Groen Co. Veel uiteenlopende films, weinig studentikoze grapjes De Nederlandse Opera vergastte Haarlem op briljante Bedelstudent Exposities in Amsterdam NAAIMACHINES Vijfduizend jaar Egyptische kunst in het Rijksmuseum De negen Muzen PROCO Albert de Klerk gaf eerste uitvoering van orgelconcert van Lieven Duvosel ENGEL Glorieus rentree in de Spaarnestad Centrale Verwarming Oliestook-instaHaties Morgen haarwassen met crème shampoo met ei CINESTUD FILMFESTIVAL Kamermuziekavonden onder auspiciën van de Volksuniversiteit Geen Oostduitsers naar Nederland Voor poging tot moord Zy2 jaar gevangenisstraf Trouwring tussen tomaten naar Duitsland tampons Gezamenlijk formulier gebed in alle Europese kerken VRIJDAG 7 OKTOBER 1960 Onder de vorige directie van de Nederlandse Opera werd de Haarlemse Stads schouwburg als plaats van representatie uitgeschakeld, wegens gebrek aan orkestruimte en wegens andere bezwaren. Het huidige bestuur blijkt hierop te zijn teruggekomen, want donderdagavond kreeg Haarlem de gelegenheid de met grote opmaak gemonteerde klassieke operette van Millöcker „Der Bettelstudent" in de gezellige „bonbonnière" van het Wilsonsplein mee te maken. Maar nu leek het wel alsof de Haarlemmers, die, zoals bekend, voor operettevoorstellingen toch doorgaans veel belangstelling tonen, aan dit „wonder" geen geloof hadden kunnen hechten. Slechts een handjevol mensen waagden het getuige te komen zijn van deze koersverandering van de Nederlandse Opera. Laat ik het een be treurenswaardig misverstand noemen en de hoop uitspreken, dat het niet moge leiden tot een definitieve breuk. Immers de Nederlandse Opera zou voor be paalde werken van haar repertoire, de Mozart-opera's bijvoorbeeld, in de Haar lemse Schouwburg een ideale wijkplaats kunnen vinden, op voorwaarde natuur lijk dat ons publiek zich niet afzijdig houdt. Deze opvoering van „Der Bettelstudent" is een reprise zij net dan met een paar belangrijke wijzigingen in de solis tische bezetting van de montering die in het voorjaar te Amsterdam in scène ging onder regie van Pichler en muzika le leiding van Paulik, beiden van de Volksopera te Wenen en die, zoals ver teld werd, een geti'ouwe kopie werd van de opmaak, die het werk in de Donau- stad tot een blijvend succes maakt. Harry Wich had zich beijverd om decors en kos tuums te ontwerpen, die aan de Weense conceptie het nodige luxueuze karakter gaven. Het Amsterdams Ballet kreeg een taak met een effectrijke „Einlage" en zelfs een harmonieorkest van een dozijn muzikan ten werd in de figuratie opgenomen. Het werd toen, met Erna Spoorenberg in de vrouwelijke hoofdrol, een briljante verto ning. En hetzelfde kunnen wij zeggen van deze reprise, die qua regie en algemene opmaak gelijk was aan de première van maart jongstleden. Sommige wijzigingen in de bezetting betekenden zelfs winst; zo bij voorbeeld de „Bedelstudent" van Jo- hann van der Zalm, de „student" van Ru- dolf Kat en vooral de Opaluiski van Dago Meybert, die met zijn stem en figuur de gedroomde „buffon" van de bezetting bleek. De alt Lidy van der Veen en de sopraan Nel Duval behielden hun partij in het solistenteam en zij waren lang niet de minsten van de vocale krachten. Het geval deed zich nu voor, dat Nel Duval, wat haar spel en zangkwaliteiten betreft, beter aan haar trekken kon komen, nu ze niet meer in de schaduw stond van een Erna Spoorenberg. De scène in III van Nel Duval en Rudolf Kat werd zowaar het vocale hoogtepunt van de avond; trou wens zie ik met belangstelling dat deze