Belgische regering akkoord met nieuwe produktiebeperking Oostduitsers moeten harder werken SCHEEPVAARTBERICHTEN De beurs Banken blijven erg krap zitten De goudvoorraad Vrachtenmarkt sterk verbeterd Noorwegen en Dene marken tegen tariefsverlaging Geen recessie in de V.S. India krijgt van alle kanten hulp \v O ENS DAG 12 OKTOBER 1960 DE KOLEN CRISIS DE WEEKSTAAT Turfmarkt geeft dure voorschotten Russische olie voor Italië Concurrentie van tankers De EVA-conferentie In handige plastic tabakszak De ontwikkelingshulp van de Sovjet-Unie De Bijenkorf koopt complex in Enschede Amerikaanse expert: Amerika wil f 1 miljard aan krediet verstrekken Kort economisch nieuws (Van onze correspondent) BRUSSEL De ministersconferentie van de Kolen- en Staalgemeenschap die te Luxemburg gisteravond (dinsdag) is geëindigd en waarop minister De Pous Neder land vertegenwoordigde, heeft het algemeen onderzoek betreffende de Belgische kolensituatie afgesloten. De Belgische regering zal over 1961 aan de Belgische kolen- münenindustrie een subsidie van 400 miljoen frank of 30 miljoen gulden mogen verstrekken, ma*ar de modaliteiten van die subsidiëring zullen op een volgende conferentie nader worden bepaald. De Franse en Duitse delegaties vroegen aan de Belgische minister, Roger de Looze, met nadruk dat de invoerbeperkingen van kolen uit de landen der Gemeenschap in België zo spoedig mogelijk soepeler zullen worden. Van Duitse zijde werd opgemerkt dat gesubsidieerde Belgische kolenmijnen er in slagen 'op de Duitse markt vette indus triekolen tegen lagere prijzen als de Duit se kolen aan te bieden; en de Duitse de legatie wenst dat de produktie en de ex port 'van deze mijnen zal worden beperkt. De Belgische regering ging ermee ak koord om de produktie van deze mijnen te beperken door het instellen van pro duktie per dag gebaseerd op die van 1957. De Belgische regering blijft echter voor stander van het behoud van de beperking van de koleninvoer over 1961 tot een maxi mum van 3V2 miljoen ton. De Belgische kolensituatie en de sociale gevolgen daar van zullen namelijk in het eerst komende jaar al erg genoeg zijn; aldus betoogde de Belgische minister. Immers, het ziet er naar uit dat de Belgische regering zelf geheel de last zal moeten dragen van het wachtgeld ten behoeve van de werkloos- wordende mijnwerkers van de in 1961 te sluiten marginale kolenmijnen welke een capaciteit hebben van twee miljoen ton. De Hoge Autoriteit betaalde de helft van dit wachtgeld hetgeen tachtig percent van het mijnwerkersloon vertegenwoordigt. De Nederlandse delegatie verdedigde het standpunt dat de zaak opnieuw onderzocht zou kunnen worden. De Fransen en Duit sers waren niet geneigd de subsidies aan de Belgische mijnwerkers te continueren. Deze mededeling heeft Brussel ontstemd. Men rekent er echter op dat de Hoge Auto riteit technische en financiële steun zal ver lenen voor de Belgische plannen in verband met de vestiging van nieuwe bedrijven in de zuiderbekkens, waar meer dan 10.000 Uit de weekstaat van de Nederlandsche Bank, van 10 oktober bljjkt duidelijk, dat op het ogenblik zeer grote belastingbeta lingen plaatsvinden. Het saldo van de schatkist is in de afgelopen week met 197 miljoen gestegen en heeft een stand be- reikt van 978 miljoen. Deze stijging be treft zowel de betaling van niet-kohierbe- lastingen, zoals omzetbelasting en loonbe lasting, als van kohierbelastingen. Onder deze laatste neemt de vennootschapsbe lasting de grootste plaats in. De financiering van de betalingen heeft de banken wel enige moeite veroorzaakt. Een groot deel van de benodigde middelen werd gefourneerd door de sterke inkrim ping van de chartale circulatie. Deze daal de met 112 miljoen van 4706 miljoen tot 4593 miljoen. Uit deviezenoverdracht kwam niet meer dan ƒ7 miljoen in de markt. De laatste dagen nam de overdracht van deviezen wederom toe. Ook van de rekening „andere ingezetenen" kwam 7 miljoen vrij. Verschillende banken hebben, om hun saldo op peil te houden, voorschot