Pleidooi voor grotere openheid in r.k. sociaal programma SNELFI) In Westerhaar (O) heersen ontstellende toestanden Kort en bondigy Zuivere IWmasept Storm bij het Engelse kanaal „Mensen van verschillende belijdenis kunnen solidair samenwerken" KOOT PIANO'S Nieuwkomers die zich niet aanpassen, wordt het leven zuur gemaakt 2 „R.K. UITZICHT OP NEDERLANDSE SAMENLEVING" AGENDA Haarlem V eisen*!Jmuiden Beverwijk Heemskerk Eerste deel r.-k. sociaal programma verschenen HUID* ZEEP en CREME i Verzending van zeepost Tien gulden boete Brand in pastorie Raad van beheer H.T.M. akkoord met overdracht Wassenaarse lijn éi ZATERDAG 8 OKTOBER 1960 In de vandaag onder de titel „Welvaart, welzijn en geluk" verschenen delen I en II van „Een katholiek uitzicht op de Nederlandse samenleving" schrijft pro fessor mag. dr. J. H. Walgrave o.p., hoogleraar in Leuven, in een uitvoerige studie onder meer dat principieel personen van verschillende belijdenissen met elkaar kunnen samenwerken in alle gemengde groeperingen waarvan het doel niet door het specifiek eigene van hun belijdenis wordt geconditioneerd. Het zelfde geldt naar zijn mening voor de samenwerking van naar wereldbeschou wing verschillende groepen in overkoepelende gemeenschappen of organisaties. In instellingen of groeperingen gericht op economische, sociale en politieke doel einden of op de beoefening van wetenschap, kunst en andere cultuuractiviteiten kunnen katholieken, protestanten en humanisten in principe volstrekt onbevangen en solidair samenwerken. Dit gaat zelfs op, aldus prof. mag. Walgrave, voor instellingen van onderwijs en opvoeding, indien de persoon die zich eraan toe vertrouwt, of door zijn ouders eraan toevertrouwd wordt, waarborgen heeft dat binnen de totale pedagogische beïnvloeding de initiatie in de cultuurtraditie voor hem voldoende gedifferentieerd en aangepast zal worden wat betreft die aspecten die aan zijn eigen belijdenis eigen zijn. Prof. Walgrave heeft onderzocht welk waarde-oordeel in de Heilige Schrift wordt uitgesproken over het aardse bestaan van de mens. Hij ondernam dit onderzoek „als aanloop tot een moderne christelijke visie op de binnen wereldse, tijdelijke ge meenschap. De persoonsgemeenschap van de liefde moet, zo betoogt hij ondermeer, het doel zijn van het gehele persoonlijke bestaan. Alle menselijke verhoudingen moeten tenslotte in die gemeenschap wor den opgenomen om hun laatste zin en rechtvaardiging te verwerven. Geen gesloten groepen Op zichzelf beschouwd is voor een ideo logische gemengde gemeenschap het ideaal wel gelegen in een open gemeen schapsleven waarin de groepen niet-geslo ten naast elkaar leven. Datgene wat hen verenigt zou sociaal en organisatorisch evenzeer tot uiting moeten komen en sa men beleefd moeten worden als hetgeen hen van elkander scheidt. Dit is een eis van de algemene menselijke solidariteit en broederlijkheid. Maar de situatie die nu eenmaal medebepaald wordt door al lerlei ethisch laakbare factoren, laat niet altijd toe het per se gewenste te verwe zenlijken. In hoever het in feite verwezenlijkt kan worden zal- precies afhangen van de mate waarin de ethische verdraagzaamheid de geest van de verschillende groepen zal hebben gevormd en de situaties zal heb ben gezuiverd. Wat hiér en nü te doen valt zal steeds moeten worden uitgemaakt in het licht van de gehele constellatie der menselijke omstandigheden, doch met een voorliefde voor de openheid, aldus prof. Walgrave. Is in de eerste afdeling betoogd dat de mens, naar r.k. levensvisie,, staat tussen Advertentie ZIJLWEG 57 - HAARLEM de geopenbaarde en de natuurbepalende idealen enerzijds en de historische, cultu