VAN SINKEL KOOP.... DE WINKEL HAD ALLES TE Doorgaan met versterken EEG, Engeland komt vanzelf wel Die Haerlemsche Musyckcamer met violist André van Aalst Befaamd Amsterdams warenhuis sloot een halve eeuw geleden zijn deuren KNAP SNEL WEER OP Vragen van Kamerlid over pol itiesalar issen Eigendom van op Antiekbeurs verkochte Paulus Potter in civiel proces betwist Het orgelconcours 1961 te Haarlem Nieuw ontwerp voor grenswijziging in het Gooi Eerste zaak met vaste prijzen Classikale vrouwendag in Beverwijk Genootschap „Onze Taal" houdt derde congres Kamerlid over Europese impasse: Ir. S. A. Posthumus sprak voor de Europese federalisten te Haarlem De Verlovingstijd breekt weer aan Martin Uittenbogaard Echtpaar ging per huur auto uit stelen in de etalages van Vogelzang „Hollandse 17de eeuwse meesters", expositie bij Kunsthandel Bier in de etalages van Vogelzang 22.50 Zeeland vraagt militaire hulp bij oogst in de etalages van Vogelzang 119.- De taal in het openbaar Ambonezen procederen tegen de Staat G 11 OKTOBER i960 „Juist omdat een splitsing van Europa in twee starre economische blokken van Zes en Zeven moet worden voorkomen, dienen we door te gaan met het verster ken van de Europese Economische Ge meenschap. Engeland en daarmee de Ze ven zullen dan op den duur zeker aan een aansluiting bij de Zes niet kunnen ontko men". Aldus het lid van de Tweede Kamer en van het Europees parlement ir. S. A. Pos thumus tijdens een maandagavond in „Brinkmann" te Haarlem gehouden bij eenkomst van de samenwerkende organi saties voor het Europese federalisme. De causerie van ir. Posthumus richtte zich vooral tegen de plannen van de Franse president, generaal De Gaulle, voor een nieuwe en andere aanpak van de Eu ropese politiek. Uit de discussie bleek, dat ir. Posthumus een politiek secretariaat, zoals door het Franse staatshoofd wordt voorgestaan, verwerpt omdat het een uit holling zou betekenen van het supranatio nale gezag van de Hoge Autoriteit, de Eu ropese commissie en Euratom, welke door generaal De Gaulle vooral gezien worden als technische, uitvoei'ende organen. Ir. Posthumus zag overigens niet alleen verzet bij de Franse regering tegen de Europese ontwikkeling. Er zijn nationale en particuliere belangengroepen, er zijn regeringen met hun ambtelijke apparaten welke materiële nadelen of verlieé aan prestige vrezen en bij dat alles vormt de verhouding tussen Engeland en de E.E.G. een extra moeilijkheid. Spreker herinner de eraan, dat het niet de eerste keer is, dat de Europese eenwording enige stroom- vertraging ondervindt, de eerste keer was dat het geval door de verwerping van de Europese Defensiegemeenschap. Hoofdprobleem Ir. Posthumus zag drie hoofdproblemen in de huidige stagnatië: de samenvoeging van de drie uitvoerende gezagsorganen, de volgens hem toegenomen Engelse be langstelling voor de Europese integratie en tenslotte de voorstellen van generaal De Gaulle. De samenvoeging van Hoge Au toriteit, Europese Commissie en Euratom achtte hij onvermijdelijk, maar wil er van een werkelijk Europees gezagsorgaan iets terecht komen, dan dienen de bevoegd heden van het nieuwe instituut niet gerin ger te zijn dan die welke de Hoge Autori teit thans bezit. De eventuele geneigdheid van Engeland om zich wel bij de Kolen- en Staalgemeenschap en Euratom maar niet bij de E.E.G. aan te sluiten betekent echter een rem op de samenvoeging van de drie uitvoerende Europese organen. Bijzondere situatie Tem aanzien van de plannen van De Gaulle vroeg ir. Posthumus wel begrip voor de bijzondere Franse situatie, waar bij volgens hem generaal De Gaulle de enige is die het Algerijnse probleem zal kunnen oplossen. Ook wees hij op het zijns 