Belgische Senaat steunt de regering-Eyskens Dertig melkfabrieken verweren zich tegen prijsbeleid ZEGE VOOR GAITSKELL OP PARTIJCONGRES WERELDNIEUWS Zuidduitse „kankerspecialist" aangeklaagd en ingesloten De nieuwe fase Mensenjacht Zij dreigen heffingen Produktschap niet langer te voldoen Labour gaat akkoord met verzachting van nationalisatieparagraaf Met Nederlands geld groot geworden Ferhat Abbas roept Russische hulp in Talentelling blijft een twistappel <~Praatótoel 3 Wat wil de consument Koelhuisboter Jeanson in Genève gepakt Nederland misnoegd over Japanse film W onder dokter of oplichter? Algerijnse leider drie dagen in Moskou A merikaanse emblemen in Russische vliegtuigen VRIJDAG 7 OKTOBER 1960 De pogingen van de socialistische frac tie-leider in de Tweede Kamer, mr. Bur ger, om door dik en dun oppositie te be drijven doen hem de laatste tijd nogal eens in conflict komen met de logica. Gis teren liet hij zich door zijn eigen van sarcasme bruisende woordenvloed echter al tot een bijzonder vreemde conclusie lei den met betrekking tot de kwestie-Nieuw Guinea. Met een pathos, een beter door dachte argumentatie waardig, riep mr. Burger namelijk uit dat het door minister Luns in New York gedane aanbod, de Ne derlandse politiek en de Nederlandse ac ties in Nieuw-Guinea aan een permanent onderzoek en oordeel van de Verenigde Naties te onderwerpen, „wel degelijk de internationalisatie van Nieuw-Guinea be tekent!" Groter dwaasheid heeft zelfs mr. Bur ger zelden verkondigd. Want tijdens de storm-in-een-glas-water, die opstak na de veel-omstreden cocktail-uitlating van prof. De Quay, is de vraag van wèl of géén internationalisatie van Nieuw-Guinea wel iswaar opnieuw aan de orde gekomen, maar daarbij (en sindsdien) is met die term nooit iets anders bedoeld dan het onder internationaal beheer stellen van het gebiedsdeel. En beheer is toch wel iets heel anders dan het onderzoeken en beoordelen van de wijze waarop een be paald gebied door anderen wordt gere geerd. In werkelijkheid komt het aanbod, dat bij monde van minister Luns is gedaan, meer op een intensifering dan op een wij ziging van de bestaande toestand neer. Want Nedei-land brengt al sedert jaren ge regeld verslag aan de UNO uit omtrent de details van zijn beheer van Nieuw-Gui nea en dat rappoi-t wordt jaarlijks met grote aandacht door de speciale UNO- commissie voor de niet-zelfbesturende ge bieden bestudeerd èn bekritiseerd. Als de verklaring van mr. Luns nu betekent, dat de Nederlandse regering voortaan bereid is, verder dan tot dusver te gaan bij het ter harte nemen van die kritiek en bij het in praktijk brengen van aanbevelin gen die de UNO-commissie op grond van het jaarlijkse Nederlandse rapport doet, dan is dit inderdaad een nieuwe fase in de bestaande koers, maar het heeft met „internationalisatie" in het geheel niets te maken. Het is een nieuwe fase, waarover men verheugd kan zijn, omdat het een er kenning is van de waarde, die Nederland aan het UNO-advies hecht, en daardoor ook een erkenning van het feit dat Neder land in de huidige wereld evenmin als enig ander land een overzees gebied kan blij ven beheren zonder zich iets aan te trek ken van de mening der internationale sa menleving daaromtrent Dat minister Luns in New York boven dien nog tot taak heeft, in besprekingen met buitenlandse ambtgenoten en met de heer Hammarskjoeld te bezien „of eniger lei vorm van internationale samenwerking zou kunnen bijdragen tot het op snelle en vreedzame wijze bereiken van het gestel de doel" (zoals prof. De Quay het formu leerde) toont dat de regering intussen de ogen wil openhouden voor verder-liggende mogelijkheden, en ook dat kunnen we alleen maar op prijs stellen. Pas als zul ke mogelijkheden zich te eniger tijd zou den voordoen, bestaat er kans dat deze op hun beurt weer zouden leiden tot een si tuatie waarin het probleem van wérkelij ke internationalisatie van Nieuw-Guinea aan de orde kan komen. Hoe men ook wil oordelen over „het verschijnsel B. B.", met de beklagens waardige mens B. B. kan men alleen maar diep medelijden voelen. Tot „star" gebombardeerd op een leeftijd dat andere meisjes nog met knikkers spelen werd zij, bij gebrek aan werkelijke talenten, ge dwongen tot het aanvaarden van allerlei exhibitionistische filmrollen die haar in korte tijd de twijfelachtige reputatie van „Sex Bomb nr.l" bezorgden. En omdat in de ogen van het publiek de werkelijkheid congruent is met het droombeeld, moest Brigitte, daartoe aan gezet door haar publicity-managers, ook in haar privéleven voortdurend het wulpse „libidomeisje" spelen. Pers, radio en tele visie hielpen bereidwillig bij het versprei den en aanwakkeren van die legende en zo werd het beklagenswaardige filmidool een vogelvrije, aan wie zelfs in haar slaap kamer geen „privacy" gegund werd. Ieder detail van haar handel en wandel, elke onbetekenende onenigheid met haar echt genoten of tegenspelers werd het onder werp van de meest schaamteloze specu laties en van de ergerlijkste foto-„repor- tages" in de boulevardbladen. Sterkere karakters zijn bezweken onder een dergelijke systematische inbreuk op hun persoonlijk leven. Is het dan te ver wonderen dat een jonge, over het paard getilde en waarschijnlijk niet overmatig intelligente vrouw als B. B. tenslotte in wanhoop de hand aan zichzelf poogde te slaan, toen zij de strijd tegen deze geor ganiseerde lastercampagne niet meer meende te kunnen volhouden? Gelukkig is het bij een mislukte poging gebleven. Maar symptomatisch is het feit dat een persfotograaf het bestaan heeft, zich in de ambulanceauto te verbergen, waarmee B. B. na haar wanhoopsdaad naar een ziekenhuis vervoerd werd, om haar tijdens dit transport te fotografe ren in wat hij meende dat haar doods strijd zou zijn! Gelukkig hebben zelfs de beruchtste sensatiebladen het niet aange durfd, deze weerzinwekkende reportage te publiceren. Blijkbaar begint men eindelijk te beseffen, dat men te ver gegaan is. Daarop wijst trouwens ook het feit, dat de pers B. B.'s moeder beloofd heeft, het slachtoffer tijdens haar herstelperiode met rust te laten. Maar daarna zal het allemaal wel weer van voren af aan beginnen. Tenzij de pu blieke opinie, opgeschrikt door de tragedie- B. B., de redacties van haar favoriete bla den duidelijk te verstaan geeft, dat het van dergelijke wrede mensenjachten niet meer gediend is. Wij kunnen het alleen maai hopen. Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel is woensdag na urenlange be raadslagingen nog niet tot een advies aan de minister van Landbouw over het vetgehalte van de consumptiemelk kunnen komen. De kwestie werd aange houden tot een volgende vergadering, nadat de stemmen hadden gestaakt. Het ging daarbij om een voorstel tot verhoging van het vetgehalte tot drie percent, hetgeen voor de consument een prijsverhoging van één cent zal meebrengen, en een ander voorstel om het vetgehalte niet verder te verhogen dan met het behoud van de huidige prijs mogelijk is. In het algemeen stemden de onder nemers voor dc onvoorwaardelijke verhoging van het vetgehalte, de afgevaar digden van de vakbonden spraken zich vooral uit ten gunste van het tweede voorstel. Ook een der vertegenwoordigers van de slijtersorganisaties deelde dat standpunt. Een vertegenwoordiger van de christelijke Iandarbeidersbond, die zich tijdens de discussie voorstander van de verhoging van het vetgehalte mej drie percent had betoond, was tijdens de stemming afwezig. De argumenten van de voorstanders van het hogere vetpercentage waren van tweeërlei aard. In de eerste plaats ziet men er een vermindering van de boter- produktie met tienduizend ton in, hetgeen vooral voor de Nederlandse positie op de buitenlandse markten van belang is, en ten tweede zal de verhoging toch onver mijdelijk zijn omdat alle E.E.G.