reel- en natuurgebonden werkelijkheid an derzijds, in de tweede afdeling, getiteld „Aspecten van de sociale werkelijkheid", is getracht de sociale werkelijkheid te doorzien. Deze poging is ondernomen in zeven „dwarsdoorsneden" door de Neder landse samenleving. Een groot aantal des kundigen heeft er zijn gedachten over weergegeven. Aan waarden gewonnen Het schijnt wel dat wij de laatste vijf tig jaar aanmerkelijk aan waarden ge wonnen hebben. Meest van al wel aan rechtvaardigheid waarvan de kern is gaan bestaan in gelijkheid voor ieder geboren mens, en die gegroeid is van een negatief begrip (niet schaden) naar een positief: wij dienen elkaar in staat te stellen om onze principieel gelijke kansen waar te maken. Maar in het gebruiken van de kan sen is ieder vrij, hij heeft het recht dit te doen naar eigen inzicht en initiatief. Met de toenemende kansen is de vrijheid gegroeid. Het is beslist niet waar dat met het garanderen der kansen de verantwoor delijkheid verminderd is. Zij is in de pri vate sfeer enorm toegenomen. Geconstateerd wordt dat er ook verlies is te noteren in de zin van groeiend ma terialisme en verzakelijking. „Het mate rialisme is gegroeid met het industrialisa tieproces, waarvan de leiders ook het eco nomische leven naar de top der maat schappelijke waarden hebben verheven. Er schijnt in zoverre een kentering te zijn ingetreden dat sinds de consumenten de werkelijke opdrachtgevers aan de indus trie. -zijn.geworden,, de cultuur in.allerhan de vormen sterker in de aandacht is ko men te staan". E.en der meest fundamentele proble men:, „onze moraal weet over het alge meen wel weg met de moderne maatschap pij, maar ons moreel gevoel heeft de stap nog niet kunnen maken en zit nog vast aan oudere vormen". Aandacht wordt besteed aan maatschap pelijke structuurveranderingen, aan de r.k. kerk in de huidige Nederlandse sa menleving, aan ontwikkelingstendensen in Stadsschouwburg: Vandaag en zondag 20 u.:- Hoofdstad Operette met „Wiener Blut". Zondag 20 u.: Amsterdams Volks toneel met „Rooie Sien". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Waarover men niet spréékt", 18 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., echter zondag 14, 16.30. 19 en 21.15 en dinsdag 14 en 20 u.: „De ver loren zoon", 14 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Fotomodellen en chantage", 18 j. Zondag 11 u.: „Dwars door Afghanistan", a.l. Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Tussen sex en misdaad", 18 j. Minerva Theater: Vandaag en zondag 19 en 21.15 u.: „Come prima", a.l. Zondag 14 en 16.15 u.: „Het leven is geen lolletje", a.l. Maandag en dinsdag 20.15 u.: „Les dia- boliques", 18 j. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „De zaak M.P.", a.l. Zondag 11 u.: „Onderbroken Melodie". Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Java 1942", 14 j. Van maandag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Met de moed der wanhoop", 18 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15, zondag echter 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Wilde aardbeien", 18 j. Zondag 11 u.: „Madame Butterfly", a.l. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en zondag 20-u.r „Als het bloed kookt", 14 j. Zondag 14.30 u.: „Alle hens aan dek", a.l. Maandag, dinsdag en donderdag 20 u.: „Anna Karenina", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Tot 10 okt: Unes- co-expositie van reprodukties naar aqua rellen „Watercolours". Dagelijks 10-17 u., zondags 13-17 u. Museum Het Huis van Looy (Kamper laan): Tot 16 okt. expositie van grafiek en tekeningen van Willem Nijs. Dagelijks 10-12.30 en 13.30-17 u., zondags 14-17 u. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 nov. expositie van tekeningen en aquarellen van Poppe Damave. Dagelijks 10-22 u. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 13 okt. onderwij sexpositie „Akkerbouw". Dage lijks 10-17 u., zondag 14-17 u. Vleeshal: Tot 18 okt. expositie „Open oog voor de natuur" met werken van Jan Voerman. Dagelijks 14-17 en 20-22 u., zon dags 13-17 u. Vishal: Tot 31 okt. natuurexpositie (zie Vleeshal). (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van vrijdag 7 okt.) ZATERDAG 8 OKTOBER Thalia, 19 en 21.15 u.: „Alle lieben Pe ter". Rex, 20 u.: „La dolce Vita". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 uur. ZONDAG 9 OKTOBER Thalia, 15 u.: „Tarzan's vlucht", 20 u.: „Alle-lieben Peter". Rex, 15 u.: „De dag der geweldenaars", 20 u.: „La dolce vita". Walserij oost, 1417 u.: Tentoonstelling Joop van Santen. MAANDAG 10 OKTOBER Thalia, 20 u.: „Zware jongens lichte meisjes". Rex, 20 u.: „La dolce vita". Pieter Vermeulenmuseum als zaterdag. Kraak, 19.30 u.: Bridgekampioenschap. ,Een ZATERDAG 8 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: huis Vol herrie". Luxor Theater, 19 en 21 u.: „Freddy und die Melodie der Nacht". W.B. Theater, 20 u.: „Bereden Bandie ten". ZONDAG 9 OKTOBER Kennemer Theater, 14.30 u.: „In handen der Roodhuiden"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Striptease en gangsters". Luxor Theater, 14.30 u.: „Lassy's beste vriend"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Freddy und die Melodie der Nacht". W.B. Theater, 14.30 u.: „De drie zingende Musketiers"; 16.30 en 20 uur: „Zes mannen en een danseres". MAANDAG 10 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Strip tease en gangsters". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Freddie und die Melodie der Nacht". W.B. Theater, 20 uur: „Zes mannen en een danseres". Marquette-theater, zaterdag 20 u., zon dag 14.30 en 20 u.: De koe en de gevan gene. Advertentie Lijm zonder klemmen met van Ceta-Bever In het mandement 1954 van cïe Neder landse rooms-katholieke bisschoppen werd opgemerkt dat het „voor een goede samenwerking en een juiste door voering van onze sociale gedachten" zekér gewenst was „dat de katholieken spoedig komen tot de opstelling van een breed katholiek sociaal programma". „Het mag niet blijven bij theoretische uiteenzettingen over de leer der ency clieken. die leer moet vruchtbaar ge maakt worden voor de praktijk van het maatschappelijk leven. Katholiek en niet-katholiek moeten weten, hoe wij de maatschappij willen opbouwen en hoe wij allen in gerechtigheid en liefde willen dienen". Kort na het verschijnen van het man dement hebben de raad van overleg voor sociaal-economische aangelegenheden van de K.A.B., het Katholiek Verbond van Werkgevers-vakverenigingen, de Katholieke Ned. Boeren- en Tuinders- bond, de St.. Adelbertsvereniging, de Middenstandsbond en de r.-k. stands organisaties voor de werkende midden stand, het initiatief genomen tot uit voering van de wens van het episcopaat om te komen tot de opstelling van zo'n „sociaal program". De eerste resultaten van dit initiatief zijn neergelegd in een studie van twee delen, gewijd aan „Welvaart, welzijn en geluk", welke vandaag is verschenen. De uitgave heeft als ondertitel: „Een katholiek uit zicht op de Nederlandse samenleving". Eindredacteuren zijn dr. G. M J. Veld kamp en dr. J. A. Ponsioen SCJ. de sociale politiek, aan de naoorlogse ont wikkeling van de economische structuur van Nederland, het politieke krachtenveld, het sociaal-organisatorische krachtenveld en aan de plaats van Nederland in de wereld. Crisis