Weer Nederlandse nederlaag in vrachtauto-afmetingen Steeds minder werkloze mannen in provincie Noordholland De jeugdonderneming, een spel om ernstig te nemen Vliegende smokkelaars bedelven Zuid-Amerika onder contrabande 'n Kwastje DECEDER steno-typiste (ttovton GEHUWDE DAMES DC1J verslaat A'damse club na zware strijd Westduitse militaire basis in België Werkloosheid vrouwen echter toegenomen Nederlandse Mij. voor Nijverheid en Handel neemt initiatief Duizend gulden voor Wit-Gele Kruis Batavieren zakken weer de Rijn af PLASTI COLOR (Nederlands) 11 Ministers van Verkeer in Den Haag Frans compromis-voorstel volgt Duitse verlangens V erk eersveiligheid Vermist meisje uit Velsen terecht Dammen in IJmuiden Lading van gezonken kustvaarder wordt gelost Interpellatieverzoek over Defensienota ingetrokken Alles koek en ei tussen die twee In dierenvellen op een vlot van boomstammen In dit dagblad Gevraagd VRAAGT VRIJDAG 7 OKTOBER 1960 De woensdag in Den Haag gehouden Europese conferentie van ministers van Ver keer heeft op het bclangrykste punt van de agenda, de regeling van de toegelaten maten en gewichten op de Europese autowegen, geen concreet resultaat opgeleverd. Men kan constateren, dat de vooruitzichten voor de Nederlandse, Italiaanse en Zwit serse vrachtrijders ongunstiger zyn geworden. Er bleek namclyk een ruime meer derheid te zyn voor een voorstel van de Franse minister van Verkeer, de heer Robert Buron, om de grootste toegelaten lengte van een vrachtauto met aanhangwagen op 16,5 meter te bepalen bij een totaal gewicht van 32 ton. Een truck met oplegger mag niet langer zyn dan vijftien meter, een en ander met een overgangstermijn tot einde 1965. Dit betekent een zwichten voor de bepalingen van de Westduitse Bondsrepubliek, welke na het mislukken van de in mei gehouden ministersconferentie over dit onder werp, hals over kop werden ingevoerd. De Nederlandse staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer E. G. Stijkel, die de conferentie heeft voorgeze ten, verklaarde ons na afloop, dat de ver gadering, waaraan zeventien Europese landen deelnamen, de voorstellen van mi nister Buron „voor kennisgeving" had aangenomen en dat zij geen enkele ver plichting inhielden. Volgens de heer Stijkel is het laatste woord over dit vraagstuk nog niet gesproken. Het komt op de aanstaan de ministersbijeenkomst van de E.E.G.- landen opnieuw aan de orde. Intussen bleek uit de woorden van de nieuwe president van de Europese confe rentie van ministers van Verkeer, de Oos tenrijkse minister Karl Waldbrunner, dat deze erop rekent, dat in de praktijk de aanbevelingen van zijn Franse ambtgenoot wel zullen worden gevolgd, zeker in mid- den-Eui-opa. Volgens de Oostenrijkse mi nister is het eenvoudig een zaak van geven en nemen. Voor de Nederlandse vracht rijders gaat het echter vooral om een ren- tabiliteitsprobleem: hun materieel is op een lengte van achttien meter berekend en hun hele bedrijfseconomie evenzeer. Nederland wil als uiterste concessie een lengte van zeventien meter aanvaarden. Nederland, Italië en Zwitserland, die over deze zaak gelijk denken, zijn echter ver in de minderheid. De Britse minister Ernest Marples heeft zich van stemming onthouden omdat hij onvoldoende gedocu menteerd was. Werd de Haagse conferentie voor Neder land op het punt van de maten en ge wichten van vrachtauto's een échec, iets meer voortgang werd geboekt op het punt van de internationale samenwerking ten behoeve van de verkeersveiligheid en de verkeerswetgeving. Er zal een inventari satie worden gemaakt van alle initiatieven, organisaties, acties