'Advertentie De tijd van verloven is weer gekomen, Verlovingsringen breken weer baan. Van velen hebben we het al vernomen Dat men daarvoor het best naar MARTIN kan gaan. Wij hebben van die mooie strakke modellen, Niet, die gemaakt zijn als vriendschapring. Ik zal u daar wel meer van vertellen Wij verkopen ze onder geen beding. Wat zijn dat dan voor ringen, Kijk, die bieden 'n zekere vrijheid aan. Dat zijn van die gefacetteerde dingen De echte verloving komt achteraan Het zijn wel eens de dames die vragen naar zo'n vriendschapsverlovingsring. Maar heren weest voorzichtig, Aan zulke medewerking bent u medeplichtig 'n Verlovingsring behoort glad te wezen, niet gefacetteerd, Want het is al vaak bewezen, Dat men daar mee heeft geleerd. Neen, dames en heren, luister wat ik u zeg, Neemt geen gefacetteerde ringen Dan heeft u zeker nooit pech. Blijft de echte traditie getrouw, Koopt bij MARTIN uw ringen Dan krijgt u zeker geen berouw. Het ware in 'n verloving Zit niet in 'n speciale ring Zulks is geheel overbodig De ware verloving komt in 't geding. Dus koopt u 'n gladde echte gladde Zulke is het meeste waard. Maar dan moet het 'n ring wezen van SCHOTERWEG loodrecht over de televisiezaak van de Firma De Block. Dus naar MARTIN UITTENBOGAARD want Geluk en Welvaart vindt u alleen bij De Verlovingsringen specialist. Let alleen op de naam, die is bekend van Baby tot Grijsaard. En nu de vriendelijke groeten van MARTIN UITTENBOGAARD, 'n Surprise voor de a.s. Verloofden. Wij verwachten u tot ziens. De politie in Eindhoven heeft een echt paar uit Uden aangehouden dat in een warenhuis op heterdaad op diefstal was betrapt. Het bleek dat het echtpaar-, waar van de man 27 jaar en de vrouw 22 jaal oud is, al meer diefstallen gepleegd heeft in Eindhoven-, Nijmegen en op de markt in Woensel. In Eindhoven zouden de man en de vrouw voor honderden guldens aan tex tiel, schoenen en dergelijke gestolen heb ben. Een groot deel van de kleding die zij droegen, was gestolen. Voor hun tochten naar Eindhoven en Nijmegen gebruikten zij een huurauto, ter wijl hun beide zeer jonge kinderen in Uden werden uitbesteed. In de woning van het echtpaar nam de politie een grote partij p 'Ven goed in beslag. inziens verbluffende herstel van de Fran se economie, maar tegenover die positie ve factoren achtte hij de visie van de Franse president op de internationale po litiek van een voorbije tijd. Zijn denkwij ze van het „Europa der vaderlanden" be tekent een frontaanval op het federalis me, al voegde spreker daaraan toe dat er geen land is dat zo punctueel en loyaal de Europese overeenkomsten uitvoert, als ze eenmaal van kracht zijn geworden, als Franse opvattingen een reden tot bijzon- Franse opvattingen een beden tot bijzon der wantrouwen voor de kleine staten. Het onbehagen daarover leeft echter ook bij anderen, hetgeen tot uitdrukking komt in de door de drie fracties in het Europees parlement gezamenlijk gestelde vragen welke woensdag aan de orde komen. Aan de andere kant waarschuwde ir. Posthu mus ertegen de Franse plannen niet te strak tegemoet te treden, daar dit de wel fede ralistisch denkende Fransen zou kunnen doen verkoelen. Ir. Posthumus besloot: „Of de bevoegdheden van de Europese or ganen worden versterkt waardoor de ge leidelijke ontwikkeling kan worden voort gezet, of we gaan een periode van „klein- s'caaterij" tegemoet, waarbij maar één man garen zal spinnen: Chroestsjow". Advertentie het MANTELKOS TUUM met zeehond kraagje. Let op de mo derne, Franse tweed (in 4 kleurencombinaties). De lengte is 3/4, de maten lopen van 38 t/m 46. U bent er apart mee, voor de speciale prijs van 149.