hamol Baggerbedrijf moet meer van de wetenschap profiteren Puzzel nummer zes Bescherming der consumenten tegen schadelijke stoffen Veestapel wordt bedreigd door kwakzalverij met „wondermiddelen" Vredesconferentie in Praag Zie Boven Laatste nieuws over de maan Vergaan „Piet Schipper" voor Raad Scheepvaart Kostbaar materiaal werkt éénzesde van de tijd; voor de rest roest het Jaat-taüa Potentieel gevaar voor de volksgezondheid „Verpleegstersopleiding moet op de helling" KERKELIJK LEVEN BRILLEN Vermelding der chemische toevoegingen op de verpakking geëist DIERENARTSEN SLAAN ALARM Kerkelijk Nieuws Voorzitter Wit-Gele Kruis: „Genezingskruistocht" van Amerikaanse evangelist door ons land A TERDAG 8 ÓKTOBER 1960 4 De voormalige Haarlemse predikant, dr. A. J. Rasker, thans hoofdleraar aan de Rijksuniversiteit van Leiden, was een van de Nederlanders die deelgenomen heeft aan de derde christelijke vredesconferen tie in Praag. Wij leggen u hierbij het ver slag voor dat hij van deze conferentie heeft gemaakt Het hoofdthema van deze conferentie, uitgaande van de Oecumenische Raad van Kerken in Tsjecho-Slowakije was „Op weg naar de Vredesperiode der mensheid een onderwerp waarover bekende kerkelij ke figuren als Gollwitzer, Niemöller en Hromadka referaten hebben gehouden. De toon van de lezingen en de discussies was niet zo optimistisch als de titel van het hoofdthema zou doen vermoeden. De slot woorden van een boodschap die met alge mene stemmen aangenomen werd, luiden: „Niet zo langzaam, lieve broeders, de wereld snakt naar vrede". In tegenstelling met vorige jaren werd deze vredesconferentie door de kerken uit het Oosten geheel uit eigen middelen, dat wil zeggen uit collecten, gefinancierd, waarvoor de gemeenten respectabele of fers gebracht hebben. Men wilde zonder de vroeger verleende staatssubsidie uit komen, als teken van een oprecht streven naar vrijheid van ideologische gebonden heid. Verrassend was ook de grote open heid om te luisteren naar advies en kritiek uit het Westen; ook in de boodschap is de schijn vermeden als zou men het oosten in het gevlij willen komen en het westen eenzijdig willen kritiseren. De samenstelling van de conferentie (199 deelnemers, waarvan 96 uit commu nistische landen en 103 uit niet commu nistische) werkte ook daartoe mee. Uit het oosten waren de deelnemers officiële ver tegenwoordigers van hun kerken; die uit het westen waren overwegend particuliere personen of vertegenwoordigers van vrije re groepen. Onder de laatsten bevonden zich ook de secretaris van de Presbyte rian Alliance en de secretaris van de Oecumenische Raad van Kerken in West- Duitsland. Men hoopt zeer in het westen meer vei'trouwen te winnen en ook dat op de in juni 1961 te houden algemene christelijke vredesconferentie in Praag de Wereldraad van Kerken officieel vertegen woordigd zal zijn. Oproep aan alle christenen De Christelijke vredesconferentie in Praag heeft de volgende boodschap uitge geven voor alle christenen waar ook ter wereld. De Derde Praagse Christelijke Vredes conferentie komt bijeen in een wereldsi tuatie, aan de ernst waarvan zich geen enkel realistisch denkend mens kan ont trekken. Na het mislukken van de topconferentie, waarop zo vele mensen hun hoop hadden gevestigd, is de dreiging voor de mens heid van een met zelfmoord gelijkstaande atoomoorlog nog toegenomen en niemand van ons weet, hoe lang ons nog tijd ge geven is om het gevaar te verdrijven. Erger dan voorheen vergiftigt de koude oorlog, die tot de hete oorlog aanzet, de atmosfeer. De christenheid echter, in plaats van eendrachtig