Politie-Centrale verwijt regering woordbreuk in salariskwestie Vuurzee op de Rijn zette schepen in lichterlaaie CITROEN Rapport vissershaven had geheim moeten blijven" HET WEER Een dode, twee vermisten en acht ernstig gewonden COIFFURES DE VRIES van Rysbergen Borgward - Skoda VAN BUGNUÜ Witboeken demonstratief loon- congres aangekondigd KLM naar Los Angeles na presidentsverkiezingen? Achthonderd ton benzine in brand H. D. Louwes overleden Nog elf passagiers van „pokkenvliegtuig" zoek „Het antwoord is aan de minister" België verscherpt grenscontrole 45e JAARGANG NUMMER 285 R ustig herfstweer Enige regen De landingsrechten NIEUWE VEERBOOT RAMDE TANKER In de krant van heden: GEERT MOQGEVEEte TROPINKLEDING iPlSffe éeè MORRIS before you êuy! Het woord is aan GROOTHANDELAREN OP VERGADERING N.V. Garage VERBEEK A. J. Rottev@@!'s Automobielbedrijf Uw reisagent RUYS 0o, Hé... jij ook een Solex? VSV—GO AHEAD ZATERDAG 8 OKTOBER 1960 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije 99 (Van onze Amsterdamse redacteur) „Ife zou niet graag de garantie geven, dat de bonden het politiepersoneel in de hand kunnen houden als deze situatie voortduurt. Wy hebben dat de minister tijdens de besprekingen duidelijk gemaakt. De minister mag blij zijn dat onze le den ons niet reeds uit de hand zijn gelo pen", aldus de heer Jos Ph. Körner, voorzitter van de r.k. bond van politie personeel „Sint Michael" tijdens een pers conferentie die de Centrale van Politie organisaties vrijdagavond in Amsterdam belegd had naar aanleiding van het mis lukken van het loonoverleg. De voorzitter van de Centrale, de heer K. A. Mud voeg de hieraan toe: „Onder de politieambtena ren heerst grote onrust en diepe veront waardiging". Program van actie De politie zal niet staken en geen „mo delacties" beginnen het publiek zou daar immers de kwade gevolgen van on dervinden. Zij zal echter op waardige wij ze haar teleurstelling uiten over het feit dat de regering haar beloften niet nage komen is en het i-apport Werkclassificatie Politiepersoneel „onder tafel heeft gescho ven". De Centrale van politieorganisaties zal nu de volgende maatregelen treffen: 1. Het benaderen van fracties en leden der Staten Generaal. 2. Het organiseren van een groot „po- litiesalariscongres" op vrijdag 21 oktober in de Haagse Dierentuin, niet zozeer be doeld als protest-meeting, doch meer als „avond met voorlichtend karakter". 3. Het uitgeven ven een "witboek" waarin de geschiedenis van salarisonderhandelin gen van het begin af openbaar zal wor den gemaakt. Die geschiedenis dateert reeds uit 1953 toen de Centrale van Politieorganisaties de minister van Binnenlandse Zaken een voorstel deed tot een salarisver-hoging van circa dertien percent. Het overleg begon in oktober 1954 doch liep vast op het ont breken van rapporten, waaruit de salaris stand van het politiepersoneel voldoende bleek. Beide partijen kwamen overeen dat men uit de impasse zou moeten geraken door toepassing van de werkclassificatie. Het zou echter tot 1957 duren eer de re gering na herhaald aandringen overging tot het installeren van een commissie die hierover voorstellen moest doen. De Centrale van Politie-Organisaties her innert hierbij aan een brief van de minis ter van 19 juli 1957, waarin deze betoogde dat eerst overeenstemming moest bestaan over de wijze waarop het onderzoek van deze commissie zou plaatshebben. Die overeenstemming zou tevens moeten in houden, dat de resultaten van het onder zoek tenslotte moesten worden aanvaard als basis voor verder overleg. In mei van dit jaar kwam het rapport eindelijk ge reed. Voorzitter Mud zegt hierover veront waardigd: „In strijd met alle beloften en afspraken van weleer zegt de minister nu, dat er geen