Kennemer schaakclubs in actie VAN DE HEL Twee mishandelingszaken voor Haarlemse politierechter Havenberichten KEPERFLANEL De „Vredesduif" won Potten- en pannenvlucht Kampioenen onder de duiven Katwijkse reders vragen garantie aan minister deVildej WR 37 „Sagitta" gereed 1. Damclubkampioenschap van Kennemerland 4 Velsen wint opnieuw v. G.-brandweerwedstrijd Groenteveilingen Wasmachines - Centrifuges Spanning, blunders en verrassingen een meter gratis N. Philharmonisch Orkest concerteert in Beverwijk Examens DINSDAG 11 OKTOBER 1960 Twee broers, een 28-jarige porder en een 31-jarige havenarbeider, uit Velsen stonden maandagmorgen terecht voor de politierechter in Haarlem. Op 'n juni-avond hadden zij na afloop van een voetbalwed strijd in een Santpoorts café uitbundig het feest van de overwinning gevierd, waar bij de drank rijkelijk vloeide. Na afloop waren zij op de fiets gestapt en hadden zij getracht slingerend de weg naar huis te vinden. Een automobilist merkte hun vreemde manier van rijden op en maak te een aanmerking. De broers stoorden zich daar niet aan en pas toen een door de automobilist gewaarschuwde agent, hen aanhield drong het tot hen door dat. er iets mis was. Bij de overbrenging naar het bureau gaf een van de broers deze agent nog een klap. waardoor dc laatste op de grond viel en een lichte hersen schudding kreeg. Daardoor kwam het misschien dat de agent, als getuige voor de politierechter zich nog alleen maar de klap kon herin neren. Een andere getuige, een 32-jarige auto monteur, die de mannen had zien rijden, wees echter een van de broers aan die de slag zou hebben gegeven. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bonman, achtte de dronken schap bewezen en bovendien het feit, dat een van hen de klap had gegeven. Hij eiste tegen deze laatste zes weken gevan genisstraf en tegen de porder vijftig gul den boete subsidiair vijftien dagen en een week voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De raadsman, mr. O. H. van Wijk, leg de in zijn vaak humoristisch pleidooi de achtergronden van deze zaak nog eens uit en deed als zijn mening uitkomen dat de opzet van de klap niet bewezen was. De dronkenschap van de beide broers achtte hij wel bewezen en hij vroeg zijn cliënten hiervoor volgens de eis van de officier te veroordelen. De politierechter, mr. J. Petersen, ver oordeelde de havenarbeider die de klap had gegeven tot drie weken gevangenis straf en zijn broer, de porder, wegens openbare dronkenschap tot vijftig gulden boete subsidiair 15 dagen hechtenis. Puts water Een puts water was de ontnuchterende douche voor een 18-jarige chauffeur, die op een zaterdagavond in juni van dit jaar met zijn meisje in een laantje dat langs het huis van een 63-jarige weduwe in Be verwijk liep, een wandelingetje maakte. In zaal Hoogerwerf te Beverwijk heeft de prijsuitreiking plaatsgehad van de Pot ten- en pannenvlucht die elk jaar wordt gehouden ter afsluiting van het seizoen. Aan deze vlucht van Eindhoven af namen de volgende postduivenhoudersverenigin- gen deel: „De Reisduif" en „Ons Genoe gen" uit Beverwijk, „De Atoom" uit Vel- sen-Noord en „De Vredesduif" uit Heems kerk. Voor de winnaar is een wisselbeker beschikbaar die-indertijd is- geschonken door burgemeester Nielen van Heemskerk. De heer J. Martinus van „De Atoom" moest deze afstaan aan de heer G. Lotterman van „De Vredesduif". De heer S. v. d. Winden, voorzitter van „De Reisduif" reikte de prijzen uit. Hij maakte gewag van een gunstig duivensei- zoen en dankte allen voor de spontane medewerking, die ook deze vlucht weer deed slagen. Hij hoopte dat deze vlucht in IJmona-verband nog vele jaren zal wor den gehouden. Na de prijsuitreiking bleven de deelne mers nog geruime tijd gezellig bijeen. Tweede van deze vlucht werd C. Bey van „De Vredesduif"; 3. A. J. Bruins even eens van „De Vredesduif"; 4. en 5. A. Six van „De Reisduif", 6. Castricum „De Reis duif"; 7. A. van Son „Ons Genoegen"; 