De Schaduw speelt verstoppertje NAAIMACHINES Uitdraagster van de haute couture voor de rechter PANDA EN DE JACHT OP DE MILJOENENHOED De negen Muzen DE REIS VAN KOEN EN LINNIE ENGEL rtHoe is het ontstaan 11 Duitse televisieserie over Hitlertijdperk Joodse christenen ver vaardigden klankbeeld Cilli Wang voor Weense televisie De radio geeft donderdag T elevisieprogramma Blauwe plekken Congres van Engelse en Ierse chirurgen Danzikwintet Filmsterren waren haar leveranciers Saint Laurent uit de dienst Kerkelijk Nieuws ROMAN VAN ALAIN PAGE Vertaling uit het Frans door Margot Bakker Kerkelijk varia Dit woord: BEKLONKEN WOENSDAG 12 OKTOBER 1960 59. Panda, Joris, Boko en de dikkerd stonden verbaasd voor de goocheltent, waaruit een steeds toenemend gedruis tot hen doordrong. Het gerinkel van munten vermengde zich met woedende kreten en doffe klappen. Ook begon het tentdffek op vreemde wijze uit te bollen en er versche nen grote scheuren in. „Tut, tutdaar binnen schijnt nogal wat onenigheid te heersen!" zei Joris. „Thans is wellicht de kansHij brak af en staarde verrukt naar de miljoenenhoed, die uit de scheu rende tent tevoorschijn wipte. Het hoofd deksel dartelde precies in Panda's richting. Deze bedacht zich niet lang en deed een snelle greep. Zo vlug als hij kon repte hij zich heen, achtervolgd door Joris, de dikzak en de zwerver. „Geef hier die hoed of ik sla je lot mosterdsaus, ventje!" dreig de de dikke. „Nee, geef hier! Het is mijn doppie! Mijn geluksdoppie!" riep Boko d-aar schril doorheen. „Wees toch verstan dig, Panda!" maande Joris bezorgd. „Die hoed is een twistappel, die niets dan twee dracht zaait! Kom, geef hem mij! Uw oudere vriend en leermeester weet hoe hij in deze verwarde toestand moet handelen!" Het Zuid-West Duitse televisiestation zal in de periode van 21 oktober 1960 tot 15 mei 1961 een serie van <yeertien afleverin gen over Hitiers Derde Rijk uitzenden, aldus de directeur Hans Bausch, die de produktie van deze reeks verzorgt. Tussen acht en negen miljoen televisiekijkers, die de helft van televisiekijkend Duitsland uit gebreide wordt over de nazi-periode kun- maken zullen de serie, die de meest uit- nen zien. De afleveringen worden in de vroege avonduren, vrijdags om de veer tien dagen gebracht, en duren vijftig minu ten. Men heeft een jaar nodig gehad om het materiaal hiervoor, dat nog nooit voor het publiek werd vertoond bij elkaar te krijgen. De Nederlandse vereniging van Joodse chri •en heeft dinsdagavond in „De Kar- sebó. in Hilversum vertegenwoordigers van christelijke organisaties de gelegen heid gegeven het klankbeeld „De branden de Memorah" te beluisteren. Dit klank beeld is een vertolking van het doel en de taak, welke de Joodse christenen zich voorstellen uit te voeren. Het is vervaardigd door Wil Barnard, die ook de tekst heeft geschreven. Vier dames- en twee herenleden van de orga nisatie hebben hun medewerking verleend. „De brandende Memorah" is in juli van dit jaar in Rotterdam opgenomen. Het ligt in de bedoeling van de vereniging een tournee door Nederland te maken. De pre sidente van de vereniging, mevrouw M. W. Eberle-Gotlieb gaf aan het begin van de avond een korte toelichting. De dansparodiste Cilli Wang gaat van daag naar Wenen om er in een televisie programma op te treden. Men zou dit kunnen beschouwen als een aanloopje voor het avondvullende programma, dat zij daar eind november voor de televisie moet verzorgen. Voor de volgende maand staat ook een avond op Soestdijk op het programma, waar de Koninklijke Familie met het per soneel de voorstelling zal bijwonen. In januari 1961 gaat Cilli Wang voor de vier de keer naar Amerika. Dat jaar komen vermoedelijk ook aan de beurt de Antil len en Israel. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overwe ging. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.03 Vier eeuwen Schotse reformatie, rep. 10.15 Morgendienst. 10.45 Koorzang. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Ge wijde muziek. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuin- bouwmeded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Amus.