KERKDIENSTEN Aannemer en boekhouder spanden samen bij vervalsing van facturen Procuratiehouder reed 12 km over verkeerde rijbaan Om „potje" te maken voor betalen van „zwarte" lonen KENNEMER GARAGE Nieuw sportcomplex in Wijk aan Zee Watervliet naar Samos Nog veel zomergroenten bij de veilingen Beverwijk gaat onteigenen voor aanplant van bos Z i KRD AG 8 OKTOBER 196 0 HAARLEMSE RECHTBANK CORN. ZWIER Voetbalclub uit de nood Cursussen Volksuniversiteit Officier eist wegens dodenrit onder invloed drie maanden en drie jaar ontzegging Burgerlijke Stand van Velsen Korfbal dit weekeinde Nieuw schip voor de KHL Uitgevaren visserijvaartuigen „Elbe" sleept mee aan halve „African Queen" Schepen, rederijen en werven Wegens valsheid in geschrifte heeft de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank mr. G. W. F. van der Valk Bouman donderdag twee maanden ge vangenisstraf geëist tegen een 40-jarige boekhouder van een aannemersbedrijf in Beverwijk. Tegen een 54-jarige firmant van dit bedrijf vorderde de officier we gens het uitlokken van valsheid in ge schrifte een gevangenisstraf van drie maanden. Firmant en boekhouder waren met een directeur van een Beverwijkse houthandel overeen gekomen dat zij valse facturen van door de houthandel aan de aannemer geleverd hout zouden opmaken. De fir mant gaf aan zijn boekhouder opdracht deze gefingeerde facturen, waarop bedra gen voorkwamen die hoger waren dan die op de facturen van de houthandel, in de administratie te verwerken. Totaal ging het om een verschil van 24.000. Blijkens de verklaring van de firmant was dit geld bestemd voor een „potje" waaruit „zwar te" lonen betaald konden worden. De ver valsingen werden ontdekt bij een contro le door de fiscale recherche, aan wie de firmant de facturen als echt had voorge legd. De verdachten gaven de vervalsin gen toe. De president mr. N. Reeling Brouwer vond het een treurige zaak. „U begrijpt toch wel dat uw boekhouding nu vals is?", zei hij tot de verdachten. Deze ontkenden te hebben geweten valsheid in geschrifte te hebben gepleegd. Zij wilden alleen de looncontroleurs van het Sociaal Fonds van de Bouwnijverheid geen bewijsmate riaal in handen geven dat er in het be drijf zwarte lonen werden betaald. De officier van Justitie wees er in zijn requisitoir op dat deze knoeierijen niet door de vingers mogen worden gezien, wil het loon- en prijsbeleid van de regering niet worden doorkruist. Bovendien was het een vorm van oneerlijke concurrentie. Mr. Van der Valk Bouman wilde echter ver zachtende omstandigheden in aanmerking nemen. „Het middel is erger dan de kwaal, hoewel het een zeer ernstig strafbaar feit blijft", zei hij. De raadsman van de verdachten mr. H. A. Diderich schilderde uitvoerig de loonmoeilijkheden in het aannemersbedrijf. Men spreekt daar liever niet van zwarte lonen, maar van conjunctuurtoeslagen. Zij cliënten hadden niet de opzet gehad iemand te benadelen. Hoewel pleiter de toegepaste methode afkeurde, meende hij dat de verdachten in een dwangpositie had Kennemerlaan 224-226 IJmuiden Tel. 4324 Voor EERSTE KLAS SERVICE De rooms katholieke sportvereniging „Wijk aan Zee" zal uit de nood worden geholpen. De terreinnood dan wel te ver staan. De voetbalvelden in het hartje van de badplaats zyn namelijk in zodanig slechte toestand geraakt, dat het niet lan ger mogelijk is hier een wedstrijd te spe len. Het terrein is door zijn bodemgesteld- hied eigenlijk niet voor sportbeoefening ge schikt te achten. Nu willen burgemeester en wethouders van Beverwijk de vereni ging helpen door een terrein elders in Wijk aan Zee in orde te laten maken. Dat kost ruim veertigduizend gulden. De vereniging behelpt zich in dit lo pende seizoen door te spelen op de ter reinen van Kinheim, de Velsen-Noordse voetbalclub, die onlangs de terreinen in Tusschenwijck van Van Gelder Zonen heeft gehuurd. Wijk aan Zee kreeg spontaan het medegebruik van deze velden aangeboden. Voor een volledig herstel van de velden in Wijk aan Zee zou een bedrag van bijna twintigduizend gulden nodig