en wat niet al op het terrein van de verkeersveiligheid in Euro pa. De resultaten daarvan zullen waar schijnlijk op ministerieel niveau worden besproken. Getracht zal worden door co ördinatie en taakverdeling het geheel van activiteiten ten bate van de verkeersveilig heid wat zinrijker te maken. Wat de harmonisatie van de verkeers wetgeving betreft werd geconstateerd, dat de door prof. mr.'A. D. Belinfante onder- De zestienjarige Annie Margaretha van Berghe uit Velsen, die sedert 27 september werd vermist, is terecht. Begeleid door een man is zij naar de woning van haar zus ter in Amsterdam gekomen, waar haar be geleider onmiddellijk verdween. Door tus senkomst van de politie is het minderjarige meisje, dat uit een inrichting was gevlucht, weer teruggebracht. Voor de Noordhollandse hoofdklasse competitie waren de reserve-dammers van Jozeph Blankenaar in IJmuiden op bezoek bij DCIJ. Dit tweede tiental van deze po pulaire Amsterdamse damclub speelt ook in de hoofdklasse sinds vele jaren met groot succes. Het is na een zware en inspannende wedstrijd gelukt dat de 128 overwinning in IJmuiden bleef, doch er is voor gevoch ten. De uitslagen luiden: DCIJ IJozeph Blankenaar II: 1. P. RoozenburgP. Goezinnen 20; 2. H. La- rosJ. Frans 20; 3. B. DukelC. Jacsch- ter 2—0; 4. P. v. d. BergJ. Westenborg 2—0; 5. ir. M. KrijgsmanD. Wisch 0—2; 6. V. MorseldJ. Aling 11; 7. II. J. Ger- revinkGroenenstein 11; 8. G. Postmi Veroney 02; 9. A. W, BeukcmaJ. Waayer 11; 10. L. VooysDe Vries 11; totaal 128 voor DCIJ. Jozeph Blankenaar had vier invallers voor A. Markus, Zurel, Knol en Remmers. DCIJ moest het wegens griep zonder Theo Tielrooy en T- Postma stellen, voor wie Vooys en Beukema meespeelden. Er wordt in deze hoofdklassecompetitie in een ander tempo gespeeld, namelijk 30 zetten per uur. Voorheen was dit 45 zetten per anderhalf uur. DCIJ had geluk dat de tegenstander van H. Laros de tijd over schreed in het eerste speeluur. Een tweede gelukje kwam aan het derde bord. Dukel vergiste zich door te snel spel. De Jozeph Blankenaar-m'an kon' winnen, doch over zag de foutzet van Dukel. Deze speelde daarna als een gewaarschuwd man en won knap. Nadat P. Roozenburg, en de zeer goed spelende toekomstige Noordhollandse kam pioen P. v. d. Berg, ook wisten te winnen, had DCIJ een 8—0 voorsprong. Remises van L. Vooys en A. Beukema brachten de stand op 10—2 voor DCIJ. Morseld en Ger- revink. de twee nieuwe aanwinsten in het DCIJ-tiental, kregen een moeilijke remise. Postma en Krijgsman zijn twee zwakke plekken in het DCIJ-team. Beiden ver loren. Postma is uit vorm en kan veel beter. Ir. M. Krijgsman zet zijn partijen uitstekend op, doch blundert bijna in elke partij. Maandagavond speelt het eerste tiental tegen Oostzaan. De opstelling van beide tientallen is alsvolgt: Oostzaan: W. Koning, J. W Schuws, P. Schaft, J. B. Koring, D. Muller, D. Veen, A. Koele, N. Sapaan, J. Abbing, D. v. Koogh. DCIJ is geheel vol ledig. Reserves zijn J. van Straaten en H. Swier. nomen poging om tot een uniforme Bene- lux-wetgeving voor het verkeer te komen, al een flink eind tot een groter deel van Europa is uitgegroeid. De conferentie heeft kennis genomen van een eerste rap port dat door een commissie ad hoe daar over is uitgebracht. Men zal nu door de vorming van een beperkte werkgroep op de ingeslagen weg voortgaan. Tevens is daaraan de opdracht verstrekt de straf rechtelijke gevolgen in de verschillende aangesloten landen van verkeersovertre dingen na te gaan om ook daarin tot een zekere eenheid te komen. Bergers zijn regelmatig aan het werk op het wrak van