- Grote Houtstraat t.o. Anegang In de kunsthandel J. R. Bier (Groot Hei ligland, naast het Frans Halsmuseum) is van 14 oktober tot 15 december een expo sitie „Hollandse 17 de eeuwse meesters". De tentoonstelling omvat onder andere twee riviergezichten van Jan van Goyen en een winterlandschap van dezelfde mees ter. Het landschap en het stilleven zijn wel de belangrijkste onderwerpen van de bijeen gebrachte schilderijen van Jan van Goyen, Salomon van Ruysdael, Aert van der Neer, Hubertus van Ravesteijn, Jacob Ruisdael, Willem van de Velde de Jonge en anderen. Het bekende Zomerlandschap van Salomon van Ruysdael (afkomstig uit de collectie Maurice Kann) en vele andere tentoonge stelde werken zijn tot op heden nog nooit in Nederland geëxposeerd geweest. Het Tweede-Kamerlid mr. Van Doorn (K.V.P.) heeft aan de ministex-s van Bin nenlandse Zaken en van Justitie gevx-aagd: „Is het juist, dat er in de salariëring van de gemeente- en i-ijkspolitie althans voor wat bepaalde rangen en functies be treft sprake is van een aperte achter stand? Zo ja, waarom is de regei-ing dan niet bereid deze achtei-stand op korte ter mijn weg te nemen? Voorts vx-aagt mr. Van Doorn of het juist is, dat de regering destijds tegenover de vertegenwoordigei-s van de politie-organisaties heeft toege zegd, zich te zullen confox-meren aan en in elk geval zich in grote lijnen te zullen richten naar de conclusies van het port-Boot? rap- Wiens eigendom is het schilderijtje van Paulus Potter uit 1642, voorstellende „drie koeien en een schaap", dat de Amster damse kunsthandel P. de Boer vorig jaar in de Antiekbeurs tc Delft heeft verkocht? Behoorde het toen aan deze kunsthandel of aan de erfgenamen van wijlen de Ber- lijnse kunstverzamelaar Walter Heilgen- dorf, in wiens collectie het tot oktober 1945 zou zijn geweest? Op deze vraag zal de Amsterdamse rechtbank op 22 novem ber in eerste instantie het antwoord ge ven als zij uitspraak doet in het civiele proces waarin maandag de pleidooien zijn gehouden. Het doek, 28Vï bij 38'/-> cm., stond met eigenaar vermeld in de internationaal verspreide catalogus van de Antiekbeurs en via een Berlijnse relatie kregen de zusters de tip dat het doek sedei-t ok tober 1945 spoorloos op de Antiekbeurs hing. Met toestemming van de president van de Amsterdamse rechtbank lieten zij er toen via een Amsterdamse advocaat een beslag tot terugvordering op leggen. Hun advocaat, mr. Th. Sprey, gaf in zijn pleidooi aan de hand van getuigenverkla ringen uit Duitsland een overzicht van het geen er in het einde van de oorlog met het paneeltje was gebeurd. In 1929 ver- kocht de firma De Boer dit doek voor circa een kwart ton aan de verzamelaar Heilgendoxü. In de laatste fase van de oor log, toen de Russen nadex-den, bracht de ze in januari 1945 zijn schilderijen van zijn ten oosten van Berlijn liggende landgoed over naar zijn tweede landgoed ten noord westen van Berlijn. Toen de heer Heil- gendorf in augustus-september 1945 naar In de tninzaal van het gemeentelijk Concertgebouw concerteerde maandag avond de „Haerlemsche Musyckcamer" voor een groot aantal belangstellenden, onder wie burgemeester Cremers, be schermheer van de Muziekkamer. Dank zij de even geanimeerde als kundige lei ding van André Kaart handhaaft dit en semble al sinds ongeveer twaalf jaar een eigen plaats in het Haarlemse muziek leven met een, in de beste zin, „amateu ristische" toewijding aan de muziek van de zeventiende en achttiende eeuw. Ook ditmaal was uit dit onuitputtelijke repertoire weer een keus gedaan die tot een aangename kennismaking leidde met enkele werken die men zelden of nooit in de orkestprogx-amma's tegenkomt. Aller eerst zou men dan moeten noemen het Concert voor viool en strijkorkest in g, op.12, no.l