250 FOTO'S Minister contra berekeningen van Centraal Planbureau Half december Europees topoverleg in Parijs Moboetoe wil Loemoemba arresteren HET WEER Arrestatie in moordzaak Hans Hermans Spoorwegstaking in Engeland afgewend „Noodzakelijke verkeersverbeteringen in Amsterdam zijn buiten beschouwing gelaten" Ter maskering van de diplomatieke nederlaag der Franse politiek Sovjet-Unie zou Algerije de facto erkennen Loongrens wordt tot 8000,- verhoogd Kongolezen en UNO-troepen staan vijandig tegenover elkaar Afnemende wind Bezinningsdag NOTA OVER TUNNELS AAN DE KAMER In de krant van heden: Het woord is aan s^eë'MORRIS"êeforeipu êtii/! Betogingen in Seoel tegen regering-John Tsjang Twee broertjes uit Huizen zijn terecht Amerikaans Congreslid mag niet naar Peking-China DINSDAG 11 OKTOBER 1960 45e JAARGANGNUMMER 287 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Op last van de officier van Justitie in Roermond, mr. W. C. Uiterwaal is op zyn werk in Tegelen (L.) een 54-jarige metaal arbeider, inwoner van Belfeld, gearres teerd. Hij wordt er van verdacht de 11- jarige Hans Hermans uit Sevenum te heb ben vermoord. De jongen werd vermist, nadat hij op weg was gegaan naar een oom, bij wie hij een geleende zaag moest terugbren gen. Op 14 september werd zijn stoffelijk overschot gevonden, begraven in een as- pergeveld, drie kilometer ten zuidwesten van Sevenum. Het lichaam werd ontdekt door een mili tair. Twee compagnieën militairen van het depot infanterie uit de Frederik Hen drik kazerne in Blerick hadden naar de jongen gezocht. Vastgesteld kon worden, dat hij met een dun touw gewurgd was. De dag voordat het stoffelijk overschot was gevonden, had men al, verborgen in het struikgewas, zijn fiets ontdekt. De gearresteerde verdachte zou een twin tigtal jaren geleden twee meisjes hebben vermoord. Daarvoor zou hij veroordeeld zijn tot twintig jaar gevangenisstraf, waarvan de man er vijftien zou hebben uitgezeten. De verdachte woonde nog maar een half jaar in Belfeld (gemeente Tegelen). Hij had daar twee bijnamen, namelijk de Amerikaan en de Kindervriend. Deze laat ste bijnaam ontleende hij aan het feit, dat het zijn gewoonte was ongeveer twee maal per dag de plaatselijke ijssalon te bezoe ken en daar de kinderen op ijs te trakte ren. De man is een employé van een ijzer gieterij in Tegelen. De aangehoudene ont kent iets met de moord te maken te hebben.. Advertentie maken voor de foto-prijsvraag van de IJmuider Courant is slechts één onderdeel van onze fotografische activiteiten, zoals Huwelijks Reportages; Commerciële en Technische foto's; Reportages bij Jubilea, Toneel voorstellingen etc. Persfoto's KENNEMERLAAN 5 (bij de brug) Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt en enkele buien. Matige tot krachtige, langs de kust aanvankelijk stormachtige noordwestelijke wind. In het algemeen iets kouder. Volledige weerrapporten op pagina twee Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft een realistisch affiche doen ver vaardigen ter gelegenheid van de Be zinningsdag, welke morgen op initia tief van prinses Wilhelmina wordt gehouden. Een Amsterdamse agent, gereed het affiche aan te plakken. Een nationale spoorwegstaking, die maandag 17 oktober in Engeland zou moe ten beginnen, is afgelast na onderhandelin gen tussen vakbondsleiders en de Britse Transportcommissie. De leider van de Nationale Unie van Spoorweglieden, Sidney Greene, heeft be kendgemaakt, dat een bevredigende rege ling is getroffen. Bijzonderheden van deze regeling zijn nog niet bekend. De staking was afgekondigd door de Nationale Unie van Spoorweglieden ter ondersteuning van looneisen voor 110.000 arbeiders van spoor- wegwerkplaatsen. Londense ladingklerken blyven staken De ladingklerken in de Londense haven die drie weken geleden in staking zijn ge gaan, hebben maandag met grote meerder heid besloten, hun actie voort te zetten. Maandagmiddag werd op 157 schepen niet gewerkt. De minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Korthals, heeft by zyn beslissing over de Coen- en IJtunnel de motieven van verkeerstechnische en financiële aard zwaarder laten wegen dan de berekeningen