Kroesjtsjev in januari weer naar New York? Apartheid, Tibet en Hongarije op de UNO-agenda geplaatst BONN IS VERGULD MET NEHROE'S BEZOEK HENSEN WERELDNIEUWS Deining over reclame van Vrij Europa in het televisie-vraaggesprek Internationale toestand is veel gevaarlijker geworden Vragen in Dusseldorp over de scheepsbrand Hammarskjoeld kandidaat voor de Nobelprijs Men leidt er welwillendheid uit af raatótoel DINSDAG 11 OKTOBER 1960 3 Resolutie in Nyborg: EEN NIEUW GELUID! EEN NIEUW GENOT! Arrestatie na ontvoering van Australische jongen Rede van Kroesjtsjev vandaag tegemoet gezien Proces Eichmann niet vóór maart volgend jaar Premier Debré prijst de Nederlandse troepen de ONDERGOED natuurlijk PAARLAARSTEEG NEW YORK (Reutre/AFP) Tijdens een receptie van de Cubaanse minister van Buitenlandse Zaken te New York heeft premier Kroesjtsjev verklaard in januari naar New York te zullen terugkomen, als de Assemblee dan nog in zitting bijeen is. Ook zei Kroesjtsjev een bezoek aan Cuba te zullen brengen Hij zei echter niet wan neer. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft de verklaring van de Russische premier, dat de Verenigde Sta ten aan de vooravond van Kroesjtsjevs ver trek naar New York een U-2-vliegtuig bo ven de Sovjet-Unie hadden willen laten vliegen, maar onder bedreiging van dit voornemen afzagen, tegengesproken. Een Amerikaanse woordvoerder zei, dat de Verenigde Staten geen plannen hadden of hebben voor een nieuwe U-2 vlucht boven de Sovjet-Unie. Onsportief Velen, die zondagavond gekeken hebben naar het televisievraaggesprek van Kroesj tsjev, zo meldt onze correspondent, hebben zich verwonderd of geërgerd over de reclame van radio „Vrij Europa die in de pauzes van het inter view vertoond werd. Deze radio is een particuliere onderneming, die 't communis me achter het ijzeren gordijn bestrijdt. Men kan zeggen dat dit aantoont dat Amerika een vrij land is, en dat iedere mening gehoord mag worden, maar indien men een spreker, zoals met Kroesjtsjev het geval was, niet tevoren laat weten wat er in de pauzes gebeurt, maakt men toch misbruik van die vrijheid. Vele Amerika nen hebben geprotesteerd tegen het feit dat men Kroesjtsjev de kans gaf op het scherm te verschijnen, maar velen heb ben ook hun verontwaardiging uitgespro ken over onsportieve reclame. Het had niet veel gescheeld of Kroesjtsjev was verontwaardigd weggelopen. „Vuile methoden" MOSKOU (UPI) Radio Moskou heeft de Amerikaanse televisiemaatschappij die Op de slotvergadering van de conferen tie van Europese kerken in Nyborg (Dene marken), is een resolutie aangenomen, waarin wordt gezegd dat de internationale toestand nu veel gevaarlijker is dan een jaar geleden. De. kerken moeten elke po ging om tot algemene ontwapening onder doeltreffend toezicht te komen, steunen, aldus de resolutie. De conferentie wordt bijgewoond door 180 vertegenwoordigers van protestantse kerken uit Oost- en West-Europa, de Sov jet-Unie inbegrepen. De r. k.-kerk nam er niet aan deel. Tijdens de vijf dagen durende conferen tie speelde zich achter de schermen een strijd af over een door de Sovjets geïn spireerd denkbeeld dat de conferentie zich met een verzoek over afschaffing van de atoombom tot de algemene vergade ring der Verenigde Naties zou wenden. Het voorstel werd ingediend door de ortho doxe bisschop Johan von Wendland, die zijn hoofdkwartier in Oost-Berlijn heeft. De bisschop nam als officiële vertegen woordiger van de patriarch van Moskou deel aan de conferentie. De tegenstanders van zijn voorstel stonden onder leiding van de Nederlandse secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. Vis ser 't Hooft. Het debat vond achter