CETALAC epeda slapen KSG-Ministerraad bespreekt opnieuw de kolencrisis Verstandhouding met EEG is aanmerkelijk verbeterd De beurs Het staatsaandeel in Hoogovens Zoutindiistrie komt met emissie 1:20 Nieuwe Taunus op Duitse automarkt Frankrijk blijft het minst soepel V.M.F. verwacht goede resultaten over 1960 Soedan bestelt drie Fokker Friendships SC H EEP V A ARTB ERIC HTEN Nog meer Belgische mijnen zullen moeten sluiten van Ceta Bever Israëlische minister van Economische Zaken in ons land De bruto investeringen in vaste activa Gestegen export van pluimvee en eieren Zwanenburg-Organon boekt hogere omzet Bod op Onroerende Goederenmij. „Nederland" Minister Toxopeus in Nieuw-Guinea EVA-MINISTERS CONFEREREN USSR in internationale ijzerovereenkomst? Invoerrechten in de V.S. op fietsen niet lager L i a L> A G 11 OKTOBER 1960 (Van onze correspondent) BRUSSEL. De Ministerraad van de Kolen- en Staalgemeenschap vergadert van daag in Luxemburg om over de Belgische kolensituatie te beraadslagen. De zes mi nisters van de Raad zullen voornamelijk onderzoeken in welke mate de beslissingen van eind 1959 betreffende de sluiting van tweeëneenhalf miljoen ton marginale capa citeit, onder meer in de Borinage door de Belgische regering werden uitgevoerd. De nieuwe Belgische minister-onderstaatssecretaris Roger de Looze die België vertegen woordigt zal een gemakkelyker taak hebben dan zyn voorganger: het program van 2'/a miljoen ton sluitingen over 1960 werd inderdaad met enige voorsprong op de voorziene timing uitgevoerd. In de Borinage werden vier, in het centrum twee, in Luik twee en in Charleroi zes winningszetels gesloten. Over 1961 zal België, volgens de richt lijnen van het saneringsprogram van de Hoge Autoriteit opnieuw twee miljoen ton marginale capaciteit in de zuider bekkens moeten sluiten. Het is een pro gram waarover de nieuwe minister nog met de nationale kolenraad moet beraad slagen. De nieuwe sluitingen die economisch noodzakelijk, maar sociaal rampspoedig worden geacht, zullen in de Waalse bek kens op tegenstand stuiten. De kolensi tuatie blijft namelijk in België zeer pre cair. Ondanks de hoogconjunctuur is de Belgische onverkochte kolenvoorraad nog steeds zeven miljoen ton. De Hoge Autori teit zal dus opnieuw voor de sluiting van de twee miljoen ton bijkomende capaci teit sociale maatregelen moeten overwe gen. Aan de orde van de besprekingen te Luxemburg is namelijk de voortzetting van de subsidies van de Hoge Autoriteit en van de Belgische regering aan de col lectief werkloos wordende mijnwerkers van marginale mijnen, een vergoeding die overeenstemt met tachtig percent van het recent verdiende loon. Over 1961 zal de Belgische regering anderzijds aan de kolenmijnen die economische moeilijk heden ondervinden subsidies verstrekken voor een totaal bedrag van 400 miljoen frank of circa 30 miljoen gulden en over 1962 zal nog 200 miljoen frank worden ver strekt. Ook hiervoor is de toestemming van de Raad in Luxemburg noodzakelijk. Wat de invoer van kolen in België be treft voorzag het program 1960 een be perking van de importkwantiteiten tot drie en een half miljoen ton. Dit program zal volgens de Belgische woordvoerder over 1961 moeten worden voortgezet. Op het ogenblik is de Belgische kolenmarkt ge heel verstoord omdat de grote voorraden de kolenmijnen aanzetten tot het vaststel len van prijzen die vaak tot 30 percent on der de gefixeerde minima liggen. Hierdoor lijden ook de beste kolenmijnen zware fi- Advertentie Verf met gemak en. In een verslag van de vaste commissie voor financiën uit de Tweede Kamer over een wijziging in de begroting 1960 voor Financiën worden opmerkingen gemaakt over de staatsdeelneming in het kapitaal van de Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken n.v. Het geldt hier deelneming in de uitbreiding van het aan delenkapitaal met 20.880.000. Hierdoor is, zo menen enkele leden, het relatieve staatsaandeel gedaald van 30,6 tot 27 percent. Bovendien, zo menen deze leden heeft de verkoop vooraf van stuk ken ter dekking van de claims op de nieu we emissie financieel nadeel met zich ge bracht. Deze leden menen, dat de staat met een bezit van nominaal 23,6 miljoen gulden op nominaal 15,8 miljoen gulden had kunnen inschrijven. Daarmee zou het nominale be zit 39,4 miljoen geworden zijn. Bij de toe gepaste methode