ten bij de Nederlandsche Bank opgenomen. Het totaal van deze voorschotten steeg met 36 miljoen tot 45 miljoen. Een deel van de middelen hebben de banken aan hun tegoed bij de Nederlandsche Bank ont trokken. Het saldo van de banken bedraagt nu nog 392 miljoen, tgeen 426 miljoen op 3 dezer. Hiermede staan de banken circa 150 miljoen beneden hun verplicht aan te houden kasreservegemiddelde. Dit bracht de laatste dagen op de geld markt spanningen teweeg, als gevolg waar van de officiële daggeldrente werd ver hoogd van VA tot VA percent Teneinde de spanning op de geldmarkt te verminderen heeft de Nederlandsche Bank heden grote bedragen aan schatkistpapier voor de tijd van tien dagen van de markt gekocht. Uit de versterking van de goud voorraden door de Europese centrale banken blijkt het verminderde ver leden werd de dollar als even „hard" als het goud beschouwd, maar daaraan is door de ongunstige betalingsbalans van de Ver enigde Staten een einde gekomen. Natuur lijk houdt men ook rekening met een deva luatie van de dollar, of wat op hetzelfde neerkomt, met een verhoging van de goud prijs. Het goud speelt in het internationale be talingsverkeer nog altijd een belangrijke i-ol, met name voor de aanzuivering van verschillen. Gaat het vertrouwen in een valuta ontbreken dan probeert men zijn daarin uitstaande tegoeden in goud om te zetten. Dit is er ook een van de oorzaken van dat de goudvoorraad van Amerika nog voortdurend daalt. De enige manier om deze export te verminderen is het voeren van een deflatoire politiek, met andere woorden de dollar duürdlr te maken, dat wil zeggen haar prijs uitgedrukt in andere betaalmiddelen te doen stijgen. Deze defla toire politiek kan men op grond van de recessie niet voeren. Er zal voor de V.S. niet anders opzitten dan goud te verliezen. Op dit moment remmende maat regelen te dien aanzien nemen zou de lichte recessie in een depressie kunnen doen omslaan en dat zou het paard achter de wagen spannen zijn. Volgens een bekendmaking van Tass zal Italië onder een overeenkomst, gesloten door de staatsonderneming E.N.I., in de komende vier jaar in totaal 12 miljoen ton olie van de Sovjet-Unie kopen in ruil voor stalen buizen, materieel voor oliebuislei- dingen en synthetische rubber. De totale waarde van de transactie bedraagt onge veer 200 miljoen dollar. mijnwerkers een nieuwe werkplaats zul len moeten vinden. De Italiaanse minister Colombo vei'de- digde zonder voorbehoud het Belgische standpunt, daar van eventuele subsidies aan de Belgische mijnwerkers natuurlijk ook de Italiaanse mijnwerkers in België zouden profiteren. De Belgische regering zal spoedig nieuwe industrialisatieplan nen voor de Borinage en de andere zui derbekkens in Luxemburg voorleggen. De discussie over de Belgische kolensituatie zal op een volgende bijeenkomst worden voortgezet en de belangrijke beslissingen werden naar die vergadering verschoven. Volgens een overzicht, gepubliceerd door de Vereinsbank te Hamburg, valt er tegenwoordig meer vraag naar scheeps- ruimte waar te nemen op de internationa le vrachtenmarkten. Er is vooral meer vraag naar de scheepsruimte voor het ver voeren van droge ladingen. De laatste tyd is de vraag naar schepen voor het ver voer van graan naar Europa toegenomen en voorts kan er een grotere behoefte aan scheepsruimte voor het vervoer van kunstmest naar het Nabije Oosten en de Aziatische landen worden verwacht, naar mate de ontwikkeling van deze landen voortschrijdt. Verder is het vervoer van erts de laatste tijd toegenomen. Vele maatschappijen, die schepen voor droge lading exploitei-en, zijn van oordeel, dat de gang van zaken in hun bedrijf in sterkere mate vooruit zou zijn gegaan, wanneer niet steeds meer van het graan- vervoer door tankschepen wordt overge nomen. Ongeveer veertig percent van het gehele graanvervoer geschiedt thans in tankschepen. De voorkeur gaat uit naar tankschepen, omdat dan grotere schepen kunnen worden gebniikt, hetgeen lagere vrachten en hogere