ZWITSAL Na reparatie van 300.000,- kan gebouw weer jaren mee r 1 Voorzitter r.k.-werkgeversbond tegen loonsverhogingen thans Duitsers zetten hun zin door in Europese landbouwcommissie IN AUGUSTUS 7412 NIEUWE WONINGEN Naaimachine MOEDER WORDEN... De huisbaasis echter voorstander van afbraak en de bouw van een nieuwe moderne beurs X. Burgemeester van Goes krijgt zijn congé NAAR SCHAAP LOPEN Prijsbeleid voert tot verstarring Assen zendt voedsel naar Aubusson Invoercontingentering voor Nederland onaanvaardbaar Unilever begonnen met schade-uitkeringen Billy Graham sprak voor 750.000 Duitsers RYNBENDE'S Auto van Australiër leeggeplunderd 17 Rapport over Berlage's beurs: Synode Gereformeerde Kerk achter Sportfonds KAB-pamflet over de loonpolitiek BABYSET DE LUXE Man uit Grevenbricht is al 24 dagen zoek een pittige 'jonge9 jonge Huishoudster heeft geen recht op 50.000 VRIJDAG 7 OKTOBER 1960 (Van onze Amsterdamse redacteur) Sinds januari 1959 worstelen B. en W. van Amsterdam met het probleem wat ex- moet gebeui-en met Berlage's beursge bouw aan het Damrak. Dezer dagen heb ben zij twee nieuwe rapporten ontvangen. De conclusies waartoe de rapporteurs ge komen zijn, zijn echter zo uiteenlopend dat het nemen van een besluit nog moei lijker is geworden. Het eex-ste ï-apport is het ï-esultaat van een diepgaande bouwtechnische studie van de Dienst der Publieke Wei-ken. Hoewel deze dienst anderhalf jaar geleden sprak van de mogelijkheid, dat een algeheel herstel van de fundering van het gebouw noodzakelijk was (kosten 10 miljoen gul den) en daai-mee grote beroering veroor zaakte, wordt thans medegedeeld dat het scheuren van de muren tot staan kan worden gebracht door plaatselijk herstel en dat het gebouw met ongeveer 300.000 gulden aan ï-estauratiekosten voor vele ja ren kan woi-den behouden. Het andere rapport is dat van ii\ N. Snijdei-s, directeur van de Dienst Havens en Handelsinrichtingen en „huisbaas" van het beursgebouw. Hij wijst er op dat naast die 300.000 gulden voor herstel van de fundering ook nog een uitgave van 1.350.000 gulden moet worden gedaan voor enige andere reparaties en voor het nood zakelijk vernieuwen van de verwarmings installatie. Het huidige exploitatieverlies op het beursgebouw is reeds 577.000 gul den per jaar. De noodzakelijke uitgaven zullen dit verlies doen stijgen tot bijna een miljoen gulden 's jaars. Ir. Snijders heeft al meermalen op zui- Advertentie c s oo rten kU'irel Nu heeft Uw handelaar nog alle soorten hyacinten, tulpen en narcissen voorradig. Bestel meteen De synode van de Gerefoi-meerde kei-ken heeft dezer dagen verklaard de financiële actie van het Christelijk Nationaal Sport- fonds hartelijk te zullen aanbevelen bij do predikanten en kerkeraden. Dit houdt in, dat het bestuur van het C.N.S. (,Plan-Kret") op korte termijn een circulaire zal toesturen aan ongeveer 1900 predikanten en kerkeraden, waarin de aanbeveling van de synode zal zijn ver meld. De aanbeveling werd ondertekend door ds. P. N. Kruyswijk, Amsterdam (praeses) en ds. P. D. Kuiper, Sassenheim (scriba). Thans hebben dus de synodes van twee kei-kelijke richtingen zich volledig achter de financiële actie ten behoeve van de chi-istelijke sportwereld gesteld. De synode van de hei-vormde kerk sprak zich onlangs in dezelfde geest uit, aldus meldt het dag blad Trouw. ver bedrijfseconomische gronden ver klaard voorstander te zijn van het afbre ken van de beurs. Hij heeft B. en W. thans de keus uit drie mogelijkheden ge laten. Ten eerste: het gebouw afbreken en op dezelfde plaats een nieuw beursge bouw doen plaatsen, dat aan alle moder ne eisen voldoet. Deze bouw zal door par ticulieren geschieden en kost de gemeen te geen geld. Ten tweede: uitvoering van een ingrijpend restauratie- en modernise ringsplan. De