Bonn wenst geen reorganisatie van NAVO volgens Frans plan Toenemend verzet tegen De Gaulle's politiek Debré en Adenauer houden deur open voor overleg AFRIKAANSE BEMIDDELING IN DE ALGERIJNSE KWESTIE Christelijke groepen verlaten Westduits eenheids vakverbond WERELDNIEUWS Nog 5 passagiers van „pokkenviiegtuig" zoek Nehroe en Adenauer voeren gesprek Noors Lagerhuis is voor abortus-wet j <~Praatótoel j Indonesië zou wapens bestellen in Japan 3 Duizenden contacten van zieke ingeënt Indische premier maakt omweg voor ontmoeting De Indonesische tabak te Bremen Westduitse ontzetting Eisenhower waarschuwt Westduitse ambassadeur in Kongostroom verdronken Onrust onder arbeiders en in partijen 'UNKE'S ROGGEBROOD President van Liberia naar Soestdijk Reactie van De Gaulle is niet bemoedigend Toenadering tussen kerk en staat in Joegoslavië Zij hebben genoeg van sociaal-democratisering Vrees voor radicalisering 0p Az MAANDAG 10 OKTOBER 1960 (Van onze correspondent) BONN. Met een fluwelen communiqué over het tweedaagse overleg tussen de Franse minister-president Debré en de Westduitse Bondskanselier Adenauer hebben beide staatslieden zaterdagmiddag gepoogd hun onoverbrugbare tegenstellingen inzake De Gaulle's voorstellen te bedekken. Het is namelijk zonneklaar geworden dat de Fransen zijn blijven hameren op een reorganisatie van de Noordatlantische Verdrags organisatie, die volgens Adenauer onaanvaardbaar is omdat zij de grondslag van de Atlantische alliantie zou aantasten .Het tweedaagse overleg waaraan ook de beide ministers van Buitenlandse Zaken Couve de Murvillc en Von Brentano en een staf van deskundigen deelnamen, werd op zeer vriendelijke wijze zaterdagmiddag afgesloten. Het communiqué zelf zegt dat men het „principieel eens" is, dat voorts beide lan den de N.A.V.O. als een garantie voor de Europese veiligheid beschouwen en dat de nauwste samenwerking tussen alle part ners van het Atlantisch verbond een nood zakelijke voorwaarde voor de efficiënte de fensie van de vrije wereld is. Op het vliegveld Wahn, bij het vertrek der Fran se staatslieden, verklaarde Adenauer dat men „volledige overeenstemming" heeft bereikt en dat het „een best gesprek" was. Debré deed het niet minder en zei lachend dat „er helaas geen catastrofe valt te vermelden" De Bondskanselier is er evenwel op blijven staan dat de hervorming van de N.A.V.O., zoals De Gaulle die wil, voor hem onacceptabel is. Hij blijft erbij dat het eerder tot een nog veel nauwere sa menwerking dan tot een lossere gelijk de Fransen wensen, moet komen. Ook houdt hij vast aan het standpunt dat alleen de Amerikanen het voor het zeggen moeten hebben wanneer het gebruik van kernwa pens in geval van een conflict in het ge ding is. De Gaulle het communiqué van Bonn binnen 24 uur tot een „vodje papier" makend verkondigde gisteren echter op- Het Bi-itse ministerie van volksgezond heid zoekt nog steeds naar vijf passagiers van het vliegtuig waarmee de Nederland se Zakenman L. P. Vlaanderen, die door- pokken was aangetast, heeft gereisd. Alle andere contacten zijn opgespoord en ingeënt, onder anderen alle 1.455 gevan genen en 680 bewakers en ander personeel van de gevangenis in Wormwood Scrubs. De heer Vlaanderen had deze gevangenis bezocht voordat ontdekt werd, dat hij be smet was met pokken. (UPI). „Een raadsel" Reuter seint uit Kuala Lumpur op Ma- lakka, dat de gezondheidsautoriteiten al daar voor een raadsel staan met betrekking tot de vraag hoe de heer Vlaanderen pok ken heeft kunnen oplopen. Bovendien is in een kwarteeuw geen en kel geval van pokken in Kuala Lumpur, waar het slachtoffer een internationale rubberconferentie had bijgewoond, ge constateerd. (Van onze correspondent) BONN Premier Nehroe van India en bondskanselier Adenauer zullen vandaag op het vliegveld