van Vivaldi, waarin de even vurige als subtiele geest van de Vene- tiaanse meester volledig aanwezig is. De solist was André van Aalst, wiens toon- vorming wat dunnetjes leek naast het en thousiaste en toch ook verzorgde tegen spel van het orkest. Dit enthousiasme, maar dan in dienst van de vx-eugden van een hoofse stijl, had men reeds kunnen beluisteren in Lully's zevende Suite, voor twee hobo's en strijkorkest; een aax-dig stuk was vooral de Bourrée die in haar opgeruimde trant de invloed van het platteland op de dansvormen van het hof In het Holland Festival 1961 zal het elf de Internationale Orgelconcours te Haar lem. plaatshebben van 3 tot en met 7 juli. Ter gelegenheid van deze manifestatie zal ook het orgel van de Grote Kerk, dat mo menteel nog in restauratie is, weer in ge bruik worden genomen. Om de feestelijk heid hiervan nog te onderstrepen, zal met ingang van 3 juli een internationale histo rische tentoonstelling op orgel gebied in de „Vleeshal" en „Vishal" worden geopend; deze expositie zal tot en met 30 juli 1961 te bezichtigen blijven. Het px-ogramma van het concoux-s en wat daarmee samenhangt zal ditmaal ge heel op het orgel van de Gx-ote Kerk zijn geconcentreerd en het in andere jax-en ge bruikelijk afsluitende „zaalconcert met or kest" komt thans te vervallen. Het con cours begint nu op 3 juli xrxet de plech tige overdracht van het gex-estaux-eerde or gel aan de gemeente Haarlem, bij welke gelegenheid het zal worden bespeeld door beide stadsorganisten, Albert de Klerk en Piet Kee. Op 4 juli zullen de concours deelnemers een vrij impx-ovisatieconcex-t geven, op 5 juli volgt de eigenlijke wed strijd, waai-bij zij zullen improvisex-en over een door de jury opgegeven thema. De jux-yleden zelf concex-teren op de daax-- op volgende dag (6 juli): het zijn Jeanne Demessieux uit Parijs, Anton Heiller uit Wenen en Albert de Klerk uit Haarlem. Tot beslxiit volgt op 7 juli een concert, te geven door vijf vroegere winnaars van dit concours en wel de Oostenxijkers Hans Haselböck en Anton Heillex-, alsmede de Nederlanders Louis Toebosch, Klaas Bolt en Piet Kee. De namen van de deelnemers aan het Concours 1961 zullen binnenkort worden bekend gemaakt. illustreerde. De hoboïsten Kees Kuyper en Hans Leonhax-dt betoonden zich goede in strumentalisten in de obligaatpartijen. Een Tafelmuziek van Telemann sloot het gedeelte vóór de pauze af; de uitvoerixxg hiervan werd opgeluisterd door de mede werking van de fluitisten Edo Wilod Ver- sprille en Taco Ferwerda. In deze suite horen wij Telemann, eertijds een geducht concuxTent van Bach, op zijn best: fleux-i- ge melodieën, gevat in het kader van een pittige ritmiek, en met een levendige af wisseling tussen solo-blazers en orkest. Een tweede solistische beurt vervulde André van Aalst in Bach's Vioolconcert in E, kwalitatief toch wel het meesterwerk van de avond. Ook hier kon Van Aalst's spel mij niet bijzonder boeien, het is trouwens een waagstuk om met dit werk te komen dat langzamerhand alle Neder landse concertbezoekers bekend is in de krachtige uitvoering die Szymon Goldberg als dirigentsolist ervan geeft met zijn Nederlands Kamerorkest. In de langade mige wendingen van het magnifieke Ada gio schoot hij bepaald te kort in spanning. Enkele onzuiverheden in het eerste deel zou men hem eerder kunnen vergeven. Een heel aax-dig slot, van de avond vorm den de Vijf Contradansen van Mozart, voor strijkorkest, fluit en trommel. Men zou er een soort fijnzinnige pex-siflage op een achttiende-eeuws caféstrijkje in kun nen hox-en. Het succes was hiex-mee dan ook vex-zekerd, en Kaax-t liet één van de Contradansen hex-halen. S&s Bun ge „HEEMSTEEDS AMATEUR TONEEL" De