gesloten deuren plaats. Verscheidene geestelijken uit lan den ten westen van het ijzeren gordijn vormden een soort neutrale derde macht, maar tenslotte werd besloten een resolu tie over het afschaffen van de A-bom niet aan de plenaire vergadering voor te leg gen. De conferentie besloot geen nauwer con tact met de Wereldraad van Kerken aan te knopen, omdat men van gevoelen was dat de Nyborse conferentie in haar huidi ge vorm de kleine Europese kerken bete re mogelijkheden verschaft aan oecume nisch werk deel te nemen. De conferentie onthield zich er evenwel van een nieuwe permanente organisatie op te richten en beperkte zich tot het versterken der be staande commissies. DUSSELDORP (DPA) De fractie der christen-democraten in het parlement van de Westduitse deelstaat Noox-drijn-West- falen heeft de regering van deze staat ge ïnterpelleerd over de scheepsbrand bij Emmerik. De fractie wil weten wie toe stemming heeft verleend voor de afvaart van de veex-boot „Tina Scarlett" en welke veiligheidsmaatregelen hiervoor waren ge troffen. Er wordt voorts opheldering gevraagd over het feit, dat de eerste brandweex-boot pas twaalf uur na de aanvax-ing op de plaats van het ongeluk in actie kwam. De paxdementsleden vragen ook op welke wij ze de hulpverlening bij dergelijke onge lukken kan worden gecoöx-dineerd. Ook over de algemene veiligheidsmaatx-egelen voor de Rijn- en binnenvaart en de even tuele vei'betering ex-van worden vragen gesteld. het gesprek had georganiseerd, beschuldigd van „vuile methoden". „Het is typisch dat de maatschappij die het waagde Kx-oesjtsjev uit te nodigen voor de uitzending, onmiddellijk na afloop daar van een zogenaamde discussie ox-ganiseex-- de van joux-nalisten en radiocommentators, die met alle mogelijke middelen trachtten de sterke indruk die Kroesjtsjevs verkla ringen bij het Amerikaanse volk achterliet, te vex-minderen." Naar huis New Yox-k (UPI) Di-ie communistische leidex-s volgen het voorbeeld van px-emier Kx-oesjtsjev en hebben hun vertrek uitNew Yox-k aangekondigd. Gomoelka van Polen en Novotny van Tsjechoslowakije vertrek ken mox-gen en de Albaanse premier, Sje- hoe, gaat vandaag naar huis. KEULEN (DAP) Dag Hammarskjoeld, de seci-etax-is-genex-aal van de UNO, zal door het presidium van de Westduitse Europa-Union" worden voorgedragen voor de Nobelpx-ijs 1961 voor de vrede. Dr. H. C. Friedrich Carl Freihex-r von Oppenheim, px-esident van de „Europa-Union" heeft vex-klaard dat zijn organisatie de kandida tuur van Hammarskjoeld zal toezenden aan de commissie van het Noorse parle ment aie elk jaar de winnaar moet aan wijzen. Von Oppenheim meende dat er kenning van Hammarskjoelds grote vex-- diensten voor de vrede meer dan ooit no dig is, aangezien de secx-etaris-generaal de laatste tijd aan beschimping van commu nistische zijde heeft blootgestaan. Advertentie t smaakt fanta IN NEDERLAND GEBOTTELD MET TOESTEMMING VAN DE RECHTHEBBENDE OP DE GEDEPONEERDE HANDELSMERKEN "FANTA- EN "COCA-COLA" COLOMBO (Ceylon) (UPI) De Ceylo- nese politie heeft maandag Stephen Leslie Bradley in arrest gesteld, die gezocht werd in vex-band met de ontvoering en de moox-d op het achtjarige jongetje Graeme Thorne. Hij werd gearresteeerd aan boord van het schip Himalaya, dat de haven van Colom bo binnenliep, op weg naar Eux-opa. Bx-ad- ley, die met zijn vrouw en drie kinderen aan boord was, zal in Colombo worden vastgehouden, hangende de komst van Australische detectives. Een verdrag tus sen Ceylon en Australië voorziet in uit- levex-ing van mensen die van misdaad wor den verdacht. Het jongetje wex-d ontvoerd nadat zijn vader in een loterij honderdduizend Aus tralische ponden had