winsten betekent. De opgelegde scheepsruimte over de ge hele wereld was aan het begin van augus tus nog slechts twee percent van de we- reldscheepsruimte tegen zeven percent in oktober van het vorige jaar. Daar de mees te van de opgelegde schepen tussen 1940 en 1944 zijn gebouwd, is er hoop, dat zij spoedig zullen worden gesloopt. In de tankscheepvaart heerst nog steeds een ernstige krisis. De opgelegde tank- scheepsx'uimte was begin augustus geste gen tot 3.770.000 bruto registerton van 3.160.000 brt aan het begin van dit jaar, niettegenstaande steeds meer tankschepen voor het vervoer van gx-aan worden ge- bx'uikt. Noorwegen en Denemarken hebben zich gisteren in een ministersconferentie van de landen van de Europese Vrijhandelsas sociatie verzet tegen een versnelde verla ging van de douanetarieven in de E.V.A., zo wordt van betrouwbare zijde vernomen. De volgende ronde van tariefsverlagin gen, die over de gehele linie 10 percent zal bedragen, is bepaald op 1 januari 1962, maar de ministers der E.V.A.-landen zijn te Bern bijeengekomen om onder andere de mogelijkheid van een tariefsveria,ging op een vroeger tijdstip te bespreken. Noorwegen voelt er naar verluidt weinig voor de tariefsverlagingen te versnellen en de Noorse minister van Handel, A. Skaug, zou de aandacht hebben gevestigd op de moeilijkheden, die minder wel varende landen, zoals Noorwegen, zouden ondervinden wegens het feit, dat de eerste verlaging van de tarieven met twintig per cent pas iets meer dan drie maanden ge leden heeft plaatsgevonden. Minister Skaug drong er op aan, dat de E.V.A.- landen zich houden aan de oorspronkelijk vastgestelde datum. Ook de Deense mi nister van Financiën, K. Philip, drong ex- op aan een eventueel besluit over een versnelde tariefsverlaging uit te stellen. Het zijn vooral Engeland, Zweden en Zwitserland, die een bespoediging van de afbraak der tariefmuren wensen. Na de middag werd door de Engelse de legatie een rapport ingediend over bespre kingen, die onlangs met vertegenwoordi gers van de regeringen van Frankrijk, West-Duitsland en Italië zijn gehouden in zake de betrekkingen tussen de „zes" en de „zeven". De Oostduitse minister van Handel, Hcinrich Rau, heeft in een vraaggesprek met 't Oostduitse Persbureau A.D.N. ver klaard dat de produktie van de Oostduit se ondernemingen vergroot moet worden om op deze wijze het stopzetten van de Westduitse uitvoer te neutraliseren. Rau verklaarde dat alle produktienor- men overschi-eden moeten worden. Hij noemde de stopzetting van de Westduitse handel met Oost-Duitsland „een imperia listische aanval" en zei dat alle Oostduit se uitvoex'-reserves gemobiliseei-d moeten woi'den. De Oostduitse invoex", zei hij, is geheel afhankelijk van de uitvoer. De Oost duitse vakbonden, de communistische par tij en de verschillende economische plan bureaus hebben alle opdi-acht gekx-egen de uitvoer van Oostduitse produkten te ver- gx-oten. De ai'beiders moeten vrijwillig hun produktienormen verhogen, aldus Rau. Advertentie De Sovjetunie heeft in de afgelopen jaren voor meer dan tien miljax-d roebel aan leningen vei-strekt aan onderontwikkel de landen in Afrika en Azië, aldus Mik hail Malakhow, vicevoorzitter van de staatscommissie voor buitenlandse econo mische betrekkingen, van de raad van ministers van de Sovjet-Unie. Hij deed deze mededeling gisteren tijdens de eer ste Sovjet-Afro-Aziatische eenheidsconfe- x-entie te Stalinabad. Malakhow voegde hieraan toe, dat nog ongeveer 300 industrieën waren opgezet of nog in oprichting zijn in dezelfde landen. Dit geschiedde eveneens met financiële steun van de Sovjet-Unie. In de afgelopen maanden zijn tussen n.v. Magazijn „De Bijenkorf" en Gerh. Jan- nink en Zonen n.v. onderhandelingen ge voerd over de verkoop van het fabrieks complex van de n.v. Jannink, gelegen in de binnenstad van Enschede. Aanleiding tot deze ondei-handelingen vox-mde het feit dat Gerh. Jannink en Zonen n.v. haar be drijven wenst te concentreren op het com plex Cx-omhoffsbleek. Het