tenor geleidelijk als eersteplansrol naar voren komt. Mizzi van der Lanz maakte in de partij van Laura dus de vrou welijke hoofdrol, die ze van Erna Spoo renberg overnam een aanvaardbaar de buut; zij beschikt over een goed en krach tig geluid. Ook Ilse Bresser (als travestie in de rol van Richthoven) behoorde met een goed resultaat tot de nieuwe krach ten van de bezetting, en haar gezellen van het officierenkwartet Wim Koop man, Gé Genemans en Jos Borelli ge droegen zich in het ensemble als doorge winterde veteranen, evenals Chris Taver ne, die een merkwaardig type van een gevangenbewaarder voorstelt. Het ballet wist op de betrekkelijk ge ringe ruimte van het toneel de choreogra fie van Alan Carter tot een briljant suc ces te maken. Welbeschouwd begint de operette van Millöocker ouderdomskwalen te vertonen; ondanks het feit dat regisseur Pichler de tekst reeds omgewerkt heeft, vallen som mige tonelen te lang uit. Ook moet men de ouderwetse manie van de „couplet ein lage" er in voor lief nemen; maar dat is het vervelendste niet; dus „Schwamm d'r über!". Overigens is er alles aan ten koste gelegd om het werk tot een schitterend spektakel te maken. Ik geloof niet dat al eens ooit te voren in de Haarlemse Stads schouwburg een operette met zoveel luxe en vocale glans vertoond is. De muzikale leiding van deze reprise was toevertrouwd aan de jonge dirigent Leo Driehuis, die in een intermezzo bewees het orkest bijzonder fraai te kunnen laten mu siceren. Verder heeft hij, voor wat het samenspel van solisten, koor en orkest be treft, een vruchtbare „generale" gehad. Laat dit een winstpunt zijn tegenover het gebrek aan belangstelling vanwege het Jos. de Klerk Advertentie BLOEMENDAAL telefoon 54855 Max Tailleur terug. Zwaaiend met een nieuw Amerikaans hoedje en verwelkomd door vele kennissen en vrienden is Max Tailleur op Schiphol teruggekeerd van zijn grote wereldreis. Cursus „Ons Lcekenspel". Daar het jeugd- en amateurtoneel nog steeds te kampen hebben met een groot tekort aan bekwame spelleiders, organiseert de stich ting „Ons Leekenspel" te Bussum in de komende maanden enkele cursussen, die bestemd zijn voor onderwijzers, leraren, jeugdleiders, regisseurs van het amateur toneel en andere belangstellenden. Heinrich Böll. Voor het genootschap Nederland-Duitsland zal de schrijver Hein rich Böll uit eigen werk lezen. Zijn voor drachten zullen gehouden worden in Am sterdam op 17 oktober in het Internatio naal Cultureel Centrum, paviljoen Vondel park, in Utrecht op 18 oktober in samen werking met de r.-k. Openbare Leeszaal en met de Utrechtse Katholieke Boekhan delaren, in de blauwe zaal van Esplanade, in Rotterdam op 20 oktober, in het Martin Behaimhaus en in Den Haag op 21 ok tober, in het Tweede Vrijzinnig Christelijk Lyceum. Abstracte-kunstprys. De Nederlander Henk Peeters heeft te Lausanne de zeven de prijs van de Prix Suisse 1960 voor ab stracte kunst ontvangen. De eerste prijs werd uitgereikt aan de Spanjaard Roman Valles, gevolgd door zijn landgenoot Ta bara. De jury bestond uit. dr. Huggler, dr. Franco Russoli, J. E. Cirlot, Peillex, Mon- nier, Leichtli en Kasper. Hans Albers-Stichting. Hans Albers heeft 100.000 mark nagelaten voor een Hans Albers-Stichting ten behoeve van oude zeelui in Hamburg. Hans Albers, die 24 juli overleed, was van geboorte Ham burger. In de film „Das Herz von St. Pauli" traden zes gepensioneerde zeelui ais figu ranten op. Pablo Casals. Pablo Casals heeft erin toegestemd als solist zowel als dirigent op te. treden