Scheepvaart op de Rijn bij Lobith is weer normaai Andrews ESSO PETROLEUM voor olièhaard Het weer blijft onbestendig Duidelijk verschil tussen verse en koelhuisboter vastgesteld en Nieuwe explosie op brandende tanker zette zaterdag de Rijn opnieuw in vlammen Jonge vrouw met haar zoontje verdwenen AGENDA Arts overleden aan voedselvergiftiging £sso Brand verwoest deel van meubelfabriek Minister Toxopeus naar Nieuw-Guinea Motorrijder botste tegen douaneslagboom Schip op proefvaart zwaar beschadigd Is MAANDAG 10 OKTOBER 1960 2 je klaagt altijd zo over slechte spijsvertering nü niet meer! ik drink Matroos omgekomen in de Ver. Staten Rectificatie Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Vooronderzoek in zaak tegen J. Z. bijna gereed Brandweerman uit Blerick verdronken in Amsterdam V vv ds haardolie met het hoogste rendement méér warmte minder roet zuinig PRODUKTSCHAP VOOR ZUIVEL Met 40-pluS'kaasje van de politie Zes doden in het verkeer De vaart op de Rijn bij Lobith is sinds vanmorgen weer normaal, zowel voor het opvarende als het afvarende scheepvaart verkeer. Van de tanker „Diamant" viel vanmorgen nog wat rookontwikkeling waar te nemen. Het vuur op de „Tina Scarlett" was gedoofd. Zaterdagavond was de situatie opnieuw zeer gevaarlijk geworden door een explo sie op de brandende tanker, waardoor het schip omstreeks tien uur weer in lichter laaie kwam te staan. De vlammen bereik ten een hoogte van ongeveer tien meter. Brandende benzine dreef met de stroom af naar de oever, hetgeen gevaar oplever de voor de oliemolen in Spijk, die niet ver van de wal staat. Met een Duits „blus- kanon" uit Duisburg kon dit gevaar ech ter tijdig worden bezworen. De gehele nacht van zaterdag op zondag heeft het schip verder nog gebrand. Het scheep vaartverkeer lag toen uiteraard stil. Zon dag nam het vuur sterk in hevigheid af en 's avonds viel er aan boord van de tanker, die toen nog maar met een klein deel van de roef boven water uitstak, wei nig vuur meer waar te nemen. Ook op de „Tina Searlett", die evenals de tanker nog vrijwel op dezelfde plaats ligt waar zij vrijdag waren vastgelopen, viel nog wat rook en vuur waar te nemen. Beide Advertentie Ja, dat is 'n ontdekking: het regel matig gebruik van een theelepel Andrews Gezondheidszout op een glas water. Dat verdrijft overtollig vee. Dat stimuleert de spijsvertering en heft verstopping op. Dat geeft levenslust, veerkracht en energie. Met Andrews gaat alles vlotter. Normale bus f 1,75 ."v,-.- -. Dubbele bus f 2.90 schepen moeten geheel als verloren wor den beschouwd. De twee wrakken waren zondag een toe ristische bezienswaardigheid. Zondagmid dag kwamen enige duizenden auto's naar Lobith. Er was toen echter weinig meer te zien. In het ziekenhuis te Emmerik worden nog negen personen verpleegd. Onder hen bevinden zich de Nederlanders Van dei- Vlag, de schipper van de „Fortuna", de heer Koopman, stuurman van de „Vaar wel II", en de heer Locken van het Ne derlandse schip „Vencoven" uit Rotter dam. De toestand van twee der negen slachtoffers is zorgwekkend. De schipper van de „Vaarwel II", de heer Cornelissen uit Maasbracht, wordt nog steeds vermist. Men neemt aan dat hij is omgekomen. De districtsrechtbank in Kleef heeft voorlopig beslag gelegd op het uitgebran de wrak van de Deense veerboot „Tina Searlett". Bij het onderzoek naar de oor zaak van de ramp zijn reeds vele getuigen door de rechtbank voor de Rijnscheep vaart te Duisburg gehoord. Met het oprui men van de opstakels in de Rijn bemoeien de Duitse autoriteiten zich niet. Zij laten dit over aan de betrokken rederijen. Het Nederlandse motorvaartuig „Vaarwel II" is gezonken. De Nederlandse schepen „Haen", „Virgo Fidelis", „Fortuna", „Li- berté" en „Vinkeveen" en de Zwitserse „Cabota" en „Bellinzona' zijn min of meer ernstig door het vuur