ruimte is om de lonen op basis van het rapport te herzien en dat hij repercussies vreest bij het overig over heidspersoneel en zelfs daarbuiten. Wij staan op het standpunt, dat dit echter een oude zaak is, die buiten onze schuld door de regering slepende is gehouden." De Centrale achtte de onlangs door de minister aangeboden „ongemakkentoeslag" van 40 gulden per maand onaanvaardbaar en heeft daarop het tussenvoorstel gedaan, per 1 oktober 1960 alle politie-ambtenaren een toeslag te geven van 80 gulden per maand in afwachting van de definitieve werkclassificatie, die op 1 januari 1962 zou moeten ingaan. Men is ervan overtuigd dat een concretisering van het rapport een salarisverhoging van minstens tachtig gul- (Van onze weerkundige medewerker) De eerste oktoberweek is bijzonder zacht gebleven. Overdag lag de temperatuur ge middeld 4 a 5 graden boven normaal. Ook de nachten blijven bijzonder zacht. Inmid dels is de luchtdrukverdeling vlak gewor den. Er is weinig verschil in barometer stand over een uitgestrekt gebied, met als gevolg een zwakke wind. Hierdoor koelt het 's nachts tijdens opklaringen flink af en komt er plaatselijk mist voor. Deze mist kan tot in de voormiddag blijven hangen. In het noordelijke deel van Scandinavië heeft de winter zijn entree gemaakt met tot in midden-Zweden plaatselijk wat sneeuw en in Noord-Zweden 's nachts af en toe al ruim tien graden vorst. Veel regen is er de afgelopen week in Frankrijk en het Alpengebied gevallen, plaatselijk 120 a 150 mm. Daar de depressieactiviteit boven de Oceaan vrij klein is zal het een rustig herfstweekend worden zonder regen van betekenis. In de nacht en ochtend is er kans op mist maar overdag komen op klaringen voor. Verwachting tot morgenavond: Enige regen maar ook enkele opklaringen. Matige af en toe krachtige en langs de kust mo gelijk harde wind tussen zuid oost en zuidwest. Iets lagere middagtemperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. den per maand zou betekenen. De minis ter, die overigens niet ontkent dat er een aperte achterstand in de salarissen bestaat heeft zijn standpunt echter niet willen wijzigen. Waarom de rijkspolitie wel? De Centrale wijst echter op de inconse quentie, dat de argumenten die nu tegen de politiesalarisverhoging worden aange voerd, niet hebben gegolden bij de ver hoging van de salarissen bij de beroeps militairen, maréchaussée en de rijkspoli tie, waaraan zelfs geen onderzoek is aan voorafgegaan. Een wachtmeester eerste klasse der maréchaussée verdient inclusief woning toelage maximaal 614 gulden per maand, een hoofdagent bij de gemeentepolitie maximaal slechts 520 gulden plus even tueel de 40 gulden toeslag. Een adjudant der maréchaussée heeft maximaal 740 gul den, een adjudant van de gemeentepolitie 678 gulden plus 40 gulden. Daarbij komt dat bij de gemeentepolitie een standplaats aftrek wordt toegepast die varieert van 6 gulden tot 10,50 per maand. Hoewel dit niet als argument bij de be sprekingen is aangevoerd, acht de Centra le de lage salarissen mede een van de oorzaken van het personeelstekort bij de gemeentepolitie in ons land, dat per 1 januari aanstaande duizend man zal be dragen op de voorgeschreven sterkte die op zichzelf al op verouderde maatstaven is gebaseerd. Ter illustratie van de ge ringe animo om agent van politie te wor den wees men op de situatie in Den Haag, waar men twee maal per jaar dertig leer lingen moet opleiden om de huidige sterkte te kunnen handhaven. De cursus die per 1 oktober is gestart telde echter slechts zes leerlingen, onder wie vier vrouwen. De voorzitter van het districtsbestuur van Los Angeles, de heer F. G. Bonelli, heeft gisteravond in Den Haag verklaard te verwachten, dat de aanvraag van de K.L.M. van