-landen een hoger vetgehalte van de consumptie- melk kennen. Natuurlijk erkennen dg voor standers van het hogere vetgehalte dat dit tevens een prijsverhoging voor de consu ment betekent, maar zij gaan ervan uit, dat het melkverbruik tamelijk ongevoelig is voor prijsfluctuaties, hetgeen overigens van wei-knemerszijde, met bijval van de heer D. van Kampen van de Centrale slij tersorganisatie, werd betwist. Het Consu menten-contactorgaan heeft zich trouwens ook tegen de verhoging van het vetgehal te uitgesproken. Om aan de bezwaren van deze aard tegemoet te komen dienden de voorstanders van het hogere vetgehalte een compromis-voorstel in, waarbij één cent van de verhoging welke in totaal twee cent zal bedragen voor rekening van de melkproducenten werd genomen. De heer S. van der Ploeg (ANAB) wees erop, dat er nog nooit een degelijk onderzoek naar de behoefte van de con sument aan een hoger vetgehalte was in gesteld en de heer Van Kampen nam „op de tast" aan, dat bij een vrije keuze tussen 2,5 en drie percent vet tachtig per cent van de consumenten de eerste soort zou verkiezen. De heer Van der Ploeg maakte nog een paar ironische opmerkin gen aan het adres van het Koninklijk Ne derlands Landbouwcomité, waarvan een der belangrijkste woordvoerders onlangs voor lagere prijzen had gepleit: zulks valt moeilijk te rijmen met een ver hoging van het vetgehalte. Een spreker namens de veehouders vond, dat de con sumenten blij moesten zijn, dat ze al vele jaren goedkoop boter en kaas kunnen eten. Niet ten onrechte zei deze spreker, dat iedereen wel iets van de prijs wil laten vallen, als het maar niet zijn eigen aan deel is. De heer Van Kampen vond het daarentegen onjuist, dat alle moeilijkhe den in de botersector nu worden afgewen teld op de consumptiemelk. Het lag in de bedoeling van het bestuur van het Produktschap nog dezelfde dag aan de minister van Landbouw een aan beveling te doen tot het onmiddellijk be schikbaar stellen van een hoeveelheid koelhuisboter. De discussies over de prijs- relatie tussen verse boter en koelhuisboter namen door hun onoverzichteli jkheid zulke lachwekkende vormen aan, dat redelijke verslaggeving daarover niet mogelijk bl. ek Wij volstaan daarom met de mededeling, dat men het na herhaalde stemmingen eens werd over een prijsverschil van der- tig cent tussen verse en koelhuisboter, waarbij de prijs van de eerste, door ver mindering van de toeslag, op 3.60 tot f 3,65 werd gesteld. Een en ander komt neer op 83 cent voor het pakje koelhuis boter en negentig cent voor een pakje vei'se boter. De vertegenwoordiger van het ministerie van Landbouw heeft zich gehaast deze aanbeveling van het Produktschap aan mi nister Marijnen over te brengen. Daarbij is echter andermaal kortsluiting ontstaan, zodat door een opeenstapeling van mis verstanden geen zaken konden worden ge daan. Het bestuur van het Produktschap zal nu aanstaande zaterdag in een extra vergadering in Utrecht bijeenkomen om te trachten dan tot betere resultaten te komen. GENEVE (AFP) De Zwitserse politie heeft donderdagavond in Genève Francis Jeanson aangehouden, die vorige week op beschuldiging van steunverlening aan de Algerijnse opstandelingen in Parijs bij verstek tot tien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Enige weken geleden had de Zwitserse regering Jeanson de toegang tot het land ontzegd, omdat zijn activiteit ten gunste van de Algerijnse verzetsbeweging in strijd met de neutraliteit van Zwitser land werd geacht. Waarschijnlijk zal Jeanson. die zich vol gens het vorige week gevelde vonnis vijf jaar niet in Frankrijk mag ophouden, naar Italië worden uitgewezen, waar hij. naar verluidt, in het noorden zijn operatiecen- trum heeft gevestigd. De Nederlandse regering heeft zowel aan de Japanse ambassadeur in Den Haag als aan de regering te Tokio uiting gegeven over haar misnoegen over de film „Blan ke Huid en Gele Commandant", zo ver nemen wij van het ministerie van Buiten landse Zaken. De inhoud van dit soort films kan slechts nadelige gevolgen heb ben voor de betrekkingen tussen beide landen, zo heeft de Nederlandse regering te kennen