SNELFIX In tien jaren met meer dan 100 percent gestegen De beurs Toeneming per capita met 36 pet Regering der V.S. legt geldvoorraad aan EEG olie-invoer uit Sovjet-blok stijgt bewaren... 2,46 BESPAREM DE WEEKST AA T Banken moesten veer laten Goudvoorraad steeg met f 113 miljoen Beursomzetten in september gedaald Bespreking over kartels in de EEG SCHEEP VAARTBERICHTEN HET NATIONAAL INKOMEN Appeltje voor de dorst Ontwikkelingsfonds EEG keurde 117 projecten goed Italië is beste klant Bonaventura 10 interim (onv.) Tweede interimdividend Moeara Enim 43 Spaarcijfers RPS OEES doet aanbevelingen om botercrisis te voorkomen Nieuwe Ned.-Amerikaan- sche Hypotheekbank Begrotingsoverschot der V.S. zal afnemen Korte sit-downstaking bij Verschure Huurstaking in Leeuwarden? 'L A (J 5 OKTOBER 1960 Blijkens een publikatie „Nationale Rekeningen 1959" van het Centraal Bureau voor de Statistiek is gedurende de periode 1950-1959 het jaarlijkse nationale inkomen tegen factorkoslen van 15,0 miljard gulden in 1950 tot 31,9 miljard gulden in 1959 gestegen. (De overeenkomstige cijfers betreffende het nationale inkomen tegen marktprijzen zijn respectievelijk 17,2 en 35,1 miljard gulden). Het prijsniveau steeg in die jaren evenwel met 34 percent (dit percentage geeft de gemiddelde prijsstijging aan van de goederen en diensten, welke met het nationale inkomen werden aangeschaft); de toe neming van het nationale inkomen in constante marktprijzen bedroeg in totaal 52 percent. Rekening houdend met de bevolkingstoencming (12 percent), blijkt er in de Jaren 1950-1959 per hoofd van de bevolking een toeneming van het nationale inkomen in constante prijzen te zijn opgetreden van 36 percent. De mate van toeneming liep in de verschillende jaren evenwel sterk uiteen. In de jaren 1950-1952 bleef de jaarlijkse verandering van het inkomen per hoofd der bevolking beperkt tot ongeveer één percent per jaar, doch in de jaren 1953- 1955 is er een belangrijke stijging opge treden. Daarentegen was de toeneming in 1956 weer vrij gering, terwijl er in 1957 en 1958 vrijwel geen verandering plaats vond. Eerst in 1959 is er wederom sprake geweest van een vrij belangrijke toeneming van het nationale inkomen per hoofd van de bevolking in constante prijzen. Wanneer men de periode 1950-1959 als één geheel beziet, dan geldt dat 41 pet van het nationale inkomen is gevormd in de nijverheid, 34 pet in de dienstenver lenende bedrijven (handel, verkeer, bank wezen enz.), 12 pet in de landbouw en 11 pet in de sector overheid. Gedurende de loop van de tien jaren is de relatieve bijdrage van de landbouw tot het nationale inkomen gedaald. On danks een op zichzelf belangrijke toene ming van het inkomen gevormd in de landbouw. Dit laatste hangt samen met de sterke groei van de industriële produktie. De totale waarde van het nationale inkomen (berekend tegen het prijsniveau van 1953) dat in de tien jaren is gevormd, bedroeg circa 240 miljard gulden; bijna 200 miljard gulden werd door gezinshuis houdingen en door de overheid voor con sumptieve doeleinden besteed. De totale besparingen in constante prijzen beliepen een bedrag van 43 miljard gulden, terwijl over alle jaren tezamen genomen, een be drag van 38 miljard gulden voor netto- Advertentie Textiel stoffen met het FELlSOL-etiket zijn kleurechtl Let U dus voortaan op FELISOL. FELISOL écht kleurecht Bankbiljetten ter waarde van miljarden dollars worden op verscheidene plaatsen in Amerika in bankkluizen bewaard om in uiterste noodgevallen te worden ge bruikt. Men denkt daarbij uiteraard aan oorlog. Het geld behoort aan de federale regering en de ambtenaren, die er ver antwoordelijk voor zijn, hopen het nooit nodig te zullen hebben. Bij het aanleggen van deze reserves is men er van uit gegaan, dat een enkele kernbom de munt in Washington buiten werking zou kunnen stellen, de enige plek, waar bankbiljetten in de Verenigde Sta ten worden vervaardigd. Indien dat zou gebeuren en er zouden geen reserves zijn, dan zou men binnen enkele maanden met een ernstig tekort aan bankbiljetten te kampen krijgen. De schatkist brengt elk jaar ongeveer zes miljard dollar in omloop, waarvan het grootste deel dient om oude, versleten bankbiljetten te