Wahn bij Bonn, een ge sprek over politieke problemen hebben Deze verrassende mededeling werd zater dag te Bonn gedaan en geeft aan, zo zegt men hier, welke waarde de leider der neutrale landen hecht aan persoonlijk contact met zijn Westduitse collega. Bij het gesprek zullen alleen de beide minis ters Von Brentano en Krisjna Menon tegenwoordig zijn. Nehroe maakt voor dit gesprek een omweg op zijn thuisreis van New York. Men gelooft dat Nehroe zich op de hoogte wil stellen van de Westduitse houding inzake Berlijn en de bewapening en dat Adenauer voornamelijk vyil spreken over het neutrale beroep op Eisenhower en Kroesjtsjev tot het houden van een con ferentie. Nehroe bracht in 1956 een officieel be zoek aan de bondsrepubliek. In 1957 sprak hij, evenals vandaag, met Adenauer op het vliegveld van Dusseldorp. Enkele maanden geleden had hij te Londen een gesprek met de West.berlijnse burgemees ter Willy Brandt. Al met al is het voor de 84-jarige Ade nauer een drukke dag. In alle vroegte is hij naar Keulen gegaan waar de Ford-fa briek dertig jaar bestaat Daarna gaat hij naar Wahn voor de ontmoeting met Nehroe en vervolgens terug naar Keulen voor een noenmaal met Henry Ford II. Op de markt voor Indonesische tabak te Bremen zijn donderdag en vrijdag onge veer 8.600 balen Javatabak verkocht. Van de 10.646 aangeboden balen bleven onge veer 2.000 balen onverkocht. Aangenomen wordt, dat de nog resterende balen de ko mende dagen verkocht kunnen worden. De Deutsch-Indonesische tabakhandels- gesellschaft heeft donderdag 2.140 balen tegen goede en vrijdag 5.580 balen tegen betrekkelijke goede prijzen verkocht voor namelijk aan Westduitse en Zwitserse fa brikanten en Nederlandse handelaren. De door de Perrin-Geselschaft op donderdag aangeboden 1.400 balen Vorstenlanden, ta bak werden door de te hoge prijzen pas op vrijdag verkocht. dr. Konrad Adenauer nieuw dat Frankrijk die macht ook wenst te bezitten! Daarnaast valt er wel degelijk melding te maken van Frans-Westduitse toenade ring buiten de N.A.V.O.-problemen. De bré en Adenauer zouden beiden de deur hebben opengehouden voor het overleg met Groot-Brittannië en de andere Europese partners over de verhouding Europese Eco nomische Gemeenschap -Kleine Vrijhan delszone. Men rekent thans op korte ter mijn op tweeërlei gesprekken: ten eerste tussen De Gaulle en Adenauer mogelijker wijs in december te Parijs, ten tweede tussen de regeringsleiders van de zes lan den van de E.E.G. eind oktober. In zoverre had Debré gelijk: op een catastrofe is zijn gesprek met Adenauer niet uitgelopen. Maar zeker ook niet op Westduitse steun voor De Gaulle's plannen. De Gaulle's lieve lingsidee over een geconfedereerd Europa zonder de Britten, maar met Frankrijk, dat als enige der Europese staten een kern macht is, en in zo'n Europa de dienst zou uitmaken, verwerpt Adenauer nog al tijd met ontzetting. (UPI) In een brief aan Adenauer, heeft president Eisenhower gewaarschuwd dat een wijziging in de structuur van de N.A.V.O. gevolgen zou kunnen hebben voor de stationering van Amerikaanse troepen in West-Europa te houden. De brief is geheel of ten dele voorgelezen aan Debré. Eisen hower deelde mede, dat de aanwezigheid afhangt van handhaving van de bestaande structuur van de N.A.V.O. Adenauer zou uit deze woorden hebben opgemaakt dat enige poging, zoals door De Gaulle is voorgesteld, om de mate van in tegratie die reeds was bereikt te vermin deren, een inkrimping van de Amerikaan se strijdkrachten in West-Europa zou kun nen betekenen. De Europese leden van de N.A.V.O. dienden zulk een inkrimping te vermijden, betoogden Adenauer. Na ver hitte discussie bracht de kanselier de Fran sen er toe in te stemmen met een com muniqué, waarin onder meer werd gezegd: .,de samenwerking van de Europese