gegeven. (Van onze correspondent) SCARBOROUGH Donderdag trokken de wolken voor partijleider Gaitskell op toen hij in de tweede ronde tegen de vak bondsleider Cousins een klinkende over winning behaalde inzake de nieuwe doel stelling omtrent nationaliseringen. Dat was echter niet zo moeilijk. Naast de kwes tie van de kernwapens waarin Gaitskell de nederlaag heeft geleden heeft het vraagstuk welke industriële takken door de staat dienen te woren genaast indien Labour de macht opnieuw verovert, grote verdeeldheid in de socialistische gelederen veroorzaakt. De gematigden zijn van oor deel dat Labour, na de grote nationalise- ringsgolf tussen 1945 en 1951, in de toe komst voorzichtig te werk moet gaan om dat de kiezers door nationaliseringen worden afgeschrikt en omdat het aan de staat trekken van hele bedrijfstakken niet een oplossing is voor alle kwalen. Gaitskells standpunt is dat het niet aan gaat te ijveren voor nationaliseringen aan de lopende band, zoals dat voorgeschre ven wordt in de clausules van de partij statuten en dat in een tijd van een gemeng de economie nationaliseringen eerder uit zondering behoren te zijn dan regel. Deze opvatting wordt door links als hei ligschennis bestreden en leidde recht streeks tot crisis in het leiderschap, toen Gaitskell de tactische fout beging door on middellijk na de verkiezingsnederlaag de schrapping van de historische nationali seringsparagraaf in de partijstatuten te bepleiten, terwijl enkele van Gaitskells politieke vrienden zelfs alle denkbeelden van verdere nationalisaties wilden opgeven, hetgeen Gaitskell in het oog van links vol komen verdacht maakte. Behoudend Door alle beroering en ook omdat Gaits kell zijn handen vol had met de defensie crisis in de partij besloot men de clausules te handhaven en door een afzonderlijke verklaring aan te vullen en te verhel deren, rekening houdende met de tegen woordige tijd. Er wordt nu een aanzien lijke uitbreiding van nationalisaties beloofd maar tevens veelbetekenend erkend dat er in een gemengde economie plaats is zowel voor een overheids- als een particuliere sector.-Met deze verklaring, waaruit blijkt dat Gaitskell in het partijbestuur een be langrijke veer heeft moeten laten, bracht het partijbestuur het donderdag zonder veel moeite tot een overweldigende meer derheid op het partijcongres. De resolu tie werd met 4,3 miljoen tegen 2,2 miljoen stemmen aanvaard. Frank Cousins de Dr. Issels was tot 1951 arts te Mönchen Gladbach aan de Nederlandse grens. Hij „genas" onder meer een aantal rijke Ne derlandse patiënten onder wie een zeer vermogende Nederlandse industrieel die zo geestdriftig zouden zijn geworden, dat zij de arts grote bedragen voorscho ten voor de bouw van een bijzondere kan kerkliniek, de zogenaamde Ringsbergkli- niek in Rottach-Egern aan het Tegernmeer in Beieren. Deze kliniek is thans geheel het eigen dom van dr. Issels, die van het hoge hou ten huis met een groot park en diverse bijgebouwen (alles vroeger het eigendom van de filmster Heinz Rphmann) een modern ziekenhuis maakte, dat een waar de van twee miljoen mark vertegenwoor digt en waarin 60 medici, verpleegsters en ander personeel werkzaam zijn. Dr. Issels beweert sedert 1951 meer dan 2000 kan kerpatiënten te hebben behandeld, die door andere medici als hopeloze gevallen waren opgegeven en van wie hij er tien tallen het leven zou hebben gered. De Ne derlandse kankerspecialist dr. Audier zou, zo is te München verklaard, in de Rings- bergkliniek een onderzoek hebben inge steld en daarbij tot de conclusie zijn ge komen dat 16 van 100 tumorgevallen zo danig genezen waren dat de patiënten weer normaal konden werken. Tweeduizend mark per maand. Wie dr. Issels heeft aangeklaagd bij de officier van Justitie te München is niet duidelijk. Issels' personeel had het over een vroegere arts-employé van de kliniek, die ontslagen zou zijn. Anderen beweren dat een patiënt vlak voor zijn dood de justitie zou hebben ingeschakeld. Vast 