vervangen. De totale hoe veelheid bankpapier in omloop bedraagt ongeveer dertig miljard dollar, waarvan dus elk jaar een vijfde vernieuwd wordt. De regering weigert precies aan te geven, hoeveel „oorlogsgeld" er als reserve is opgeslagen, maar zij zegt, dat het genoeg zal zijn voor betalingsbehoeften gedurén- de twee en een half jaar. Daaruit leidt men af, dat er voor vijf tien miljard dollar in de bijzondere bank kluizen moet liggen. Men zou dat geld ge bruiken om de gewone bankvoorraden weer aan te vullen als vervanging van versleten of vernietigd geld. Het is niet bestemd voor mensen, die hun geld door de een of andere ramp (zoals bombarde ment) hebben verloren. Behalve het aanleggen van deze stoot- voorraad heeft de Amerikaanse regering ook plannen gereed om de munt van Washington naar een andere plaats over te brengen. Men denkt, dat in de aller ergste omstandigheden de apparatuur van de rijksmunt binnen een jaar in werking zou kunnen zijn. Tot eind september zijn voor financie ring door het ontwikkelingsfonds van de Europese Economische Gemeenschap in totaal 117 projecten tot een totaalbedrag van 112 miljoen dollar ten behoeve van geassocieerde overzeese landen goedge keurd. Naar verwachting zullen in het laatste kwartaal van 1960 nog 40 projecten tot een totaalbedrag van ongeveer 100 miljoen dollar worden goedgekeurd. De projecten, die tot het einde van 1960 zijn en worden goedgekeurd, bestaan voor 56 percent uit economische projecten, voor 33 percent uit sociale projecten en voor 11 percent uit studies en onderzoekingen. Tot 30 september zijn aan het bestuur van het ontwikkelingsfonds 372 projecten lot een totaalbedrag van 506 miljoen dol lar voorgesteld. Hiervan zijn er tot dusver 133 tot een totaalbedrag van 90 miljoen dollar afgewezen. investeringen door bedrijven en door de overheid gediend heeft. Het gecumuleer de nationale inkomensoverschot geduren de de tien jaren, berekend als het verschil tussen het nationale inkomen en de natio nale bestedingen, bedroeg (eveneens in prijzen van 1953 (4,7 miljard gulden. Het percentage van de totale consump tieve bestedingen van gezinshuishoudingen in de periode 1950-1952 was hoger en in 1959 lager dan de gemiddelden van de tus senliggende periode 1953-1958. De overheids consumptie was naar verhouding in 1959 'lager dan gemiddeld in de voorafgaande jaren; de consumptieve bestedingen voor onderwijsdoeleinden bleven evenwel op een vrijwel gelijk percentage gehandhaafd. Ook de overheidsinvesteringen voor on derwijsdoeleinden zijn sterk toegenomen. In werkelijke prijzen uitgedrukt bedraag het nationale inkomensoverschot geduren de de tien jaren in totaal 4,9 miljard gul den. Per saldo werd in de gehele periode uit het buitenland voor een bedrag van 2,3 miljard gulden aan schenkingen ont vangen; dit kwam overigens uitsluitend voor in de eerste jaren. Het betalingsba lansoverschot op lopende rekening, ver meerderd met de ontvangen schenkingen, stelde in staat de goud- en deviezenvoor raad te vergroten met ruim vijf miljard gulden. De kapitaalexport beliep in totaal 2,1 miljard gulden. Dit bedrag dient te worden gezien als het saldo van ka pitaalexport en kapitaalimport, waarbij in de kapitaalexport de schuldaflossing aan het buitenland begrepen is. Advertentie Lijm zonder klemmen met van Ceta-Bever De landen van E.E.G. hebben in de eerste vfjf maanden van 1960, reeds 3,3 miljoen ton aardolie uit de landen van het Sovjet blok ingevoerd, vergeleken met een totale invoer van 5,8 miljoen ton in 1959 en van 3,4 miljoen ton in 1958. Dit heeft de Exe cutieve Commissie van de E.E.G medege deeld in antwoord op een vraag van een lid van het Europese Parlement. Van de invoer in de eerste vijf maanden van dit jaar gingen twee miljoen ton naar Italië, 600.000 ton naar West-Duitsland, 500.000 ton naar Frankrijk en 200.000 ton naar de Benelux-landen. Van de in geheel 1959 ingevoerde hoeveelheid van 5,8 mil joen ton gingen 2,8 miljoen ton naar Italië, 1.4 miljoen ton naar Frankrijk, 1,1 miljoen ton naar West-Duitsland en 500.000 ton naar de Beneluxlanden. De Italiaanse invoer bestond voor tachtig percent uit ruwe olie, terwijl de overige landen hoofdzakelijk of uitsluitend olie- produkten