LOONOVERLEG IS NOG NIET AFGESLOTEN AGENDA ONZ£ WOiNStm-T/P Eervol ontslag directeur-faunabeheer was mogelijke oplossing van conflict en NAAIMACHINES Onbestendig weer houdt aan Kreymborg bondig 5 Zwarte Kippen bewaren... 2,46 BESPAREN Forse aanvoer van oude - en zeer goedkope - Duitse televisietoestellen Kleuter in Woerden vermist Minister akkoord met verhoogde boterprijs Soekarno schaft lokale wetgevende raden af ENGEL Noorse tanker in nood op de noordzee HAUTE COIFFURE Buitengewone vergadering K.N.V.T.O Prof. dr. De Jong adviseur defensie-voorlichting Machinist getroffen door deksel van compressor Orthodoxen en protestanten kwamen elkaar nader Haarlem V eisend J muiden Beverwijk Weer jaar geëist wegens poging tot doodslag Kleuterpantalon Persoonlijke verhoudingen vormen achtergrond van onverkwikkelijke gang van zaken Persoonlijk advies Geen gunst, maar recht Vooral in Limburg -iSDAG 11 OKTOBER 1960 Op een buitengewone algemene ledenvergadering van de Koninklijke Nederlandse -ereniging van Transport Ondernemingen, welke vandaag in Amsterdam werd ge- ïouden, is de voorzitter van deze vereniging, mr. D. van Setten, ingegaan op de conse quenties die de nieuwe loonpolitiek voor het beroepsvervoer in de naaste toekomst zal hebben. De erkenning van de belangrijke bijdrage, die het vervoer als zodanig aan ons economische bestel levert, moet tot het inzicht leiden, dat om redenen van algemeen belang een stagnatie in dit vervoer zoveel mogelijk voorkomen dient te worden, dus ook een eventuele stagnatie als gevolg van het achterblijven van de 'onen, aldus spreker. In zulke gevallen evenwel, waar een loonsverbetering vergelijk baar wordt met een externe kostenstijging zullen de betrokken ministeries open moeten staan voor overleg over enige prijsverhoging. Mr. Van Setten bracht de gang van za ken in het begin van dit jaar in herinne- ing, toen looneisen moeilijkheden in het xutobusbedrijf veroorzaakten. Op 30 ja nuari kwam toen het compromis tot stand dat de ploegentoeslag als kostenfactor verd aanvaard. „Een vervolg van het oen voorlopig afgesloten overleg zal stel- 'ig niet meer kunnen uitblijven. Veel meer dan een tijdelijke oplossing voor dat mo ment heeft het compromis in feite immers niet gebracht Evenals de regering heeft te K.N.V.T.O. haar principiële standpunt echter niet losgelaten en zich alle rech- en voorbehouden om te gelegener tijd op 'net vraagstuk terug te komen," aldus de voorzitter. Ten slotte ging de voorzitter nog in op een kwestie die voor het gehele wegver voer van grote betekenis is, namelijk de werktijdverkorting. In dit verband wees mr. Van Setten op de herziening van het rijtijdenbesluit waarbij reeds een begin met arbeidstijdverkorting wordt gemaakt. Verder kan men volgens hem op het ogen blik niet gaan omdat de bedrijven dan meer personeel nodig zouden hebben om hun diensten te kunnen blijven uitoefenen, "^och zal men in de toekomst naar ver dere arbeidstijdverkorting moeten streven •vil men ten aanzien van andere bedrijfs- 'akken, wat de arbeidsvoorwaarden aan gaat, niet in een al te ongunstige positie komen te verkeren. Het algemeen bestuur van de K.N.V.T.O. heeft reeds enige tijd geleden besloten de kwestie van de werk tijdverkorting te doen bestuderen en het rapport van het secretariaat en de tarie- vencommissie zal binnenkort gereed zijn. De heer J. J. Jurrissen, directeur der Noord-Zuid-Hollandsche Vervoer Mij. n.v. sprak over het wegvervoer in de provin cie Noordholland. Een uiterst pijnlijk on derwerp noemde hij de oeververbindingen van het Noordzeekanaal. De Velsertunnel