VAN NBEL Kroesjtsjev spreekt over ontwapening in de UNO: Weinig toeschietelijkheid tussen Bonn en Parijs r Erhard lijkt nieuwe nederlaag te moeten incasseren NAAIMACHINES WERELDNIEUWS Innerlijk verdeeld Edition 20 Ans Voorjaarszitting van Assemblee in Genève, Leningrad of Moskou Vermist Belgisch kind vermoord gevonden NIXON EN KENNEDY AGRESSIEF IN TWEEDE TELEVISIEDEBAT CPraatótoel ENGEL V.S. schorten militaire hulp aan Laos op ZATERDAG 8 OKTOBER Van dag tot dag Minister Herter voerde gesprek met Gomoelka Adenauer en Debré wijken geen duimbreed van hun eigen Europese en Atlantische opvatingen Kroesjtsjev zou volgende week New York verlaten Politiek duel eindigde ditmaal onbeslist Adenauer dwarsboomt hem met machtige hulp Verzet van industriëlen In Lyon nadert water het gevaarlijke peil 0p de 1960 Het congres van de Britse socialistische partij in Scarborough is gisteren geëin digd met een massale samenzang van het strijdlied „De rode vlag". Dat was een van de weinige zaken die beide vleugels van de innerlijk verdeelde Labourparty eenstemmig hebben gedaan. De partij is uiteengevallen in twee blokken die elkaar ongeveer in evenwicht houden. De balans sloeg door naar links ten gunste van het eenzijdig afschaffen van kernwapens en naar rechts in de erkenning dat het par ticuliere bedrijfsleven ook recht van be staan heeft. Het verrassende is dat de Britse socia listische partij, van oudsher de minst marx istische van West-Europa, in haar de fensie-opvattingen naar links wordt getrok ken, terwijl haar Westduitse zusterpartij in dat opzicht juist naar rechts is ge zwenkt. Zoekt men naar de oorzaken hier van, dan blijken die de Labourparty zelf aan te kleven en een klassiek vooi-beeld te zijn van de heilloze versmelting van politieke partij en vakbeweging. De praktijk is dat de vakbondsbestuur ders op het partijcongres verschijnen als vertegenwoordigers van hun bonden. Deze overwegend links-georiënteerde bestuur ders leggen bij stemmingen het gewicht in de schaal van honderdduizenden stem men, zonder een aftrekpost toe te passen voor leden die de mening van de meer derheid van hun bond niet delen. De bond van spoorwegpersoneel bijvoorbeeld bracht alle honderdduizend stemmen uit voor de eenzijdige kern ontwapening, hoe wel het besluit daartoe op zijn bondscon- gres met slechts één stem meerderheid werd genomen. Een schijnbaar ideale vorm van democratie blijkt hier in de praktijk een volstrekt ondemocratische uit werking te hebben. Een ander gevaar voor de parlementaire democratie schuilt in de beslissing van het congres om zijn besluiten bindend te ver klaren voor de Labourfractie in het par lement, waarbij de uitspraak van 1907, dat het congres de fractie slechts zou advise ren, ongedaan werd gemaakt. Dat is een aantasting van het democratisch bestel waarin de regering verantwoordelijk is te genover het parlement, welk parlement rechtstreeks de kiezers vertegenwoordigt. Tussen de kiezers en de gekozen parle mentsleden behoort geen congres te staan dat zijn gezag bovendien nog ontleent aan blokstemmen waarin oppostitie niet tot uiting komt. Evenmin als het conflict over de kem- bewaping en over de nationalisaties, is de controverse over dit kardinale punt be slecht. De ingewikkelde structuur van La bour, waarin de vakbondsbestuurders een onevenredig grote invloed kunnen uitoefe nen, kan onherroepelijke besluiten van par tij en vakbondscongres eindeloos tegenhou den. Door dit alles is tijdens het nu geëin digde congres een dermate verwarde si tuatie geschapen dat de Labourparty voor lopig ongeschikt lijkt om de regeringsver antwoordelijkheid over te nemen. Advertentie Voor het jonge meisje en voor de jonge vrouw, die nu serieus begint met de schoonheidsverzorging om een gave huid te behouden en om haar charmes beter te accentueren, brengt Elizabeth Arden een „doos vol verrassingen". Een collectie we reldberoemde produkten tegen een speciale prijs, afgestemd op jonge mensen. Speciale prijs -|- make-up cadeauƒ15.