8. C. Zoet ..De Reisduif"; 9. P. Dekker „De Reisduif"; 10. G. de Boer „De Vredesduif'. De Beverwijkse postduivenhoudersver- eniging „Reisduif" heeft de kampioenen van het afgelopen seizoen bekend gemaakt. Kampioen Vitesse: 1. B. van Vuuren, 2. D. Stiemer, 3. C. Smit, Kampioen Midfond: 1. C. Smit, 2. B. van Vuuren, 3. D. Stiemer. Kampioen oude duiven: 1. C. Smit, 2. D. Stiemer, 3. G. v. d. Winden. Kampioen jonge duiven: 1. S. v. d. Kolk, 2. M. Minneboo, 3. T. Gravemaker. Kampioen Fond: 1. T. Gravemaker, 2. C. Smit, 3. D. Stiemer. Kampioen navlucht: 1. C. Westrate, 2. D. Stiemer, 3. C. G. Dekker. Kampioen aangewezen geheel: C. Smit. De ranglijst van de kampioenen onder de oude duiven bij de Castricumse post- duivenhoudersvereniging „De Luchtpost" is als volgt: 1 en kampioen: J. Zentveld, 456 punten, 2. H. Jaspers 412.3, 3. A. Peeters 360.8, 4. A. Metselaar 344.2, 5. P. Verdonk 331.6, 6. J. Beentjes 316.7, 7. J. Houtenbos 299.5, 8. G. Klaasse 272.1, 9. H. Sanders 214.7, 10. J. Steenman 214.4, 11. G. Aardenburg 209.4, 12. J. Roskam 188.3, 13. J. Vonk-S. Kos 146.8, 14. IC. Gort 133.4, 15. B. Kollenberg 132.3, 16. Pastoor W. Minnebo 98.7, 17. P. Kappers 80, 18. G. Tromp-J. Lust 59.7 pnt. Zaterdag zijn in Apeldoorn de jaai-lijkse brandweerwedstrijden gehouden van de fabrieksbrandweren van de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. Bij deze wedstrijden is de ploeg van de fabriek te Velsen, onder commando van de heer P. J. J. Elmers en met ploegleider de heer J. Tijtsma, er opnieuw in geslaagd de eerste plaats te bezetten, waardoor de wisselbeker thans voor de vierde maal in totaal en tweemaal in successie bij deze brandweerploeg is terecht gekomen. Vorig jaar werd de trofee op eigen terrein be machtigd. Het is dus mogelijk, dat de Velsense fa- brieksploeg het volgend jaar, wanneer deze wedstrijden in Wormer worden ge houden, definitief beslag kan leggen op de wisselbeker. De uitslag in Apeldoorn was: Velsen 2051 punten; Apeldoorn 1985 punten; Ren- kum, fabriek II, 1913 punten; Wormer 1842 punten en Renkum, fabriek I, 1467 pun ten. De jongeman was daarop kwaad gewor den voor de politierechter vertelde hij dat zijn nieuwe trui door het water was bedorven en had de weduwe, die het water door een open raam had gegooid, aan de haren getrokken en geslagen. Ter zitting verklaarde de weduwe, dat zij altijd last had van de vrijende paar tjes in het gangetje langs haar huis. En zij zag geen andere oplossing dan een puts water. De jeugdige chauffeur bleef ontkennen dat hij haar geslagen en aan de haren had getrokken. Een buurvrouw zei echter in haar getuigenverklaring dat zij de jon geman met een bosje haar in zijn hand had zien weglopen toen zij op het gegil van de weduwe naar de deur was gesneld. De officier van Justitie achtte de mis handeling bewezen en hij eiste een boete van zestig gulden, subsidiair achttien da gen. Mr. Petersen veroordeelde de chauf feur conform de eis van de officier. De Katwykse redersvereniging „De Vuur baak" heeft dezer dagen op het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening om een garantie gevraagd in ver band met het tot dusverre althans voor de drijfnetvloot slecht verlopende seizoen. De minister heeft nog geen beslissing ge nomen. Met grote bezorgdheid wacht men in Kat wijk af hoe het seizoen verder zal ver lopen. De voorspellingen voor de Engelse Wal zijn goed. maar van de andere kant heeft men toch seizoenen gekend waarin op 10 oktober al flinke vangsten werden aangevoerd. Men neemt aan, dat er bij een misluk ken van de Engelse Wal-visserij verschil lende slachtoffers onder de rederijen zul len vallen. Juist rederijen die alleen over drijfnetschepen beschikken, zijn zeer kwetsbaar. Men ziet dan ook steeds meer moderne schepen in Katwijk verschijnen. Zo nadert er bij de „Dageraad" een nieuwe trawler voor de „Kennemerland zijn voltooiing, die iets groter en breder zal worden dan de „Antje". De motor wordt