De Schaduw speelt verstoppertje NAAIMACHINES Scapinoballet in Minerva Theater PANDA EN DE JACHT OP DE MILJOENENHOED DE REIS VAN KOEN EN LINNIE ENGEL „Cinestud 1960" ten einde De negen Muzen Muurschilderingen ontdekt in Roerraonds Munsterkerk Riool van plastic Week uit-Week in" De radio geeft dinsdag 7elevisieprogramma Een leegte Lichte maze Extra -N.TS.-uitzending van Kennedy en Nixon Eerste prijs voor Amerikaanse film Eerste prijzen in Utrecht voor Kunstkring Apollo ROMAN VAN ALAIN PAGE Vertaling uit het Frans door Margot Bakker Japanse film niet beledigend Kerkelijk Nieuws MAANDAG 10 OKTOBER 1960 57. Toen de rijke inhoud van de miljoe nenhoed bleek te bestaan uit een rijke voorraad goochelgerei en enkele kleine huisdieren, was het geduld van de poli tieman op. Mee naar het bureau!" riep hij Palmer voor zich uit duwend. „Daar zullen we u afleren de ivet voor de m.al te houden! Ha, dat wordt een fikse boete, waarde, heer!" Onder klaterend applaus ging de miljonair af, maar deze bijval voor zijn optreden was een schrale troost. „Ach, ach, inplaats dat ik mijn tienmil joen terugvind, krijg ik nu nog een boe te. zo tobde hij. „Dat wordt weer een stuiver verslindende aangelegenheid! Maar hoe kan het toch dat ik het biljet niet vond?" Achter zijn rug wenkte Balony om stilte in de zaal. „Wat ge zojuist hebt ge zien was eigenlijk maar amateurwerk. sprak hij. „Konijnen en kleurige doeken komen haast uit elke hoed. Maar thans zult gij iets Zeer Bijzonders aanschouwen: het Enige, Eerste en Ongeëvenaarde num mer van de Hoed met het Geld! Hoedt u voor namaak.Op hetzelfde ogenblik bleef Palm.er buiten stokstijf staan. Zijn oren waren er op ingesteld zich te spitsen zodra ergens het woord „Geld" viel, ook al was er nog zoveel gedruis om hem heen. Met een schorre kreet ontworstelde hij zich aan de greep van de politieman en verdween de tent weer in. „Week-uit Week-in", het radio-amuse mentsprogramma van de VARA ging za terdagavond zijn tweede seizoen in. De regie van deze gevarieerde uitzendingen is weer in handen van Joop Koopman. Onder de vaste medewerkers bevinden zich verscheidene „verse" krachten. Wij noemen Pieter Lutz, Joekie van der Valk, Tonny Huurdeman, De Wama's en een koor onder leiding van Frans Müller. Ver der zullen Rudj Carrell, Willy Albert en Maya Bouma ambulant optreden. De mu zikale omlijsting is weer aan het Metro- pole Orkest o.l.v. Dolf van der Linden toevertrouwd. Pieter Lutz leverde als de Amerikaanse journalist Mike Lifetime de eerste aflevering van zijn wekelijks com mentaar op recente gebeurtenissen in ons land. Verantwoordelijk voor de teksten van dit programmaonderdeel, getiteld „The voice of Holland", is Eli Asser. Zaterdag avond werd een loopje genomen met het geharrewar rond onze nationale toto. Rudi Carrell grapte en zong op de manier, die we zo langzamerhand wel van hem ge wend zijn. Joekie van der Valk en Tonny Huurdeman persifleerden als de „Publici ty Sisters" er lustig op los. Bij het nieu we spel „Tweestrijd" moesten een Am sterdammer en een Leidenaar onder el kaar uitmaken wie zich het gevatst uit een lastige situatie kon redden. De win nende Amsterdammer mocht een theeser vies mee naar huis nemen. Maya Bouma leverde als gast haar aandeel met enkele uitstekend gezongen liedjes. De Wama's tenslotte bewezen dat zij hun naam van koningen van de lach alleszins waard zijn. Met hun kolderieke „quiz" „Je komt er van terug" en het lied „Hij kon zijn ei niet kwijt" zorgden zij voor vrolijkheid, die bijna niet tot bedaren kon komen. Golfbreker Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTRAAT 181 TEL. 14444 HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.150 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overwe ging. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kin deren. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan.. voor uit, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Ben je zestig? 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.35 Lichte muz. 14.00 Gram. 11.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor dé jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regerings- uitz.: mr. R. A. Consalves: Nederlands Nieuw- Guinea: De Baliemvallei I. 18.00 Dansmuz. 18.20 Kaarten op tafel, act. gesprek. 18.30 Voor de jeugd. 19.0 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 Gram. 20.30 Cursus democratie. 21.00 De scha duw, hoorsp. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Gehuwd en ongehuwd, lezing. 22.55 Nouveaut's. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groente man. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Lichte muziek. 12.20 Regeringsuitz.: Uitz voor de landbouw. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Metropole-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Kamer muziek. 14.25 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Met naald en schaar, lezing voor de vrouw. 15.30 Sopr. en piano. 16.00 Voordr. 16.15 Gram. 16.30 Voor de kinderen. 17.30 Amateursprogr. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 Voor de kinde ren. 19.05 Paris vous Parle, gesproken brief. 19.10 Gram. 20.00 Nieuws. 20.05 Quizprogr. 22.00 Viool en piano. 22.30 Nieuws, beursber. van New York en meded. 22.45 Journ. 23.00 Swing-expres. 23.30 Cabaret. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Lichte muziek. 12.15 Pianospel. (Om 12.30 weerber.). 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Ka mermuziek. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Duitse les. 16.21 Pianorecital. 16.30 Vlaamse symfoniemuz. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.40 Boekbespr. 17.50 De jeugd musiceert. 13.20 Voor de soldaten. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Lezing. 20.00 Gram. 20.40 Gram. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianosonates. 22.55— 23.00 Nieuws. VOOR MAANDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Act. progr. 20.35 Discussie. 21.05 TV-portret. 21.35 Muzikaal programma. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Film. 20.40 Einde. De bevelvoerende kolonel van het acht tiende regiment, van het Franse leger dat in Algerije is gelegerd, heeft in een spe ciale dagorder verordonneerd, dat hij van af 1 november geen enkele foto van Bri gitte Bardot in kazernes, slaapplaatsen, wachtposten of andere militaire lokalitei ten meer zal dulden. Men' vraagt zich nu af of ook alle andere filmdames door deze maatregel zullen worden getroffen. De N.C.R.V. heeft het nieuwe seizoen niet ongunstig ingezet met een zaterdag avond die de lichte muze aan het woord liet, doch haar niet toestond te gaan bab belen en de kijkers slaap te bezorgen. „Alleen voor Heren" was al een heel goe de stap vooruit op wat men in het alge meen op zaterdagavond vreest te moeten zien. Een korte, humoristische schets, door muziek gedragen en bondig van in houd werd door Peter Holland vaardig ge regisseerd en door een selecte groep ac teurs even vaardig uitgevoerd. De nieuwe rubriek „Memo" belooft origineel te wor den. Dit keer <was het onderwerp de veelvuldige aanrandingen reeds met grote zin voor actualiteit en nut gekozen. Marinade heette de hoofdschotel een nieuwe serie lichte programma's werd er mee ingeluid en we hopen dat het ook in de toekomst