is het nominale bezit 34,7 miljoen geworden, of bijna 4,8 mil joen minder. Gezien de beurskoersen van de laatste maanden tussen 800 en 900 percent zou de verkoop van deze 4,8 miljoen thans bijna 23,7 miljoen hebben opgebracht, waaruit, zo redeneren deze leden, een overschot van ruim 16 miljoen had kunnen resul teren, nog vermeerdedrd met een half mil joen dividend over 1959. Andere leden, bij wie men zich van ver schillende zijde aansloot, spreken hun waardering uit voor de door de minister gevolgde minst speculatieve methode. Men is het er mee eens, dat de minister voor de nieuwe emissie geen nieuwe middelen beschikbaar heeft willen stellen. Gevraagd wordt nog of de verkoop van stukken tot export heeft geleid, wanneer de stukken verkocht zijn en of de verkoop dienstbaar is gemaakt aan de bezitsspreiding. De Israëlische minister van Economische Zaken, Pinhas Sapir, is gisteravond op Schiphol aangekomen voor een bezoek van tweeëneenhalve dag aan ons land. Minister Sapir maakt op het ogenblik een rondreis door Europa, teneinde besprekingen te voeren over de uitbreiding en vestiging van buitenlandse bedrijven in Israel. Bij zijn aankomst op Schiphol zei de Is raëlische minister: „Het voornaamste doel van mijn bezoek aan Nederland is het be vorderen van de handel tussen onze beide landen en het uitbreiden van de vele eco nomische relaties. Wij zouden in Israeï gaarne meer investeringen van Nederland se zijde willen bewerkstelligen. Wij hebben een grote behoefte aan buitenlands kapi taal". Minister Sapir zal onder andere een be spreking hebben met de staatssecretaris van Economische Zaken dr. G. M. J. Veld kamp over handelsproblemen. Hij heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken n.v. en aangesloten be drijven te IJmuiden. nanciële verliezen. Het is waarschijnlijk dat de ministers van de zes landen zich vandaag zullen beperken tot een algemeen overzicht van de Belgische kolensituatie en op een volgende vergadering de maat regelen nemen voor 1961. De personeels bezetting van de Belgische mijnen is thans teruggelopen tot circa 105.000 mijnwerkers tegen 175.000 enkele jaren geleden. De drieduizend mijnwerkers van de ko lenmijn in de Borinage die vorige week in staking waren gegaan hebben maandag ochtend het werk hervat. Men geeft zich ook in de Borinage rekenschap van het feit dat er tegen de harde taal der econo mische realiteit op lange termijn geen verzet mogelijk is. Amerikaanse kolen worden momenteel tegen 720 frank of 55 gulden per ton aan geboden, als gevolg van de veel lagere zeevrachten terwijl de kostprijs der ko len van de Borinage nog steeds de 70 gul den overschrijdt. De vestiging nieuwe industrieën gaat echter, ofschoon niet zon der moeilijkheden in de Borinage gesta dig voort. Zo pas heeft een Belgisch- Franse groep besloten in dat gewest een grote glasfabriek te bouwen en onlangs is men begonnen met de bouw van de groot ste bierbrouwerij van West-Europa, een brouwerij waarvoor het kapitaal door be staande brouwerijen werd gefourneerd en die op het ogenblik een groot distributie net in Noord-Frankrijk opbouwt. In het tweede kwartaal 1960 hebben de totale bruto-investeringen in vaste activa, blijkens het C.B.S. (in miljoenen guldens) 2.770 belopen vergeleken met 2.179 in het eerste kwartaal, 2.287 in het tweede kwar taal van 1959 en 2.085 in het tweede kwar taal van 1958. De bedrijven investeerden bruto 2.322 (1.835, 1.8811 in vaste activa, de overheid 448 (344, 406). Het hoeveelheidsindexcijfer (1953 100) was voor de totale bruto in vesteringen in vaste activa in het tweede kwartaal van het lopende jaar 180 tegen 141 in het vorige kwartaal. 149 in het twee de kwartaal 1959 en 133 in het tweede kwartaal 1958. De raad van bestuur van de n.v. Konink lijke Nederlandsche Zoutindustrie heeft onder goedkeuring van de raad van com missarissen besloten tot uitgifte van 1.903.000 nieuwe aandelen tegen een koers van 500 pet.., zulks ter afronding van het geplaatste aandelenkapitaal op 40 min en om bij de uitvoering van bestaan de projecten het behoud van een ruime liquiditeit te verzekeren. De nieuwe aan delen zullen ten volle delen in de resul taten over 1960 en dus gelijke rechten hebben als de oude. De bestaande aandeel houders zullen bij de inschrijving recht van voorkeur hebben, zodanig, dat twintig oude aandelen