gewonnen. De ont voerder vroeg een losprijs van 25.000 pond, dreigend dat hij de jongen voor de haaien zou werpen als hij het geld niet kreeg. Op 16 augustus werd het jongetje vijftien kilometer ten noorden van Sydney dood aangetroffen. (Van onze correspondent) NEW YORK De UNO-Assemblee heeft de kwestie van de apartheid in Zuid- Afrika, het Chinese optreden in Tibet als mede de toestand in Hongarije met een flinke meerderheid op de agenda ge plaatst. De tegenstanders van behandeling dezer kwesties betogen doorgaans, dat de UNO zich niet mag mengen in binnenland se aangelegenheden maar de meerderheid is van mening, dat hier de rechten van de mens in het geding zijn en dat de Assemblee zich wel degelijk met deze aangelegenheden moet bemoeien. Zonder debat werden het geschil tussen Oosten rijk en Italië over Zuid-Tirol en de Alge rijnse kwestie op de agenda geplaatst. Ook het door de Sovjet-Unie voorgestelde punt van bedreiging van de wereldvrede door agressieve daden van de Verenigde Staten tegen de Sovjet-Unie werd opgeno men. Verder werd met algemene stem men besloten in deze zitting het ontwa- peningsvraagstuk en een eventueel ver bod van proeven met kernwapens in be handeling te nemen. De ontwapenings commissie zal verslag uitbrengen aan de Assemblee, die ook het voorkomen van een grotere spreiding van kernwapens zal bespreken. In de loop van de dag hadden in het algemeen debat twee staten het woox-d ge voerd, die in hun deel van de wereld een extreme positie innemen, namelijk Gui nea, dat onder de Afx-ikaanse staten de extreem-linkse richting vertegenwoordigt, en Israel, dat, hoewel in het Nabije Oos ten gelegen, bijzonder veel gemeen heeft met de politieke opvattingen van de West- eux-opese staten. Sékoe Toeré, de president van de uiterst linkse republiek Guinea, diende een reso lutie in om vertegenwoordigers van de Loemoembagroep vooxdopig zitting te ge ven in de Assemblee, in afwachting van wat de geloofsbrievencommissie ten slot te zal beslissen. Er zijn te New Yox-k twee delegaties van Kongo-Leopoldstad aanwe zig en men treuzelt met het probleem, in afwachting van de verdere ontwikkeling in Kongo. Toeré bleek een trouw volge ling van Kroesjtsjev. Ook hij pleitte voor algemene ontwapening en onmiddellijke afschaffing van alle koloniale overheer sing. Golda Meir, Israels minister van Bui tenlandse Zaken verklaax-de dat premier Ben Goerion bereid is tot een i-egionale topconfex-entie met de Arabische leidex-s. Hij stelt daarvoor geen voorwaarden. Daar Nasser zich voor een ontmoeting tus sen Eisenhower en Kx-oesjtsjev verklaax-d heeft, behoort hij volgens Israels verte genwoordigster ook bex-eid te zijn tot een conferentie met Ben Goex-ion. Vanmiddag zou er meer leven in de brouwerij komen. Verwacht wex-d name lijk dat Kx-oesjtsjev zou spreken over een onderwex-p, dat hem meer dan iets andex-s ter harte schijnt te gaan: ontwapening. De Russen hebben voorgesteld de ontwa pening niet in de eerste commissie te be handelen, doch in de voltallige Assemblee. In feite maakt dit weinig verschil. Door gaans hebben dezelfde vertegenwoordigers zowel zitting in de assemblee als in de eex-ste commissie. Kx-oesjtsjev loopt ech ter met het plan rond om een speciale Assemblee na kerstmis in Europa bijeen te x-oepen om alleen over ontwapening te spreken. Het werd mogelijk geacht dat hij dit plan officieel aan de orde zou stel len. Stopzetting van de kex-npx-oeven is een probleem, dat nauw vex-want is met ont wapening. In de binnenlandse politiek van de Vei-enigde Staten begint deze kwestie actueel te worden. McCone, de voorzitter van de Commissie voor kernenergie wenst binnenkort de onderaardse