op het internationaal kamermu- ziek-festival dat volgende zomer in Israel wordt gehouden. Comité voor lichte muziek. Verbetering van de Nederlandse lichte muziek in al haar geledingen is de doelstelling van het Comité voor Nederlandse Amusementsmu ziek Conamus, dat kortgeleden door de Buma (Bureau voor Muziek Auteursrecht) in het leven werd geroepen. Voorzitter is Gerard van Krevelen. Conamus wil het peil van de Nederlandse lichte muziek verhogen door allen, betrokken bij de tot standkoming daarvan, bij hun creatieve arbeid behulpzaam te zijn en die te stimu leren door onder andere het beschikbaar stellen van jaarlijkse prijzen (de Gouden Harp) en het propageren van deze muziek in binnen- en buitenland. Advertentie Kijk in dt spiegel: uw haat lijkt jonger, is jonger en van een ongekende schoonheid. Dit is het geheim van de nieuwe Proco Crcme shampoo in tube. Een totaal nieuwe shampoo voor gerond en golvend haar. Extra voordelig I Voldoends voor ca. 8 waasingsn fMtnt frcdoK dn pr/atl Het is ongeveer twintig jaar geleden, dat de Vlaamse toonkunstenaar Lieven Du vosel van onze stad, waar hij voor het vervullen van een taak als koordirigent was komen wonen, afscheid nam. Zijn vertrek was een groot verlies voor het Haarlemse muziekleven. Van Duvosel kon gezegd worden, dèt hij waarlijk componist was en deze muzikale gerichtheid was bij hem zeker niet aan een kleine periode van zijn leven gebonden. Kort voor zijn dood nog legde hij de laatste hand aan een orgelwerk „Drieluik" genaamd, dat hij opdroeg aan de Haarlemse organist Albert de Klerk. In ons blad van dinsdag heeft men bijzonderheden betreffende Duvosels compositie kunnen lezen. Ik wil mij nu beperken tot het geven van indrukken over de uitvoering van „Drieluik" door Albert de Klerk op het gemeentelijke orgelconcert, dat donder dagavond in de gemeentelijke Concertzaal werd gegeven. Onder het begrip „studentenfilms" vallen zowel de films van studenten, voor wie het filmen alleen maar een hobby is, als de films van leerlingen van filmacademies. Beide categorieën waren royaal vertegenwoordigd in het deze week gehouden inter nationale festival voor studentenfilms, door de ASVA, de Algemene Studenten- Vereniging Amsterdam, in het Amsterdamse Kriterion georganiseerd. Dat festival wordt zaterdagavond besloten met een filmbal, waarnaar men ook een aantal beroemdheden uit de „officiële" cinematografie hoopt te krijgen en daar zal dan ook bekend worden gemaakt, welke films de jury heeft onderscheiden met de door verscheidene lichamen beschikbaargestelde prijzen. Tussen de twee genoemde categorieën films bleek veel verschil te zijn. De „hobby-films" toonden dikwijls een primitieve techniek, maar een kennelijk plezier in de filmerij; in de andere groep bevonden zich verscheidene volstrekt-voldragen filmwerken van grote kwaliteiten: Uit vier Oosteuropese landen waren films van leerlingen van filmacademies inge zonden en in die landen stelt men de jonge cineasten blijkbaar zeer royaal mensen, geld en materiaal ter beschikking. Zo kon het dus gebeuren, dat hierbij een (buiten gewoon mooie) Russische film in vertoning kwam, „Het Veulen", waarvan de pro- '■duktiekosten stellig enige tonnen moeten hebben bedragen! Is het dan nog wel mogelijk, van een studentenfilm te spreken? Deze uitvoering, die de première van het werk werd heeft mij getroffen als mani festatie van het grote, ja magistrale vak manschap van de componist, die als hoog bejaard kunstenaar een uitzonderlijke con- trapuntische bedrevenheid