is de bedoeling dat Gei-h. Jannink en Zonen n.v. de gebouwen zal ontruimen en ter beschikking stellen van De Bijen- kox-f zodra haar nieuwe complex zal zijn voltooid. Wat de Bijenkorf met het com plex voor heeft is nog niet. bekend. De Verenigde Staten bevinden zich niet in een recessie, zo heeft de voorzitter van de raad van economische adviseurs van de president, Raymond J. Saulnier, giste ren verklaard. Hij voegde hieraan toe, dat de economie thans in een positie verkeert, waarin vooruitgang mogelijk is. Beziet men de huidige gegevens, aldus Saulnier, dan blijkt, dat de economie zich op een zeer hoog niveau bevindt en dat dit zo zal blijven. Het bruto-nationaal produkt zal in het lopende kwartaal van 1960 waarschijnlijk gx-oter zijn dan in de overeenkomstige pex-iode van het vorige jaar het geval was. Volgens Saulnier ziet het er naar uit, dat deze expansie zal aanhouden en dat het eerste kwartaal van 1961 een ho ger nationaal produkt te zien zal geven dan dat van het eex-ste kwartaal van 1960. In geheel 1961 zal het bruto-nationaal px-o- dukt naar schatting ongeveer 500 miljard dollar groot zijn tegen 479,5 miljard dol lar in 1959. De Verenigde Staten hebben India nieu we leningen tot een bedrag van 250 mil joen dollar (een miljard gulden) aange boden, zo wordt uit gewoonlijk betrouw bare bron te New Delhi vernomen. Vol gens deze brom is ongeveer 25 miljoen dollar bestemd voor het laatste jaar van India's tweede vijfjarenplan en zal de rest moeten dienen als een eerste crediet voor het derde plan, met de uitvoering waar van het volgend jaar zal worden begon nen. Zoals bekend heeft Engeland onlangs nieuwe leningen van in totaal 35 miljoen pond sterling aan India aangeboden, waar van 30 miljoen pond bedoeld is als het eer ste Engelse krediet voor het dex-de plan. De Vex-enigde Staten hebben zich reeds be reid verklaax-d India gedurende de uitvoe ring van het derde vijfjarenplan agrari sche px-odukten ter waarde van een mil jard dollar te verschaffen. De Sovjet-Unie heeft voor dezelfde pex-iode het equivalent van 500 miljoen dollar aangeboden. De x-egering van India schat, dat zij voor de duur van het dex-de vijfjarenplan vijf miljard dollar in deviezen nodig zal heb ben. Het Japanse ministerie van Financiën heeft gisteren bekendgemaakt, dat de Ja panse regering overweegt India een nieuw cx-ediet van 20 miljoen Amerikaanse dol lar te verstrekken. De afgelopen jaren heeft Japan reeds credieten tot een equi valent van 70 miljoen dollar aan India ver strekt Het nieuwe crediet zal deel uitma ken van een plan voor hulpverlening op grotere schaal ten behoeve van het derde vijfjarenplan van India. Volgens bex-ichten in de Japanse pers heeft het Japanse mi- nistex-ie van Handel voox-gesteld in totaal voor 200 miljoen, dollar hulp voor dit plan te vex-lenen. Aagtekerk 12 te Newcastle. Aardijk 11 730 m. van Fayal n. Havana. Abbekerk 720 m. n.w. St.. Helena n. Kaapstad. Abida 11 v. Punla Cardon n. Montevideo. Achilles 11 1050 m. w.z.w. Fayal n. Le Havre. Acila 11 210 m. n.w. Kp. Finisterre n. Curacao. Albireo 11 op rede Bombay verwacht v. Kandia. Alca 11 120 m. o.n.o. Lissabon n. Rotterdam. Alchiba 11 360 m. o. Miami n. New Orleans. Alcinous 12 te Penang verwacht. Alcor 11 te Duinkerken. Algol 11 70 m. z. Rome n. Port Said. Algorab 11 v. Antwerpen n. Rotterdam. Alioth 12 v. Antwerpen n. Amsterdam. Alkes 11 24 m. w.n.w. Minicoy n. Shehr. Almdijk 12 te Hamburg verwacht. AJmkerk 23te Rotterdam verwacht. Ameland 11 13 m. n.o. Massawah n. B. Mashur. Amerskerk pass. 11 Guardafui n. Fremantle. Amman 11 v. Nickerie n. Baltimore. Ampenan 12 te Cleveland. Amsteldiep 11 v. Colombo n. Basrah. Anistelhoek 11 180 m. z.o. Socotra n. Durban. Amstelkroon 11 260 m. w.n.w. Manilla n. Moji. Amstellaan 11 215 m. o.z.o. R. Al Hadd n. Basrah. Amstelmeer 11 285 m. z.w. Melbourne n. Aden. Amstelveld 12 te Karachi verwacht. Andijk 11 320 m. z. Halifax n. Le Havre. Annenkerk 11 te Las Palmas verwacht. Appingedijk 10 te Tampa. Aves 11 v. Callao n. Nhurachao. Argos 11 IJmuiden, Hoogovens n. Amsterdam. Arkeldijk 11 v. Hamburg n. Antwerpen. Asterope 11 170 m. z.o. Kp. Race n. Hpt. Roads. Attis 11 v. Paramaribo n. Wageningen. Atys 11 v. Thameshaven n. Stavanger. Banda 12 te Penang verwacht. Bantam 11 30 m. w. Kp. Comorin n. Singapore. Batavia 10 te Bangkok. Bengkalis 12 v. New York n. Genua. Beninkust 11 v. Ambriz n. Pointe Noire. Bennekom 11 v. Puerto Ordaz n. Europa. Bintang 12 te Cristobal. Breda 11 v. Rotterdam n. Emden. Bussum 12 te Purfleet. Calt. Amsterd. 