Kampeertoerisme ook dit jaar sterk toegenomen Toerwagenvervoer voor het buitenland wordt vrijer De Schaduw speelt verstoppertje Miï hp bprlpbpn tijh PANDA EN DE JACHT OP DE MILJOENENHOED DE REIS VAN KOEN EN LINNIE Verzorgingseis voor ondernemer vervalt Italië en Riviera minder in trek DINSDAG 11 OKTOBER 1960 11 Persdebat De radio geeft woensdag 7 elevisreprogramma België wint Italiaprijs Kerkelijk Nieuws REISBUREAUS CONSTATEREN: BIoemen-Bertha, 73 jaar, overleden 1935-1960 De negen muzen 58. Onder ademloze spanning van het publiek tastte de grote Balony in de hoed. „Opgelet!" riep hij geestdriftig. „Nu komt de grootste goocheltoer van de avond. En daar trok hij Palmers bankbiljet van tien miljoen tevoorschijn.Maar het succes, dat hij van deze truuk had verwacht, bleef uit. Het bedrag, dat op het biljet stond vermeld, ivat te groot. „Tien miljoen, poeh! Wat een onzin!" klonk het uit de zaal. „Als het nu écht geld was geweest!" Maar toen stormde Palmer binnen. „Mijn geld!" gilde hij, „geef hier!" Wild dook hij naar het waardepapier, waarbij de zak met stuivers uit zijn handen schoot en met een metalen slag open barstte. Een rinkelende regen van munten daalde neer op het publiek. Dadelijk ontstond er een wild gedrang om maar zoveel mogelijk stuivers te bemachtigen. Aan het weg- dwarrelende biljet van tien miljoen schonk niema.nd aandacht, behalve Palmer, maar die zag geen kans meer om in het gewoel zijn fortuin te bereiken. In deze toestand trof de politieman die goochél- voorstelling aan toen hij Palmer kwam zoeken. „Aha! Hier wordt op de goklust van het publiek gespeeld!" constateerde hij. „En het is weer eens bewezen, dat zoiets altijd tot verstoring van de open bare orde leidt Onze internationale reisredacteur Willem Brugsma had gisteravond toen hij in de nieuwe AVRO-rubriek „Pers in Per soon" gastheer speelde weinig moeite de vier hoofdredacteuren aan het praten te krijgen over de kwestie-Nieuw-Guinea, doch het kostte hem méér inspanning één van deze op tijd tot zwijgen te brengen, wat trouwens bij discussiërende krante mensen geen zeldzaam verschijnsel is. De heren Koets, Diemer, Stempels en Fré- quin verdiepten zich terdege in het voor gelegde probleem, dat culmineerde in de vraag: hoe en wanneer internationalisatie van Nieuw-Guinea? Een ding is dus wel zeer duidelijk geworden: de samenspreken- de persmensen, hoofdredacteuren uit di verse politieke richtingen, waren het eens over het feit dat deze internationalisatie (althans bevoogding naar zelfstandigheid door een internationaal lichaam) onont koombaar moet heten. Er werd gepraat over de termijnstelling, over de vraag of de koers der regering door de recente verklaringen van de heren De Quai en Luns wezenlijk gewijzigd is, over de eeds formule, over de Nieuw-Guinea-raad. Er werd gepraat óver Nieuw-Guinea maar tenslotte toch ook mèt Nieuw Guinea, want de komst in de studio van een in Ne derland vertoevende student van Nieuw- guinesen bloede vulde verrassend en ver blijdend 'n lacune op, die was ontstaan dooi de rnin of meer bedisselende vorm van het „vierherengesprek". Behalve compli menten aan Nederlands adres over de instelling tegenover de inheemsen gaf de ze Nieuwguineeër duidelijk en onomwonden te kennen dat bij volgende besprekingen over de toekomst van zijn land „Nieuw Guinea zelf erbij wenst te zijn". Deze apotheose vormde een waardige afsluiting van deze overigens niet zeer verhel derende discussie, doordat zij de nei ging tot gedetailleerde verkenning van pro blemen (die ons Nederlanders reeds zo vaak parten heeft gespeeld) scherper deed uitkomen. En daardoor werd het totaal beeld er een van voldoening over deze eerste aflevering van „Pers in Persoon", die zeker zal kunnen bijdragen tot waar neming der zuilengroepen over hun eigen g'rensjes naar daar, waar anderen zich apart met hetzelfde complex van vraag stukken bezighouden. Mr. Hilterman pre- Advertentie Alleen de CO-OP geeft u DIVIDEND HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Toespr. door H.M. de Koningin. 