dienstbaar kon maken aan het tot stand brengen van een kunstwerk, waarin naast een levendige be wogenheid, ook een grote bezonkenheid tot uitdrukking werd gebracht, ongetwijfeld verrassend voor degenen, die de emotionele kunstenaar hebben gekend. Bijzonder zwaar zijn de eisen, die Du vosel aan de vertolkers van „Drieluik" stelde. Daarbij diende de orgelkunst van Albert de Klerk hem als richtsnoer. Men zal begrijpen, dat Albert de Klerks spel bij deze eerste uitvoering het orgelwerk Een bezoek aan de Amsterdamse exposities deze maand kan door de verscheiden heid van het vertoonde niet veel meer zijn dan een bloemen plukken in een volle weide. De veelheid van het naar mijn voorkeuren geplukte is dan misschien aan beveling genoeg voor een bezoek aan deze exposities. In de eerste plaats is er dan de tentoonstelling van tekeningen (en aquarellen, als men wil) van Corneille in het prentenkabinet van het Stedelijk Museum. Om enig vooroordeel tegen Corneille's voor velen nog zo moeilijk te genieten kunst weg te nemen, heb ik wel gewezen op vroegere prestaties van hem. Of ik daar nu enige Matisse-achtige tekeningen uit 1943 daartoe moet rekenen, weet ik niet. Zeker wel een aquarel uit 1947, die ik hier voor het eerst ontmoette. Jammer dat Corneille's titels van zijn werken hier in het Frans vermeld zijn, omdat zij toch ook enige leidraad tot begrip voor zijn werk kunnen betekenen. Deze expositie sluit 31 oktober. Tot 17 oktober is in de Nieuwe. Vleugel de tentoonstelling van de Grafische te zien. Men vond voor deze expositie enige beeldhouwers bereid enig werk af te staan. Voor het grootste deel zijn het beeldhou wers van wier kwaliteiten ik de laatste tijd meer met enthousiasme mocht getui gen. Vergeef me dus ook hierom een be perken tot een opsomming. Mari Andries- sen vertoont onder meer het nieuwe ont werp voor Johannes de Evangelist. Verder ontmoeten we portretten van Dannenburg, Eva Mendlik, Wezelaar, Ek van Zanten en Titus Leeser, die koppen naar de dichters A. Roland Holst en J. Bloem modelleer de. Van P. Grégoire zijn er een aantal pen ningen. Voorts zijn vertegenwoordigd H. van Lith, Renze Hettema, Gooitzen de Jong, Nic. Jonk, de in onze buurt bekende Theo Mulder, Gerarda Rueter, J. Steren- berg en E. Wezelaar-Dobbelman. In het bijzonder vraag ik dan nog aandacht voor de zuster van de laatste, mevrouw T. Son- daar-Dobbelmann, omdat wij haar werk minder vaak tegenkomen en het ook zo de moeite waard is dat te kennen. Herdacht worden met een grotere ver tegenwoordiging J. M. Graadt van Roggen en Jan Wiegers, geraffineerd met zijn gra fische middelen en ontwapenend eenvou dig van expressie. Basart en Berserik kwa men bij de Deltawerken Vrouwenpolder tot boeiende resultaten. Buytendijk ver rast met een geestige Mandril. Veldhoen, gelijk de hier ook vertegenwoordigde Huig ons bekend door de exposities „In 't Goede Uur", vond in Spanje nieuwe onderwerpen. Roland Holst blijkt een welwillend model, want ook Strik maakte nu zijn portret, dat even doet glimlachen. Van de overige 42 vertegenwoordigden zeggen de namen van Jeanne Bieruma Oosting, M. C. Eschei', Dirk van Gelder, Huub Gerritse, J. M. Luutge, Nono Reinhold en G. V. A. Röling de lezer voldoende. In het Museum Fodor (tot 24 oktober) en bij Mak van Waay (tot. 17 oktober) kan men eigen oordeel vergelijken met dat van de jury's voor respectievelijk de Wedg- woodprijs en de Talensprijs. Het is altijd moeilijk omdat het vertrouwen mee gaat tellen, dat een grotere gemeenschap al in