katholieke toneelvereniging „Heem steeds Axrxateur Toneel" geeft maandag 17 oktober in het Minerva theater haar eer ste toneelvoorstelling van dit seizoen. Op gevoerd wordt „Gieren op het veilig nest", vrolijke thriller in drie bedrijven door Hax-old Mc. Pherson, in de Nederlandse bewexidng van mr. H. M. Planten. De regie is weer van de heer J. J. Schelvis. Verder verzorgt deze toneelvereniging maandag 7 november in het parochiehuis aan het Teylerplein een gezellige avond voor de leden van de kring oost van de Haarlem se Katholieke Ai'beidex-s Beweging. Voor hen zal woi-den opgevoerd de bekende klucht in di"ie bedrijven door Brandon en Thomas: „De tante van Chai'ley". Ook voor deze opvoering verzox-gt de heer Schelvis de regie. Advertentie een speciale aan bieding! Namelijk in de prachtige, zuiver wollen SHETLAND PULLOVER met V- hals. Hij is er in vijftien modetinten, deze jeug dige en sportieve pull over die het typisch aparte van Vogelzang heeft. Prijs? Grot® Houtstraat tö. Anegang zijn voormalige bezitting, die inmiddels achter het IJzeren Gordijn was komen te liggen tex-ugkeerde, bleek het paneeltje van Potter, xnet andex-e kunstvooi-werpen, echter verdwenen. Omstreeks de jaarwisseling 1948-1949 kwam een onbekende vrouw met het pa neeltje bij de restaurateur van het mu seum te Brunswijk en zei, dat zij het van haar oom Heilgendorf had gekregen. De directeur van dit museum, dr. Muller Hofstede, herkende dit doek. Hij verwees de vrouw voor verkoop van het doek naar de kunsthandelaar Pfeiffer te Hannovex-, die het kocht. Deze had dit naar de me ning van mr. Sprey zonder de juiste zorg vuldigheid gedaan, want hij had noch naam en adres van de vrouw noch de herkomst van het doek gecontroleerd. Tien jaar nadat hij het schilderijtje aan een cacaofabrikant had vex-kocht wilde deze het weer aan hem tex-ugverkopen. Via een tussenpersoon kocht toen de firma De Boer het doek in 1959 van Pfeiffer. Mr. Sprey concludeerde primair dat in deze zaak het Duitse recht van toepassing is volgens hetwelk de erfgenamen het recht vaix terugvox-dering hebben. Indien de rechtbank het Nederlandse recht van toe passing acht dan heeft naar zijn oordeel Kunsthandel De Boer niet voldoende zorg vuldigheid betracht bij de aankoop. De advocaat van de kunsthandel, mr. O. J. Tj. N. Domela Nieuwenhuis, betoog de onder meer: „Of de Potter op het land goed geweest is weten we niet". Het schil derijtje wex-d in 1959 door een soort runner, die altijd op zoek is naar schilderijen, aan de kunsthandelaar P. de Boer aange boden. Deze is tezamen met zijn broer nu de eigenaar van het doek. Volgens pleiter zijn er lacunes in de feiten. De eiseres sen hadden er x-uchtbaax-heid aan moeten geven dat het doek gestolen was. Zij stel den de internationale kunsthandel bloot aan het kopen van een gestolen doek. De zusters hebben volgens pleiter haar recht op terugvordering verloren op het moment dat de Duitse cacaofabi-ikant het doek van Pfeiffer kocht. De gewestelijke raad voor Zeeland van het landbouwschap heeft het landelijk con- tactox-gaan voor de arbeidsvooi-ziening ver zocht een beroep te doen op de minister van Defensie voor hulp van irxilitaix-en bij de aardappeloogst in Zeeland. De abnor male weex-somstandigheden hebben een grote achterstand in het werk doen ont staan. Bovendien dx'eigt de opbrengst van vele percelen aardappelen verloren te gaan. Advertentie de TWEEZIJDIG DRAAGBARE regen mantels uit Zwitser land. Luxe poplin, in diverse combinaties, b.v. met Harris tweed (149.-), met moderne wollen ruiten (129.