7.10 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.23 Gram. 7.30 Een woord vcor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Toespr. door H M. de Koningin. 8.10 Nieuws. 8.25 Radiokrant. 8.45 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Exodus, hoorsp. (deel 3). 12.15 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Gram en act. 13.00 Toespr. door H:M. de Koningin. 13.10 Nieuws. 13.25 Promenade-ork. 14.05 Gram. 15.40 Muzikale lezing. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Lich te muz. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Muzikale lezing. 18.20 Het spectrum, rep. 18.35 Leger des Heilskwartier. 18.50 Vier eeuwen Schotse Refor matie, rep. 19.00 Nieuws en weerber. 10.10 Op de man af, praatje. 19.15 Lichte muziek. 19.30 Radio krant. 19.50 Ritmisch koperorkest. 20.10 Het slu we vosje, opera. 22.00 Vragen van de Oekumene (II), lezing. 22.20 Gram. 22.30 Nieuws en S.O.S.- ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.05 Radio-philharm.orkest. 23.35 Platennieuws. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m.- 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Toespraak door Kon. Juliana. 7.10 Nieuws. 7.20 Gymn. 7.30 Gram. 8.00 Toespr.door Kon. Juliana. 8.10 Nieuws. 8.28 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 School radio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Hammond orgel en mondaccordeon. 13.00 Toespraak door Kon. Juliana. 13.10 Nieuws en tentoonst.agenda. 13.30 Gram. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Jeugd- concert: blokfluit en clavecimbel. 14.45 Volksmuz. 15.00 Hoe worden we geregeerd?, lezing. 15.10 Voor de jeugd. 17.00 Dubbelkwartet. 17.15 Lichte muz. 17.50 Regeringsuitzend.: De brievenbus gaat open: correspondentieclub o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. of act. 18.30 R.V.U.: Creatieve muziekbeoefening II, door mevr. A. C. Tennissen van Manen-Zanen. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Hammondorgelspel. 19.25 VARA-varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.15 Radio-filharm.- ork. en solist. 21.15 Cabaret. 21.45 Zang en gitaar 22.20 Zestig jaar levenservaring, lezing. 22.30 Nieuws. 22.40 Cellorecital. 22.55 Tussen Mens en nevelvlek, lez. 23.10 Discussie. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram 14.00 School radio. 14.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Engelse les. 16.21 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuz. 17.40 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws. 19.40 Vlaamse liederen. 20.00 Akademie der diskofielen. 21.30 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Pedagogisch praatje. 22.25 Elektronische muz. 22.55—23.00 Voor de zeelieden. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Film. 20.40 Einde. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 Jeugdjournaal. VPRO: 17.10—17.35 Voor de kinderen. NTS: Nationaal progr.: 20.00— 20.05 Toespr. door H.M. de Koningin. NTS: 20.05 Journ. en weeroverz. KRO: 20.25 Gevar. muziek. 20.50 Filmbespreking. 21.00 Amerikaanse film- serie. 21.40 Poging tot gesprek, TV-éénacter. 