zijn. Het ge meentebestuur vindt deze uitgaaf niet ver- antwoord, waar nog bij komt, dat de ter- x-einen moeilijk in de kern van het dorp te handhaven zijn in verband met toe komstige uitbreidingen van de badplaats. Vandaar dat B. en W. hebben uitgezien naar een andere plek in het dorp. Name lijk nabij de zogenaamde tankgracht, die de Duitse bezetters nog hebben doen gra ven. Daar zal „Wijk aan Zee" een terrein krijgen. Het ligt in de bedoeling op die plaats een groot sportcomplex aan te leggen met een hoofdveld en twee bijvelden. Boven dien zullen te zijner tijd een zittribune, kleedgebouw en restauratie op het terrein komen. Dat zal met elkaar het lieve som metje van f 269.000,- kosten. Verwezenlij- king van dit plan is echter voorlopig niet mogelijkomdat Bevex-wijk nog niet alle grond in eigendom heeft. Als voorlopertje op dit plan kan thans wel het speelveld voor de voetbalvereni ging „Wijk aan Zee" worden aangelegd. Dat kost ruim f 40.000,-. Het gemeentebe stuur vraagt een krediet tot dit bedrag. Bovendien wordt de raad gevraagd in be ginsel te besluiten tot stichting van het sportcomplex. DONDERDAG RAADSVERGADERING IN BEVERWIJK. De x-aad van Beverwijk komt donderdag 13 oktober in openbare vergadering bijeen ter behandeling van een zestien punten tellende agenda. Op de agenda staan onder meer voorstellen over de aanplant van het Sint Aagtenbos, tot het verstrekken van een krediet voor de aanleg van een sport veld in Wijk aan Zee en de stichting van een sportcomplex, tot het vaststellen van een verordening betreffende drankvergun ningen en voorstellen tot het geven van medewerking aan een schoolbestuur. De vergadering begint om half acht in stad huis „Scheybeeck". UNIE COLLECTE. In de week van 10 tot 15 oktober zal in Beverwijk de Unie-collecte worden gehou den voor de scholen met de bijbel. den gehandeld. Hij bepleitte een voorwaar delijke straf. Slager berecht Een 41-jarige slager uit Bevei-wijk, die in de jaren 1954 tot en met 1957 valse belastingaangiften zou hebben gedaan, waardoor hij totaal ongeveer 3.000 te weinig aan inkomstenbelasting betaalde, hoorde twee maanden gevangenisstraf en ƒ5.000 boete tegen zich eisen. Deze ver dachte had in verschillende posten van zijn boekhouding geknoeid. De verdachte zei veel spijt van zijn daad te hebben. „Ik ben geen man voor de gevangenis," zei hij snikkend. Mr. A. A. M. Leesberg wees op de gebrekkige administratie van zijn cliënt. Van de eis van de officier was ook hij geschrokken. Uitspraken in deze zaken op donderdag 20 oktober. Zoals wij al eerder meldden organiseex-t de commissie Volksuniversiteitswerk van de „Velser Gemeenschap" talencursussen. Wij geven nog eenmaal een opsomming van deze cursussen. Dinsdag 11 oktober: Engels begincursus 910, conversatie Engels 89, begincursus Frans 89, conversatie Frans 910, be gincursus Italiaans 89, vervolgcursus Italiaans 910, in het gymnasium Felise- num, Van Hogendorplaan 2 te Velsen. Woeixsdag 12 oktober: begincursus Duits 78, vervolgcursus Duits 89, conversatie Duits 89 in het gymnasium. Donderdag 13 oktober begincursus En gels 7.158.15, vervolg cursus Engels I 8.159.15, vervolgcursus Engels II 9.15 10.15, vervolgcursus Frans 8.159.15, con versatiecursus Frans 9.1510.15, begin cursus Spaans 7.308.30, spreken in het openbaar 8.3010. Alles in het gymnasium. NCVB KRIJGT BEZOEK VAN DS. W. J. SIJTHOFF De afdeling Velsen-Noord van de Neder landse Christen Vrouwenbond houdt maan dagavond in het gemeentelijk wijkcentrum aan de Smidt van Gelderstraat haar twee de bijeenkomst in dit seizoen. De afdeling krijgt bezoek van ds. W. J. Sijthoff uit Acquoy (Gelderland), die zal spreken over zijn persoonlijke ervaringen bij de lepra lijders in Suriname, waarbij tevens een geluidskleurenfilm zal worden vertoond. Een dodeniit. Aldus noemde de officier van Justitie by de rechtbank in Haarlem, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, de kilometers lange nachtelijke autotocht, de een 37-jarige procuratiehouder omstreeks 2 augustus over de verkeerde rijbaan