het werk van een bepaalde figuur koes terde. Jan van Heel beschaamt met zijn bekroonde schilderij dat vertrouwen niet. Of nu de firma Wedgwood, die zich ver plichtte het eervol vermelde schilderij aan te kopen, zo gelukkig met jury-oordeel is als Van Heel dat kan zijn, lijkt me nog een vraag. Eervol vermeld werd een flod derig stilleventje van Van Gulik. Swage- makers dong mee met een allerplezierigst stilleven van originele compositie. De hier voor genoemde Huig zond een aantrekke lijke vondst in, een vondst die echter meer de Franse schilder Bonnard toekomt. Onder de slechts twintig voor deze expo sitie uitgezochte schilderijen valt zeker nog op een stilleven van Van Herwijnen en een interieur van de meesten onzer nog onbekende maar wel wat belovende W. F. Voet. Gezien het aantal zaten we hier wel in een schrale hoek van de weide. Wat kwaliteit betreft blijft dat verder zo ook bij Mak van Waay, waar het aantrekke lijke werk gehinderd wordt door het vele van kleur schreeuwende dat er zo nauw op hangt. Engelmans aquarel zagen we al bij M. L. de Boers aquarellententoonstel ling. Cuppens naaktje bij St. Lucas en Löbs opening van een schilderijententoonstel ling bij Arti naar ik meen. Mooi is Nols' kleine landschap, raak Jutta Metzgers por tret van haar collega Sierhuis. Ook het pas voor de televisie optredende „genie" Cre- mers mocht de jury welgevallig werk in sturen. Tot 24 oktober exposeert! bij Arti de tweede groep leden van dit najaar. Omdat de subsidieregeling van het rijk pas na 1 oktober in werking trad, is uit het werk van de vorige groep van iedere deelnemer nog een werkstuk gehaald om geëxposeerd te worden naast de wat dunne inzending van de tweede groep. Men behoeft van de nauwkeurige schilderwijze van een Van Tongeren niet te houden om toch te erken nen, dat hij wat betreft kleur winsten boekte en zijn ernst te waarderen. In dit geheel heeft zijn werk een zeer eigen en ook sterke klank. Weer merkte ik werk van Röling op, weer deed me Striks por tret van Roland Holst plezier. Sympathiek zijn de portretten van Georg Rueter, feller die van Sjollema, lief dat vrouwekopje van Swagemakers. MevrouwWestendorp is vertegenwoordigd met goede stillevens in waterverf, Jacoba Surie met goede in olie verf. Van Royaards' inzending trok mij het meest het dubbelportret van een jongen en zijn moeder. Ontroerend en geestig is Sorella's Franse bulldogje, fijn zijn de kleine plastiekjes van A. Teeuwisse. Bob Buys Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTRAAT TEL. 14444 181 in al zijn schoonheid, geaccentueerd door de transparante tekening van de polyfone structuur en door uitnemende register- kleuren, heeft doen horen. Deze vertolking kon gelden als een treffende hulde aan de componist, die een uitvoering van zijn werk niet meer mocht beleven. Het tweede moderne orgelwerk, dat dit gemeentelijk orgelconcert van zoveel be tekenis deed worden, was de „Suite, in modo conjuncto" van Anthon van der Horst. Een stoutmoedige klankentaai klinkt uit deze zeer geavanceerde Suite, waarvan de muziek geformeerd werd met toon reeksen, gemaakt door samenvoeging van toonladder-fragmenten. Zeker een gedurfd procédé, dat echter voldoende ruimte liet voor een muzikale inspiratie, die in vrij heid werkzaam was voor de Toccata, en die de Fuga, ondanks of juist door de ge bondenheid aan de wetten der contrapun- tische vorm, een indrukwekkend hoogte punt deed worden. De prachtige vertolking van Albert de Klerk, opvallend vaak door een uitnemende keuze van