22.lo Epiloog. senteerde hierna een levensschets van Eisenhower, waarin diens verbondenheid met Europese problemen nadrukkelijk werd onderstreept en die overigens een boeiend stukje moderne geschiedenis betekende. Beeldschermer België, Frankrijk, Zwitserland en Italië hebben prijzen gewonnen in de Italiaanse internationale radio-en televisiewedstrijd. De Italiaprijs, in 1950 voor het eerst door Radio Italiana uitgeloofd, wordt toegekend voor de beste toneelstukken, hoorspelen en muzikale programma's speciaal voor radio of televisie geschreven. In de afdeling te levisie voor een muziekstuk met tekst won België de Radio Televisione Italiana-prijs ten bedrage van 7.250 Zwitserse franken voor „Electra" gebaseerd op Sofokles door Henri Pousseur en Pierre Rhallys. Ned. Herv. Kerk Beroepen door de Generale Synode als pred. voor buitengewone werkzaamheden (legerpredikant) J. H. van Delft Westerhof te Suameer; idem als secretaris voor de Raad voor het jeugdwerk J. Vuyst te Al melo. Aangenomen naar Colijnsplaat (toez.) Chr. van der Leeden te Hazerswoude. Be dankt voor Bruinisse L. Emmerzaal te Zwijndrecht. Geref. Gemeenten Beroepen te Tholen J. van Haaren te Kampen, die bedankte voor Kalamazoo (Michigan, U.S.A.). Onder voorzitterschap van onze reis redacteur W. L. Brugsma, debatteer den maandagavond vier hoofdredac teuren voor de televisie over Nieuw- Guinea. Men ziet v.l.n.r. dr. Koets, hoofdredacteur van „Het Parool", dr. Diemer, hoofdredacteur van „De Rot terdammer", L. Frequin, hoofdredac teur van „De Gelderlander" en mr. Stempels, hoofdredacteur van „De Nieuwe Rotterdamse Courant". Sterker dan voorheen is door Nederland se en buitenlandse reisbemiddelaars (Reisbureaus- en -verenigingen) in het af gelopen seizoen een aantal veranderingen in reisgewoonten en reisdoelen geconsta teerd. Van reisbemiddeling in de vorm van groeps- en privéreizen met vaste doelen en besproken hotels of bungalows werd in het afgelopen vakantieseizoen relatief minder gebruik gemaakt dan in voorgaan de jaren. Het verschil met 1959 wordt op ongeveer vijf percent geschat. De Duitse reisbemiddelaars hebben een hoger per centage teruggang geconstateerd. Het teruglopen van boekingen wordt ge weten aan het toenemen van vakantierei zen met auto's, caravans, scooters en kampeertenten. Daarbij dient echter te vens vermeld te worden dat vele caravan- bezitters na verloop van jaren toch weer terugkeren tot „gewone" reizen via reis bureaus en reisverenigingen, doorgaans op het motief, dat het langdurige zelf rijden en het zoeken naar staanplaatsen op kam peerterreinen de vakantievreugde nogal eens vergalt en bovendien de toerist wei nig of geen rust brengt. Het aantal reis- inlichtingen voor deze soort vakantiegan gers is in 1960 groter dan ooit geweest. Algemeen wordt geconstateerd, dat het reisseizoen 1960 geen hoogtepunt voor de reisbemiddelaars was. Zij, die hun plan nen in verband met de Olympiade op Ita lië hadden toegespitst, kwamen bedrogen uit. Het reizen naar Italië is aanzienlijk minder geworden dan in 1958 en 1959. Het bleef, afhankelijk van de gemaakte pro gramma's, in Nederland twintig tot veer tig percent beneden de ramingen. Dezelf de percentages verneemt men van de Duitse reisbemiddelaars. Ook de massale trek naar de Franse Rivièra is aanzienlijk teruggelopen. Bre- tagne en Normandië kwamen iets meer in trek. De op Spanje gerichte reislust was ongeveer gelijk aan die van 1959. De be langstelling voor Oostenrijk en Zwitser land bleef ongeveer stationair, die voor de Scandinavische landen groeide aan merkelijk. Advertentie Vergelijk.en u kiest de CO-OP 167168. Koen en Pobbel hadden een plannetje bedacht om veilig te zijn. We moesten een mast op het huisje bouwen, stelde Koen voor. Daar kan dan een van ons bovenin zitten, om een