'staat in elk geval, dat dr. Issels voor namelijk vermogende kankerpatiënten be handelde. Zo'n behandeling duurde gemid deld zes maanden, kostte 1500 tot 2000 mark per maand en vereiste veelvuldig controle-onderzoek, ook na het ontslag uit Issels' kliniek. De behandelingsmethode van dr.Issels ontmoette in medische kringen veel ver zet, omdat de arts kanker niet wenste te beschouwen als een lokaal gezwel dat men moet pogen weg te nemen, waarna de patiënt zou kunnen genezen. Het openbaar ministerie te München verwijt de arts dan ook dat hij schuldig is aan de dood van enige patiënten, juist omdat hij de „reddende" operatie van de hand zou heb ben gewezen ten gunste van zijn eigen theorie der zogenaamde interne kanker therapie. Het openbaar ministerie weiger de deze dagen de arts uit de voorlopige hechtenis te ontslaan, ondanks felle pro testen van zijn verdediger. Het ergst vindt men het, dat Issels aan zogenaamde onge neeslijke zieken zou hebben voorgespie geld dat er een redelijke kans zou zijn voor hen in zijn kliniek waardoor, hij aan reddeloze patiënten veel geld zou hebben verdiend. Het oordeel van de ex-patiënten van Is sels is zeer verschillend. Er zijn er die zeggen'dat hij hun leven heeft gered. Vijf enveertig van hen hebben de officier van Justitie bij voorbeeld om zijn vrijlating gevraagd! Anderen hebben bepaald een minder gunstig oordeel. Zij wijzen o.m. op advertenties van de kliniek van Issels, waarin volgens hen wel een zeer licht vaardig beeld werd geschilderd van de kankerziekten. machtige man van links, sputterde welis waar tegen, maar zijn poging om dit om zeep te brengen werd met ongeveer ge lijke stemcijfers verijdeld. Het partijbestuur beloofde verder de in houd van een resolutie van de bond van winkelpersoneel te overwegen, welke zich uitspreekt voor een hernationalisering van de staalindustrie en het wegtransport beide vormen van overheidsbezit, die door de conservatieven ongedaan werden ge maakt en sindsdien op het verkiezings programma van Labour staan Het partijbestuur wordt verzocht een verlang lijst te bestuderen omvattende eventuele nationalisering van land, het verzekerings wezen, de chemische industrie de tech nische sleutelbedrijven met name die welke werktuigkundige machines produce ren alsmede de bouwnijverheid. Gedurende de eerste na-oorlogse Labour- regering waren het in hoofdzaak de open bare nutsbedrijven, die door de staat via openbare corporaties werden ovèrgeno- men zoals gas- en elektriciteitsbedrijven, steenkolenmijnen, spoorwegen en burger lijke luchtvaart, terwijl nieuwe industrieën, zoals kernenergie, van meet af overheids initiatieven zijn geweest. Toen Gaitskell opstond om op de discussie te antwoorden kreeg hij ook opnieuw een ovatie. Te zwaar. De Britse Spoorwegen overwe gen of zij een grens zullen stellen aan het gewicht van de treinreizigers. Woensdag kwam de dieseltrein tussen Reading en Londen drie maal tot stil stand tijdens de rit van een uur. In het eerste riituig van de trein hadden namelijk zoveel weldoorvoede forensen plaats genomen, dat de wagen doorzak te en de automatische rem in werking werd gesteld. MOSKOU (AFP/Reuter/UPI) Pre mier Ferhat Abbas van de voorlopige Al gerijnse regering heeft een beroep op de Sovjet-Unie gedaan, „het lijdende Alge rijnse volk" te helpen bij het verkrijgen van onafhankelijkheid. Hij sprak op een receptie van de Tunesische ambassadeur in Moskou, waar hij eerder op de dag uit Peking was aangekomen. In antwoord op een rede van de Russi sche vice-premier Kosygin zei Abbas, dat het geen toeval was, dat de vertegenwoor digers van de voorlopige Algerijnse rege ring zich in de Russische hoofdstad be vinden. „Wij zijn hier omdat naar onze mening de wereld thans verdeeld is in twee kampen het kamp van de impe rialisten en het kamp van de vrede. Het Algerijnse volk weet dat Moskou in het kamp van de vrede ligt". Volgens hem heeft de Sovjet-Unie juist door haar macht en invloed, de plicht om Afrika