- PARFUMS - BIJOUX GROTE HOUTSTRAAT 92 - TEL. 12160 HAARLEM NEW YORK (Reuter) De leider van de Poolse communistische partij, Gomoel ka, heeft vrijdag in het UNO-gebouw in New York een gesprek gehad met de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, over de Pools-Amerikaanse be trekkingen. Gomoelka is de enige commu nistische leider met wie Herter sedert het begin van de huidige UNO-zitting heeft gesproken. (Van onze correspondent) NEW YORK, (AFP) Kroesjtsjev zal van daag in de UNO-Assemblee over ontwape ning spreken. In Russische kringen werd vernomen dat de Russische premier dan zijn voorstel zal indienen voor een specia le zitting van de Assemblee over ontwa pening in het komende voorjaar te Genè ve, Moskou of Leningrad. Kroesjtsjev deed deze suggestie gisteren tijdens een lunch met correspondenten bij de UNO, onder voorzitterschap van de Nederlander Paul Sanders. Kroesjtsjev verwierp het voor stel van Macmillan tot vorming van een comité van deskundigen voor ontwapening. Dan duurt het vijf of tien jaar voordat men aan de bestudering van de feitelijke ont wapening toe is, zo zei hy. „Moet ik on derhandelingen beginnen, die mijn klein kinderen nog moeten voortzetten"? Aan de ontwapening moet spoedig iets gedaan worden, aldus Kroesjtsjev. Kroesjtsjev oreerde uitvoerig over de noodzaak van ontwapening, afschaffing der koloniën en de wijziging van de struc tuur van de UNO. Hij blijft ernaar stre ven, dat het communistische blok de pro portie van een derde krijgt in de Veilig heidsraad en in het UNO-secretariaat. Ook na de ovatie voor Hammarskjoeld werd dus de actie voor een driemanschap voortgezet. Het viel echter op dat hij zei: „Misschien kan thans nog niet de juiste beslissing genomen worden, doch ik heb goede hoop op de toekomst". Dat zou er op kunnen duiden, dat hij deze zaak, waar over hij met de neutralen van mening verschilt, thans niet op de spits drijft. Het meest concrete nieuws gaf hij over de gesprekken met Macmillan. Tot twee maal toe verklaarde hij dat Macmillan hem de verzekering had gegeven dat de topconferentie in het voorjaar kon door gaan. In Amerikaanse kringen heerste eni ge twijfel of Macmillan dit inderdaad kon beloven. Er is niets van bekend dat de Britse premier Kennedy en Nixon hier over gepolst had. In Amerika leefde men in de veronderstelling, dat Macmillan ge weigerd had Kroesjtsjevs suggestie over te nemen voor een speciale zitting van de UNO-Assemblee over ontwapening, die in het voorjaar in Europa zou moeten wor den gehouden. Kroesjtsjev verklaarde ech ter dat Macmillan dit voorstel niet ver worpen had. Maar dat behoeft niet te be tekenen dat Macmillan het plan aan vaardt. Van Britse zijde ft verklaard, dat Macmillan niets heeft toegezegd. Men kan echter verwachten dat Kroesjtsjev zal pro beren de Assemblee voor dit plan te win nen. Genève zou waarschijnlijk het con ferentie-oord moeten worden. Over Macmillan sprak Kroesjtsjev niet onvriendelijk. Hij wreef tysm alleen aan dat deze een concrete ontwapening op de erg lange baan wil schuiven. Mits de top conferentie in het voorjaar gehouden zal worden, zal Kroesjtsjev voor die bijeen komst geen verandering brengen in de si tuatie van Berlijn. Een aantal concrete vragen wist hij han dig te ontduiken. Hij wenste kennelijk niet te spreken over ideologische moeilijkhe den met Peking en wilde evenmin nakaar ten over de poging der neutralen hem in contact te brengen met Eisenhower. Wanneer de Russen een man de wereld ruimte zullen inzenden is een zaak voor de deskundigen om te beslissen. Er zijn liefhebbers genoeg in de Sovjet-Unie. Men ziet het: een goedmoedig geduldig lijkende