- muz. NCRV: 14.00 Gevar. progr. 14.30 Gram. 14.35 Radio-philharm.ork. en solist. 15.30 Kerkmuziek. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.20 Kamermuz. 17.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Gram. 18.50 Sociaal perspectief 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Vocaal ens. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Orgelconcert. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Vier eeuwen Schotse Reformatie, report. 22.30 Nieuws. 22.4 Avondoverdenking. 22.55 Gram. 23.15 Reisverhaal en muziek. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VFRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Kamermuz. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookkunst, praatje voor de vrouw. 11.15 Kamerork. en solist. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Zang en piano. 12.50 Uit het bedrijfsleven, lezing. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte tmuz. 13.55 Beursber. 14.00 Piano a quatre mains. 14.30 Voor de vrouw. 15.05 Licht progr. 16.00 Gevarieerd progr. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Voordr. 18.30 Or gel en piano. 18.45 Sportpraatje. 18.55Gesproken brief. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. (Om 20.5521.20 Pano rama der praehistorie, gesprek). 22.00 Documen taire. 22.20 Gram. 22.30 Nieuws, beursber. van New York en meded. 22.45 Act. en wereldkamp. dammen. 23.00 Sportact. 23.10 Gevar. progr. 23.55 —24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Vocaal ens. 14.00 Schoolradio. 16.0 Koersen. 16.06 Franse les. 16.21 Portugese' muz. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Vrije politieke tri bune. 20.00 Het land van de meisjes, operette. 21.30 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Radio-universi teit. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 Jeugdjournaal. VPRO: 17.1017.35 Voor de kinderen. NTS: Nationaal progr.: 20.00 20.05 Toespr. door H.M. de Koningin. NTS: 20.05 Journ. en weeroverz. KRO: 20.25 Gevar. muziek. 20.50 Filmbespreking. 21.00 Amerikaanse film- serie. 21.40 Poging tot gesprek, TV-éénacter. 22.15 Epiloog. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. AVRO: 20.20 Actueel progr. 20.30 Film. 21.00 Nina, blijspel. 22.20 Einde. De KRO-televisie presenteert van avond „Poging tot gesprek", de eerste van een serie TV-éénakters van Jef Heydendaal. Regie Luc van Gent. V.l.n.r. Mimi Boesnach, Lou Geels en Jacques Snoek. De Britse natie heeft met een mengeling van gêne en vertedering vernomen, dat Koningin Elizabeth op handen en voeten door het kreupelhout is gekropen om een hert teverschalken. „Maar", zei een lid van de hofhouding, „het was de eerste en waarschijnlijk ook de laatste maal". Het nieuws werd bekend, toen de Konin gin een nieuwe brug in de Schotse stad Perth opende. Men zag toen, dat zij drie grote blauwe plekken op haar benen had, twee op haar rechter- en een derde op haar linkerbeen. Dat vereiste uiteraard een verklaring. Een officiële woordvoerder van het kasteel te Balmoral, waar de Konigin en haar echtgenoot een vakantie doorbren gen, deelde den volke mee, dat de Ko ningin door Prins Philip voor het eerst op de hertenjacht was meegenomen. „Om dichterbij te komen is zij op handen en voeten door het kreupelhout gekropen en daarbij heeft zij zich aan een paar ste nen gestoten". Hij voegde er echter aan toe: „dat is waarschijnlijk voor het laatst geweest". Men wist ook nog te melden, dat er geen dokter aan te pas was gekomen. Koningin Elizabeth had zichzelf behandeld met wat olie gekocht in een dorpswinkel tje bij het kasteel. De „Society of thoracic surgeons of Great Britain and Ireland" heeft in het afgelopen weekeinde voor de eerste maal in haar bestaan een congres op het vaste land van Europa gehouden en wel in het Kurhaus te Scheveningen. Als gastvrouw trad op de Nederlandse Vereniging voor borstchirurgie. Tot erelid werden benoemd de voorzit ter van de Nederlandse Vereniging dr. H. R. Bax uit Arnhem, prof. Boerema uit Amsterdam en prof. Nuboer