Kroesjtsjev rekent op gesprek met Eisenhowers opvolger Donderdag gaat hij terug maar niet via Cuba HET WEER CHINA NIET OP AGENDA VAN DE UNO Trambotsing in Amsterdam In Kongo nadert de politieke krachtmeting haar climax Onlusten in Zuidrhodesische stad eisen zeven doden Orkaan op Phüippijnen: 106 doden Overstromingen in Zuidwest-Engeland Meerderheid wordt steeds geringer N'Kroemah: geen nationalisatie Jeugdige aanrander ingesloten A dvertentie „Niet belangrijk Montgomery organiseerde defensie van zijn huis Voor en tegen „BOUWPAKKETTEN" o.a. „DE HOUTHAL" Het woord is aan In de krant van heden: Rebellen zouden blanken doden en martelen Oproer na een dodelijk verkeersongeluk Enkele buien MAANDAG 10 OKTOBER 1960 45e JAARGANG NUMMER Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 9.3, Haarlem Directie: P. W, Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) NEW YORK Premier Kroes jts jev heeft gisteravond tijdens een vraagge sprek voor de televisie, georganiseerd door een Amerikaans televisiestation, ver klaard bereid te zijn de nieuwe Ameri kaanse president te ontmoeten en ervan overtuigd te zijn dat een dergelijk ge sprek zou worden gehouden. Het vraagge sprek duurde twee uur en vijf minuten. Het programma, waarin Kroesjtsjev op trad, „Open End" is het enige in zijn soort in Amerika waarbij geen tijdslimiet bestaat. De Russische premier was om beurten boos ernstig en vrolijk. Eerst verklaarde hij bereid te zijn matrassen te laten halen zodat het interview de hele nacht zou kunnen duren, maar toen de vragen hoe langer hoe critischer werden maakte hij er een eind aan. Kroesjtsjev liet officieel weten dat hij donderdagavond rechtstreeks naar huis gaat, dus niet via Cuba. Dit was het meest concrete nieuws in het vraaggesprek. Hij ontdook opnieuw een concreet antwoord op de vraag, hoe hij ontwapening en in spectie wil combineren. De indruk, die reeds gewekt was tijdens de perslunch van vrijdag, werd zondagavond bevestigd. Kroesjtsjev wenst bij zijn vertrek een MANILLA (UPI) De wervelstorm Kit heeft op de Philippijnen volgens offi ciële gegevens 106 mensenlevens gekost. Veertig mensen worden nog vermist. De schade wordt op ongeveer zes miljoen dollar geschat. De wervelstorm die zich op 290 kilometer ten zuid-zuid-westen van Hongkong bevindt, beweegt zich met een snelheid van twintig kilometer per uur richting west-noord-west naar het vaste land van Azië. Een nieuwe wervelstorm, Lola, hééft zich ontwikkeld op een vierhonderd kilo meter- ten zuidoosten van Okinawa. Deze storm is echter stationair. Dé Velsense politie heeft een 17-jarige jongen uit IJmuiden ingesloten, die ervan verdacht wordt vorige week zondag ge poogd te hebben een meisje aan te randen in de duinen bij IJmuiden. Toen het meisje begon te gillen maakte de jongen zich ijlings uit de voeten. Het meisje kon echter een vrij nauwkeurig signalement van hem opgeven, hetgeen thans tot de aanhouding van de jongen heeft geleid. Hij heeft be kend in Velsen-Noord nog twee van der gelijke feiten te hebben gepleegd. gunstige indruk achter te laten. Hij zei bij voorbeeld: „Gaat rustig slapen, wij zullen geen oorlog beginnen". Hij stemde in met de ondervrager, de theaterdirec teur David Susskind, toen deze een oorlog ondenkbaar noemde en hij verklaarde al le moeilijkheden te willen oplossen met onderhandelingen. Hij rekende erop dat een topconferentie zou worden gehouden, waaraan de nieuwe Amerikaanse presi dent zou deelnemen. Hij zei akkoord te gaan met een redelijke voorbereiding tot zulk een conferentie. Enkele vooraanstaande Amerikaanse journalisten gaven na het interview over dezelfde zender te kennen, dat zij de woor den van Kroesjtsjev voornamelijk als pro paganda beschouwden. (Reuter-AFP) Over deze uitzending is veel te doen geweest. Het State Depart ment had haar afgeraden, terwijl een der