invoerden. Van de totale invoer van 5.8 miljoen ton in 1959 kwamen 4,6 miljoen ton uit de Sovjet-Unie, een miljoen ton uit Roemenië en 200.000 ton uit andere landen. AD VIESKOEFSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bank papier geldend in Amsterdam op de vol gende werkdag zijn ongewijzigd gebleven bij gisteren. Advertentie Een opmerkelijk feit van de verkorte balans van de Nederlandsche Bank is de her nieuwde toeneming van de goudvoorraad. Ditmaal is voor niet minder dan 113 mil joen aan deze voorraad toegevoegd, waardoor voor de eerste maal het goud boven de 5 miljard is uitgekomen. Drie maal in successie laat de Weekstaat van de centrale bank nu reeds een stagende goudvoorraad zien, hetgeen naar de mening van insiders, geheel in de lijn ligt van de deviezenaanwas. In drie weken tijd is er zodoende voor 360 miljoen aan gou4 bijgekomen. Goud en deviezen samen zijn deze week gestegen met 67 miljoen tot S 5.870 miljoen, waardoor in drie werken deze reserve met 400 miljoen is toegenomen. Aan de actiefzijde van de balans zijn voorts ditmaal geen belangrijke wijzigin gen waar te nemen. Daarentegen wel aan de passiefzijde. Hier vertoont de biljetten- circulatie een stijging van liefst 120 mil joen, waardoor deze is toegenomen tot 4706 miljoen, hetgeen de op een na de hoogste stand van het jaar is. Men ver wacht nu spoedig enige verruiming van de geldmarkt, waar daggeld nog altijd 1V« percent noteert. Door de storting op de inschrijvingen voor de lening van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten is gisteren een bedrag van 100 miljoen aan de markt onttrokken. Voorts vallen nog grote be dragen aan belastingen te betalen. Over een paar dagen, zo meent men, zal de toestand op de geldmarkt wel veranderen, want men verwacht dat deze week voor circa f 60 tot 80 miljoen uit de biljet- tencirculatie zal terugkeren. De schatkist laat een formidabele stij ging zien van 275 miljoen. De oorzaak hiervan ligt. voornamelijk in de afneming door de banken van grote bedragen schat kistpapier bij de agent van het ministerie van Financiën. Voorts zijn aanzienlijke be dragen kohierbelastingen ontvangen. On danks het feit dat de staat gisteren nog schatkistpapier heeft afgelost, dat er staats schuld verviel waardoor de schatkist per 1 oktober voor circa 75 miljoen moest betalen, is haar saldo met een dergelijk opmerkelijk bedrag gestegen. Het viel te verwachten, in deze omstandigheden, dat het saldo van de banken het zwaar te verantwoorden had. Dit saldo daalde van 764 tot f 426 miljoen. Hiermee zijn de De directie van de n.v. Uitgevers Maat schappij Bonaventura, uitgeefster onder andere van Elseviers Weekblad, deelt mede, dat op 6 oktober 1960 een interimdividend van 10 percent (onv.) over het boekjaar 1960 betaalbaar zal worden gesteld. De n.v. Petroleum Maatschappij „Moea ra Enim" in Amsterdam zal overgaan tot het uitkeren van een tweede interimdivi dend over het boekjaar 1960 van 22 14/15 percent of 43 aan aandeelhouders, f 43 aan houders van winstbewijzen en 404 aan houders van oprichtersaandelen, onder aftrek van 15 percent dividendbelasting, nadat de door de „Koninklijke" voorgestel de uitkering van 2,25 per aandeel van 20 nominaal zal zijn ontvangen. Bij de Rijkspostspaarbank is in septem ber ingelegd 72,8 miljoen en terugbetaald 61,4 miljoen, hetgeen een positief spaar- verschil opleverde van 11,5 miljoen (vo rige maand 24,8 miljoen en september 1959 -f9,8 miljoen). In 1960 is tot dusver bij de R.P.S. gespaard 166,8 miljoen tegen 140,8 miljoen in hetzelfde tijdvak van 1959. Het saldo-tegoed per ultimo septem ber bedroeg 2536,1 miljoen (vorige maand 2524,6 miljoen en ultimo september 1959 2283,3 miljoen). banken beneden hun verplichte gemiddel de gekomen, dat getaxeerd wordt op 550 miljoen. Men is echter van mening dat de banken hier weer spoedig overheen zullen komen. In september (22 beursdagen) waren de gezamenlijke omzetcijfers van de vier internationale concers (in miljoenen gul dens) nominaal 23,0 en reëel 196,7 (vorige maand respectievelijk 24.8 en 235,2) en van alle groepen tezamen 46,8 en 296,2 (vorige maand 51,3 en 342,7). In september 1959 waren de cijfers: voor de vier concerns nominaal 