uit Utrecht. Tot erelid van de Nederlandse Vereni ging werden benoemd de president van de Engelse Vereniging, dr. G. Mason, dr. Rus sell Brock en dr. Price Thomas. Advertentie „Het moederszoontje". De Haarlemse toneelvereniging „Vriendenkring" heeft thans in studie „Het Moederszoontje", blij spel in drie bedrijven door Lannox Robin son. Het stuk is bestemd om dinsdag 29 no vember, ter gelegenheid van de opening van het seizoen, in de Tuinzaal van het Concertgebouw te worden opgevoerd. De regie is ook ditmaal van Jan Wiertsema. Orgelbespeling. Op zaterdag 29 ok tober 1960 des avonds acht uur zal de heer Nico Waasdorp, organist te Overveen, een orgelbespeling geven in de Pauluskerk te Nieuwer-Amstel. Uitgevoerd worden wer ken van J. S. Bach, C. Franck, Jac. Bijster en Ch. Tournemire. De Haagsche Comedie. Wegens zeer groot succes zal De Haagsche Comedie ge durende het weekeinde van 15 op 16 ok tober in de Stadsschouwburg te Haarlem een tweetal reprises geven. Zaterdag 15 ok tober een voorstelling van „Heeft Con stance gelijk?", blijspel in drie bedrijven van W. Somerset Maugham. De regie is van Paul Steenbergen; Marie-Sophie Nathusius vertaalde het stuk. Medewerkenden zijn: Annie de Lange, Georgette Hagedoorn, Frans van der Lingen, Gijsbert Tersteeg, Carl van der Plas, Do van Stek, Anne- Marie Heyligers, Fiet Dekker en Ariette van Embden. Op zondag 16 oktober volgt dan een herhaling van „Het proces Ander- sonville" van de Amerikaan Saul Levitt. De regie en vertaling berusten bij gast regisseur Jan Teulings, de voornaamste rollen bij Bob de Lange, Joris Diels, Leo de Hartogh en Jan van der Linden. Beide voorstellingen zullen om acht uur aan vangen. Het Danzikwintet, dat bestaat uit twee musici uit het Opera-orkest, de fluitist Frans Vester en de hoboïst Koen van Slogteren, en drie musici uit het Concert gebouworkest, namelijk de klarinettist Pem Godri, de fagottist Brian Pollard en de hoornist Adriaan van Woudenberg, heeft zich in het laatste jaar snel een grote naam verworven. In een i-adiocon- cert met twintigste-eeuwse werken zal men dit kwintet kunnen beluisteren in een gezamenlijk programma, verzorgd door de VARA op maandagmiddag 17 ok tober. Het speelt dan het Concerto op. 124 van de Belgische componist Joseph Jongen (1873-1953) en het van 1949 date rende Nachtegaal-kwintet, dat de Amster damse componist Daniel Ruyneman, die zeer veel heeft gedaan voor de verbreiding van de hedendaagse muziek en wiens wer ken ook in het buitenland, met name in Amerika, veel bewondering hebben ge wekt, in opdracht van de Nederlandse re gering heeft gecomponeerd. (Van onze correspondent) PARIJS. Voor de Pa- rijse rechtbank voor han delsdelicten zullen vandaag de verdedigers van de modehuizen Christian Dior en Balmain de degens krui sen met een advocaat die de belangen van een achter nicht van Jules Verne, Da nielle Dor, zal verdedigen. De inzet van het proces vormt de handel die Da nielle Dor sinds twee jaren drijft in toiletten en robes van beide genoemde en an dere Parijse modehuizen, die tevoren door befaamde actrices en filmsterren wa ren gedragen. Voor deze negotie in tweedehands kleren wordt het prestige van de haute couture zware schade toegebracht, stellen de advocaten van Dior en Balmain, die daarom deze (in hun ogen deloyale) con currentie aan het oordeel van de rechtbank wensen te onderwerpen. Een paar jaar geleden zag mademoi selle Dor in een modetijd schrift de foto van een ge- decoleteerde robe, die ge dragen werd door de ac trice Simone Renant en die in haar het verlangen wak ker riepen ook zo'n japon te bezitten. Omdat zij geen nieuw exemplaar kon be kostigen, vroeg ze madame Renant per brief, de jurk van haar over te mogen nemen. Het. idee sloeg aan en nadat de eerste koop be klonken was, schreef Da nielle Dor stelselmatig alle beroemde filmactrices aan met het voorstel ook hun overtollige toiletten op te kopen. Martine Carol, Mi- cheline Presle, Ludmilla Tchernia, Audette de Havil- land en Brigitte Bardot be hoorden tot haar clientèle of liever tot haar vaste