te hel pen, „opdat de mensen zich daar niet verlaten zouden gevoelen, en opdat zij zich verzekerd zouden weten van de steun van de Sovjet-Unie, zodat de imperialisten hen in vrede zouden laten leven". Kosygins toespraak was kort maar kern achtig. Hij zei te geloven dat de Algerij nen tenslotte hun gerechtvaardigde strijd zouden winnen. De tijd heeft het koloniale bewind reeds veroordeeld, zei hij. Ofschoon de toon van zijn rede gematigd was, werd deze toch beschouwd als een van de krachtigste openbare verklaringen van de zijde van de Sovjet-Unie over de Alge rijnse kwestie. Er vliegen in Rusland twee Tupulev- straalvliegtuigen van het type TU-104 rond, die volgeplakt zijn met emblemen van de Amerikaanse luchtmacht en wel van de 150ste „Maintenance Wing" (een afdeling, die zich bezighoudt met onder houdswerkzaamheden). Dat is het werk van een sergeant van de Amerikaanse luchtmacht, die onlangs tijdens eenkort oponthoud op het vliegveld van Nieuw Delhi de Russische toestellen aldus versierd heeft Het gebeurde, toen een Amerikaans mi litair transportvliegtuig van het type C-133 in Nieuw Delhi landde. De autoriteiten op het vliegveld gaven het toestel een plaats tussen twee Russische straalvliegtuigen, hoewel de Amerikaanse bemanning daar vanwege het eventuele spionagegevaar tegen protesteerde. De Indiërs zorgden er toen voor, dat er schildwachten tussen de drie toestellen werden geplaatst, zodat de Amerikanen niet bij de Russen, en de Rus sen niet bij de Amerikanen zouden kunnen komen kijken. Desondanks slaagde een sergeant, die tot de bemanning van de C- 133 behoorde, er in door het cordon te komen en de emblemen van zijn eenheid overal op de twee Russische toestellen te plakken.niet op de romp maar binnen in. Het embleem stelt een tijger voor, die gereedschappen in de klauwen houdt. Het is ongeveer zo groot als een speelkaart en de sergeant plakte ze op allerlei moeilijk te bereiken plaatsen. Hij zegt, dat ze eerst ontdekt zouden worden, wanneer de Rus sen de vliegtuigen aan een grondige repa ratie of controle onderwerpen. Een Ameri kaanse luchtmachtofficier zei: „Ik zou de verbaasde gezichten van die Russische me caniciens wel eens willen zien". De ser geant, die de stunt uithaalde, wilde zelfs aan zijn vrienden niet vertellen hoe hij het klaar had gespeeld in de Russische vliegtuigen door te dringen. (Van onze correspondent) BRUSSEL. De regering-Eyskens heeft gisteravond in de Senaat het ver trouwen gekregen met 91 stemmen (rooms- katholieken en liberalen) tegen 58 (socia listen) en tien onthoudingen. Hiermede is de gewijzigde regering-Eyskens in het za del en is het risico van een kabinetscrisis die een schaduw zou werpen op de huwe lijksplechtigheid van koning Boudewijn vermeden. De premier gaf tijdens zijn grote pro- gram-rede de indruk dat hij krachtig wilde reageren op de vrij pessimistische stemming die rond zijn kabinet en ver soberingsprogramma in de laatste weken in de politieke kringen heerste. De socialis tische oppositie was vrij zwak in haar be toog, hetgeen de indruk versterkte dat het voor de regering 'n goede dag was geweest, na weken van aarzeling en prestigever lies voor het kabinet-Eyskens. De rege ring, aldus menen de meeste politieke waarnemers, is versterkt uit dit debat ge komen. Alleen de netelige Vlaams-Waalse tegen stellingen over de tienjaarlijkse sociaal- economische volkstelling, die ook een ta lentelling bevat, kan de rooms katholiek- liberale meerderheid nog doen struikelen. De beide regeringspartijen hebben de so cialistische oppositie duidelijk gemaakt dat er voorlopig geen sprake kan zijn van een nieuws roomskatholiek-socialistische coali tie of een nieuw samengaan van liberalen en socialisten. Vlaamse vrees Wel hebben vier roomskatholieke en drie liberale senatoren zich van stemming onthouden omdat zij van oordeel zijn dat de regering de Franssprekende Brussela ren en de Walen onrecht aandoet met het uitstellen van de talentelling. De premier