Regelingslonen stegen met 10% Meteen 20 ct. voordeel op Maggi-soepen, die U vaak eet BETER DAN OOIT soepen Italiaanse kamelendeskundige als binnenhuis-expert Overstromingen in Frankrijk eisen tien mensenlevens Brazilië kiest Quadros tot president Bejaard echtpaar en dochter door kolendamp in slaapkamer vergiftigd Loonoverleg in de Walvisvaart Deze week moet de beslissing vallen Boekdrukkers bekroonden vijf jaarverslagen Gemengde gevoelens in onderwijskringen w übNSDAG 5 OKTOBER 1960 5 ARFLEX ONTDEKT DE BENELUX Trechtervormig stoeltje en kogelhuis van Deense ontwerper een fraaie vondst Opvolger van J usee lino Kubitschek INVLOED VAN VRIJERE LOONPOLITIEK Werkloosheid vorige maand gedaald Kerkelijk Nieuws Maggi geeft U tijdelijk* 20 cent reductie bij aankoop van elk tweede Zilverzakje Groentesoep, Kippensoep of Tomatensoep. Echte Nederlandse soepen. Soepen, die U vaak eet. Deze tijdelijke aanbieding betekent dus een échte en directe besparing van 20 cent. Politiebonden: Nederlander deserteert uit Vreemdelingenlegioen Vrouw vergiftigd door kolendamp Nederlandse soldaten ingezet bij reddingswerk V er k 0 r ting eind ex a m ens (Van onze Haagse redacteur) Er zijn mensen waarvan men de sche del zou willen lichten om hun brein nader te bekijken, gesteld al dat men daar als leek wijzer van zou worden. Dinsdagavond ontmoetten wij twee figuren die een derge lijke lust bij ons wakker riepen, zo zeer geraakten we in de ban van hun persoon lijkheid. Het waren de tweeënvijftig jarige heer A. Costi uit Milaan, directeur van de Ita liaanse onderneming voor binnenhuisarchi tectuur Arflex, en de vierendertigjarige Deense ontwerper Verner Panton. De heer Costi onthulde ons, dat hij tien jaar gele den nog iets met kamelen deed in het Afri kaans transportwezen. Hoe en waarom hij zich vervolgens op de binnenhuisarchi tectuur wierp kwam niet helemaal uit de verf. Wel, dat naar de door hem gefabri ceerde meubels de eerste vijf jaren geen hond omkeek. Alleen de stoffen, in de fel le Italiaanse kleuren, vonden genade in de ogen van het publiek. De heer Costi ervoer echter dat, als men het maar lang genoeg kan uitzingen, de kopers tenslotte toch zwichten voor datgene wat met hardnekkigheid op de markt wordt ge bracht. Deze kamelenspecialist bleek, commercieel gesproken, voldoende kame leon om een respectabel rijtje namen van ontwerpers, Italianen en buitenlanders, aan zijn bedrijf te verbinden. De heer Costi was niet alleen naar Ne derland gekomen om deintroductie van de Arflex-produkten op de Benelux-markt te vieren, maar ook om twee keer een half miljoen lire (drieduizend gulden) te overhandigen aan professor Pieter de Bruyne uit Aalst (België) en Huub Rui ters uit Kerkrade (Nederland), met welk bedrag hun ingezonden ontwerpen voor fauteuils in een door Arflex samen met het bekende Italiaanse blad Domus geor ganiseerde prijsvraag. Jammer genoeg kregen we die ontwer pen niet te zien. Professor De Bruijne vertelde ons over zijn inzending, dat zij gebaseerd is op de gebruikelijke Arflex- constructie van een metalen skelet met rubberbanden en latexbekleding, waarbij dan een variabele stoffenbekleding kan worden toegepast. De heer Ruiters kon geen nadere omschrijving van zijn idee verschaffen. Elementaire stoel Intussen bevatte de kleine Arflex-expo- sitie één primeur die alle belangstelling voor de overige meubelen die trouwens naar onze smaak duidelijk waren afge stemd op de binnenhuismode van de laatste jaren wegvaagde. Dat waren de trechtervormige stoeltjes van de Deen Ver ner Panton. Deze bleken