van het Centraal Planbureau. Dit ver klaart hy in een nota aan de Tweede Kamer over de rentabiliteit van de Coen- en de IJtunnel. De minister geeft een uitvoerig over zicht van de methodiek van het Centraal Planbureau voor de kostenberekening van beide tunnels, gebaseerd op verkeersprog- noses op basis 1958. Bij de bouwkosten van de Coentunnel zijn alle werken voor aan- en afvoer be rekend, bij die voor de IJtunnel zijn de in de Amsterdamse binnenstad noodzake lijke verkeersverbeteringen buiten beschou wing gelaten, aldus de minister. Het Centraal Planbureau berekent voor de IJtunnel in 1958 een negatief rende ment van min twee tot min één percent, voor 1965 een rendement van één tot twee percent en voor 1970 onder voorbehoud een rendement van veertien tot zeventien percent, uitgaande van de gedachte, dat dit zonder tunnel niet behaald zou wor den. Voor de Coentunnel wordt over 1958 een negatief rendement van drie percent be rekend, voor 1965 een rendement van een half tot één percent en onder voorbehoud voor 1970 een rendement van veertien tot vijftien percent. De minister blijkt in deze rentabiliteits- berekeningen echter geen bijzonder groot vertrouwen te hebben. Voor Amsterdam, zo schrijft hij in zijn nota, is een groot aantal wellicht verkeersbelemmerende fac toren buiten beschouwing gelaten. Boven dien wordt voor de IJtunnel tegen 1970 een dagelijks gebruik van 66.800 voertui gen berekend. De Maastunnel, met 58.900 voertuigen per dag, vertoont reeds con gesties. Pag Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws -3, 9 Uit stad en omgeving4, 5 Amsterdams Allerlei5 In de Vishal en op zee5 Zeeland als uitstalkast7 Kunst 9 Feuilleton II Horen en Zien II Beeldverhalen II Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's (Van onze correspondent) Parijs Omstreeks half december de definitieve datum staat nog niet vast zal er in Parijs een topconferentie van de zes regeringsleiders en hun ministers van Buitenlandse Zaken van de landen van de Europese Economische Gemeen schap worden gehouden. Officieel is deze conferentie nog niet met zoveel woorden aangekondigd maar niettemin is men in diplomatieke kringen te Parijs van dit vooruitzicht wel zeker. Bondskanselier Adenauer heeft, zo lijkt het, zijn mond voorbijgepraat toen hij het afgelopen weekeinde gewaagde van zijn voornemens medio december naar Parijs tegaan. Aan gezien een nieuwe Frans-Westduitse ont moeting niet op het programma staat mag men uit Adenauers woorden opmaken dat de conferentie te Parijs in groter verband met de zes E.E.G.-landen zal worden ge houden. Ofschoon generaal De Gaulle in de hiërarchie eigenlyk nog een verdieping hoger dan de eerste minister is gezeteld, neemt men in Parijs toch wel aan dat hij persoonlyk aan het beraad zal deel nemen. In elk geval zijn het zijn plannen of suggesties die op de diplomatieke menu kaart zullen prijken en dan doelen we op het voorstel van De Gaulle inzake een po litiek secretariaat voor de zes E.E.G. lan den. Op 31 oktober zullen de zes minis ters van Buitenlandse Zaken in Parijs vergaderen om het terrein te verkennen. Dat dit terrein al lang niet meer over eenstemt mét de verwachtingen en bedoe lingen die het Franse staatshoofd aanvan kelijk huldigde heeft de generaal gisteren intussen ten overvloede nog eens kunnen opmaken uit het verslag dat premier Michel Debré hem van zijn jongste be vindingen in Bonn heeft uitgebracht. In diplomatieke kringen te Parijs ver onderstelt men nu wel vrij algemeen dat Debré jegens Adenauer twee belangrijke concessies heeft moeten doen: A). In geen geval zullen de bevoegdheden van het po litieke secretariaat dat De Gaulle voor ogen staat ten koste mogen gaan van de huidige activiteiten en de mogelijkheden tot verdere ontplooiing van de Europese Gemeenschappen E.E.G., E.G.K.S. en Euratoom. B). Het referendum dat De Gaulle in de zes landen gehouden wil zien, zal tenminste worden uitgesteld tot na de verkiezingen in de bondsrepubliek. Gezien die restricties, welke Frankrijk zich dus nu reeds zou hebben opgelegd, kan wel worden gezegd dat het voorstel van De Gaulle al voor een ruim deel van zijn