kosten hiervan (5 tot 7 mil joen gulden) acht ir. Snijders echter te hoog om tot een rendabele exploitatie te komen. Ten derde: het herstelplan van publieke werken uitvoeren en de verwar mingsinstallatie vernieuwen. Hoewel dit het exploitatieverlies tot bijna een mil joen gulden per jaar zou doen oplopen, zou het gebouw voor de huurders niet aantrekkelijker worden en op geen enkele wijze aan de moderne behoeften zijn aan gepast. Bij de beslissing van B. en W., die zal resulteren in een voordracht aan de ge meenteraad, zullen naast de technische en bedrijfseconomische overwegingen ook overwegingen van culturele aard meespre ken. De beurs van Berlage is een mo nument in de bouwkundige geschiedenis van ons land. Maar mag een stad, die vecht met begrotingstekorten en die we gens gebrek aan geld talrijke belangrijke projecten laat liggen, hieraan een miljoen gulden per jaar offeren? Dat is de grote vraag. Inmiddels is het wel duidelijk dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken, die reeds vele keren heeft geklaagd over de zeer onvoldoende en ouderwetse behuizing van haar kantoren, niet van plan is in het oude beursgebouw te blijven. Men mag verwachten dat zij een plaats zal vinden in de nieuwe vleugel van het Havenge bouw aan het IJ. Berlage's beurs is gebouwd op 4780 pa len van 13 meter lengte en 329 palen van tien meter. Alle palen rusten op de eerste zandlaag. Op deze plaats bevindt zich ech ter een oude bedding van de Amstel. Het gewicht van het zand, dat voor de dem ping van deze bedding is gebruikt, schijnt een te grote druk op de dieper gelegen zandlaag te hebben uitgeoefend waardoor er in de loop der jaren een verzakking is opgetreden. Daardoor zijn de muren van het beursgebouw gaan scheuren. De verzakking van de beurs varieert van 5 tot 25 centimeter en ontstond in een pe riode van zestig jaar. De deskundigen van de Dienst van Publieke Werken verwach ten dat het gebouw de komende 25 jaar nog drie centimeter zal zakken, hetgeen geen gevaar voor het gebouw oplevert. Aanvankelijk meende men dat het ver zakken van de beurs slechts kon worden voorkomen door een nieuwe fundering tot op de tweede zandlaag aan te brengen. Dit zou ongeveer tien miljoen gulden kos ten. De thans door deze dienst voorge stelde herstelwerkzaamheden beperken zich tot bijheien van betonpalen en het aanbrengen van trekankers. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, heeft gisteren in het bijzijn van de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, aan de burgemeester van Goes, de heer H. K. Michaelis, meegedeeld, dat hij zijn werkzaamheden in Goes als ge ëindigd kan beschouwen. Het ligt niet in de bedoeling van de minister te bevorderen, dat de heer Michaelis in Goes terug zal keren. Met de waarneming van het burge meestersambt is belast dr. J. W. Noteboom, oud-burgemeester van de gemeente Voor burg. De Commissaris der Koningin heeft de gemeenteraad mededeling gedaan van het besluit van de minister. Er kan niet ge sproken worden van ontslag, evenmin van ziekteverlof. Op zuiver informele gronden is een. oplossing gevonden die geheel op zichzelf staat. Deze beslissing van de minister vloeit voort uit de moeilijkheden die in Goes tus sen de gemeenteraad en het college van B. en W zijn gerezen. De gemeenteraad had namelijk ernstige bedenkingen tegen de gemeentebegroting 1960. Een commissie uit de raad stelde een onderzoek in naar het beleid van B. en W. Een rapport werd uit gebracht, dat nog steeds geheim is. Intus sen stelde ook het college van Gedeputeer de Staten een onderzoek in naar de moei lijkheden in Goes. Dit college kwam enige tijd geleden met een memorandum over de vertrouwenscrisis in Goes. In de laatste raadsvergadering heeft de raad een motie aangenomen waarin