niet alleen een verbluffend eenvoudige en tevens sierlijke grondvorm tot uitgangspunt te hebben, maar daarbij ook nog voortreffelijk te be zitten. Dat laatste is een eis die sommige mensen nog steeds aan stoelen stellen. De heer Panton komt aan dat ouderwetse, maar onuitroeibare verlangen in een zeer moderne vorm tegemoet, zo dat sommige bezoekers er dinsdag bijna bezeten van geraakten. De heer Panton heeft zijn feauteuil ont wikkeld uit een barkruk. De stoel is in trechtervorm uit dun, maar stevig staal draad opgebouwd en rust draaibaar met één punt in een voetstuk, waardoor alle gewicht waaraan het zitmeubel onder hevig is op één plek wordt geconcen treerd. Het skelet kan geheel of gedeel telijk bekleed worden. Persoonlijk vonden wij het model waarvan het metalen kar kas gedeeltelijk zichtbaar blijft het fraaist omdat het geen massieve, maar lichte aan blik biedt. De stoel van Panton heeft een paar variaties, namelijk als leunstoel, als wat grotere feauteuil, waarbij het kar kas tot een hartvorm is uitgegroeid, als eetkamerstoel en als barkruk. Elementair huis De heer Verner Panton bleek tevens de uitvinder van een kogelvormig huis te zijn, dat opgebouwd wordt uit driehoekige ele menten. Deze elementen houten omlijs tingen kunnen met verscheidene mate rialen worden gevuld, waarin ramen en deuren kunnen worden aangebracht en aan verwarming en ventilatie is gedacht. Een volledig kogelvormig huis van Panton omvat drie woon- of gebruikslagen. Als tentoonstellingsgebouw bewijst het, ook al omdat het gemakkelijk te demonteren en weer in elkaar te zetten is, reeds goede diensten. Er zijn plannen om het procédé toe te passen bij de bouw van een aantal cafeetjes langs autosnelwegen in Noor wegen. Zo'n kogelhuis gevuld met de trechtervormige meubeltjes van Verner Panton doet onweerstaanbaar denken aan hetzij een film van Jacques Tati (Mon oncle), hetzij aan een twintigste-eeuwse versie van het huisje van Hans en Grietje. Maar dat behoeft niemand te verhinderen het toch een geniaal idee te vinden. RIO DE JANEIRO (UPI) Janio Qua- dros, de kandidaat van de oppositiepartij in de Braziliaanse presidentsverkiezingen, heeft zo'n duidelijke voorsprong op zijn tegenkandidaten dat vaststaat dat hij de nieuwe president van Brazilië zal zijn, als opvolger van Juscelino Kubitschek. Quad ros heeft al meer dan een miljoen stemmen op zijn naam verzameld. Hij lag hiermee ruim voor op zijn tegenstanders, Henrique Texeira Lott (850.000 stemmen) en Adhemar de Barros (650.000 stemmen). Lotts compagnon Joao Goullart had voor het vice-presidentschap de leiding met 612.515 stemmen tegen de onafhankelijke Fernando Ferrari, en de kandidaat van de oppositie Milton Campos, die tot nu toe 458.818 stemmen kreeg. De opvolger van president Kubitschek is met 44 jaar de jongste president in de geschiedenis van Brazilië. Zijn vader werd in 1930 ontslagen als directeur van de ge zondheidsdienst omdat hij zich verzet had tegen de revolutie waardoor Getulio Var gas aan de macht kwam. Janio Quadros is kandidaat van de Demo cratische Unie. Hij heeft in zijn verkie zingscampagne verklaard de regerings uitgaven te zullen verminderen, buiten landse kredieten te zoeken en de Brazili aanse valuta te stabiliseren. Het volledige kogelvormige huis van Verner Panton omvat drie woonlagen. Op 31 juli 1960, een jaar nadat de mo gelijkheid werd opengesteld de regelings lonen te verhogen volgens de richtlijnen voor een „meer gedifferentieerde loonvor ming", was voor circa 93 percent van de werknemers die onder collectieve