voor de bedreigde en bevreesde mensheid in de bres te gaan -staan, levert de aanblik van verscheurd heid in eigen boezem, met name door -foutieve bondgenootschappen met de machtssystemen van de wereld. In deze situatie verklaren wij, die als christenen uit het Oosten en het Westen hier eendrachtig bijeen zijn, waarschu wend en vragend: Het is de gehele christenheid geboden om zich te verenigen en actief te protes teren tegen alle middelen van massaver nietiging, waardoor Gods goedertierenheid gelasterd en de mens met alle schepselen verraden wordt. Geen christen mag deelnemen aan een atoomoorlog of aan de voorbereiding er van. Alle christenen moeten zich geheel wij den aan het verbannen van elke vorm van oorlog, hetgeen in de atoomtijd tot de on ontkoombare levensvoorwaarde van dé mensheid is geworden. Als christenen moeten wij elke ernstige poging van de staatslieden, wie ze ook zijn, gericht op verzoening en wederzijds begrip der volken, op algemene ontwape ning en uitbanning van de oorlog, begroe ten en met onze gebeden begeleiden. Wij christenen moeten de koude oorlog weerstaan en wij zullen het voor de mede mens opnemen, steeds daar waar hij als middel voor het bereiken van de doel einden der machthebbers en ideologische programma's wordt misbruikt. Als christenen hebben wij de vrijheid Advertentie ZIULSTRAAT97-r WA'ARLEM TEL E F O O N 1 2 7 2 6 om ook in een nieuw maatschappelijk be stel de medemens en de menselijke ge meenschap de dienst te betonen die wij onze naasten schuldig zijn. Met name is het op het ogenblik onze taak en roeping om ons zo te geven voor de hongerigen en onderdrukten in de onderontwikkelde volken, dat wij hun vol ledig gelijke rechten in de broederlijke ge meenschap laten merken. Tegenover de medemensen die wanen dat er geen God is, hebben wij de waar heid van de levende God te belijden, wiens heilige liefde niet minder naar de atheïst grijpt dan naar ons zelf. Met het oog op een bij de christenen veel voorkomende houding verklaren wij met grote ernst: Wie het christelijke ge loof identificeert met het anti-communis- me, bevordert die kruistocht-ideologie, die niet verenigbaar is met het huis van Hem, die voor alle mensen gekruisigd en opge staan is. Wij zullen de vrede niet winnen wan neer wij het niet wagen elkaar te ontmoe ten en met elkaar te spreken, elkaar als mensen te achten en lief te hebben, in plaats van elkaar al van te voren als functionarissen van tegenovergestelde wereldbeschouwingen en machtssystemen te verdoemen. Omdat de belofte van God ons allen in onze gemeenschappelijke nood betreft, roepen wij, die de dienst der oecumene belijden, alle christ°nen op om met ons op een Vredesbijeenkomst waar alle chris tenen zijn gerepresenteerd, de vrede voor de wereld te zoeken en te bevorderen, waarmee wij de God van de vrede prijzen. Alleen wat vlugger, beste broeders, de wereld schreeuwt om vrede! Advertentie 's Morgens even 'gefilmd' 's avonds uw kapsel nog perfect in vorm. Het resultaat zal u èn anderen verrassen! spray 6.SO 'nilamol produkt?Jdiis Uitstekend Advertentie Nu Is er... Een wondermiddelWrijf een weinig Clipp in de nog vochtige huid. Dit voor komt „afwashanden". U merkt 't na één behandeling: de huid blijft gaaf en soepel. Uw handen zijn zacht als fluweel het middel tegen afwashanden De Raad voor de Scheepvaart zal maan dag om half twee het scheefvallen en ver gaan van het motorschip „Piet Schipper op 10 mei op de Noordzee behandelen. Voor de schuldvraag is de kapitein opgeroepen. Ook de bestman zal als getuige verschijnen. Eveneens zal die middag in Amsterdam worden behandeld het aan de grond lopen van het motorschip „Frigo", dat op 10 april 1959 kort na het vertrek uit Svelgen (Noor wegen) in de Nord Oulen aan de grond liep. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE De vereniging „Centrale Baggerbedrijf" heeft in het Kurhaus in Scheveningen haar zilveren jubileum gevierd met een ontvangst en een buitengewone algemene ledenvergadering. „Het Nederlandse bag gerbedrijf bevindt zich thans reeds in een zo snelle evolutie, dat van een revolutie mag worden gesproken", aldus ir. M. C. Fritzlin, voorzitter van de jubilerende ver eniging tijdens een rede, waarin hij het aanbreken van deze nieuwe periode in de geschiedenis van het Nederlandse bedrijf nadrukkelijk onderstreepte. „In de toe komst zullen wij sneller, goedkoper en onder moeilijker omstandigheden moeten werken, wanneer wij onze plaats op de buitenlandse mai-kt willen behouden en de uitvoering van grote werken, zelfs in ons eigen land, niet aan Amerikanen, Japan ners of Russen willen overlaten". Tevoren had ir. H. T. den Breejen, plaatsvervangend voorzitter van de ver eniging, een historisch overzicht gegeven van het baggerbedrijf in het algemeen en het werk van zijn organisatie. Reeds in de vorige eeuw voerden Nederlanders bag- gerwerken in België, Duitsland. Frankrijk, Engeland, Ierland, Spanje, Zuid-Afrika, en Bij deze puzzel is het de bedoeling, dat u door het goed invullen, zelf de nummers en de zwarte hokjes vindt. Horizontaal: 1. ten aanzien van, 4, pl.m. één seconde! 6. droog (wijn), 9. lage amb tenaar, 12. erkenning (v.e. wissel), 16. woon, 17. rivier in Drente, 18. muzieknoot, 19. doctor i. d. heilige godgeleerdheid (Lat. afk.), 20. maanstand, 21. meisjesnaam, 23. soort, 25. muzieknoot, 26. Europeaan, 27. werkelijke, 29. soort onderwijs, 30. in 't jaar v. d. wereld, 32. jongensnaam, afk., 33. motorschip, 34. bep. bevel, 36. onder an dere, 38. achter, 39. pers. voornaamwoord, 41. hoogst nadelig, 42. vlaktemaat, 44. en anderen, 45. geheel de uwe, 46. wenk, 48. lengtemaat, 49. ruim, 51. spil, 53. aanhech ting. 54. wanordelijke toestand, 56. dun, sprietig, 57. uitroep, 58. stok met rond plankje, 60. openbaar vervoermiddel, 63. Ver. Pers. (Eng. afk.), 64. halm, bloeiwijze, iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiD^ SCHOENTJES TAAL (I) =5 In Haarlems Dagblad adver se teert Sporthuis Centrum zijn „Rythmische schoentjes". Ik zal wel op mijn onritmische laarzen blijven ronddalveren. GRAMMATICA §j Het Algemeen Handels- blad vertelt dat de mensen in Brussel, wanneer zij Fabiola zien, uitroepen: Vive la reine! ponder het substantief „future" er by". Misschien zouden zij het eens met een of ander adjectief kunnen pro- beren. S EX Tubantia schrijft over nieuwe ovens van „De Voorhoede" die ge heel automatisch werken „wat tevens de zinnelijkheid be vordert". De vraag is: hoe en van wie. Jan van Goethem schrijft in V r ij Nederland over de „bijna eindeloze huizenbrei" van Amsterdam. Ik kan mij niet goed voorstellen wat „bijna eindeloos" is, maar nog minder wat een huizenbrei is. Wél wat een breihuis is: zo'n winkeltje met allemaal gezellige gebrijde dingetjes. TAAL (II) Bibeb laat de heer Verolme in het ii zelfde Vrij Nederland zeggen dat zijn werf „behoort tot een van de grootste en modernste tor wereld". Maar Bibeb heeft blijkbaar ver- zuimd de heer Verolme te vragen tot wélke zijn werf behoort en dat had ik nu juist zo graag willen weten. T alarius 66. reeds, 67. uitroep van pijn, 68. 