de „Fjellstö", de Noor se kustvaarder die op 16 januari voor de Waterweg verging. Het wrak ligt zes mijl buiten het noorderhoofd. De uit acht le den bestaande bemanning werd door een loodsboot gered. Door het gunstige weer kunnen duikers op het wrak werken. De ligging van de „Fjellstö" is weliswaar niet gunstig, maar men heeft goede hoop het wrak drijvend te kunnen maken en nog vóór de winter te bergen. Moeilijkheden veroorzaken de pakken blik en ijzeren buizen, die de la ding van de kustvaarder uitmaakten. Men tracht zoveel mogelijk van deze lading uit het wrak te verwijderen. Daarna worden de luiken dichtgemaakt en zal het wrak met lucht worden volgepompt. De gebor gen ijzeren buizen hebben weinig van het zeewater geleden en zijn nog goed bruik baar. ARENDONK (ANP) Het Westduitse leger zal de beschikking krijgen over een gebied van bijna honderd ha in de Bel gische gemeente Arendonk aan de Bel gisch-Nederlandse grens voor het inrich ten van een militaire basis. Na een ru moerige vergadering heeft het Arendonk- se gemeentebestuur, met de stemmen van de socialistische leden tegen, een voorstel goedgekeurd om dit terrein af te staan aan het Belgische ministerie van Lands verdediging, dat op zijn beurt de grond voor een periode van dertig jaar zal af staan aan de „Bundeswehr". Een overeenkomst tussen België en de Duitse Bondsrepubliek werd eerder dit jaar te Brussel tussen de wederzijdse ministers van defensie ondertekend, van Arendonk voerden naast andere ar gumenten aan, dat het gedenktegen voor de oorlogsslachtoffei-s op het terrein als gevolg van de oprichting van de Westduit se basis zal moeten verdwijnen. Op de basis zullen niet meer dan tweehonderd Westduitse militairen worden geplaatst. Het aantal werkloze mannen in Noord holland is in september verder gedaald van 3883 tot 3709. Daarentegen steeg het aantal werkloze vrouwen van 925 tot 1071. Het aantal openstaande aanvragen van Onderwijzen is de leerling voorbereiden op zijn toekomstige maatschappelijke taak en zijn persoonlijkheid helpen vormen. Het is kennis verschaffen, inzicht kweken en de ontwikkeling van karaktereigenschap pen bevorderen, waarmee de scholier van nu, straks als volwassene sterk staat in zijn werk en in de samenleving. Het onderwijs staat niet los van de we reld, maar er midden in en het onder houdt tenminste zo behoort het te zijn gedurig contact met de omgeving om de veranderingen daarin tijdig te onderken nen en zijn programma bij de gewijzigde eisen van de praktijk aan te passen. De school is geen ivoren toren, waarin de on derwijskrachten academische lessen ge ven, gericht op doelen die in geen enkel verband staan tot de actualiteit, maar zij dient een ware „leerschool voor het leven" te zijn, dat wil zeggen zij moet een goede fundering van kennis en inzicht geven, waarop de leerling later verder kan bou wen, wanneer hij in. de wereld staat. Ook in Nederland probeert men aan deze gedachte steeds beter vorm te geven, vooral nu ons land door de voortschrijden de industrialisatie meer goed geschoolde, bekwame en praktische mensen nodig heeft. Het contact tussen de school en het be drijfsleven bleek gelegd of verstevigd te moeten worden, want in de bedrijven leert men de eisen van de praktijk het bes te kennen. In deze richting is al veel ge daan. Docenten maken excursies naar di verse bedrijven en leerlingen worden in de gelegenheid gesteld ondernemingen te bezichtigen. Ook worden er op de scholen wel inleidingen gehouden door functiona rissen uit de praktijk. Maar toch, hoe nut tig deze methoden ook zijn, zij missen de aspecten