regelin gen vallen, in het kader van de nieuwe loonpolitiek een loonsverbetering tot stand gebracht, zo deelt het Centraal Bureau De serie trechtervormige zitmeubelen van de Deen Verner Panton. Een bejaard Santpoorts echtpaar en hun zesentwintigjarige dochter, die bij hen lo geerde, zijn op het nippertje aan de dood ontsnapt. Terwijl allen in bed lagen vulde kolendamp de slaapkamer. De mensen werden reeds in bewusteloze toestand aan getroffen, toen een familielid langs kwam en de ontstellende ontdekking deed. Het familielid waarschuwde direct de zoon van het Santpoortse echtpaar W., die arts is. Deze meende aanvankelijk met voedselvergiftiging te maken te hebben. Daar de toestand ernstig was, werd de ongevallendienst van de gemeente Velsen gewaarschuwd. Met loeiende sirenes stoven de twee ambulancewagens uit de garage aan de Wilhelminakade te IJmuiden. Spoedige opname in het ziekenhuis van de slachtoffers was geboden. In het An- toniusziekenhuis bleek toen dat men niet met, voedselvergiftiging, maar met kolen dampvergiftiging te doen had. Op dit moment bestaat voor de 74-jarige heer W., zijn 60-jarige vrouw en de 26- jarige dochter geen levensgevaar meer. Een onderzoek in de slaapkamer van de slachtoffers heeft uitgewezen, dat de schoorsteen een lek heeft. De werknemersorganisaties zullen van daag besprekingen voeren met de Nederlandse Maatschappij voor Walvis vaart te Amsterdam over de loon- en ar beidsvoorwaarden, waarop de bemanning van de 19 oktober naar het Zuidpoolgebied vertrekkende „Willem Barendsz" zal wor den aangemonsterd. Naar verluidt, zou er reeds in principe overeenstemming zijn be reikt over een verhoging van de gages met vijf percent. De vaststelling van de formule voor de bonus is gekoppeld aan die voor de Noorse walvisvaarders. Vorig jaar heeft over de toepassing daarvan een verschil van me ning bestaan tussen de werknemers en werkgevers. Op het laatste nippertje werd toen een dreigend conflict voorkomen. De geregistreerde arbeidsreserve bedroeg eind september 27.096 mannen (eind augus tus 29.999). Hiervan waren 10.774 (aug. 11.097) op sociale werkvoorzieningsobjecten werkzaam en 2.459 (aug. 3.842) op aanvul lende werken. Het aantal werkloze vrou wen was eind september 5.242 (eind aug. 4.914). voor de Statistiek in zyn maandschrift over september mede. Van ultimo juli 1959 tot ultimo augustus 1960 steeg het indexcijfer van de regelings lonen per uur (basis: 1954 is 100) van 132 tot 146, dat is met 10,7 percent. Voor de ar beiders bedroeg de stijging 11,2 percent, voor de beambten 10,2 percent. In deze cijfers is ook de looncompensatie voor de huurverhoging in april 1960 begrepen. Laat men deze compensatie buiten beschouwing, dan bedraagt de stijging 6,1 percent voor arbeiders. 7,0 percent voor beambten, dat is gemiddeld 6,5 percent. Deze laatstbe doelde gemiddelde stijging is niet vol komen geleidelijk verlopen; het indexcijfer nam in januari 1960 een betrekkelijk hoge „sprong". De looncompensatie voor de hum-ver hoging in april 1960 heeft de regelings lonen der arbeiders met 4.8 percent doen stijgen, die der beambten met 2,9 percent, gemiddeld met 4,0 percent. De werkelijk verdiende lonen der arbeiders zullen door deze toeslag vermoedelijk met niet meer dan 4 percent zijn gestegen. De huurcom- pensatie bestond namelijk voor praktisch alle gerechtigde arbeiders in een vast be drag (de mini mum toeslag), en dit bedrag maakt op het verdiende loon relatief min der uit dan op het, in doorsnede aanmerke lijk lager liggende, regelingsloon (basis- loon). Voor