bij de hogere auto riteiten op een spoedige beslissing werd aangedrongen. Het onderzoek van Gedeputeerde Staten naar administratieve onregelmatigheden en het onderzoek van de rijksrecherche naar overtredingen duren nog voort. De Katholieke Arbeidersbeweging zal de komende dagen in een oplage van een mil joen exemplaren een pamflet over Neder land verspreiden, dat tot motto heeft „Waarheen met de loonpolitiek?". Daarin wordt gewaarschuwd tegen een tussentijds openbreken van bestaande collectieve ar beidsovereenkomsten. De K.A.B. meent, dat openbreking feitelijk een uitholling be tekent van de C.A.O., die beoogt, de werk nemers gedurende een bepaalde tijd een vast loon te garanderen. Daarom wijst zij op andere mogelijkheden voor de arbeiders om te delen in gunstige ondernemingsre sultaten. Nu is het de tijd voor bezitvormende maatregelen, aldus de K.A.B. Als de werkgevers daartoe nu niet op grote schaal en korte termijn bereid zijn, dwingen zij, volgens de katholieke vakcentrale, de bo nafide vakbeweging tot andere maatrege len. Advertentie BEVERWIJK Kruisstraat 25 HAARLEM Haarlem ZAANDAM Tel. 12921 De algemeen voorzitter van de Algeme ne Katholieke Werkgevers Vereniging mr. F. J. F. M. van Thiel, heeft op de van morgen in het Kurhaus in Scheveningen gehouden vergadering ter gelegenheid van het negende lustrum van zijn vereniging, in zijn rede, getiteld „Beginsel en prak tijk" onder andere aandacht besteed aan „enkele zaken die een hoge actuele bete kenis hebben". Allereerst de loonvorming. „Wij streven naar het verleggen van ver antwoordelijkheden van de overheid naar de organen van het bedrijfsleven zelf. Wij willen aan deze zoveel ver antwoordelijkheid voor het behartigen van eigen zaken toespelen als mogelijk is. Ove rigens hebben daarbij nog andere belang rijke overwegingen een rol gespeeld: „Wij achten het in overeenstemming met de sociale rechtvaardigheid wanneer de werk nemers in de resultaten van de bedrijfs tak delen". Over de tussentijdse openbreking van C.A.O.'s zei de heer Van Thiel, dat er daartegen een algemeen geldende beden king bestaat. „De coördinatiegedachte wezenlijk onderdeel van het nieuwe loonbeleid kan er dus toeleiden, dat een bedrijfstak een werkelijk aanwezige ruimte niet ge heel voor verhoging van lonen kan be nutten. Het zal door prijsverlaging moe ten bijdragen tot het stabiel houden van het binnenlands prijsniveau. Op de be drijfstakken die in deze situatie verkeren rust dus in dit opzicht een wezenlijke taak bij de uitvoering van het huidige loon- en prijsbeleid. De heer Van Thiel zei dat het loonbe leid bovendien nog een bijzondere spelre gel kent voor tijden van volledige of over matig grote werkgelegenheid: voor die tij den is vastgelegd de noodzaak van grote re voorzichtigheid in het differentiatiebe leid en van een zeker remmend optreden. Deze situatie doet zich thans zeer zeker voor, aldus spreker. De spreiding van loonsverhogingen in de tijd zou in gevaar komen, wanneer er een loonsverhoging in een bepaalde leidende bedrijfstak door openbreking van de C.A.O. zou tot stand komen en daardoor andere bedrijfstakken zouden volgen. Gezien de verhoudingen op het ogenblik, zou daardoor het gehele loon- en prijspeil op drift geraken. De Katholieke Werkgeversorganisatie acht daarom tussentijdse verbetering van lonen thans ongewenst. De heer Van Thiel vestigde er de aan dacht op dat hij bij zijn beschouwingen over tussentijdse verbetering van de ar beidsvoorwaarden uiteraard niet de bedoe ling heeft gehad zich uit te laten over datgene waarover in de Vakraad Metaal dezer dagen overeenstemming is bereikt. Wat het materiële aspect van het prijs beleid betreft is, naar de mening van de heer Van Thiel, nog steeds een aantal fundamentele vragen niet opgelost. Het