oorspronkelijke inhoud is geledigd en dientengevolge ook veel van zijn gevaren voor de Europese eenheid op federatieve grondslag heeft verloren. Met andere woorden kan men misschien ook vaststel len dat de komende conferentie die via de diplomatieke kanalen wordt voorbe reid, vooral wel tot doel lijkt te hebben Frankrijk een elegante modus te bieden om zijn diplomatieke nederlaag te mas keren. Maar nog afgezien daarvan, zo zegt mi nister Korthals, blijkt uit de getallenop- stelling voor 1958, dat de verkeersmoei lijkheden nog niet zo groot zijn dat het uit economisch oogpunt te betreuren zou zijn, dat nog geen tunnelverbinding tot stand is gekomen. De voor 1965 berekende rentabiliteiten Minister Korthals acht hij gering en lager dan over het algemeen op korte termijn bij andere in ons land ter hand genomen belangrijke investeringen voor het wegverkeer worden bereikt. Het door Amsterdam voor 1970 berekende rendement voor de Coentunnel (7 percent) niet aanvaardend, constateert de minister, dat er ook in 1970 waarschijn lijk weinig rendementsverschil tussen bei de tunnels zou zijn. De onzekerheden in de aan de rentabiliteitsberekening ten grondslag liggende veronderstellingen acht hij zeer groot en ook de juistheid van de gebruikte methode staat voor hem niet zonder meer vast. Dit was voor minister Korthals aanlei ding de resultaten van het rapport van het Centraal Planbureau niet die plaats in het totaal der motieven te geven ter bepaling van een keus tussen Coen- en IJtunnel dan de motieven van verkeers technische en financiële aard hebben ge kregen. MOSKOU (UPI) Bij zyn vertrek uit Moskou, na een bezoek van tien dagen aan communistisch China en de Sovjet- Unie, heeft Ferhat Abbas, leider van het F.L.N. en „premier van de Algerijnse re gering in ballingschap" gisteren verklaard dat zijn regime de facto erkend was door de Sovjet-Unie. Ferhat Abbas zei dat het de facto er kennen van zijn regering voor het volk van Algerije van grote waarde zal zijn en een bewijs was van de goede samen werking tussen Algerije en de Sovjet-Unie. De rebellenleider is vervolgens voor een kort bezoek naar Hongarije vertrokken. Hij werd op het vliegveld van Boedapest begroet door de eerste vice-premier, Gioe- la Kallai, die „het medeleven van de Hon gaarse natie voor de vrijheidsstrijd in Al gerije" overbracht. Abbas was gister avond de eregast aan een diner, gegeven door de Hongaarse premier Ferenk Mün- nich. Hegel Wanneer men het heeft over „vrij heid", moeten we oppassen dat men er niet het behoud van eigen, onrechtmatig verkregen privileges mee bedoelt. De loongrens voor de sociale verzekering (Ziektewet, Invaliditeitswet en Werkloos heidswet) zal ingaande 1 januari worden verhoogd van 7450 tot 8000. Dit is een gevolg van de in de zomer van dit jaar tot stand gekomen wettelijke re geling, waarbij de hoogte van de loongrens werd gekoppeld aan de ontwikkeling van lonen en prijzen. Volgens deze wet wordt de loongrens telkens per 1 januari herzien wanneer de loonindex of de prijsindex der 31 juli respectievelijk 15 augustus van het voorafgaande jaar een afwijking vertoont van tenminste 3 percent met de index cijfers van het jaar daarvoor. Het indexcijfer van de lonen is van 31 juli 1959 tot 31 juli 1960 gestegen met 9,8 pet. De prijsindex liep van 15 augustus 1959 tot 15 augustus I960 op met 3,7 pet. Met het gemiddelde van deze verhogingen, te weten ruim 6,7, moet nu per 1 januari de loongrens worden verhoogd. Deze verhoging komt neer op ruim 500 gulden. Daar de loongrens naar boven moet worden afgerond op een veelvoud van 50,komt men op een verhoging van de loongrens per 1 januari a.s. tot 8.000. Een algemene maatregel van bestuur, waarbij deze nieuwe loongrens formeel wordt vastgesteld, is binnenkort te ver wachten. LEOPOLDSTAD (UPI) Voor de ambtswoning van de afgezette Kongolese pre mier Loemoemba hebben gisteren honderden soldaten van het Kongolese leger post gevat. Zij waren vastbesloten hem voor vanmiddag drie uur te arresteren. Justin Bomboko, voorzitter van het „College van Commissarissen" heeft de UNO vrywel een ultimatum gesteld toen haar soldaten L'oemoemba's