zo lichtvoetig en persiflerend zal blijven. Texas was de plaats van handeling en het Wilde Westen kreeg zijn vrolijk deel. Kitty Knappert was werve lend van levensvreugd en het hele ge zelschap deed vrolijk mee, niet al te se rieus vrolijk, zoals men wel eens ziet bij dergelijke muzikale festijnen. Dat was na melijk wel op zondagavond het geval, toen de VARA na een interessant bezoek bij Jef Last thuis en een huiveringwek kend filmpje over „Interpol" Bruce Low als gastheer liet optreden. We kre gen een muzikale cocktail van het genre dat de Amerikanen al in 1936 hebben uit gevonden en waar trouwens weinig Ne- „Square dancing" was een van de vrolijke momenten in het N.C.R.V. T.V.-programma „Marinade", dat za terdagavond op de beeldbuis kwam. derlands bij te beluisteren viel. Glimlach ende Bruce, glimlachende koorzangers en zangsters, glimlachende gasten die wat ten beste gaven en glimlachende Bruce opnieuw, dit alles met veel geschitter van decor en licht omgeven. Perry Como de Tweede, Nederlandse versie met Ameri kaanse kleinkunst van voor de oorlog. Nou, misschien hebben een massa men sen het toch wel mooi gevonden. Beeldschermer Vanavond, na afloop van het AVRO- televisieprogramma, zal het NTS-journaal in een extra-uitzending uitvoerige flitsen vertonen van het televisiegesprek tussen de Amerikaanse presidentkandidaten Ken nedy en Nixon, dat vrijdagavond werd ge houden. Er bestond zoveel belangstelling voor het optreden van de balletgroep Seapino, die zaterdagmiddag op uitnodiging van de afdeling Haarlem van de Nederland se Jeugdgemeenschap in het Minerva Theater te Heemstede plaats had, dat er meer dan honderd kinderen moesten worden teleurgesteld. De meeste bijval ging uit naar het eerste gedeelte van het programma, dat met het kleurige avon- ■urenspel ..De wonderfluit" (choreografie Hans Snoek en Jan Rebel, muziek Peter van Zanten, decor en kostuums Hans van Norden) plezierig en fantasierijk- werd gevuld. Als tekstspreker treedt dit seizoen Bert Botterman voor het voet licht, die in gemakkelijk aansprekende charme zijn voorgangers nog niet evenaart. Er waren twee noviteiten te zien en ten dele ook wel te bewonderen. Greetje Don ker heeft voor de nieuwe solisten van het ensemble, Ine Rietstap en Marten Molema, een gedanste versie van het korte verhaal „Meer dan een geschenk" van O'Henry op goed bruikbare muziek van Stan Kenton ontworpen. De ontwikkeling der overigens zeer eenvoudige motieven geschiedde dus danig, dat men er waarschijnlijk pas ach teraf iets van zou hebben begrepen als er niet van tevoren een mondelinge uitleg was gegeven. In alle bescheidenheid zijn de specifieke mogelijkheden van bovenge noemde krachten met inzicht toegepast. Dit duet met figuratie lijkt meer geschikt qua sfeer voor oudere jeugd dan die welke nu de zaal tussen de bedrijven luid ruchtig bevolkte. „Lentestemming" van Alexandra Dani- lova op muziek van Joharm Strauss is een even aangename als pretentieloze aanwinst voor het repertoire. Deze vermaarde balle rina, thans choreografe in dienst van de Metropolitan Opera in New York. heeft in haar veelzijdige carrière vooral in de wals haar virtuositeit ontplooid. Het kleine di vertissement verraadt een nostalgische hu mor en is weloverwogen afgestemd op de technische en vertolkende bekwaamheden der beschikbare krachten, van wie toch de meesten zich de gewenste zwierigheid nog onvoldoende eigen hebben gemaakt. Tussen beide nieuwe nummers werd de Hongaarse fantasie „Er stond een boom in de weide op muziek van Béla Bartök onder aan voering van Jan Rebel, die deze volks danspassen regelde. David Koning Galaconcert. Aan de Koning