voorkeursrecht geven voor de verkrijging van één nieuw aandeel. De nadere bepalingen zullen in het prospectus worden bekendgemaakt. In de eerste negen maanden van dit jaar heeft Nederland voor 396,8 miljoen aan pluimveehouderijprodukten uitgevoerd, vergeleken met 357,7 miljoen in de over eenkomstige periode van vorig jaar. Con- sumptie-kippe-eieren werden in de eerste drie kwartalen van 1960 uitgevoerd tot een totaal aantal stuks van 2.064 miljoen (ter waarde van 236,4 miljoen), tegen over 2.007 miljoen stuks in het tijdvak januari-september 1959 216 miljoen). De export, van geslacht pluimvee steeg tot een waarde van 97,4 (f 78,8) miljoen. De grootste afnemer van consumptiekippe- eieren, eende-eieren en eiprodukten bleef West-Duitsland, terwijl Italië de grootste afnemer was van broedeieren en eendags- kuikens. De algemene gang van zaken by het Zwanenberg-Organon concern in Oss is gunstig, zo zegt de raad van bestuur in een tussentijdse mededeling. De omzet aan derden is verder gestegen, waartoe zowel de maatschappijen in de levensmiddelen als in de farmaceutische sector hebben bijgedragen. Daarbij ligt het accent even als in 1959 op de export. De produktie- afdelingen waren volledig bezet. De geconsolideerde winst per einde augustus was hoger dan in de overeen komstige periode van het vorige jaar, zo wel in absolute cijfers als naar de omzet gerekend. De voorraden en debiteuren zijn ten opzichte van 31 december 1959 toege nomen. De liquiditeit is echter gunstig ge bleven. Wat betreft de resterende maanden van dit boekjaar verwacht de raad van bestuur dat de gunstige gang van zaken gehandhaafd zal kunnen worden. Gebr. Teixeira de Mattos in Amsterdam delen mede besprekingen geopend te heb ben over het uitbrengen van een publiek bod op aandelen en winstbedrijven van de n.v. Maatschappij „Nederland" tot Exploi tatie van Onroerende Goederen in Am sterdam. Zij stellen zich voor binnenkort een bericht te publiceren.' Dinsdagmorgen is minister Toxopeus aangekomen op het vliegveld Sentani na bij Hollandia. Op Biak was de minister van het K.L.M.-vliegtuig uit Nederland overgestapt in een toestel van „De Kroon- duif", in gezelschap van gouverneur Flat ted, die hem naar Biak tegemoet gereisd was. Op Sentani werd mr. Toxopeus begroet door talrijke burgerlijke en militaire autoriteiten, onder wie de onedrvoorzitter van de raad van diensthoofden, de heer A. Boendermaker, directeur van binnen landse zaken, de commandant zeemacht in Nederlands Nieuw-Guinea, schout-bij- nacht G. J. Platerink, en de resident van Hollandia, mr. F. R. J. Eibrink Jansen. Er was een erewacht van de politie. (Van onze correspondent in Bonn) Tijdens een feest, ter gelegenheid van het dertigjarige bestaan van de Fordfa brieken te Keulen, heeft Henry Ford(II) de eerste officiële mededelingen gedaan over de nieuwe Taunus 17 m. Ford produceerde sedert 1930 in zijn fa briek te Keulen rond 1,15 miljoen wagens. Met zijn laatste Taunus 12m en de alweer vier jaar oude Taunus 17 m werden na de oorlog de grootste successen geboekt. De totale produktie in de eerste zeven maanden van dit jaar was zelfs zestig per cent hoger dan in 1959. De nieuwe Taunus 17m betekent een breuk met het verleden, waar het de carrosserie aangaat. De wagen, die als standaard met een 1,5 liter en als zogenoemde „super" met een 1,7 liter motor wordt uitgerust, wordt gekenmerkt door ellipsvormige schijnwerpers, die het gehele vooraanzicht bepalen. Deze 17m ziet er voorts, omdat hij lager en iets breder is geworden, uit gesproken sportief uit. De motor verschilt niet veel van die van de huidige 17m, zij het dat ditmaal gesproken wordt van hoge re prestaties. Deze nieuwe Ford kan vol gens de officiële opgave 135 kilometer per uur halen. De 17m heeft een nieuwe vol ledig gesynchroniseerde versnellingsbak ge kregen waardoor het schakelen aanzien lijk soepeler verloopt dan in de oude 17m. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bank papier vandaag geldend in Amsterdam: Engelse pond 10.5510.65; Amerikaanse dollar 3.74%3.78V-2; Canadese dollar 3.82 —3,87; Franse frank (100) 76,10—76,60; Bel gische frank (100) 7,367,41; Duitse mark (100) 90,0590,55; Zweedse kroon (100) 72,5073,50; Zwitserse frank (100) 87,25 87,75; Italiaanse lire (10.000) 60,00—62,00; Deense kroon (100) 54,25—55.25; Noorse kroon (100) 14,5214,62; Oostenrijkse schilling (100) 14,5014,62; Portugese es cudo (100) 13,12'/213,27 Spaanse peseta (100) grote coupures 6,17%6,32%. Vandaag en morgen wordt te Bern de tweede conferentie van ministers van de landen van de Europese Vrijhandelsasso ciatie gehouden. Een van de belangrijke punten van bespreking zal de voorgestelde versnelling van de verlaging der douane tarieven in de EVA zijn. Deze versnelling wordt nodig geacht om gelijke tred te houden met de tariefsverlaging in de E.E.G. Er bestaat bij sommige landen be zwaar tegen de versnelde verlaging der tarieven en men verwacht, dat Noorwegen namens enige Scandinavische landen in de conferentie tegen het voorstel verzet zal aantekenen. Een ander belangrijk agendapunt zijn de betrekkingen met de E.E.G. Naar ver wachting zal Engeland zijn partners in de In de eerste negen maanden van het jaar 1960 is de gang van zaken bij de verschillende ondernemingen van de Ver enigde Machinefabrieken (Stork-Werk- spoor) in het algemeen bevredigend ge weest. Wel blijven de bestellingen uit de scheepsbouw nog ver achter bij die van enige jaren geleden, maar door het toe nemen van bestellingen uit andere be drijfstakken en door orders uit nieuwe ex- portgebieden kon deze teruggang, althans in de niet gespecialiseerde produktie-afde- lingen, worden gecompenseerd. In vele fabrieken van het concern lag het bedrag der ontvangen bestellingen bo ven dat van de tegenwoordige produktie. Uitbreiding van de produktie door het aan trekken van werkkrachten is moeilijk te verwezenlijken. Het werkt daarbij rem mend wanneer de bouwvergunningen voor de zo noodzakelijke diepte-investeringen, om tenminste op die wijze een gezonde groei te bevorderen, dikwijls zo traag af komen. „Nu wij enige maanden verder zijn, me nen wij met meer zekerheid dan reeds vermeld in ons jaarverslag over 1959 te kunnen berichten, dat de financiële resul taten over 1960 niét veel van die over 1959 zullen afwijken, ondanks de zeer scherpe concurrentie, die veelal in het bin nenland en op de exportmarkten werd en nog steeds wordt ondervonden," zo deelt de directie mede. EVA polsen over de mogelijkheid van toe nadering tot de „zes". Men meent te we ten, dat de Engelse afvaardiging naar de conferentie verslag uit zal brengen van besprekingen, die onlangs te Parijs met leden van de Franse regering zijn gehou den. In een voorbereidende conferentie zijn deskundigen van de „zeven" EVA-landen gisteren tot de slotsom gekomen, dat de betrekkingen tussen de „zes" en de „ze ven" sedert juli zeer aanzienlijk zijn ver beterd. Vooral invloedrijke kringen in West-Duitsland nemen tegenwoordig een soepeler houding tegenover de „zeven" aan, zo werd door verscheidene delegaties gerapporteerd. Het minst soepel staat nog steeds Frankrijk tegenover toenadering tussen de beide groepen. De deskundigen waren van oordeel, dat de weg voor recht streekse onderhandelingen met de „zes" nog steeds niet open is. Zolang algemene onderhandelingen tussen de „zes" en de „zeven" niet kunnen beginnen, moeten „gedeeltelijke" oplossingen worden ge zocht en de huidige tariefconferentie van de Algemene Overeenkomst inzake Tarie ven en Handel in Genève is een zeer goede mogelijkheid om de situatie te verbeteren, aldus de mening der deskundigen. Een van de wegen, die tot onderhande lingen met de „zes" kunnen leiden, is naar de mening der deskundigen die van tariefverlagingen onder de landen binnen en buiten de EVA en van een algemene tariefverlaging bij alle landen van de O.E.E.S. Voor de volgende verlaging van de ta rieven binnen de EVA met tien percent werd door de deskundigen geen bepaalde datum aanbevolen. Er is enig verzet tegen verdere tariefsverlagingen binnen de EVA omdat deze te spoedig zou komen na de verlaging met twintig percent, die in juli heeft plaats gehad. De Fokkerfabrieken hebben met de Su dan Airways te Khartoem een contract getekend voor levering van drie F-27 Friendship vliegtuigen. Dit is de eerste order, die Fokker uit Afrika ontvangt. De toestellen zullen uitgerust worden met Rolls Royce DA-7 motoren en plaats bieden aan 40 passagiers. Het totale aantal bestellingen voor F-27 machines is daarmee tot 168 gestegen. Van dat aantal heeft Fokker in Nederland er 85 ontvangen en de Fairchild fabrieken, die in Amerika de F-27 in licentie bouwen. 