van de rijksweg Den HaagAmsterdam heeft gemaakt en waarbij hy volgens de ten lastelegging onder de invloed van sterke drank zou hebben verkeerd. Zyn wagen had daarbij tegemoetkomende wagen geschampt, zonder dat de procuratiehou der het gemerkt had. Rode politielichten had hij ook niet op gemerkt, evenmin als een blauw zwaai licht, waai-mee de politie hem andermaal tot stoppen wilde bewegen. Slechts toen het allergrootste rode licht dat men be schikbaar had, werd gebruikt, kon een einde gemaakt worden aan de dolle rit. De officier van Justitie eiste wegens ryden onder invloed en het doorrijden na een aanrijding, drie maanden gevangenis straf en drie jaar ontzegging van de rij bevoegdheid. De president van de rechtbank, mr. F. P. E. Bloemarts, ging diep op de kwestie in. Verdachte gaf toe dat hij tevoren bor rels had gedx-onken. Naar zijn eigen zeggen zes a zeven in verschillende etablissemen ten. In het laatste café waar hij geweest was, dreigde men hem weg te sturen als hij niet rustiger werd. Onderweg van Wassenaar naar Amsterdam moest hij op een gegeven ogenblik naar de linker rij baan, wegens herstelwerkzaamheden aan de beide rechterbanen. Een eind verderop werd door verlichte borden aangegeven BEVALLEN: Th. W. H. van Haaster Freriks, z., Hagelingerweg 84, Santpoort; J. C. van HensbergenJabroer, d., Kas tanjestraat 31, IJmuiden-Oost; A. Molen kampBakker, d., IJselstraat 32, IJmui den; A. A. E. Ligthartde Ruijter, d., Zwaanstraat 11, IJmuiden; A. G. Struiks- maVis, d., Slaperdijk 30, Haarlem; W. Roelofs—van Roijen, d., Timorstraat 170, Haarlem; P. J. GieskeRijkers, z., Borski- sti'aat 5, Haarlem; J. Mooijvan der Zon, z., Scheldestraat 80, IJmuiden. ONDERTROUWD: H. Hopman, Fazan tenlaan 30, IJmuiden-Oost en M. W. Roos, Kennemerlaan 179, IJmuiden; R. H. M. Pronk, Langendijkstraat 33, Haaxdem en H. H. J. Volman, Jan Kostelijklaan 9, Vel- sen-Zuid; J. T. van Velzen, Gasthuislaan 102, Haarlem en M. F. Veldhoven, Bloe- mendaalsestx-aatweg 17a, Santpoort, t.a. Santpoort, Bloemendaalseweg 17 a; G. J. Hermsen, Scheperstraat 29 rd., Haar lem, en H. J. van Loo, Sluiseiland 46, IJmuiden; K. C. Massée, Brederoodseweg 49, Santpoox-t en W. A. J. Holstein, J. T. Cx-emerlaan 32, Santpoort, t.a. Santpoort, Bx-ederoodseweg 49; C. Wortel, lx-, Justus Dirkssti-aat 10, IJmuiden en A. van Oeve- len, Bloemendaalsestraatweg 126, Sant poort, t.a. IJmuiden, Kompasstraat 22; D. Piet, Aalsmeerderweg 22, Aalsmeer en M. Zijl, Scheldestx-aat 168, IJmuiden, t.a. Aalsmeer, Aalsmeerderweg 22; W. J. Jans sen, Clovisstraat 75, Haarlem en M. L. G. J. W. Deijs, De Ruijterstraat 62, IJmuiden- Oost, t.a. Castricum, Johan B. Frisostx-. 18. GEHUWD: M. J. Musch en A. P. M. Zijl stra, IJmuiden-Oost, Velserduinweg 18; C. A. Dreijer en M. Klaver, Haarlem, Korte Hofstraat 12a, C. C. Mulder en E. H. de Kuyper, Santpoort, Beekvlietstx-aat 7S. H. van der Tas en A. Tervoort, Haarlem, Van Nesstraat 97; L. B. A. Schreuder en H. E. Muldex-, Velsen-Noord, Van Diepenstraat 36; R. de Heer en J. Bouman, IJmuiden- Oost, Ratelstraat 2; P. J. B. Binkhorst en E. M. Conijn, IJmuiden-Oost, Zeeweg 217; H. F. Meijer en P. Kx-ul, Amsterdam, W. de Withstraat 140 III. OVERLEDEN: A. D. van Rosendal, 54 jr., echtgenoot van D. Graef, Funchal (Ma deira). J. L. Bourgonje, 57 jr., echtgenoot van C. M. Uijtendaal, Bornstraat 4, Vel sen-Noord. L. de Jong, 65 jr., Molenstraat 10, Santpoort. ONGELUK OP SCHOOLPLEIN Bij het spelen op het schoolplein is de 11-jarige E. Molenaax-,leerling van de lagere r.