's dood: bek. comp. v. Grieg, 69. het trekken, 72. vrouwelijk zoogdier, 74. groente, 75. sukkel, 76. ontkenning. Verticaal: 1. soort houtwurm, 2. rivier boot, 3. maanstand, 4. in, 5. muzieknoot, 6. element, afk., 7. soort afbeelding, 8. zuid vrucht, 9. excommunicatie, 10. speelgoed, 11. taal, 13. slijtplek, 14. zot, 15. plaats o. d. Veluwe, 21. tijdperk, 22. akkoord, 23. soort onderwijs, 24. zoen, 28. heel nauwkeurig, 31. vrucht, 33. Engels steunpunt, 34. zie 74 horizontaal, 35. gegroet, 37. meisjesnaam, 38. vangapparaat, 39. bep. maand, afk., 40. a.u.b., 43. kledingstuk (bij paardrijden), 47. droombeeld, hersenschim, 48. boom, 49. maak wakker, 50. verdelgingsmiddel, 52. dobber, 54. Indon. eiland, 55. mus: groot Nederl. humanist (1467-1536), 57. slaghout, 59. dunne, smalle houten plank, 61. s.v.p., 63. schrijfinstrument, 65. loopvogel, 68. zie 42 horizontaal, 70. ongeveer-, 71. hoge akker, 72, dun, teer, 73. voegwoord. Inzenden vóór per briefkaart. donderdag, uitsluitend OPLOSSING PUZZEL no. 5. PRIJSWINNAARS PUZZEL NO. 5 7.50 5— 2.50 G. Kramer, Heemstede. P. Potterlaan 4, te Mevr. Van Woensel, Kr. Mij drechtstraat 33, IJmuiden. C. Knottenbelt v. Lith, Prins Hendriklaan 31, Overveen. Midden- en Zuid-Amerika uit. De groei van het Nederlandse baggerbedrijf maak te behalve de ontwikkeling van een spe ciaal op de vervaardiging van baggerrna- terieel gerichte scheepsbouw-industrie ook de opkomst van de Nederlandse zeesleep vaart mogelijk. De moeilijk te transpor teren baggermolens, zuigers en bakken werden over alle wereldzeeën gesleept. Als hoogtepunten in het bestaan van de vereniging noemde ir. Fritzlin de hervat ting van de Zuiderzeewerken in 1936, dich ting van de dijken van Walcheren na de tweede wereldoorlog en het werk na de februariramp en de uitvoering van het Deltawerk en de uitbreiding van de grote havens. Hij zei voorts dat ook het bag gerbedrijf veel meer moet profiteren van hetgeen de wetenschap heeft ontdekt: grondmechanica en hydraulica zullen een veel grotere rol in dit bedrijf moeten gaan spelen. Daarnaast zijn er echter ook vele econo mische vraagstukken. „Is het verant woord", zo vroeg ir. Fritzlin, een kostbaar materieelpark, dat een vervangingswaar de vertegenwoordigt van enkele honderden miljoenen guldens, gemiddeld slechts een gedeelte van het jaar te gebruiken? Dit betekent éénzesde van de tijd werken en vijfzesde roesten. „Nederland is het enige land ter wereld, waar men is blijven ste ken op het stelsel van een ploegendienst. Dit is niet bevorderlijk voor economisch werken", aldus ir. Fritzling, die voorts verklaarde dat het baggerbedrijf zich thans in een overgangsperiode bevindt. Slechts wanneer het uit de wetenschap haalt wat er uit te halen is, zal 't de huidi ge positie kunnen handhaven. Wanneer men dit niet doet, aldus ir. Fritzlin, zullen wij eerst van de buitenlandse markten wor den vei-dreven en tenslotte zullen Ameri kanen, Japanners, of Russen zelfs de grote werken in ons eigen land uitvoeren. Thans heeft het Nederlandse bedrijf echter nog een voorsprong. Minder en minder wordt het sterrekundige onderzoek een kwestie van met jassen aan en kragen op, huiverige nachten doorbrengen in onverwarmde observa tiekoepels meer en meer wordt het er een van elektronica. Het laatste nieuws over de juiste afstand van de aarde tot de maan is af komstig van een inter nationale conferentie in Londen, die de vorige maand is gehouden. Het was een conferentie van de URSI (Union Radio Scientifique Internatio nal), waar het dus ging over radio als hulpmid- Iel in dienst van het wetenschappelijke on derzoek. Een mooi voorbeeld van die toepassing is het bepalen van de afstand