leveranciei^s. Het afzetge bied bleek al spoedig zo breed te zijn dat Danielle Dor een eigen winkel in een der duurste straten van Pa rens kon openen; een be langstelling die niet alleen werd gestimuleerd door het feit dat men bij haar voor (betrekkelijk) weinig geld exclusieve modellen van de grote Parijse modeontwer pers kopen kon, maar bo vendien door de attractie een gewaad te mogen dra gen, waarmee zich tevoren de beroemdste en schoonste vrouwen van Parijs hadden getooid. Bij elke aankoop overhandigde Danielle Dor een certificaat waarop zo wel de ontwerper als de vroegere eigenares stonden vermeld. Binnenkort zal deze ondernemende zaken vrouw van de rechter dus te horen krijgen of ze haar handel in tweedehands „haute couture" op de oude voet voort mag zetten. In Parijs verluidt dat Yves Saint Laurent, de vroe gere modeontwerper van Dior, binnen een week uit de militaire dienst ontslagen wordt. Hij zal waar schijnlijk voorlopig niet terugkeren naar het huis Dior, daar dit modehuis reeds een contract voor twee jaar heeft met zijn opvolger, Mare Bohan, de vroe gere hoofdassistent van Laurent. Ambtenaren van het ministerie van Defensie heb ben toegegeven, dat Yves Saint Laurent vrijwel on middellijk na zijn oproep in een militaire kliniek te Parijs is opgenomen voor een ernstige zenuwcrisis en dat zijn toestand zo slecht blijft, dat men hem nu uit de dienst wil ontslaan. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ossendrecht J. C. Greive, predikant voor buitengewone werkzaam heden (legerpredikant) te Bergen op.Zoom. Bedankt voor Amsterdam-Sloten (toez.) H. J. J. Keyzer te Maasland. 269170. Zodra Koen en Pobbel de mast gezaagd hadden, zetten ze die rechtop en maakten hem op het dak van het huisje stevig vast. Ja, dat was nog niet zo heel erg gemakkelijk maar met z'n beiden zagen ze er toch kans voor. Linnie keek toe, hoe die twee de mast recht zetten en bevestigden. Bovenaan hadden ze een dwarspaaltje gemaakt; dat was, om er gemakkelijk op te kunnen zitten bij het uitkijken. Ziezo, zei Koen voldaan. Nou kunnen we er voor oppassen, dat we niet te laat zo'n waterval ontdekken! 23) „Wat ben je van plan?" „Als het de Schaduw is, krijgen we van de kant van de politie beslist een grote beloning. Er loopt een hoofdinspecteur rond die er zijn laatste cent voor over zou hebben om die man in handen te krijgen. -En als wij hem dan eerst een paar dagen in bewaring hóuden, voor wij hem aan de autoriteiten overhandigen, kunnen wij orde stellen op een paar kleine zaken, waarin hij zijn neus heeft gestoken." Tombs schudde het hoofd. „En als het zaakje fout loopt?" Martin keek hem met onverholen minachting aan. „Wie ben jij eigenlijk, Jack? Ben je een vent of een zenuwachtige oude juffrouw?" Tombs grinnikte eens, om goed te laten merken dat de benaming van Martin hem niet al te zeer van zijn stuk bracht. „Kijk es," zei hij, „ik wil best wat risico nemen, maar op voorwaarde dat ik er beter van word. Voor honderd pond en zoveel kansen om tegen de lamp te lopen blijf ik liever in mijn bed liggen." Martin glimlachte hooghartig. Hij keek om zich heen en zei heel wat zachter: „Maar als het nu eens om duizenden ponden ging?" Tombs leek wakker te worden. Hij liet een lange fluittoon horen en vroeg met enigszins schorre stem: „Om hoeveel zei je, dat het ging, opa?" „Om duizenden ponden." „Te mooi om waar te zijn." ,,'t Is waar. En geen risico. Het betreft knapen die zich iets te verwijten hebben, maar geld als water be zitten. Wat wil je nog meer? Ongevaarlijker werk vind je nergens." „En als ze nou niet afschuiven? Als ze de politie er in halen?" „Die? Doen ze niet. Veel te bang voor de openbare mening." Tombs schudde het hoofd, hij was nog niet overtuigd. „Laten we aannemen, dat die jongens zich laten fles sen en zo. We kunnen ze dan toch niet chanteren voor wij die andere liefhebber uitgeschakeld hebben. Ik voel er niets voor, dat heer op een goeie dag voor- mijn neus te zien staan." „Ach, wat! Die knaap kon zich heel wat veroorloven, zolang zijn naam onbekend was. Maar nu heeft hij zijn eerste