en Amerikaanse deelgenoten van de alliantie is een eerste voorwaarde voor de doeltref fende verdediging van de vrije wereld". LEOPOLDSTAD (AFP) De ambassa deur van West-Duitsland in Leopoldstad, Sohring, is zondagmiddag tijdens een zwempartij in de rivier de Kongo ver dwenen. Er is vijf uur vergeefs naar hem gezocht. De naspeuringen moesten wegens het invallen van de duisternis gestaakt worden. Sohring was met zijn vrouw en twee kin deren naar een zandbank in het midden van de Kongo-rivier gevaren. Op een plek waar de stroming niet zo sterk is, had hij zich met zijn zoontje van twaalf jaar te water begeven. Hij liet zich op een gegeven ogenblik drijven waarbij hij zich aan een kabel vasthield. Plotseling was hij verdwenen en zijn zoontje zag slechts de strooien hoed van zijn vader op het water drijven. (Van onze correspondent) PARIJS De tegenstand tegen de bui tenlandse en militaire politiek van presi dent De Gaulle neemt, op het binnenland se en parlementaire plan. zoals afgelopen weekeinde ook weer op congressen van de radicalen en van de rooms-katholieke volksrepublikeinen is gebleken ziender ogen toe. Frankrijks staatshoofd, dat gis teravond van zijn jongste tournee door de provincie in Parijs terugkeerde, gaat, zo alle voortekenen niet bedriegen, moeilijke tijden tegemoet. De meeste verslaggevers en ambtena ren die De Gaulle op zijn tiende provin ciale tournee hebben vergezeld, menen het eerste verzet van de arbeiders tegen het bewind van De Gaulle te hebben be merkt sinds hij ruim twee jaar geleden aan de mach! kwam. In Savoye werd hij zaterdag uitbundig begroet, maar vrijdag kwamen er in Gre noble, waar hij zijn voornaamste toe spraak hield, maar zeven tot achtduizend mensen naar hem luisteren, wat weinig is in verhouding tot andere plaatsen van ge lijke grootte. Meer betekenis wordt nog gehecht aan het feit dat in de fabrieken die De Gaulle in Grenoble heeft bezocht, bijna zesduizend arbeiders gehoor gaven aan de oproep van hun vakbonden om het presidentiële bezoek te negeren. De opdracht De Gaulles bezoek te boy cotten is niet alleen van de communisti sche vakverenigingen gekomen, maar ook van de socialistische en de rooms-katho lieke. Duurte De oorzaak is waarschijnlijk te vinden in het feit dat de kosten van levenson derhoud met. twaalf percen" gestegen zijn sinds de invoering, in januari 1959. van het plan tot stabilisering van de valuta. Er is niet genoeg gedaan om de kleine loontrekkers tegemoet te komen. Verder schijnt er ook onder de arbeiders teleur stelling te heersen over het voortduren van de oorlog in Algerije. De burgemeester van Grenoble, een gaullistisch narlementslid, heeft de presi dent openhartig gezegd, dat de zaken niet goed gaan in Algerije. De Gaulle zei zich daarvan bewust te zijn. Als het parlement deze maand weer bijeenkomt zal De Gaulle blootstaan aan veel kritiek. De Franse radicalen hebben op hun par tijcongres er bij de regering op aange drongen het initiatief te nemen tot herope ning van besprekingen over een staken van het vuren in Algerije. Advertentie voor uw oezondheid dn als lekkernij Bofleveranciei Tien teqen één dat ook uw dokte» het eet I Tijdens opruimingswerkzaamheden in Neurenberg verdwenen graafmachine en vrachtauto plotseling in een groot gaat. Wie een kuil graaft voor een ander OSLO (UPI) Het lagerhuis van het Noorse parlement heeft zijn goedkering gehecht aan een wetsontwerp, dat vrucht afdrijving (abortus provocatus) geoorloofd maakt onder zekere omstandigheden. Er werden 61 stemmen voor het wetsontwerp uitgebracht en 34 tegen met 17 onthou dingen. Het wetsontwerp gaat thans naar het hogerhuis. en President W. Tubman van Liberia zijn echtgenote zullen een paar dagen de gast zijn van de Koningin en de Prins. Het bezoek, dat zal duren van woensdag