aangetast. De Duitse tanker „Brigitte', waarvan aan vankelijk werd bericht dat hij na in brand te zijn gevlogen was gezonken, is als eer ste van de bij de ramp betrokken schepen van de plaats van het onheil afgevaren. De commissaris van politie in Den Bosch verzoekt namens de echtgenoot bekend te worden gemaakt met de verblijfplaats van Gerardina Gielisse, roepnaam Gerrie, oud 26 jaar, wonende te 's-Hertogenbosch. echt genote van Van de Wal. Zij heeft haar tweejarig zoontje, een stevig gebouwd kind met lichtblond haar, bij zich. De vrouw is sedert 30 september 1960 spoorloos verdwenen. Zij verkeert in over spannen toestand, zodat een ongeluk wordt gevreesd. Het signalement van de vrouw- is: lang plus minus 1.56 meter, schraal fi guur, donkerblond haar. Een ieder die in lichtingen kan geven, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de commis saris van politie in Den Bosch, to' •- 04100-22222 of met de oolitie in zijn of haar woon- of verblijfplaats. De 29-jarige matroos J. Hettinga van het Nederlandse vrachtschip „Thulan" is in Tinicum aan de Delawarerivier (V.S.) om het leven gekomen. Hij werd getroffen door een stalen plaat, die bij het lossen uit de hijs viel. In het verslag van de persconferentie over de salariskwestie bij de politie in ons blad van zaterdag stond o.m. de volgende passage: De Centrale (van Politie-orga- nisaties) wijst op de inconsequentie dat de argumenten, die nu tegen de politiesa- larisverhoging worden aangevoerd, niet hebben gegolden bij de verhoging der sa larissen bij de beroepsmilitairen, maré- chausée en rijkspolitie, waaraan zelfs geen onderzoek is voorafgegaan". Dit is op een punt onjuist. De rijkspolitie valt namelijk met de gemeentepolitie on der één rijksregeling en heeft dus ook geen salarisverhoging gekregen. De maréchaus- sée valt inderdaad onderde de rriilitaire regelingen en krijgt dus wel de voor be roepsmilitairen in uitzicht gestelde ver hogingen. Onze excuses voor deze vergis sing Concertgebouw (tuinzaal): Maandag 20 u.: concert Die Haerlemsche Musyckca- mer. Dinsdag 20 u.: „Door Zang Vriend schap met „Samson" van Handel. Stadsschouwburg: Dinsdag 20 u.: Neder landse Comedie met „Rhinoceros". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Waarover men niet spreekt," 18 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., echter dinsdag 14 en 20 u.: „De verloren zoon", 14 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: Fotomodellen en chantage", 18 j. Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Tussen sex en misdaad", 18 j. Minerva Theater: Vandaag en dinsdag 20.15 u.: „Les diaboliques", 18 j. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „De zaak M.P.", a.l. Roxy Theater: Dagelijks (behalve don derdagavond) 14.30, 19 en 21.15 u.: „Met de moed der wanhoop", 18 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u.: „Wilde aardbeien", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag dinsdag en donderdag 20 u.: „Anna Ka- renina", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Museum Het Huis van Looy (Kamper laan): Tot 16 okt. expositie van grafiek en tekeningen van Willem Nijs. Dagelijks 10-12.30 en 13.30-17 u., zondags 14-17 u. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 nov. expositie van tekeningen en aquarellen van Poppe Damave. Dagelijks 10-22 u. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 13 okt. onderwijsexpositie „Akkerbouw", dage lijks 10-17 u„ zondag 14-17 u. Vleeshal: Tot 18 okt. expositie „Open oog voor de natuur" met werken van Jan Voerman. Dagelijks 14-17 en 20-22 u., zon dags 13-17 u. Vishal: Tot 31 okt. natuurexpositie (zie Vleeshal). (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van vrijdag 7 okt.). MAANDAG 10'OKTOBER Thalia, 20 uur: „Zware jongens - lichte meisjes". Rex, 20 uur: „La dolce vita". Kraak, 19.30 uur: Bridgekampioenschap. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum. 9.30—12 en 14—16.30. DINSDAG 11 OKTOBER Thalia, 20 uur: „Zware jongens - lichte meisjes". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, als maandag. MAANDAG 10 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Striptease en gangsters". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Freddie und die Melodie der Nacht". W.B. Theater, 20 uur: „Zes mannen en een danseres". DINSDAG 11 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Striptease en gangsters". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Een ge tuige moet verdwijnen". Het gerechtelijk vooronderzoek in de zaak tegen de Amstelveense drukker-pu- blicist J. Z. is bijna voltooid. J. Z. wordt ervan verdacht medewerking te hebben verleend bij het vervaardigen van valse identiteitskaarten voor de Algerijnse op standelingen in Frankrijk. De Amsterdamse rechtbank heeft de door de officier van Justitie gevraagde verlenging van de voorlopige hechtenis met dertig dagen van de Griekse inge nieur M. R, toegewezen. R. werd op 10 ju ni in Amsterdam gearresteerd onder ver denking van illegale activiteiten voor het „Algerijnse Bevrijdingsfront". De heer P. J. M. Fizaan, arts in Vleu ten, is in het Sint Anthoniusziekenhuis te Utrecht aan de gevolgen van een voedsel vergiftiging overleden. Dokter Fizaan is 59 jaar oud geworden. Ongeveer twee maanden geleden was de familie Fizaan met vakantie in Frankrijk, waar alle leden van het gezin ziek wer den als gevolg van het eten van ondeug delijke leverpastei uit blik. Ondanks hevige ziekteverschijnselen en pijnen keerde het gezin per auto, die door de vader bestuurd werd, naar huis terug. Dokter Fizaan werd nadien in het zieken huis opgenomen. Zijn toestand werd lang zamerhand beter, totdat de ziekte zaterdag onverwacht een fatale wending nam. Sinds 1926 was dokter Fizaan in Vleu ten gevestigd. Hij had er een drukke prak tijk en was voorts o.m. lid van het hoofd bestuur van het Witgele Kruis en lid van provinciale staten van Utrecht voor de K.V.P. De begrafenis vindt op 13 oktober, waar schijnlijk in zijn geboortestad 's Hertogen bosch, plaats. In Amsterdam is zondagmiddag het stoffelijk overschot van de 53-jarige onge huwde aannemer en hoofdbrandwacht A. Engels uit Blerick opgehaald uit de Looi ersgracht- De negen leden van de vrijwillige brand weer van Blerick maakten zaterdag hun jaarlijks uitstapje, ditmaal naar Schiphol. De dag werd besloten met een bezoek aan de hoofdstad. De heer Engels was bij een wandeling door de stad achtergebleven en het gezelschap meende dat hij oude kennis sen had ontmoet. Men maakte zich ook nog niet ongerust toen men hem 's avonds laat ook niet in het hotel aantrof. Pas toen men ook zondagochtend na kerktijd niets van hem had vernomen heeft men de po litie van de vermissing in kennis gesteld. De heer Engels was slecht van gezicht. Advertentie v- M.WV; '.,v: o- v',nH A. v-_- ,- Sc.:- aw' w yfi.'Wr Nt; ft- 'V Het Produktschap voor Zuivel heeft za terdag in Utrecht besloten de binnenland se toeslag op verse boter te verlagen van 80 tot 64 cent met ingang van 11 oktober. De prijs per pakje verse boter gaat daar door vier cent omhoog en wordt dan on geveer 84 a 86 cent. De prijs voor koel huisboter wordt 30 cent per kilo of ruim zeven cent per pakje lager, dan die van verse boter. De minister van Landbouw zal dit besluit nog moeten goedkeuren. Het is te verwachten dat tegen het einde van deze week, vrijdag of zaterdag, weer koelhuisboter verkrijgbaar zal zijn. Het besluit dat het produktschap woens dag nam om de toeslag op verse boter met tien cent per kilogram te verlagen en zo de prijs per pakje op 83 cent te brengen en die voor een pakje koelhuis boter op 75 cent, had niet de instemming van minister