IS IJ m ui d pt* C oiirnnt EDELVSNYL lart istiek Premier De Quay: „Beleid Nw-Guinea onveranderd EDELHOUT GEZELLIG WONEN HET WEER Kiesgerechtigde leeftijd wordt verlaagd tot 21 jaar Internationale steun nodig voor beveiliging het verkeer Hoofdprijs toto naar vier winnaars .iW Bolletje/" FOTO PR IJS VRAAG Drie doden in Amsterdams jongetje verdwenen Veranderlijke bewolking Nader beraad in kabinet over de toto; nieuw overleg over de IJtunnel ln de krant van heden: Nederlandse hulp aan Katanga eforeyou Wij! Electra verongelukte foto Prestige politiek Eigen politiek Present en toch niet present Republikeinse overwinning in Zuid-Afrika verwacht Eichmanns verdediger in Israel Zelfbeschikkingsrecht blijft doel van Nederlandse soevereiniteit Het woord is aan DONDERDAG 6 OKTOBER 1960 45e JAARGANG NUMMER 28 3 Tëlef. adm. 543/, chef bezorging tot 7 u. ^>19. X \J 1 J. IJL 1 VJ U 1 U U 1 UL HL franco per post f 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef. redache 5389, na kantooruren 5080. «m rat. to -j o x tooooq Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef 15295 DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M U I D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Gmo-rekemng IJmmder Courant no 1-9.88. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C van der Mije De nieuwe brug over de Merwede bij Gorinchem vordert snel. Er wordt hard gewerkt aan het wegdek en het is zeer waarschijnlijk dat de brug omstreeks de jaarwisseling in gebruik kan worden genomen. Advertentie dè moderne vloerbedekking. Slijt vrijwel niet, is uiterst simpel in onderhoud en billijk in prijs. Verkrijg baar in frisse kleuren, dik 1,6 of 2.5 mm. Kan los gelegd worden in banen. EDEL VINYL, ook ideaal voor uw trap. Vrijblijvende voorlichting en advies aan de showroom. ZIJLSTR. 96 Tel. 20340 Haarlem De twaalfjarige Martin Seur uit Amster dam is al een week zoek. Op woensdag 28 september ging hij om kwart voor ne- gen's ochtends naar school, waar hij even wel niet is aangekomen. De jongen ver bleef wegens opvoedingsmoeilijkheden in een Amsterdams observatiehuis. Hij is al enkele keren weggelopen, maar kwam steeds na drie a vier dagen weer opda gen. De kinderpolitie heeft het vermoeden dat Martin Seur in Amsterdam of in de omgeving rondzwerft en aan de kost tracht te komen door iemand te helpen met bij voorbeeld pakjes dragen. Ook is het mo gelijk dat hij met een schillenophaler is meegegaan of helpt bij een expeditie on derneming. De jongen is 1.44 m. lang, heeft blond haar en blauwe ogen en is gekleed in een korte manchester broek, een blauw grijs geruit overhemd, grijze sokken en lage zwarte schoenen. Advertentie Is een kleine kunst (zie pag. 16) Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking mei hier en daar een bui. In de ko mende nacht plaatselijk mist. Dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze parlementaire redacteur Op aandrang van prof. Rom.me en prof. Oud heeft minister-president De Quay gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld een grondwetswijziging te willen overwegen, waardoor de kiesgerechtigde leeftijd van de kiezers na 1963 kan worden verlaagd tot 21 jaar. Bij de normale verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1963 zou tevens over deze grondwetswijziging kunnen worden beslist en daarna zouden dus jongere kiezers aan de verkiezingen kunnen deelnemen. Over de voetbaltoto verklaarde prof. De Quay, dat het kabinet zich ten spoedigste zal beraden over de suggesties om door wetswijziging tot een bevredigender re geling te komen. De minister van Justitie is thans in gesprek met twee aanvragers voor een toto-vergunning over de voor waarden. De prijzen zullen niet in geld mogen worden uitgekeerd. Dat laat de Lo- terijwet niet toe. Over de financiële regeling en de be schikbare arbeidskrachten voor de bouw van de IJ-tunnel zullen ambtenaren van het rijk en de gemeente Amsterdam over leg plegen, waarna een beslissing zal wor den genorrten. Dit waren de voornaamste punten uit het antwoord van prof. De Quay op de bij het algemene politieke debat gemaakte opmerkingen. Bij de replieken zei de heer Burger weer dat het kabinet te kort was geschoten in de gewekte verwachtingen. „Dat is een goedkope bewering," inter rumpeerde de K.V.P.