-) of met een heel mooie, brede ribfluweel voor Grote Houtstraat t.o. Anegang De minister van Binnenlandse Zaken heeft thans een gewijzigd wetsontwerp ter opheffing van de gemeenten Ankeveen, 's Graveland, Kortenhoef, Weesp en Wees- perkarspel en vox-ming van de gemeenten Graveland en Weesp, alsmede wijziging van de grenzen der gemeenten Hilversum Naax-den en Ouder-Amstel aan de Tweede Kamer gezonden. De wijzigingen zouden op 1 januari 1962 moeten ingaan. Thans wordt voorgesteld in de nieuwe gemeente 's Graveland de gemeenten 's Graveland, Ankeveen en Kortenhoef op te nemen alsmede een deel van de gemeen te Weespex-karspel. Aan Hilversum zou den twee aangrenzende stukken van de gemeente 's Graveland worden toegevoegd, terwijl Hilversum een aantal stroken aan het nieuwe 's Graveland zou moeten af staan. Hilvex-sum, Ouder-Amstel en Naax'den zouden met aangx-enzende gedeelten van de tegenwoordige gemeente Weespex-kars- pel worden vex-groot waai-na de rest van deze gemeente met Weesp zou moeten worden samengevoegd. (Van onze Amsterdamse redacteur) DUIZENDEN MENSEN zullen morgen de Cineac aan het Damrak te Amsterdam of de achteruitgang van deze bioscoop aan de Nieuwendijk passeren zonder te be seffen dat op deze plaats precies vijftig jaar geleden de opheffingsuitverkoop werd aangekondigd van het warenhuis, dat bijna een eeuw lang Neêrlands meest-bekende winkel is geweestde winkel van Sinkel. Sindsdien leefde de naam nog slechts voort in een volksliedje „In de winkel van Sinkel is alles te koop". En er zijn maar weinig Amsterdammers die de oude vestigingsplaatsen van de firma Sinkel aan Damrak of Nieuwendijk, of in de Kalverstraat kunnen aanwijzen. En zo zal het ook wel zijn met de Rotterdammers, de Utrechtenaren, de Leidenaars en de bewoners van Leeuwarden, in wier steden het bedrijf in de vorige eeuw filialen heeft gehad. De juiste oprichtingsdatum van de win kel van Sinkel is niet bekend. Vast staat dat de zaak reeds in 1813 in Amsterdam bestond. Dat was toen een klein winkeltje dat voornamelijk manufacturen verkocht, maar dat volkomen nieuwe verkoopmetho den invoerde, door uitsluitend tegen vaste prijzen te verkopen. Ook de artikelen in de étalage waren van prijskaartjes voor zien; hetgeen in die tijd toen men ge wend was, in de winkels evenals op de markt af te dingen op de vraagprijzen, een sensatie vormde. Velen gaven de win kel geen levenskansen, maar de jonge An ton Sinkel kreeg desondanks een goede naam vanwege zijn betrouwbaarheid. „Men kan zelfs een kind naar zijn winkel sturen", heette het, en de geldschieter van Anton, die in het begin iedere dag voor de deur heen en weer liep om de klanten te tellen, was spoedig gerustgesteld. In 1821 opende Sinkel een nieuwe winkel. Het gebouw was ontworpen door bouw meester Johannes van Straaten, die zich had bediend van Griekse motieven, zoals die ook in Londen en Berlijn veelvuldig werden toegepast. De nieuwe winkel op de Nieuwendijk 174 en 176 werd in de kranten beschreven als „een warenhuis van ongehoorde grootte, want in de winkel ruimten konden wel vijftig klanten tege lijk zich bewegen en bediend worden." De zaken gingen best en de ene uitbrei ding volgde op de andere. Behalve de manufacturen werden nu ook bedden, de kens, lingei-ie, linnengoed en dames- en kinderkleding verkocht. Sinkel kocht de panden nummer 175 en 177 aan de ovex-- zijde en toen deze naar het Damrak 63 en 64 werden doorgetx-okken, nam hij ook tapijten, meubelen, herenmode-artikelen en lederwaren in de vex'koop. Tenslotte werd in de Kalverstraat een pand gekocht, waarin voorheen een apo theek was gevestigd. De apotheker ver plichtte Sinkel echter, enkele geheime ge neesmiddelen te verkopen, die hij onfeil baar achtte. Hieronder was bijvoorbeeld een pijnstillend halssnoer, beslaande uit olijfpitten uit Jex-uzalem. In die tijd