man, die voorlopig geen succes heeft gehad Hammarskjoeld weg te wer ken, doch die met des te meer energie zijn poging voortzet de neutralen te lijmen. Met name om toelating van communistisch China op de agenda te krijgen heeft hij hun steun hard nodig. Sommige Amerikaanse bladen maken nogal ophef van een passage, die door de vertaler eerst niet juist was weergegeven. De vertaler had het woord „geweld" ge bruikt, terwijl hij „kracht" had moeten zeggen. Daardoor kreeg het publiek de in druk dat Kroesjtsjef in een bepaald geval, geweld zou gebruiken, terwijl hij bedoel de dat de Sovjet-Unie zich op zijn eigen kracht zou moeten verlaten. Dat de Rus sen een gematigde indruk willen maken, bleek wel uit het feit dat zij hun stenogra fische verslag onmiddellijk lieten verbe teren. BRUSSEL (ANP) In Kraainem, een van de voorstadjes van Brussel, is gister middag een weerzinwekkende misdaad ontdekt, waarvan een elfjarige jongen het slachtoffer is geworden. Het kind was sinds donderdagmiddag spoorloos, nadat het de ouderlijke woning had verlaten om naar school te gaan. De Belgische Rijkswacht zette onmiddel lijk de bosrijke omgeving af en begon een intensieve speurtocht, die vrijdag tot de ontdekking van het lijk van de jongen leidde. Hij bleek met een revolverschot in de nek om het leven te zijn gebracht. De stoffelijke resten werden aangetroffen in een put van een riool. Een medisch onderzoek heeft uitgewezen, dat de knaap, Roland de Coster, is mishandeld na waar schijnlijk te zijn meegelokt. Aan de hand van sporen van autobanden bij de plek van de misdaad heeft de politie een aan houding in Kraainem verricht. De moeder van de jongen was donder dagmiddag opgebeld door een onbekende, die blijkbaar onder invloed van sterke drank verkeerde en haar meedeelde dat haar zoontje was geschaakt. De politie deelde later mee, dat de aan gehoudene, een kruidenier, een gedeelte lijke bekentenis heeft afgelegd. Het wa pen waarmee de moord is gepleegd, werd achter de motor van een koelkast in de winkel van de verdachte gevonden. Deze heeft toegegeven dat hij sinds enige tijd „bijzondere belangstelling" voor het slacht offer had. De kruidenier die in de winkel van zijn vader werkte* is twee jaar ge trouwd. Hij is vader van een eenjarig kind. (Van onze correspondent) BONN De Franse minister-president Debré, en bondskanselier Adenauer zijn elkaar gisteren, van het eerste ogenblik van hun ontmoeting op 't vliegveld Wahn af, als het ware hard te lijf gegaan. De bré heeft, zo valt te vernemen uit poli tieke kringen in de Westduitse hoofdstad, geprobeerd de Westduitse bezwaren tegen de Europese en Atlantische hervormings plannen van president De Gaulle weg te praten. Maar de grijze kanselier week ten aanzien van de Atlantische defensie-inte gratie geen duimbreed. De eerste ronde van dit Westduits-Franse duel eindigde dan ook onbeslist. Tweemaal zijn de Europese en Atlan tische thema's ter sprake gekomen. 'sMor- gens spraken Debré en Adenauer onder- vier ogen anderhalf uur met elkaar, 'smid- dags werden de beide ministers van Bui tenlandse Zaken, Couve de Murville en Von Brentano, en een reeks adviseurs er bij betrokken. Hierbij bleek dat het op het Europese niveau tot enige toenadering kan komen. Of de Fransen evenwel zover zijn gegaan als de Westduitsers wensen, valt te be twijfelen. Nog gistermorgen stond in het Westduitse regeringsbulletin dat het tot de Europese taak behoort samen met Groot- Brittannië dus zonder Franse hegemo nie in Europa een goede oplossing te vinden voor de tegenstelling tussen „de zes" en „de zeven". Aan de andere kant lijkt Adenauer wel bereid een gemeen schappelijk politiek gesprek van de Euro pese regeringschefs over buitenlands poli tieke onderwerpen te bepleiten, waarbij hij evenwel lang niet zo ver wil gaan als De Gaulle met