en Ko ningin van Thailand en aan Koning Ju liana en Prins Bernhard zullen B. en W. van Den Haag op dinsdag 25 oktober een galaconcert aanbieden, dat in de Kurzaal te Scheveningen zal worden gegeven door de Koninklijke Militaire Kapel. Advertentie ER IS 00K VOOR U EEN PETROLEUM-VERWARMING in de modellenserie (van stijlvol-MODERN tot "tijdloos"-KLASSIEK) van het WERELDMERK" VRAAG UW LEVERANCIER In de grote zaal van Krasnapolski te Amsterdam is zaterdagavond het interna tionale festival voor studentenfilms „Cine stud 1960" besloten met de vertoning van de bekroonde films en de prijsuitreiking. De eerste prijs, een zilveren medaille uitgeloofd door prins Bernhard, werd door de jury toegekend aan de Amerikaanse film ,,Time out of war". De prijs voor de beste Nederlandse film ging naar het werkstuk van de onlangs opgerichte Ne derlandse Studenten Filmindustrie „Een hagedis te veel", die als eerste produktie van de NSF in opdracht van de lustrum commissie 1960 van het Leidse studenten corps is vervaardigd. Namens het ministerie van O. K. en W- werd een map met origineel grafisch werk over de deltawerken uitgereikt aan de producer van de Poolse film „Two men and a wardrobe". In totaal waren twaalf prijzen beschik baar gesteld, o.a. door de A.S.V.A., de K.L.M., Kriterion, het Nederlandse Film instituut, de Nederlandse Bioscoopbond en het Amsterdamse Studentencorps. Het was reeds ver na middernacht toen de bekroonde films waren vertoond en een einde was gekomen aan de vele toespra ken. Na het officiële gedeelte werd een aanvang gemaakt met het filmbal, opge luisterd door de aanwezigheid van o.m. Jean Godard (regisseur van „A bout du souffle"), Bert Haanstra, Fons Radema kers, Albert Mol, Kees Brusse en vele andere bekenden uit de binnen- en bui tenlandse filmwereld. Een bijzondere groep vormden de officieren van de „Boston", de Amerikaanse oorlogsbodem die op het ogenblik een beleefdheidsbezoek aan Ne derland brengt. Deze officieren waren spe ciaal door de organisatoren van dit festi val voor deze gelegenheid uitgenodigd. De harmoniekapel van Kunstkring Apol lo onder leiding van Jan Groot heeft tij dens het nationaal muziekconcours te Utrecht in de afdeling uitmuntendheid met 336 punten een eerste prijs behaald. De zelfde prestatie leverde de drumband van Apollo, onder leiding van J. Roosmalen, in de eerste afdeling met 169 punten. 165166. En zo waren ze dus deze schrik te boven gekomen; het vlot dreef verder, alsof er niets gebeurd was. Alleen moesten ze wel de boel opruimen, want alles was natuurlijk bij die buiteling danig door elkaar gerammeld Maar dat was het ergste niet; hoofdzaak was, dat ze er zo goed doorgekomen waren. Maar we zullen toch erg op moeten passen, vond Koen. Er zullen misschien nog wel meer van die watervalletjes zijn, en het is niet gezegd, dat we er altijd zo goed afkomen! Ze besloten, dat er het best maar altijd een uitkijk moest zijn, om zulke dingen tijdig te zien. 21) „Wel verbrieste Drayton. „Jij durft wel, zeg!" „Luister eens, inspecteur, ik heb al evenmin veel tijd. Uw mannen weten een gesprek verbazend snel te lokali seren. Het gaat over die raadselachtige geschiedenis." „Welke geschiedenis?" vroeg Drayton tegen beter we ten in. „De dood van Sir Archibald, om maar iets te noemen, en die van Tom Hawkins, bijvoorbeeld. Hebt u vinger afdrukken gevonden op het mes, waarmee Tom dood gestoken is?" „Ben je bang, dat jij die er op achtergelaten hebt?" hoonde de inspecteur. „Wees nu niet dommer dan gewoonlijk, inspecteur", zei de stem hatelijk. „Neemt u de vingerafdrukken van Sir Archibald eens en vergelijk die met de afdrukken op het heft