klankkleuren (Trio capriccioso!), bracht de vrij vele toe hoorders tot warme bijval. Bij de aanvang van het concert hadden zij reeds genoten van de fraaie Fantasie in f van W. A. Mozart en van de aan sluitende Pastorale van César Franck, waarvan de muziek op het Cavaillé Coll- orgel van de Concertzaal het ideale klankenpalet vond. P. Zwaanswijh Het Haarlemse comité voor kamermu ziek organiseert tijdens het seizoen 1960- 1961 in de Haarlemse concertzaal vier ka mermuziekavonden, waarvan de eerste gegeven wordt op 26 november. De Spaan se pianist Eduardo Del Pueyo geeft op de avond van deze dag een recital, waarbij hij werken van Beethoven uitvoert. Na de pauze speelt hij enige Spaanse werken Het Italiaanse Boccherini kwartet geeft op 30 november een uitvoering van wer ken van Haydn. Boccherini en Schubert. Woensdag 25 januari geeft het Franse Trio Pasquier, met medewerking van Jean Antonietti en H. de Vries een uitvoering van werken van Beethoven, Roussel en Schubert. De pianist Nikita Magaloff sluit deze meester-serie tenslotte op maandag 13 maart met een recital, waarop hij werken speelt van onder anderen Scarlatti en Cho pin. Een woordvoerder van 't ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag hoeft meegedeeld, dat de westelijke Grote Di ie bepaalde maatregelen hebben genomen in verband met door de Oostduitse autoritei ten ingestelde beperkingen op het reizi gersverkeer, die in strijd zijn met do statu van Berlijn. Nederland heeft zich bevtvd verklaard ook maatregelen te nemc-n, op dat die van de bondgenoten effectief zullen zijn. Daarom worden geen réis faciliteiten aan Oostduitsers verleend, tenzij er over wegende redenen zijn om een uitzonder.ng te maken. Op 15 oktober wordt in het Rijksmuseum in Amsterdam de grote expositie „Vijf duizend jaar Kunst uit Egypte" geopend; een unieke expositie, want dit is de twee de keer sinds 1867 dat kunstschatten uit de musea van Cairo en Alexandrië over de Egyptische gren zen worden gestuurd. De tentoonstelling wordt aangevuld met enkele kostbare stuk ken uit Nederlands bezit. De foto toont de plaatsing van een der stukken, een al basten sfinx van Toetmosis III, ge vonden in Karnak. Daarnaast een schit terend fragment uit een Nubische groep. De inzending van de nationale Egyptische musea omvat 230 stukken, die van het Rijksmuseum van Oudhedeji te Leiden vijfentwintig. De inrichting der expositie, geschiedt naar ontwerp van Dick Elffers. Wat bescheidener van opzet, maar ar tistiek eveneens bijzonder succesrijk wa ren vrijwel alle films van Polen en Tsje- choslowakije, met als uitschieters een Tsjechisch filmpje over een episode in de oorlog, „Een mondvol", en twee prach tige Poolse filmpjes, de experimentele Twee Mannen en een Kast, die destijds reeds bekroond is op het Wereldfestival van de Film te Brussel, tijdens de Expo, en „Portret van een man met medaillon", een heel poëtisch werk. De Polen trekken zich, tot heil van hun filmkunst, niets aan van de theorieën over het „socialistisch realisme" in de kunst ze durven ook in de film enig surrealisme best aan. Daar entegen bleken de Oostduitse films ofwel ronduit slecht, ofwel zeer conventioneel en merkwaardig kleinburgerlijk. Hetzelf de geldt trouwens voor de Westduitse fes tivalbij drage. Bij de film van leerlingen van film academies of van filmafdelingen van ge wone universiteiten onderscheidden zich, wat het westen betreft, enkele Amerikaan se werkjes, met name Time out of War, dat fotografisch slecht, maar uitstekend van