explosies te hex-vatten. Officieel teneinde te onderzoe ken hoe men dex-gelijke explosies kan re- gistx-eren en contx-oleren. Een dergelijke hei-vatting zou echter een mislukking van de toch al moeilijke onderhandelingen te Genève ten gevolge kunnen hebben. Men vraagt zich af, of de huidige regex-ing op het einde van Eisenhowers ambtstermijn de vex-antwoordelijkheid voor zulk een be slissing mag nemen. De Democratische px-esidentskandidaat Kennedy heeft zich uitgesproken tegen hervatting van de on- dex-grondse px-oeven. Hij wenst zo spoedig mogelijk te probex-en of men door serieuze onderhandelingen niet met de Russen tot een akkoox-d kan komen. Ook dit aspect van de ontwapening zou Kroesjtsjev in het midden kunnen bx-engen. Nieuw-Guinea (Reutex-) De leider van de delegatie der Maleise fedex-atie, Dato Nik Ahmed Kamil, vex-klaai'de, dat in „West-Ix-ian" (Nederlands Nieuw-Guinea) nog steeds een „rudimentaire vox-m van kolonialis me" bestaat. „Wij geloven dat zolang de toestand niet wordt gecorrigeex-d, het zaad van onenigheid en spanning zal blijven be staan. „Wij moeten niet toestaan dat deze situatie uitgroeit tot een internationaal conflict. Onze politiek jegens de kwestie West-Irian houdt in dat er door alle be trokken pax-tijen een vriendschappelijke oplossing moet worden gezocht." (Van onze correspondent) BONN Een bijna uitgeputte Nehroe heeft gisteren de Westduitse bondskanse lier Adenauer in een „goed en vrucht baar" gesprek van zeventig minuten op 't Keuls-Bonse vliegveld Wahn een over zicht gegeven van zijn indrukken over de UNO-Assemblee te New York. Eenzijdige stappen, zo verklaarde de minister-presi dent van India daarna on een korte pers conferentie, die de vrede in gevaar kun nen brengen, moeten ten koste van alles worden voorkomen. Adenauer en Nehroe bereikten principieel overeenstemming over hun beider wil om de vx-ede in de wereld te handhaven en de spanning niet te vergroten. De beide staats lieden bespraken ook het ontwapenings- vx-aagstuk en de verhouding van het Wes ten tot het communistische blok De Indische minister-president verklaar- TEL AVIV (Israël) (AFP) Het onder zoek in de zaak-Eichmann zal tegen mid den december worden afgesloten. Het pro ces zal echter niet vóór maart 1961 begin nen, zo heeft Abraham Selinger van de Israëlische politie meegedeeld. Selinger heeft een rondreis door Europa en de Verenigde Staten gemaakt om materiaal tegen Eichmann te verzamelen. Adolf Eichmann gaat er mee akkoord dat de Duitse advocaat dr. Robert Sex-va- tius zich met zijn verdediging zal belasten. Servatius zal deze week naar West-Duits- land tex-ugkeren. Voor zijn vertx-ek zou de advocaat nog een ontmoeting met Eich mann hebben en ook met procureux--gene- raal Gideon Hausner. Mendel Sharf, een advocaat in Tel Aviv, heeft zich bereid verklaax-d dr. Servatius te helpen in zaken van de juridische pro cedure. Shax-f heeft van dit besluit de pro- cux-eur-generaal op de hoogte gesteld, die op zijn beurt de orde van advocaten heeft ingelicht. Zondag heeft de orde het verzoek van Servatius om assistentie vier uur lang besproken, zonder dat men tot een be sluit kon komen. Aanstaande zondag wil men deze kwestie nog eens bekijken. TULLE (AFP) Tijdens een bezoek aan de door watex-snood geteisterde stad Tulle heeft premier Debré van Frankrijk hulde gebx-acht aan het detachement in La Courtine gelegerde Nederlandse troepen. „Ik ben getroffen door de geest van de be volking en door de hulp van het leger en van onze Nedex-landse vrienden, die blijk gegeven hebben van een algehele toewij ding", aldus de Franse premiex-. de later, dat hij zeer dankbaar was voor het onderhoud, maar