avond tot zaterdagochtend vroeg, heeft een strikt particulier karakter. Donderdag zul len de Liberiaanse gasten ten paleize Soestdijk met het koninklijk paar de lunch gebruiken. President Tubman en zijn echt genote verblijven op het ogenblik met vakantie in Zwitserland. PARIJS. Men acht het in Parys niet waarschijnlijk dat op korte termijn voor een nieuwe bemiddelingspoging in de Algerijnse oorlog veel succes zal zijn weggelegd. President De Gaulle heeft tijdens zijn driedaagse reis door Savoye in een toespraak gezegd, dat Frankrijk zich noch door de UNO, noch door de opstandelingen de wet zal laten voorschrijven. De UNO vindt hij „gedegenereerd tot een soort permanent schan daal". Wij willen Europa één maken, aldus de Franse president, maar wij willen daarbij onszelf blijven onze ziel en onze vrijheid van handelen behouden, zo zei hij onder luide bijval te La Tour du Pin. De Gaulle's verklaringen over de UNO en Al gerije vormen het antwoord op een plan dat de Senegalese minister-president Mama- dou Dia ontworpen heeft en waarvoor hij de medewerking van de Tunesische presi dent Habib Bourguiba al moet hebben aangezocht, zo niet gekregen. (Van onze correspondent) Het plan-Dia voorziet in een referen dum voor aanstaand voorjaar in Algerije, waarbij het Algerijnse volk zijn recht op zelfbeschikking zal kunnen uitoefenen. Dat referendum zou worden gehouden onder controle van troepen die door de landen der Frans-Afrikaanse Gemeenschap gele vérd zouden worden. Mamadou Dia heeft met zijn plan zonder twijfel een ingenieuze oplossing gevonden voor een der zwaarste obstakels waardoor totdusver De Gaulle's aanbod inzake het zelfbeschikkingsrecht tot een dode letter bleef gedoemd, de vraag namelijk wie de betrouwbaarheid van het referendum zou moeten garan deren. Zonder ooit duidelijk antwoord te hebben gekregen op die vraag werd alge meen aangenomen dat het Franse leger ook generaal De Gaulle nooit zou toestaan het bij zijn controle op dat referendum de voet dwars te zetten. Daarentegen zou het Algerijnse bevrijdingsfront, het F.L.N., evenmin dulden dat Franse militairen de wacht bij de stembussen zouden houden en van deze zijde was de laatste tijd daar om weieens de proefballon opgelaten die taak aan UNO-troepen op te dragen, een proefballon, die in Parijs zeker niet heel hoog in de lucht zou komen. Het voorstel van de Senegalese premier Dia, die overigens bij het Elysée niet goed staat aangeschreven, voorziet in een ele gante uitweg. De Afrikaanse landen van de Gemeenschap zouden bij de verdere ontwikkeling van het Algerijnse geschil rechtsti-eeks worden ingeschakeld, terwijl de Franse vuile was in zekere zin toch binnenshuis zou kunnen blijven. Men is nu bijzonder benieuwd naar een officiële reactie van generaal De Gaulle, zonder dat men zich illusies maakt over een abrupte wending ten goede in de Algerijnse crisis. In elk geval is het wel uitgesloten dat BELGRADO (Reuter) De bisschoppen van de rooms-katholieke kerk in Joego slavië hebben nieuwe stappen gedaan ter verbetering van de betrekkingen met de communistische regering, aldus is te Bel grado meegedeeld. Zij hebben de regering een memoran dum gezonden met voorstellen die 24 bis schoppen tegen het eind van de vorige maand eenstemmig hebben goedgekeurd. Bijzonderheden over het memorandum zijn niet bekend. De aartsbisschop van Belgrado en voor zitter van de bisschoppenconferentie, dr. Oedjisitsj heeft zaterdag ruim een uur gesproken met een lid van president Ti to's kabinet en voorzitter van de regerings commissie voor godsdienstzaken, Radoslav- jevitsj. Deze deelde de aartsbisschop mee dat de regering sympathiek staat jegens het streven van de bisschoppen en het memo randum /.orvuldig bestudeert. Er wonen zes miljoen rooms-katholie- nen in