een 1000PK Deutz-motor. De publikatie van het rapport over de vissershaven in IJmuiden heeft in Katwijk de nodige reacties opgeleverd. Men hoort van verschillende zijden de opmerking dat het hoog tijd wordt dat Katwijk zijn eigen haven krijgt, waar men geen last heeft van de misstanden, die volgens het rapport blijkbaar bestaan. Er was maandag op de veiling van Ons Belang te Castricum maar een zeer ge ringe aanvoer. Waarschijnlijk hebben de tuinders de tuin gelaten voor wat hij was en zijn zij hun kermis gaan vieren, Bak- kummer kermis, waarvoor pok van hun zijde altijd grote belangstelling is. De aanvoer leed er, zo gezegd, onder en er. kwam dan ook alleen wat andijvie; sperziebonen, pronkbonen en bospeen aan de markt, die echter over het algemeen redelijke prijzen te zien gaven. Deze noteringen waren: andijvie 161 /-2 ct., sperziebonen 5365 ct.; bospeen 17 ct„ pronkbonen 36 ct. De noteringen op de Beverwijkse vei ling: andijvie 1938 ct.. bloemkool 1227 ct., sla 312 ct., spinazie 2447 ct., bos peen 10—21 ct, waspeen 10—17 ct., snij bonen 45140 ct.. sperziebonen 3872 ct., prei 1015 ct., knollen 819 ct., tomaten 41—86 ct. Advertentie VERKOOP - REPARATIE De groootste keuze en de beste service Het aloude en bekende adres Vels'erduinwcg 173 - Telefoon 4402 KOOPT BIJ DE VAKMAN Maandag kwamen in IJmuiden aan: Amstel- stroom van Shoreham: Jato, Sundsvall: Branda- ris. Fowey: Medusa. Donisjö: Dotterel, Liverpool; Prins der Nederlanden, Plymouth: Barken, Gru- von: Trito, Dublin: Eos, Hamburg; Aho.v, Gefle: Heinrich Koppelmann, Tornea; Peter S. Jacob- stad: Anitba Thyssen, Kirkeness: Diana, Hamina; Lillevann, Hamburg. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Lijnbaan van Rotterdam: Avon Ranger, Ruysco; Blacktorn, Swansea. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Roepat naar Bremen: Westerdok. Rotterdam; Jan Kreumer, Colchester; Star. Le Havre; Skautroll. Le Havre, ledig van Hoogovens; Argosity, Londen; Wubbina, Portsmouth; Neth. Coast, Rotterdam; Paris, Rot terdam; Procyon, Stockholm; Lissabon, Ham burg; Alberta, Rotterdam. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Wexford naar Londen, stijfsel en stroop van Wormerveer; Tyne, Sundsvall; Amigo, Felixtowe, kunstmest van Hoogovens. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). De firma Laan en Kooy te Den Oever (Wieringen) heeft in opdracht van een Wieringer Rederij een prachtige kotter voltooid. Het schip is over alles 26,40 me ter lang en 6,30 meter breed en heeft een diepgang van 3,30 meter. Het casco werd nieuw gebouwd door de werf „Het Zwarte Water" te Zwolle, de firma Laan Kooy nam de rest voor haar rekening. Het is een sterk degelijk en toch sierlijk schip geworden. De zware deklier werd gele verd door de firma Laan Kooy, die al jaren zich op het fabriceren van winches heeft gespecialiseerd. In de motorkamer wordt alles elektrisch aangedreven. De hoofdmotor bestaat uit een Bolnes 300 p.k. 485 toeren, terwijl de hulpmotor een 30 p.k. Samofa is. Beide motoren drijven een 7,5 kilowatt dynamo aan. Bij deze elektrische apparaten be hoort een zeer groot schakelbord. Er is 110 volt en 24 volt noodverlichting. Ver blijven etc. worden elektrisch verwarmd. De oliebunkers kunnen 20 ton olie bevat ten, hetgeen ruim genoeg is voor 4 we ken. Achterin zit een zoetwatertank van 3000 liter. Het zoete water wordt via een hydrofoor-installatie door diverse leidin gen geperst. De kombuis ziet er netjes uit, heeft een Zweeds stalen aanrecht, een drietal kas ten en biedt gelegenheid voor 6 personen om te eten of „een bakkie te doen". Van uit de kombuis kan men binnen door een ruimschoots brede gang, waarin de w.c. op de brug komen. De schipper heeft een geheel aparte hut. Daarin zijn geplaatst radio-installatie, richtingzoeker; op de brug zijn voorts een dubbel stel echoloden met een Decca-apparaat. De brug is gedeeltelijk van aluminium plaat, waardoor het mogelijk werd een normaal kompas