de beambten zullen de ver diende salai-issen in verband met de huur- compensatie eveneens in wat mindere mate zijn gestegen dan de basissalarissen. Met betrekking tot de arbeiders die on der collectieve loonregelingen vallen, kan aldus het C.B.S. geconcludeerd wor den dat de loonmaatregelen in het raam van de gedifferentieerde loonpolitiek te zamen met de huurcompensatie van april 1960 het loonpeil tussen juli 1959 en augus tus 1960 met circa 10.3 percent hebben doen stijgen (6.1 plus 4 percent cumulatief). Op gemerkt zij dat daarnaast ook „autonome loonbewegingen van invloed geweest kun nen zijn. Het effect van de verhogingen der basis salarissen op het loonniveau der beambten is moeilijk te schatten. De collectieve loon regelingen voor deze personeelscategorie laten een betrekkelijk grote speelruimte voor het vaststellen der individuele sala rissen. De werkelijke salarissen behoeven dan ook niet evenredig met de minimum salarissen welke laatste voor het index cijfer worden gehanteerd te zijn ver hoogd. Ook de invloed van de huurcom pensatie kan, bij gebrek aan gegevens over het werkelijke salarispeil, niet exact wor den vastgesteld. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Wezep (toez.) J. van Root- selaar te Delft. Beroepen te Oldenkeppel (toez.) A. M Arntzenius te Grootegast te Stevens- weert-Maasbracht D. van Boven te Tricht Aangenomen naar Thamen a. d. Amstel B. Holl te Middelbert (Gron.). Bedankt voor Baarn (toez.) (vac. dr. F. H Spanjaard) J. Vuyst te Almelo. Beroepen te StevensweertMaasbracht D van Boven te Tricht. Advertentie MAGGI KIPPENSOEP MAGGI GROENTESOEP MAGGI TOMATENSOEP Zolang de voorraad van deze speciale aanbieding strekt Deze week zal de beslissing moeten val len over de herziening van de politiesala- rissen. Dit is de mening van het hoofdbe stuur van de Nederlandse Politiebond (N. V. V.), die dit ter kennis van de bondsafdelingen heeft gebracht. Voordat minister Toxopeus zaterdag voor enige tijd naar Nieuw-Guinea ver trekt, zal in deze onverkwikkelijke affaire een beslissing moeten zijn genomen, goed of slecht, zo zegt het hoofdbestuur. Het zal dan de tot nu toe opgelegde geheimhou ding moeten beëindigen en de leden ope ning van zaken geven. Of er naar aanlei ding van deze beslissing nadere maatrege len nodig zijn, zal van het antwoord der regering afhangen. Het bondsbestuur zegt niet te zullen schromen deze maatregelen zo nodig te nemen. Tijdens het inmiddels gehouden overleg tussen de indepartementale commissie en de bonden, waarbij de minister aanwezig was, heeft de bond uitsluitend zijn stand punt aan de orde gesteld, namelijk het principe dat de politieambtenaar recht heeft op een salariëring, overeenkomende met de zwaarte en de verantwoordelijk heid van diens taak. De minister zal deze week een vergade ring van het georganiseerd overleg over deze materie bijwonen alsmede een bij eenkomst van de indepartementale com missie en de bonden. Ook de bond van christelijke politieamb tenaren in Nederland (aangesloten bij het C. N. V.) heeft zich tot de afdelingen ge wend met een circulaire, waarin wordt opgemerkt dat het overleg van maandag nog niet tot een eindconclusie heeft ge leid. De minister is het met de organisa ties eens, dat de onderhavige zaak thans zo spoedig mogelijk tot een beslissing moet worden gebracht. Het is de bedoe ling dat in ieder geval een eindbeslissing zal vallen, zo zegt het hoofdbestuur. RABAT (Marokko) (Reuter-AFP) On der elf militairen van het Franse Vreem delingenlegioen die gedeserteerd zouden zijn uit hun