story, sfeer en regie was, Have I told you lately that I love you en J. utumn, beide ook technisch zeer behoorlijk. Een aardige satyre bleek The End of Summer, eveneens van de Verenigde Staten, en een aangrijpende aanklacht tegen de dood straf was de Britse film Rope. In deze categorie kwam voorts ook onze eigen Nederlandse Film-Academie goed voor de dag, met een grappig trucfilmpje, Lichtenbrigade, en met een korte speelfilm, die een soort mo dern sprookje vertelt, Moreelse Park. Bij de films van studenten wier filmi sche werkzaamheden uitsluitend lief hebberij zijn en die meestal met een zeer beperkt budget moeten werken, toonden de studenten van Cambridge een afgrijselijk slecht-gefotografeerde maar van geest bruisende, parodisti sche film over de stad van hun univer siteit, vol heerlijk-gekke grapjes: Ten Thousand Talents. In deze cate gorie zagen we ook een aardig werk je van de Denen, Hekserij getiteld, goed-gespeeld en goed-geregisseerd, Vermelding verdient een humoristische Noorse film, Verboden Vrucht, ook goed-gespeeld en goed-geregiseerd, maarwaarvan het verhaal volledig gegapt bleek te zijn: een bekende Franse speelfilm, De Zeven Hoof j - zonden, heeft in haar schildering van de gulzigheid reeds jaren geleden pre cies hetzelfde verhaal verteld! Nederland vertoonde enkele goede ex perimentele films van Rens Groot, het na jaren nog steeds te waarderen grapje Koe- koekswals, van Emile van Moerkerken, en voorts o.a. de lustrumfilm van de Leid- se studenten, Een hagedis teveel. Een speelfilm van 35 minuten, waarin een niet geheel aannemelijk scenario een zeer re delijke vorm heeft gekregen en goed ver tolkt wordt. Van mensen, die meer vtr- stand van biologie hebben dan schrijver dezer regelen hoorde ik, dat de hagedis van de film in feite een salamander was, maar dat kan wel een studentengrapje zijn geweest Over studentengrapjes gesproken, het is opvallend, dat onder de circa tachtig ver toonde films uit twaalf landen zich slechts heel weinig „typisch-studentikoos" werk bevond. Ten Thousand Talents van de Britten behoorde daartoe, maar die vorm de dan ook een uitzondering, zoals Bom Again, van de Amerikanen, die eerder van heilsoldaten dan van studenten afkomstig leek, een ander uiterste vormde. De reacties van het festivalpubliek, dat grotendeels uit studenten bestond, waren heel eerlijk, soms enthousiast, soms lauw, soms ronduit afkeurend. Dat laatste was misschien niet leuk, als de makers van zulk een film zich in de ereloge in de zaal bevonden.. In de pauzes werd er veel en heftig over de films gediscussieerd door het jonge pu bliek. Dat is misschien wel een van de beste resultaten van dit geslaagde studen- tenfilmfestival! Zoals bekend zal zaterdagavond in Kras- napolsky te Amsterdam de slotavond van Cinestud worden gehouden. In aanwezig heid van staatssecretaris mr. Y. Scholten, die namens het ministerie van O., K. en W. een map met origineel grafisch werk over de deltawerken zal uitreiken, worden zeven bekroonde films vertoond, waarna de prijzen zullen worden uitgereikt. In totaal zijn er twaalf prijzen beschikbaar gesteld, variërend van de ereprijs, een zilveren medaille uitgeloofd door Prins Bernhard. tot de prijs voor de stomste film, uitgeloofd door Propria Cures. Voorts worden o.m. bekroond de beste Nederlandse film, de beste niet op een school vervaardigde film, de meest expe rimentele film en de beste documentaire. De prijzen zullen worden overhandigd aan de producer van de winnende film, of, in dien deze niet aanwezig