is uiteraard door het beroepsvervoer met gejuich begroet, omdat daardoor het lan ge wachten bij de ponten kon vervallen, het verkeer vlotter kon worden verwerkt en kostenbesparingen werden verkregen. Spreker wees er echter op, dat er nog meer tunnels moeten volgen, waarmee naar zijn mening reeds te lang gewacht is. Een strijd, welke zich ook in Noordhol land heeft voorgedaan en zich nog wel eens voordoet, gaat over de „uitrusting van de weg". De heer Jurrissen kan zich voorstellen, dat de wegbeheerder met het oog op een veilig verkeer, althans op drukke wegen, „halterende" bussen ontoe laatbaar acht. De wegbeheerder zal dan echter ook moeten zorgdragen voor uit wijkplaatsen zodat de reizigers veilig kun nen in- of uitstappen. De aan zulke uit wijkplaatsen verbonden kosten behoren niet op de vervoersonderneming te wor den afgewenteld. De recente statistische gegevens om trent de toeneming van het verkeer doen de heer Jurrissen „de schrik om het hart slaan". Tussen vreemdelingenverkeer en verkeer en vervoer bestaat een nauwe re latie. Er is voor de zich snel en steeds uitbreidende Nederlandse bevolking zo langzamerhand een gebrek aan recreatie gebied. De heer Jurrissen vroeg zich af of het niet tijd wordt het bezoek aan be paalde gebieden van ons land door bui tenlanders minder te stimuleren. Advertentie Met de zo nu en dan opduikende stem men om in de grote steden bepaalde stra ten voor het verkeer af te sluiten om het publiek in de gelegenheid te stellen rustig te winkelen, was de heer Jurrissen het niet oneens. Hij zou echter een uitzonde ring willen maken voor het openbaar ver voer. „Het niet toelaten van het openbaar vervoer betekent beslist een nadeel voor de reizigers, voor de winkelbedrijven en dus ook voor ons" zei hij. De vice-voorzitter van de K.N.V.T.O., ir. H. Vis weidde uitvoerig uit over ver schillende internationale facetten van het wegvervoer, waarbij echter weinig nieu we gezichtspunten naar voren werden ge bracht. De minister van Defensie ir. S. H. Visser heeft tot adviseur voor public relations bij zijn departement benoemd prof. dr. J. J. de Jong, oud-hoogleraar in de politocologie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. De nieuwbenoemde heeft zaterdag zijn functie aanvaard. Het bericht in ons blad van gisteren over een ongeluk aan boord van het Ne derlandse schip „Thulin", dat wij van een Amerikaans persbureau ontvingen, blijkt niet geheel juist te zijn geweest Het be treft een zoon van ds. J. Hettinga te Har- lingen. de 28-jarige Jan J. Hettinga, twee de machinist aan boord van de ertsboot „D. G. Thulin" van de Nederlandse Erts- tankermaatschappij Vinke te Rotterdam. Hij is tengevolge van een ongeval in de haven van Philadelphia om het leven ge komen. Tijdens werkzaamheden in de ma chinekamer schoot het deksel van een com pressor los en trof hem aan het hoofd. Zwaar gewond werd hij naar een zieken huis overgebracht, waar hij enige uren later overleed. De heer Hettinga was ge huwd. Omdat men hem aan boord niet kon missen, werd zijn verlof telkens uitgesteld en daarom had hij toestemming zijn vrouw aan boord te nemen. Mevrouw Hettinga is per vliegtuig naar Groningen, waar zij woont, teruggekeerd. Het stoffelijk over schot van haar man is per vliegtuig naar Nederland overgebracht. Nyborg heeft orthodoxen en protestan ten nader tot elkaar gebracht, meent de hervormde synode1 secretaris Dr. E. Em- men. In een korte nabeschouwing op de afgesloten Europese kerkenconferentie in Nyborg verklaarde hij: In de toekomst zal het gaan om een wezenlijke ontmoeting