Kroesjtsjev lijdt nederlaag in een procedure-manoeuvre pleit voor veiliger Tuindorp Oostzaan weer in het water Koningin verkeer HET WEER Grote meerderheid tegen het Russische voorstel Haarlems drukste winkelstraat op zaterdagmiddag H-bomproduktie komt binnen bereik van kleine landen sW M 0 R Rl S'Sefore tjou êuij! Japanse socialistische leider doodgestoken Dodelijk verkeersongeluk in Hoofddorp „Gedrag op de weg is de maatstaf voor beschavingspeil" Graaf van Parijs verliest een zoon in Algerije Vrij koud Het woord is aan „BOUWPAKKETTEN" o.a. Zes doden in het verkeer In de krant van heden: WOENSDAG 12 OKTOBER 1960 45e JAARGANG NUMMER 288 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) PARIJS. Frangois van Frankrijk, de tweede zoon uit het gezin van elf kinderen van de voormalige Franse kroonpretendent, de graaf van Parijs, is eergisteren gesneu veld in een gevecht tegen Algerijnse re bellen in de buurt van Tizi-Oezoe. Deze telg uit het koningsgeslacht van Orléans, die in het burgerleven de titel voerde van prins, had als militair de rang van onder luitenant. Zijn ouders zijn gisteren naar Algerije gevlogen en zullen vandaag bij de begrafenis van hun zoon aanwezig zijn. De Graaf van Parijs heeft geen aanspraak willen maken op een uitzondering op de regel dat gesneuvelde soldaten eerst in Algerije moeten worden begraven. Het stoffelijk overschot van de jonge prins zal later naar Frankrijk worden overgebracht en in het familiegraf van de Orléans- dynastie bijgezet. Advertentie BARTÊÜORISSTR™ HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL: 223596 SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Meest matige wind tussen noordwest en west, maar aan de kust aan vankelijk nog krachtige tot har de noordwestelijke wind. Vrij koud. Volledige weerrapporten op pagina twee Gustave le Bon: Weinigen kunnen de dingen zien zoals ze zijn. Sommigen zien alleen wat zij willen zien, anderen wat men hun laat zien. NEW YORK. Kroesjtsjev heeft kort voor zijn vertrek een zware nederlaag geleden in de UNO-Assemblee, die des te indrukwekkender was, omdat zij on middellijk volgde op een groot oratorisch vuurwerk van de Russische leider. Het getuigt van bijna onverwachte rijpheid der nieuwe staten* dat zij niet geïmpo neerd werden door Kroesjtsjevs vuurwerk. Kennelijk voelden zij dat dit koud vuur, veel geknal, doch geen gloed bevatte. Behalve de satellietstaten stemden alleen Cuba, Guinea en Mali voor behandeling in de voltallige vergadering. De overgrote meerderheid der voormalige Franse koloniën was voor een normale behandeling in de Eerste Commissie: Met 62 tegen 12 stemmen en 24 onthou dingen leden de Russen een nederlaag. Stampvolle trottoirs met daartussen auto's, bussen, motoren, scooters en bromfietsen en gewone fietsen. Dat beeld vertoont Haarlems bekendste winkelstraat, de Grote Houtstraat, op de zaterdagmiddagen. Zó vol zijn de trottoirs dat de winkelende mensen ook gebruik maken van de rijbaan. De af deling Haarlem van de Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers heeft het voor het winkelende publiek opgenomen en aan B. en W. gevraagd: sluit de Grote Houtstraat op zaterdag middag voor motorverkeer af, en maak (Van onze correspondent) LONDEN Volgens uit Washington ontvangen berichten is daar onthuld dat Westduitse kernonderzoekers erin geslaagd zijn op eenvoudige en goedkope wijze kernbommen te maken, waardoor deze binnen het bereik komen van alle industriële la'nden. Het is daarom noodzakelijker dan ooit dat de conferentie van Genève over de H-bom-controle een succes wordt om te voorkomen dat bommen zich buiten het tegenwoordige Amerikaans-Brits-Russische monopolie over de hele wereld ver spreiden. De nieuwe Westduitse fabricagemethode berust op gascentrifuge. Twee modellen zijn reeds aan Brazilië verkocht en er zouden nog dertien andere landen in de markt zijn. In plaats van een kostbare in stallatie voor gasdiffusie. zoals deze in de Verenigde Staten bestaat, wordt beweerd dat het Westduitse apparaat zo simpel is, dat het in een kelder kan worden ge plaatst, Dit opent de afschuwelijke moge lijkheid dat kernwapens op verborgen wijze zouden kunnen worden vervaardigd. Volgens het Amerikaanse State Depart ment heeft Rusland geweigerd te voldoen aan het verzoek van de communistische regering in Peking voor de leverantie van een kernreactor van het modernste type. Het is niet onmogelijk dat China nu zal trachten het nieuwe Westduitse systeem aan te schaffen. De Amerikaanse regering heeft Bonn gevraagd het nuclaire onder zoek geheim te houden, doch volgens in Londen ontvangen berichten zou de West duitse regering hebben geantwoord dat zij geen macht bezit om de commerciële fir ma's tot geheimhouding te dwingen. Op gemerkt wordt dat de Westduitse regering geen geheimhouding kan voorschrijven wegens de overeenkomst met Euratoom, welke uitwisseling van