20,2, reëel 126,2 voor alle groepen tezamen 36,3 en 167,7. Over de eerste negen maanden van het jaar (190 beursdagen) waren de omzet cijfers van de ANP-CBS-fondsen aldus: vier internationale concerns nominaal 238,0 en reëel 1941,8, alle groepen tezamen res pectievelijk 431,5 en 2.649,9. In hetzelfde tijdvak van het vorige jaar waren de cijfers: voor de vier concerns nominaal 147,3, reëel 801,6, voor alle groepen tezamen 348,2 en 1248,8. De ministeriële commissie voor land bouw en voedselvoorziening van de O.E.E.S. heeft gisteren drie maatregelen op korte termyn aanbevolen om een botercrisis in Europa te voorkomen. Naar de O.E.E.S. heden bekendmaakte wordt aan de landen van de O.E.E.S. die geen traditionele le verancier van de Engelse markt zijn ver zocht uitvoer van boter, hetzij rechtstreeks hetzij zijdelings, naar Engeland te ver mijden. De landen van de O.E.E.S., die traditio- naal marginale boterleveranciers van En geland zijn, moeten volgens de O.E.E.S. slechts normale hoeveelheden naar Enge land exporteren en op deze wijze trachten het bestaande verschil kleiner te maken lussen hun boterprijzen op de Engelse markt en de prijzen, die door de grote leveranciers op die markt worden ge noteerd. Ook de landen van de O.E.E.S., die traditioneel belangrijke leveranciers van de Engelse markt zijn, moeten er naar streven niet meer naar Engeland uit te voeren dan gewoonlijk wordt geleverd. Het afgelopen boekjaar van de n.v. Nieu we Nederlanasch-Amerikaansche Hypo theekbank in liquidatie kenmerkte zich, blijkens het liquidatie-overzicht per 1 sep tember 1960, door een aanzienlijke ver snelling van het liquidatie-tempo. Besloten werd het enige actief van belang, de contracten-portefeuille, van de hand te doen. Dit geschiedde tegen een disconto van vijtien percent. Het grote voordeel van deze verkoop is, dat hierdoor de hou ders van amortisatiebewijzen een nieu we uitkering ontvangen, terwijl de onkos ten, verbonden aan de verdere afwikkeling, zeer gering zullen worden. Voor de admi nistratie zal de vennootschap, noch in Ame rika, noch in Nederland, langer een kan toor nodig hebben. Blijkens de winst- en verliesrekening per 30 juni 1960 werd een winst gemaakt van 101.634 45.897). Een vijfde uitkering groot 18 per amortisatiebewijs werd op 15 september uitgekeerd, waardoor in het geheel 128 werd uitgekeerd per amorti satiebewijs. Het laat zich aanzien dat, bijzonder omstandigheden voorbehouden, nog aanzienlijke uitkeringen kunnen wor den tegemoet gezien. Het Amerikaanse begrotingsbureau deelt in zijn halfjaarlijks overzicht mede, dat door de verminderde belastingbetalingen van industrie en handel het verwachte Amerikaanse begrotingsoverschot van het lopende begrotingsjaar sterk zal vermin deren. Het overschot voor 1960-61 wordt thans geraamd op 1,1 miljard dollar, ter wijl president Eisenhower bij de indiening van de begroting bij het congres in januari een overschot raamde van 4,2 miljard dol lar. Volgens het bureau zullen de uitgaven naar verwacht wordt toenemen van de oorspronkelijk geraamde 79,8 miljai-d dol lar tot 80,4 miljard dollar, en zullen de inkomsten waarschijnlijk slechts 81,5 mil jard dollar belopen tgen een oorspronke lijke raming van 84 miljard dollar. De vermindering vloeit grotendeels voort uit een verwachte vermindering van de in komstenbelasting van maatschappijen met 2 miljard dollar. In januari werden deze ontvangsten geraamd op 23,5 miljard dol lar. Het Amerikaanse ministerie van Finan ciën tracht in een mededeling de pessimis tische indruk van de economische bedrij vigheid in de Verenigde Staten, welke in de lagere raming van de ontvangsten der maatschappijbelasting tot uitdrukking komt, te verzachten. Het ministeriezegt, dat de maatschappijwinsten „naar ver wacht wordt die van het record-brekende jaar 1959 zullen evenaren". Het raamt de maatschappijwinsten in het lopende belas tingjaar op 47 miljard dollar, evenals in het vorige belastingjaar. Voor nader overleg met regeringsin stanties, vertoeft op het ogenblik in ons land Hans von der Groben, lid van de Executieve Commissie van de Europese Economische Gemeenschap en in het bij zonder belast met mededingïngsvraagstuk- ken. De heer Von der Groben vertelde gisteren te Den Haag aan de pers, dat hij gisteren een onderhoud had gehad met de staatssecretaeis van Economische Za ken, dr. G. M. Veldkamp, waarbij proble men zijn besproken rondom de E. E. G. kartelwetgeving. In het bijzonder over de bepalingen die de E. E. G.