al gemene prijspeil is niet anders dan een statistische grootheid: de resultante van de ontwikkeling van de prijzen van hon derdduizenden goederen en diensten. Om deze resultante te stabiliseren wordt in het huidige prijsbeleid controle en druk ge oefend op de afzonderlijke prijzen. „Hoe wil men nu wanneer deze controle ge durende lange tijd voortduurt voorkomen dat het prijzensysteem verstart, en be reiken dat in de dynamiek van het eco nomisch leven de onderlinge prijsverhou dingen richting blijven geven aan de toe passing van de produktiemiddelen?", zo vroeg de heer Van Thiel. Voor ons zijn steeds van belang geweest de meer algemene aspecten, verbonden aan een tussentijdse verhoging in het huidige tijdsbestek. Recente uitspraken stellen mij echter voor de noodzaak mijn standpunt thans zonder enige reserve uit te spreken. Zo er al twijfel kon bestaan of een uitleg van het standpunt van de meerderheid van de Stichting zodanig zou kunnen zijn dat de concrete voorstellen van de Metaal, daarin zouden passen, dan is toch in elk geval te dien aanzien de nu gepubliceerde mening van de regering in de brief van 1 oktober aan de Stichting overduidelijk. Nu dit standpunt daarenboven door het Parlement is gesanctioneerd, moet dit voor de Vakraad Metaal toch wel aanleiding zijn, om zich opnieuw ernstig te beraden over haar thans in te nemen houding en te zoeken naar een voorstel dat zover mo gelijk tegemoet komt aan gerechtvaardigde verlangens van partijen en in overeenstem ming is met het standpunt van de over heid". Gisteren, toen vernomen werd dat de Franse stad Aubusson, sinds kort uitge roepen tot zusterstad van Assen, getrof fen was door grote overstromingen, werd het „Comité Assen helpt Aubusson" opge richt. Dit comité organiseerde onmiddellijk een voedselinzameling, daar de bedreigde Franse stad vooral aan geconserveerd voedsel gebrek heeft. Enige uren na het begin van de actie waren reeds vijf legervrachtauto's onder weg" naar Assen om in te laden wat drie plaatselijke industrieën en leden van de Commerciële club op verzoek van ge meentesecretaris mr. H. van der Schuur hadden afgestaan. Gisteravond vertrok de colonne naar Aubusson met drie ton ge conserveerde levensmiddelen en tweedui zend flessen melk. Zaterdagmorgen komen de auto's in Aubusson aan, waar Assen's burgemeester, mr. P. P. Agter, en zijn echtgenote de goe deren zullen aanbieden. Advertentie (Van onze Haagse redacteur) Alle Nederlanders in de commissie voor de landbouw uit het Europese Parlement hebben zich aangesloten bjj de socialis tische fractie, die bezwaar heeft gemaakt tegen twee punten in een de volgende week te Straatsburg te behandelen ontwerp resolutie over het gemeenschappelijk land bouwbeleid. Die twee punten zijn namelijk speciaal voor Nederland bijzonder nadelig en betekenen een achteruitgang bjj dat gene, dat door de Europese Executieve Commissie in haar landbouwvoorstellen is opgenomen. Had de Europese Executieve Commis sie voorgesteld dat de invoer van land- bouwprodukten uit derde landen bijvoorbeeld granen alleen in nood gevallen moest worden gecontingenteerd, de Duitsers hebben in de landbouwcom missie van het Europese Parlement door gedreven, dat de invoer van basis- produkten als granen, suiker en bevroren vlees, in principe altijd gecontingenteerd zal zijn. Vervolgens hebben de Duitsers gedaan gekregen, dat althans volgens de ontwerp-resolutie het gemeenschap pelijk prijspeil der Europese landbouw- produkten zal worden afgestemd op het land, dat binnen de E.E.G. de grootste afnemer van landbouwprodukten is. Brutaal Met die omslachtige formulering wordt West-Duitsland bedoeld, tenminste, wan neer men het begrip „grootste afnemer" in absolute betekenis opvat. Relatief, dat wil zeggen per hoofd van