gevechtseenheid in Algerije en zich bij de opstandelingen in dat land zou den hebben aangesloten, bevindt zich ook een uit Groningen afkomstige Nederlan der. Zijn naam is opgegeven als Cornelis de Vries, oud 30 jaar Hij was gelegerd in het plaatsje Ain Sefra en deserteerde met tien andere legionairs op 23 augustus in de omgeving van Tasjatoeff. De deserteurs waren gisteren aanwezig op een persconferentie in Rabat, in aan wezigheid van de Marokkaanse minister van Voorlichting, Moulay Ahmed Alawi, en vertegenwoordigers van „de voorlopige Algerijnse regering". Acht van de deser teurs zijn uit Duitsland afkomstig en twee uit Hongarije De minister deelde mee dat sinds de strijd tegen de Algerijnse opstandelingen was begonnen, ruim vijfduizend soldaten (onder wie zeventien Nederlanders) het Vreemdelingenlegioen de rug hadden toe gekeerd. In Meppel heeft zich een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, dat aan een vrouw het leven heeft gekost. Om wonenden troffen de heer en mevrouw Van Es uit de Cornelis Houtmanstraat in be wusteloze toestand in de woonkamer aan. Mevrouw Van Es bleek reeds overleden te zijn. De heer Van Es werd naar het Diaco- nessenhuis overgebracht. Hij verkeert niet in levensgevaar. LIMOGES (Midden-Frankryk) (UPI) Vier provincies in Midden-Frankryk wor den, zoals wij gisteren reeds meldden, geteisterd door overstromingen. Tenminste tien pex-sonen kwamen om, dorpen raakten geïnundeerd, wegen werden onbruikbaar en spoor- en telefoonverbindingen werden verbroken. Nederlandse militairen uit het kamp te La Courtine, helpen by het reddingswerk met mensen en materieel. Het is nog niet bekend om hoeveel Nederlanders het hierbij gaat. De gewone telefoonver bindingen tussen La Courtine en Parys waren als gevolg van de overstromingen verbroken. Langs de rivieren Corrèze, Creuse en Lot zijn al honderden huizen vex-woest en wer den auto's meegesleurd. Ook de fabi-iek waar het brood werd gebakken voor de Nederlandse soldaten, die in het kamp La Courtine zijn gelegerd, staat onder water en moest worden ontruimd. De kampemen ten van La Coux-tine zelf, die hoog zijn ge legen, liepen echter, zo werd ons gistex-- avond medegedeeld, geen enkel gevaar. Er zijn talrijke gewonen in ziekenhuizen opgenomen en er worden nog meer men sen vermist. Ofschoon men zich in Parijs nog geen nauwkeurige voorstelling van de omvang van het onheil kan vox-men, wordt aangenomen dat tussen tien- en vijftien duizend mensen dakloos zijn geworden, ter- wijl de materiële schade op ettelijke mil joenen nieuwe fx-ancs wox-dt geschat. (Van onze Amsterdamse redacteur) Het publiek is geneigd de voorkeur te geven aan een fraai gestroomlijnde nieuwe tramwagen boven een oude tramwagen die even hard rijdt en net zo prettig veert. De sfeer in een werkplaats wordt in be langrijke mate bepaald door de vormen en kleuren van de omgeving. Deze vergelijkingen maakte het hoofd bestuurslid van de Federatie der Werk geversorganisaties in het Boekdrukkers- bedrijf, de heer A. Q. de Flines, gis termiddag (dinsdag) in het Carlton- hotel te Amsterdam waar hy op het nut van esthetische vormgeving aan de jaarverslagen wees. Een jaarverslag met een verantwoorde vormgeving zal meer belangstelling krijgen dan een slecht ver zorgd boekwerkje met dezelfde inhoud. De lezer zal dan ook meer positief zijn in gesteld ten aanzien van de tekst, zo stelde hij. De belangstelling voor de door de fede ratie ingestelde competitie is groeiende. In 1956 wex-den zestig jaarverslagen ingezon den, in 1959 bedroeg dit aantal