goed uitzicht te hebben! Daar ivas Pobbel het mee eens. Goed, zei hij. We zullen zoeken, of we een stevige, rechte tak kunnen vinden; dan kunnen we daar de m.ast van maken! Toen ze later op de dag in een rustig gedeelte van de beek kwamen, legden ze het vlot vast en gingen aan land. En daar vonden ze een mooie tak, die ze op maat zaagden. Opmerkelijk is de grote vraag naar „exotische" reizen, zoals de tochten naar Griekenland, de Griekse eilanden, Israel, de Noordafrikaanse kust, Palma de Ma jorca en de Canarische eilanden genoemd worden. De bestaande belangstelling voor Kongo smolt door de daar ontstane troe belen weg. Men moet deze „exotische be langstelling" echter zien tegen de ach tergrond van hoge reissommen, zodat in aantallen uitgedrukt die belangstelling klein blijft tegenover de aantallen derge nen, die dichter bij huis in het buitenland met vakantie gaan. Belangwekkend is voorts de groeiende interesse voor bijzondere belevenissen, zo als het maken van speciale zeereizen (crui ses) op luxe schepen, doch evenzeer aan boord van eenvoudige schepen in de Mid dellandse Zee en de Griekse wateren, wel ke laatste reizen betrekkelijk goedkoop gemaakt kunnen worden. Het Nederlandse toerisme naar België en Duitsland, (Ardennen, Eiffel, Harz en Rijnland), alsook de korte reisjes naar Parijs zijn aanzienlijk in aantal toegeno men. Deze reizen naar „Nabije doelen" worden voornamelijk gemaakt door de jongere jaarklassen, die nu de wereld gaan „verkennen". Op 73-jarige leeftijd is in een rusthuis in Den Haag overleden mejuffrouw Ber tha Gerritsen, bij vele studenten en oud studenten bekend als BIoemen-Bertha. Op 11 april 1887 werd zij in Amsterdam geboren. In haar jeugd hielp zij haar moe der in een bloemenwinkeltje. Zij kocht haar bloemen van de schuiten aan de Sin gel en liep hiex-mee langs de terrassen van enkele grote restaurants, waar in die da gen veie studenten kwamen. Later kwam zij in Den Haag wonen. Zij nam een be trekking aan bij een bloemenwinkel en kreeg toestemming van de directie van het Kurhaus om daar de gasten bloemen aan te bieden. In de loop der jaren werd zij een regelmatige verschijning in de studen tensociëteiten „Phoenix" en „Minerva" in Delft sn Leiden. Het was door haar toe doen, dat het een traditie werd onder stu denten op vrijdag met een wite anjer op gespeld in de soos te verschijnen. BIoemen-Bertha kwam ook in Wagenin- gen, Groningen en Utrecht. In 1954 vierde zij haar gouden jubileum als bloemenver koopster. Zij kreeg toen de bronzen me daille, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau. Zij werd officieel in Delft inge haald met een grootse optocht. Vijf jaar later dwong haar gezondheid haar, rust te nemen. Advertentie Alleen de CO-OP geeft u DIVIDEND Over enige tijd is een vérgaande libe ralisering van het toerwagenvervoer in de Benelux-landen en daarbuiten te ver wachten. Deze vrijmaking van het zoge naamde ongeregelde personenvervoer houdt verband met het tot stand komen van de economische unie van Nederland, België en Luxemburg. In de afgelopen ja ren hebben trouwens organisaties van per- sonenvervoerders sterke aandrang op de regering uitgeoefend om het toerwagen vervoer naar het buitenland te bevrijden van de belemmeringen, die de concurren tiepositie van de toerwagenondernemers bemoeilijkt. Tot nu roe hebben Nederlandse onder nemers die vergunning hebben voor toer- wagenritten naar het buitenland voor el ke rit een toestemming nodig van de Rijksverkeersinspectie. Voorwaarde voor een dergelijk toestemmingsbewijs is, dat de maaltijden en het logies voor de deel nemers aan een toerwagenreis door de on dernemer geheel zijn