te gebruiken. Een flink nettenruim, waarin ook geboet kan wor den, bevindt zich voor het visruim. Al met al kan de firma Laan en Kooy trots zijn op dit mooie produkt van vakmansschap. Het schip gaat één dezer dagen, na door de ring te zijn geweest, proefvaren. Er komt een Katwijkse be manning op. Goede vangsten en behouden vaart! Nader vernemen wij, dat genoemde fir ma bezig is met de bouw van de WR 36 ..Quo Vadis". Dit schip wordt ruim 28 me ter lang en zal een 330 p.k. Brons-motor krijgen. De Kennemer schaakclubs zijn de vori ge week weer volop in actie geweest. In het Cultureel Centrum te IJmuiden kwa men de schakers van „Kijk Dit" bijeen om elkaar de begeerde punten te betwis ten. Zonder verrassingen ging bet deze keer niet. Zowel G. Maas als Tj. de Jong maakten op de twaalfde zet in hun treffen met respectievelijk F. Walda en J. Blok een enorme blunder. Maas gaf zich onmiddel lijk gewonnen, de Jong streed nog met de moed der wanhoop verder zonder noch- thans de nederlaag te kunnen ontlopen. De meest opvallende gebeurtenis was wel licht het mooie succes dat T. A. Lange- dijk voorlopig tegen clubkampioen K. Steijn heeft behaald. Met een tactische wending wist hij twee pionnen te vero veren. De afgebroken stelling biedt hem uitstekende winstkansen. Het ziet er naar uit dat H. van Nieuwenhuizen op weg is het eerste succes te boeken. Hij moest zijn partij tegen C. J. Gordijn afbreken in een stelling met een pion meer. Deze winst ontstond reeds vroeg in een wilde opening met een offer op f2 P. Lanser handhaafde zich in de kopgroep door te gen Warnez in het eindspel beslissend voordeel en daarmee de zege te behalen. A. Kistemaker en Tj. de Jong braken af in een iets betere stelling voor Kistema ker. Nog meer verrassingen De tweede afdeling bracht een verras sende overwinning van J. G. Bontenbal op G. L. de Haas. P. Heidenreich, die J. L. Wijdoogen de baas bleef en H. Aarts ,die remise overeenkwam met A. v.d. Plas, bezetten samen de eerste plaats met 2lh punt uit 3 partijen. In de derde afdeling gingen J. v.d. Doel en R. Kroese op het pad der overwinningen vooi-t. Ook J. Ver- laak bleek met een snelle overwinning be slist hoge aspiraties te koesteren. In deze vorm spelend is hij inderdaad een grote kanshebber. K. Meijer bleef met zijn over winning op C. Donker de leiders op de hielen volgen. Verrassend was in de vierde groep de eerste nederlaag van A. van Maanen te gen P. Kramer sr. De laatste had er kennelijk zin in hetgeen in een beste par tij resulteerde. H. Koster voegde zich bij de leiders door de nog niet in vorm zijnde J. B. Cleeren te verslaan. H. Bakker rukte op tot de middenlinie waarvan C. Bou- man het onwillig slachtoffer werd. De uitslagen De uitslagen zijn: Afd.l: K. Steijn T. Langedijk afge broken, J. Blok Tj. de Jong 1-0, M. J. Warnez P. Lanser 0-1, G. Maas F. J. Walda 0-1, Tj. de Jong A. Kiste maker afgebroken, C. J. Gordijn H. van Nieuwenhuizen afgebroken. Afd.2: J. G. Bontenbal G. L. de Haas 1-0, A. v.d. Plas H. Aarts remise, W. Deelder P. Kramer jr. afgebroken, P. Heidenreich J. L. Wijdoogen 1-0. Afd.3: C. Gravemaker R. Kroese 0-1, C. Donker K. Meijer 0-1, A. J. van Nie- kerken F. J. Broertjes afgebroken, H. van Bockhooven J. Verlaak 0-1, W. v. d. Berg J. Plugboer uitgesteld. Afd.4: A. van Maanen K. Wolthurzen 1-0 H. Bakker C. Bouman 1-0, P. Kra mer sr. A. van Maanen 1-0/J. B. Clee ren H. Koster 0-1. Driehuis In Driehuis kwam de schaakclub van deze naam met een aantal spannende on derlinge gevechten voor de dag. De zege van L. Schouten op J. Hoogzaad was zon der twijfel de belangrijkste uitslag. Het betekende voor Schouten de eerste zege, voor Hoogzaad de eerste nederlaag. G. Schouten jr. wist alleen aan de leiding te komen. Enerzijds was dit het gevolg van zijn eigen zege op A. de Ruijter, an derzijds was dit het gevolg van de afwe zigheid van zijn naaste concurrent A. Zeijl- mans. Aan de kop ziet de rangschikking er als volgt uit: 