van de eigen belevenis, het mee beleven, de actieve deelneming, die peda gogisch en didactisch van het grootste be lang zijn. Zelfwerkzaamheid, het dragen van verantwoordelijkheid, het zelf ervaren van de problematiek der produktie en be drijfsvoering in al hun facetten, kunnen op deze manieren niet gerealiseerd worden. Nu heeft de te Haarlem gevestigde Ne- derlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel een boekje verspreid dat de ti tel ,.De Jeugdonderneming" di'aagt en waarin op heldere wijze het een en ander over dit soort bedrijfjes wordt verteld. Een jeugdonderneming is een miniatuur bedrijf, geleid en volledig bezet door mid delbare scholieren, maar verder volko men identiek functionerend als zijn vol wassen broer. De idee komt uit de Vere nigde Staten, waar men met dit soort on dernemingen uitstekende ervaringen op deed. De heer H. Weidema, hoofddirec teur van G. H. Bührmann's Papiergroot handel n.v. te Amsterdam, besloot, na een bezoek aan Amerika, met een jeugdon derneming ook in Nederland eens een proef te nemen, want hij was voor de idee enthousiast geworden. Zo kwam in september 1956 de Eerste Nederlandse Jeugdonderneming „Iuventus Grafica" door samenwerking van een uitgeversbe drijf te Amsterdam, de directeur der Am sterdamse Grafische School, de Federa tie der Werkgeversorganisatiën in het Boekdrukkersbedrijf en de heer Weidema, tot stand. Daarna zijn er nog enige andere jeugdondernemingen naar dit eerste voor beeld gesticht. De Maatschappij voor Nijverheid en Handel wil thans verder aan deze idee vorm geven door de oprichting van een Stichting Jeugdondernemingen die de gedachte zal verbreiden en de op richting overal zal helpen bevorderen. Men kan dit initiatief zeker toejuichen, want de jeugdonderneming biedt de scho lieren van tussen de veertien en achttien jaar een prachtige gelegenheid tot het er varen van de vraagstukken waarmee de leiding en de uitvoerenden in een bedrijf dagelijks geconfronteerd worden. Een jeugdonderneming wordt „gespon- sored" door een bepaald bedrijf, dat ook iemand als adviseur voor de jeugdige di rectie ter beschikking stelt. Meestal is ook een docent als zodanig werkzaam. De leer lingen zijn immers nog jong en moeten al les nog leren, de adviseurs hebben daarom een specifiek pedagogische functie en moe ten trachten zoveel mogelijk door de jon geren onder eigen verantwoordelijkheid te laten verrichten. Die scholieren moeten een jeugdonder neming stichten waarvoor in de regel een naamloze vennootschap model staat haar laten draaien en haar vervolgens weer liquideren. Dit alles dient in een cur susjaar plaats te hebben, waarbij de on derneming één avond per week werkt. Zij bestaat gewoonlijk uit tien tot vijftien leer lingen van het uitgebreid lager, middel baar en voorbereidend hoger onderwijs en van lagere, uitgebreide en hogere tech nische scholen en bedrijfsscholen. De scho lieren hebben tot taak de onderneming pre cies zo te laten functioneren als dat bij een „echte" onderneming gebeurt, er wordt dus op normale voorwaarden gewerkt en zo zal aan het „sponsor" bedrijf huur voor ruimte en voor gebruik van de machines moeten worden betaald. Weliswaar be taalt men maar 0,50 of een gulden ar beidsloon per avond, maar verder poogt men de praktijk zoveel mogelijk te bena deren. De gefabriceerde produkten moe ten ook werkelijk verkocht worden, liefst met winst, hoewel het financiële doel niet voorop staat. De bedoeling is de scholie ren nieuwe en praktische ervaringen te laten opdoen, die ook voor hun schoolles sen belangrijk kunnen zijn. Corresponden