aarde-maan met behulp van radar. In de popu lair-wetenschappelijke lectuur die de geïnte resseerde leek gebruikt om wat wegwijs te ra ken in de astronomie, staat als de klassieke méthode voor het bepa len van de maan-afstand altijd nog vermeld wat men de landmeterswerk- wijze zou kunnen noe men: twee waarnemers op aarde, op grote af stand van elkaar (b.v. tienduizend kilometer in rechte lijn gemeten) ne men op hetzelfde tijdstip de maan waar en bepa len zo nauwkeurig mo gelijk haar plaats aan de hemel. Het principe van de driehoeksmeting le vert dan, na het nodige rekenwerk, een uitkomst op. Maar aan de verre gaande eisen op het punt van de nauwkeurigheid, die wij tegenwoordig stellen, voldoet die me thode toch niet- zo erg. Radar doet het beter. Al lang is bekend, dat men radarsignalen kan laten weerkaatsen tegen de maan om ze ruim wee seconden later weer op aarde te ontvangen. De snelheid van radar golven is bekend (even snel als het licht) en de tijd, die zij nodig hebben om heen en weer naar de maan te reizen, kun nen wij tegenwoordig meten tot in microsecon den. Langs die weg is nu de afstand van de aarde tot de maan on langs bepaald tot op een waarde die nog maar een onzekerheid van on geveer een kilometer in houdt, zodat wij nu kunnen schrijven dat de (gemiddelde) afstand van de aarde tot de maan bedraagt: 384.402.000 1200 m. Dat betekent dus: 384.402.000 meter, maar het kan ook 1200 meter meer of 1200 meter min der zijn. Groot is de on zekerheidsfactor hierin dus niet; niet groter na melijk dan één op de ruim driehonderddui zend. G. v. W. De Nederlandse Huishoudraad en het Consumenten Contact Orgaan zijn van mening, dat de Nederlandse consument een onvoldoende wettelijke bescherming tegen schadelijke stoffen geniet- In een nota aan de ministers van Socia le Zaken en Volksgezondheid, van Land bouw en Visserij en van Economische Za ken, hébben zij opnieuw de wenselijkheid uitgesproken, dat voor voedingsmiddelen iedere toevoeging van een bepaalde che mische stof uitdrukkelijk bij wettelijk voorschrift dient te worden gesanctio neerd. Gedacht wordt aan positieve lijs ten van toegestane emulgatoren, smaak stoffen, bindmiddelen, antibiotica, etc. Toestemming tot gebruik van deze che mische hulpstoffen dient volgens deze nota slechts gegeven te worden als zij niet scha delijk zijn voor de volksgezondheid en als zij in een wezenlijke technologische be hoefte voorzien. Maskeren zij een minder goede kwaliteit of bereidingswijze, of ver minderen zij de voedingswaarde, dan moe ten zij eveneens verboden worden. Uit een oogpunt van controle en ten be hoeve van dieetpatiënten moeten chemi sche toevoegingen verplicht op de ver pakking worden vermeld, aldus de. nota waarin verder gepleit wordt, ook voor an dere produkten dan voedingsmiddelen „po sitieve" lijsten van toegestane chemische In ons land is het verkopen van geneesmiddelen voor mensclyk gebruik bij de wet geregeld. Er ontbreekt echter een dergelijke wettelijke regeling voor de dier- geeneskunde. Het is algemeen bekend dat vele antibiotica en sulfaten, welke door apothekers slechts op recept van de arts mogen worden geleverd, voor de genezing van dieren zonder meer verkrijgbaar zijn bij sommige drogisten, bij molenaars en veevoederfabrieken alsmede op markten en tentoonstellingen. Dat hierin een geweldig gevaar voor onze volksgezondheid schuilt, kan een leek begrijpen. Dit was het hoofdmotief van de jaarre- de, die vanochtend tijdens de algemene vergadering van de Maatschappij voor Diergeneeskunde door haar voorzitter, de heer M. Karsemeijer te Utrecht