vergissing begaan. Hij heeft mij open en bloot zijn gezicht laten zien." „En als jij je nou eens vergist?" Daar kwam Tombs de hele tijd al op terug. Martin zette zijn tanden op elkaar en zei daarna nog eens, op matte toon: „Ik heb je toch aan je verstand gebracht, dat nie mand anders dan hij van al die dingen op de hoogte kon zijn?" Tombs staarde naar het tafelblad, waai-in generaties matrozen hun namen hadden gesneden. Data stonden er bij en soms een kinderlijk onfatsoenlijke tekening. Opeens keek hij op en voor het eerst in de loop van het gesprek zag Martin hem lachen. „Vertel eens, opa, hoe weet jij zo zeker, dat de knaap zelf niet tot de ontdekking is gekomen een stom miteit te hebben begaan? Wie geeft je de garantie, dat hij er al niet lang vandoor is?" Martin dronk zijn bier uit eer hij antwoord gaf. Hij leek in het minst niet van die veronderstelling te schrikken. „Ik ben er zelf tussenuit gegaan," zei hij. „En nie mand weet waar ik zit. Zelfs mijn vorige kostbaas heeft mijn adres niet." „Bij nader inzien zit er misschien toch wel wat in dat verhaal van jou," zei Tombs wat toeschietelijker. „We zullen eens kijken." „Jawel, maar het kan geen uitstel lijden. Kun jij mannetjes te pakken krijgen?" „Dat zal wel gaan. We nemen de Chauffeur mee. Een taxi wekt altijd vertrouwen en ondanks alles wat je me verteld hebt zal ik zeker niet nalaten voorzorgs maatregelen te nemen." „We moeten ook een onopvallend punt zien te vin den, waar we hem in het oog kunnen houden." „Dat komt in orde, opa." „Je doet het dus?" Tombs bleef nog weifelen, maar bracht het toch tot een soort glimlach. „Het lokt mij wel aan," bekende hij. „De Schaduw ge vangen nemen. De hele buurt zal op stelten staan." „Ja, ja, maar we blijven voorzichtig, Jack. Denk er aan, je hebt niet met de eerste de beste te maken." „Hij ook niet, als hij mij tegenover zich krijgt," zei Tombs. Hij leek eindelijk overtuigd te zijn. Hij stond op, gooide een paar geldstukken op tafel en wenkte Martin te blij ven zitten. „Ik zal de jongens waarschuwen." zei hij. Terence Lane zat gemakkelijk in zijn stoel en keek glim lachend naar Alexis, die tegenover hem al even gemak kelijk zat te roken. „Goed beschouwd is het een stompzinnige aangelegen heid," merkte Alexis op. „Eigenlijk wel. Iedereen die op het toneel verschijnt, wordt meteen naar de andere wereld geholpen. Het doet mij aan kegelen denken." „Wat denkt Drayton; er nu van?" Lane begon geluidloos te grinniken. „Hij denkt niet, hij verzamelt gegevens." Terence gaapte eens. Daarna ging hij over tot een be schouwing van het plafond. „Nee veel grappigs is er niet meer aan, ik begin met de dag meer genoeg te krijgen van Engeland." Hij zucht eens „Een heerlijke vakantie in een zonnig land., de Cóte d'Azur, bijvoorbeeld., of Mallorca.. Wat denk je er van?" Alexis lachte veelbetekend. „U bent de werkgever tenslotte," zei hij. Lane stond opeens op. Zijn gezicht kreeg een opgewek te uitdrukking. „Goed, dat doen we dan. Begin maar met het inpak ken van de koffers. Ik maak de geschiedenis met de pa perassen in orde en dan gaan we een tijdje weg." „Weet u dan waar ze zijn?" Lane lachte en keek peinzend voor zich uit. „Ik vermoed het. Aanvankelijk vond ik het zelf een zon- deiding idee. maar door alle feiten bij elkaar op te tellen kwamen zij in een logisch verband te staan. Het ligt zo voor de hand. Zeg eens.is het je gelukt het adres van die Walter Martin op te sporen?" „Ja, maar de man is verhuisd." „Die ruikt dus lont. Wat dat betreft: mijn vermoeden is hierdoor in zekerheid overgegaan. Geen spoor van de man te vinden?" „Tot dusver niet. Onze mensen zijn op zoek. Waarvoor hebt u hem nodig?" Om te beginnen heeft hij een bepaald testament, dat ik terug wil hebben. En bovendien wil ik hem flink de schrik aanjagen, zodat hij dat chantagespelletje niet op nieuw begint." Er gleed een vage glimlach 'over zijn gezicht. „Eerlijk gezegd zou ik mij heel wat rustiger voelen als de man niet meer leefde. Alexis haalde de schouders op en blies wat as van zijn sigaret. „Bij het huidige snelverkeer