Marijnen, die het meer verantwoord achtte de prijs voor koelhuis boter op 79 cent per pakje te stellen en het verschil tussen verse en koelhuisboter op 20 cent per kilogram. Het bestuur van het produktschap meent echter dat er minstens een prijsverschil van 30 cent per kg dient te zijn, wil er enige kans bestaan, dat de voorraden koelhuisboter voor eind maart 1961 kunnen worden afgezet. Het produktschapsbestuur had zijn be sluit van woensdag donderdag in een brief aan de minister gemotiveerd met de op merking, dat naar zijn mening 't prijsver schil tussen verse en koelhuisboter zodanig dient te worden vastgesteld, dat enerzijds een voldoende afzet van de koelhuisboter wordt verkregen en dat anderzijds zo veel mogelijk wordt vermeden dat door een te grote overschakeling van verse boter op koelhuisboter opnieuw overschotten aan verse boter ontstaan, die dan weer bij het voedselvoorzienings-in-en verkoopbureau (VIB) zouden worden ingeleverd. Voorts diende naar het oordeel van het produktschap te worden voorkomen, dat de binnenlandse afzet door de prijsstelling ongunstig zou worden beïnvloed, daar op langere termijn een afzet zoals de huidige niet gemist kan worden. De minister berichtte het produktschap vrijdag dat hij kan instemmen met de visie van het produktschapbestuur op het te voecen afzetbeleid van koelhuisboter in het binnenland. Hij meent echter dat het gelet op de huidige voorraadpositie, de stand van het binnenlands boterverbruik en de verwachtingen omtrent de ontwik keling van de melkproduktie in het ko mende winterhalfjaar, verantwoord moest worden geacht de verkoopprijs van koel huisboter iets hoger te stellen dan het pro duktschap had voorgesteld, nl. op 2.70 per kg, een afgifteprijs, die vermeerderd met de toeslag op boter in kleinverpakking zal resulteren in ongeveer 79 cent per pakje, evenveel als mimenteel de verse boter kost. Daarop sprak de minister als zijn oordeel uit, dat het beleid er op gericht dient te worden, de thans nog geldende toeslag op verse boter voor binnenlandse afzet geleidelijk te ver lagen. In dit verband verdient het, volgens hem, aanbeveling langs deze weg een voor lopig beperkt prijsverschil van bijvoor beeld twintig cent per kg. tussen verse boter en koelhuisboter tot stand te bren- Een grote brand heeft zaterdag voor en kele honderdduizenden guldens schade aangericht in de meubelfabriek „Fristo", in Bergschenhoek bij Rotterdam. De brand verwoestte vier loodsen, in één waarvan een zeer groot aantal goede ren voor de export en voor verder trans port in eigen land was opgeslagen. De brand ontstond in de spuiterij, waar vele bussen met synthetische lak stonden. Het vuur greep razendsnel om zich heen en sloeg over naar drie andere, houten loodsen, waarin exportgoederen, afkoms tig van het moederbedrijf in Franeker, waren opgeslagen. De brandweren van Bergschenhoek, Bleiswijk en Rotterdam wisten te voorko men dat ook twee nabijgelegen garages en een kleine woning, die snel ontruimd werd, in brand raakten. De vuurzee werd met 22 stralen bestreden. Van het fabriekscomplex werd ruim een-derde verwoest. De schade wordt door de verzekering gedekt. gen. Indien de produktie is gedaald tot het peil waarop het risico van inlevering van verse boter niet meer aanwezig is kan het prijsverschil worden vergroot door een verdere verlaging van de toeslag, aldus de minister. De voorzitter van het produktschap, ir. B. van Dam zei zaterdag dat hij het be treurde, dat de minister het eerste besluit van het produktschap niet heeft goedge keurd. Hij merkte op, dat de boterafzet weliswaar door de „Planta-affaire" aan zienlijk is verbeterd, maar dat men niet mag verwachten dat deze toestand zonder meer bestendig zal blijven. Hij noemde de huidige verbetering overigens niet van dien aard, dat daarmee alle moeilijkheden van