tie, boekhouden, administratie enz. wor den in de jeugdonderneming immers pre cies zo nauwkeurig verricht als in de vol wassen onderneming. Maar tevens krijgen de scholieren gevoel voor het ondernemen, voor het risicolopen en verantwoordelijk heid dragen. De produktie in al zijn technische kan ten is niet van primair belang, het gaat veeleer om het beleven van de werkwijze der onderneming in haar geheel. Daarvoor zijn de bedrijfsbesprekingen van het groot ste (pedagogische) belang. In de Ameri kaanse jeugdondernemingen worden de meest uiteenlopende produkten gemaakt, van eenvoudig speelgoed en badzout, tot strikdasjes, een krant, bloemgieters en kandelaars toe. Het produktie-proces mag natuurlijk nimmer te ingewikkeld zijn. Het kapitaal voor de onderneming wordt door de scholieren zelf bijeengebracht door de verkoop van aandelen van f 0.50. De deelnemers zelf houden aandelen in bezit, mede om daarmee nog meer betrok ken te worden bij de gang van zaken. werkgevers om mannelijk personeel nam af van 13.207 tot 12.518 dat om vrouwe lijk personeel daalde van 8815 tot 8418. Het aanbod van jeugdig mannelijk per soneel liep terug van 550 tot 160, welke vermindering zich in hoofdzaak voordeed in de metaalnijverheid (220) en in de ad ministratieve beroepen (110). Als gevolg van seizoeninvloeden nam het aantal werkzoekenden in de horecasector toe met 170. Er was in september minder vraag naar arbeidskrachten dan in augustus, na melijk 700, waarvan in de metaalnijver heid 300 en in de administratieve beroe pen 230. Een en ander hield verband met een verminderde personeelsvraag als ge volg van de plaatsingen van jongere krachten. Tegenover een aanbod van 131 in de bouwnijverheid stond een vraag van 1715 (in augustus 1.884). Deze geringe daling hield waarschijnlijk verband met het tra ger afkomen van bouwvergunningen, waardoor, voornamelijk bij kleinere werk gevers, de bouwobjecten niet op elkaar aansluiten. In de metaalnijverheid daalde het aan bod van 406 tot 200 en de vraag van 5.178 tot 4.898. De sterke daling van de werk loosheid in deze beroepsgroep was een ge volg van de plaatsing van jeugdige werk zoekenden. De vraag naar personeel in de land bouw voor het rooien van aardappelen, bieten en gladiolen is sterk toegenomen, namelijk van 181 tot 385. Van het contingent Italianen dat in ons land tewerkgesteld zal worden zullen er ongeveer duizend in Noordholland worden geplaatst. Tot nu toe werden ongeveer vijftig Italiaanse arbeiders in diverse be drijven ingeschakeld. Het werkloosheidcij fer in Noordholland is met 0.8 percent van de afhankelijke mannelijke beroepsbe volking een der laagste van ons land. Al leen de provincie Zuidholland is met 0,7 percent lager. In het gewest Haarlem steeg het aan tal bij het arbeidsbureau ingeschreven werkloze mannen van 268 tot 297 (in sep tember 1959: 710). Het aantal openstaan de aanvragen van werkgevers daalde van 1276 tot 1178 (in september 1959: 1153). Wat de vrouwen betreft daalde het aan bod van 58 tot 57 en nam het aantal open staande aanvragen van werkgevers af van 958 tot 838 (in september 1959: 554). De fractievoorzitter van de V.V.D. in de Eerste Kamer, mr. H. van Riel, heeft in een brief aan de voorzitter van deze Ka mer medegedeeld, dat hij zijn verzoek in trekt om de minister van Defensie te mo gen interpelleren over de inhoud van de laatste defensienota. Op medisch advies kan de heer Van Riel pas na 16 oktober weer aan de beraadsla gingen van de Eerste Kamer deelnemen. Hij heeft als zijn mening te kennen ge geven, dat het zoeken naar een nieuwe geschikte datum dan weinig zin