83. Fokker heeft tot nu toe 45 van de 85 bestelde Friendships afgeleverd, Fairchild circa 75. Advertentie Wagemans Van Tuinen NV Fabrikante van Artifort meubelen en Epeda matrassen Aagtekerk 10 te Townsville verwacht. Abbekerk 10 300 m. z. Monrovia n. Kaapstad. Abida 10 te Cardon. Acila 10 10 m. n.w. Ouessant n. Curasao. Adrastus 11 te Hongkong verwacht. Agamemnon 11 te Halifax verwacht. Alamak 10 te Alexandri verwacht. Albireo 10 v. Kandia, 11 te Bombay verwacht. AJca 10 180 m. o.n.o. Madeira n. Rotterdam. Alchiba 10 250 m. z. Bermuda n. Gulfport.. Achilles 10 690 m. o.z.o. Bermuda n. Le Havre. Alcor pass. 10 Finisterre n. Duinkerken. Algol 10 v. Genua n. Port Said. Algorab 10 te Antwerpen v. Las Palmas. Alioth 10 te Antwerpen v. Hamburg. Alkes 10 175 m. z.z.w. Cochin n. Shehr. Alkmaar 10 400 m. z.o. Mombasa n. L. Marques. Almkerk 10 v. Suez n. Port Said. Alnitak 11 v. Rotterdam n. zee (proefvaart). Alwaki 10 120 m. z.o. Port Sudan n. Port Said. Ameland 10 110 m. n.w. Djeddah n. Band. Mashur. Amerskerk 10 v. Aden n. Freemantle. Ammon 11 v. Nickerie n. Georgetown. Amsteldiep 11 te Colombo verwacht. Amstelhoek 10 50 m. z.o. Kuria Muria n. Durban. Amstelkroon 10 380 m. z.w. Manilla n. Moji. Amstellaan 10 370 m. w. Bombay n. Basrah. Amstelveld 10 147 m. z. Bombay n. Karachi. Andijk 10 300 m. o. Kp. Hatteras n. Le Havre. Annenkerk 10 150 m. w. K. St. Vine. n. L. Palmas. Area 10 t.e Singapore verwacht. Arendskerk 11 te Port Swettenham verwacht. Ares 10 te Callao verwacht, v. Cerroazul. Argos 11 v. Rotterdam n. IJmuiden. Arkeldijk 10 v. Bremen n. Hamburg. Banda 10 220 m. n.n.w. Andaman, 12 te Penang. Bantam 10 18 m. n.w. Calicut n. Singapore. Barendrecht 10 60 m. n. Finisterre n. Rotterdam. Beninkust 11 v. Luanda te Ambriz,. Bintang 10 v. Curagao n. Cristobal. Blitar 9 v. Freemantle n. Aden. Bonita 10 v. Perto Limon n. La Ceiba. Breda 11 v. Rotterdam n. Emden. Caltex Amsterdam 10 115 m. z.o. Lor. Marques naar Kaapstad. Caltex Arnhem 11 te Port Said. Caltex Delfzijl 10 v. Rotterdam n. Fredericia. Caltex Eindhoven 10 47 m. w. Gibraltar n. Sidon. Caltex Gorinchem 1 12 m. z.o. Startpt. n. Rosyth. Caltex Pernis 10 Daedalus gepass. n. Suez. Caltex Rotterdam 10 v. Pernis n. Kharg eil. Caltex The Hague 10 v. Abadan n. Wellington. Camerounkust 9 te Hamburg v. Rotterdam. Camitia 10 te Cardon verwacht. Carrillo 11 v. Kingston n. Cristobal. Casamance 10 70 m. w. Berlenga n. Dakar. Cinulia 10 155 m. w. Lissabon n. Durban. Colytto 10 70 m. n.o. Durban n. Port of Spain. Congokust 11 te Douala verwacht. Crania 10 700 m. n.o. Martinique n. Curasao. Daphnis 8 v. New Orleans n. La Guaira. De Eerens 10 v. Assab n. Aden. Diemerdijk 10 600 m. w.z.w. Scillys n. Antwerpen. Diloma 10 te Stockholm. Dinteldijk 10 v. Rotterdam, 11 te Antwerpen. Dorestad 10 120 m. w.z.w. Ouessant n. Curasao. Doris 11 te Port of Spain verwacht. Drente 10 te Rotterdam. Duivendrecht 10 te Houston. Eos 10 te Amsterdam. 1 Esso Amsterdam 10 12 m. n.o. Algiers n. R'dam. Esso Nederl. 10 35 m. z.z.o. Ras Fartak n. Mena. Esso Rotterdam 11 te Mena verwacht. Friesland KRL 10 420 m. o.n.o. St. Helena n. Dakar. Friesland SSM 10 te Immingham. Gaasterdijk 11 v. Rotterdam n. zee (proefvaart). Gaasterkerk 11 te Suez verwacht. Geestland 10 350 m. w.z.w. Landsend n. Preston. Geeststar 10 392 m. n.o. Barbados n. Trinidad. Gooiland 10 120 m. n. Puerto Rico n. Liverpool. Groote Beer 11 te Suragao. Guineekust 10 25 m. z.w. Finisterre n. A'dam. Haarlem pass. 10 Vlissingen n. Terneuzen. Hector 10 180 m. o.z.o. Malta n. Alexandrië. Heemskerk 11 te Antwerpen verwacht. Helena 9 v. Paramaribo n. Puerto Ordaz. Hera 10 70 m. z.w. Bishoprock n. San Juan. Hersilia 10 33 m. w.n.w. Finisterre n. Bremen. Hestia 10 te Antwerpen. Hispania 10 20 m. w. Shetlands n. Bristol. Houtman 10 1000 m. n.o. Mauritius n. L. Marques. Iberia.10 150 m. n. Trondheim n. Huil. Isis 10 220 m. n.n.w. Finisterre n. Barbados. Ittersum 10 te Bremen. Japara 10 690 m. o.z.o. St. Helena n. Las Palmas. Jason 11 v. Rotterdam n. Antwerpen. Java 10 te Beyrouth. Johan van Oldenbarnevelt 10 dwars Kp. De Gata naar Port Said. Joseph Frering 10 100 m. w. Lissab. n. Monrovia. Kp Hoorn 10 280 m. n.w. K. S. Roque n. Curagao. Kabylia 10 700 m. w.n.w. Scillys n. Gothenburg. Kalydon 10 450 m. z.w. Bombay n. Mena. Kamperdijk 13 te New York verwacht. Kara 10 23 m. o. Bizerta n. Port