landingsrechten in Los Ange les zal worden ingewilligd na de Ameri kaanse presidentsverkiezing. De heer Bo nelli, die in Nederland verblijft als lid van de economische missie van Los Ange les die een reis door Europa maakt, zei: „Uiteraard zal de beslissing moeten wor den genomen door het ministerie van Bui tenlandse Zaken en daarom kan ik niet zeggen, dat de landingsrechten zeker zul len worden gegeven, maar ik kan wel zeg gen, dat zij naar onze verwachting zullen worden verleend, doch niet dan na de Amerikaanse presidentsverkiezingen." De heer Bonelli zei dit tijdens een re ceptie, die de Amerikaanse ambassade de missie aanbood. Eén dode, veertien gewonden en twee vermisten: dat is de voorlopige balans van een scheepsbotsing op de Rijn nabij Lobith. Eén van de twee doden is de Nederlandse schippersvrouw Maria van de Vlag uit Dordrecht. Vijf Nederlandse vaartuigen en vijf andere zijn betrokken geweest-bij deze ramp. Men vreest dat het Nederlandse echtpaar Cornelissen, dat zich aan boord bevond van de „Vaar wel", is omgekomen. De Nederlandse sleepboot „Martin" uit Dordrecht verloor omstreeks half twee 's middags ter hoogte van Emmerik waar schijnlijk door het breken van de sleepka bel zijn sleep: de nieuwe 2000 ton zware veerboot „Tina Scarlett" die via Rotter dam naar Denemarken werd gesleept. Het stuurloze vaartuig, waaraan ongeveer 80 personen de laatste hand legden geduren de de vaart, dreef naar de Belgische tank boot „Diamant", waarmee schipper J. Dung uit Terneuzen 800 ton vliegtuigben- zine en diesel-olie vervoerde. Alleen de stuurman bevond zich aan boord van de tanker, toen de botsing ont stond. Binnen enkele ogenblikken dreef de brandende benzine over de Rijn. Het vuur zette niet alleen beide schepen maar ook De Nederlandse motorschepen „Fortuna" en „Vaarwel" in vlammen. De brandende olie op de rivier, zette ook de Duitse tan ker „Brigitte" in vlam, alsmede de Duitse sleepboot „Niederrhein", het Nederlandse ms. „Liberté" en twee Zwitserse vaartui gen „Bellinzona" en „Cabota". Brandwe ren uit Duitsland en Nederland zijn vele uren lang in de weer geweest om de vuur zee te bestrijden. De voor Denemarken bestemde veer boot, die vijf miljoen mark heeft gekost, was van een Keulse werf op weg naar Rotterdam en zou vandaar naar Denemar ken gesleept woi'den. Toen het nieuwe schip na de botsing met de tankboot in brand vloog, sprongen de 45 opvarenden met zwemvesten aan in het water en zwommen naar de wal. Het vaartuig, dat 60 auto's en 700 passagiers tegelijk kon vervoeren, liep daarna, brandend als een fakkel, aan de grond op Nederlands ge bied. De tanker „Diamant" wist zich van het wrak los te maken en wierp op veilige afstand het anker uit, waarna de brand aan boord kon worden geblust. Een nog niet geïdentificeerde opvarende van dit schip is dood in het water gevonden. Ook aan boord van de „Fortuna" werd het vuur vrij spoedig geblust. De schip persvrouw van de „Fortuna", Maria van de Vlag, was overboord gevallen door, naar men aanneemt, een hartaanval. Haar stoffelijk overschot is geborgen. De tanker „Brigitte" is brandend gezon ken. De bemanning heeft zich in veiligheid kunnen stellen. In het St. Willibrordusziekenhuis in Em merik werden veertien gewonden opgeno men, wier toestand zich ernstig liet aan zien. Twee van hen verkeren in levensge vaar. Zes konden na behandeld te zijn, het ziekenhuis verlaten. De veerboot „Tina Scarlett" was nog niet door de bouwer, de „Hansa Stahl und Schiffsbau" in Keulen aan de Deense maatschappij, die de veerdienst onder houdt tussen Denemarken en Zweden, overgedragen. Dit zou pas geschieden wanneer het schip op de Noordzee was beproefd. De „Tina Scarlett" was wel voor de volledige waarde verzekerd. Het