ont stond het lied, dat op de wijze van een duet uit de Bax-bier van Sevilla werd ge zongen: In dn winkel van Sinkel is alles te koop daar kan men. krijgen pakjes met vijgen, doosjes pomade, fleschjes orangeade, hoeden en petten en damescorsetten, drop om te snoepen en pillen om te Per koets naar Leipzig Anton Sinkel wex-d een vermogend man. In zijn Amsterdamse zaken werkten hon derd bedienden. De omzet groeide tot 20.000 gulden per dag. Om op de hoogte te blijven van de nieuwste modesnufjes reisde hij ieder jaar in een door vier paarden bespannen boldeinvagen naar de Leipziger Messe. Anton Sinkel liet in Hil versum een buiten bouwen, „Hoornebek", waar hij de weekeinden doox-bx-acht. Hij stond bekend als een verwoed schaker. In zijn rijtuig had hij een van petx-oleum- vexdichting voox-zien schaakbox-d laten aanbrengen. Inmiddels had Sinkel zich met de koop lieden Povel en Veerkamp geassocieerd In Beverwijk, in het Hervormd Jeugd- gebouw aan de Schans is hedenxniddag om twee uur een grote classicale vrouwendag, uitgaande van de Heiwormde Vrouwen dienstcommissie en vrouwelijke ambts dragers in de classis Haarlem, geopend. Op het uitvoerige programma, dat de gehele middag en de avond in beslag zal nemen, staan onder meer een causerie over „De man en de vrouw in het werk, kerk en in d° samenleving" door jonkvrouwe G. H. van Asch van Wijck uit Zeist. Over dit onderwerp spreekt ook mej. ds. W. H. Buys uit Bentveld. Hierna woi-den schi-iftelijk ingediende vragen beantwoord. Om kwart voor vier vanmiddag zal me juffrouw dr. W. Lub spreken over de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers. Dan volgt een filmvertoning over negers in Oeganda- Oeroendi. Om vijf uur is de sluiting van de middagbijeenkomst door mevx-ouw M. E. Kulsdonk-Elders uit Amsterdam, presiden te van de Provinciale Hei-vormde Vrou wendienst. Des avonds om half acht spreekt de hervormde predikant N. O. Steenbeek uit Beverwijk over de plannen ten aanzien van het hervormde jeugdwerk in de IJmond. Om kwart over acht zal mejuffrouw ds. W. Timmermans een cau serie houden over de Wereldraad van Ker- ken-bijeenkomst in het volgende jaar te New Delhi. De classicale vrouwendag wordt besloten met een liturgische dienst. Advertentie Voor hoofdpijn, migraine, verkoudheid, griep, reumatiek, spit, ischias, kiespijn, zenuwpijn en menstruatiepijnen hebt U een antineuralgicum met zeer grote pijn stillende kracht nodig. Dat is Togal. Bij apoth. en drog. Togal 0.95; 2.40; 8.88. om zijn onderneming tot deze omvang te kunnen uitbouwen. Merkwaardig is dat de filialen in de andex-e steden het nimmer zo goed deden als de winkels in Amster dam, waar de klantenkring zich uitstrekte van het hof tot de allereenvoudigsten. Sinkel maakte veel reclame. Hij adver- teex-de niet alleen modex-ne reclame in kranten, maar zond zijn vaste klanten x-egelmatig „verkoopbrieven" waax-in spe ciale aanbiedingen onder de aandacht wex-den gebracht, en geïllustreerde fol ders waax-in nimmer de zin ontbx-ak: „Alle goederen en prijzen worden stipt gecon troleerd en zijn in voor ieder leesbare cijfers opgetekend". Voor de voorname cliënten waren er in het Frans gestelde verkoopbrieven Bloei en ondergang Op het toppunt van de bloei van Sin- kel's bedrijven ontstond er op de Nieuwen dijk een klein manufacturenwinkeltje, „De Bijenkorf", gedx-even door de firmanten Goudsmit en Polak. Opvallend was dat voox-al na 1900 de omzet van Sinkel snel terugliep en De Bijenkorf steeds meer uitbreidde. In 1903 liquideerde de firma Sinkel de winkels op de Nieuwendijk 174 tot 176. In 1909 bouwden Goudsmit en Po lak op het toen juist vrijkomende beux-s- terrein aan het Damrak een houten nood- winkeltje, in