1. G. Schouten jr. 4 uit 4; 2. A. Zeijlmans 3 uit 3; 3. J. Hoogzaad 3 uit 4; 4. P. J. A. Kramer 3 uit 5; 5. W. van Heemskerk 2 uit 2. Een hernieuwde zege van G. B. Valk in de tweede afdeling bracht deze speler voorlopig onbedreigd aan de leiding. De uitslagen zijn: Afd.l: P. J. A. Kramer Schouten 1-0, J. Hoogzaad L. Schouten 0-1, J. A. Stals J. Hoogzaad afgebroken, mr. A. I-I. Stikker W. van Heemskerk 0-1, A. de Ruyter G. Schouten jr. 0-1, D. v. d. Kooi P. J. A. Kramer 0-1. Afd.2: K. Willems G. Schouten sr. 1-0, J. A. Berkhout W. Philips 1-0, J. H. Kruyer G. B. Valk 0-1, A. Rolloos W. Walta 1-0. Algemene competitie In de algemene competitie was de uit slag van de partij A. Zeijlmans G. Ka- pitany 1-0. In het clubgebouw van de hockeyclub Strawberries wordt heden avond de competitie voortgezet. In Santpoort werd de derde ronde ge speeld. Opnieuw slaagde clubkampioen G. Kroone er niet in een overwinning te behalen. Voor de derde achtereenvolgen de maal moest hij met remise genoegen nemen. J. P. J. v.d. Bergh profiteerde er dankbaar van, won voor de derde maal en staat daardoor alleen aan de kop van de ranglijst. Lammertsma bleef in de tweede afdedling ook ditmaal aan de win nende hand en zodoendde de meest serieu ze gegadigde voor het kampioenschap. Duin en Bilder voeren de lijst in groep 3 aan met elk 2V2 punt uit 3 partijen. De uitslagen zijn: Afd.l: Stol voort P. Sterk remise, Kievit Brugman 0-1, Pieterse Kroo ne remise, Geus v.d. Bergh 0-1, Pels De Groot 1-0, Blansjaar v.d. Bronk remise. Afd.2: Kip Lammertsma 0-1, Schuur man W. Sterk jr. remise Oosterling Lcysma 1-0, Tuning Kesting 0-1, Kruyff Busselman remise, Haanappel Koolhaas 0-1. Afd.3: Van Duin Sterk jr. II 1-0, Parson Bilder 0-1, O. de Jong Hoog zaad 1-0, Henri Everaars Han Eve raars 1-0, Otte Vos 1-0, Baljet v.d. Ende afgebroken. In het badhuis aan de Wiistelaan wordt dinsdagavond de vierde ronde gespeeld. Beverwijk In Beverwijk kwamen in het Badhuis aan de Baanstraat de Weeninkschakers te samen. In de eerste afdeling heerste op nieuw veel spanning. Ditmaal kwamen er enkele beslissingen uit de bus. A. Burger hout leverde met zijn zege op Ph. Bakker uiteraard de beste prestatie. Overigens was de remise, die v.d. Sluis de sterke P. Stet wist af te dwingen, een prestatie van betekenis. De uitslagen zijn: Afd. 1: Wortel—Slings afgebroken, Bur gerhout—Bakker 1-0, Stet—v. d. Sluis re mise, v. 't Hof—De Bruyn remise. Afd. 2: OostendorpNijman 0-1, De Lan geMoeijes 0-1, Van Verseveldv. d. Does 1-0, Nijkamp—Vos 0-1, Duinmeyer— R. Meijer 1-0. Afd. 3: De JongFranck 1-0, Zweers MeijerVooren 0-1 Noordemanv. d. Veen 1-0. Afd. 4: NatteSchlukeber 1-0, C. Joor Demmers 1-0, Bosv. d. Heyde 1-0, v. Wendelv. d. Outenaar 1-0, Jonkex-— Kos ter 1-0. Afd. 1: afgebroken partij 2e i-onde: Bak kerv. 't Hoff remise. Ook hier zal dins dagavond de vierde x-onde plaats hebben. (Compleet verhaal door Ch. Osborne) Laat je nu eens van je beste zijde zien, Ronnie, zei Gladys. Haar man knikte afwezig. Hij stax-tte zijn motorfiets. Het niet al te stevige to neeltje begon te trillen en de hakken van Gladys' zwar te rijlaarzen dreunden ritmisch op de kale planken. Ronnie draaide met een ruk de gashandel wijd open. De uitlaat begon nerveus te knallen en spuwde vlam men en vonken uit, waardoor het achterdoek opbolde. Een wolk blauw-grijze rook onttrok even aan de sta rende blikken van de menigte de woox-den „De Schoi-- pioenen van de Hei", met een halve meter hoge let ters geschilderd op de buitenzijde van de cylindrische wand: De Muur van de Dood. Het Meest Verbazingwekkende Doldrieste Adembe nemende Schouwspel dat U Ooit heeft Gezien! Het Trot seren van de Zwaai-t.ekracht op een Verticale Wand in het Aangezicht van een Zekere Dood. Uw Geld Terug indien U niet De Grootste Sensatie van Uw Leven Krijgt! Kom Binnen! Kom Binnen! Deze kant Op! Ga Kijken Naar's Werelds Grootste Mysterie.Het Oorspx-orkelijke.Het Enige Echte Ted, een