maatschappijen die het „Open End"-pro- gramma financieren, in het openbaar een Kroesjtsjev fel protest had laten horen. Voorts had den verscheidene bladen hun lezers ver zocht niet naar de uitzending te kijken, met het gevolg dat miljoenen kijkers voor hun toestel zaten. Kroesjtsjev besloot het interview met de verklaring dat volk en regering van de Sovjet-Unie slechts vrede en vriendschap met alle volken wensen en graag eenzelf de houding bij de Amerikanen en de Ame rikaanse regering zouden zien Voordat Kroesjtsjev met een handdruk afscheid nam van de vragensteller, ver klaarde hij nog nadrukkelijk dat de Sov jet-Unie geen oorlog wenst. „Ik verklaar categorisch dat wij geen oorlog zullen be ginnen". Op de, op de valreep gestelde, vraag of hij bereid is met de nieuwe Amerikaanse president naar een topconferentie te gaan, zei hij daartoe niet alleen bereid te zijn, doch ook te geloven dat zij elkaar zullen ontmoeten. Tijdens het interview werd de uitzending onderbroken voor de voorlezing van een „advertentie" van „Radio vrij Europa", waarin het Amerikaanse volk om finan ciële steun werd gevraagd voor deze om roep, teneinde deze in staat te stellen de strijd tegen de „communistische leugens" voort te zetten. „Hoe durft u" zei zijn tolk tegen de vragensteller, maar Kroesjt sjev deed de kwestie af met de woorden: „Doe wat u wilt. Wij zullen winnen". Premier Kroesjtsjev was van plan ge weest zaterdagmiddag in de Assemblee te spreken over ontwapening. Verwacht werd dat hij dan zijn voorstel voor een speciale bijeenkomst van de Assemblee in het ko mende voorjaar over het ontwapenings- vraagstuk officieel zou indienen. Toen ech ter bleek dat zaterdag, als gevolg van het langdurige debat over de Chinese verte genwoordiging, de ontwapeningskwestie niet meer aan de orde 'zou komen, ver trok Kroesjtsjev voor zijn derde weekeind op het russische landgoed te Glen Cove op Long Island. Zaterdagochtend woonde hij het debat over de kwestie-China niet bij. Kroesjtsev zei tegen journalisten dat het niet belangrijk is dat de Assemblee de kwestie van toelating van communistisch China nog niet wil behandelen. (Van onze correspondent) LONDEN Gedurende het weekeinde heeft het barre weer in Engeland aange houden met als gevolg, dat de overstro mingen zich alom hebben uitgebreid. Er zijn drie mensen verdronken. Zondag ston den er in Zuid-Engeland ten minste 29 hoofdwegen onder water, sommige ander halve meter. Vooral in Southampton was de toestand ernstig doordat er een abnor maal hoge vloed stond. In de haven moes ten zeshonderd nieuwe auto's, welke daar op verzending wachtten door de brand weer, politie en vrijwilligers in veiligheid worden gebracht. In het graafschap Hampshire waren de overstromingen in zestig jaar niet zo ernstig geweest. De watersnood in Zuid-Engeland wordt beschreven als de meest rampzali ge sinds de stormramp aan de Engelse kust van 1953. Voor Devon is een noodfonds opgericht waarvoor 2Vs miljoen gulden nodig is. Ook het huis van Montgomery, die in een verbouwde watermolen aan de rivier de Wey woont, werd zondag ten dele over stroomd. De veldmaarschalk had voor zorgsmaatregelen genomen. Toen het water het huis binnen drong ging Montgomery, bijgestaan door zijn personeel met em mers aan het werk. Montgomery is een geboren organisator en onder zijn leiding werd de defensie, ditmaal tegen het wa ter, een succes. Overstroming in het Engelse plaatsje Ex Outh: er moet nu eenmaal gewin keld worden en wanneer het klimaat het toestaat kun je je het beste maar volledig mogelijk aanpassen aan de natte omgeving. (Van onze correspondent) NEW YORK Na een lang debat heeft de UNO-Assemblee zaterdag besloten het lidmaatschap van communistisch China niet op de agenda te plaatsen voor de zitting van dit jaar. Zulk een besluit wordt nu reeds tien jaar lang genomen, maar ditmaal hadden