verzorgd. Deze eis geldt zowel voor zogenaamde reizen met gesloten circuit,waarbij de -groep reizi gers gezamenlijk een reisprogramma af werkt als de „standplaats-reizen" en het pendelvervoer. Het ziet er naar uit dat deze vooraf gaande toestemming voor de twee eerst genoemde categorieën reizen, alsmede voor reizen met een speciaal karakter (beroeps- of bedrijfstrips, reizen naar cul turele evenementen in verenigingsverband e.d.) zal komen te vervallen. Op het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat is men bezig de uitvoeringsbepaling van de wet autopersonenvervoer, die op deze toestem- mingsbewijzen betrekking heeft, te wijzi gen. Het bedrijfsleven houdt er ernstig re kening mee dat nog vóór het vakantiesei zoen 1961 de liberalisatie een feit zal zijn geworden. De ondernemer zal dan ontslagen zijn van de verplichting logies en maaltijden voor de reizigers die op zijn buitenlandse ROMAN VAN ALAIN PAGE Vertaling uit het Frans door Margot Bakker 22) Mason maakte dat hij zijn opdracht uitvoerde. De telefoon belde alweer en Drayton nam op. Hij luisterde. „Goed meneer," zei Drayton, opeens met heel andere stem. „Ik kom dadelijk." Hij gluurde naar Mason, die druk bezig was bij het andere toestel. „Ik ben bij de chef," zei hij op een toon, die geen blijk gaf van overmatige vreugde. Hij verliet de kamer en klom de trap op naar het kan toor van hoofdinspecteur Hales. Hij klopte en ging naar binnen. Bij de eerste oogopslag werd het hem al duidelijk dat de waardering van zijn huidige methode van onderzoek een dieptepunt had bereikt. Hij ging zitten, zuchtte en wachtte gelaten af wat er ging gebeuren. „Zeg eens, Drayton," begon Hales het gesprek, „hoe ver staan we er nu mee?" „Ik geloof dat we goede vorderingen maken, meneer," zei Drayton hoogst voorzichtig. Hij had de onaangename gewaarwording, dat hij bezig was rechtstreeks in een val te lopen. „Bedoel je, dat je bewijsmateriaal tegen Terence Lane zich heeft uitgebreid?" „Eh.. nee., nee, dat kan ik eigenlijk niet zeggen, meneer." „Dat is jammer, Drayton, dat spijt mij bijzonder." De inspecteur keek hem verbluft aan. „Ja, de situatie dreigt tamelijk onhoudbaar voor jou persoonlijk te worden, als je de man nog langer in zijn eigen huis laat bewaken." Hales stak er een sigaartje bij aan en staarde na denkend naar de brandende punt. „Kijk eens, Drayton, ik werd vanmorgen opgebeld. En wel door een van de vooraanstaaande regeringsper sonen. Ik zal zijn naam niet noemen, maar het was niet de eerste de beste. Elij maakte mij deelgenoot van zijn verbazing over het feit dat het huis van een van zijn beste vrienden door de poltie werd bewaakt." Hales keek Drayton scherp aan. De inspecteur ver loor gaandeweg zijn zekerheid. Hij vond het erg warm in het kantoor van zijn chef. „Deze man had het kennelijk over Terence Lane," vervolgde Hales, „ofschoon hij geen naam heeft ge noemd. Hij heeft mij gevraagd of wij zijn vj-iend iets ten laste legden In dat geval zou hij graag zien dat wij onze plicht deden. Maar zo niet.." „Zo niet wat?" zei Drayton gejaagd. „Zo niet, dan moesten wij die bewaking verder ach terwege laten", zei Hales. Hij tipte de as van zijn sigaar en vroeg ronduit: „Heb je een spoor van bewijs tegen de man, Dray ton?" „Absoluut niet, meneer," bekende de inspecteur eer lijk. „Ik ben daareven ook opgebeld en wel door de avonturier. Het gesprek kwam uit een cel aan Bays- water Road en toen ik twee tellen later Lane op zijn toestel opbelde kwam hij zelf aan het toestel". Er ontsnapte de inspecteur een zucht. „Hij kan onmogelijk dat gesprek van de cel uit heb ben gevoerd en een ogenblik later thuis zijn geweest. terwijl