11 130 m. z.z.w. Durban n. Kaapst. Caltex Arnhem 11 te Port Said verw. v. R'dam. Caltex Delfzijl pass. 11 Brunsbütt. n. Kopenhagen. Caltex Eindhoven 11 53 m. w. Algiers n. Sidon. Caltex Gorinchem 11 12 m. n.o. Dover n. Rosyth. Caltex Pernis 11 te Suez. Calt. Rotterd. 11 85 m. z.w. South.ton n. Pt. Said. Calt. The Hague 11 85 m. n. Rastanura n. Kurnell. Caltex Utrecht 11 830 m. w. Adelaide n. Colombo. Camphuys 12 te Singapore verwacht. Carrillo 11 v. Kingston n. Cristobal. Casamance 11 240 m. o.n.o. Madeira n. Dakar. Castor 11 30 m. n.o. Ouessant n. Hamburg. Charis 9 v. Cux-acao n. Port of Spain. Cinulia 11 300 m. w.n.w. Casablanca n. Durban. Cities service Valley Forge 10 90 m. z.o. Ras Ma- draka naar Perzische Golf. Cradle of Liberty 1 110 m. n.o. Fortaleza n. Rio de Janeiro. Crania 11 360 m. n.o. Martinique n. Curasao. Daphnis pass. 10 Grand Cayman n. La Guaira. Delft 10 810 m. z.w. Flores n. Curasao. Diemerdijk 11 210 m. w.z.w. Scillys 'n. Antwerpen. Diloma 11 te Stockholm verwacht. Dinteldijk 11 te Antwerpen. Diogenes 11 v. Buena Ventura n. Guayaquil. Dorestad 11 280 m. w.n.w. Finisterre n. Curasao. Doris 11 te Port of Spain verw. v. Bridgetown. Elizab. B 11 700 m. n.w. K. Finist. n. Manchester. Esso Amsterdam 14 te Rotterdam verwacht. Esso Nederland 14 te Mena Al Ahmadi verwacht. Forest Town 12 te Abadan verwacht. Fravizo 11 te Domsjö. Friesland KRL 11 670 m. o. Ascension n. Dakar. Friesland SSM 11 v. Immingham n. Rotterdam. Gaasterkcrk 11 te Suez verwacht v. Aden. Geertje Buisman 11 v. Brest, 17 te Tunis verw. Geestland 11 te Preston verwacht. Geeststar 12 te Trinidad. Giessenkerk 11 te Nagoya. Groote Beer 11 te Curasao verwacht. Guineekust 10 Finisterre gepass. n. Antwerpen. Hector 11 80 m. z.w. Gavdo n. Alexandrië. Heelsum 11 te Lagos v. Londen. Heemskerk 11 te Antwerpen. Hera 11 340 m. n.n.w. Finisterre n. San Juan. Hersilia 11 250 m. w.z.w. Ouessant n. Bremen. Hestia 11 v. Antwerpen n. Pernis. Hispania 11 100 m. n.n.w. Oban n. Bristol. Hydra 10 v. San Juan n. Port Au Prince. Iberia 11 20 m. n.o. Shetland eil. n. Huil. Isis 11 280 m. n.w. Finisterre n. Barbados. Jacob Verolme 12 te Callao. Jason 11 v. Antwerpen n. Amsterdam. Johannes Frans 10 v. New Orleans n. Cartagene. Jos. Frering 11 200 m. o.n.o. Madeira n. Monrovia. Kaap Hoorn 11 300 m. o. Amazone n. Curasao. Kabylia 14 te Gothenburg verwacht. Kalydon 14 te Mena Al Ahmadi verwacht. Kara 13 in Suezkanaal verw. n. Mena Al Ahmadi. Karimata 11 v. Manilla n. Hongkong. Karimun 11 53 m. z.w. Oporto n. Le Havre. Karsik 11 350 m z.o. Albany n. Melbourne. Kasimbar 11 le Seroei. Kelletia 12 te Akrotiri. Kenia 11 te Bombay verwacht v. Colombo. Kerkedijk 12 te Morcheadcity verwacht. Kerm ia 16 te Cochin verwacht. Khasiella 11 v. Port Sudan n. Mena Al Ahmadi. Kinderdijk 11 te Hamburg. Koningswaard 11 750 m. n.o. P. Rico n. Curasao. Kcpionella 11 160 m. n.o. Pto. Rico n. Rotterdam. Korenia 11 v. Puerto Miranda n. Montreal. Kosicia 12 te Curasao. Krebsia 11 120 m. w.z.w. Kreta n. Gibraltar. Kryptos verm. 12 v. Killingholme n. Curasao. Kylix 11 v. Stanlow n. Thameshaven. Labotas 11 te Rotterdam n. Amsterdam. Laga 11 125 m. n.n.o. Kp. Finisterre n. Triest. Leiderkerk 11 te Kuwait verwacht. Lekhaven 11 80 m. z.w. St. Paulsrocks n. Santos. Leopoldskerk 11 450 m. o.n.o. Aden n. Hodeida. Lissekerk 11 65 m. w.n.w. Algiers n. Antwerpen. Lutterkerk 11 70 m. w.n.w. Malta n. Port Said. Maas 11 100 m. z.z.o. Finisterre n. Amsterdam. Maaskerk 