Joegoslavië. (Van onze correspondent) BONN De christelijk-sociale groepen in het zes miljoen leden tellende West duitse eenheidsvakverbond D.G.B. hebben besloten de D.G.B, de rug toe te keren wegens de uitgesproken sociaal-democra tische voorkeur van de leiding van dit machtige vakverbond. In christelijk-sociale kringen, waarin de roomskatholieken een uitgesproken meer derheid hebben, bestaat reeds lang verzet tegen de politiek van de D.G.B. Dit vak verbond, dat elf jaar geleden werd opge richt met de medewerking van vooraan staande leiders van de regeringspartij de C.D.U., onder wie vooral het huidige bondsdaglid en leider van de werknemers- groep in de C.D.U., Katzer. Het socialis tische accent, dat van de oprichting af aan de D.G.B. kleefde heeft men nooit: kunnen verzwakken. Het merendeel der D.G.B.- leiders komt nu eenmaal uit de rij der sociaal-democratische partij, de S.P.D. Zij brachten de D.G.B. tegen de regering- Adenauer in het geweer inzake de kern bewapening van het Westduitse leger en hebben iedere regering-Adenauer steeds gewantrouwd. De laatste tijd groeide het verzet in de C.D.U. niet het minst van bondskan selier Adenauer tegen het bestaan van christelijk-sociale groepen in de D.G.B., die niet of bijna niet in de leiding van de D.G.B. of in die van een van de zestien D.G.B.-vakbonden vertegenwoordigd zijn. Tenslotte lijkt de politieke neutraliteit een der oorspronkelijke principes van het D.G.B. verre te zoeken in Willi Richter, voorzitter van de D.G.B., die een van de leden van het S.P.D.-schaduwkabinet voor de algemene verkiezingen in 1961 is ge worden. Dia's plan het aanstaande voorjaar reeds zal kunnen worden uitgevoerd. In zijn be faamde redevoering van 16 september 1959, toen hij voor het eerst het zelfbeschik kingsrecht voor de Algerijnen officieel proclameerde, rekende De Gaulle zelf met een termijn van vier jaren, die waarschijn lijk tussen het einde der gevechtshandelin gen en het referendum zou moeten ver lopen. Tijd „Deze week geen tijd," zei de loodgie tersbaas. „Koffie drinken? Wanneer in vredes naam? 'k Heb geen tijd!" kreet Tine. „Geen tijd, geen tijd!" zegt oom Leo als men hem vraagt er nog een secreta- riaatje bij te nemen. „Ik wil best op ballet maar 'k heb geen tijd," moppert mijn dochter, en Fred zegt: „Ja hoor es, voor die karweitjes heb 'k géén tijd, hoor!" Geen tijd. Niemand heeft tijd. Ik ook niet. Ik heb geen tijd om poppekleertjes voor mijn kind. te naaien, geen tijd om naar de lezing over San Salvador te gaan, geen tijd om een brief te schrijven aan tante, die alleen in een klein huisje zit te snak ken naar brieven, geen tijd voor zoiets onnuts en plezierigs als legpuzzles maken, geen tijd om alle dingen te doen die ik echt graag zou doen. Nee, ik heb, jij hebt, wij hebben, niemand heeft tijd. Denken we. En dan plotseling is hij er: de Tijd. Plot seling valt met een harde klap de slag boom achter heel dat drukke geen-tijd- voor-iets-leven en sta je bevreemd onwen nig en alleen in het luchtledig van niet- meer-hoeven, van een gedwongen opge legd Nietsdoen. Plotseling ben je ziek. Het is helemaal niet erg, maar wél zo dat de eindelijk uitgeklopt, getikt en gekne pen geraakte dokter een week bedrust voorschrijft. Je bent zo lekker als kip, je ligt en je hebt Tijd. Zeeën van tijd. 