hij bovendien moeilijk zijn huis heeft kunnen verlaten zonder door onze mannetjes te worden gezien". „Is dat alles?" vroeg Hales. „Nee," zei Drayton. „Juffrouw Gladstone heeft be zoek van de avonturier gehad en hem zelfs gezien". Drayton schudde het hoofd. „Hij leek in geen enkel opzicht op Lane". „Gezien dit alles begrijp ik je tactiek niet, Dx-ayton". „Hij zou medeplichtigen kunnen hebben," zei de in specteur zonder al te veel overtuiging. „Kom nou, Drayton! Laten we nuchter blijven. Feit is dus, dat je geen enkel bewijs hebt". De inspecteur keek zijn chef opeens recht in de ogen. Zijn gezicht stond niet al te vrolijk. Maar zijn stem klonk toch vast toen hij opmerkte: „Bewijzen heb ik niet, meneer, het zijn alleen maar indrukken. Maar ik durf er alles onder verwedden, dat Lane de man is die wij zoeken. Bij een vorig onder zoek, waarbij hij mij met een en ander heeft geholpen, zijn mij destijds al een paar dingen opgevallen, die ik niet kon plaatsen. Ik heb toen aangenomen, dat mijn verbeelding mij parten speelde. Ik heb mij laten over bluffen door zijn kwaliteiten, hij is werkelijk erg scherp zinnig. Maar als hij twee rollen tegelijk speelt valt hem dat natuurlijk niet al te moeilijk". „Heeft hij ons toen geen uitstekende diensten bewe zen?" „En of," zei Drayton wrang. „We hebben een mooie vangst gedaan, maar in een zaak, waarbij de Schaduw niet betrokken was". Hales maakte zijn sigaar uit en stond op. „Het gaat dus alleen om veronderstellingen, Drayton, en ik kan daaraan niet langer meewerken. Als je met feiten komt sta ik achter je. Ik ben van mening, dat wij de bewaking van Lane's huis niet moeten voort zetten. De man die mij belde., eiste dat ook". Hoofdinspecteur Hales zuchtte op zijn beurt, terwijl hij zijn ondergeschikte zijn orders gaf. „Ik zou vooi-zichtig zijn, Drayton. Er zijn van die omstandigheden, waarin een hoofdinspecteursrang niet al te veel betekent, als de drager ervan flaters begaat. Denk er eens over na". Juist toen zij het vertrek wilden verlaten ging de telefoon. Hales nam op en stak Drayton de hoorn toe. De inspecteur luisterde. Zijn mond viel open, hij kreeg een rode kleur en legde de hoorn krachtig op het toestel, nadat hij had gesnauwd: „Uitstekend". Wat blijkbaar geheel het tegenovergestelde was van wat hij dacht. Hales keek hem oplettend aan en vroeg: „Wat was er aan de hand?" „Ik geloof dat ik mijn ontslag maar zal indienen, me neer. De Schaduw had gelijk door de telefoon: de moor denaar van Tom Hawkins is niemand anders geweest dan Archibald Halliday. De vingerafdrukken komen overeen". HOOFDSTUK X In de omgeving van de Garnet Street, dicht bij Shad- well New Haven loopt een oud nauw straatje, dat vroeger een soort dorado voor passagierende zeelui moet zijn geweest. Er staan nog van die cabarets, waar men binnen een twaalftal versleten treden moet afdalen. tiet zijn van die gelegenheden, die het goed zouden doen in een goedkope avonturenfilm: de lucht is er blauw van de rook en sommige bezoekers hebben een ietwat ongunstig uiterlijk. De kroegbaas, die via een speciale pijpleiding in verbinding lijkt te staan met zijn bierpomp, houdt zich als een indrukwekkend beeld ach ter de houten en met koper beslagen toonbank op. De tafeltjes zijn er klein, zij zijn ook van hout. Aan een van die tafeltjes zat Walter Martin met drukke gebaren te redeneren. Hij verkeerde in opgewonden toestand. De man tegenover hem, die luisterde naar de naam Tombs, zat hem bedaard aan te kijken, zonder onder de indruk van Martins welsprekendheid te komen. Het was een met de brede logge schouders van een boot werker en het gezicht van een geëvolueerde