tussen de kerken van de reformatie en de Oosterse orthodoxie. Wij hebben de ortho doxie hier op een heel nieuwe wijze leren kennen. In Nyborg is duidelijk uitgesproken dat de orthodoxe kerk zich ook verantwoor delijk weet voor de protestanten. Van or thodoxe zijde aanvaardt men en gevoelt men een zorg voor elkaar. Wij zullen moe ten afwachten in hoeverre deze op de con ferentie voorgedragen mening gedeeld wordt door de hele orthodoxe wereld, maar zeker is dat hier een grote verandering plaats heeft. Ik durf dit bijna een revolu tionaire theologie noemen, aldus dr. Em- men. Concertgebouw: Vandaag 20 uur: „Door Zang Vriendschap" met „Samson" van Handel. Woensdag 20 uur: concert pianist Jan Smeterlin. Stadsschouwburg: Vandaag 20 uur: Ne derlandse Comedie met- „Rhinoceros". BIOSCOOP Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur: „Waarover men niet spreekt", 18 jaar. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur, echter vandaag 20 uur: „De verloren zoon". 14 jaar. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur: „Fotomodellen en chantage", 18 jaar. Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur: „Tussen sex en misdaad", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „Les diaboliques", 18 jaar. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur: „De zaak M.P.", alle leeftijden. Roxy Theater: Dagelijks (behalve don derdagavond) 14.30, 19 en 21.15 uur: „Met de moed der wanhoop". 18 jaar. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 uur: „Wilde aardbeien", 18 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en donderdag 20 uur: „Anna Karenina", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 16 oktober expositie van grafiek en tekeningen van Willem Nijs. Dagelijks 1012,30 en 13.2017 uur, zondags 14 17 uur. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 november expositie van tekeningen en aquarellen van Poppe Damave. Dage lijks 10—22 uur. Vleeshal: Tot 18 oktober expositie „Open oog voor de natuur" met werken van Jan Voerman. Dagelijks 14—17 en 20—22 uur, zondags 1317 uur. Vishal: Tot 31 oktober natuurexpositie (zie Vleeshal). DIVERSEN Minerva Theater: Woensdag 14 uur Ma rionettentheater Bert Brugman met „Tom Poes en Ollie Bommel", 20.15 uur: „La Traviata". DINSDAG 11 OKTOBER Thalia, 20 uur: „Zware jongens, licht' meisjes". WOENSDAG 12 OKTOBER Thalia?, 20 uur: „Zware jongens, lichte meisjes". Rex, 20 uur: „La dolve vita". DINSDAG 11 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Striptease en gangsters". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Een ge tuige moet verdwijnen". W.B. Theater: Geen voorstelling. WOENDAG 12 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Striptease en gangsters". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Een ge tuige moet verdwijnen". De procureur-generaal bij het gerechts hof in Amsterdam heeft tegen de 23-jarige Amsterdamse stratenmaker W. G. van D. wegens poging tot doodslag op zijn gewe zen meisje bevestiging geëist van het door de rechtbank uitgesproken vonnis: een jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. In de nacht van 25 januari van dit jaar had Van D. zijn 20-jarige gewezen meisje in de Tuinstraat in Amsterdam tegen de grond gegooid en haar zo lang de keel dichtgeknepen dat ze enige tijd buiten be wustzijn was geweest. Omstanders hadden de jongeman, die onder invloed van sterke drank verkeerde, van het meisje wegge trokken. Arrest op 24 oktober. Advertentie Alleen geldig woensdag 12 okt. a.s. Model Kid, met splltjes in zoom. IJzersterke, heerlijk warme melton in fantasiedessins. 