-Commissie denkt te nemen in een verordening tot tenuitvoerlegging van de artikelen 85 en 86 van het E. E. G.- verdrag. Deze artikelen hebben betrekking op de ondernemersafspraken en het mis bruik maken van machtsposities, volgens welke bestaande kartellen zich zullen moe ten melden. En hoewel de heer Von der Groben niet de indruk had dat hiermee al le problemen zullen worden opgelost, ge loofde hij wel dat door deze maatregelen de gevaarlijkste kartels onderkend kunnen worden. Het grootste deel van de circa 700 ar beiders van de n.v. Verschure en Co's Scheepswerf en Machinefabriek in Am sterdam Noord heeft gisteren (na de lunchpauze) van half een tot half twèe'ëen rustig verlopen sit-downstaking gehouden. Deze was bedoeld als protestactie tegen de regering in verband met de kwestie van de loonsverhoging in de metaalindustrie, zo werd van de zijde der arbeiders mede gedeeld. Aagtedijk pass. 4 Kp. St. Vincent n. Rotterdam. Abbekerk 3 v. Lissabon n. Las Palmas. Aarastus 4 te Singapore vervv. v. Pt. Sdwettenh. Alamak 4 45 m. n. oostp. Kreta n. Iskenderun. Alca 5 85 m. z.w. Freetown n. Las Palmas. Alchiba 4 510 m. w. Kp. Finisterre n. Guliport. Alcinous pass. 4 Kp. Guardafui n. Penang. Aldabi 5 te Buenos Aires verwacht. Algenib 4 op Elbe n. Ltibeck. Algorab 4 350 m. z.w. Las Palmas n. Las Palmas. Alhena 4 v. Rotterdam n. Hamburg. Alioth 4 v. Rotterdam n. Hamburg. Alkaid 4 50 m. n. Finisterre n. Bone. Alkes 4 v. Singapore, 5 te Penang verwacht. Alkmaar 4 K. Ras Al Hadd gepass. n. L. Marques. Almdijk 4 v. Antwerpen n. Amsterdam. Almkerk 5 te Aden verwacht. Alphard 5 te Aden verwacht. Alpherat 5 te Montevideo verwacht. Aludra 5 te Las Palmas. Amerskerk 4 30 m. z. Kreta n. Port Said. Ampenan 4 v. Montreal n. Toronto. Amstelkroon 4 22 m. n.w. Laossemaweh n. Singap. Amstellaan 4 145 m. z.z.o. Colombo n. Colombo. Amstelveld 4 360 m. w.n.w. Cocos eil. n. Karachi. Angolakust 4 v. Douala, 5 te Santa Isabel verw. Appingedijk 5 te New Orleans verwacht. Area 4 24 m. w.n.w. Minicoy n. Singapore. Arendskerk 4 70 m. w. Minicoy n. Penang. Argos 4 10 m. z.w. Ouessant n. Antwerpen. Arnedijk 4 te Antwerpen. Asmidiske 4 680 m. w.n.w. Finisterre n. A'dam. Asterope 4 v. Rotterdam n. Norfolk. Attis 3 v. Dominica n. Georgetown. Axeldijk 4 v. Tampico n. Florida. Baarn 4 910 m. n.o. Curasao n. Curasao. Bali 5 te Hamburg verwacht Banggai 4 te Amsterdam. Bengkalis 4 180 m. o. Savannah n. Philadelphia. Bennekom 5 v. Bachaquero te Pta. Cardon verw. Breda 4 210 m. o.n.o. Flores n. Emden. Calamares 6 te Golf Ito verwacht. Caltex Arnhem 4 45 m. w. Oporto n. Sidon. Caltex Delft 4 te Uew Plymouth. Caltex Gorinchem 5 te Amsterdam. Caltex Pernis pass. 4 Masira n. Suez. Cr.lt. Rotterdam 4 30 m. n.n.w. Lissab. n. R'dam. Caltex The Hague 4 28 m. w.z.w. Ras Fartak naar Perzische Golf. Calt. Utrecht 4 915 m. o. Melbourne n. Colombo. Castor pass. 4 Bizerta n. Hamburg. Chiron 4 v. Amsterdam te Rotterdam. Cinulia 5 v. Thameshaven n. Swansea, Cities Service Valley Forge 4 77 m. n.n.o. Europa eil. n. Bandar Mashur. Concepcion 2 v. Montevideo n. Sete. Cradle f Liberty 4 v. Amuaybaai n. Rio de Jan. Crania 4 350 m. o.n.o. Azoren n. Curasao. Dahomeykust 4 250 m. z.w. St. Vine. n. Le Havre. Dalerdijk 4 te Los Angeles v. Cristobal. Diogenes 4 te Cristobal verwacht. Diloma 4 te Rotterdam. Dongedijk 4 te Plymouth. Dorestad 4 te Oslo. Doris 4 te Hamilton. Drente 5 te Hamburg. Duivendrecht 4 160 m. o. Bermuda n. Houston. Eliz. Broere 4 450 m. n.o. Bermuda n. Manchester. Esso Amsterdam 5 te Suez verwacht. Esso Nederl. 