Pithécan- tropus. Zijn behaarde vuist omklemde een pot bier. Hij kauwde onophoudelijk op een vochtige sigarepeuk, die niet meer brandde. „Maar ik zeg je toch, dat ik hem gezien heb!", zei Martin op dringende toon. „Kom nou", zei Tombs met zware stem. „Niemand heeft die knaap nog ooit gezien. Je bent in de war, opa". Martin bonkte met zijn magere vuist op de tafel. De kroegbaas keek van achter zijn toonbank dx-eigend in hun x-ichting. Martin was een van zijn oudste klanten, hij was op de oude man gesteld. „Hij is de enige die de bijzondex'heden kon weten, die ik te horen kx-eeg. Niemand andei-s kon op de hoogte zijn!" Martin zuchtte. Hij trok aan zijn grauwe en dun ge worden haai-, „Die kunstjes," zei hij met een grijns, „die zijn niets meer voor een man van mijn leeftijd. Maar jij, Jack, jij kunt zo'n kans niet laten schieten.." Tombs kneep zijn ogen dicht en trok een gezicht dat kwaadaardig bedoelde te zijn. „Waarom haal jij mij hier eigenlijk in?" „Omdat ik er belang bij heb, natuurlijk," zei Martin. „Met dat kunstje kx-ijgen wij alle troeven in handen. Hij weet niet dat ik zijn naam ken en daarom heeft hij geen voorzorgen genomen. Hij heeft zich één keer vergist (Woi-dt vervolgd) trips inschrijven te verzorgen. Dit zal on getwijfeld ten gevolge hebben dat het reis- progi-amma dat vele toex-wagenonderne- mers aan het begin van het seizoen doen verschijnen, een veelzijdiger kaï-akter zal ki-ijgen dan tot nu toe het geval kon zijn. Behalve de „geheel verzorgde" reis zal de vakantieganger daarin dan ook aanbie dingen kunnen vinden die het hem moge lijk maken per toerwagen naar een be- paals vakantieoord te reizen om daar ge heel volgens eigen inzicht vorm aan zijn vakantie te geven. Hij zal met name vrij zijn in zijn keuze van zijn hotel, pension of bungalow en in die van zijn maaltij den. Een dergelijke liberalisering wordt door de toerwagenondei-nemers uiteraard ten zeerste toegejuicht. Enerzijds zal door de veiTuiming van assortiment hogere eisen aan zijn vakmanschap woi-den gesteld, aan de andex-e kant versterkt het zijn con- cui-rentiepositie ten opzichte van het spoorweg- en luchtvervoer, waai-bij de vakantiegangers deze keuzevrijheid reeds genoten. Zijn wij wel ingelicht, dan is het de be doeling het pendelvervoer niet volledig in deze liberalisering te betrekken. Voor dit sooi-t vei-voer zou met name de verzor gingseis-blijven gehandhaafd, zij het dan misschien niet in de stringente voi-m, waarvan tot nu toe sprake is. Advertentie THANS JAAR CORSETTEN BUSTEHOUDERS GAINES HAARLEM: HOUTPLEIN hoek RAAMSINGEL - TEL. 14384 AMSTERDAM: v. BAERLESTRAAT 156 TEL. 712054 HOOFDDORP: NIEUWE WEG 19 TEL. 6304 BEVERWIJK: LAAN VAN BLOIS 46 TEL. 5585 Expositie voor scholieren. In de hal van de openbax-e leeszaal en bibliotheek aan de Keizersgx-acht te Amstei-dam is een tot en met 29 oktober durende kleine ex positie ingex-icht van Nedei-landse, Duitse, Engelse en Franse letterkunde van de middeleeuwen tot heden voor middelbare scholieren. De expositie omvat de belang rijkste littei-aire werken die deze scholie ren moeten lezen voor hun eindexamen. Advertentie Vergelijk en n kiest de CO-OP Oprechte Saturdagse Haerlemse Courant den 18 October 1760 LISSABON den 16 September, den 3 dee- zer heeft de Koning den eersten Steen gelegt tot eene Prachtige Kerk, welke den Naam van Nosse Sem- bora de Delivramento y S. Jozeph zal voeren, en pre cies ter plaatse gebouwd word, alwaar Zyne Majes- teyt den 3 September 1758 de Musquet- Schooten ontfing, en Dezelve door Gods Goedertierenheyd uyt het ophanden zynde Gevaar zo gelukkig gered wierd.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11