-er drs. Bogaers. „Wat is tegenwoordig nog goedkoop?" vroeg de heer Burger lachend. „Praatjes" antwoordde de hèer Zwanikken, hetgeen aanleiding gaf tot grote hilariteit. „Naar de mening van de Kamermeer derheid is dit een goed kabinet, consta teerde mr. Burger. „Versterking wordt niet nodig geacht. Als men er aan tornt, wordt de huidige constellatie bedreigd. Men kan dus niet beter. Daar neem ik nota van." Uitvoerig zette daarna de woordvoerder der oppositie met cijfers uiteen, dat er in 1961 geen sprake zal zijn van belas tingverlaging, maar van 418 miljoen be lastingverzwaring, waarna in 1962 de be lastingverlaging slechts 18 miljoen zal be dragen. Het definitief maken van de tij- pag. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 1, 2 Buitenlands nieuws 1, 3 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Kennemer Kruimels3 Uit stad en omgeving 5, 9 In de Vishal en op zee 9 Feuilleton H Horen en Zien11 Toch Is Het Zo11 Beeldverhalen 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport lo Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Naar het ANP verneemt, heeft president Tsjombe van Katanga een beroep op Ne derland gedaan voor het verlenen van cul tuurtechnische hulp. De chef van het kabi net van president Tsjombe, ir. J. C. van der Kerckhoven, heeft een onderhoud ge had met de president-directeur van de grondverbetering- en ontginningsmaat schappij „Grontmij", ir. J. M. J. Hanraets delijke belastingverhogingén beschouwde hij als een belastingverzwaring; evenals de vermindering van de investeringsaf trek en de beperking van de vervroegde afschrijving. Woedend stoof minister Zijlstra op oud minister Hofstra af, van wie hij kon aan nemen dat deze de heer Burger de des betreffende cijfers had gegeven. Hevig ge barend stond hij achter het gordijn tegen de heer Hofstra te oreren. Dat belooft wat voor de algemene financiële beschouwin gen over veertien dagen. Prof. De Quay zei nu, dat hij het be toog van de heer Burger niet kon onder schrijven. Het meerekenen van de ver vroegde afschrijving als een belastingver zwaring van 225 miljoen is het door el kaar halen van conjuncturele en structure le belastingpolitiek. Voor tal van onder werpen verwees de minister-president naar de speciale behandeling bij het des betreffende begrotingshoofdstuk. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 leidsestraat (bi).koningsplein) amsterdam tel 223596 REGENJASSEN Het vliegtuigongeluk met de Electra van de Eastern Airlines kan zijn ver oorzaakt door een vluchtvogels. Het viermotorige toestel kwam dinsdag in de haven van Boston terecht. Eenen zestig inzittenden kwamen om het leven. Het is bekend dat er aan het einde van de startbaan een grote zwerm- spreeuwen was, toen het toestel opsteeg, waarschijnlijk is een van de vogels in de luchtinlaten van de tur bineschroefmotoren geraakt. De gehei me documenten die zich in het toestel bevonden, zijn teruggevonden en aan de bevoegde autoriteiten teruggegeven. Op de foto: Een hefschroefvliegtuig van de reddingsdienst boven de plaats van het ongeluk. (Van onze parlementaire redacteur) Ondanks de socialistische aanvallen is het kabinet-De Quay zonder kleer scheuren door het algemene politieke debat in de Tweede Kamer gekomen. Het kabinet werd sterk gesteund door de regeringspartijen en prof. De Quay kon dan ook veilig verklaren dat het kabinet er niet aan denkt af te treden. Zolang de meerderheid van de Kamer daartoe geen wenk geeft, zal het kabinet zijn plicht doen en het werk voortzetten, aldus de premier. Zo men al na de uitlatingen van prof. De Quay op de bekende cocktailparty over het Nieuw-Guineabeleid iets anders mocht hebben afgeleid, nu verklaarde de minister-president in de Kamer, dat het doel van het regeringsbeleid onveranderd is, namelijk land en volk van Nieuw-Guinea tot ontwikkeling