hondex-den- tien. De jury heeft zich deze maal bezig gehouden met. de jaarverslagen welke in 1958 en 1959 zijn verschenen. Van de in dit eerste jaar verschenen drukwerken werden naar gelang de aard van het drukwerk (geïllustreerd, gekleurd, enz.) bekroond de verslagen van de Alge mene Nederlandse Grafische Bond (druk: Dico, Amsterdam, ontwerp: J. Bouwman), van de Sikkens Groep (druk( Meijer, Wor- merveex-, ontwerp: K. Kwinkelenberg), en van Wilton-Fijenoord (druk: Meijer, Wor- merveer, ontwerp: Mart Kempers). Voorts werd een aantal eervolle en gewone ver meldingen bekend gemaakt. Over het jaar 1959 wex-den slechts twee inzendingen bekroond: „het jaarverslag van „De Porceleyne Fles" (druk: Meijex-, Wormerveex-, ontwerp: Jurriaan Schrofex-), en dat van de Algemene Nederlandse Be- drijfsbond (dx~uk( Ax-beidei-spers, Amstex-- dam, ontwerp: Nico van Schaffelaar). Ook hier waren weer eervolle en gewone vex-- meldingen. De steden Tulle, Brive en Aubusson zijn geheel van de buitenwereld geïsoleerd en in die eerste stad zijn drie of vier grote bruggen door het water vernield of mee gezogen. Spoorrails zijn op meex-dere plaat sen vex-broken. Honderden hefschroefvlieg- tuigen van het leger en de politie cirkel den gisteren de gehele dag boven de over- stx-oomde gebieden, om voedsel en genees middelen neer te laten en drenkelingen te evacueren. Dinsdagavond begon het water te zakken. Ook in Spanje regent het al twee dagen overvloedig. In Madrid, Barcelona, Gra nada en Sevilla zijn laaggelegen straten ondergelopen. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij uit onderwijskringen vex-nemen is men daar niet onvex-deeld gelukkig met de door de staatssecretaris drs. G. C. Stubenrauch besloten verkorting der mon delinge eindexamens der gymnasia en middelbare scholen. Deze gemengde ge voelens zouden ook tot uitdrukking zijn gekomen in de, uiteraax-d geheime, advie zen van de Onderwijsx-aad en de Raad van State. Afgezien van de bedenkingen welke ge koesterd worden door die leraren die van de bekorting der examens juist een deva luatie van hun eigen vak vrezen en in dat opzicht moet speciaal aan plant- en dierkunde worden gedacht, dat immers niet meer op de lijst der eindexamenvak ken zal voorkomen bestaat er in het algemeen veel bezwaar tegen een te gro te unifox-mering van de eindexamens voor de verschillende schoolytpen en met name voor gymnasium B en hbs B. Hier en daar wordt zelfs de vrees geuit dat voor beide schooltypen bijvoorbeeld voor de exacte vakken dezelfde examen opgaven zullen worden gebx-uikt. Toch is er een groot verschil tussen het wiskunde onderwijs op een gymnasium b, dat veel meer op de px-oblematiek is gericht, en dat op een hbs b, waar vooral de toepassing der wiskunde wox-dt onderwezen. Uiteraard zal de reactie van het lerax-en- korps stex-k afhangen van de mate van behoudzucht of voox-uitstrevendheid van zijn woordvoei'ders. Er zijn rectoren, di recteuren en leraren die de thans op prak tische gronden (het te kox-t aan gecom mitteerden en deskundigen) genomen maat regelen toejuichen, omdat zij althans enige voorlopige verlichting brengen van de examenlast, in afwachting van een x-eor- ganisatie van het voox-tgezet ondex-wijs die nog wel even zal uitblijven. Maar in de hoek van degenen die daax*- aan minder behoefte hebben en weinig of geen aanleiding zien verandering te bx-engen in de ondex-wijsti-aditie, wox-dt een storm van verontwaardiging venvacht over de door de staatssecretaris getroffen maatregelen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5