van het mes. Ik beloof u een ongehoorde verrassing." Mason schoof een velletje papier binnen het gezichts veld van zijn chef. Het gesprek kwam uit een cel aan de Baywater Road. Drayton krabbelde er onder: „Overvalwagen uitsturen en dichtstbijzijnde post waarschuwen." Hij snauwde in de hoorn: „De vingerafdrukken van Sir Archibald? Je bent gek!" Aan de andere kant hoorde hij daverend lachen. Ma son draaide nummers op een ander toestel. „Het zou kunnen zijn, dat er hierna wat meer licht in de zaak komt, inspecteur," zei de stem nog. Er was een klikkend geluid en de verbinding werd verbroken. „Hallo, hallo," zei Drayton nog. zonder hoop. Hij legde de hoorn met een zucht op het toestel en keek Mason aan. „Dat was de Schaduw. Hij heeft de verbinding ver broken." „Wat had hij?" Drayton gaf geen antwoord maar bleef geboeid naar het toestel staren. Hij streek met een hand langs zijn lippen. „Een gevaarlijk individu", zei hij eindelijk. „Bel dadelijk Lane voor mij op. In zijn flat." Mason gehoorzaamde. Het duurde een ogenblik en toen stak hij zijn chef de hoorn toe. „Hallo," zei Drayton, „met Lane?" „In eigen persoon, m'n waarde. Hoe gaat het? Hebt u eindelijk die boze verdenking tegen mij van u af gezet?" „Hoe lang bent u al thuis?" vroeg de inspecteur, bijna grof. Hij hoorde Lane aan de andere kant hartelijk lachen. „Vraagt u dat nu eens aan die beide knapen, die zich vlak voor mijn huis staan te vervelen!" Draytons gezicht vertrok, maar hij vertelde Lane niet wat hij dacht van zijn beide krachten, die zo weinig begrip voor discretie toonden. „Sta ik onder arrest, inspecteur?" grinnikte Lane in zijn oor. „Nee, nee, Lane," moest Drayton bekennen. „Ach, ieder kan zich wel eens vergissen. Is het niet? Maar waar bent u gistermiddag geweest?" „Het speet me voor uw mannen", zei Lane, „maar ik heb een hekel aan langzaam rijden. Als u mij wilt laten volgen zult u het wagenpark moeten moderni seren." „Ik had u iets gevraagd, Lane. Waar bent u ge weest?" „Buiten de stad. Het was verrukkelijk weer, de bomen stonden in bloei en de vogels zongen zo heerlijk. Heus, inspecteur, het was een „Ja, ja! Waar „Natuurlijk", zei Lane teleurgesteld. „Waar ben ik geweest? Eens kijken Drayton had het potlood weer tussen zijn vingers en tekende zenuwachtig een nieuw blaadje vol. „Ach", zei Lane, „ik weet het weer. Ik ben met die aardige juffrouw Gladstone een huis gaan bekijken, dat haar oom in Somersetshire bezat. Zo'n oud stijlvol pand met hoge schoorstenen en overal eiken beeldhouw werk. U kent het. En een kelder, een kelder „Wat kan mij die kelder schelen!" brieste Drayton. „Dat is dan jammer, m'n waarde, in kelders doet men soms de meest opwindende vondsten." „Wat bedoelt u daarmee?" „Ik heb er een man gevonden." „Dood?" riep de inspecteur. „Waarom nu dood, Drayton?" Ach ja, waarom dood, dacht de inspecteur eveneens. Deze zaak begon merkbaar op zijn zenuwen te werken. „Wie was het?" „Een zekere Walter Martin." „En dat is alles?" „Niet helemaal. Ik werd aangevallen door iemand die vermoedelijk onze waarde avonturier zal zijn geweest." Drayton lachte honend. „En Martin zag de kans schoon en is er vandoor gegaan." „Zeg eens, Lane, vindt u nu zelf niet dat een dergelijk verhaal wat onwaarschijnlijk klinkt?" „U twijfelt aan mijn waarheidsliefde?" zei Lane ver ontwaardigd. „Dan doet het mij genoegen dat ik met een getuige kan komen." „De schoorsteenmantel zeker," blafte Drayton stom- zinnig. „Nee, nee, juffrouw Gladstone. Ik vond haar nader hand stevig vastgebonden in de bibliotheek Drayton trok een kwaad gezicht. Het legde het potlood weg en zei langzaam: „Ik werd een ogenblik geleden