in geloofspraktijk In het hoofdstuk over de rooms-katholie ke kerk in de Nederlandse samenleving staat o.m.: „de negatieve én positieve elementen van een zekere crisis op het terrein van de geloofsleer en op dat van de geloofspraktijk doen zich ook gelden op het gebied van de volgzaamheid van het kerkvolk jegens zijn kerkelijke overheid. Onmiskenbaar is er een soort „emancipa tie" van de leek ten opzichte van de clerus, welk verschijnsel nogal eens vergezeld pleegt te gaan van wrevel en argwaan, waarvan beide zijden niet altijd zijn vrij te pleiten. Onmiskenbaar is het negatieve element dat hier meespeelt en een bedrei ging voor de juiste verhoudingen vormt, het element van vervreemding dat óver en weer clerus en leek iri verschillende werelden doet leven". Tér afsluiting van dit hoofdstuk wordt aandacht besteed aan de ongerustheid over geloofsafval en onverschilligheid. „Veront rustend wordt verder genoemd „een zeke re verburgerlijking in bepaalde katholieke kringen, een geestelijke verburgerlijking dan, die te gemakkelijk leidt tot ver zekerdheid van het heil, tot tevredenheid met het bereikte, tot stilliggen in bezit en gezetenheid. Verontrustend is ook een vervreemding tussen wereldlijke levensgebieden en de kerk. Bij de toenemende differentiatie van het culturele leven dreigen er kloven te ontstaan die niet meer overbrugd worden. De kerk erkent ook hier in toenemende mate, nu heel anders dan enkele eeuwen geleden de eigenheid van kunst en wetenschap, van economie en politiek. Maar zij kan nimmer dulden dat die er kenning zou omslaan in een loslaten". „Verontrustend is tenslotte een om zich heengrijpend materialisme dat toeneming van genotzucht en eigenbelang te zien geeft en offervaardigheid en naastenliefde doet verminderen.". In de beschouwing over „vernieuwing van het sociale leven" wordt ondermeer gesteld: „De sociale organisaties zouden er goed aan doen mandaat te geven aan een college uit hun midden om de indeling en werkverdeling opnieuw te bezien". Het is onze plicht, aldus de samenstellers, tot het vermijden van isolationisme, of*po sitief gezegd tot het leren leven in vele verbanden tegelijkertijd. „Wij hebben geen program of plan geschreven voor over heden of instanties in de eerste plaats, maar voor ons allemaal. En is niet de kern van de sociale leer van het christen dom dat de sociale verantwoordelijkheid allereerst persoonlijk is?", zo besluiten de samenstellers van deze studie, aan welke vele prominente r.k. deskundigen hebben meegewerkt. Advertentie Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss „Alhena" (9 okt), ts „Uru guay" (13 okt). Australië: ss „Arcadia" (11 okt.), ss „Almdijk" (13 okt). Brazilië: ss „Alhena" (9 okt.). Canada: ss „Rotter dam" (9 okt.) en ms „Rijndam" (13 okt.). Chili: ms „Rheinland" (13 okt). Indonesië: ms „Darmstadt" (9 okt.). Ned. Antillen: ms „Artemis" (10 okt.) en ms „Marivia" (11 okt.). Ned. Nieuw-Guinea: ss „Patro- clus" (11 okt.). Suriname: ms „Jason" (12 okt). Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afri- ka: ms „Jagersfontein" (11 okt.). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. Ambassades. Nederland en Afghanis tan hebben besloten hun wederzijdse ge zantschappen met ingang van heden te verheffen tot de rang van ambassade. De overhandiging van het katholiek i zitter van de Raad van Overleg. De sociaal program aan kardinaal Alfrink overhandiging vond vrijdag plaats op door prof. dr. A. H. M. Albregts, voor- I het paleis van de kardinaal aartsbisschop. De behandeling van een eigenlijk niet zo belangrijke mishandelingszaak voor de Almelose politierechter is een aanklacht