de Russen extra veel tem- tam van dit onderwerp gemaakt. Voor het eerst bestond de kans, dat een meer derheid zou worden gevonden om dit on derwerp althans in discussie te brengen in de Assemblee. Het was onzeker hoe de pas toegelaten staten zouden stemmen. De Russen en Amerikanen zyn druk in de weer geweest om deze nieuwelingen voor hun standpunt te winnen. Daar de meeste nieuwelingen zich echter van stem ming onthielden, sprak zich ook dit jaar nog eer. meerderheid tegen een discussie over de Chinese kwestie uit. Maar hoe lang nog kan Washington op een dergelijke ze ge hopen? Ieder jaar wordt de overwinning klei ner. Ditmaal was de uitslag 42 stemmen vóór uitstel van de discussie, 34 tegen en 22 onthoudingen. Vorig jaar was de uit slag 44 vooi en 29 tegen bij 9 onthoudin gen. Rekent men degenen die zich van stemming onthielden niet mee, dan ziet men hoe sedert 1952 het percentage van hen, die tegen een discussie over dit on derwerp hebben gestemd, gedaald is van 85 tot 56. Reeds dit jaar hebben de nieuwelingen Mali en Senegal alsmede het kersverse lid Nigeria voor discussie gestemd. Het zou niet verwonderlijk zijn. indien volgend jaar meer van de nieuwe Afrikaanse staten hun hun voorbeeld zouden volgen. De Amerikanen betogen, dat men com munistisch China, gezien de acties in Korea, Tibet, Laos en Indo-China, geen vredelie vende natie kan noemen en dat het daarom volgens het UNO handvest niet thuis hoort in deze organisatie. De Russen en ande re voorstanders van toelating wijzen erop, dat China thans officieel in de UNO ver tegenwoordigd is door het regime van Formosa. Daar de regering van Peking, en niet Tsjang Kai Tsjek en de zijnen, in feite de macht uitoefent op het vaste land van China, achten zij de huidige re presentatie een absurditeit. De meeste N.A.V.O.-landen en Latijns- Amerikaanse staten stemden voor een dis cussie over dit onderwerp. Maar ook al zou de kwestie besproken worden en zou een resolutie worden ingediend ten gun ste van het regime te Peking, dan nog zou toelating van communistisch China bij lange na nog niet verwezenlijkt zijn. Zulk een resolutie zou namelijk een meerder heid van twee-derden nodig hebben in de Assemblee en zulk een verhouding is be slist niet zo spoedig te verwachten. Om het onderwerp alleen maar op de agenda te plaatsen is een simpele meerderheid voldoende en zelfs deze werd dit jaar nog niet bereikt. Landen als Groot-Brittannië en Neder land, die de regering van Peking erkend hebben, stemmen nog steeds met Amerika mee om de discussie uit te stellen. Zolang dit regime in de UNO niet erkend wordt als de werkelijke machthebber in China blijft de wereldorganisatie echter een on realistisch beeld geven van de interna tionale structuur. Met name bij de discus sies over de ontwapening zou men, wil men iets concreets bereiken, communis tisch China moeten betrekken. Vandaar dat de aandrang steeds groter wordt een einde te maken aan deze onrealistische situatie. De New York Times schrijft, dat het verstandig zal zijn zich tijdig op de mogelijkheid van een gunstige stemverhou ding voor China te bezinnen, opdat de slag niet onverwachts komt. Advertentie Salontafel 39. HOUT - VRIPUEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 Louis Lavelle: De bestemming der mensheid is ver tegenwoordigd in de roeping van iedere enkeling mits deze haar aanvaardt en liejheejt. President Kwame N'Kroemah van Ghana heeft zondag het bericht tegengesproken, dat zyn regering in mei zou beginnen met de nationalisatie van buitenlandse onder nemingen. Hij zei dat het bericht, dat in Londen is verspreid, slechts ten doel had de naam van Ghana te schaden. Wij willen, zei hij, een socialistische maatschappij opbouwen, maar het socialis me van het ene land behoeft niet gelijk te zijn aan dat van het andere. De regering heeft buitenlandse