de boterafzet opgelost zijn. De heer S. van der Ploeg vestigde er tijdens de discussie de aandacht op, dat de nu aanwezige botervoorraad vijftig per cent groter is dan die in 1958. Bij een ge ringer verschil in prijs tussen verse en koelhuisboter zal er naar zijn oordeel wei nig belangstelling bestaan voor de koelhuis boter. Deze mening werd door verschillen de andere bestuursleden gedeeld. Er wer den weer vele voorstellen gedaan, waar over langdurig werd gestemd. (Van onze Amsterdamse redacteur) Voor mij is het belangrijkste probleem in Nieuw-Guinea te trachten de sfeer in de ambtelijke kringen het onderwijs incluis te zuiveren", aldus de minister van Bin nenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, zaterdagavond op Schiphol, vanwaar hij naar Nieuw-Guinea vertrok. De minister zal daar drie weken blijven om zich te oriënteren, hetgeen hij nood zakelijk acht voor een goede oordeelsvor ming. Hij zal daar logeren bij de gouver neur en hij hoopt met zoveel mogelijk mensen te spreken, ook buiten ambtelijke kringen, met politieke leiders en over de Nieuw-Guinea-Raad. Minister Toxopeus verwacht te worden geconfronteerd met de onrust die is ont staan over wat men wel noemt de „Pa- peoarisering" van het ambtenarenkorps. De ambtenaren hebben gezegd, dat zij mij hierover willen spreken. Ik zal hun vertellen dat er door mijn staatssecretaris hard wordt gewerkt aan de nieuwe status van de ambtenaren. Wanneer wij de be volking optrekken naar een hoger ont wikkelingsniveau zijn wij verplicht de mensen ook de mogelijkheden te geven om die kennis te gebruiken. Geen enkele amb tenaar zal bevreesd hoeven te zijn dat hij het veld zal moeten ruimen". Maar even later stelde de minister nadrukkelijk dat ambtenaren, die zich niet willen of kunnen aanpassen aan de gewijzigde omstandig heden, beter het veld kunnen ruimen. Minister Toxopeus, die zich de ontstem ming van de Nederlandse politie op de half heeft gehaald, omdat hij niets wil weten van een werkclassificatie, maar slechts bereid is tot een inconveniënten- toeslag van 40 gulden per maand, zag zich in Schiphols intercontinentale vertrekhal plotseling geplaatst tegenover drie char mante vrouwelijke agenten van het Am sterdamse politiekorps. „Wij wensen u een goede reis en een behouden thuis komst", zeiden zij met een ondeugende tinteling in de ogen. Zij boden als hartig hapje voor onderweg een kaasje aan, met als opschrift „veertig plus?" De minister accepteerde het kaasje sportief, dankte de aanbiedsters en zei: „Het geschenk is even duidelijk als veelzeggend". De inconveniëntenregeling houdt een op slag van 40,- in maar de politiebonden, die zich op het rapport-Boot beroepen, menen recht te hebben op een verhoging voor het personeel van ten minste 80,-. Over ruim twee weken zal de minister zich van Nieuw-Guinea naar Australië be geven voor een verblijf in Sydney van enkele dagen. Hiermede geeft hij gevolg aan de uitnodiging van de Australische minister Paul Hasluck, gedaan tijdens diens laatste verblijf in Nederland, om bij een bezoek aan Nieuw-Guinea ook naar Australië te komen. Verwacht wordt, dat minister Toxopeus op zaterdag 29 oktober in Nederland zal terugkeren. Zondagavond is een motorrijder in volle vaart tegen de neergelaten slagboom van het Nederlands-Belgische grenskantoor Kanne ten zuiden van Maastricht gebotst. De beide berijders van de motor werden tegen de grond geslingerd, waarna de mo tor op eigen kracht nog zestig meter door schoot. De bestuurder, de 23-jarige auto monteur F. R. M. S. uit Amsterdam, werd naar het ziekenhuis in Maastricht ver voerd, waar hij kort na aankomst over leed. De duo-rijder, een inwoner van Maastricht, werd slechts licht gewond. Zondagmorgen reed de 36-jarige mr. Th. H. Jansen, advocaat en procureur in Stadskanaal met zijn auto tegen een boom