geworden tegen ontstellende toe standen in Westerhaar (gemeente Vriezenvecn). Tot de bijzondere „vermaken" van de jeugd in dit Overijselse dorp behoort bijvoorbeeld het urineren in brievenbussen, het doen van zijn behoefte op de stoep en het plagen en sarren van mensen die zich in Westerhaar hebben gevestigd, maar die zich niet kunnen en willen aanpassen. Borden met „verboden toegang" worden verwijderd en auto's worden bekrast met stenen. De hervormde predikant in Westerhaar heeft dermate onprettige ondervindingen opgedaan dat hij straks zijn eventuele op volger zal waarschuwen, voordat deze de functie aanneemt. Op een avond was hij naar een brand gaan kijken in de buurtschap. Het publiek was toen zo opgedrongen dat de dominee in een beerput viel. Geen der omstanders stak een hand uit om hem te helpen In de middag van 26 april sloeg en schopte een 36-jarige kippenfokker een tienjarige schooljongen. De knaap liep een lichte hersenschudding op, een bloeduit storting boven het linkeroog en een nier bloeding. Een vrij ernstige mishandeling dus al zou men de jongen vier dagen na het gebeurde weer op straat hebben gezien maar dan een mishandeling die men alleen maar juist kan zien als zij geplaatst wordt in het troebele licht en tegen de brutale achtergrond zoals deze zijn geschetst in de rapporten, die een reclasseringsambtenaar en de districtsre cherche van de Rijkspolitie in Almelo hebben opgemaakt over de toestanden in Westerhaar. Het requisitoir van de officier van Jus titie, mr. W. L. de Walle, die een week voorwaardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd eiste, richtte zich in de eer ste plaats tegen al die kwade en kwalijke elementen van de Westerhaarse bevolking, die gemaakt hebben dat dc verdachte zich zo aan het jongetje heeft vergrepen. De politierechter vond deze eis nog te zwaar en kwam met het zeer lichte vonnis van tien gulden boete of twee dagen hechtenis. De feiten waren heel eenvoudig en ver dachte gaf grif toe dat hij te ver was ge gaan. Hij had de jongen van de fiets ge trokken, toen deze weer eens over zijn terrein fietste. De beide kornuiten die ook op de fiets zaten wisten tijdig te ontko men aan overbrenging naar het hoofd van de christelijke school, opdat deze de jon gens straf zou geven. De knaap stribbelde eerst tegen, waar op verdachte hem een klap op het hoofd gaf. „Het was niet speciaal mijn bedoe ling de jongen tegen het hoofd te treffen", aldus de kippenfokker, „de klap had net zo goed tegen de borst kunnen komen". De scholier liet zich na dit incident op de grond zakken, waarop verdachte hem met een knieschop tegen zijn achterste tot doorlopen dwong. Later bleek dat de klap en de schop hard waren aangekomen. In de genoemde twee rapporten werd een ontstellende beschrijving gegeven van de mentaliteit van de Westerhaarse jeugd en van de ouderen, met name van het school hoofd. Zij kregen een bijzonder reliëf door de verklaring voor de politierechter van een opperwachtmeester der rijkspolitie, die de jeugd in zijn werkgebied niet slech ter vond dan van andere landstreken al moest hij toegeven dat zij wel eens lastig kon zijn. De man werkte echter pas twee jaar in Westerhaar op zijn huidige post. De predikant verklaarde als getuige: „Ik kan me best indenken dat ver dachte zover is gekomen. Mijn handen jeuken ook wel eens. De bevolking wil geen inmenging van anderen. Ook niet van een predikant. Ik heb de indruk ge kregen door de bevolking als een indrin ger te worden beschouwd". Vandaar dat ook deze predikant veel moeilijkhe den ondervindt. Eenmaal is er zelfs, toen hij niet thuis was, een begin van brand geweest in de