hij ontweek tactisch een vraag over de kwestie-Berlijn waarop Adenauer verklaarde dat zijn In dische collega toch duidelijk had ver klaard, dat alles dient te worden verme- den wat de politieke toestand in de we reld ook die in Bei-lijn kan vex-scher- pen. Toen boog de zeventigjarige Nehroe vex-moeid het hoofd, en staax-de op de ta fel, niet in staat tot verder commentaar-. De 84-jax-ige kanselier redde toen de situ atie, nam zijn collega bij de arm om hoog en zei vaderlijk glimlachend: „En nu weer opweg, het vliegtuig in". Op een pex'sconferentie vanwege het mi nisterie van Buitenlandse Zaken te Bonn werd meegedeeld dat het gespx-ek op West duits initiatief tot stand was gekomen. Men toonde zich bijzonder dankbaar dat Nehx-oe een omweg had-willen maken-om de Westduitse kanselier te ontmoeten. Men zegt voorts dat Nehroe's ontmoeting met Adenauer ook- gezien kan worden als een demonstx-atieve onderstreping van de West- duits-Indische verhouding. Daarbij wijst men op de beschuldigingen tegen Bonn van Oosteuropese staatslieden in de UNO. Nehroe's tegemoetkomende houding legt men dan ook uit als een duidelijke Indi sche distanciering van die communistische uitlatingen. Evenzeer komt daarop de Westduitse ana lyse van Nehi'oe's uitlating neer, dat niets gedaan mag wox-den wat via eenzijdige handelingen leidt tot vex-hoging van de spanning. Dat slaat, zo zegt men op Ber lijn en in het bijzonder op de communis tische neiging om een eenzijdig Russisch- Oostduits vredesverdrag te sluiten, dat ze ker gepaard zal gaan met een vex-hoging van de Berlijnse spanning. Zo'n voor het westen onaanvaardbaar vredesvredrag zou Nehroe onjuist achten. Vlaams U wist het misschien niet, maar wat wij het toilet noemen u weet wel, de deur met het hartje dat noemt zelfs de beste Vlaming in hoog-Frans „de Cour", het binnenplaatsje waar deze nuttige gelegen heid meestal is gevestigd. Dat is dan de netste benaming van dit vertrekje, waarvoor wij ook tientallen andere woorden in reserve hebben. Nu zal ik u een ware geschiedenis ver tellen, die zich niet zo lang geleden op ons nationale vliegveld Schiphol afspeelde. Op een officiële missie landde daar op een gegeven dag een hooggeplaatste Belg, die werd ontvangen door een hele rij van niet minder hooggeplaatste Nederlanders. Zo als dat bij grote heren het geval is: bij zulke gelegenheiden wordt dan niet gekust maar gespeecht. De Vlaming trad voor de batterij van microfoons en vertelde hoe zalig hij 't vond, eindelijk weer op Neder landse bodem te staan al wist iedereen dat hij de vorige avond in Roosendaal een afzakkertje had genomen en dat hij hoopte op een nog hechter bondgenoot schap tussen Baarle-Roulette en Baarle- Roomboter. Zijn zegje gezegd hebbend, trad hij terzijde om plaats te maken voor het Nederlandse welkomstwoord. Maar zo als we zijn, als we zo voor het vaderland weg moeten spreken, gesteund door een ritselend papier, heb je een eierenwekker nodig om ons tot stomheid te slaan. Het was dus geen speech meer, het werd een redevoering. Daar had de Belgische gast kennelijk niet op gerekend, want terwijl hij zich van het ene been op het andere zette en dat bij herhaling kon hij het niet na laten achter het handje tot een naast hem staande functionaris te fluisteren: Waar is hier de CourDeze Benéluxpartner, blijk baar niet op de hoogte van de Vlaamse letteren, beijverde zich om een weer naast hem staand mannetje te instrueren. Dit op zijn beurt vond weer een mannetje... en zo voorts de hele hiërarchieke weg om laag. Nog niet was het Nederlands Welkomst woord ten einde of daar schalde uit alle luidsprekers ter Schiphole: Attention s'il vous plait, attention please. Wil meneer La Cour zich onmiddellijk naar het offi ciële platform begeven.Monsieur La Cour, on vous attend. Pinókkio Advertentie Wij brengen een uitgebreide collectie heren ondergoed in INTERLOCK HALF WOL en ZUIVER WOL interlock broekje m. 5 2.60 interlock singlet2.60 half wol lange pant9.25 half wol borstrok, k. m. 8.10 100% wol lange pant. 13.50 100% wol borstrok, k. m. 12.