3 jaar nü 4»^ kl.st.p. m. GROTE MARKT 1-7 HAARLEM (Van onze Haagse redacteur) De zaak van de op grond van een weinig gebruikt artikel van het rijks ambtenarenreglement met ingang van 1 januari 1961 eervol ontslagen directeur van de dienst faunabeheer van het mi nisterie van Landbouw en Visserij, de heer W. J. Schuitemaker, kan alleen door een initiatief uit de Tweede Kamer op nieuw aan de orde worden gesteld. Het is echter de vraag of de betrokkene daarmee een dienst wordt bewezen. Hij heeft zich immers bij het eervol ontslag neergelegd en kan zich, nu in duidelijke termen in het openbaar is meegedeeld dat er geen sprake van is van ongeschikt heid, wanbeheer dan wel frauduleuze handelingen, van een zware last bevrijd voelen. Dit neemt niet weg dat er, men selijk gesproken, wel een onbevredigen de kant aan de afloop van dit conflict zit. Het is voor velen een moeilijk te aan vaarden feit, dat tenslotte ten gevolge van lasterlijk gebleken aantijgingen een hoofdambtenaar het veld moet ruimen, hoewel tal van tot oordelen bevoegde oersonen eenstemmig zijn in hun lof v-oor zijn werk. Wanneer men dieper op de zaak ingaat, is dat niet zo vreemd als het op het eer ste gezicht lijkt, want de beschuldigingen die tegen de directeur van het faunabeheer werden ingebracht, gaven aanleiding tot onderzoekingen welke nu eenmaal wel min der juiste dingen aan het licht brachten, al was het maar omdat waar gehakt wordt spaanders vallen. Fouten die men om schreven heeft als „gebrek aan ambtelijke scholing", hetgeen een ruime interpretatie open laat. Er is ook een justitieel onderzoek ge weest dat eindigde met de constatering dat voor strafvervolging geen aanleiding bestond, maar dat er wellicht wel reden was tot disciplinaire maatregelen. Zwart op wit lijkt ook die conclusie ernstiger dan zij is: bij goede onderlinge verhou dingen zou er langs de weg van minne lijk overleg zeker een oplossing gevonden zijn in een geschil dat in zijn oorsprong te herleiden is tot de onbekendheid met de ambtelijke sfeer van een uit het be drijfsleven komende harde en voor zijn omgeving misschien ook wel eens lastige werker. De hoogste chef van de directeur van het faunabeheer, de tegenwoordige minis ter van Landbouw en Visserij, had bij zijn beslissing evenwel te maken met een al scheef gegroeide situatie. En om zijn be slissing zo objectief mogelijk te doen zijn, liet hij zich voorlichten door een com missie van drie vooraanstaande Nederlan ders, waarvan de onkreukbaarheid boven elke twijfel verheven is. Het rapport dat zij uitbrachten was dan ook geen „geheim" rapport, maar een intern advies aan de minister. Het was voor hem alleen be stemd en het kon dus geen onderwerp van discussie tussen voor- en tegenstanders vor men. Het geeft immers een overzicht van de voor en tegen de heer Schuitemaker in het geding gebrachte waardering. Bij de samenstelling van het rapport heeft de directeur faunabeheer uiteraard wel zijn zienswijze naar voren kunnen brengen. De heer Schuitemaker kan zich over het rapport trouwens moeilijk beklagen, want het laat hem alle recht wedervaren. Zijn verdiensten worden er ruimschoots in er kend. Deze commissie-Langemeijer komt echter tot de slotsom dat de heer Schuitemaker, na alles wat er om zijn zaak te doen is geweest en gezien alle onmogelijk geworden persoonlijke verhou dingen in zijn dienst niet als directeur van het faunabeheer kan worden gehand haafd. Daarop heeft men een manier gezocht om het dienstverband met de heer Schui- maker op de zachtzinnigste wijze te be ëindigen. Men