schip is vrijwel geheel door het vuur verwoest. Hedenmorgen was men nog met de na blussing bezig. De scheepsbotsing is ontstaan doordat er een defect ontstond in het stuurmecha nisme van de „Tina Scarlett". De sleep boot „Maitin" slaagde er niet in het op drift geraakte vaartuig van de tanker „Diamant" weg te houden. Toen ook de sleepkabel brak was de botsing onvermij delijk. Binnen enkele minuten was het wa teroppervlak bedekt met brandende ben zine. In de nabijheid van het plaatsje Spijk heeft de tankboot „Diamant" een aan varing gehad met een veerboot. Beide schepen geraakten in brand. De beide brandende schepen op de Rijn in de omgeving van het plaatsje Tolkamer. Foto: Nationaal Fotopersbureau Ste vens en Magielsen. pag. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 1, 2 Buitenlands nieuws 1, S Agenda van IJmond en Haarlem 2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Kerkelijk Leven4 Puzzel4 Zie Boven 4 Taal-laria 4 Kerkdiensten 5 Uit stad en omgeving ....5, 6, 7 Films 6 Kunst 6, 18 In de Vishal en op zee7 Feuilleton 9 Horen en Zien 9 Beeldverhalen 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Erbij13 tot 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" De heer H. D. Louwes, oud-voorzitter van het Landbouwschap, is vanmorgen vroeg in zijn woning te Zuidhorn overle den. Hij was 67 jaar. De begrafenis ge schiedt dinsdagmiddag in Ulrum. LONDEN (Reuter) De toestand van de Nederlandse zakenman L. Perk Vlaan deren, bij wie na aankomst uit Singapore pokken zijn geconstateerd, is bevredigend. De artsen hebben de ziekte „redelijk onder controle". Vrijdagavond waren 11 van de 24 passa giers die in het BOAC-vliegtuig zaten, waarmee de Nederlander uit India ge komen was, nog steeds niet opgespoord. In het medisch centrum van London Air- port zijn vrijdag talloze stewardessen, douane-personeel, politiemannen en ander grondpersoneel plus hun gezinnen ingeënt tegen pokken. Radio-Oslo heeft een verzoek gericht tot een passagier, die met het BOAC-toestel uit Singapore was gekomen en die daarna is doorgereisd naar Noorwegen, zich te mel den. Men hoopt hem te kunnen opsporen voordat eventueel de incubatietijd is ver streken. Advertentie HOOFDAGENT SHOWROOM: ZIJLWEG 26 - HAARLEM A-agent: GAR. v. DRIEL, Hoofddorp B-agent: GAR. SMIT, Zandvoort B-agent: J. J. v. KOOTEN. Haarlem Advertentie mom- Zijlstraat 71 - Haarlem Tel. 16965 Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 CtlDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Franklin D. Roosevelt: Welvaart is niet: de overvloed ver groten van hen, die veel bezitten, doch voorzien in de behoeften van hen, die weinig hebben. De overgrote meerderheid van de vrijdag bij de ledenvergadering van de Nederlandse Zeevisgroothandel te IJmuiden aanwezige leden heeft zich uit gesproken tegen de handelwijze, die gevolgd is met het rapport over de Vissers haven IJmuiden. Men is het er niet mee eens, dat zo iets ingrijpends als dit rapport en het antwoord daarop van de vereniging niet eerst in een ledenver gadering is behandeld. Bovendien heeft men uitgesproken, dat dit rapport nooit openbaar had mogen worden gemaakt. Het had naar de minister, naar de direc teur van het Staatsvissershavenbedrijf, en naar enkele schappen moeten worden ge stuurd. De was had niet buiten mogen worden gehangen. „Wij hadden nooit aan dit rapport moe ten beginnen" heeft de overgrote meerder heid gisteren gesteld, „wehebben ons voor het karretje van de reders laten spannen". Men heeft gesteld, dat de genoemde 1.335.000 aan vis, die aan de veilplicht is onttrokken, allemaal bij de rederij van daan komt. Het is dan ook een interne zaak van de reders. „Reders, het. is uw schip, uw vis, de vis gaat van het schip naar