Said. Karakorum 10 700 m. n.w. Christmas eil. n. Callao. Karimata 10 60 m. n.w. zuidp. Palawan n. Manilla. Karsik 10 300 m o.z.o. K. Leeuwin n. Melbourne. Kelletia verm. 12 v. Iskenderun n. Akrotiri. Kenia 11 te Bombay verwacht. Kennemerland 10 v. Las Palmas n. Recife. Kermia 10 v. Aden n. Cochin. Khasiella 10 te Port Sudan. Koningswaard 10 800 m. o.z.o. B'muda n. Curasao. Kopionella 10 10 m. z. Mona n. Rotterdam. Koratia 10 te Delaware City verwacht. Korenia 10 te Puerto Miranda verwacht. Korovina 10 te Freetown verwacht. Kosicia 12 t.e Curagao verwacht. Krebsia 10 220 m. w.n.w. Port Said n. Gibraltar. Kreon 1 110 m. w.z.w. Scillys n. Amsterdam. Kryptos verm. 12 v. Killingholme n. Curagao. Leersum 10 v. Comeau n. Polen. Leiderkerk 10 ten anker Das eiland. Lekkerkerk 10 v. Kuwait n. Damman. Lemsterkerk 10 v. Damman n. Kuwait. Leopoldskerk pass. 10 Kuria Muria n. Hodeidah. Liberty Bell 10 450 m. z.o. St. Helena n. Ph.delph. Loenerkerk 1 v. Port Sudan n. Aden. Lutterkerk 10 dwars Bone n. Port Said. Maas 10 v. Lissabon n. Antwerpen. Maasdam 10 te Rotterdam. Maashaven 10 te Takoradi verwacht. Madisonlloyd 10 te Aden v. Singapore. Marnelloyd 10 ten anker Hortapoint. Maron 10 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Meliskerk 11 te Port Said. Memnon 10 277 m. o.n.o. S. Salvador n. Curagao. Merwede 10 70 m. z.w. Kp. Palmas n. Dakar. Merwelloyd 10 25 m. w.z.w. Cambodja n. H'kong. Mississippilloyd 10 250 mijl o.n.o. Sokotra naar Bombay. Mitra 11 te Stan'.ow verwacht. Molenkerk 10 120 m. z. Daedalus n. Port Said. Munttoren 10 620 m. n.o. Paramaribo n. Lobito. Musi 10 100 m. w. Straat Balabak n. Phnompenh. Naess Commander 11 v. Genua n. Port Said. Nness Lion 11 v. Rotterdam n. Abadan. Nanusa 11 v. Montreal n. Beyrouth. Naranio 10 te Limham verwacht. Neder-Eems 10 v. Labuan n. Jesselton. Neder-Ebro 10 180 m. w. Saigon n. Kobe. Neder-Elbe pass. 10 Key West n. Norfolk, Nestor 10 v. Lattakia, 12 te Rhodos verwacht. Neverita 10 155 m. n.w. Curagao n. Pt. Au Prince. Nias 10 200 m. z.o. Malta n. Montreal. N. Amsterdam 10 v. Pt. Au Prince n. Montegobay. Noordwijk 10 155 m. n. Las Palmas n. Rotterdam. Nijkerk 10 360 m. z.z.w. Hongkong n. Aden. Oldekerk 10 te Djibouti verwacht. Oranje 11 v. Sydney n. Wellington. Oranjefontein 9 te Durban. Oranje Nassau 10 v. Curagao n. Aruba. Osiris 9 te Georgetown n. Nickerie. Parkhaven 10 v. Montevideo. 11 te Buenos Aires. P. G. Thulin 10 400 m. n.o. Miami n. La Salina. Philidora 12 te Mena Al Ahmadi verwacht. Philine 10 50 m. z.w. Ouessant n. Port Said. Philippia 13 te Mena Al Ahmadi verwacht. Prins der Nederlanden 10 et. Amsterdam. Prins Willem George Frederik 9 v. Hamilton naar Montreal. Prinses Irene 10 v. Le Havre n. Montreal. Purmerend 10 in Golf van Oman n. Mena. Pygmalion 10 te Tunis. Raki 10 330 m. n.w. Borneo n. Singapore. Roepat 10 v. Amsterdam n. Bremen. Roggeveen 10 v. Lorenco Marques n. Sydnéy. Rijndam 11 te Rotterdam. Rijnkerk 10 te Marseille. Salatiga 11 te Bahrein verwacht. Scheldelloyd 10 te Antwerpen v. Rotterdam. Scherpendrecht 10 60 m. z.z.w. Finist. n. Wismar. Schie 10 te Amapala v. Corinthe. Schicdijk 10 480 m. w. Scillys n. Antwerpen. Schouten 10 300 m. z.o. Sydney n. Auckland. Senegalkust 10 150 m. w.n.w. Vine. n. Freetown. Sibigo 10 80 m. z.z.o. Thursday eily. n. Brisbane. Sliedrccht 10 v. Aruba n. Rotterdam. Soestdijk 10 60 m. o. Lizardpoint n. Searsport. Solon 9 57 m. n.o. Guadeloupe n. La Guaira. Stad Alkmaar 10 10 m. z.w. Dungcness n. Civita Vecchia. Stad Amsterdam pass. 11 Ouessant n. Rotterdam. Stad Arnhem 10 te Palermo v. Ceuta. Stad Maassluis 10 280 m. z.z.w. L. Palm. n. Fr'town. Stad Rotterdam 10 te Savona v. Rotterdam. Stad Schiedam 10 120 m. z.w. Stavanger n. Narvik. Stanvac Alor 10 120 m. n.o. Djakarta n. Suhabaja. Stanvac Malacca 10 v. Buatan n. Sungeigerong. Stanv. Pendopo 10 60 m. o. Bengkalis n. Belawan. Stanvac Talank Akar 10 40 m. n.o. Semarang n. Buatan. Statue of Liberty 10 v. Mena n. Philadelphia. Steenwijk pass. 10 Fatherpoint n. Europa. Straat Banka te te Bombay. Straat Singapore 10 v. Tanga te Dar Es Salaam. Sunetta 10 te Amsterdam. Tamara 10 260 m. n.w. Fremantle n. Kwiana. Tamo 10 v. Takoradi n. Accra. Taria 10 te Rastanura verwacht. Tegelberg 10 te Singapore. Texel 10 75 m. z. Santa Maria n. Oran. Tero pass. 10 Kp. Verdische eil. n. Rio de Janeiro. Texelstroom 