11 te Lorenco Marques. Madisonlloyd 11 130 m. o. Massawa n. Suez. Mariekerk 12 te Tanga. Marnelloyd 11 ten anker Hartapoint. Maureen 11 te Savannah verw. v. Jacksonville. Medon 11 v. Philadelphia, 12 te New York. Meliskerk 11 te Port Said verwacht. Meerdrecht 11 160 m. z.w. Dakar n. IJmuiden. Merseylloyd 11 v. Abadan n. Bahrein. Mitra 11 te Stanlow verwacht. Mississippilloyd 11 30 m. w. Bombay n. Bombay. Molenkerk 11 te Port Said verwacht. Munttoren 11 960 m. o.n.o. Paramaribo n. Lobito. Naess Commander 11 v. Genua n. Port Said. Naess Tiger 11 700 m. w. K. Verde n. P:. La Cruz. Nanusa 11 v. Montreal n. Beyrouth. Navicella verm. 12 v. Whiteg'ate n. Dublin. Neder-Ebro 11 200 m. w. Manilla n. Kobe. Neder-Elbe 12 te Norfolk. Nestor 12 te Rhodos verwacht v. Lattakia. Neverita 13 te Port Au Prince verwacht. Nias 11 Pantellaria gepass. n. Montreal. Nieuw Amsterdam 11 te Montegobay. Noordwijk 11 455 m. w. Gibraltar n. Rotterdam. Nijkerk 11 150 m. o. Saigon n. Aden. Oldekerk 11 v. Djibouti n. Singapore. Oranje 11 v. Sydney n. Wellington. Oranjefontein 9 te Durban. Oranje Nassau 11 v. Willemstad n. Aruba. Orestes 11 1000 m. w. Canar. eil. n. Canar. eil. Osiris 11 v. Georgetown n. Nickerie. Ouwerkerk pass. 11 Lissabon n. Marseille. Papendrecht 11 70 m. z. Athene n. Havana. Parkhaven 11 te Buen. Aires verw. v. Montevideo Pendrecht 11 200 m. w.z.w. Napels n. Takoradi. Philidora 12 te Mena Al Ahmadi. Philine 11 45 m. w. Oporto n. Port Said. Philippia 13 te Mena Al Ahmadi verwacht. Pclydorus 11 v. Le Havre n. Avonmouth. Prins Alexander 11 v. Izmri n. Napels. Pr. Will. IV 11 620 m. w. Ipishlrahull n. Glasggow. Prinses Irene 11 30 m. n.w. Scillies n. Montreal. Provenierssingel 12 te Accra verwacht. Purmerend 12 te Mena verwacht. Pygmalion 11 te Tripoli verwacht. Raki 12 te Singapore verwacht. Randfontein 11 v. Las Palmas n. Southampton. Riouw 10 v. Brisbane, 11 te Sydney verwacht. Roepat 12 te Bremen. Roggeveen 11 30 m. n.w. Durban n. Svdney. Rotti 12 te Lissabon. Rijn kerk 12 te Genua. Salatiga 11 v. Bahrein, 12 te Kuwait verwacht. Sambas 11 v. Singapore n. Pnompenh. Scherpendrecht 11 150 m. z.w. Ushant n. Wismar. Schiedijk 11 120 m. w. Scillys n. Antwerpen. Schiello.vd 12 te Singapore. Senegalkust 11 200 m. o. Madeira n. Freetown. Siaoe 12 te Rangoon. Siberoet 11 80 m. z. Saigon n. Port Swettenham. Sibigo 11 140 m. n.n.w. Cairns n. Brisbane. Soestdijk 11 400 m. w.z.w. Landsend n. Searsport. Sclon 12 te La Guaira. Sommclsdijk 11 280 m. n.o. Kp. Race n. Antw. Stad Alkmaar 11 40 m. n.w. Ushant n. Civ. Vecchia. Stad Amsterdam 13 te Rotterdam verwacht. Stad Dordrecht 11 v. Brunsbüttel n. Vlaardingen. Stad Gouda 11 220 m. w.z.w. L'end n. Baltimore. Stad Maassluis 11 290 m. n. Dakar n. Freetown. Stad Schiedam 11 110 m. w.n.w. Stavang. n. Narvik. Stanvac Bjirak 12 te Sungeigerong. Stanv. Malacca 11 45 m. o. Bengkalis n. S'gerong. Stanvac Sunda 12 te Sungeigerong. Stanvac Talang Akar 11 50 m. z.z.w. Billiton naar Buatan. Statue of Lib. 11 150 m. o. Bahrein n. Ph.delphia. Steenwijk 11 160 m. z.w. Belle Isle n. Europa. Stentor pass. 11 Gibraltar n. Antwerpen. Steven 12 te Genua. Straat Bali 11 v. Durban n. Mauritius. Taria 11 v. Rastaftura n. Singapore. Texel 11 5Uü m. w.z.w. Kp. St. Vincent n. Oran. Themis 11 v. Paramaribo n. Amsterdam. Thuredrecht 11 v. Triest n. Norfolk. T.iikampek 11 230 m. n.w. Mahe n. Singapore. Tjiluwah 11 45 m. z. Fak Fak n. Sydney. Tjimanuk 11 te Brisbane verwacht. T,;imenteng 12 te Saigon verwacht. Tjitarum 12 te Abidjan. Togokust 12 te Dakar. Triton 11 320 m. w.n.w. Finisterre n. Amsterdam Utrecht 11 350 m. z.z.w. Calcutta n. Penang. Van Cloon 11 250 m. n.o. Kp. York n. Fiji. Van Linschoten 11 te Shimizu verwacht. Van Neck 11 140 m. n.o. Brisbane n. Cairns. Van Waerwijk 11 90 m! o. Hongkong n. Shanghai Vasum 11 v. Quebec n. Montreal. Viana 11 v. Laskirra n. Rotterdam. Vivipara 15 in Panamakanaal verw. n. Curacao. Vlieland 11 v. Trinidad. Vlist 11 550 m. n.w. Azoren n. Rotterdam. Waal 11 te Izmir