de bevolking, is Nederland uiteraard de grootste afnemer, maar het Nederlandse socialistische lid van het Europese Parlement, ir. H. Vrede- ling, die een toelichting gaf op de resolu tie, is er niet in geslaagd die betekenis te doen aanvaarden. Wordt de resolutie aan genomen zoals het ontwerp luidt, dan be tekent dit, dat de Duitse graanprijzen niet verlaagd behoeven te worden en de Neder landse en Franse sterker verhoogd dan in de bedoeling van de Europese Executieve Commissie lag. De Duitsers zijn zelfs zo ver gegaan, dat zij er aan hebben toege voegd, dat een dergelijke werkwijze in overeenstemming is met het beginsel dat de economische en sociale ontwikkeling op de hoogste levensstandaard in de E.E.G. moet worden georiënteerd. Ir. Vredeling waardeerde overigens, dat er een positie ve uitspraak wordt gedaan ten gunste van een Europese marktordening, terwijl er tevens wordt gestreefd naar een even wicht tussen de markten voor basis- en veredelingsprodukten. Zo wordt gesteld, dat de verwezenlijking van een gemeen schappelijke markt in de sector voor vlees Advertentie Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een Het Unilever-concern is deze week be gonnen met het uitkeren van de schade vergoedingen die betrekking nebben op ziektegevallen in Nederland welke wor den toegeschreven aan het gebruik van „Planta" of een der andere margarinemer- ken, waarin de Planta-emulgator was ver werkt. Tot dusverre werden ongeveer 3090 verzoeken om toezending van een schade formulier ingediend, daarvan zijn er nu ruim 7200 beantwoord. De schadeclaims zijn over het algemeen niet hoog. zij variëren van 50 tot 100 gulden en betreffen veelal medische kosten of extra uitgaven voor hulp in de huishou ding, zaken en dergelijke. Over de weinige verzoeken om smartegeld slechts een zeer gering percentage zal in principe worden beslist door de commissie schade vergoedingen aan particulieren (de com missie-Van Vollenhoven), een onafhanke lijk college van drie vooraanstaande juris ten, welks uitspraak voor beide partijen bindend is. Deze procedure zal nog enige tijd vergen. Al 24 dagen wordt in Grevenbicht (L.) de 45-jarige C. J. Schulz vermist. De heer Schulz die met zijn vrouw en zoontje een bloemenhandel op het Maastrichtse station voert, lijdt mogelijk aan geheugenverlies. Ieder jaar in de herfst krijgt deze man neiging tot zwerven. Hij heeft dit over gehouden uit de tijd die hij doorbracht in het kamp Amersfoort tijdens de laatste oorlog. De heer Schulz was vooral in de Amsterdamse illegaliteit bekend als „Zwarte Kees". en eieren gelijke tred moet houden met die van de voedermarkt. Voorst wordt uit gesproken, dat binnen de E.E.G. mini mumprijzen en contingenteringen moeten verdwijnen en, voor zover nodig, vervan gen dienen te worden door een stelsel van geleidelijk verdwijnende heffingen. De liberale afgevaardigde mr. F. G. van Dijk, was op het punt van het ge meenschappelijk handelsbeleid zo moge lijk nog minder optimistisch dan ir. Vrede ling. De twee passages welke daarover in de resolutie zijn opgenomen, zijn zo niets zeggend, dat het een open vraag is of er van een actief handelsverkeer sprake kan zijn. Royaler geluid De vele vijven en zessen waarmee het agrarische beleid in deze ontwerp-resolu tie wordt omringd, vormen een merkwaar dige tegenstelling met het veel ruimere standpunt dat uit de door de Nederlandse christen-democratische afgevaardigde mr. P. A. Blaisse opgestelde ontwerp-resolutie over de handelspolitiek van de E.E.G. blijkt. Daarin immers wordt gewaagd van een zo vrij mogelijk economisch verkeer, waarop voor de landbouw geen uitzonde ring wordt gemaakt, tussen de E.E.G. en de buitenwereld. In dit stuk wordt de wens uitgesproken dat de Europese Exe cutieve Commissie in toenemende mate zal worden ingeschakeld bij onderhande lingen tussen de lid-staten en derde landen met als climax de bevoegdheid van de Europese Executieve Commissie om zelf over dergelijke akkoorden te onderhande len. Voorts wordt aangedrongen op coördina tie van de handelspolitiek van de E.E.G.