4 90 m. n.w. Alexandrië n. Pt. Said. Esso Rotterdam 4 350 m. z.o. Spez n. Mena. Forest Hill 4 170 m. n.n.w. Lissabon n. JPalermo. Forest Lake 4 60 m. o.n.o. Aden n. Mena. Fravizo 4 60 m. z.z.o. Stockholm n. Gefle. Friesland KRL 4 v. Port Elisabeth n. Kaapstad. Gaasterkerk 4 210 m. w. Minicoy n. Aden. Gabonkust 4 v. Takoradi, 6 Grand Bassa verw. Geestland 4 910 m. n.o. Dominica n. Preston. Graveland 4 te Rio Grande v. Rio de Janeiro. Groote Beer pass. 4 Azor enn. Willemstad. Grootekerk 5 te Manilla. Guineekust pass. 4 Conakry n. Amsterdam. Halhor 4 v. Amsterdam n. Hamburg. Hecuba 4 v. Port Au Prince n. Santiaga de Cuba. Heelsum 4 te Lagos v. Londen. Heemskerk 4 te Barcelona verw. v. Marseille. Helicon 3 v. Kp. Haitien n. Mobile. Hersilia 4 600 m. z.w. Flores n. Bremen. Hispania 4 56 m. n.n.o. Murmansk n. Bristol. Houtman 4 130 m. w Penang n. Lour. Marques. Hydra 4 te Fort de France verw. v. Pt. of Spain. Isis 4 te Amsterdam. Ittersum 4 te Amsterdam. Jacob Verolme 5 te Cartagena verwacht. Kaap Hoorn 4 120 m. o. Rio Grande n. Curasao. Kalydon 4 55 m. o. Belawan n. Mena. Karimata 5 te Singapore. Khasiella 4 v. Aden n. Djibouti. Kinderdijk pass. 4 Landsend n. Antwerpen. Kloosterdijk 4 v. Miami n. Vera Cruz. Koningswaard 4 80 m. z.w.pt. Ierland n. Curasao. Krebsia 4 80 m. z.w. Ras Fartak n. Gibraltar. Kylix 5 v. Rotterdam n. Stanlow. Laertes 4 te Balboa n. Yokohama. La wak 5 v. Balboa n. Los Angeles. Leiderkerk 4 110 m. n.o. Kuria Muria n. Das eil. Lekhaven 4 200 m. o.n.o. Madeira n. Santos. Lemsterkerk 4 v. Bahrein te Rastanura. Leto 4 990 m. n.w. Landsend n. Liverpool. Leuvekerk 4 150 m. n.n.o. Kp. Finisterre n. Antw Liberiakust 5 te Takoradi. Lib. Bell 4 270 m. n.o. L. Marques n. .Ph.delphia Lindekerk 4 745 m. o.n.o. Mombasa n. Mtwara. Lissekerk 4 te Port Said. Loosdrecht 4 65 m. z. Lissabon n. Antwerpen. Maas 4 v. Tunis n. Algiers. Markab 4 te Rotterdam. Marnelloyd 4 ten anker Bahrein. Maureen 4 90 m. o. Halifax n. Jacksonville. Meliskerk 4 te Marseille verwacht v. Rotterdam. Minos 5 te Helsinki. Mississippilloyd 4 op rede Port Said v. Malta. Munttoren 4 te Punta Cardon. Musilloyd 3 v. New York n. Tripoli. Naess Commander 4 75 m. n.w, Lissab. n. Napels. Naess Tiger 4 30 m. z.w. eil. Fogo n. Dakar. Nanusa 4 v. Cleveland n. Hamilton. Naranio 5 v. Rotterdam n. Hamburg. Neder-Waal 4 180 m. n.n.o. Finisterre n. Pt. Said. Nestor 4 te Alexandrië v. Tunis. Nias 4 70 m. z.z.w. Djeddah n. Suez. Nieuw Amsterdam 5 te New York. Nieuwe Tonge 4 450 m. z. Groenland n. R'dam. Notos 4 45 m. n. Burlings n. Rotterdam. Oberon 4 te Carupano v. Cumana. Oldekerk 4 175 m. o.z.o. Sicilië n. Port Said. Oostkerk pass. 4 Guernsey n. Antwerpen. Ootmarsum 5 te Rotterdam. Oranjefontein 5 te Port Elisabeth verwacht. Oranje Nassau 4 v. Barbados n. Port of Spain. Orestes 4 20 m. n. San Juan n. Canarische eil. Osiris 5 te Paramaribo verwacht. Ouwerkerk 4 v. Amsterdam, 5 te Rotterdam. Peperkust 4 v. Freetown n. Monrovia. P. G. Thulin 5 te Philadelphia verwacht. Philidora 4 v. Suez n. Port Said. Philine 4 45 m. w. Oporto n. Rotterdam. Philippia 4 te Port Said. Pieter S 5 v. Rotterdam n. Swansea. Prins Alexander 5 te Napels. Prins d. Nederl 4 390 m. z.w. Flores n. Plymouth. Prins Johan Willim Friso 5 v. R'dam n. Le Havre. Prins Willem III 4 te Cleveland verw v. Buffalo. Purmerend 4 200 m. n.o. Ceylon n. Mena. Pygmalion 4 45 m. n.n.w. Oporto n. Algiers. Reza Shah The Great 6 te Rotterdam verwacht. Rossum 3 ten anker in Baai van Portland. Rotte 4 v. Rotterdam n. Hamburg. Rotterdam 4 10 m. w. Scildys n. Southampton. Rijnkerk 4 v. Amsterdam n. Marseille/O.-Afrika. Salatiga 4 100 in. n.o. Port Sudan n. Bahrain. Sanana 5 te Singapore verwacht. Schelpwijk 4 te Nordenham. Scherpendrecht pass. 4 Kp. Matapan n. Wismar. Schie 4 te Lalibertad verwacht. Schiedijk 4 v. New York n. Antwerpen. Schielloyd 4 v. Miri n. Labuan. Schouten 4 200 m. z. Kp. Leeuwin n. Auckland. Skadi 4 50 m. z.w. Oporto n. Cork. Sibigo 4 95 m. w. Makassar n. Brisbane. Sirrah 4 320 m. w. Ouessant n. Golf v. Mexico. Slamat 4 v. Halifax n. New York. Soestdijk 3 v. Hamburg n. Bremen. Solon 3 42 m. n.n.o. Azoren n. La Guaira. Stad Arnhem 4 70 m. n. Burlings n. Ceuta. Stad Leiden 5 te Brest. Stad Rotterdam 4 120 m. z.z.w. Finist. n. Savona. Stad Schiedam 4 9 m. z.w. Stavanger n. Gent. Stanvac Malacca 4 te Sungeigerong. Stanvac Selo 4 rede Sernarang. Stanvac Talang Akar 4 vb. Sungeig. n. Tj. Priok. Statendam 4. v. Rotterdam, 5 te Le Havre. Statue of Lib. 4 195 m. n.n.w. Perim n. Perz. G. Steven 4 v. Fowey n. Ceuta. Straat Clement 4 v. Durb., 5 te L. Marques verw. Straat Cumberland 