en kwam om het leven. Mr. Jansen was ondermeer lid van de statenkring Groningen. Voor zijn komst naar Stadskanaal was hij landelijk secre taris van de K.V.P. in Den Haag en voor zitter van de landelijke jongerencommis- sie. Op de rijksweg onder Boxtel wilde de 28-jarige testrijder J. H. Rooyakkers uit Eindhoven een voor hem rijdende vracht wagen passeren, doch juist kwam uit de richting Eindhoven een zware Duitse tank wagen. Er ontstond een frontale botsing. De heer Rooyakkers kwam om het leven. Het ongeval geschiedde in een dichte mist. De politie kon bij de verkeersregeling niet voorkomen dat er een kettingbotsing ontstond. De bestuurder van een met 15 ton geladen vrachtwagen bemerkte vier auto's die gestopt waren te laat en drukte de file als een harmonica in elkaar. Som mige auto's werden totaal vernield, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De 31-jarige motorrijder P. G. Kalkho- ven uit Amsterdam raakte vannacht op het Rokin een trottoirband en botste tegen een boom. Bij aankomst in het Wilhelmi- nagasthuis was hij al overleden. Op de weg Nijmegen-Gennep werd de bejaarde heer L. van den Beek uit Mal den aangereden door een auto en op slag gedood. In het ziekenhuis in I-Ioogeveen is de heer Hofstede uit Groningen die vrijdag morgen zwaar gewond raakte bij een bot sing tussen een autobus en een vrachtauto geladen met pulp overleden. De heer Hof stede was bestuurder van de vrachtauto. Verkoop in onderzoek. Het gemeen tebestuur van Amsterdam onderzoekt de mogelijkheid van een eventuele verkoop van het tankpark van het gemeentelijk petroleum-entrepot. Straalzender verboden. B. en W. van Den Haag hebben afwijzend beschikt op het verzoek van de P.T.T., om ten behoeve van het interlocaal telefoonverkeer een straalzender te mogen bouwen op het dak van het nieuwe postkantoor aan de Prinse straat. Het college is van oordeel, dat de bouw van deze hoge zendtoren esthetisch niet verantwoord is, omdat daardoor de zich in de onmiddellijke nabijheid van het postkantoor bevindende Grote Kerk niet meer volledig tot haar recht zou komen. Bovendien zou tussen het postkantoor en Lopik het stichten van hoge gebouwen die de straalzender zouden afschermen, on mogelijk worden. Madurodam gesloten. De miniatuur stad Madui'odam in Den Haag, die zondag is gesloten, heeft in het seizoen 1960 766.301 bezoekers getrokken, waarvan ruim 66 percent volwassenen. In 1958 bezochten 756.271 personen Madurodam. Vooral het buitenlandse bezoek was belangrijk hoger dan vorig jaar. Naar Straatsburg. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy gaat naar Straats burg, ten einde daar een gedeelte van de zitting van het Europees parlement bij te wonen. De minister heeft speciale belang stelling voor de behandeling van een aan het parlement uit te brengen rapport over het vrije verkeer van' werknemers in de gemeenschappen. Persdienst P.T.T. Met ingang van 1 november is, zoals reeds werd bericht, aan het hoofd van de pers- en publiciteitsdienst van P.T.T., mr. C. H. W. d'Artillac Brill, op zijn verzoek eervol ontslag uit de P.T.T.- dienst verleend. Met de tijdelijke waar neming van deze functie is belast de heer M. de Jong, thans chef van de afdeling Pu blic Relations van deze dienst. J. Breukink overleden. Op 73-jarige leeftijd is overleden de heer J. Breukink, oudste directeur van de n.v. Gazelle Rij- wielfabrieken in Dieren. De heer Breukink is gedurende 25 jaar hoofdbestuurslid en voordien vice-voorzitter van de R.A.I. ge weest. Benelux-douanekantoor. Te Kempen- Bocholt is het internationale douanekan toor geopend. Van zaterdag af zijn daar de douanediensten van België en Nederland in éér gebouw werkzaam. Niet alleen voor het verkeer over de drukke weg Weert Turnhout, maar in het bijzonder voor het scheepvaartverkeer in de Zuid-Willems vaart