stevige, gedx-ongen figuur in een witte race overall, sprak in een verchx-oomde hand-microfoon. Wat de menigte van zijn aankondiging miste door het la waai van Ronnie's knallende uitlaat, kon zij echter op een gx-oot box'd lezen. Ronnie schakelde de eerste versnelling in. De wielen begonnen rond te draaien op de houten cylinders. De motorfiets onder hem trilde ritmisch. Hij schakelde ver der. De machine wex*d een nerveus schokkend wezen, rukkend aan de dunne ketting, die strak gespannen stond en verhinderde, dat zij als een pegasus over de bleke, opgeheven gezichten heen zou wegspringen, over de woelige zee van gekleurde lichtjes en de cacaphonie "an klanken op deze kex-mis, over de kastanjebomen, die het veld omringden, in de richting van de sterren en de volle maan. Gebogen over het stuur zittend, keek Ronnie naar Gladys. Ze leek op een gladiator, zoals ze daar stond met over de borst gekruiste armen, peinzend kauwgum kauwend Ze. glimlachte stralend. Ronnie herinnerde 't zich: hij liet zijn tanden schitteren. De Grootste Levende Motoi-duivel. Door het gedreun van de motorfiets trilde de mici-o- foon in Ted's hand. Gezichten, die rondzweefden over het terrein, werden, als waren het ballonnen, gevangen door het briesje van nieuwsgierigheid en gleden naar de open ruimte voor 't toneeltje. Ronnie liet 't stuur los. Z'n licht-grijze ogen hadden een gekwelde uitdrukking en z'n glimlach was als 't ware bevroren. Hij trok zijn in laarzen gestoken benen omhoog, slingerde ze langs de rood-geëmailleerde ben zinetank en over het stuur heen en zat toen als was hij Vishnoe op een hevig ti-illende en schokkende troon. De machine bonsde hem op en neer. Met z'n uitgestrek te ai-men leek hij op een angstige pop. Zenuwen! Ze hebben geen zenuwen! Ze nemen hun leven in eigen hand, iedex-e keer dat zij die deur door gaan. Ga kijken! Zie Man en Vrouw Wedijveren met de Dood! Dames en Heren, ik stel U voor Gladys en Ronnie FergusonHet Zelfmoord Paar. Twee Kwart jes entree slechts! Deze kant opDeze kant. Ted hing de microfoon ex-gens op. Ronnie ging weer normaal zitten. Gladys zette haar handen op haar heu pen en trok haar schoudex-s recht. De luidspreker spuugde weer luidkeels een populair deuntje uit: „Riders in the Sky". De zich kennelijk vervelende assistente in de kassa begon kaartjes af te scheux-en er. de toeschouwers klommen de steile ladder naar de galerij op, die de cylindervox-mige kuip boven aan omi-ingde. Gladys liep naar haar man. Voel je je weer wat beter? vx-oeg ze. Z'n gezicht vertrok pijnlijk. Hij keek naar de men sen, die de houten trap opliepen en zag dat Ted hen telde. Yippee-i-aye, yippee-i-aye.brulde de luidspx-eker. Ronnie rilde even en sloot toen de gastoevoer af. Toen ze zich omdraaiden om door de zware houten deur naar binnen te gaan, haalde Gladys een kleine zakflacon met whiskey te voorschijn. Ronnie schudde 't hoofd. Nee, nee, mompelde hij en liep het laddertje af. Gladys tx-olc de deur achter zich dicht. Ze hoox-de dat Ted aan de andere kant de grendels er voor schoof en pakte toen het laddertje om het mee te nemen naar het midden van de kuip, waar Ronnie al naast een machine stond, starende naar de ring van gezichten helemaal bovenaan de steile wand. 't Zal best gaan, Ronnie. Morgen is 't weer voorbij. Ik ben bang, zei Ronnie. Maar waar blijft Ted nu? Waax-om kunnen we niet beginnen? 't lijkt me al vol genoeg. Ted's stem uit de luidspreker weerkaatste tegen het dak. Z'n i-oodaangelopen gezicht verscheen ergens bo ven. Blijf met uw handen van de dx-aad af! riep hij luid. De handen van de toeschouwers werden ijlings terug getrokken Ronnie startte z'n machine. Gladys legde een hand op z'n schouder. 