— Voor een goede keus J Antwoord. Het Sovjet-ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, dat de derde secretaris van de Zwitser se ambassade in Moskou, Frangois Charles Pictet, zo spoedig mogelijk de Sovjet-Unie moet verlaten, omdat hij bij reizen door het land op ontoelaat bare wijze inlichtingen heeft vex-zameld. Deze maatregel vormt een antwoord op de uitwijzing van een ondergeschik te functionaris van de Sovjet-ambassade in Bern, die zich aan hetzelfde schuldig zou hebben gemaakt. Missionaris. De laatste buitenlandse mis sionaris die zich nog in Noord-Vietnam bevond, de Franse dominicaan pater Lena, is thans uitgewezen. Na de eva cuatie in juli 1955 zijn er dx-ie bisschop pen en 22 px-iesters in Noord-Vietnam achtex-gebleven. Allen hebben echter inmiddels het land moeten verlaten. Opvoeding. De directeur van het Instituut voor Comptabiliteit van de univex-siteit van Leipzig, professor Werner Kx-esse, is met zijn gezin naar West-Duitsland uitgeweken. De Oostduitse communis ten zouden hem kwalijk hebben geno men, dat hij niets gedaan had aan de „politiek-ideologische opvoeding" van de studenten. Schip ontploft. De Woomex-a, een munitie schip van de Australische marine, is vandaag in de lucht gevlogen toen men bezig was afgedankte munitie in zee te laten zinken. De ontploffing vond plaats buiten de haven van Sydney. Zeven van de negen opvarenden zijn gered. Twee schepen zetten het zoeken naar de beide vermis te mannen voort. Perscensuur. Uitgevers van dagbladen in Caii-o hebben medegedeeld, dat de of ficiële censors uit de redactiekantoren zijn vertrokken. Hoewel er geen offi cieel besluit is vex-schenen over afschaf fing van binnenlandse pex-scensuur, noemen de uitgevers het toch een bij zondere dag voor de Egyptische jour nalistiek. Ruimtevaart. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaai-t (NASA) heeft bekendgemaakt, dat de Verenig de Staten van plan zijn eind 1963 hun eerste astromisch waarnemingsstation in een baan om de aarde te brengen. De kosten hiervan wox-den geschat op 23 miljoen dollar (ongeveer 85 miljoen gulden). Monument. Oost-Duitsland zal van het concentratiekamp Sachsenhausen een monument voor „anti-fascistische vrij heidsstrijders" maken. President Ul- bricht is voorzitter geworden van 't co mité, dat dit zal organisei-en. Himalaja. Twee leden van een uit zes vrouwen bestaande expeditie van Ja panse bergbeklimsters zijn er, met be hulp van twee Sjex-pagidsen, in geslaagd de 6.100 meter hoge Deo Tibba-piek van het Himalaja-gebergte te beklimmen. Plastic fiets. De politie van Stamford, een plaats in de Amerikaanse staat Con necticut, zocht gisteren naar een auto, waarin zich twee rijwielen bevinden, die een waarde vertegenwoordigen van 500.000 dollax-s. Het gaat hier om nieuwe „i-evolutionaire" modellen. De fietsen zijn van plastic gemaakt en bovendien uitgerust met een ingebouwde radio. 1 Advertentie Voor f.6250.- biedt Fiat: 1089 cc, 48 pk. ruim 120 km/u, 4 deuren, 4 ruime zitpiaatsen. En achter deze cijfers staan nog de befaamde Fia - j- kwaliteiten en de zorgvuldige afwerking van carrosserie en interieur. Imp.: J. Leonard Lang's Automobielbedrijven N.V. Stadhouderskade l!4E - Amsterdam - Tel. 7I9744

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3