't Begin is even wennen, zo als trouwens alles. Je denkt onrustig: dat gaat nooit. Dat wordt een enge bende daar beneje Maar dat gevoel drijft gauw over, want je bent niet ziék, o nee, maar toch wel zo dat je niet de moed kunt opbrengen om het bed uit te springen en de ko mende anarchie te keren. Je richt berus tend de ogen naar het plafond, waar een hoogbejaarde vlieg langs een plint sukkelt. Zo'n vlieg heeft ook de tijd. Hij kan over die plint doen tot de week na Kerst. De monstrea, oersterke decoratieve hang- sier (of sierhang?) plant, heeft ook tijd. Hijtrekt er rustig vijf maanden voor uit om één klein slap lootje naar het licht te wenden. De krsitallen flacon op de toi lettafel heeft tijd. Hij was er al, toen toilettafels nog kommodes heetten en hij ijverig en accuraat, zonder één vleugje te laten ontsnappen, Grootmoeders eau de cologne stond te beicaren en zijn nachten deelde met Oma's valse staart die onver anderlijk over de ovale spiegel werd ge hangen. De badjas heeft tijd. Ze hangt volmaakt stil en rustig aan de deur. Alle levenloze dingen in de kamer, plus de kleine leventjes van vlieg en plant ademen een vrede, een rustig toeleven naar het moment van de uiteindelijke on dergang. Beneden klinkt het geweld van het gewone: „Waar is dat? Hoe laat is 't? Ik moet weg! Ik moet weg! Waar is nou... Toe schiet op! Je rrwet nog...!" Je voelt je uitgesloten, zalig verrukkelijk buitengesloten. Je bent ingelukkig in het decor van vlieg, fles, plant, jas. Hier hoor je. Niet bij de bezige boel daar beneden. Tenslotte ben je misschien toch wel echt een beetje ziek. Cri Stellweg Eichmann. Dr. Robert Servatius, de ad vocaat uit Keulen die de oorlogsmisda diger Adolf Eichmann zal verdedigen heeft gisteren zijn cliënt voor het eerst ontmoet. De ontmoeting vond „ergens in Israel" plaats. Hitlerjcugd. Onder de titel „Misbruikt' zal in Diisseldorf een film over de Hitler-jeugd in premièr gaan. Zij is gemaakt in opdracht van het Centrum voor Staatsburgerlijke Vorming van de deelstaat Noordrijnland-Westfalen en zal in alle scholen en voor jeugdver enigingen worden gedraaid. Diplomatie. Cuba en Bulgarije hebben be sloten diplomatieke betrekkingen op ambassadeursniveau aan te knopen. Zonne-oase. Sowjet-technici hebben alle plannen gereed voor de aanleg van een „zonne-oase" in een woestijn, waar alle benodigde energie door de zon zal wor den verschaft. Parkeerruimte. Het hoofd van een school in het plaatsje Vetlanda in Midden- Zweden heeft de leerlingen verboden per auto naar school te komen. Er kwamen er zoveel dat er voor de auto's van de leerkrachten geen par keerruimte meer overbleef. Rebel. Pierre Lagaillarde, die volgende maand voor een krijgsraad in Parijs terecht moet staan als e< n van de lei ders van de opstand in Algiers in ja nuari heeft gedreigd dat hij een hon gerstaking zal beginnen als zijn zaak niet in het openbaar wordt behandeld. Ook zou hij in dat geval tijdens het proces niets zeggen. Het is nog niet uitgemaakt, of de zaal al dan niet ach ter gesloten deuren zal worden be handeld. In allerlei Westduitse politieke kringen wordt deze breuk zowel toegejuicht als betreurd. In de C.D.U. betreuren even wel mannen als de leider van de werkne- mersvleuge] Katzer de breuk. In het alge meen zegt men in en buiten de C.D.U. dat door de breuk een volkomen nieuwe so ciale creatie van het naoorlogse leven ten grave wordt gedragen. De trek van de P.G.B. naar de S.D.P. zal nu dus ook for meel niet te stuiten zijn. Plaar eenheids accent zal snel wegvallen en het gevaar voor radicalisering zal toenemen. Voorlopig is daarvan geen sprake: de D.G.B.-leiding heeft te elfder ure nog ge poogd de breuk met de christelijk-sociale groepen te voorkomen. Te betwijfelen valt voorlopig ook of vele roomskatbolieke en protestantse leden van de D.G.B. zullen bedanken. Maar een besluit van de C.D.U. om haar lidmaatschap onverenigbaar te stellen met dat van de D.G.B. en een militante kerkelijke politiek van rooms- katholieke zijde zou de D.G.B. wel eens in een linkser vaarwater kunnen brengen dan waarin zij nu al elf jaar lang. met de neutrale vlag in top, en bestuurd door so ciaal-democraten, zeilt. TOKIO (UPI) De stafchef van het In donesische leger, generaal Nasoetion, is uit New York in Tokio aangekomen, waar