te brengen en zo spoedig mogelijk de Papoea's het zelfbeschikkingsrecht te verlenen. Dat heeft minister-president De Quay woensdag in de Tweede Kamer nog eens uitvoerig uiteengezet. Indien de Verenigde Naties aan Nederland het beheerschap zouden willen opdragen, heeft de regering daar tegen principieel geen bezwaar, Indonesië echter wel. Daarom is langs die weg geen oplossing mogelijk. Nederland is bereid iedere internationale steun, die het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's garandeert, te aanvaarden. Niet aanvaard baar is echter dat een ander land Nieuw-Guinea inlijft.' De handhaving van de Nederlandse soe vereiniteit over Nieuw-Guinea is geen doel op zichzelf, betoogde prof. De Quay, maar alleen een middel ter verwezenlij king van het zelfbeschikkingsrecht voor de bevolking. Nederland is tot op grote hoogte in staat land en volk van Nieuw- Guinea vooruit te brengen. Voor de bevei liging van het gebied heeft Nederland ech ter meer steun nodig op het internationa le vlak. De mogelijkheid ervan onderzoekt de regering voortdurend. De regering heeft bij bevriende mogendheden begrip gevon den voor het belang van rust en orde in het gebied waarin Nieuw-Guinea ligt. De houding van die bevriende mogendheden heeft ertoe bijgedragen dat de veiligheid van het gebied tot nu toe verzekerd is ge bleven. Het eerste iniatief voor een Nederlands vlootbezoek aan Japanse havens is uitge gaan van Japan, in 1957 reeds. De rege ring is zeer onaangenaam getroffen dooi de Japanse weigering de Karei Doorman tenslotte te ontvangen. Als wij zelf van het vlootbezoek hadden afgezien, zou men ons hebben verweten, aldus prof. De Quay, ons in de hoek te heb ben laten drukken. Nu krijgt Japan oe blaam. Hieruit blijkt weer eens, repliceerde mr. Burger, dat dit kabinet 'n prestige-poli- tiek voert. Met betrekking tot Nieuw-Gui nea oordeelde de leider van de socialis tische oppositie, dat het beleid wel dege lijk veranderd is, zoals blijkt uit de rede van minister Luns in de Verenigde Naties. Hij las uit een krant een kop voor boven die rede, luidende: „Verenigde Naties mogen over Nieuw-Guinea beslissen". „Dat is een stomme kop interrumpeerde prof. R o m m e. Minister Luns heeft gezegd, aldus mr. Burger, dat Nederland bereid is om zijn politiek en activiteiten ten aanzien van Nieuw-Guinea te onderwerpen aan het voortdurende toezicht en oordeel van de Verenigde Naties. De heer Wel ter: „Dat is altijd zo geweest, wij rapporteren ieder jaar aan de Verenigde Naties op grond van artikel 73 van het handvest..". In de verklaring van minister Luns zag de heer Burger een internationalisatie van het probleem Nieuw-Guinea. Hij kon het waarderen, maar hij maakte erop attent dat het na die vei-klaring uitgeslo ten is dat Nederland zich nog kan ont trekken aan een uitspraak van de Ver enigde Naties. Er is geen sprake van, repliceerde de anti-revolutionaire dr. Bruins Slot, dat wij onze Nieuw-Guinea-politiek onder werpen aan de Verenigde Naties. Wij heb ben een eigen politiek en die zullen wij onderwerpen aan voortdurend toezicht en oordeel van de Verenigde Naties. Uit de volledige Engelse tekst van de verklaring van minister Luns had prof. Oud alleen maar kunnen lezen dat de Verenigde Naties onze goede bedoelingen In de Tweede Kamer heeft mr. Bur ger (P. v. d. A.) gisteren een motie in gediend over verhoging van de lonen. Na de mededeling van de voorzitter na afloop van de stemming dat de motie met 66 tegen 48 stemmen was verwor pen, bleek dat de heer Burger zelf niet had gestemd, hoewel hij wel in de zaal aanwezig was. Hij had echter niet de presentielijst getekend en zijn naam was dus niet afgeroepen. Voorzitter Kortenhorst wachtte daarom even met sluiten van de vergadering om de heer Burger alsnog in de gelegenheid te stel len de presentielijst te tekenen, omdat men anders misschien voor de formele puzzel had komen te staan hoe men had kunnen stemmen over een motie die formeel niet kon zijn ingediend. in Nieuw-Guinea gerust voortdurend mo gen controleren. Men kan er onmogelijk