't Zal best gaan! Spiraalsgewijze begon hij rond te rijden steeds dich ter bij de steile wand komend. Hij gaf meer gas: de machine sprong als 't ware naar voren en daverde hal verwege de vloer en het dak x-ond en x-ond aan de bin nenzijde var, de loodrechte cylindervormige wand. Ronnie reed zijn rondjes op de Wand des Doods. De planken kraakten onder het gedaver. De toe- schouwex-s voelden de trilling in hun voeten en het ge dreun in hun box-st. Van vex-bazing gapend keken ze over de x-and van de steile wand naar de schim, die vlak onder hen rondtolde. Ronnie vex-mindex-de de snel heid en spiraalde naar beneden, terug naar Gladys. Ted's stem kwam nog boven het luide applaus uit. En nu in eikaars ax-men! riep hij, het volgende nummer aankondigend. Yippe-i-aye.Riders in the Sky! donderde door de ruimte. Gladys slingerde een been over de machine en ging op de tank zitten, waar een kussentje op was aan- gebx-acht. Ze greep het stuur vlak naast de handgre pen. Ronnie legde z'n handen naast de hare. Z'n knok ken wex-deri wit. Sputterend sloeg de motor weer aan. Een spx-ong, de vloer gleed onder hen weg, het voor wiel bonsde tegen de schuinweg lopende wand en toen viel de wereld voor hen opzij. Het gi-ote, vex-lichte dak van de tent kwam steeds dichterbij. Stof warx-elde op. Ronnie scheen op haar rug te liggen. Ze voelde z'n ademhaling in haar nek: warm en onregelmatig. Nu' Z'n stem had temidden van het dx-eunende lawaai een spookachtig fluisterende klank. Gladys stak haar armen omhoog. Even later deed Ronnie 't zelfde en gx-eep haar polsen. Zoem! Zoem! Zoem! De motorfiets slingei'de hen als maar rond' een man en een vrouw, een rechte hoek vormend met de zwaartekracht, door een onzichtbare kracht, stérker dan stoffelijke banden, als 't ware aan- èéngesmeed. Toen voelde ze zijn greep verslappen. De spanning verdween uit haar lichaam. Spiraalsgewijze draaiden ze naar beneden, terug naar.het midden van de vloer. Te gevaarlijk voor een verzekering! Ted schx-eeuwde weer in de microfoon. Het Laatste Nummer! Het gevaax-lijkste Rijden, Ooit In Dit Land Vex*toond! Ronnie daverde weer weg. Gladys bleef beneden al leen achter. Ze volgde hem met haar ogen, terwijl hij enkele rondjes draaide. Toen suisde hij plotseling naar beneden, tot vlak bij de vloer, om direkt daarop bijna loodrecht naar boven te schieten, tot vlak bij de draad afscheiding, waar de krans van gezichten veri-ast en geschrokken verdween als hij voorbij zoefde. Keer op keer schoot hij voorbij: handen aan het stuur geklemd handen 'os zoevend naar beneden zoe vend naar de top benen schrijlings benen opzij normaal zittend achterstevoren zittend half ge draaid zittend op het zadel staande rondzoemend met daverend geluid en luchtwervelingen. Het publiek liet een regen van zilver en koper naar beneden komen, toen het paar aan 't einde van de voorstelling beneden in de diepe kuip stond. Glimlach, Ronnie!, drong Gladys aan. Hij dwong zich tot een glimlach en hief groetend z'n arm even op. Ted had inmiddels de deur ontsloten. Gladys zette het laddertje weer neex\ Ze greep Ron nie bij z'n arm en hielp hem naar buiten, naar de koelte van de avondlucht. Hij kroop op de vastgeketen de demonstratie-machine. Gladys begon in een hoek wat te rommelen. Ted zag er ongewoon vriendelijk uit. Is 't zo ei-g, kerel?, vroeg hij. Erger, mompelde Ronnie met opeengeklemde ka ken. Sorry, dat ik jullie vanavond heb laten wei-ken, maar we konden toch moeilijk de tent sluiten, zei Ted. Gladys kwam terug en gaf haar man een paar as- pix-ientjes. Ik vraag me af, of hij vannacht wel een oog dicht zal doen. Ga moi-genochtend meteen met. hem naar de stad, zei Ted. En zorg er voor dat hij een vei-doving krijgt. Dan voelt hij niets van 't trekken. Hij is doodsbenauwd, zei Gladys, bezorgd naar Ronnie kijkend. Hij staarde over de hoofden van het publiek heen. In z'n ogen weerspiegelde zich een angstig voorgevoel Advertentie Bij de opening van het Herfstseizoen hebben wij hier een koopje voor iedereen EFFEN en GEBLOEMD 80 cm breed bij aankoop van elke 4 meter Dus 5 m. halen en 4 m. betalen Van woensdagmorgen half 9 af en gedurende slechts enkele dagen EFFEN FLANEL 80 cm breed in ruim 20 kleuren, p. mtr. GEBLOEMD