diens politieke secretariaat, staande boven de Europese Gemeenschap pen en onder Franse hegemonie. Tegenover deze kleine toenadering op Europese integratie, staat een uitgespro ken controversiële houding waar het de NEW YORK (UPI) Kroesjtjev zal aan het begin van de volgende week naar huis vertrekken, zo verluidt in New York. De Sovjet Unie heeft toestemming gekregen om twee straalvliegtuigen te laten landen op Idlewild, 't vliegveld bij New York. De Russen hebben ook een onderhoud aangevraagd met functionarissen en po litie van het vliegveld. Eerder reeds was bekend dat Kroesjtsjev gereed was om aan het begin van de week naar de Sovjet-Unie terug te keren, maar men wist niet of hij per vliegtuig zou gaan of dat hij opnieuw de reis met de Baltika zou maken. Noordatlantische Verdragsorganisatie aan gaat. Adenauer denkt er niet aan af te stappen van de integratie der Atlantische defensie. Evenmin is hij bereid ook maar iets af te doen van zijn geloof in de noodzaak van intieme samenwerking met de Ameri kanen. Gezien De Gaulle's gisteren geuite verzekeringen over de blijkbaar onveran derd gebleven Franse opvattingen inzake N.A.V.O. en Europa, begint het er angstig veel op te lijken dat de gesprekken van Debré-Adenauer, die vanmiddag worden afgesloten, zullen eindigen met een uiterst mager communiqué vol gemeenplaatsen over samenwerking en eenheid, maar zon der een greintje werkelijke toenadering. Ten aanzien van de N.A.V.O. en de Ameri- kaans-Europese samenwerking is Aden auer ten minste zo vasthoudend als De Gaulle waar het het tegendeel betreft. Advertentie M// OPWEKKEND VERKWIKKEND (Van onze correspondent) NEW YORK Het heeft geholpen: een betere belichting en een betere schoon heidsbehandeling hebben van vicepresi- dent Nixon (Republikein) een ander mens gemaakt, om te zien althans. Maar dat was belangrijk. De Republikeinen hadden zich er na het eerste televisie-debat ern stig bezorgd over gemaakt, dat hun kan didaat er zo uitgeteerd en verbeten uit zag onder de camera, terwijl Kennedy zonder schoonheidsbehandeling een heel sympathiek voorkomen had op het scherm. Bij hen kwam zelfs enige argwaan op, dat er opzet in het spel was, maar daarvoor was geen enkel bewijs aanwezig. Er is echter in de kranten veel geschreven over Nixon's uiterlijk en een publiek van ne gentig miljoen kijkers zal daarop bij het tweede debat, dat vrijdagavond gehouden werd, in de eerste plaats gelet hebben. Het lijkt oppervlakkig hier mee te be ginnen, maar het uiterlijk is in deze tele visiestri jd een belangrijke factor. Er wa ren echter nog andere verschillen. Beide kandidaten waren veel aggressiever dan twee weken geleden. Iemand merkte schertsenderwijs op: „Als dat zo door gaat, dan mogen ze tijdens het laatste de bat wel een ijzeren hek tussen die twee plaatsen". Telkens werd een kandidaat door een der vier journalisten een vraag gesteld. Vroeg iemand iets aan Kennedy dan antwoordde hij eerst, en daarna kreeg Nixon gelegenheid zijn mening te zeggen. In de volgende beurt werd de vraag tot Nixon gericht, en kreeg Kennedy een tweede kans. Maar wie ook als tweede aan de beurt kwam, steevast begon die tweede met te zeggen: „Ik ben het volko men oneens met Nixon" of „Kennedy ver gist zich volkomen" en die tegenspraak kwam steeds, vlak achter het eerste ant woord aan, als een stomp van een felle bokser. Vergeleken bij het tweede debat, was de eerste vertoning nog maar schijn- boksen. Daarmee willen wij niet zeggen dat dit laatste debat ontaardde in een scheldpartij, maar de vechtlust van deze vrij jeugdige kandidaten lijkt geen gren zen te kennen. Beiden beschikken over een indrukwekkende hoeveelheid munitie, en schieten voortdurend met scherp. Wie er deze keer won? Meer dan bij het eerste debat, waarin Kennedey vooral door zijn uiterlijk een betere indruk maakte, ging de strijd ditmaal gelijk op. Het zou te ver voeren de vele strijdpunten op te sommen. Eén onderwerp is echter bijzon der interessant. Nixon verdedigde Eisen hower, omdat deze te Parijs geen excuses aan Kroesjtsjev had willen aanbieden voor het U-2 incident. (Van onze correspondent) BONN In de bijna openlijke contro verse tussen bondskanselier Adenauer en minister van Economische Zaken profes sor Erhard over Adenauers eenzijdige con- junctuurgesprekken met industriëlen en bankiers, heeft de C.D.U.