hij besprekingen heeft gevoerd met pre mier Ikeda, minister van Buitenlandse Za ken Kosaka en vertegenwoordigers van het Japanse ministerie van Defensie. Za terdag heeft hij militaire installaties ten zuiden van Tokio, in Jokosoeka bezichtigd. Het communistisch-Chinese persbureau „Nieuw China" heeft verklaard dat het doel van Nasoetions bezoek was wapens te kopen. „Nasoetion heeft grote belang stelling getoond voor de bewapening van de Japanse troepen en in het bijzonder voor in Japan gebouwde tanks. Het doel van Nasoetions bezoek was verder te vra gen of Japan Indonesische militairen wil opleiden. De Japanse munitiefabrikanten hebben om deze redenen veel belangstel ling voor Nasoetion", aldus het. pers bureau. Soekarno naar Wenen WENEN (Reuter) President Soekar no van Indonesië wordt morgen in Wenen verwacht voor een particulier bezoek van drie dagen. De Indonesische president brengt op het ogenblik een officieel be zoek aan Rome. Schertsbom. De politie te Irvington in de Amerikaanse staat New Jersey heeft zaterdag een pakket geadresseerd aan de Russische minister-president, Kroes jtsjev, in beslaggenomen en openge maakt omdat zij vreesde dat het een bom was. Een deskundige zei later dat er geen springstof in het pakket zat. De inhoud bestond uit een stuk afvoer pijp van een gootsteen, asbestpapier, draad, koperen plaatjes, een elektri sche kandelaar, verscheidene spijkers, een batterij en een hoeveelheid vuil. Zuinig. De Chinese overheid heeft de bur gers aangeraden zuinig met hun kle ding om te gaan en oude kleren niet weg te doen, voordat zij helemaal ver sleten zijn. De katoenoogst is slecht als gevolg van de weersomstandigheden. Vervoer. Dezer dagen zijn in Djakarta 81 Australische autobussen aangekomen, die zullen worden ingezet bij de ge meentelijke vervoersdiensten. De auto bussen zijn door Australië aan Indo nesië geleverd in het kader van het Colombo-plan. 45 Meter-val. Drie mannen, die op 45 meter hoogte aan een televisiezendmast buiten de Noordzweedse stad Gaelli- vare werkten, zijn zondag omlaag ge stort. Zij kwamen op de met een dunne laag sneeuw bedekte betonnen funde ringsplaat terecht. Zij hebben, een kans hun val te overleven. Protest. Het Oostenrijkse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zaterdag bij de Amerikaanse ambassade in Wenen geprotesteerd naar aanleiding van de landing van een hefschroefvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht bij de Oostenrijkse grensplaats Schönbichl in Tyrol. De drie inzittenden werden na een kort arrest over de Beierse grens geleid. Doodvonnis. De ex-commandant van de Zuidkoreaanse politie, Tsjoeng Jol Joe, is zaterdag in Seoel wegens moord ter dood veroordeeld. Het vonnis houdt verband met het optreden van de po litie in april, waarbij op betogers werd geschoten. Onafhankelijk. President Eisenhower wordt vrijdag zeventig jaar. Op die dag zal hij op het Witte Huis besprekingen voeren met leiders van vijftien pas on afhankelijk geworden Afrikaanse lan den en een vertegenwoordiger van Cyprus. Bomexplosies. In New York is zondag een bom ontploft in de buurt van een bi bliotheek. Een week geleden ontplofte een bom op Times Square. De laatste ontploffing heeft volgens de eerste be richten geen gewonden geëist. De poli tie vermoedt dat de ontploffingen het werk zijn van een krankzinnige. Uitwijzing. Francis Jeanson, de Frans man die het vorig weekeind in Parijs bij verstek tot tien jaar gevange. 's- straf werd veroordeeld wegens hulp aan de Algerijnse opstandelingen, heef! Zwitserland, verlaten. De uitwijziging geschiedde op grond van Jeansons po litieke activiteit Hef is niet bekend waarheen hij is vertrokken Tn «ik ge val is hij niet naar Frankrijk gi vonden

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3