verwacht. Waingapoe 11 v. Dubai n. Das eiland. W. Alton Jones 12 te Philadelphia v. Mena. Waterland 11 180 m. w. Tenerife n. Santos. Waterman 12 Le Rotterdam verwacht. Westertoren 11 17 m. w. Finisterre n. Port Said Westland pass. 10 Las Palmas n. Amsterdam. Willem Ruys 11 460 m. w.n.w. Finist. n. Souh.ton Willemstad 11 240 m. z.z.w. Finisterre n. Madeira Woensdrecht 11 te Punta Palmas verwacht. Woltersum 11 500 m. w. Flores Az. n. Le Havre •AVonogiri 21 te Rotterdam verwacht. Wonosobo 11 100 m. z. Kreta n. Napels. IJssel 11 te Cartagena. Zaanland 12 te Montevideo. Zafra 12 te Banias verwacht. Zaria 11 te Port Said v. Rotterdam. Zuiderkerk 11 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. KLEINE VAART Alcetas 11 10 m. z.w. Villano n. Tunis. Aldebaran 11 te Westcapelle n. Antwerpen. Ardeas 11 dwars Pantellaria n. Malta. Bab T 11 op Eems n. Ostrand. Beekbergen 12 v. Bordeaux te Huil verwacht. Carnissesingel verm. 11 v. Rotterdam n. Bayonne Draco 11 100 m. n.o. Villano n. Amsterdam. Dinkelstroom 11 te Portlandbill n. Amsterdam. Elsa 9 v. Delfzijl te Karskaer. Ficlucia 2 11 op Thames n. Londen. Geestdijk 11 5 m. n.w. Smithknoll n. Boston. Jan Kreumer 11 te Sunk n. Colchester. Joost 11 5 m. w.z.w. Eibe-1 v. Gefle n. Zaandam Julia Mary 11 10 m. n.w. Villano n. Liverpool. Kaap Falga pass 11 Vlieland n. Amsterdam. Leuvehaven 11 te Gothenburg verwacht. Looiersgracht 11 60 m. z.z.w. Lister n. Grangemth Mare Liberum 10 100 m. n. L. Palm. n. Bordeaux Nero 10 v. Oran n. Livorno. Netta 1 v. Lanouvelle n. Barcelona. Pasteursingel verm. 12 v. Quimper n. Bordeaux Phidias 11 te Amsterdam n. Hamburg. Philetas 11 dwars Oporto n. Iissabon. Plato 11 20 m. z.w. Beachyhead n. Amsterdam. Ponza 9 v. Delfzijl te Sundsvall. Scheldestroom 11 15 m. v. Wight n. Plymouth. Schinkelstroom 11 20 m. o.n.o. Startpt. n. Poole Schippersgracht pass. 11 Borkumrif n. A'dam. Soemba 12 v. Par te Algiers verwacht. Spoorsingel 11 10 m. z. Ouessant n. La Rochelle. Strabo 10 25 m. z. Finisterre n. Genua. Thaletas 10 te Malaga n. Cadiz. Tilly 10 v. Kasko n. Mantyluoto. Westersingel 11 dwars Calais n. Z.-Wales. Zevenbergen 11 30 m. w. Algiers n. Haifa. SLEEPVAART Blankenburg 11 te Rotterdam v. Trondheim. Cycloop 10 700 m. o. Philadelphia n. Engeland. Elbe 10 ter hoogte van Ponta Del Gada (Azoren). Gele Zee 10 400 m. w. Ferrol p. Bilbao. Hector 10 t. hoogte van Sandettie n. Amsterdam. Hudson 10 in Str. Bonifacio n. Hongkong. Humber 10 270 m. o.z.o. Ponta Del Gada n. R'dam. Loire 10 230 m. w.n.w. Vigo n. Antwerpen. Mississippi 10 terug te Maassluis van proeftocht. Nestor 10 te IJmuiden. Noordholland 10 te Honolulu. Noordzee 10 100 m. z.w. P. Au Prince n. Vuurland. Oostzee 10 100 m. n.n.o. Recife n. Rio de Janeiro. Rode Zee 10 360 m. n.o. Honolulu n. Kobe. Schelde 9 te Karachi v. Bahrein. Simson en Stentor naar ,,Polartank", 180 m. n. IJmtiiden (machineschade). Tasmanzee 10 270 m. z.w. Startpoint n. Rotterdam. Thames 10 40 m. z. Ponta Del Gada n. Bordeaux. Titan 10 700 m. n.o. Bermuda n. Engeland. Tyne 10 terug te Hoek van Holland. Witte Zee 10 ter hoogte van Abidjan n. Monrovia. Zeeland 10 900 m. o. St. John n. Montreal. Verolme tn Peru De Peruaanse minister van Marine vice-admi- raal Gullermo Tirado heeft medegedeeld dat voor eind oktober een contract zal worden gesloten met de scheepsbouwmaatschappij Verolme voor de bouw van dokken in Peru. Het eerste dok zal gebouwd worden in de havenstad Callao, aldus de minister, en later zal in Chimbote met de bouw van een ander dok worden begonnen., ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bank papier vandaag gelden in Amsterdam: Engels pond 10,55—10,65, Amerikaanse dollar ?,74i/23,78V2, Canadese dollar 3,82 3,87, Franse frank (100) 76,00—76,50, Belgische frank (100) 7,367,41, Duitse mai-k (100) 90,0590,55, Zweedse kroon (100) 72,50—73,50, Zwitserse frank (100) 87,25—87,75, Italiaanse lire (10.000) 60,00— 62,00, Deense kroon (100) 54,2555,25, Noorse kroon (100) 52,5053,50, Oostenrijk se schilling (100) 14,52—14,62, Portugese es cudo (100) 13,12V213,27V2, Spaanse peseta (100) grote coupures 6,17V26,32y2- Oplopende markt, Deli vast. De internationals vertoonden gisteren na een lagere opening, een oplopende tenden tie. Vooral de Unilever en Philipswaarden profiteei-den hiervan. Voor Unilever was op het Damrak opnieuw belangstelling, hoofdzakelijk van lokale zijde. De marga rinewaarden liepen op van 817 tot 825%, tegen vorige slotkoers 821. Philips steeg van 1264 tot 1269 tegen een voorgaande slotkoers van 127714. AKU min vier pun ten op 499. Hoogovens moest op 910 ruim acht punten pi-ijsgeven. De handel in Phi lips, AKU, Kon. Olie en Hoogovens was zeer gex-ing. Kon. Olie praktisch onveran derd op 129.30. Nationale Handelsbanken konden zich op circa 200 pet. goed hand haven. De handel in de scheepvaarthoek was zeer klein. Van de cultuurfondsen werd Delimij door lokale speculatieve vraag uit de markt genomen op geruchten, dat de maatschappij 8 a 10 miljoen van de belasting zal terugontvangen. De direc tie van Delimij deelde mee, dat deze ge- ï'uchten volkomen uit de lucht zijn ge grepen. De koers steeg van ƒ175 tot f 181 176.50). In HVA werd de drukte goed „opgezet", maar niet in overeenstemming met de gedane zaken, op 151 drie punten hoger. Staatsfondsen iets betei\ Aandelen VMF lagen goed in de markt. Aandelen Fokker werden iets hoger geadviseerd. Claims Doetinchemsche Ijzergieterij wer den op f 55 (f 50) geadviseerd, die van NRC op f 83 88). (ANP) Boeke Huidekoper van 14372 op 144, Boom-Ruygrok van 164'/? op 165 Spaar- nestad van 625 b op 630 b. VERHANDELDE FONDSEN. 10 oktober 11 oktober Totaal 463 444 Hoger 262 (56.6%) 190 (42.8%) Lager 117(25.3%) 155 (34.9%) Gelijk 84(18.1%) 99 (22.3%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN. Slot A.K.U500—501 501 Kon. Olie129.30-130 gl 129.70 Philips 1268—1276 gl 1273 Unilever 827—840 840 Hoogovens 912918 917 VOORBEURS VAN HEDEN. Slot AK.U500—502 50134 Kon. Olie129.60—130 gl f 129.60 Philips 1270—1274 1270 Unilever 843851 850'/2 Hoogovens 917918 918 Vorige slotkoer* Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank. A.K.U Albert Heijn Amstel Bier Billiton Mij. II Bols Bührmann Papier Deli Mij Dordtsche Olie Fokker Heineken's Hoogenbosch Sch Hoogovens H.V.A Indola Ketjen K.L.M Kon. Ned Zout Kon. Olie Miiller Nat. Bezit Nederl. Ford Ned. Gist- en Sp Ned. Kabel fabr. Philips Gem. Bez Philips Pref A'dam Rubber. Sikkens Groep Stokvis R.S Thomassen Dr Unilever Van Berkei's Pat Van Gelder Pap Van der Heem Ver. Maobinpfahr Wessanen Wilton Fiienoord Z wanen berg-Org. Interunie Robeco ITnitas Ver Bezit v. 1894 HAL K N S M N Scheepv. Unie Ommeren Phs. v Stoomv Mij. Ned Anaconda Kennecott Copper Aluminium Ltd. Bethlehem Steel. U.S. Steel Republic Steel American Motors General Motors. Cities Service... Shell Oil Gedane noteringen. 41114 296% 32572 30514 499 480 585 1 445% 615 53772 179.— 605/4 454 709 28572 910 151% 568 462 f 107.40 1133 f 129.20 43714 578 430 650 1269 332 110 896 283 700 826 370 340 376% 255 336 200 890 216.50 f 240.— f 495.— f 132.— 1427» 189% 152% 304% 171'4 46-% 7672 30% 40 73°A« 55 2114 42% 45's/ig 76 'Verstrekt door de Amsterdamsche NEW YORK: Geen grote verschillen De koersen liepen dinsdag laatbeurs in New York iets terug en bleven per saldo zo ongeveer gelijk. Internationa! Paner, ruim 4 hoger op zeker ogenblik behield daarvan een dollar, terwijl Proctor and Gamble ruim twee monteerde. De meeste andere industriële aandelen bewogen zich nauw begrensd aan de een of de andere zijde van de slotkoers van maara„„ thm steeg echter 5 dollar. In de oliehoek was het over het algemeen rustig. De staal- waarden waren gemengd. De c zet dins dag 2.350.000 aandelen. In h taal werden 1.205 fondsen vex-handeld, waarvan 431 hoger en 537 lager Het indust.neem-w -1 M- de kwam van 587.31 op 588 75 dat van spoorwegen van 125.95 op 126.71 en dat van openbare nutsbedrijven van 93 56 o^ 00 <rj I

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 13