4 v. Mombassa n. Dar Es Sal. Straat Johore 5 v. Adelaide n. Freemantle. Straat van Diemen 4 v. Rio Grande, 5 te Monte video verwacht. Tahama 4 v. Ponta Del GFada n. Punta Cardon Tamara 4 420 m. n.w. Cocos eil. n. Kwinana. Tamo 4 v. Bathurst n. Freetown. Taria 4 235 m. n. Minicoy n. Abadan. Tayari verm. 4 v. Tampa n. Mombassa. Texel 3 290 m. n.n.o. Bermuda n. Oran. Texelstroom 5 v. Amsterdam n. Hull. Themis 4 te Guanta verwacht v. Carupano. Tjiliwong 4 te Singapore. Togokust 4 v. Bordeaux n. Dakar. Towa 5 te Las Palmas verwacht. Tweelingen 5 te Puerto Ordaz verwacht. Van Riebeek 4 v. Durban, 5 te Ummsaid verw. Van Spilbergen 4 200 m. z.z.o. Chagos n. Singap. Vasum 4 160 m. o. Horta n. Montreal. Vlist 4 90 m. o.n.o. Norfolk n. Hampton Roads. Waal 4 140 m. w.z.w. Beyrouth n. Beyrouth. Waingapoe 5 te Mukalla verwacht. W. A. Jones 4 920 m. w.z.w. K. Verde n. Ph.delph Wieldrecht 4 130 m. n. Dominica n. Paulsboro. Willem Ruys 4 v. Port Everglades n. Bermuda. Wonogiri 4 v. Port Said n. Genua. Wonosobo 4 v. Aden n. Suez. IJssel 4 v. Piraeus n. Messina. Zaankerk 4 v. Marseille n. Gibraltar. Zafra 4 v. Thameshaven n. Banias. Zuiderkerk 4 420 m. n.o. St. Helena n. Kaapstad. KLEINE VAART Amyntas 4 v. Rotterdam n. Hamburg. Ank T 4 40 m. z.w. Er v. Harlingen n. Karlstad. Annie G 4 te Hanstholm n. Frederiksvaerk. Appingedam 4 te Dover n. Rotterdam. Areas 4 10 m. n.o. Texel n. Hamburg. Ardeas 4 17 m. z.w. Ouessant n. Malta. Audacia verm. 4 v. Gothenburg n. Londen. Bab T 30 v. Dornsjö n. Zaandam. Dollard 4 op Schelde v. Hangö n. Brussel. Draco 4 10 m. z. Montedor n. Leixous. Eems 4 10 m. o. Terschellingerbank n. Brugge. Eljo 3 dwars Norderney n. Abö. Fiducia 2 4 op Thames n. Rotterdam. Flevo 3 25 m. z.w. Ouessant n. Savona. Frans Böhmer 4 te Rotterdam n. Amsterdam. Geeststroom 4 te Cromer n. Boston. Harlingen 4 20 m. z.z.w. Texel n. Kastrun. Helvetia S pass. 1 Gibraltar n. Torresvieja. Henny T 4 70 m. w. Lista n. Sligo. Joost 3 v. Karskaer te Korsnas. Jupiter 4 100 m- w. Marsten n. Bergen (Noorw.j. Jurjen de Vries 4 8 m. z. Owers n. Amsterdam. Kaap Falga 3 v. Ostrand n. Rundvik. Kastanjesingel 4 v. Harwich te Goole. Leliegracht 4 in Kielerkanaal n. Amsterdam. Leonidas 4 v. Sfax n. Tripoli. Leuvehaven 4 25 m. z.z.w. Texel n. Rotterdam. Looiersgracht 4 te Raumo. Manto 3 v. Vigo n. Amsterdam. Marian H 9 v. Torresvieja te Brussel verwacht. Maria W verm. 4 v. Portsmouth n. Mistley. Martenshoek 4 te Sandetti n. Gent. Midas 3 te Odense n. Aalborg. Muphrid N 4 ten anker St. Andrewsbay. Mutatie 4 op Humber n. Hull. Nassauhaven verm. 7 v. Rotterd. n. Kopenhagen. Nero 4 155 m. z.z.w. Ouessant n. Gibraltar. Patricia 4 te South Goodwin n. Stocknes. Pieter Brueghel, 4 v. Kenitra te Duinkerken verw. Ponza 3 v. Zaandam n. Delfzijl. Quo Vadis 1 v. Gent te Harlingen. Santa Lucia 5 v. Vasteras te Rotterdam verwacht. Setas 4 25 m. w. Hanstholm n. Hirshals. Soemba 4 80 m. n.o. Ouessant n. Algiers. Spolesto 5 v. Par te Rotterdam verwacht. Spoorsingel verm. 4 v. Kilmoth n. Par. Thaletas 3 v. Savona n. Genua. Tilly 1 Kiel gepass. n. Ostrand. Vrijburg h 4 dwars Kp. Sim n. Casablanca. Vijgendam 4 v. Frenca te Koge. Walenburgh 4 v. La Pallice te Rotterdam verw. Willi Böhmer 4 vc. Stettin te Setubal verwacht. Wilpo 2 v. Skutskaer te Amsterdam. SLEEPVAART Blankenburg 3 t.h.v. Kristiansand n. Rotterdam. Elbe escorteert transp. Melaniefair/African Queen naar Azoren. Gele Zee 3 270 m. n.w. Azoren p. Bilbao. Hudson 30 te Ravenna v. Rotterdam. Humber 3 600 m. n.w. St. Vincent n. Rotterdam. Loire 3 480 m. z. Azoren n. Antwerpen. Mississippi, 4 te Rotterdam v. Ferrol. Nestor 2 v. Holyhead te Liverpooly. Noordzee 3 t.h.v. Kp. St. Antonio n. Vuurland. Oostzee 3 630 m. n.n.w. Recife n. Rio de Janeiro Poolzee 30 v. Montevideo n. Dakar. Rode Zee 3 840 m. z.w. San Francisco n. Japan. Schelde 2 v. Bahrein n. Karachi. Tasmanzee 3 ter hoogte van Lissabon n. R'dam. Thames 3 800 m. o. Bermudas n. Bordeaux. Witte Zee 3 120 m. z.o. Lome n.