pastorie. Hij dacht toen aan brandstichting, maar het on derzoek leverde niets op. Vreemd was ook de brand in een kip- penschuur van verdachte op 11 mei, waar door het gebouw geheel afbrandde. De schade bedroeg 60.000. Men vermoedt dat hier van een soort wraakoefening sprake was. De mishandeling had twee weken eerder plaats gehad. Een uitvoe rig onderzoek leverde echter niets op. Hadden de verdachte en de predikant zich niet aan de plaatselijke gemoedelijk heid aangepast? Dat was blijkbaar wel het geval met het hoofd van de christe lijke school, die steeds geweigerd had aan de klacht van de kippenfokker over het optreden van de schooljeugd afdoende aan dacht te besteden. „Barst jij maar", was het on-paedago- gische antwoord op een klacht. „Wat doet u hier dan ook, wat hebt u hier te ma ken?" was het antwoord van het school hoofd op een klacht dat scholieren een auto met stenen bekrasten. De officier van Justitie kon zich best in denken dat de verdachte, na lange tijd ge treiterd te zijn, tot hardhandig optreden was gekomen. Hij had zich gewend tot het schoolhoofd en de politie, maar steun en hulp kreeg hij niet. De officier had de districtsrecherche van de rijkspolitie op dracht gegeven een uitvoerig onderzoek in te stellen. Naar wij vernemen, heeft de raad van beheer van de Haagse Tramwegmaatschap pij (H.T.M.) in zijn donderdag gehouden vergadering ingestemd met het voorstel de exploitatie van de tramlijn Den Haag- Wasscnaar-Leiden te staken met ingang van 1 januari 1962. Deze verbinding zal dan door de Noord- Zuid-Hollandsche Vervoermaatschappij n. v. met bussen worden verzorgd. De N.Z.H. is bereid voor de feitelijke overneming van dit vervoer de H.T.M. 850.000 gulden te betalen. Vrijdagmorgen is deze transactie in het college van B. en W. van Den Haag be sproken en de volgende week staat zij op de agenda van de raadscommissie voor economische aangelegenheden. Door de overdracht van deze concessie wordt de H.T.M. bevrijd van een verlies gevende lijn, terwijl de N.Z.H. het haar toegewezen streekvervoergebied beter kan afronden en bedienen. De situatie in het Leidse stadsvervoer wordt er ook over zichtelijker door. In mijnschacht gevallen. De 26-jarige postsleper A. Middel uit Heerlen is tijdens werkzaamheden op de 420 meter-verdie ping van de mijn Oranje-Nassau IV in een tussenschacht gevallen. Zwaar ge wond werd hij naar het ziekenhuis in Heerlen overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. Hij was getrouwd en had één kind. Herkozen. Prof. A. M. Donner, voor zitter van het Hof der Europese Gemeen schappen (E.E.G., Euratom en E.G.K.S.) is herkozen als voorzitter voor de duur van drie jaar. Hij is voorzitter sedert het hof in 1958 als gerechtelijke instantie van de drie gemeenschappen van de zes (Ne derland, België, Luxemburg, Frankrijk, West-Duitsland en Italië) begon te func tioneren. Griekse ambassadeur. De heer J. A. C. Tziras. ambassadeur van Griekenland in Den Haag, die deze post sinds 1956 bekleed heeft, zal binnenkort Nederland verlaten, daar hij benoemd is tot hoofd van de af deling NAVO-zaken bij het ministerie van Buitenlandse Zaken in Athene. Zijn opvol ger is de heer Panayolis, die midden no vember in Den Haag wordt verwacht. Poging tot doodslag. Wegens poging tot doodslag van een 33-jarig kamermeisje heeft de Amsterdamse rechtbank de 40- jarige IJsselsteinse smid J. G. J. van E. conform de eis veroordeeld tot' een ge vangenisstraf van twee jaar met aftrek. Tijdens een ruzie had de smid, die twaalf glazen bier zou hebben gedronken, zijn geliefde een aantal messteken toe. De vrouw overleefde de aanslag. Naar Interpol-congres. In