- landen ten opzichte van landen met abnor maal laag loonpeil, een systeem van staatshandel of meervoudige wisselkoersen. Uiteraard wordt de wenselijkheid uitge sproken van een spoedige definitieve rege ling van de betrekkingen met de Europese Vrijhandelsassociatie. Juist met het oog op de benepen houding welke in de landbouwcommissie ten op zichte van de invoer uit derde landen is aangenomen, is het opmerkelijk dat in deze resolutie van mr. Blaisse niet alleen wordt gesteld dat de handelspolitiek van de E.E.G. de ontplooiing van de ontwik kelingsgebieden dient te stimuleren, maar ook dat de Europese markt open zal moe ten staan voor de afzet van de aldus op gang gebrachte produktie in die landen. Ongeveer 750.000 Duitsers hebben de massabijeenkomsten van Billy Graham bijgewoond, die hij in drie weken tijds in Duitsland heeft georganiseerd, van Essen, de Reperbahn in Hamburg, tot een tent in West-Berlijn, op een honderd meter af stand van de grens met Oost-Berlijn. Vele bezoekers kwamen uit nieuwsgie righeid, maar meer dan 16.000 mensen hebben gehoor gegeven aan Graham's op roep om naar voren te komen, berouw te hebben van hun zonden en besluiten voor Christus te nemen of te hernieuwen. Hij verzocht zijn gehoor deze belijdenis naar hun kerken over te brengen. In zijn laatste preek voor een gehoor van 90.000 Berlijners vergeleek hij de hui dige wereld met die van voor de zond vloed. Hij zei dat vele tekenen er op wij zen, dat de dag des oordeels niet ver af is. Dergelijke verklaringen zijn door de communisten aangegrepen om Graham af te schilderen als een werktuig van het westen, die gezonden is om de Duitsers van de problemen van hun land af te lei den door te spreken over het hiernamaals. De Oostduitse pers noemde hem een Amerikaans agent, een imperialist, provo cateur en een charlatan. In een spotprent werd hij afgeschilderd als een zwarte en gel met vleugels, gemaakt van een Ame rikaanse vlag met een zak goud in zijn hand. Graham had verklaard, dat de commu nisten doodsbang zijn voor een herleving van godsdienst in Europa. En de Oost duitse politie had dan ook extra troepen gestuurd om de Oostberlijners te verhin deren zijn bijeenkomsten bij te wonen. Advertentie White Label dubbele klare f 8.55 per literfles exclusief glas Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek werden in augus tus van dit jaar 7.412 nieuwe woningen opgeleverd. In augustus 1959 werden 6.639 nieuwe woningen voltooid. In de periode januari tot en met augus tus 1960 kwamen totaal 51.552 nieuwe wo ningen gereed tegen 49.397 in de over eenkomstige periode van 1959. Gerekend tot en met augustus 1960 werden sedert de bevrijding 820.779 nieuwe woningen ge bouwd. In augustus 1960 werd begonnen met de bouw van 7780 woningen (augustus 1959: 8.363). In de periode januari tot en met augustus 1960 werd de bouw van 54.278 woningen een begin gemaakt, tegen 57.749 woningen in de overeenkomstige pe riode van 1959. Daar het aantal in aanbouw genomen woningen in augustus groter was dan dat van de gereedgekomen woningen, steeg het aantal in uitvoering zijnde woningen tot 90.334 op 1 september 1960. Op 1 sep tember 1959 waren 92.528 woningen in aanbouw. In het eerste halfjaar van 1960 werd aan woningen en andere gebouwen (zon der werken van minder dan 2000.