betekent dit een grote vooruitgang. Het 350 ton metende motorschip „Dapa" dat te Leer in Duitsland wer gebouwd, heeft een proefvaart op de Eems gemaakt, die en onfortuinlijk verloop had. Bij een bezoek aan de Delfzijlster haven is het schip namelijk met kracht achteruit té gen de kade gevaren, waarbij het achter schip zeer zwaar werd beschadigd. De „Dapa" was voor rekening van een Deense rederij gebouwd. Met een groot aan tal genodigden werd de proefvaart op de Eems gemaakt. Vóór de officiële over dracht liep het nieuwe schip de haven van Delfzijl binnen voor enkele douane formaliteiten. Bij het aanleggen voer het schip volle kracht achteruit. Tot grote schrik van de stuurman bleek dat het overschakelen op volle kracht vooruit on mogelijk was. De botsing met de kademuur was hevig. Door de klap werden vele men sen aan boord tegen het dek geslagen. De „Dapa" liep aan het achterschip zeer ernstige schade op. Vermoedelijk zal de achtersteven geheel vernieuwd moeten wor den. De schade aan de kade was gering. Het schip is naar de werf in Leer terug gekeerd. HAANSTRA'S „GLAS" WEER BEKROOND De film „Glas" van Bert Haanstra heeft de derde prijs gekregen op het eerste in ternationale festival voor industriële films, dat de afgelopen week in de Franse stad Rouaan is gehouden. Van de 130 films uit achttien landen kregen twee Duitse films „Staal, thema en variaties" en „Niets dan een beetje vuil" de eerste en de tweede prijs. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie afkomstig van Noord-Duitsland, en een oceaandepressie verenigden zich vannacht boven de Noordzee tot een omvangrijk la- gerdrukgebied, dat thans het weer in een groot deel van Europa bepaalt. Aan de noordkant van het lagedrukgebied stroomt koude lucht uit Noord-Rusland naar Noor Scandinavië, terwijl iets zachtere lucht van Duitsland uit naar Zuid-Scandinavië stroomt. In de overgangszone valt uitge breid regen en plaatselijk ook sneeuw. Overvloedige regen viel er tijdens het weekeinde ook in Zuid-Engeland en plaat selijk in Frankrijk. Het centrum van het Europese depressiegebied blijft de komen de 24 uur boven het Noordzeegebied. In verband daarmede zal er in ons land nog af en toe regen vallen. De temperaturen zullen morgen ongeveer gelijk zijn aan die van vandaag. WEERRAPPORTEN Maximum -temperaturen oulten- en oinnenlano van gisteren neerslag laatste 24 uur c Dinsdag 11 oktober Zon op 6.57 uur, onder 17.56 uur. Maan op 22.19 uur, onder 13.22 uur. Maanstanden 12 okt. 18.26 uur laatste kwartier. 20 okt. 13.03 uur nieuwe maan. 27 okt. 8.34 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 10 oktober Hoog water 6.54 en 19.10 uur. Laag water 2.33 en 14.44 uur. Dinsdag 11 oktober Hoog water 7.33 en 19.48 uur. Laag water 3.05 en 15.21 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder geheel bew ozo 14 Ypenburg regen zw 14 Vlissingen regenbui wnw 14 Eelde geheel bew 0 15 De Bi.lt geheel bew zzo 15 Twente regen windst. 15 Eindhoven regen zw 15 Zd-Limburg regen zw 15 Helsinki motregen windst. 10 Stockholm motregen z 13 Oslo regen nno 9 Kopenhagen regen ozo 14 Aberdeen regen 1 n 12 Londen regen nw 13 Amsterdam zwaar bew. zzo 15 Brussel geheel bew. zw 14 Luxemburg zwaar bew. wzw 13 Parijs regenbui wzw 13 Bordeaux regenbui w 15 Grenoble regen windst. 14 Nice licht bew. nnw 20 Berlijn zwaar bew. zzo 17 Frankfort regen zzw 12 München regenbui z 13 Zürich geheel bew. z 10 Genève regenbui zw 13 Locarno half bew. windst. 12 Wenen regen w 20 Innsbruck licht bew verand. 19 Belgrado zwaar bew zzo 24 Athene onbewolkt windst. Rome zwaar bew windst. 23 Ajaccio zwaar bew no 22 Madrid onbewolkt w 17 Mallorca licht bew windst 24 Lissabon onbewolkt nnw 20 0,2 6 8 1 1 7 5 4 1 3 20 7 2 10 2 7 8 6 21 20 17 9 6 4 15 16 53 3 9 0 0 26 0 0 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2