9 te Amsterdam. Themis 10 v. Paramaribo n. Smalkalden. Tiba 10 435 m. z.z.w. Las Palmas n. Las Palmas. Tjibantjet 10 ten anker Beira. KLEINE VAART Adm. Courbet 10 50 m. w. Bornholm n. Bordeaux. Al'. Damhof 10 5 m. w. Wandelaar n. Terneuzen. Ali S 10 bij Vlissingen n. Antwerpen. Amazone 10 30 m. z.w. Bergen n. Irvine. Annie F10 dwars Anvilpoint n. Duinkerken. Antactica pass. 10 Terschellingerbank n. Poole. Argonaut 10 20 m. n. Stavanger n. Moermansk. Atlantis pass. 10 JE-12 v. Kotka n. Huil. Atlas 9 te Valencia n. Barcelona. Bab T 8 v. Amsterdam n. Delfzijl. Baltic pass. 10 ET-16 v. Helsingborg n. Rotterdam. Earendsz pass. 10 ET-4 v. Hamina n. Cardiff. Besevier lOdwars Eems n. Delfzijl. Bianca pass. 10 ST-2-boei v. Oslo n. Londen. Birmingham 10 op Thames n. Rotterdam. Branöars 10 te IJmuiden n. Amsterdam. Brouwersgracht 9 te Amsterdam. Capella pass. 10 JE-10 v. Kotka n. Avonmouth. Cheetah 10 150 m. n. Georgetown n. Rio de Jan. Cornelia B 10 200 m. n. Spurn n. Huil. Pallas 10 45 m. z.w. Ouessant n. Antwerpen. Deo Gratias 10 dwars Blvth n. Aberdeen. Dollard 10 op Schelde n. Rotterdam. Draco 9 v.Lissabon n. Amsterdam. Drente pass. 1 Scheveningen n. Rotterdam. Duurt pass. 10 ET-14 v. Hamina n. Poole. Erebus 10 15 m. w. Pittboei n. Middlesbro. Fiducia 2 10 5 m. w. Hoek v. Holalnd n. Londen. Flores 10 45 m. z. Kp. Vincent n. Londen. Franka 2 1 te Zeebrugge n. Antwerpen. Frans v. Seumeren 10 te Shipwash n. Immingham. Frean 10 100 m. n.w. Landsend n. Antwerpen. Geestdam 10 70 m. n.w. Hk. v. Holl. n. Maassluis. Glory 10 15 m. w.n.w. Goeree n. Rotterdam. Grebbestroom 10 15 m. z.o. Dungeness n. A'dam. Groningen 10 35 m. n.o. Noordhinder n. Rouen. Heerengracht 10 30 m. n. Smithknoll na Moirana. Hoogland pass. 10 JE-6 v. Stettin n. Delfzijl. Inspecteur Mellema 9 te Arkona n. Gdynia. Jan Herman 10 te Beachvhead n. Amsterdam. Johannes 10 170 m. o. May eil. n. Grangemouth. John M 10 40 m. n.o. Outergabbert n. Felixtowe. Kaap Falga 10 op Elbe v.Rundvik n. Amsterdam. Kleine Beer 10 te Ouessant n. Malta. Konny M 10 dwars Dover n. Emden. Lelystad 10 dwars Ameland n. Boston. Leonidas 10 15 m. w.n.w. Pantellaria n. Oran. Lien 10 te Alderne.v n. Rouen. Lydia pass. 10 .TE-6 v. Halmstad n. Vlaardingen. Maarsbergen 10 45 m. o. Startpoint n. Antwerpen. Madjoe 1 op Weser n. Rotterdam. Manta pass. 10 Texel n. Bridgeton. Manto 9 v. Hoogovens IJmuiden n. Middelfart. Mare Novum 10 ten anker op Thames n. Londen. Marjan 10 8 m. n.n.w. Hoek v. Holland n. R'dam. Markab 10 45 m. z.z.o. Kp. Sta. Maria n. Alicante Markelo 10 8 m. z.w. Tuscarrock n. Ayr. Matthew 10 40 m. n.o. Ouessant n. Dninkerken. Medusa 10 20 m. n. IJmuiden n. Amsterdam. Menje 10 te Startpoint n. Ballina. Midas 9 te Amsterdam n. Odense. Mintaka N 10 5 m. w.z.w. Oporto n. Nantes. Mitropa 10 30 m. w. Lissabon n. Lissabon. Mynias 10 te Amsterdam n. Rotterdam. Nanny 10 5 m. o. Terschell.bank n. Grangemouth. Nero 9 te Oran v. Gibraltar n. Livorno. Pandora 10 te Startpoint n. Tripoli. Pamir 10 ten anker Dungeness n. Rouen. Plato 10 30 m. n.o. Ouessant n. Amsterdam. Prins Bernhard 10 rede Dakar. Prosperite 10 75 m. n.w. Texel n. Boston. Regina Ida 10 40 m. o. St. Catharinapt. n. Napels. Repeto 10 dwars Varne n. Antwerpen. Rochab 10 25 m. w. Liverpool n. Liverpool. Saba pass. 10 ET-15v. Jacobstad n. Portsmouth. Scheldeborg pass. 10 ST-1 v. Amal n. Londen. Schinkelstroom 10 20 m. z.o. Smalls n. Poole. Sertan 10 30 m. w. Beachyhead n. Newport. Siivaplana pass. 10 Texel n. Rotterdam. Silvreta pass. 10 Texel n. Rotterdam. Sotmba 10 30 m. w. Gibraltar n. Algiers. Steenbergen 10 10 m. o. Westhinder n. Antw. Surte pass. 10 P-4 v. Skoghall n. Waddinxveen. Taras 1 90 m. z.z.w. Ouessant n. Viano do Castello. Thaletas 10 10 m. n.o. Kp. Dagata n. Malaga. Tilly 7 v. Gefle n. Zaandam. Trihill 10 op Thames n. Londen. Trito pass. 10 Noordhinder n. Amsterdam. Trompenburgh 10 65 m. w.n.w. Hk. v. H. n. R'dam Tubo 10 te Anvilpoint n. Sharpness. Twee Gebroed. 