-bondsdagfractie- voorzitter Krone gisteren een bemidde lingspoging gedaan. Hij zou hebben voor gesteld dat de beide leidende C.D.U.-poli- tici een gesprek zullen voeren om in het nu reeds spannende verkiezingsjaar vooral de eenheid in de regeringspartij te handhaven. Men wil in de C.D.U. ten koste van al les vermijden dat de buitenwereld de in druk krijgt dat het in de regeringspartij opnieuw tot een machtsstrijd is gekomen, evenals een goed jaar geleden bij de aan wijzing van de C.D.U.-presidentskandi- daat. Erhard wordt gesteund door de eco nomische deskundigen van de C.D.U.- bondsdagfractie die zich groen en geel ge- ergerd hebben over het feit dat de, qua economische kennis, min of meer als leek afgeschilderde Adenauer nu al maanden lang de conjuncturele toestand op eigen houtje pleegt te bespreken met industrië len en bankiers in plaats van met Er- hax-d en de C.D.U.-experts. Men spreekt van een storm in de C.D.U.-fractie. Het eerste resultaat van Krone's bemid deling, is dat het kabinet-Adenauer, inclu sief Erhard begin volgende week, teza men met de C.D.U.-economen over de con junctuur zal beraadslagen. Daarna volgt een gesprek van Adenauer en Erhard met industriëlen over de stormachtige conjunc turele ontwikkeling. Ondanks dit meespreken van Erhard be gint het er voor de minister angstig veel op te lijken dat hij een nieuwe politieke nederlaag tegemoet gaat. Zijn plan om, via het intrekken van bepaalde exportpre mies en het ophalen van zekere import hefbomen, de invoer van buitenlandse goe deren te vergemakkelijken, het binnen landse aanbod te vergroten en daardoor een druk op de prijzen uit te oefenen, stuit op verzet in het kabinet en.in de C.D.U.- fractie. Dat zal betekenen dat Erhard een nederlaag moet lijden, ook tegenover de industriëlen, die niets van zijn conjunctu rele import- en exportplannen moeten heb ben. Men verwijt Erhard nu dat hij opnieuw tekort is geschoten in de politieke voor bereiding van zijn conjuncturele plannen, zich te veel bloot heeft gegeven en door de bondskanselier (van wie de beruchte uitspraak afkomstig is: „de heer Erhard is nu eenmaal geen politicus") op gewiek ste wijze op dood spoor dreigt te worden gezet. Of dergelijke Adenaueriaanse over winningen de C.D.U. veel goed zullen doen, valt evenwel zeer te betwijfelen. Kennedy daarentegen wees er op dat de landen herhaaldelijk hun leedwezen hadden critiek op Eisenhower over deze aange legenheid was door verscheidene Ameri kanen als niet vaderlandslievend be schouwd. Maar Nixon scoorde waarschijn lijk een punt door te wijzen op kostbaar heid van het regeringsprogramma dat Kennedy voor de toekomst aanbeveelt. Zijn: „Wie zal dat betalen?", moet velen als een dreiging in de oren klinken. Zowel Nixon als Kennedy, sprak zich er voor uit dat de nieuwe Amerikaanse pre sident met Kroesjtsjev zal spreken op een topconferentie, maar alleen indien een der gelijke conferentie langs diplomatieke weg grondig wordt voorbereid. PARIJS (Reuter) Het water van de Rhóne blijft stijgen. In.Lyon staat het water nog maar drie centimeter onder het noodpeil. Enkele laagliggende wijken van Avignon, verder zuidelijk, zijn over stroomd. Tot op heden zijn bij de over stromingen zeven personen omgekomen. Twee worden nog vermist. Hoe hoort het eigenlijk? Die lieve Emily