meer heeft, aangezien hij enige punten toch bij de algemene politieke beschouwingen ter spra ke wil brengen en vervolgens de behande ling van de begroting zelf dan spoedig in een zo nabij verschiet komt te liggen, dat een afzonderlijke bespreking van de door hem beoogde overblijvende vragen niet meer is te rechtvaardigen. Het vlot bestaat uit twee boomstammen van elk zes ton. Achterop het vlot is een soort hut van bijzonder onwelriekende koeiehuiden, waarin zich verder de ove rige benodigdheden voor de tocht, zoals schedels om uit te drinken, gerstenat, dob belstenen en leeftocht bevinden. Volko men echt dus. Na het vertrek uit Lobith vond het drie tal bij het Looveer in Huissen een gast vrije nederzetting in de vorm van het veerhuis waar het gerstenatbier niet uit schedels, maar uit een gewoon glas ge nuttigd werd. Ook was er hier een ge woon bed om uit te rusten van de eerste vermoeienissen, die niet gering zullen zijn geweest. Het is geen sinecure om met een dergelijk vlot tussen het scheepvaartver keer door te laveren. Het roer, waarvan het vlot is voorzien, was dan ook geen overbodige luxe. Overigens zal dit wel tot de dingen be horen die door de rijkswaterstaat zijn voorgeschreven, want om in de 20ste eeuw in alle primitiviteit de Rijn af te zakken, dat gaat nu eenmaal niet. In vier dagen hopen de „Batavieren" hun tocht naar Wijk bij Duurstede te vol brengen. In Zuid-Amerika maken smokkelaars thans op grote schaal van vliegtuigen ge bruik. Er gaat bijna geen week voorbij, of er zijn berichten over een ge heimzinnig vliegtuig, dat even geheimzinnige ladin gen op verlaten plekken komt deponeren. Een enkele keer wordt er zo'n toestel achterhaald, maar de meeste „lucht- smokkelaars" vinden op tijd een goed heenkomen. De smokkelvliegtuigen zijn volgeladen met nylon kousen. Zwitserse horlo ges, precisie-instrumenten, schrijfmachines, camera's en andere goederen waar veel vraag naar is. Doch soms vervoeren zij ook menselijke contrabande, zo als agenten van de commu nistische ondergrondse en politieke misdadigers. Sommige smokkelvliegers hebben hun basis in de Verenigde Staten en met name in Florida, waar kleine vliegtuigen aan par ticulieren worden verhuurd. Binnen Zuid-Amerika wor- len vele smokkelvluchten uitgevoerd tussen Argen tinië en zijn nabuurlanden Chili, Peru, Bolivia, Para guay, Brazilië en Uruguay. Er zijn op het ogenblik uiterst winstgevende zaken te doen met het smokkelen van draagbare transistor radio's van Brazilië naar Argentinië, waar zij voor driemaal deBraziliaanse prijs van de hand gaan. De Zwitserse regering heeft reeds verscheidene malen formeel geprotesteerd bij de Argentijnse overheid tegen het smokkelen van uurwerken naar Argentinië. Daarom heeft president Frondizi tijdens zijn recente bezoek aan Zwitserland aangekondigd, dat hij het invoerrecht op Zwitserse horloges zou verlagen. Maar ook dat heeft geen oplos sing gebracht. Nog steeds brengen de smokkelaars onderdelen van Zwitserse oorloges Argentinië binnen, ivaar zij dan ter plaatse vorden gemonteerd. Indien dan de „gouden" horloge- kasten, die er in Argentinië omheen zijn gezet, hun dans beginnen te verliezen, worden de Zwitserse fabri kanten er op aangekeken. Onlangs is een van de smokkelvliegtuigen uit Bra zilië door de politie achter haald. Het landde op het terrein van een grote boer derij ten noordwesten van Buenos-Aires, juist in het gezichtsveld van twee dou aniers. De piloot en een tweede inzittende namen de benen. In het vliegtuig vond men tienduizend Zwit serse horloges en negentig transistor-radio's. Later kwam uit, dat