investeringen nodig en juicht die toe. aldus de president. N'Kroemah zei verder, dat de regering- Loemoemba financiële steun dient te ont vangen. Hij achtte de tijd gekomen, dat de onafhankelijke staten van Afrika op het hoogste plan bijeenkomen „om de wereld onze opvattingen over kolonialisme en ont wapening mee te delen." N'Kroemah zei stappen te zullen doen tot overleg met de staatshoofden van verscheidene onafhan kelijke Afrikaanse staten, met het oog op het bijeenroepen van een conferentie over deze twee belangrijke onderwerpen. pag Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving4, 5, 6 In de Vishal en op zee5 Beeldverhalen 7 F euilleton 7 Horen en Zien 7 Kunst 7 Beurs 9 Economisch nieuws9 Scheepsberichten 9 Sport 11, 12, 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's LEOPOLDSTAD (UPI) De inwoners van de Kongolese hoofdstad wachten met spanning op de komende krachtmeting der politieke leiders nu de aanwijzingen zich opstapelen dat de „neutralisering" der politici haar einde nadert. Kolonel Moboetoe, die zaterdag zijn vrouw en drie kinderen naar Brussel zond zonder daarvoor een ver klaring te geven, verscheen zondag niet in het openbaar. Men vermoedt dat hy zijn gezin buiten het bereik van represailles wenst, die zyn acties zouden kunnen uitlokken. Het staat overigens niet vast dat senaats voorzitter Ileo is gereed gekomen met de formatie van een nieuwe regering. Jean Bolikango, de leider van de Punapartij, die Ileo uitgekozen had als minister van Voor lichting, zou naar verluidt zelf het premier schap willen hebben. Albert Kalondji heeft voorts zondag te kennen gegeven dat er onder de Kongolese leiders onenigheid be staat over de wijze waarop men zich tegenover Loemoemba zal .gedragen. In een verklaring tot de pers, verklaarde Kalond ji: „Indien Kongolese leiders zouden toe laten dat Loemoemba „illegaal" aan de macht zou komen, zullen wij de bruggen opblazen en ons bij Katanga aansluiten". Loemoemba tracht intussen onder de be- SALISBURY (Zuid-Rhodesië) (UPI) Een traag optrekkende rookwolk hing gisteren boven het verwoeste hart van de Afrikaanse wijk Harare in de Zuid rhodesische hoofdstad Salisbury. Volgens een mededeling van de plaatselijke politie werden tijdens de onlusten van afgelopen zaterdag zeven mensen gedood, en tenminste 79 anderen gewond. Ongeveer honderd Afrikanen werden ge arresteerd. Naar verwacht wordt zal de regering strenge maatregelen nemen om herhaling te voorkomen. Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaarbewolkt met op de meeste plaatsen enkele buien Weinig verandering in tempera tuur. Zwakke tot matige, langs de kust matige tot krachtige wind uit westelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Zeven mensen zijn gewond toen zondag avond in Amsterdam tegen half negen een motorwagen van tramlijn 3 bij het eind punt aan de Insulindeweg in Oost met groot geweld in het achterbalkon van een tramstel van dezelfde lijn schoof. De be stuurder van de achterste tram wist zijn leven te redden door bijtijds van de mo torwagen te springen. Hij werd met een shock naar het Onze Lieve Vrouwe-gast- huis gebracht. Drie passagiers, onder wie een 46-jari- ge dame met ernstige verwondingen aan de pols, zijn naar hetzelfde ziekenhuis overgebracht. Drie andere passagiers werden licht gewond. Een beeld van de trambotsing in Am sterdam-Oost, waarbij zeven gewon den vielen. Het voorste tramstel - was geheel leeg, want de passagiers waren juist aan de eindhalte uitgestapt. Terstond na het op trekken ontstond de botsing. Vrijwel het hele voorbalcon van de achterste tram verdween in het lege achterbalcon van de voorste. Beide tramstellen schoven circa dertig meter voort. Het tramverkeer moest geruime tijd worden omgelegd. Van de zeven gewonden zijn er zes la ter op de avond, na verbonden te zijn, naar huis gegaan. Tot