-k. jongensschool aan de Dorpsstraat te Castricum bij een val zo ernstig terecht gekomen, dat met spoed een arts moest worden ontboden. De knaap was namelijk met zijn hoofd op een betonnen paal terecht gekomen, waardoor hij een flinke wond opliep boven het rechter oog. De jongen, die-bewuste loos was geraakt, werd door een arts ver bonden en naar zijn ouderlijk huis over gebracht. NIEUWE VOORZITTER POLDER BESTUUR Tot voox-zitter van het bestuur van de polder „Noorder-buitendijken" is gekozen de heer M. Kroon te Assendelft. Hij volgt de heer G. Glijnis te Uitgeest op, die periodiek is afgetreden. dat het verkeer weer naar rechts kon gaan. Verdachte heeft deze borden niet gezien en bleef, naar de politie meedeelde, over een afstand van bijna twaalf kilometer over de verkeerde rijbaan rijden, voordat de politie hem tot stoppen kon dwingen. Als getuige trad op een hoofdagent van de gemeentepolitie van Haarlemmermeer, die van mr. Bloemarts een compliment kreeg voor zijn proces-vex-baal. Hij ver klaarde dat de procuratiehouder bij zijn aanhouding versuft achter het stuur bleef zitten en sterk naar alkohol riekte. De raadsman van vex-dachte, mr. B. Stoppelsteen uit Amsterdam, voerde ver zachtende omstandigheden aan. Huiselijke en zakelijke moeilijkheden hadden zijn cliënt oververmoeid en onevenwichtig ge maakt. Mr. Stoppelsteen bepleitte inwin ning van een voorlichtingsrapport en een voorwaardelijke straf. Uitspraak 20 oktober om half tien. De korfbalvereniging „Watervliet" zal met de grootste belangstelling xxitzien naar de wedstrijden, die de eerste en tweede twaalftallen zondag tegen respectievelijk Samos I en 2 zullen spelen. Watervliet I is in de eerste klasse KNKB nog niet ver gekomen en kon uit de drie reeds gespeel de competitiewedstrijden nog geen enkel winstpunt bemachtigen. Tegen Samos zullen de Watervlieters echter anders en misschien wat feller moe ten aanpakken om tot winst te kunnen komen, een methode, waardoor vorige week het evenzeer pas gepromoveerde Olympia I ondanks een 0-3 Watervliet- voorsprong toch nog met 7-3 kon winnen. Voor Watervliet 2, dat vorige week wel de Olympia-resexves overtuigend versloeg, moet het opnieuw mogelijk zijn, bij Samos 2 op de beide winstpunten beslag te leggen. De thuiswedstrijd van Watervliet 4 tegen Oosthoek 3 uit Haarlem kan evenzeer wor den gewonnen indien de Velsense ploeg van het begin af hard werkt. Zaterdagmiddag spelen de aspiranten: Haarlem AWatervliet A en Watervliet BOosterkwartier C. De opstellingen zijn: Watervliet I: dames: B. Hessen, B. Hoen, R. Leyenaar, T. Ax-gelo, I. Waagmeester, I. Bakkenes; heren: S. Hartman, H. Scholting, M. Veerbeek, F. Vos, J. van Ladesteyn en D. van Ladesteyn. Watervliet 2: dames: W. Nijkamp, L. Kloosterman, G. Kaebisch, H. van de Ree, C. Zandbergen, T. Floor; heren: A. Ver kerk, A. Redeker, T. van Ladesteyn, J. van den Berg, J. Floor en J. de Roos. ONDERSCHEIDINGEN. In de afdeling Castricum-Limmen-Uit- geest van het Nederlandsche Roode Kruis zijn verschillende onderscheidingen uitge reikt en hebben enkele benoemingen plaats gevonden De voorzitter heeft aan de heren P. Hei- da en H. Pronk de prof. dr. Carl Landstei- ner-plaquette uitgereikt voor het feit dat zij respectievelijk 15 en 5 maal bloed heb ben afgestaan. Voor 20-jarige trouwe dienst is voorts aan de heren D. Kaper en L. Nijmeyer de gebruikelijke onderscheiding aangeboden. Wegens het bereiken van de daartoe ge stelde leeftijd is voorts aan de heer H. v. d. Woord, onder dankzegging voor het vele werk door hem voor de afdeling verricht, eeivol ontslag verleend als fourier der colonne. Tot de rang van R.K. 1ste luitenant, toe gevoegd arts van de colonne werd aan gesteld de heer W. P. J. Bremmers en tot helpsters 3de klas, de dames G. M. Veld man—Kley Valkering, J. A. Duikex—Cas tricum en C. E. Castricum—Mooy. Zondag 9 oktober IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalsti-aat, 10 en 19 uur: ds. G. van Doorn. De Rank, 10 uur: J. L. Lyklema. Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, 10 uur: ds. S. de Roest; 18.45 uur: jeugddienst ds. A. Oskamp. Jeugdkapel: 10 uur: ds. A. Jumelet. 10 uur: ds. A. Jumelet. Geret. Kerk, Ichthuskerk, 10 uur: ds. J. van Leeuwen; 17 uur: ds. W. Dieper- sloot. Petrakerk, 10 uur: ds. W. Dieper- sloot; 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. P. Lok. Chr. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. M. Vlietstra. Jehovah's Getuigen, Velserduinweg 248, 19 uur: wachttorenstudie over: In eer samenwonen. Gemeente Gods, Cultureel Gebouw, 10 uur: bijeenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10 uur: ds. P. J. van Schayck. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cultureel Centrum, 17 uur: dienst. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: vroegmis; 10 uur: hoogmis; 19 uur: vespers; woens dag 9 uur: Heilige Mis. Leger des Heils, Edisonstraat 14, 10 uur: Heiligingsdienst; 19.15 uur: openluchtsa- menkomst Kennemerland; 20 uur: open bare samenkomst. R.-K. Kerk, Gregoriuskerk, zondag 8 en 10 uur. In de week: 8 uur. R.-K. Kerk, Petruskerk, Dolfijnstraat, zondag: 7, 8, 9.15 (Hoogmis), 11 en 18 uur. In de week 7 en 8 uur. Geref. Gemeenten, Cultureel Gebouw, 10 en i7 uur: leesdienst. Baptistengemeente, Cultureel Gebouw, 10 uur: de heer J. Schouten; 11.15 uur: zondagsschool. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. J. H. W. Dickhout; 19 uur: ds. S. de Roest. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 uur: ds. J. A. Tiemens; 17 uur: ds. J. van Leeuwen. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat. 10.30 uur: ds. R. van der Kleij. Noodlokaal t.o. W. de Zwijger ulo, 10.30 uur: zon dagsschool. Evangelisatiever. „Elon", Kapel Vare- niusstraat, 10 en 19.30 uur: ds. J. A. Vis ser. Woensdag 19.45 uur: bijbelbespre king, J. Klein Haneveld. R,-K. Kerk. H. Laux-entius van Brindisie, Willemsbeekweg 100, H H. Missen te 6, 7, 8, 9.15 (Hoogmis), 10.45 en 12 uur; 18 uur Avondmis; in de week 6.30, 7 en 7.45 uur. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat 73, 10 uur: verkondiging van de dood des Heren. Woensdag 20 uur: bij belbespreking. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk 10 en 19 uur: ds. L. Brink. Geref. kerk, 9.30 uur: ds. A. C. van Nood; 17 uur: ds. G. H. Homans. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 en 19 uur: ds. H. P. Huisman. R.-.K. Kerk St. Joseph, Wijkerstraatweg 55, 6.45, 8, 9.15 en 11 uur: 18 uur: avond mis; in de week 6.45, 7.20 en 8 uur. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal Van Diepenstraat, 10 uur: A. de Vries. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, Kapel Wester- veld, 9.35 uur: ds. J. A. Roskam. R.-K. Kerk, Engelmunduskerk, 7, 8.15, 11.30 uur; om 9.30 uur hoogmis. In de week 7 en 8 uur. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 10 uur: ds. J. C. Remijn; 19 uur: dx\ W. S. van Leeuwen. R.-K. Kerk, 7, 8.15, 9.30 (Hoogmis) en 11.30 uur. In de week 7 en 8 uur. Adventskerk, 10 uur: kand. G. Nijen- huis. Jeugdhuis, 10 uur: ir. E. Voet. Geref. Kerk, 10 en 17 uur.: ds. M. W. J. C. de Kluis. Chr. Geref. Kerk, 10.30 en 16 uur: ds. J. J. Rebel. BEVERWIJK: Vrye Evangelische Gemeente, 9 uur: Van der Steen; dinsdag 20 uur: bijbellezing. Ned. Herv. Gemeente Grote Kerk. 10 uur: ds. G. W. IJzerman; 19.15 uur: vie. L. A. Nagtegaal; Irenekapel, 10 uur: ds. G. van Schuppen; De Opgang, 10 uur: ds. W. Oorthuys, H. Avondmaal; Oosterwijk, 10 uur: vie. L. A. Nagtegaal; Jeugdkapel „De Opgang", 10 uur: mr. J. v. d. Pol. Vryz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10 uur: ds. P. G. v. d. Voet. Lutherse Kerk, 19.15 uur: Oecumenische dienst, ds. J. A. Roskam en ds. G. van Schuppen. Geref. Kerk, Moensplein, 9, 10.30 en 17 uur: ds. C. Meyer, Heilig Avondmaal. Chr. Geref. Gemeente, Prinsesselaan, 15 uur: ds. Vlietstra. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: heiligingssamenkomst; 12 uur: zondag school; 1630 uur: kindersamenkomst; 20 uur: verlossingsamenkomst. R.-K. Kerken: St. Agatha, H.H. Missen te 6.15, 7, 8 (Kindermis), 9, 10.15 (Hoog mis) en 11.45 uur; 1? uur: Avondmis; in de week: 7, 7.45, 8.30 en 9 uur; O.L. Vrouw van Goede Raad, 6.30, 7.45, 9.00, 10.30 en ü.45 uur, 19 uur: Avondmis; in de week 7.00, 7.45 en 8.30 uur; Regina Caeli: 7, 8.15, 9.30 (Hoogmis) en 11.15 uur; 19.30 uur: Avondmis; in de week 7, 7.45, 8.30 en 9 uur; St. Jozef 8.30, 10 uur (Hoogmis); in de week 7.30 uur. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. J. A. Eekhof. R.-K. Kerk, 7, 8.45 en 10 uur (Hoogmis); 18.30 uur: avondmis. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10 en 19 uur: ds. M. Wendte. H. Avondmaal. Geref. Morgensterkerk. Constantiin Huy- gensstraat, 9.30 uur: ds. G. H. Homans; 17 uur: ds. A. C. van Nood. Voorberei ding H. Avondmaal. R.-K. Kerk, St. Laurentiuskerk. 6.30 en 7.15 uur: H. Missen 9.15 uur: Hoogmis, 11 uur: kindermis; 12 en 17.15 uur: Avondmis. CASTRICUM R.-K. Kerk, 6.45, 8, 9.15, 11 en 18 uux*. Ned. Herv. Gem., 10.30 uur: ds. P. Salm. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. Y. van der Zee. BAKKUM R.-K. Kerk, 6.45, 8.30 en 10.30 uur. De Koninklijke Hollandsche Lloyd te Amsterdam heeft bij Verolme's Verenigde Scheepswex-ven n.v. opdracht gegeven tot de bouw van een vx-achtschip met passa- giersaecommodatie. Het schip zal een draagvermogen krijgen van 10.350 ton en een dienstsnelheid van 17 mijl. De voort stuwingsinstallatie zal bestaan uit een 2-takt motor met een maximum continu- vermogen van 9100 pk. „WAT IS ER VANNACHT GEBEURD?" Het departement Heemskerk tot Nut van het Algemeen opent het seizoen met een toneelavond op dinsdag 11 oktober in zaal Dam. Het gezelschap van Willem van Cap- pellen zal het blijspel van Leo Lenz op voeren „Wat is er vannacht gebeurd?" Medespelenden zijn: Kommer Kleyn, Eva Janssen, Frans Somers, Ciska Harms, Ans Aldenberg en Willem van Cappellon. Trawlvisserlj Maandag 26 september: m.t. Jacoba Gesina IJM 36, Albatros KW 87, Cornelis den Duik KW 144; m.l. Robert William KW 123, Willem Groen KW 158. Dinsdag 27 september: m.t, Brittenburg KW 121, Jan Maria KW 171; m.l. De Vrouw Dirkje KW 104 (7 okt binnen), Gezina Geertrui KW 176, On derneming IV SCH 153; m.k. De Hoop Hl IJM 73, Tmy KW 34, Alnilam KW 90. Woensdag 28 september: m.t. Elie Chenevière IJM 32, Delft IJM 37, Stadt Enckhuysen KW 82, Michiel HD 108; m.l. Bali KW 129, Onderneming H SCH 27. Donderdag 29 september: m.t. Job Gouda IJM 79,.. Albertha Hendrika KW 81 (7 okt. binnen); m.k. Pietertje HD 87. Vrijdag 30 september: m.t. Johannes Polderman IJM 20, Medan IJM 57, Golfstroom KW 4, Dirkje RO 53. Zaterdag 1 oktober: m.t. Sakina Martine KW 32, Francina KW 153; m.l. Bertha KW 38. Maandag 3 oktober: m.t. Emma IJM 15, Emma Wilhelmina KW 135, Claesje RO 46, Cornelia Ma ria SCH 135; m.l. Annie IJM 14, Adeodatus IJM 30, Jan IJM 81, Verwachting IJM 204, Adrianus KW 10, Arie Nico KW 17, Adriana KW 19 Corne lis KW 24, Concordia KW 26, De Verwachting KW 28, De Vrouw Anna KW 52, Floris KW 59, Henk KW 66, Saturnus KW 69, Molva KW 91, Jacoba KW 107, Geertje KW 108, Avontuur KW 114, Astra KW 115, Arie Jacob KW 116, Petro- nella KW 125, Jacoba Catharina KW 132, Willy KW 154, De Vier Gezusters KW 162, Vertrouwen KW 166, Peter Anne KW 169, Willem Robert RO 27; m.k. Dageraad IJM 4, Maartje IJM 8, Poolster IJM 11, Maria Lovisa IJM 16, Emisel IJM 31, Jan- nie IJM 38, Arend Willem IJM 40, Margrita IJM 42, De Hoop I IJM 45, Swift IJM 54, De Hoop II IJM 59 (5 okt. binnen), Klaas Junior IJM 60, Jaap IJM 62, Michiel IJM 63, Ronny IJM 64, Frank IJM 65, Paul IJM 66, Corrie IJM 78, Wiron VII IJM 206, Wiron V IJM 208, Neeltje IJM 240, Mag- da IJM 272, Deo Volcnte II KW 11, Leendert Ja coba KW 12, Arendje Jacoba KW 21, Petronella KW 31, Limanda KW 33, Wilhelmina KW 46, Prin ses Margriet KW 51 (6 okt. binnen), Dinemarie KW 57, Cornelia Adriana KW 58, Ludi KW 61 (3 okt. binnen), Alice KW 62, Arend Cornelis KW 68, Maartje KW 71 (5 okt. binnen), Nico KW 72, Neeltje Johanna WK 84 (6 okt. binnen), Adriana Catharina KW 92 (5 okt. binnen), Nico KW 96, Arendje KW 98, Wim KW 103, Karla Ellen KW 106, Gijsbert Dirk KW 109, Wilma KW 113, (5 okt. binnen), Cornelis KW 118, IJsbrand KW 119, Fla mingo KW 120, Agatha Arie KW 126, Adriana KW 131, Koningin Juliana KW 133, Urania KW 136, Maartje Jacoba KW 137, Samenwerking KW 146 (eerste reis) Dirk van Beelen KW 148, Peter Leonard KW 156, De Vrouw Alida KW 160, Alida Jacoba KW 165, Pieter Jacob KW 178, Jana KW 210, Samenwerking HD 125, Vier Gebroeders TX 14, Maryanne WR 7, Petra WR 32, Tiny Dieuw WR 33, Jan Willem WR 34, Internos WR 49, Flevo WR 50, Stella Maris WR 51, Spes Nostra