heeft daarom het artikel 99 met voorkennis van de betrokkene ge kozen omdat dit, anders dan het vooraf gaande artikel, de ongeschiktheid als ont slagreden uitdrukkelijk uitsluit en de bes te materiële regeling mogelijk maakt. Een regeling welke bovendien niet het karakter van een gunst, maar van een recht draagt, waardoor dus ook de gedachte dat aan de aldus ontslagene een soort zwijggeld wordt uitbetaald wordt uitgesloten. Het artikel 99 is voor dit soort geval len, waarin de onverenigbaarheid van de mentaliteiten van 2 hooggeplaatste func tionarissen een rol speelt, geschreven en ook in het verleden wel toegepast. Het is niet in de eerste plaats bedoeld om lieden met minder wenselijk geachte politieke op vattingen te kunnen ontslaan, al kan het ook in die gevallen dienst bewijzen. De vraag blijft of men er goed aan doet deze zaak opnieuw op te rakelen en in de openbaarheid te brengen. Men dient zich er rekenschap van te geven, dat het hier om zeer persoonlijke verhoudingen gaat. Men kan het betreuren en terecht dat venijnig geroddel en 'n weinig scrupu leuze perscampagne toch nog tot resultaat hebben gehad dat de heer Schuitemaker moet verdwijnen. Daar staat tegenover dat elke arbeids verhouding door dergelijke oorzaken van buiten af kan mislukken en dat dat risi co groter is naarmate de betrokken func tionarissen hoger geplaatst zijn. En wat dat betreft is de overheidsdienaar toch met aanzienlijk meer waarborgen omringd dan de werknemer in het bedrijfsleven, waar dei'gelijke conflicten meestal met de geruis loze verdwijning van het slchtoffer eindi gen. Het is denkbaar dat het rapport van de commissie-Langmeyer eventueel vertrou welijk ter kennis van de Kamer wordt gebracht. Veel kans daarop is er niet want het kamerlid Borst (CPN) heeft al eens vragen in die richting gesteld, welke dooi de minister toen ontkennend zijn beant woord. Een dergelijke situatie heeft zich onlangs eveneens voorgedaan in de zaak van majoor Koopmann, waarbij staatsse cretaris Calmeyer weigerde een intern advies aan de chef van de generale staf openbaar te maken. Dat is ook logisch: dergelijke rapporten dienen uitsluitend om de besluitvorming door de verantwoorde lijke gezagsdrager mogelijk te maken na dat de discussie al heeft plaats gehad. Over de Nederlands-Duitse grens, speciaal die van Limburg, is de laatste weken een grote aanvoer naar ons land van Duitse televisie-toestellen. Het betreft apparaten met beperkte ontvangstcapaciteit, de zo genaamde streekontvangers, die bij Duit se televisiehandelaren in de laatste jaren werden ingeruild voor nieuwe en betere apparaten. In Duitsland bestaat het voor schrift, dat deze bij de handel ingeruilde toestellen, niet opnieuw in het binnenland mogen worden afgezet. Het is duidelijk, dat de aankondiging van het besluit dei- Bondsregering om begin 1961 een tweede televisie-programma te openen, het inruil- aanbod van verouderde toestellen heeft vergroot. De Duitser zal in de toekomst of een apparaat willen hebben waarin een U.H.F.-eenheid kan worden bijgezet ter verruiming van het aantal ontvangsten, of een toestel dat direct reeds op de ont vangst van beide Duitse televisie-stations welke vanaf 1961 zullen uitzenden wordt ingesteld. De Duitse handelaren zijn grif ingegaan op de vraag van Nederlandse opkopers en particulieren om de inruiltoestellen waar aan de Duitsers toch niets meer hadden van de hand te doen. Deze toestellen zijn de laatste weken dan ook bij honderden aan Nederlanders verkocht. Op de vaak slechts voor enkele tientjes opgekochte Duitse toestellen wordt aan