het toestel wekelijks dergelijke vluch ten had gemaakt. De Argentijnse autoritei ten houden nu een scherp oog op alle loodsen, waar vliegtuigen kunnen worden opgeslagen en ook op werk plaatsen, waar men extra grote benzinetanks voor vliegtuigen maakt. Men heeft ook een beroep op de boeren gedaan om elk vlieg tuig dat op hun terreinen landt, te signaleren. De uit gestrekte vlakke landerijen in Argentinië maken het gemakkelijk, clandestien te landen. ttw ft» k»« «a w kw» Erkend Plasticolor Dealer op klein kantoor te Haarlem Niet jonger dan 20 jaar. Brieven onder no. 3919 aan bureau van dit blad het voor het verpakken van haar chocolade-artikelen zo spoe dig mogelijk voor de ochtend-, middag- of avonduren. Inlichtingen en aanmelding dagelijks van 912 en van 2—5 uur (zaterdags van 9—12 uur) bij de afd. Personeel van de fabriek. Paul Krugerkade no. 45 te Haarlem. (Van onze Haagse redacteur) Van onze redacteur voor economie) Wij gel&ven dat de oprichting van jeugd ondernemingen alleen maar is toe te jui chen. Het Nederlands bedrijfsleven kan hiertoe door het brengen van zeer geringe offers bijdragen en wij hopen dat het dat ook zal willen doen, want we geloven niet dat de jeugd afzijdig zal blijven, daarvoor schuilt er in de Nederlandse jongere ge neratie nog ondernemingslust genoeg. Morgen is het dieren dag in IJmuiden. Het valt ivelisiuaar een paar dagen na werelddierendag (4 oktober), maar wat doet het ertoe. Het dier moet het hele jaar in een goed blaadje staan, zo hebben de organisa toren van de jaar lijkse hondenparade in Velsen gezegd. En daar hebben zij ge lijk in. Als de men sen nou net zo lief voor elkaar zijn als de hond voor de poes en de poes voor de hond (op deze foto), dan kan er nog heel wat van onze wereld terechtkomen. De af deling V eisen-Bev er - wijk van de Neder landse Vereniging tot bescherming van die ren wil de verhou dingen tussen men sen en dieren verbe teren, want die is ook nog lang niet zoals het wezen moet. Hoe het dan wel kan zijn, laat de af deling morgenmiddag zien in de grote ga rage van de firma Van Oosten aan de Vechtstraat te IJmui den. Daar zullen kinderen meer dan honderd honden en hondjes laten zien. Wie het best ver zorgde dier heeft, wint een mooie prijs. In het Doopsgezind Wijkgebouw te Zaandam heeft de heer J. A. Stals penningmeester van het Wit-Gele Kruis afdeling Velsen, uit handen van de voorzitter van de Kinderpostzegel actie, de arts M. Vromen uit Den Haag, duizend gulden in ontvangst mogen nemen. Een verslag over deze gebeurtenis heeft men in ons blad van gisteren kunnen lezen. De Rijn tussen Lobith en Wijk bij Duur stede biedt dezer dagen een vreemd tafe reel. Drie Batavieren, twee mannen en een vrouw, voorzien van weelderige haar dossen, knotsen, vervaarlijk gehoornde helmen en gehxdd in dierenvellen bewe gen zich namelijk op een vlot van boom stammen stroomafwaarts, daarbij de ver halen uit de geschiedenisboekjes met nieu we bewijzen stavend. Overigens is dit niet zo zeer de bedoeling, wel echter om de wederwaardigheden van onze trekkende voorvaderen aan den lijve te ervaren. De Batavieren zijn in werkelijkheid journalis ten, die uit deze tocht ongetwijfeld een smeuig verhaal zullen weten te halen. Dat komt hun trouwens wel toe ook want de voorbereidingen waren niet gering. ts uw advertentie omkleed met het vertrouwen, dat dit dagblad heeft '♦Plastlcolor: de moderne verfvoor houtwerk en me* taal, voor wande» en plafonds» Een weelde CEDERSTRAAT 31 IIMUIDEN-O. - TEL. 5610 PLANETENWEG 68 ÜMUIDEN - TEL. 8107

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11