WR 56. Dinsdag 4 oktober: m.t. Beatrice IJM 72, Toron to IJM 97, Wiron II IJM 211, Nicolaas Senior KW 42; m.l. Everard Christina KW 4. Doggersbank KW 75, Willempje KW 39, Nestor KW 101, Sur- sum Corda KW 124, Gijsbert Bastiaan KW 161, Eendracht KW 168, Onderneming KW 175; m.k. Hans ILJM 67, Wiron VI IJM 207, Stern KW 36, Jeannette KW 93. Woensdag 5 oktober: m.t. Post Boy IJM 35. Dei ning KW 8. Arie Ouwehand KW 122; m.l. Wiron IH IJM 221; m.k. De Hoop II IJM 59. K. P. IJM 61, Ludi KW 61, Zeearend KW 79, Adriana Ca tharina KW 92, Dirk Taat KW 134. Donderdag 6 oktober: m.t. Amsterdam IJM 28. Antje KW 49. Maria Theresia KW 99, Cornelis Vrolijk Fzn. SCH 171; m.l. Onderneming III SCH 117; m.k. M&rgriet Jozien KW 63, Neeltje Johanna KW 84, Willem KW 94. Wilma KW 113. Vrijdag 7 oktober: m.t. Maria van Hattem IJM 10, Ariadne IJM 18. Haringdrijfnetvisserij Maandag 12 september: m.l. Huiberdina Gijs- bertha KW 85 (7 okt. binnen). Dinsdag 13 september: m.l. Excelsior II KW 78, Vooruit KW 151. Woensdag 14 september: m.l. Willem Cornelis KW 16 (7 okt. binnen). Donderdag 15 september: m.l. Janna KW 163. Vrijdag 16 sept.: m.l. Nederland VII KW 130. Zaterdag 17 sept.: m.l. Cornelis Marinus KW 48. Maandag 19 september: m.l. De Arend KW 7, Wilhelmina II KW 138 (7 okt. binnen). Woensdag 21 september: m.l. Neptunus KW 45. Donderdag 22 september: m.l. Noordster KW 67. Zaterdag 24 september: m.l. Rijnmond IV KW 15, Hollandia KW 18, Rijnmond V KW 110. Maandag 26 sept.: m.l. Hubertha Gerarda KW 9. Dinsdag 27 september: m.l. Aafke Jacoba KW 41. Rijnmond II KW 43, Rijnmond III KW 44, Nelly Maria KW 70. Zaterdag 1 oktober: m.l. Borneo KW 127. Maandag 3 oktober: m.l. Fierman Eduard KW 5, Wilhelmina KW 147. Zeemeeuw KW 170. Dinsdag 4 oktober: m.l. Mr. Dirk Donker Cur- tius KW 2. Grietje KW 20. Nederland VI KW 37, Maria Jacoba KW 73, Toenadering KW 95. Woensdage 5 oktober m.l. Orion KW 22, Willy KW 141. Donderdag 6 oktober: m.l. Vertrouwen KW 6, Volharding KW 23, Ella Christina KW 97. Vrijdag 7 okt.: m.l. Hette Margaretha KW 74. De aanvoer van groenten op de Bever wijkse veiling „Kennemerland" is door het zachte najaarsweer zeer groot. Zowel zo mer- als winterprodukten worden in vol doende hoeveelheid aangevoerd. Het gevolg was, dat de prijzen teruglie pen. Vooral de bloemkool had het zwaar. De sla-aanvoeren nemen thans sterk in omvang af. Groot is daarentegen de aan voer van sperziebonen, waarvoor tot 0.73 per kilo werd betaald. Ook werden nog doosjes aardbeien (van de tweede pluk) aangevoerd. Hiervoor werd tot 1,50 per doosje neergeteld. Vrijdag waren de noteringen: aardbeien 85-145; andijvie 11-35; bloemkool 10-28; sla 4-14; spinazie 22-55; snijbonen 87-155; sperciebonen 28-72; tomaten 43-98; bos- peen 10-23; waspeen 10-18; prei 10-15 en knollen 11-23. Veel rode en groene kool, aardbeien en spruiten werden in Castricum bij de vei ling „Ons Belang" in de afgelopen week aangevoerd. De noteringen waren hier gisteren: bospeen 15-19; serciebonen 28-49; pronkbonen 35-43; komkommers 8-20; snijbonen 41; tomaten 35-83; peen 5; witte kool 5; rode kool 8; groene kool 10; bloem kool 17-31; peterselie 64; andijvie 15; tros- bonen 80; spruiten 53-68; grove spruiten 32-42; spinazie 40; sla 6-6'T; aardbeien per koosje 78-1,10. (Prijzen alle in centen uit gedrukt). In de afgelopen week was de aanvoer op de Beverwijkse bloemenveiling „Het Centrum" ook groot, behalve maandag jongstleden. Toen werden zeer hoge prij zen betaald. De verdere week bleven de prijzen aan de hoge kant. Voor chrysan ten werd rond een gulden per bos geno teerd met 1,55 als hoogste prijs. Freesia's brachten het tot een gulden per bosje. Vrijdag kwamen de eerste duindoorns al aan de markt. Ook eikenblad is weer in trek. Matig is de aanvoer van potplanten. Voornamelijk worden nog aangevoerd cy clamen. Over een jaar of tien, als de jonge bo men die men voornemens is in Beverwijk te doen planten, zijn opgegroeid, zal er een nieuw bos zijn ontstaan genaamd het Sint Aggtenbos. Geruime tijd geleden werd in Beverwijk besloten