de grens 42 percent aan invoerrechten en weeldebelas ting geheven, maar dan nóg kunnen op kopers aan deze toestellen in Nederland een aardige cent verdienen boven de ge middelde 100 gulden inkoop. Particulieren, die de toestellen recht streeks in Duitsland kopen kunnen al voor minder dan 100 gulden een dragelijk toe stel in bezit krijgen. Deze inruiltoestellen, bieden namelijk evenveel ontvangstmoge lijkheden als de nieuwe toestellen in Nederland: want behalve in Limburg en een deel van Brabant kan men verder in ons land alleen Hilversum ontvangen. Echter wat Limburg betreft: daar is de belangstelling voor deze goedkope appa raten uiteraard heel groot, want daar kan men met zo'n toestel Duitsland en België ontvangen indien voorzieningen worden getroffen, die de ontvangst van de tweede Duitse zender mogelijk maken. De douane is zo voorzichtig geweest bij Nederlandse Televisiehandelaren naar de waarde van deze inruilapparaten te in formeren. De grenscontrole beschikt nu over een hanteerbare prijslijst der aange boden toestellen waarvan de waarde nu vaak, mede aan de hand van Duitse grensformulieren, zeer nauwkeurig kan worden getaxeerd. De vraag rijst of deze koopjes voor velen niet spoedig tot een grote teleurstelling zullen leiden; en ook in hoeverre de Nederlandse televisiehandel bij deze ongeregelde grenshandel werkeloos zal blijven toezien. Sinds maandagmorgen half twaalf wordt in Woerden de vijfjarige Johannes Willi- brordus van Oosten vermist. De jongen was uit de kleuterschool thuis gekomen en daarna nog even naar buiten gegaan om te spelen. Sindsdien is het kind niet meer gezien. De politie, die in de eerste plaats aan de mogelijkheid van verdrinking denkt, heeft de hele middag en avond met hulp van de brandweer in de grachten rondom het waterrijke Woerden gedregd De minister van Landbouw en Visserij heeft de groothandelsprijs voor koelhuis- boter uit de regeringsopslag van het voed- selvoorzienings in- en verkoopbureau vast gesteld op 2,59 per kg, vermeerderd met de toeslag van 0,64 op boter in kleinver- pakking voor binnenlandse afzet. (Bij het ompakken in wikkels ontvangen de groot handelaren het toeslagbedrag van f 0,64 terug). Deze koelhuisboter, die na een pro ces van ontdooien, ompakken en distri bueren tegen het einde van deze week be schikbaar komt, zal verkrijgbaar zijn tegen een prijs van 0,76 tot f 0,78 per half pondspakje. Het ligt voorshands niet in de bedoeling wijzigingen in deze prijs te brengen. Minister Marijnen heeft zich met deze prijs aangesloten bij het compromisvoor stel van het Produktschap voor Zuivel, dat zaterdag ter openbare bestuursvergadering tot stand kwam. Deze overeenstemming geldt ook voor de prijs van verse boter, die (na de verlaging door het Produktschap van de toeslag voor de consument van 0.80 tot 0,64 per kg) verkrijgbaar zal zijn tegen 0,84 tot 0,86 per pakje. DJAKARTA, (UPI) De Indonesische regering heeft de laatste nog overgeble ven wetgevende raden in provincies en districten opgeheven. Prresident Soekarno zelf zal, bij monde van zijn minister van Binnenlandse Zaken nieuwe wetgevende raden voor de twintig provincies en 256 districten die hierin zijn gelegen, benoe men. Op tleze wijze heeft het staatshoofd zijn persoonlijk toezicht over het regiona le bestuur van het land verbeterd. Door deze nieuwe regeling zullen nu nog alleen dorpshoofden door de bevolking zelf wor den gekozen. De nieuwe maatregel, zo staat in het de creet, is er op gericht het regionale be stuur in overeenstemming te brengen met Indonesië's geleide democratie. De president heeft voorts bepaald, dat de oppositiepartijen niet in de toekomstige raden vertegenwoordigd zullen zijn. Dit heeft betrekking op de Masjoemi en de socialistische P.S.I.