Post is op hoge leeftijd overleden. Zij was de Amerikaanse dame van „Hoe hoort het eigenlijk?" Zij schreef een hoek over etiquette, dat in de Verenig de Staten de grondwet is voor behoorlijke manieren. Ik geloof niet, dat makers van grondwetten ooit schatrijk zijn geworden van dat niet-voor-de-poes werkje. Wijlen Emily wèl. Maar wat zij verdiende heeft zij verdiend. Goede manieren immers zijn plezierig voor de omgeving. En slechte zijn hinderlijk. Zij heeft met haar hoek het leven voor miljoenen mensen plezie riger gemaakt. Zij ruste in vrede. Hoe hoort het eigenlijk? Een moeilijke vraag. Want vele manie ren veranderen met de tijden. Onze groot moeders vonden een dame die openhaar- lijk heur enkels toonde, géén dame. Ik herinner mij nog, dat een dame die heur lippen rood maakte, evenmin een. dame was. En ook niet, wanneer zij, zelfs in de beslotenheid van het eigen knusse Hol landse binnenhuisje, aan een sigaretje zoog. Bovendien zijn manieren in vele landen verschillend. Brood met een mes aanraken is in Frankrijk affreus. En wie, hier in Holland, met dat mes zijn aardappelen snijdt, is ongemanierd op het ploertige af. Er zijn ook manieren die verouderen. Hoeveel heren houden, met een dame op straat pratende, de hoed in de hand? Een waarachtige héér deed dat vroeger onder alle omstandigheden, óók als het vroor dat het kraakte. Er zijn slechte manieren die, langzamer hand, in gebruik geraken. Allerwegen zie ik dames uit heur zetels oprijzen, wanneer zij worden voorgesteld aan een nieuwe gast. Allerwegen zie ik heren, die dames laten vóórgaan door een draaideur. Beide slechte manieren naar mijn begrip. Maar de tijden veranderen, broeder, en de ma nieren met hen. Bij het eten komen de hoe-hoort-het- eigenlijks het meest in 't gedrang. Aller wegen nouveaux messieurs, nouvelles mes dames, die mes en vork niet naar behoren kunnen hanteren; opwippen van soepbor den, steunen met de elleboog op tafel. Is dit belangrijk? Nee. Is het onbelangrijk? Oók niet. Dat die meneer zijn aardappelen snijdt en zijn elleboog, al etende, vast op tafel houdtde gang van wereld en mens heid wordt er geen seconde door beïn vloed. En dat die dame „keurig" opstaat als zij wordt voorgesteld de koude oorlog wordt er geen halve graad kouder van. Toch zeggen die kleinigheden iets. Wat precies is niet te formuleren. Maar Emily Post ruste in vrede. Haar nagedachtenis zij haar tot ere. Elias Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTRAAT TEL. 14444 181 D Nigerië. De UNO-Assemblee heeft een stemmig haar goedkeuring gehecht aan de aanbeveling van de Veiligheidsraad Nigerië tot het lidmaatschap toe te la ten. Dit land is daarmee het 99ste lid van de volkenorganisatie geworden. Tuchthuis. Een rechtbank in Dresden, Oost Duitsland, heeft zeven jongelui, die zich in een openbare gelegenheid in Copitz tegen de politie hadden verzet, tot straf fen variërend van twintig maanden tuchthuis tot een half jaar gevangenis veroordeeld. Brandstichting. Een Westduitser die don derdagavond in West-Berlijn werd ge arresteerd, nadat hij vijf ruiten van een bioscoop van het Amerikaanse leger had ingegooid, blijkt op 2 oktober een poging tot brandstichting in het gebouw van de Amerikaanse zender RIAS in Berlijn te hebben gedaan. Salarissen. Het personeel van de verkeers toren van het Parijse vliegveld Orly heeft besloten dinsdag vijf uur te sta ken teneinde aan salariseisen kracht bij te zetten. IJzeren tijdperk. In het dorp Preston bij Dover in Engeland is een belangrijke nederzetting ontdekt uit het ijzeren tijdperk. Een archeoloog heeft kunnen vaststellen dat aangetroffen aardewerk en vuurstenen stammen uit het jaar 4.000 voor Christus. Omstreden. Volgens het persbureau Press Trust of India hebben Chinese troepen in delen van Ladach, aan de grens tus sen Kasjmir en Tibet, zich