dit bos te doen aanplanten met liet oog op de toekomstige grotere behoefte aan recreatie. Het ge meentebestuur wil thans tot aanplant van jonge bomen overgaan. Het bos zal de afscheiding vormen tus sen het industriegebied „De Pijp" en de noordelijk gelegen woonwijken (Ooster wijk en Meerestein). Het terrein moet worden opgehoogd en dat zal geschieden met vuilnis. Gedepu teerde Staten van Noordholland hebben daartoe reeds vergunning verstrekt. Het gemeentebestuur wil zo spoedig mogelijk met vuil storten beginnen om een eind te maken aan het vervoer van vuil per schip. Helaas is de gemeente er niet in. ge slaagd alle gronden langs minnelijke weg in eigendom te verkrijgèn. Het betreft'zes percelen. De raad wordt daarom nu voor gesteld deze gronden te onteigenen en wel op grond van de Woningwet en de Ont eigeningswet. Vice-admiraal G. B. Fortuyn rechts heeft, aan boord van de kruiser De Ruyter in Den Helder, het commando der zeemacht in Nederland overge dragen aan schouw-bij-nacht mr. A. N. baron de Vos van Steenwijk. Het achterschip van de „African Queen" wordt nu behalve door de Ameri kaanse sleepboot „Melanie Fair" ook ge sleept door de „Elbe" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst. De halve „African Queen" werd oor spronkelijk alleen gesleept door de „Mela nie Fair", met de Azoren als voorlopige bestemming. Later zou het schip naar Antwerpen worden gebracht om er te worden gesloopt. Door het slechte weer is de „African Queen" tot twee keer toe los geslagen. Toen het schip niet meer te vin den was, voer de sleepboot „Elbe" uit, om aan de opsporing deel te nemen. Dit was op 30 séptember. Een dag later had de „Melanie Fair" zijn verloren sleep einde lijk teruggevonden. Toen nog diezelfde dag ook de „Elbe" ter plaatse arriveerde, was de „Melanie Fair" erin geslaagd opnieuw vast te ma ken. Niettemin kreeg de kapitein van de „Elbe" het verzoek van de eigenaars als escorte te willen dienen. Woensdag brak opnieuw de tros tussen sleep en sleepboot. Ofschoon het donder dag de „Melanie Fair" gelukte weer vast te maken, wilden de eigenaars nu het ze kere voor bet onzekere. Zij verzochten de „Elbe" nu eveneens vast te maken. Dit is thans geschied en gedrieën is men nu op weg naar Punta del Gada op de Azoren. Daar hoopt men zondag aan te komen. Bij vier werven in Duitsland bevinden zich thans 20 trawlers in aanbouw of be stelling, waarvan 3 voor IJslandse en 1 voor Britse rekening. De drie IJslanders zijn in aanbouw of bestelling bij de A. G. Weser, Werft Seebeck te Bremerhaven. Deze schepen worden 64 m. lang en krijgen elk een Werkspoor-motor van 2050 pk. Voorts heeft deze werf opdracht voor de bouw van drie motortrawlers voor de A.G. „Nordsee" Deutsche Hochseefischerei te Bremershaven welke 62 m. lang worden en uitgerust worden met een MAK-motor van 1700 pk. Bij de Lubecker Flenderwerke A.G. te Lubeck worden 5 hektrawlers gebouwd voor Duitse rederijen waarvan er drie 60 m. lang worden en voorzien zullen worden van MAN-motoren met een vermogen van 2055 pk. De andere twee krijgen een lengte van 66,20 m. en van deze scheper zal de voortstuwing geschieden door 8 Deutz- motoren van elk 800 pk. Elk schip krijgt dus een totaalvermogen van 2400 pk. De Rickmers Werft in Bremershaven heeft opdracht voor het bouwen van vijf motortrawlers, namelijk één voor Britse rekening, lang 64,20 m„ welke uitgerust wordt met een Mirrlees-motor van 1800 pk. De Cuxhavener Hochseefischerei heeft 2 motortrawlers in bestelling die eveneens 84.20 m. lang zullen worden. Deze schepen krijgen een Deutz-motor van 2300 pk. Ver der zullen twee motortrawlers gebouwd worden voor de „Nordsee" A.G., welke een lengte hebben van 65,40 m. en waarvan de voortstuwing zal geschieden door een 1950 pk. MAK-motor. De Hanseatische Hochseefischerei te Bremerhaven heeft bij de Schiffbau Ge- sellschaft Unterweser A. G. te Bremer haven 4 motortrawlers besteld van 65 m. lengte welke zullen worden uitgerust met een 1800 pk. Deutz-motor.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5