door de Schaduw opgebeld." „Heus?" vroeg Lane belangstellend. „Wat wilde hij? „Ach niets, hij deed me een zot idee aan de hand. Ik moest de vingerafdrukken van Sir Archibald verge lijken met die op het heft van het mes, waarmee Hawkins vermoord is." Aan de andere kant bleef het enige tijd stil. Toen klonk het: „Geen kwaad idee, Drayton. Lang niet. „Kom nou!" zei Drayton bot. „Waarom zou een man als Sir Archibald uitvaagsel als Hawkins om zeep helpen?" „Zeg eens eerlijk, Drayton, waarom zou de Schaduw Sir Archibald hebben opgezocht?" „Als je mij vraagt: chantage," zei de inspecteur. „Zo denk ik er ook over. En denk nu toch eens na! Er is iemand die Sir Archibald chanteert en de man weet wie hem het leven lastig maakt. Hij geeft een zekere Tom Hawkins opdracht de compromitteren de papieren voor hem te stelen. Hij krijgt te horen dat de opzet is gelukt, maar de papieren worden hem niet gebracht. Wat zou hij doen, denkt u?" „Ga door," zei Drayton met heel wat meer belang stelling. „Hij gaat natuurlijk Hawkins opzoeken, die hij er van verdenkt hem op zijn beurt te willen chanteren. Hawkins blijkt onhandelbaar en Sir Archibald steekt hem neer. Vergeet niet, dat men hem als een op vliegend karakter beschouwde. Hij doorzoekt Hawkins' kleren. De papieren vindt hij niet, maar wel een kaar tje van de Schaduw. Dat laat hij op het lijk achter. En de volgende dag ontvangt Sir Archibald een waar schuwing van onze avonturier. Wat ligt voor de hand? De Schaduw heeft de papieren van Hawkins gestolen en nu is hij het, die Sir Archibal chanteert." „Het klinkt geloofwaardig," gaf Drayton toe. „Enfin, we zullen het wel zien, als we de vingerafdrukken ver gelijken. Daarna kom ik even bij u langs." „Het zal me een eer zijn, inspecteur," zei Lane schert send. Drayton beëindigde het gesprek. Peinzend keek hij Mason aan. „Zou ik aan een teveel aan fantasie lijden?" vroeg hij zijn ondergeschikte. Mason was zo verstandig geen antwoord te geven. Hij zei: „De overvalwagen heeft de cel bezocht, waaruit het gesprek kwam. Niemand te zien. Wat vingerafdruk ken betreft, ik hoef u zeker niet te zeggen dat.." „Van vingerafdrukken gesproken, jongeman, bezorg mij zo snel mogelijk die van Sir Archibald. Ze moeten vergeleken worden met die op het mes, waarmee Tom Hawkins is vermoord." Mason keek hem verbluft aan. „Wat...." „Ja, Mason, ik heb toch geen Grieks gesproken?" (Wordt vervolgd) Picasso verhuist. De 79-jarige Pablo Picasso heeft het kasteel „Notre Dame de Vie" aangekocht, dat voorheen het eigen dom van de Ierse bierbrouwersfamilie Guinness was. Het staat buiten Cannes en heeft een onbelemmerd uitzicht over de Middellandse Zee. Picasso heeft het kasteel aangekocht vanwege het uitzicht. In het huis dat hij tot dusver bewoonde was het uitzicht lang niet zo fraai. Het kasteel be" vat veertig kamers en wordt omringd door boomgaarden. Picasso kan zich thans mar kies noemen. Deze titel krijgt men in Frankrijk namelijk als men een landgoed van enig formaat aanschaft. Expositie in Dreesmannhuis. De minis ter van staat prof. mr. P. S. Gerbrandv heeft in het Dreesmannhuis aan de -ToVan- nes Vermeerstraat in Amsterdam een ten toonstelling geopend met werken van de leden van de bond van protestants-christe lijke kunstenaars in Nederland. Deze exoo- sitie is georganiseerd door het studenten korps aan de Vrije Universiteit, dat hier mede officieus de viering van het zestiende lustrum inluidde. Sinds april van dit jaar staat het pries terkoor van de Munsterkerk in Roermond in de steigers en is geheel afgesloten van het schip der kerk. De rijksdienst voor monumentenzorg is bezig met de restaura tie van