord hollandse burgemeesters van boven het Noordzeekanaal het Wijk aan Zeese sana torium Heliomare. Het is een jaarlijkse bijeenkomst van burgemeesters boven het kanaal. De organisatie is in handen van de gemeente Beverwijk. De bux-gex-vaders zullen vooral het nieuwe revalidatiecen- nemen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4