zestien kilo meter in de richting van Tibet terug getrokken. Waarnemers zijn van oor deel, dat communistisch China een bot sing met Indiase troepen in dit omstre den gebied wil voorkomen. WASHINGTON (Reuter) Ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken hebben meegedeeld dat de Verenigde Staten het militaire hulp program aan Laos tijdelijk hebben opge schort. Het ministerie had eerder reeds bekendgemaakt dat de Verenigde Staten een einde hebben gemaakt aan het uitbe talen van de soldij aan leden van de 30.000 man tellende strijdkrachten. Volgens het ministerie was de splitsing van het leger van Laos de belangrijkste reden voor deze maatregel. VIENTIANE (Laos) (Reuter) De rege ring van prins Soevanna Phoema heeft een delegatie benoemd voor onderhandelingen met de procommunistische Pathet Lao-op- standelingen. Pathet Lao, die elf jaar lang elke Laotiaanse regering heeft bestreden, had eerder bekendgemaakt dat zij een af vaardiging had aangewezen voor onder handelingen met de regering van premier Soevanna over beëindiging van de opstand. Schadevergoeding. In Tokio is gisteren een overeenkomst getekend krachtens wel ke Japan, Groot Brittannië een half miljoen pond sterling (circa vijf mil joen gulden) zal betalen als schadever goeding voor verlies van bezittingen, toegebracht persoonlijk letsel aan of dood van Britse onderdanen ten gevolge van de Japanse aanval op China. Bekneld. Een treinbestuurder van de Lon- dense metro heeft donderdagnacht een verbeten strijd tegen de dood gevoerd, nadat zijn lege trein door nog onbeken de oorzaak met grote kracht tegen een stootblok was gereden. Hierdoor werd de bestuurderscabine geheel vernield. De man raakte bekneld tussen het ver wrongen stalen geraamte van de cabi ne. Acht uur lang is hij, in die benauw de positie bij bewustzijn gebleven. Zijn toestand is zeer ernstig. Spion. De tweede secretaris van de Rus sische ambassade te Bern, Vladimir Kourkourine, heeft van de Zwiterse justitie een uitwijzingsbevel ontvangen. Kourkourine, die 34 jaar oud is, wordt beschuldigd van industriële en militaire spionage. Onderzoek. Een commissie van onderzoek, die naar de Sowjet-Unie is geweest in verband met het neerstorten van een Oostenrijks verkeersvliegtuig, heeft ge rapporteerd dat een menselijke fout of een verkeerde aanwijzing van de hoog temeter de oorzaak van de ramp is geweest. Eenendertig mensen kwamen vorige week om het leven toen het vliegtuig neerstortte. T.V.-automaat. In Engeland is een „be taal terwijl u ziet" Televisiemaatschap pij opgericht. President is maarschalk Slim, het bestuur omvat ondermeer Sir Lawrence Olivier, Dame Margot Fon- teyn en Lord Harewood, een neef van koningin Elizabeth. Men overweegt een automaat aan het toestel te bevestigen. Vrijdagmoordenaar. Een dubbele moord in het centrum van Limoges (Midden- Frankrijk), heeft de bevolking, die sinds enkele maanden in angst leeft voor de „vrijdagmoordenaar" nieuwe schrik aangejaagd. Sinds 20 mei zijn in de om geving van deze stad van ongeveer 100.000 inwoners zeven bijzonder wrede en woeste moorden gepleegd, meest op betrekkelijk eenzaam wonende mensen die over een spaarcentje beschikten. Laagvlieger. De Britse regering heeft een grote order geplaatst bij de British Aircraft Corporation voor de levering van T.S.R.-2-toestellen. De T.S.R.-2 is een vliegtuig dat bijna niet met radar kan worden opgespoord. Het is sneller dan het geluid en kan zeer laag vliegen. Mensenrechten. De linkse Griekse leider en journalist Manolis Glezos, die vorig jaar door een krijgsraad in Athene tot vijf jaar gevangenisstraf is veroordeeld op verdenking van medewerking aan een communistisch spionagecomplot, heeft een beroep gedaan op de Europe se conventie voor de rechten van de mens.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3