-Monrovia. De bewoners van de flatcomplexen aar de Schieringerweg en de Vuurdoornstraai in Leeuwarden zijn zeer gebelgd over het feit, dat zij rekeningen hebben ontvangen voor extra-warmteverbruik, sommigen zelfs tot een bedrag van f 150. Deze flats, die eigendom zijn van de plaatselijke Vereniging voor Volkshuisves ting, hebben centrale verwarming, waar voor de bewoners elke week ruim zeven gulden moeten betalen. Dit blijkt niet vol doende te zijn, want evenals vorig jaar kregen de huurders een extra warmte- rekening als een verrassing in de bus. Lusteloze markt Het Damrak verkeerde gisteren in een lusteloze stemming voor de internationale waarden. De handel had niet veel om het lijf. In aanmerking nemende dat er in alle hoeken op het Damrak gebrek aan affaire was, viel de stemming vandaag toch niet tegen. A.K.U. op 495 praktisch onveran derd. Koninklijke Olie ontmoette tegen het slot van de beurs nog enige vraag van ar bitragezijde waardoor een prijs van 124,30 werd bereikt 123,80). Philips was op 1226 circa 5 p. lager en Unilever verloor op 777 5 punten. Hoogovens op 858 even eens 5 p. lager. In de scheepvaarthoek was het uitermate rustig en de koersen bewogen zich rond het slot van gisteren. In de cultuurhoek la gen certificaten Deli iets beter in de markt De stemming in de staatsfondsenhoek was kleurloos met iets meer handel voor de staffellening. Ook in de lokale afdelingen was de handel minimaal bij geringe ver schillen. Voor de introductie van partici- oatiebewijzen van het „Holland Fund", een gemeenschappelijk bezit van Nederlandse effecten, bestond een behoorlijke belang stelling. De adviesprijs per participatip- bewiis bedroeg f 446. Er werden ruim 2000 oarticioatiebewiizen geplaatst. (ANPt Roe- ke Huidekoper van 147 op 14972. Bnom- Ruvgrok van 164J/2 op 164, Figée van 19972 op 204'/». VERHANDELDE FONDSEN 3 oktober 4 oktober Totaal 424 449 Hoger 229 (54,0%) 174 (38.7%) Lager 131/30,9%) 186(41.5%) Gelijk 64(15.1%) 89(19.8%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U490 490 Kon. Olie123.50 123.5 Philips 1218—1225 1218 Unilever 766—773 767 Hoogovens 856—859 859 VOORBEURS VAN HEDEN Slot A.K.U492—495 494% Kon. Olie123.20—124.30 123.60 Philips 1223—1234 gl 1229 Unilever 774—777 775 Hoogovens 864—866 860 Vorige slotkoers Amsterd. Bank 42472 Ned. Handel Mij; 293'-- Rotterd. ..Bank 338 Twentsche Bank; 306 A.K.U 4957: Albert Heijn 470 Amstel Bier 587 Billiton Mij. II 437 Bols 605 Bührmann Papier 515 Deli-Mij 172.— Dordtsche Olie 586% Fokker 410 Heineken's 69972 Hoogenbosch Sch. 292 Hoogovens 864 H.V.A. 150 560 450/4 K.L.M 10310 Kon. Ned. Zout 1010 Kon. Olie 124.40 Müller Nat. Bezit 433 Nederl. Ford 571 N'ed. Gist- en Sp. 421 Ned. Kabelfabr... 622 Philips Gem. Bez. 1230 Philips Pref 322 A'dam Rubber. 109 Sikkens Groep 915 1 Stokvis R.S 280 Thomassen Dr 697 Unilever 779 Van Berkel's Pat 355 Van Gelder Pap 335 Van der Heem 370 Ver. Machinefabr 295 Wessanen 34272 Wilton Fijenoord 199 Zwanenberg-Org. 840 Interunie ƒ211.50 f 235.— Unitas f 485.— Ver. Bezit v. 1894 f 130.— H.A.L 144% KNSM 188% N. Scheepv. Unie 154 Ommeren Phs. v. 292 Stoomv. Mij. Ned 171 Anaconda 45% Kenneoott Copper 76 Aluminium Ltd 30 Bethlehpm Steel 39% U.S. Steel 72% Republic Steel 5472 American Motors 21% General Motors 41-14 Cities Service... 44 Shell Oil 74% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterda^rhe Bank* New York: Stijging houdt geen stand Al direct bij de opening van de New Yorkse effectenbeurs gisteren begon een geleidelijke daling van de koerswaarden. Ér. zal, menen de insiders, bijzonder goed nieuws nodig zijn om een tastbaar herstel te veroorzaken. De hoop dat de staalpro- duktie in oktober' zal toenemen is vrijwel opgegeven, de koperprijzen zijn verlaagd en tegenover de berichten van grotere om zetten staan er evenveel over lagere. Du Pont verloor iets meer dan 2 dollar, Eastman Kodak ongeveer 1 en Alcoa on geveer 3. Ook de automobielwaarden ver loren. Bij de farmaceutische waarden liet American Home Products 4 dollar vallen, Universal Match moest er 2 loslaten Texas Instruments 4 en Zenith ruim 2. Polaroid moest ruim 2 dollar afstaan. De omzef was 2.270.000 stukken. Van totaal 1217 verhan delde fondsen sloten er 287 hoger en 733 lager af. Het industriegemiddelde kwam van 577,81 op 573,15. dat van spoorwegen van 125,85 op 124,64 en dat van openha>- nutsbedrijven van 91,72 on 91.70 (UPD

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9