de pakhuizen maar niet omgekeerd". Overigens was de vergadering wel van mening, dat de toestanden, die in het rap port worden genoemd, juist worden weer gegeven. Men schat het bedrag aan aan de veilplicht onttrokken vis zelfs op drie mil joen gulden. Maar men blijft dit een zaak van de reders vinden, die maar beter op hun eigen spullen moeten passen. Men sprak uit, dat het onverstandig is geweest de reders te steunen bij hun stre ven naar een verandering van het Staats vissershavenbedrijf. „Als de reders de baas zijn in een N.V. zullen zij trachten van de veilpicht af te komen en dat zal voor ons een doodsteek zijn", stelden de meeste aanwezigen. Belastingontduiking „Al dat geld aan vis, dat verdwijnt, kan beschouwd worden als zwart loon. Van dergelijke zwarte lonen hoeft geen belas ting té worden betaald. De gehele zaak is doodgewoon een zaak van belastingont duiking door de reders" stelde de meer derheid vast. Hoewel sommige aanwezigen er op aan drongen, dat men zich in het openbaar zou distanciëren van het rapport, ging men daartoe uiteindelijk toch niet over, omdat men het rapport nu eenmaal getekend had. Hetzelfde geldt voor de bijlage van de groothandelvereniging. Men is echter wel overeengekomen, dat bij elke volgende gelegenheid het bestuur eerst de mening van de leden zal vragen voor er ingrijpende besluiten worden ge nomen. Reders zyn het eens Op een desbetreffende vraag onzerzijds heeft de secretaris van de Vereeniging van Reeders van Visschersvaartuigen te IJmui den ons medegedeeld, dat in het algemeen Adtiertentie Bloemendaalseweg 1-9 - Bloemendaal Telefoon 52301 de reders het wel eens zijn met het rapport van de Commissie Vissershaven IJmuiden en het rapport van de redersvereniging naar aanleiding daarvan. Er is dan ook geen aanleiding in ver band met deze kwestie een buitengewone bijeenkomst te houden. Van rederszijde is tot dusver geen enkel blijk van het niet eens zijn met bovengenoemde rapporten gegeven. „Het antwoord is aan de Minister". Dit is het enige commentaar van de Directeur van 't Staatsvissershavenbedrijf te IJmui den, mr. J. R. van Eerde, op het rapport van de Commissie Vissershaven IJmuiden, bestaande uit reders en groothandelaren. De minister beschikt thans over het rap port en alle andere noodzakelijke gege vens die eventueel nog kunnen worden aangevuld. BRUSSEL (ANP) Het Belgische ka binet heeft besloten de controle aan de Nederlands-Belgische grens ter bestrijding van de botersmokkel opnieuw te verscher pen. Reeds eerder dit jaar hebben de Bel gische douane en de rijkswacht opdracht gekregen om het toezicht in het grensge bied te verscherpen met als resultaat, dat vrijwel dagelijks enkele duizenden kilo's Nederlandse boter in beslag worden geno men. Het kabinet besloot tot een nog scher pere controle na bespreking van een nota van de minister van Landbouw, Baron de Vleeshauwer, over de gevolgen van de smokkelarij voor de Belgische zuivel industrie. Het is niet bekend, welke de nieuwe maatrgelen zullen zijn. Advertentie Dr. D. Bakkerlaan 12 - 16 Bloemendaal, Tel. 57.500-57.501 Advertentie WANNEER U REISPLANNEN HEEFT - waarheen en met welk doel ook - MAAK HET U GEMAKKELIJK en schakel - zonder extra kosten - een reisagent in (sinds 1868) Officieel boekingskantoor voor alle binnen- en buitenlandse Scheepvaart- en Luchtvaart Maatschappijen. HAARLEM - Tel. 20679 - 20680 - Kruisstr. 43 Advertentie Ja. gekocht bij onze dealer f 375.— zonder accessoires MEERVLIETSTRAAT 69, Velsen-Zuid Telefoon 5701 JE KEUS WAS DUBBEL GOED Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Advertentie ZONDAG A.S. Aanvang 14.30 uur. Voorwedstrijd VSV 2Stormvogels 2 Aanvang 12.30 uur.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1