verklaarde dat het op het ogenblik scha delijk zou zijn voor de Belgische eenheid wanneer een talentelling tegen het eind van dit jaar zou worden gehouden. Hij deelde mee dat een ontwerp van wet zal worden ingediend waardoor deze talentel ling naar het eind van 1962 zal worden overgeplaatst. De resultaten van de talentelling kun nen in gebieden aan de Vlaams-Waalse taalgrens en in de gemeenten van de Brus selse agglomeratie aanleiding geven tot een wijziging van de bestuurstaal, wan neer de meerderheid van de inwoners van deze gemeenten tot een andere taalgroep zijn gaan behoren. Het is namelijk zo, dat de Vlaamse randgemeenten van Brussel door de vesti ging van Frans sprekende Brusselaars door verfransing worden bedreigd. De Vla mingen eisen dat de talentellingen in Bel gië worden afgeschaft, dat de Vlaamse randgemeenten van Brussel Vlaams blij ven en dat de Franse immigranten in deze gemeenten enkele taaifaciliteiten krij gen die echter niet mogen leiden tot een vervanging van het. Nederlands door het Frans als bestuurstaal. Verbetering Graaf Harold d'Aspremont-Lynden, de minister van Afrikaanse zaken verklaarde gedurende het debat dat er de laatste tijd .320 Belgische ondex-wijzers en leraren naar Kongo zijn teruggekeerd en dat de regering van Leopoldstad aan België 150 technici heeft gevraagd. Er is een ver betering in de Belgisch-Kongolese betrek kingen. Enkele senatoren van de rooms- katholiek liberale meerderheid critiseer- den het Afrikaans beleid van de regering Eyskens. Zij waren van oordeel dat Bel gië de onafhankelijkheid van Katanga had moeten erkennen. Het viel op hoe de eerste minister Eyskens met het oofd krachtig „neen" schudde. 0p de Open brief aan Zijne Excellentie Mr. Beerman Minister van Justitie Den Haag Excellentie, In dit, mijn lijfblad, las ik dat, als ik straks de voetbalpool uw eigen „Beer man-Toto" ga winnen, ik moet opgeven wat ik mij wens aan te schaffen. Verder vernam ik. dat ik geen waardepapieren, geen alcoholische dranken, ja zelfs geen vakantiereisje uit „de poet" mag financie ren. Daar ik er van overtuigd ben dat U, Ex cellentie, uitsluitend de stoffelijke en geestelijke belangen der meer dan vijfhon derdduizend gokkers op het oog hebt, zult u mij hopelijk niet ten kwade duiden dat ik u onderdanig verzoek mij wel enige na dere inlichtingen te willen verstrekken, betreffende de navolgende punten: 1. Wij mijn vrouw en ik hebben een oude tante die A.O.W. geniet ik zeg geniet! en het er dus flink van neemt. Wij noemen haar en hebben haar altijd genoemd tante Toto. Nomen est omen! Tante Toto nu woont in Vijf huizen en het is ons grootste verlangen eens een dag of veertien bij haar te kunnen doorbrengen. Tante is echter nogal op de penning en beweert dat zij ons geen dag laat staan veertien da gen! gratis kan huisvesten en voe den. Wat, gezien haar A.O.W.natuur lijk nonsens is. Maar zo is tante. Mogen wij nu niet, wanneer ik uw toto win, een klein gedeelte van de prijs gebruiken om veertien dagen naar tante in Vijfhuizen te gaan? En mogen wij niet een half flesje advocaat (17 al cohol), waarop tante zo dol is, voor haar meenemen? Wij zouden dit gaar ne doen, vooral ook omdat wij vermoe den dat tante, die, zoals gezegd, A.O.W. geniet, bij haar onverhoopt uer- scheiden nog wel een kleinigheid in een oude kous zal nalaten. 2. Mijn leven lang is het mijn ideaal ge weest nog eens in het bezit te komen van een dozijn lange wollen onderbroe ken. Vermoedelijk zult u, Excellentie, het wel met mij eens zijn dat deze ivens, in vergelijking met het verlangen naar een Alfa-Rom.eo, 'n Jaguar of 'n Cadillac, zeer bescheiden is. Met een kleine variatie op de woorden die wij vroeger in militaire dienst bij een in spectie gebruikten, zou ik dan kunnen zeggen: „Eén in de was, één aan m'n bast en tien in de kast'. En deze laatste tien stuks, netjes vierkant opgestapeld, zouden een streling voor mijn oog zijn. Om van het exemplaar dat ik aan heb niet te spreken Wanneer ik deze nu bij u aanvraag, komt er dan een ambtenaar van Justi tie of van Sociale Zaken om te contro leren of ik deze unmentionables inder daad nodig heb en of ik niet met de opgegeven maat heb geschwindéld? Mag ik deze BTA (Beerman-Toto- Ambtenaar) zijn legitimatiekaart ter in zage vragen en mag ik hem een kopje koffie of een glas sherry (waarvan ik kan bewijzen dat deze niet van.de toto-prijs is gekocht) aanbieden? 