is, aan de diplo matieke vertegenwoordiger van zijn land. Na de prijsuitreiking begint het eerste filmbal van Amsterdam, dat o.m. zal wor den opgeluisterd door de aanwezigheid van Jean Luc Godard, regisseur van „A bout de souffle" en „Le petit soldat", Bert Haanstra, Fons Rademakers, Albert Mol, Kees Brusse, Ralph Levy, winnaar van de Emmy van het jaar 1959 (de Oscar voor televisie) en officieren van U.S.S. Boston, de Amerikaanse oorlogsbodem die op het ogenblik een bezoek aan Nederland brengt. Jan Koomen De rechtbank in Utrecht heeft de 50- jarige metselaar G. T. uit Utrecht, die heeft terechtgestaan wegens bedreiging met zware mishandeling en poging tot moord conform de eis veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenis straf. De man wilde op Hemelvaartsdag zijn vrouw bezoeken, die in Utrecht samen woont met een 45-jarige autohandelaar. Met een dolkmes en een ploertendoder kwam T. naar de woning van de auto handelaar. Diens broer verzocht de metse laar weg te gaan. T. bedreigde hem met zijn dolkmes en toen de autohandelaar kwam aanlopen, stak hij in het wilde weg om zich heen. De autohandelaar verde digde zich met een troffel en gaf de met selaar een slag op het hoofd, waardoor hij het linkeroog moest missen. De firma G. van Daalen in Naaldwijk heeft van een Duitse relatie bericht ont vangen dat in een kist tomaten, die van Nederland naar Duitsland is geëxporteerd, een trouwring is gevonden. De ring draagt de inscriptie „Marie - 26-12-51". De Duitse firma is er echter niet zeker van dal de kist tomaten uit het Westland afk mistig ,s. Advertentie Want de o.b.-methode is beter om de volgende redenen: o.b. geeft Onmerkbare Bescherming: o.b. tampons, inwendig gedragen, voelt men niet, merkt men niet, ziet men niet. Gemakkelijke toepassing: Bij o.b. tampons heeft men geen schuif- koker nodig. Men kan ze meenemen in het kleinste tasje en na gebruik onge merkt wegdoen. Volkomen bewegingsvrijheid: Niet langer gehinderd door gordel, zwachtel of spelden, kunt u gewoon alles blijven doen: sport, fietsen, dan sen, uitgaan, baden enz. Onopvallend: o.b. tampons kunnen zich niet aftekenen onder dunne, nauwsluitende kleding of badpak. Absoluut safe: Men voelt zich overal en onder alle om standigheden veilig beschermd. Medisch verantwoord: Wetenschappelijk onderzoek in Ame rika en vele Europese landen heeft aan getoond, dat de o.b. methode aan alle eisen van de moderne hygiëne voldoet. Het zal u du'de^£ .methode hier kun- meer uitvoerige, ge^ 0.b.-tampons. a^ssgys.'»"* blanco envelop. - de moderne hygiëne Per pakje van 10 tampons voldoende voor maandelijks gebruik. 2 Normaal f 1... Speciaal f 1.25 m m m "Hierlangs uitknippen 1 Aan Drogerijen Mij., Mijdrecht I Gelieve mij te zenden, gratis en franco, I uw brochure met proefpakjeo.b.tampons' I Naam Adres Woonplaats l:i (Blokletters s.v.p.) In alle Europese kerken zal voortaan op aandrang van de Russische bisschop Wendland een gezamenlijk formulier-ge bed gebeden worden voor elkaar en voor de eenheid der kerk. Dat besloot de confe rentie van Europese kerken in Nyborg (Denemarken), op voorstel van een dei- vier werkgroepen die zich met de arbeid van de conferentie in de toekomst bezig hield. Er komt een driemaandelijks tijdschrift over het werk van de conferentie en be gin september 1962 wil men weer in Ny borg bijeen komen. Het denkbeeld de con ferentie tot een Europese sectie van de Wereldraad te maken, werd algemeen af gewezen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 13