hen behoort ook de wagenbestuurder. Bij de gewonden bevonden zich negen tien Europese vrouwen en kinderen, die in auto's terugkeerden van een uitstapje. Zij werden getroffen door stenen, die de Afrikanen naar hen hadden geworpen. Een woordvoerder van de politie deelde voorts mee, dat naar schatting zestig a zeventig Afrikanen in ziekenhuizen zijn behandeld voor schotwonden. Het kwam zaterdag tot een uitbarsting toen een Europese automobilist een Afri kaanse wielrijder aan reed. De bestuur der stapte uit om het slachtoffer te hel pen. doch andere Afrikanen drongen op en sloegen en trapten de blanke. De politie ging tot vuren over, nadat zij tevergeefs getracht had de samenge stroomde menigte uiteen te drijven met traangas. Toen de relletjes zich tot ge vaarlijke onlusten ontwikkelden, werden Europese politiereservisten opgeroepen. ken enige gebouwen in brand. De vlam men waren duidelijk zichtbaar vanuit het slechts door blanken bewoonde centrum van de stad, enige kilometers van Harare verwijderd. Salisbury heeft ongeveer 90.000 blanke en 186.000 zwarte inwoners. In Harare speelden zich in augustus ook reeds ern stige onlusten af. Van de zijde der negers werd verklaard, dat een niet gehouden belofte inzake loons verhoging op 1 oktober de grondoorzaak van alles is. Deze loonsverhoging zou zo wel van regeringszijde als van de kant van particuliere ondernemers zijn beloofd, maar in die kringen wist niemand zich daarvan iets te herinneren. Afdelingen gehelmde politie, met schil den en stokken gewapend, liepen gisteren wacht in de Afrikaanse wijk. Men zei volking van Leopoldstad aanhang te ver krijgen. Hij werd zondag in verscheidene cafés gezien, waar hij met de klanten argu menteerde om hun steun te verkrijgen voor zijn plan de UNO-troepen uit het land te doen vertrekken. Alle beschikbare UNO-vliegtuigen heb ben intussen Ethiopische troepen naar Ka- balo gevlogen om de Mali-troepen daar te versterken. Het vliegveld van Kabalo werd belegerd door Baloeba-strijders die tegen Tsjombe zijn. Er was een speciaal vliegtuig van de Sabena vertrokken voor evacuatie van alle Europeanen, maar voordat UNO- troepen het vliegveld geheel onder controle hadden genomen, werden een achttal Europeanen gedood en enkelen gemarteld. Dit bericht is echter nog niet officieel be vestigd. Rebellen zouden eveneens grote stukken van de spoorlijn Kamina-Kabondo, ongeveer 345 km ten noordwesten van Eli- zabethstad hebben vernield. Een korte muiterij van de Kongolese po litie, afgelopen zaterdag, is alweer achter de rug en de politie doet normaal dienst De manschappen hadden twintig officieren gearresteerd op de beschuldiging dat zij het salaris voor de minderen hadden ach tergehouden. Alle gevangen genomen offi cieren zijn zaterdagavond vrijgelaten, na dat zij beloofd hadden vandaag drie weken achterstallig loon uit te keren Ook zijn besprekingen begonnen over loonsver hogingen voor de politie. Naar wij nog vernamen, hebben Kongo lese troepen vandaag op bevel van kolonel Moboetoe de wacht betrokken voor de wo ning van Loemoemba, het parlement en het hoofdbureau van politie, nadat voor de tweede maal in een week Loemoemba langs de UNO-wachten, die voor zijn huis stonden, was geglipt om zijn politieke ren tree aan te kondigen. Vergezeld van een dronken gendarme en een meisje die een fles cognac bij zich had, bezocht Loemoem ba gisteravond verscheidene bars en nacht clubs om zijn politieke tegenstanders te veroordelen en uit te varen tegen Moboe toe. De oproerkraaiers bekogelden bussen en echter geen nieuwe uitbarstingen meer te auto's van Europeanen met stenen en sta- verwachten. Advertentie slW MORRIS before i/ou êuy! BARTÈLJÖRISSTR™ HAARLEM TEL. 13439 LÉIDSESTRAAT (BH KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 V REGENKLEDING

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1