kan er gemakkelijk een ongeval plaatsvinden, daarover denkt men tegenwoor dig niet eens meer na." „Ik sta nog in twijfel, Alexis, het is tegen mijn morele opvattingen. Alexis kneep zijn ogen dicht en lachte een beetje. Hij kende Terence Lane genoeg om te weten wat die onder morele opvattingen verstond. „Nood breekt wet," zei hij. „Tenminste zolang wij van dit spreekwoord geen regel makenzei zijn werkgever. De telefoon meldde zich en Alexis stond op. Hij luis terde een paar tellen, noteerde een adres op een aan tekenboekje en legde de hoorn op. Met tevreden gezicht ging hij weer zitten. „Ik heb het adres van Martin," zei hij. Lane stond op en knipoogde. „Dan zullen wij onze rol van verdelgingsmiddel opne men," zei hij. Hij liet zijn sigaretten in zijn zak glijden en liep naar de deur. Over zijn schouder riep hij nog: „Kom je dadelijk beneden? Ik ga de wagen halen." (Wordt vervolgd) Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTRAAT 181 TEL. 14444 De laatste algemene Assemblee van de United Free Church of Scotland heeft Re verend Elisabeth B. Barr tot voorzitter gekozen. Dit is de eerste maal dat een vrouw gekozen werd als voorzitter van een Presbyteriaanse Generale Synode. Het on derwerp „de vrouw in het ambt" heeft het laatste jaar in Schotland aanleiding gegeven tot veel debatten en polemieken. Ook op de laatste zitting van de General Assembly van de Church of Scotland werd hierover weer heftig gedebatteerd. Ten slotte werd met één stem meerderheid besloten de vrouw tot het ambt van ouder ling toe te laten. Een definitieve beslis sing zal genomen worden door de General Assembly van 1961 als bekend zijn de reacties van de verschillende classes. De ark werd niet gevonden Een wetenschappelijke Amerikaanse commissie heeft gerapporteerd dat de vorm van een schip dat in de buurt van de berg Ararat was ontdekt, een speling van de natuur is en niet iets dat door mensen is gemaakt. De expeditie was uit gezonden omdat luchtfoto's geleid hadden tot de veronderstelling dat hier de over blijfselen van de Ark van Noach konden worden gevonden. George Vandeman, die de expeditie leid de, zeide dat men alleen maar muren van aarde gevonden had, die door een aard verschuiving op een flauwe helling „blijk baar in de vorm van een schip waren geperst". De commissie rapporteerde dat er „geen zichtbare oudheidkundige over blijfselen" waren gevonden. De expeditie was uitgezonden naar deze plaats, 20 mijl ten zuiden van de Ararat, door de Archae- logical Research Foundation van Washing ton. Tijd voor de kerk Een aantal jonge mensen van de First Methodist Church in Bryan (Texas) heeft een bijzondere manier uitgevonden om de kerkgang te bevorderen. Iedere zondag morgen worden alle leden van de kerk systematisch opgebeld. Zij laten de bel maar eenmaal overgaan en wachten niet op antwoord, maar leggen de hoorn di rect weer neer-. Kerkleden, die dit ene belletje op zondagmorgen horen, weten dan het is tijd om naar de kerk te gaan. Nog geen godsdienstvrijheid In de staat Malakka, die sterk Moham medaans is, heerst nog geen godsdienst vrijheid. Op het geven of verkopen van Christelijke lectuur aan een Mohamme daan in deze staat, staat een maximum boete van ongeveer 6000.-. Een zelfde boete kan worden opgelegd aan een Mo hammedaan die zulke lectuur aanneemt. De zaak is beklonken wil zeggen: de zaak is geregeld, beslist. Ten onrechte denkt men wel aan het klinken der glazen bij feestelijke gelegenheden. Be klinken is een samenstelling van klin ken in de betekenis: vastklinken, be vestigen, vastsmeden. In beide geval len hebben wij te maken met een het zelfde werkwoord: klinken in de bete kenis smeden kan immers slechts ge schieden onder het maken van een klinkend geluid. Hierbij horen ook de woorden klinker, medeklinker en straat klinker. In klinkklaar: zuiver, louter, hebben wij daarentegen een jong woord dat allitererend is gevormd net als zig zag tiktak, wirwar, bimbam, liflafje en dergelijke. Met klinken of beklinken ^heeft dit niets te maken.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11