3. Word ik geschaduwd wanneer ik mij in de nabijheid van een bankgebouw, van de effectenbeurs of van een postzegel- handel ophoud onder verdenking waar depapieren te willen aanschaffen? Wat zijn waardepapieren? Behoren pokken briefjes en „papier sans fin" hier ook toe? 4. Is uitlachen strafbaar? ÏÏ.v. wanneer ik straks zal worden uitgelachen door mijn neef die regelmatig aan de beurs gokt en die van plan is de honderd duizend uit uw staatsloterij te winnen om daarna zonder uw toestemming wèl als paying guest en mèt mede neming van een gehele fles advocaat naar tante Toto in Vijfhuizen te gaan? 5. Wanneer ik „op nota" drie goudvissen koop en ik deze aanschaffing (uiter aard na goedkeuring van de BTA) nog niet bij mij thuis naast uw portret kan zetten omdat deze nota nog niet is vol daan, wie is dan verantwoordelijk voor de voeding dezer diertjes? Ik als koper eigenaar, de leverancier die eerst cen ten wil zien, of uw departement? Wanneer u, Excellentie, mij op deze vra gen geen bevredigend antwoord kunt of wilt geven, zal ik mij helaas genoodzaakt zien u mijn klandizie tenminste voor wat betreft de toto te onthouden, ofwel zal ik straks enige malen de gelijkvloerse kruising Ramp-, pardon, Randweg-Kle verlaan te Haarlem gaan oversteken. Zul len dan in dit laatste geval voor mijn weduwe dezelfde beperkende bepalingen gelden, ook voor wat betreft de te beste den kosten aan mijn uitvaart? Zal hierbij de BTA aanwezig zijn? Zo ja, in welke volgauto zal deze functionaris moeten plaatsnemen? En kunnen dan de in punt 2 genoemde textielwaren nog worden om geruild voor andere, meer flatterende mo dellen en maten? Mede namens vele andere gokkers zie ik uw zeer gewaardeerd antwoord met grote belangstelling tegemoet. In afwachting hiervan verblijf ik van Uwe Excellentie de onderdanige dienaar, J. WIELING Journalistiek verzet. De journalist en vroe gere Labourleider van de Londense voorstad St Pancras John Lawrence is in verband met ongeregeldheden naar aanleiding van een huurverhoging we gens verzet tegen de politie tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Lawrence, die verklaarde dat de ver oordeling een politiek tintje heeft, zal in hoger beroep gaan. Helikopterbotsing. Bij Aix-les-bains in Frankrijk zijn twee helikopters van het Franse leger in de lucht tegen elkaar ge botst. Alle zes inzittenden kwamen om het leven. Postraket. In de zeer nabije toekomst zal gebruik worden gemaakt van ra diografisch bestuurde raketten voor het verzenden van post over lange afstan den, aldus heeft de Franse minister van de P.T.T., Michel Maurice Bokanowski, meegedeeld. Wellicht zullen volgend jaar reeds enkele proeflanceringen wor den gedaan. Zestien doden. De orkaan Kit heeft tot nu toe op de Philippijnen zestien mensen levens geëist. Slachtoffers zijn voor het overgrote deel opvarenden van bootjes die in de storm ten onder gingen. De orkaan, waarin windsnelheden van 145 km per uur voorkomen, beweegt zich thans in noordelijke richting. Jeugdmoord. In New York zijn donderdag een 16- en een 17-jarige jongen ter dood veroordeeld, omdat zij vorig jaar twee jongens, die zij zouden hebben aangezien voor leden van een concur rerende jeugdbende, hadden doodgesto ken. Zij hoorden het vonnis onbewogen aan. Instorting. Twee mijnwerkers, die woens dag door een instorting op 750 meter onder de grond in een steenkoolmijn nabij Liinen, West-Duitsland, ingesloten raakten, zijn om het leven gekomen. Een reddingsploeg heeft hun lichamen geborgen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3