internationalisatie van Nieuw-Guinea uit lezen. JERUZALEM (Reuter-UPI) De ver dediger van Adolf Eichmann, dr. Robert Servatius, heeft woensdag een onderhoud gehad met de Israëlische procureur-gene raal Gideon Hausner over „een aantal pro cedure kwesties en technische proble men", aldus is officieel meegedeeld. Dr. Servatius zal zich tot de president van de Israëlische balie wenden om as sistentie te krijgen van een Israëlische advocaat. De Westduitse advocaat zal ver moedelijk zondag zijn eerste onderhoud met Eichmann hebben. Volgens het blad „Yediot Ahronot" zal Servatius zijn verdediging baseren op de stelling dat Eichmann zich niet persoon lijk aan massamoord heeft schuldig ge maakt en dat hij slechts een werktuig van zijn superieuren was. Dr. Servatius zei in een exclusief onderhoud met UPI dat hij „niet dacht" vroegere nazi's als getuigen te kunnen oproepen. Tot dusver heeft zich nog niemand bij hem als getuige voor de verdediging gemeld. Hij ontkende dat de kosten van de verdediging, die hij op min der dan honderdduizend mark had ge schat, zouden worden gedragen door een neo-nazistische organisatie in West-Duits- land of Oostenrijk. De familie zal de reke ning betalen, zo zei Servatius. Hij ontken de de verdediging op zich te hebben geno men om de publiciteit. De 12-jarige Antje Alberts uit de Noord oostpolder, leerlinge van de openbare ulo school in Emmeloord, is op weg naar huis door een bestelauto aangereden en op slag gedood. In 1951 verloor het gezin Alberts, dat toen nog in Aduard (Gr.) woonde, een kind door verdrinking. In Tilburg is de 58-jarige bromfietser C. N. Groenen door een vrachtwagen met aanhanger aangereden en een twintigtal meters meegesleurd. De bromfietser had de auto geen voorrang gegeven. De man overleed spoedig na aankomst in het zie kenhuis. Zijn vrouw, die op de duo zat, werd eveneens ernstig gewond. Woensdagavond is de 42-jarige land arbeider G. Bakering uit Tolbert (Gr.) bij het oversteken van de rijksweg in Tolbert aangereden door een personenauto, be stuurd door een rijschoolhouder uit De Wilp (Gr.) en op slag gedood. Zijn echtge note waarschuwde voor de naderende auto, doch de man meende nog wel te kunnen oversteken. Het slachtoffer was vader van zeven kinderen. Advertentie Het betoog van de heer Burger had prof. R o m m e verwarringwekkend ge vonden door het voor te stellen alsof een frontale verandering is gekomen in onze po litiek. Dat is niet waar. Alleen de midde len zijn vernieuwd. Prof. De Quay zette uiteen dat wat minister Luns heeft gezegd niet een nieuw beleid is, maar een plechtige bevestiging van ons streven naar zelfbeschikkings recht voor de Papoea's. In het verleden is wel meer aan de Verenigde Naties verzocht waarnemers naar Nieuw-Guinea te zenden. (Men zie ook pagina 2) De hoofdprijs van de toto van zaterdag en zondag jongstleden groot 91.290. zal worden gedeeld door vier winnaars. Zij allen hadden vijftien resultaten goed. De tweede prijs 45.645 wordt ge deeld door 64 poolers. Zij behaalden veer tien punten. De derde prijs, een even hoog bedrag gaat naar niet minder dan 1120 deelnemers met dertien punten. JOHANNESBURG (UPI) De laatste uitslagen over het referendum tonen aan, dat de voorstanders van een republiek hun aanvankelijke achterstand aan het inha len zijn. Vanmorgen vroeg kwamen name lijk de uitslagen binnen. De stand was toen: 409.455 stemmen voor een republiek en 525.217 stemmen tegen. Dit waren de uitslagen van 82 van de 156 kiesdistrik- ten. De voorsprong van de tegenstanders van de republiek was toen teruggelopen tot 115.762 stemmen. De anti-republikeinen waren van me ning dat zij kunnen winnen, indien meer dan negentig procent van de stemgerech tigden naar de stemlokalen zou gaan. De meeste waarnemers denken dat het aan tal ja- en neen-stemmers ongeveer even groot zal zijn. DE FOTO 'S VOOR DE „KEN UW MIDDENSTAND" in de aparte editie van de Umuider Courant zijn gemaakt door C a rly1e Voorzichtigheid woont een verdieping lager dan beleid. Advertentie

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 25