werd ge houden. „De kwakzalverij en de beunhazerij op het gebied van de diex-geneeskunde zijn het laatste jaar schrikbarend toegenomen", aldus de heer Karsemeijer. Het hoofdbe stuur is tot de overtuiging gekomen, dat hier gevaren dreigen, die niet moeten wor den onderschat. Preparaten als sulfame- zathine in diverse vormen en concentra ties, hexoëstrol en nicotine-sulfaat, om er maar enkele te noemen, zijn overal vrije lijk verkrijgbaar. Een aantal van deze preparaten is lang niet onschuldig. Andere specialités, waarvan de samenstelling soms in het geheel niet bekend is zijn waardeloos. Het etiket moet het in zo'n geval doen en de prijs is meestal hoog, want dat schijnt vertrouwen te wekken. Als poedersuiker Sommige veevoederhandelaren leveren tegelijk met het voer een zakje „gezond heid" erbij en zo zi.jn wij, wat bijvoorbeeld de antibiotica (onder andere penicilline) aangaat, al langzamerhand zover gekomen dat men is gaan denken, dat dit genees middel ongeveer hetzelfde is als poeder suiker, maar dan met wonderlijke eigen schappen. Van bepaalde zijde is reeds gewaarschuwd, dat bacteriën door onnodige toediening van antibiotica resistent kunnen worden en dan zou dit geneesmiddel in bepaalde gevallen wel eens als een boemex-ang kun nen werken. Het toedienen van hormonen aan pluim vee is onlangs verboden. Maar er is ook nog een ander punt, dat in dit verband onder ogen moet wox-den gezien, en dat geldt voor het bacteriologisch vleesonderzoek van slachtdieren. Keux-ingsdierenartsen kunnen geen verantwoordelijkheid meer dragen als, buiten de dierenax-tsen om, de dieren eventueel met grote hoeveelheden anti biotica en sulfanilamiden zijn behandeld. Na een behandeling met deze geneesmid delen moet namelijk de keuringstijd voor het opwekken van eventuele schadelijke reacties met een etmaal worden verlengd. Als echter onbekend blijft dat de betx-ok- ken dieren met antibiotica en (of) sulfanila miden zijn behandeld, kan men ook deze extra-keurings-tijd niet aanhouden. De keuringsambtenaren verwijzen in dit verband naar de enoxrne uitbreiding van paratyphus gedui-ende de laatste jaren. Er zijn ook gevaren voor de gezondheids toestand van de veestapel en de pluimvee- bedrijven. Door het ontbreken van een be- trouwbare voorgeschiedenis immers wox-dt het stellen van een juiste diagnose bij dierenziekten soms onmogelijk, zowel voor de dierenarts als voor de ondex-zoekings- instituten en labox-atoria. Export bedreigd Het gevaar dat onze expox-t door het niet tijdig onderkennen van een besmettelijke dierziekte ernstig bedreigd zou worden is evenmin te verwaarlozen. Ons land heeft internationaal op het gebied van de dier- ziektenbestrijding een goede naam. Doch dat schept ook verplichtingen. De impox-- terende landen houden een scherp oog op onze zogenaamde veredelingsprodukten en onze concurrenten letten nog meer op ons. De heer Karsemeijer besloot zijn rede met de wens uit te spreken, dat de over heid door het nemen van de juiste wette lijke maatregelen zo spoedig mogelijk aan de gesignaleerde wantoestanden een eind zal maken. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Oud-Beijex-land J. den Besten te Dirksland. Geref. Kerken Bedankt voor Bolsward en voor Hengelo (O.) (vac. R. Slofstra) J. W. Vlaanderen te Delfzijl, stoffen bijvoorbeeld ten aanzien van cos metica, verf- en afbijtmiddelen en was- en reinigingsmiddelen in te stellen. De consumentenoi-ganisaties wensen ver der een x-egeling ten aanzien van de toe passing van antibiotica en vitamines voor het opfokken van pluimvee en slachtvee. Hoewel het gebx-uik van hormoonprepara ten voor slachtkuikens onlangs verboden werd door het Produktschap voor Pluim vee en eieren geven de consumentenorga nisaties de vooi'keur aan een regeling door de rijkswetgever. Eenzelfde taak voor de overheid ziet men t.a.v. voedings middelen, die door bestx-aling zijn ver duurzaamd, aldus de nota. De voorzitter van de nationale federatie „Het Wit-Gele Kx-uis", de heer Chr. Mol, heeft tijdens de opening van het congx-es van deze federatie in Utrecht er de na druk opgelegd, dat onder invloed van de ontwikkeling' van de gezondheidszorg en haar methodiek de gezondheidsvoorlich ting een nieuwe modex-ne kundigheid is gewox-deri, die hogere eisen stelt aan haar beoefenaax-s en aan hen die deze voorlich ting hebben te geven. Volgens hem dient de hele verpleegstersopleiding op de hel ling en onder handen genomen te worden door vakmensen. Het uitblijven van die herziening maakt, naar de mening van de heer Mol, ieder jaar opnieuw de achterstand groter ten aanzien van de deskundigheid, waarmee het maatschappelijk werk zijn tijd bij houdt, waax'door een harmonische samen werking tussen deze beide ook steeds meer bemoeilijkt wox-dt. De heer Mol besprak voorts de organi satorische structuur van het Wit-Gele Kruiswerk en vroeg zich af, of nog wel onder dezelfde constructie kan worden ge- wex-kt als toen het veertig jaar geleden werd opgebouwd. Wellicht, zei hij, is de tijd gekomen voor een organisatiepatx-oon in de zin van de modex-ne bedrijfsvoering, waarbij ook de pex-soonlijke autonomie evolueei-t in de richting van het team, een dix-ectorium inplaats van een directeur, gx-oepswex-k inplaats van stukwerk. De gezondheidszorg kan niet meer „een mansbedrijf" zijn met scherpe taak- en plaatsafbakening, maar kan alleen volle dig beoefend wox-den in een teamvex'band en een teamgeest. Het Kruiswerk ont komt er niet meer aan, zijn administx-a tief en sociaal-geneeskundig apparaat te toetsen aan deze normen. De secretax-is van het Wit-Gele Kruis, mr. J. de Vx-eeze, deelde mede, dat mo menteel 700.000 gezinnen aangesloten zijn bij het Wit-Gele Kruis. In de afgelopen tien jaar steeg het ledental met 39 per cent. Op uitnodiging van de Nederlandse Pinkstergemeenten en de Volle Evangelie- groepen maakt de Amerikaanse Evange list Morris Cerullo een „genezingskruis tocht" door ons land. Tot en met zondag worden in Amsterdam twee diensten ge houden: 's middags een px-edikdienst tot opbouw van het geloof en 's avonds een opwekkings- en genezingsdienst. Van 14 tot en met 16 oktober komt. de evangelist, die vergezeld is van de Zweedse zanger Sven Bjork, in Groningen en op 17 en 18 oktober in de Haagse dierentuin. De heer Cerullo, die zegt px-edikant te zijn van de Amerikaanse organisatie „As semblies of God", vertelde slechts de bijbelse boodschap van het evangelie van Jezus Christus te brengen en in dit geloof genezing voor zieken. Hij heeft hiei-voor geen kracht uit. zichzelf, zo zei hij, doch legt de zieken de handen op en bidt God om geloof voor de patiënten. Hij is al in vele delen van de wereld opgetreden, on der meer de Verenigde Staten, Haiti, Hong kong, en op de Philippijnen. In de Apollohal in Hmsterdam waar Ce rullo zijn genezingskruistocht begon, sprak de evangelist over de zondeval en de ver lossing van de zonden door Jezus Chris tus. Hij riep de aanwezigen op te geloven en nodigde hen die zich aan Christus had den overgegeven uit voor het podium te treden. Enkele tientallen mensen gaven daaraan gehoor en de evengelist bad langdurig voor hen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4