vex-band met vex-nieuwings- wei-kzaamheden aan hun winkels op de Nieuwendijk. Deze noodwinkel had echter zo'n succes dat de firmanten besloten, de vex-bouwing van hun bestaande winkels stop te zetten en een groot nieuw gebouw aan het Dam rak te bouwen. Heeft dit de firma Sinkel de genadeslag gegeven? In ieder geval werd op 12 oktober 1910, toen het gebouw van De Bijenkorf in de steigers stond, de opheffingsuitverkoop aangekondigd. De li quidatie duurde anderhalf jaar. Daarna sloot de winkel van Sinkel, die alles te koop had, voorgoed zijn deui-en. (Van onze Haagse redacteur) Onder het motto „Onze taal in het open baar" houdt het Genootschap Onze Taal op zaterdag 22 oktober in het Scheveningse Kurhaus zijn derde congres. Een viertal inleiders zal zich in het bijzonder beraden over het taalgebruik van overheid en be drijfsleven. Beide vormen van taalgebruik kennen hun eigenaardige moeilijkheden. Voor de officiële taal, de „stadhuistaal", geldt im- mei-s dat zij aan de ene kant gebx-uikt wordt voor het formuleren van waterdich te wetteksten en dergelijke, hetgeen vaak tot een omslachtige zinsbouw aanleiding geeft, aan de andere kant moeten die tek sten toch ook in voor elke burger begrij pelijke taal worden verduidelijkt. Merkwaardig is overigens, dat de „stad huistaal" zich toch ook een weg heeft gebaand naar de handelscorrespondentie. Want het is bekend, dat de zakelijke brief wisseling vaak mank gaat aan stroeve en omslachtige redeneringen in de trant van „In vouwe dezes gelieve u aan te treffen ons antwoord op uw geëerd schrijven van de inhoud waarvan wij goede nota namen" en zo voort. Nog merkwaardiger is het echter, dat dezelfde bedrijven die zulke brieven de wereld insturen niet „modern" genoeg kunnen zijn wanneer het om ad vertentie- en andere reclameteksten gaat. Dan wemelt het ineens van „internationa lismen" welke meestal van angelsaksische herkomst zijn. Er zijn inderdaad onder nemingen met taalcommissies die Neder landse aanduidingen uitdoktex-en voor de public relation officex-, de sales promotor of de operator-chemicien. De jongste mode ontleent zijn woordenschat voox-al aan de toegepaste psychologie met de „status- zoeker" als laatste aanwinst. Op het congres van „Onze Taal" zal de bekende publicist en oud-burgemeester mr. A. F. Kamp een voordracht over de amb telijke taal houden. Deze spxreker geniet sinds een vorige lezing over dat onderwerp de faam, dat hij zijn gehoor tranen met tuiten laat lachen door zijn geestige behan deling van dat onderwerp. Dr. Joh an Scheurer, personeelschef van 'Van der Heem, spreekt over de taal in het be drijfsleven. Deze causex-ieën worden inge leid door prof. dr. C. F. P. Stutterheim met „De taal als communicatiemiddel" en af gesloten door px-of. dr. G. Stuiveling, die de taak van de overheid inzake de Neder landse taal onder de loep neemt. Leden van de Bond van Ex-KNIL-mili- tairen „Op weg naar huis" zullen de pre sident van de Haagse rechtbank verzoeken in een kort geding zijn oordeel te geven over het feit, dat het commissariaat voor Ambonezenzorg de huurcompensatie, die deze ex-militairen sinds april 1960 genie ten, invordert als huur. De Ambonezen stellen, dat zij nooit iets hebben gehuurd van de staat" en dus niet verplicht zijn de huurcompensatie af te staan. Zij willen deze compensatie niet hebben, maar haar ook niet afstaan van het commissariaat. Het commissariaat di-eigt nu bij niet- afdraging van de huurcompensatie de dooi de ex-militairen genoten emolumenten (kolengeld en levensmiddelentoeslag) in te trekken. De leden van de bond stellen, dat dit bovendien een onrechtmatige daad zou zijn.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9