FLANEL 80 cm breed in ruim 30 kleuren, p. mtr. Komt u eens kijken in deze afdeling. Maakt dat u er by komt. Lange Nieuwstraat - Marktplein Telefoon 5205 - IJmuiden De jaarlijkse dam wedstrijd om het club kampioenschap van Kennemerland is aan de gang. In de eerste klasse komen uit: Hillegom, DCIJ 2, Beverwijk, VKD I, Sant poort, Sportief, Haarlemse damclub 2 en Zandvoort I. Deze 8 clubs spelen 'n enkele competitie. De kampioen van Kennemer- land speelt promotiewedstrijden voor de hoofdklasse Noordholland. Tweede klasse: Haarlemse damclub 3, Haarlemse damclub 4, Santpoort 2, VKD 2, KNC, en Spox-tief 2. De uitslagen: 1ste klasse: Hillegom wint met 164 van VKD I; 2de klasse: HDC 3 HDC 4 en Santpoort 2—VKD 2 8—8 (VKD 2 heeft de beste kansen op een overwinning); HDC 4 verliest met 119 van VKD 2. Woensdag" in het clublokaal van Sant- poox-t: SantpoortDCIJ 2. De opstellingen: Santpoort: J. Bakhuys, Teun Hoek, J. Bu- i-en, E. Zuiderduin, P. de Kort, A. Koster, F." J. Ipenbux-g, H. de Gx-oot en P. Wouda, G. Zuiderduin; DCIJ 2: J. van Straaten, L. Vooys, A. W. Beukema, H. Swier, L. Bink horst. K. v. d. Steen, J. de Boei-, C. Kaan, M. Bosma en D. Ott.. Sportief I speelt de eerste wed'stx-ijd op 21 oktober tegen Santpoort. Sportief I beeft de volgende opstelling: P. B. Bais, J. Jan sen, H. Visser, C. Lodder. P. Smit. J. Visser, J. nel, J. Groen sr., W. Post en F. Postma. Beverwijk: C. Nijman, K. Kikke, A. Die- meer, J. Graanstra, S. Hogex-vorst, H. Die- dedriks, R. Conradi, N. Adelaar, L. Haver en A, van Son. Alle voox-bex-eidingen voor de concer ten, die het Noordhollands Philharmo nisch Orkest in het aanstaande wintersei zoen in Beverwijk zal geven, zijn nu ge- tx-offen, en 't is een verheugend verschijn- sel, dat het muziekmjnnend publiek van deze stad heeft begrepen wat er op het spel staat. Het appèl aan Beverwijk heeft kennelijk aangeslagen, want de belangstel ling voor deze concerten is enorm. Het aantal abonnementen is bijzonder groot, vele malen groter dan ooit het geval ge weest is. Bovendien heeft de Vereniging Jeugd en Muziek haar volledige mede werking verleend en de totale concerten - reeks in haar eigen px-ogramma opgenomen, zodat op een belangrijk aantal jeugdige toehoorders mag worden gerekend. Het eerste concert wordt, woensdagavond 12 dezer gegeven in het Kennemer Theater, waar dus het Noordhollands Philharmo nisch Orkest zal concerteren onder leiding van zijn dirigent Henri Arends. Als soliste zal optreden de Oostenrijkse, jeugdige pia niste Ingrid Haebler met het vierde piano concert van Beethoven, welk werk voor velen het hoogtepunt in dc i-eeks piano- concei-ten van deze componist vormt. Het orkest opent met de ouverture Anacreon van Cherubini en geeft voorts een uitvoe ring van dc symfonie nr. 7 van Schubert. Delft. Propaedeutisch examen elektrotechn. in genieur: C. A. Bruijnis, Nieuw-Vennep; L. Gouds- waart, Aerdenhout; H. F. B. van der Horst, Haar lem; R. Kok, Haarlem; A. J. Vosselman, Zand voort; S. D. Vriesendorp, Aerdenhout; W. T. de Waard, Haarlem; H. A. M. Wiggers, Overveen. Propaedeutisch examen natuurkundig ingenieur: P. N. Maas Geesteranus, Heemstede. „ONDER ONS" GAAT KLAVERJASSEN De Beverwijkse klaverjasvereniging „Onder Ons" te Beverwijk zal op zaterdag 15 oktober in café Scheybeeck het winter seizoen openen met een z.g. vrije drive. Er zullen fraaie prijzen beschikbaar gesteld worden. ONDERWIJS WOONWAGENKAMPEN Op 1 september van dit jaar zijn nabij het woonwagenkamp aan de Oude Pont- weg te Velsen twee woonwagenkampklas sen, verbonden aan de St. Engelmundus- school te Driehuis, in gebruik genomen. Ter bestrijding van de kosten moet de raad van Velsen een bedrag per leerling vast stellen. B. en W. menen dat de exploitatie van de kampklassen voldoende verzekerd is door beschikbaarstelling van een bedrag van 90 per leerling en stellen de raad voor aldus te besluiten.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4