-partij. MEDAN, (UPI) Achttien roomskatho- lieke onderwijzers op verschillende open bare en particuliere scholen in Noord- Sumatra hebben opdracht gekregen voor lopig slechts godsdienstonderwijs op hun scholen te geven. De achttien leraren zijn Nederlandse onderdanen. TOKIO (UPI) Generaal Abdoel Haris Nasoetion, die in Japan heeft onderhandeld over wapenaankopen, zei gisteren te Tokio dat Indonesië niets te ontkennen heeft, doch op alles te reageren dit naar aan leiding van de verklaring welke de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. Ah. Luns vorige week dinsdag in de UNO-assemblee heeft afgelegd. „De Nederlanders zijn het geschil over Nieuw Guinea begonnen door het vliegdekschip Karei Doorman en soldaten te sturen, met het doel Indonesiërs van hun grondgebied te verjagen," aldus de generaal. Nasoetion. die behalve stafchef van het leger, ook minister voor de Veiligheid is, heeft als gast van de Japanse regering vier dagen in Japan vertoefd en is ook door keizer Hirohito ontvangen. Hij heeft toe gegeven dat de mogelijkheid van Japanse wapenleveranties aan Indonesië bestaat en ook is het niet uitgesloten dat Indonesische officieren in Japan een aanvullende mili taire scholing zullen krijgen. N - T >1 Huishoudschool in Hollandia. Half maart van het volgend jaar zal in Hol landia een moderne huishoudschool voor Nederlands sprekende meisjes gereed zijn. Er is plaats voor 40 leerlingen. Uit Eilandsraad. Het bestuurscollege van Curasao heeft de heer Rosario, die de partij Unpoco in de Eilandsraad vertegen woordigt en tevens hoofdcommies is bij de dienst van Sociale Zaken, benoemd tot rekenplichtig ambtenaar. Volgens de Eilandsregeling mag een rekenplichtig ambtenaar geen lid zijn van de Eilands raad. Minister naar Israel. De regering van Israel heeft de Nederlandse minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, een uitnodiging doen toe komen om zich in Israel op de hoogte te komen stellen van de woningbouw, de op bouw en de volkshuisvesting van dit land. Minister Van Aartsen zal binnenkort aan deze uitnodiging gevolg geven. Hij zal een paar weken in Israel blijven. Van P.T.T. naar Heineken. Met in gang van 1 november zal als hoofd public relations bij Heineken's brouwerijen Ne derland n.v. in dienst treden mr. C. H. W. d'Artiilac Brill, voordien hoofd van de Pers- .-n Publiciteitsdienst der P.T.T. Dr. Van Raai hoogleraar. Dr. J. van Baal, de voormalige gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, die is be noemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit in Utrecht om onder wijs te geven in de godsdienstsociologie en -ethnologie, zal maandag zijn ambt aan vaarden. Verpleeginrichtingen. De minister van Sociale Zaken, mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, heeft in Koudekerke op Walcheren twee inrichtingen voor de verpleging van lang durige zieken geopend. In een toespraak zei de minister, dat er in ons land grote behoefte bestaat aan inrichtingen voor geestelijk gestoorden. Verzoeken tot op richting van dergelijke inrichtingen zou hij met spoed op de meest welwillende wijze behandelen, zei hij. Burgemeesters. Er zijn nieuwe burge meesters benoemd voor de gemeenten Hoedekenskerke, Ulrum en Graauw en Langendam. In Graauw en Langendam zal met. ingang van 16 oktober de tegenwoor dige gemeentesecretaris van die gemeente, de heer F. J. de Nijs, het ambt van bur gemeester gaan vervullen. In Hoedekens kerke is mr. M. Somers uit Groede met in gang van 1 november tot burgemeester be noemd. Met ingang van dezelfde datum krijgt. Ulrum in de heer R. Faber uit Assen een nieuwe burgemeester. Op zijn verzoek is wegens persoonlijke omstandigheden met onmiddellijke ingang ontslag verleend aan mr. K. Hoekzema als burgemeester van Oostburg. Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTRAAT 181 TEL. 14444 Wijsmuller snelt te hulp De sleepboten „Simson" en „Stentor" van n.v. Bureau Wijsmuller zijn maandag avond uit IJmuiden vertrokken om hulp te bieden aan de Noorse tanker „Polar Tank", die op 185 mijl ten noorden van'IJmuiden met zware machineaverij ronddreef. De tanker, die 12651 ton meet, vroeg om zeven uur 's avonds hulp aan en kwam met bu reau Wijsmuller tot overeenstemming op basis van Lloyds open form, no cure, no pay. De „Polar Tank" is eigendom van de rederij Melsom en Melsom in Nanset. Het vroeg sleepboothulp aan omdat het slecht weer verwachtte. Inderdaad verslechterde het weer gedurende de afgelopen nacht, de windkracht nam toe tot zeven. De „Simson" en „Stentor" hoopten in de loop van deze ochtend vast te kunnen ma ken. De tanker, die op weg was naar Amsterdam, zal naar deze haven worden gesleept. Advertentie MOLENDIJK - Dameskapper PARFUMERIE - SALON DE BEAUTé Santpoorterplein 1 - Haarlem - Telef. 60643 Bus 3-4 Het K.N.M.I. deelt mee: Een lagedrukgebied, dat gisteren boven het zuidelijk deel van de Noordzee lag, heeft zich het afgelopen etmaal oók over Zuid-Scandinavië uitgebreid. Aan de west flank van het lagedrukgebied komen har de tot stormachtige noordwestelijke win den voor, die onstabiele polaire lucht naar West-Europa voeren. Vooral in het zuid westen van ons land kwamen dientenge volge talrijke buien voor. In Zierikzee viel de laatste 24 uur 41, in Woensdrecht 38 en in Vlissingen 29 mm regen. Een zeer om vangrijk neerslaggebied bevindt zich ook boven Zweden en Finland. Op het oostelijk deel van de oceaan strekt zich een rug van hoge druk uit van IJsland tot voor de Por tugese kust. Deze rug breidt zich langzaam over de Britse eilanden uit. In onze omgeving zal het weer echter nog door het lagedrukgebied boven Zuid- Scandinavië worden beheerst. Het blijft daarom onbestendig. WEEKRAPPOKTEN Maximum -temperaturen Duiten- en Dinnenlana van gisteren. Neerslag laatste 24 uur Woensdag 12 oktober Zon op 6.59 uur, onder 17.53 uur. Maan op 23.11 uur, onder 14.06 uur. Maanstanden 12 okt. 18.26 uur laatste kwartier. 20 okt. 13.03 uur nieuwe maan. 27 okt. 8.34 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 11 oktober Hoog water 7.33 en 19.48 uur. Laag water 3.05 en 15.21 uur. Woensdag 12 oktober Hoog water 8.16 en 20.38 uur. Laag water 3.42 en 15.55 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemourg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Mallorca Lissabon regenbui regenbui regenbui half bew. regenbui regen half bew. regenbui regen motregen regen mist regenbui onbewolkt regenbui regen regen half bew. zwaar oew regen licht bew. geheel bew. geheel bew onbewolkt zwaar bew. regenbui onbewolkt zwaar bew geheel bew onbewolkt half bew. half bew. geheel bew geheel bew 00 c 5 5" u nw wnw wnw wzw w wzw w wzw zo z nnw wzw nnw nw nw wnw w wnw wnw e. E S 13 15 13 13 14 12 12 11 9 13 9 12 10 11 14 11 9 14 15 windst. 15 21 15 13 11 13 13 17 18 15 26 22 20 windst. n 21 n zw zw zw zw zw n w w ozo zw no 5 "E V c ës ïi 12 28 2 8 2 8 10 7 12 19 5 3 0,3 8 17 5 1 26 11 0 0,2 1 0 1 5 0 4 0,4 0 18 21 0 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2