arrestatie hadden verhinderd. Kolonel Moboetoe diende gisteren even eens een krachtig protest in bij de Vol kenorganisatie tegen de houding der UNO- troepen. De Kongolese militairen die in vrachtautoa's, jeeps en pantserwagens naar Loemoemba's huis waren gereden, hebben tot dusver geen geweld gebruikt, maar kolonel Moboetoe zei dat zijn sol daten op het punt hebben gestaan, schie- De sterke man van Kongo, zolang hij dat tenminste waar blijft maken, heeft zijn vrouw en kinderen naar Brussel gezonden, waar hij hen veiliger acht dan in Leopoldstad. Foto: De aankomst van mevrouw Moboetoe en haar kin deren op het vliegveld. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 L6I.DSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 WOLLEN TWEEDJASSEN SEOEL (Zuid-Korea) (UPI) Opnieuw zijn in Seoel betogingen uitgebroken tegen de regering van premier John Tsjang en de Nationale Vergadering. De betogers hebben het ontslag van de regering en de ontbinding van de Nationale Vergadering geëist. Leger en politie zyn in staat van paraatheid gebracht. Aanleiding tot de betogingen zijn de von nissen welke zaterdag door de districts rechtbank van Seoel gewezen zijn tegen een aantal aanhangers van Syngman Rhee. tend de woning binnen té gaan, als hij het niet verhinderd had. Uit het noorden van Katanga is intus sen gemeld dat er nog steeds hevig wordt gevochten. Volgens onofficiële mededelin gen zijn in de afgelopen vier dagen 380 Baloeba's gedood. Een vliegtuig met Euro pese vluchtelingen werd in Kabalo om ringd door krijgers die met machetes en kettingen zwaaiden, maar het toestel kon opstijgen zonder dat het aangevallen werd. Onbevestigde berichten meldden voorts dat de rebellen nagenoeg meester zijn in het noorden van Katanga. President NKroema van Ghana heeft president Kasavoeboe van Kongo meege deeld, dat hij de gehele correspondentie tussen hem enerzijds en Kasavoeboe en Loemoemba anderzijds wil publiceren: „Opdat er geen misverstand kan bestaan over de rol die Ghana in de Kongolese crisis heeft gespeeld". In een telegram aan Kasavoeboe zegt NKroema, een in Accra ontvangen boodschap van „een of andere particulier, een zekere Justin Bom boko, die zichzelf minister van Buitenland se Zaken noemt", niet als officieel te kun nen beschouwen. Slechts documenten van „de wettige regering" van Kongo kunnen als officieel worden behandeld. (Ghana erkent slechts het bewind van Loemoem ba). Ze wilden een schip bouwen om naar Spanje en Engeland te gaan Twee broertjes van een gezin in Huizen (N.H.) van 13 en 14 jaar, die zaterdag van huis waren weggelopen, zijn aangetroffen op het fabrieksterrein van een visconser- venfabriek in hun woonplaats. De jongens vertelden dat zij een schip wilden bouwen om naar Engeland en Spanje te varen. Om hun plannen beter te kunnen uitvoeren hadden zij op het fa brieksterrein in een grote kist hun bivak opgeslagen. Hier trof de politie onder meer een tekening aan van het schip, dat het tweetal wilde bouwen. In de omgeving van de fabriek gingen de broertjes 's nachts op roof uit. Uit een kinderwagenfabriek, een dekenfabriek en bij twee vishandelaren roofden zij dekens, kussens, flesjes cola, sigaretten, etens waren, geld, een braadpan, een petroleum stel en nog enkele andere voorwerpen, die zij meenden nodig te hebben voor hun avontuurlijke reis. WASHINGTON (UPI) Het Opperste Gerechtshof te Washington heeft geweigerd een aanvraag van een lid van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden om een paspoort voor Peking-China in behandeling te nemen. De afgevaardigde, Charles O. Porter, had reeds maanden geleden een aanvraag ingediend, omdat hij een studie reis naar communistisch China wilde on dernemen om daar handelsmogelijkheden te onderzoeken. Het ministerie van Bui tenlandse Zaken had de aanvraag ter zijde gelegd, omdat, naar het meedeelde, een dergelijke reis van een lid van het Ameri kaanse Congres de indruk zou wekken, dat er in Amerika's politiek ten aanzien van Peking-China een fundamentele wijziging was gekomen. Het Opperste Gerechtshof heeft zich daar thans bij aangesloten.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1