-) voor 1308 miljoen geproduceerd; een stij ging van 7 pet, ten opzichte van de over eenkomstige periode van 1959. In de sector woningen bedroeg de produktie 671 mil joen (stijging 2 pet). Voor een aantal an dere sectoren zijn de produktiebedragen: bedrijfsgebouwen voor de nijverheid 181 miljoen (stijging 8 pet); bedrijfsgebouwen voor handel en verkeer 109 miljoen (stij ging 19 pet); gebouwen voor gezondheids zorg en hygiène 50 (stijging per 19 pet) en scholen 109 miljoen (daling 4 pet). Een auto is geen safe, laat het bureau ter voorkoming van misdrijven van de Amsterdamse politie de autobezitters bij herhaling weten. Dat dit gebod voor de autobezitter blijkbaar nog niet internatio naal wordt nageleefd heeft een 26-jarige tandarts uit Australië ervaren. Hij parkeerde 's nachts zijn auto aan de Amstel. Hij deed de deur op slot en ging slapen. Groot was zijn schrik toen hij de vol gende morgen merkte dat het tochtraam- pje van de auto was geforceerd. De tandarts miste de volgende eigendom men: een projector, een transistor-radio toestel, een leren jack, zes glazen, een cocktail mixer, twee vazen, een plastic tas, dertien leren portefeuilles, zes leren cigarettenkokers, een wollen deken, een kostuum, een halsketting en oorhangers, twee broches, een damesring, dertien over hemden, twee jumpers, een strijkbout, een leren damestas, zes asbakken en een paar damesschoenen. De tandarts schat de gezamenlijke waar de op ƒ2750 Wat de scholenbouw betreft blijkt het be drag van de in uitvoering genomen wer ken 156 miljoen) 27 pet. boven dat in de overeenkomstige periode van 1959 te liggen, zodat in deze sector niet van een dalende tendens kan worden gesproken. Voor alle gebouwen tezamen bedroeg het volume van de begonnen werken f 1425 min, hetgeen 3 pet meer is dan in de eerste zes maanden van 1959. Uit de gegevens omtrent de aantallen woningen waarvoor gemeentelijke bouw vergunning is verleend blijkt een opvallen de stijging van het aantal woningen zon der rijkssteun. Dit aantal steeg van 945 woningen in het eerste halfjaar van 1959 tot 6143 woningen in dezelfde periode van 1960. (Voor de eerste 9 maanden van 1960 beliep het aantal woningen zonder rijks- steun 11.224, het totaal voor 1959 was 4185 woningen). Het aantal arbeiders op de werken met een bouwsom van 10.000.- en meer be droeg op 1 juli 1960 111.000; dat is 2100 meer dan op 1 juli 1959. In de woning bouw waren op 1 juli 1960 59.500 arbeiders werkzaam tegen 62.700 op 1 juli 1959 en 58.800 op 1 april 1960. Aan weg- en waterbouwkundige kapi- taalswerken werd in het eerste halfjaar van 1960 voor een bedrag van 287 mil joen geproduceerd, hetgeen ruim 16 pet meer is dan in dezelfde periode van 1959. Hof beslist: Half staatslot was van haar overleden) werkgever De civiele kamer van het Amsterdam se hof heeft beslist dat de helft van de op lot nr. 8670 van de 538ste staatsloterij gevallen 100.000 gulden toekomt aan de erven F. D. Tiekstra en niet aan mevrouw J. W. Kleinhorst-den Engelsen. De laatste werd veroordeeld tot af gifte van het lot ofwel indien de staats loterij zou weigeren de prijs aan de erven Tiekstra uit te keren tot betaling van het bedrag van de gewonnen prijs aan de ze erven, een en ander op straffe van een dwangsom van 100 per dag zolang zij in gebreke blijft. Bovendien werd zij ver oordeeld tot betaling van de kosten van het geding (ongeveer f 2000.) Mevrouw Kleinhorst was indertijd de huishoudster van de heer F. D. Tiekstra. Toen na diens overlijden de 100.000 uit lootte, beweerde mevrouw K. de eigenares te zijn van het halve lot waarop de hoofd prijs was gevallen. De erven Tiekstra hielden vol dat het lot eigendom was van hun vader, die ge regeld in de staatsloterij speelde. Zij maakten een civiel geding aanhangig dat in eerste instantie voor de Utrechtse recht bank diende. Deze stelde hen in het ge lijk. In hoger beroep is hun gelijk thans bevestigd.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 17