10 50 m. w. Bornholm n. Lübeck. Ubbergen 10 25 m. z.w. Ouessant n. Piraeus. Vliestroom 10 dwars Longship n. Manchester. Wartena 1 op Eems v. Emden n. Hamina. Westkust 10 60 m. o.n.o. Vastervik n. Boston. Willem Cornelis 10 1 m. w. eil. Man n. Garston. Wilpo 7 Kiel gepass. n. Karskaer. Zuiderzee 10 dwars Sandettie n. Rotterdam. Zus 10 te Royal Sovereign n. Londen. SLEEPVAART Friesland 10 n. „Loosdrecht" bij Nauw v. Calais. Mississippi 10 v. Rotterdam n. zee (proeftocht). Tyne 10 v. Hoek van Holland n. zee. Holland 8 40 m. w.z.w. Scillys n. Engeland. Premier Kroesjtsjev heeft gisteravond verklaard, dat Rusland de internationale tinovereenkomst zal blijven steunen. Te Cleveland liet zijn vriend, de Canadese miljonair Cyrus Eaton weten dat hij van de Russische premier een belangrij ke economische concessie had losgekre gen. Kroesjtsjev zou gezegd hebben dat Rusland bereid zou zijn een internationale overeenkomst aan te gaan, waarbij de wereldmarkt in ijzererts verdeeld zou worden tussen de verschillende ijzererts uitvoerende landen. Het eerste bericht hierover is in de Pravda, het blad van de Russische rege ring verschenen. Eaton bevestigde, dat Kroesjtsjev op een lunch gezegd had dat de Russen bereid waren de uitvoercontin- genten voor ijzererts en andere grondstof fen vast te stellen. President Eisenhower is het eens met de bevindingen van de tariefcommissie van de Verenigde Staten dat er niet voldoende redenen zijn voor een onderzoek om vast te stellen of het invoerrecht op rijwielen verlaagd zou moeten worden. Internationals vast Het Damrak zette gisteren de nieuwe beursweek in met een vaste stemming voor de internationale waarden. Kon. Olie no teerde bij een prijs van 129,80, circa 1,50 hoger. Philipsaandelen waren op 1280 circa zes punten hoger. A.K.U. kon moeilijk meekomen. Voor Unilever had Zwitserland interesse, dat op 820 circa 16 p. winst boek te. In scheepvaartfondsen werden weinig zaken gedaan. Ook in de cultuursector viel heel weinig te beleven. Delimij was op 175, drie gulden hoger. De staatsfondsen- hoek was vrijwel onveranderd Voor de eerste verhandeldag van claims Nieuwe Rotterdamsche Courant bedroeg de advies prijs 85 per claim per aandeel van f 250. De theoretische waarde bedroeg f 98. Claims Doetinchemsche Ijzergieterij wer den voor de eerste dag geadviseerd op f 55 a 60. Aandelen brouwerij Brederode wer den op 382 (370) en aandelen De Bijenkorf op 768 (757) geadviseerd. ANP). Boeke Huidekoper van 144 op 143V2, Boom-Ruvg- rok van 164 op 164V2, Figée van 214% op 214%, Spaarnestad van 620 op 625. VERHANDELDE FONDSEN. 7 oktober 10 oktober Totaal 444 463 Hoger 270 (60.8%) 262 (56.6%) Lager 75(16.9%) 117(25.3%) Gelijk 99 (22.3%) 84(18 1%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN. Slot A.K.U500 Kon. Olie Philips 1270 gb—1274 1271 Unilever 810—814 812 Hoogovens 905907 905 VOORBEURS VAN HEDEN Slot A.K.U499 - Kon. Olie128.50—128.70 128.70 Philips 1263—1270 1266 Unilever 807—812 813 Hoogovens 906 gb908 910 Vorige slotKoert- Amsterd. Bank 420 Ned. Handel Mij. 293% Rotterd. Bank 332'/2 Twentsche Bank. 31z A.K.U 5U3% Albert Heijr. 475 Amstel Bier 585 1 Billiton Mij. II 446 Bols 616 Bührmann Papier 538'/2 Deli Mij 176.50 Dordtsche Olie 607% Fokker 460 Heineken's 709 Hoogenbosch Sch 290 1 Hoogovens 920 H.V.A 148% 566 467 K.L.M 107.80 Kon. Ned. Zout 1100 Kon. Olie 129.50 Müller Nat. Bezit 435% Nederl. Ford 576 Ned. Gist- en Sp 427 Ned. Kabelfabr. 645 Philips Gem. Bez. 1279 Philips Pref 329% A'dam Rubber. 108% Sikkens Groep 899>/t Stokvis R.S 284% Thomassen Dr 700 Unilever 821»/t Van Berkel's Pat 378 Van Gelder Pap 341% Van der Heem 375 Ver. Mar-hinefabr 257 Wesson en 337 Wilton Fijenoord 200 Zwanenberg-Org. 890 Interunie 216. f 240.50 Unitas f 495.— Ver. Bezit v. 1894 f 132.— H.A.L 143% K.N.S.M 188% N Scheepv. Unie 152 Ommeren Phs. v. 304% Stoomv. Mij. Ned 172 Anaconda 47 Kennecott CopDer 76 Aluminium Ltd... 30 Bethlehem Steel. 40% U.S. Steel 74 Republic Steel 55 American Motors 22 General Motors 42% Cities Service.... 45% Shell Oi) 75%j NEW YORK Na de stijging van de drie vorige beurs- dagen, toonde Wall Street gisteren een wis selvallig beeld. De opening was vast. doch de kooporders waren spoedig afgewerkt, Youngstown en U.S. Steel gaven fracties prijs. Texas Instruments verloor ruim 2 dollar. De elektronische fondsen waren gemengd, evenals de farmaceutische waar den. De omzet was 2.030.000 aandelen. In totaal werden 1.174 fondsen verhandeld, waarvan 475 hoger en 465 lager. Het in dustriegemiddelde kwam van 5 ,42 op 587,31, dat van spoorwegen van 126,21 op 125,95 en dat van openbare nutsbedrijven van 93,34 op 93,56. (UPI).

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 13