het gehele priesterkoor. Bij deze restaura,tie heeft men onder de afdekken de pleisterlagen van in later eeuwen door gevoerde herstellingen een zeer oude be schildering gevonden, die waarschijnlijk teruggaat tot de tijd dat deze kerk is ge bouwd, in ieder geval tot de dertiende of veertiende eeuw. Uit kunsthistoi-isch oogpunt zijn deze schilderingen wellicht een unicum in Ne derland. Fragmentarisch zijn dergelijke oude kerkbeschilderingen wel op meerde re plaatsen aangetroffen, maar een zo gaaf geheel als men thans heeft blootge legd heeft men nog nergens kunnen op sporen. Behalve enkele versieringen op de gewelf ribben heeft men op de gordelboog voor de straatkapellen schilderingen bloot gelegd, de evangelisten voorstellend. Op de boog voor de zuidelijke absis werd een figuur zichtbaar, die kennelijk de profeet Isaias moet voorstellen. Er is in de kerk, die rond 1200 in op dracht van graaf Gerhard IV van Gelder werd gebouwd, ook nog een beeld aange troffen van Franse kalksteen, een Chris tus-figuur. Oordeel van Nederlandse parlementsleden „Over de Japanse film „Blanke huid en gele commandant" kunnen wij, die deze film gezien hebben, bepaald niet beledigd zijn," aldus het Tweede-Kamerlid jhr. mr. M. van der Goes van Naters, toen hij, samen met elf andere Nederlandse parle mentsleden terugkeerde uit Tokio, waar men de jaarlijkse internationale parle mentaire conferentie had bijgewoond. Toen de delegatieleden in Japanse kran ten berichten over deze film hadden ge lezen, zijn zij naar de Nederlandse am bassadeur in Tokio gestapt, teneinde te onderzoeken, of men bij voorbeeld de uit nodiging van de Japanse onder-minister van buitenlandse zaken om aan te zitten aan een officieel diner, na het uitbrengen van deze film nog wel kon aanvaarden Nadat mr. Van der Goes van Naters, sa men met mej. mr. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra en de heer W. J. G. Peters de film had gezien, meende hij, dat de film een dergelijk onbelangrijk karakter heeft, dat er zeker geen afspraken om konden worden afgezegd. Volgens mr. Van der Goes van Naters zijn de toestanden in een Japans concen tratiekamp, zoals ze op het witte doek worden vertoond, precies in overeensi-m- ming met de waarheid. De commandant van dit kamp werd ook in werkelijkheid door de Nederlandse rechters vrijgespro ken. Overigens zijn het slechts vier van de 1800 vrouwen, die in het kamp waren, die een slechte indruk geven. De andere maken een zeer waardige indruk, terwijl het juist de Japanse bewakers zijn, die zich met hun minderwaardige praktij en de gramschap van het bioscooppubliek op de hals halen. De staatsmijnen gaan een' afvoerrioo) van plastic aanbrengen tussen het stikslof- verbindingsbedrijf en de haven van Stein Dat afvoerriool moet het afvalwater van dit bedrijf over een afstand van 140 meter naar een zuiveringsinstallatie nabij de ha ven brengen, waarna het gezuiverd via een andere leiding onder het Juliana- kanaal door naar de Maas zal worden ge transporteerd. De rioolbuis krijgt een doorsnee van 60 centimeter en komt twee meter onder de oppervlakte te liggen. Om de gronddruk te kunnen opnemen wordt de leiding aan de buitenkant met grote ringen versterkt. Tot dusverre was een betonnen riool in gebruik, dat echter was verzwakt en door de bestanddelen van het afvalwatei was aangetast. Ned. Herv Kerk Aangenomen naar Wolsum J. Kuipers te Wolsum naar Oud-Vossemeer Ph. Leen- mans te Hagestein. Chr. Geref Kerken Bedankt voor Huizen (N.H.) N de Jong te Katwijk aan Zee. Beroepen te Rotterdam-Krak'^ - p Or den Velde te T-T'K-Pvcum Oost

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7