Washing ton wordt van 10 tot en met 15 oktober het jaarlijkse congres van Interpol gehouden. Nederland zal daarbij vertegenwoordigd zijn door de directeur-generaal van de Di rectie Politie van het ministerie van Jus titie, mr. J. C. van der Minne, het hoofd van de afdeling Criminele Zaken. mr. W. A. baron van der Feltz, en W. M. Rehorst, hoofd van Interpol Den Haag. Vakantie in Nederland. Een groep van 86 kinderen van 6 tot 13 jaar uit vluchte lingenkampen en noodwoningen in Duits land komen op 10 oktober in ons land aan voor een verblijf van ruim twee maanden in Nederlandse gezinnen. Deze oorlogs slachtoffertjes komen op uitnodiging van de Commissie Internationale Hulpverle ning van de P. v. d. A. en het N.V.V. Directeur-generaal. Bij het ministerie van. Financiën is mr. C. P. Tuk benoemd tot directeur-generaal voor fiscale zaken in algemene dienst. De heer Tuk volgt dr. A. J. van den Tempel op, die hoogleraar aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam is geworden. Overvaller herkend. Een 27-jarige Amsterdamse vrouw herkende op de Nieuwendijk een man, die haar op 25 juli in de Wormerveerstraat had aangevallen en in het gezicht geslagen onder bedreiging „je geld of ik sla je dood". Op haar gegil had een andere man haar toen ontzet, waarna de dader wist te ontkomen. Thans ontkwam hij niet. Hij bleek een 22-jarige Amsterdammer te zijn. Advertentie Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens het weekeinde zal het weer in ons land onder invloed staan van een nieuwe oceaandepressie, die van de Golf van Biscaye via het Engelse Kanaal in noordoostelijke richting koerst. Deze de pressie was tot vannacht weinig actief. Voor de ingang van het Kanaal werd de storing snel dieper, waardoor de wind om de depressie tot storm aanwakkerde. )en tweede depressie, waarvan het centrum boven Polen is gelegen, veroorzaakte in vrijwel geheel midden-Europa uitgebreide regen. Dit regengebied bedekte vanmorgen ook het noorden en oosten van Nederland. In Noord-Scandinavië is de temperatuur Zondag 9 oktober Zon op 6.54 uur, onder 18.00 uur. Maan op 20.49 uur, onder 11.35 uur. Maandag 10 oktober Zon op 6.55 uur, onder 17.58 uur. Maan op 21.31 uur, onder 12.31 uur. door aanvoer van zeer koude poollucht verder gedaald. Mede door nachtelijke op klaringen kwam daar op verscheidene sta tions 10 tot 15 graden vorst voor. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen bulten- en binnenland van gisteren. Neerslag laatste 24 uux 00 Maanstanden 12 okt. 20 okt. 27 okt. 18.26 uur 13.03 uur 8.34 uur laatste kwartier, nieuwe maan. eerste kwartier. Hoog en laag water In IJmuiden Zaterdag oktober Hoog water 5.36 en 17.54 uur. Laag water 1.27 en 13.37 uur. Zondag 9 oktober Hoog water 6.16 en 18.32 uur. Laag water 2.02 en 14.09 uur. Maandag 10 oktober Hoog water 6.54 en 19.10 uur. Laag water 2.33 en 14.44 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon mist mist zwaar bew. motregen mist regen mist zwaar bew. windst. 17 o 18 z 15 windst. 16 z 19 windst. 16 windst. 18 z 17 regen ono 5 motregen nno 9 motregen nno 10 regen o 13 mist windst. 13 regen ozo 17 mist windst. 19 geheel bew. z 17 regen wzw 14 geheel bew. z 16 regen zzo 11 licht bew. zzw 15 zwaar bew. nnw 20 motregen nno 14 geheel bew. zzw 14 regen wzw 11 zwaar hew. z 13 mist ono 15 licht bew. windst. 15 regen wzw 14 mist windst. 11 zwaar bew. windst. 24 licht bew. windst. 25 zwaar bew. windst. 21 half bew. no 20 half bew. windst. 18 licht bew. no 23 motregen z 0 0 0 4 0 0,3 0,1 0 2 0,4 0,1 0,1 0,3 2 0,1 0 1 6 6 3 0 0,1 18 40 12 6 0 14 7 5 0 0,2 27 0 0 4

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2