wetenschappelijke inlichtingen verplicht stelt. Behalve in West-Duitsland zelf worden proefnemin gen met drie Duitse centrifuges in Brazilië gedaan. TOKIO (AFP-UPI)) De leider van de socialistische partij in Japan, Inajiro Asa- noema, is vandaag door een student dood gestoken toen hij in een park te Tokio een verkiezingsrede hield. Asanoema, die 63 jaar geworden is, stierf kort nadat hij naar een ziekenhuis was ge bracht. Hij voerde een campagne tegen het veiligheidsverdrag met de Verenigde Staten. Dit verzet leidde in juli tot het af treden van de regering-Kisji. De pleger van de aanslag de zestienja rige student Jamagoetsji, is op de plaats van de misdaad aangehouden. Hij behoort tot de ultra-nationalistische vereniging, Groot Japan. Advertentie 1 deurs kast, geheel hang 79.75 „DE HOUTHAL" HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 daarbij een uitzondering voor de stads bussen. Desgevraagd hebben vele win keliers en vertegenwoordigers van grootwinkelbedrijven het ook voor het winkelend publiek opgenomen. De ver keersveiligheid is ermee gediend. Op het kruispunt Parklaan-Draverslaan in Hoofddorp is de 39-jarige ambtenaar van de belastingen K. J. H. Rethans met zyn bromfiets in botsing gekomen met een personenauto, bestuurd door een inwoner van Oostzaan. De heer Rethans kwam op de motorkap van de auto en viel vandaar op de weg. Zeer ernstig gewond werd hy naar het Elisabeth-Gasthuis in Haarlem vervoerd, waar hy enkele uren later over leed. Maandagnacht heeft zich op de Leidse- weg onder Warmond een ernstig verkeers ongeluk voorgedaan. Drie jongelui uit Sassenheim reden in de richting Leiden. Zij keerden terug van een fancy-fair in Oud-Ade (gemeente Alkemade). De be stuurder van de motorfiets merkte een geparkeerde vrachtwagen niet tijdig op en botste er met grote vaart tegen op. Eén van de achteropzittende jongens, de 21-jarige A. Franken werd van de motor fiets in de langs de weg gelegen vaart ge slingerd en verdronk. De twee andere Sassenheimse jongelui raakten gewond. Na afloop van de jaarmarkt in Dwinge- loo (Drente) is de 35-jarige ongehuwde J. Middelbrink op de weg naar Dieverbrug met zijn bromfiets tegen een boom gere den. Hij werd zo ernstig gewond dat hij onmiddellijk overleed. In Den Haag is op de Laan van Eik en Duinen nabij de Mient de 69-jarige heer J. van der Meer uit Den Haag verongelukt. De 21-jarige H. O. uit Eindhoven botste met zijn bromfiets op het terrein van de B.B.A. tegen een daar met lage snelheid rijdende vrachtauto van deze busonderne ming. De jongeman viel zo ongelukkig, dat hij enkele ogenblikken later overleed. De zestienjarige Frederik Pieter Kamp uit Roden die op 10 oktober met zijn bromfiets geen voorrang verleende aan een vrachtwagen en veertien meter werd meegesleurd, is in het academisch zieken huis in Groningen overleden. pag. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4, 6 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 In en om de Stad5 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5, 7 Kunst 6 Langs sluizen en havens7 Herdenking verkeersdoden9 Feuilleton 11 Beeldverhalen 11 Horen en Zien 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Per Saldo 13 Sport 15 Dit nummer ^bestaat uit zestien pagina's Vandaag, op de dag van de bezin ning op de verkeersveiligheid, heeft de Koningin voor de radio een toespraak gehouden. Zij zal deze hedenavond voor de televisie herhalen. De Koningin zeide: „Alle verkeer neemt toe, alle middelen van vervoer nemen toe. Het aantal ongelukken wordt voortdurend groter en de strijd daartegen wordt intenser. Wat van dit alles neemt het sterkste toe? Op het ogenblik komen de ongelukken flink op zetten in dit vreselijke gevecht om de weg. In de laatste vijf jaren bij elkaar zijn er door verkeersongevallen uit ons mid den door de dood heengegaan meer dan achtduizend personen. Dat is een getal, gelijk aan heel de bevolking van Bolsward. En ernstig gewond werden daarbij ruim honderddertienduizend mensen, een aantal ongeveer gelijk aan heel de bevolking van Arnhem of Bre da. Daarbij is 1960 nog niet inbegre pen, maar dit zal waarschijnlijk een bijzonder zwart jaar blijken te zijn. Om met Vondel te spreken: „Wie zal d'ellende en 't jammer noemen?" Want wie zal ooit beschrijven wat er op de weg gebeurd is, wat er omgegaan is in alle mensen die bij een ongeluk be trokken zijn geweest en in het bijzon der in hen, die het ons niet meer na vertellen? Sommigen zijn bij verras sing door de dood overvallen, anderen hebben zichzelf niet geteld en hun le ven gegeven om een kind of een mens te redden. Wij denken aan het ontzaglijke leed dat in zoveel levens ontstond. Ook den ken we aan het afschuwelijke zelfver wijt, waarmee sommigen moeten ver der leven, omdat ze het instrument zijn geworden om het leven van een ander te beëindigen of te ruïneren. Ja, wij zijn op de wereld om elkaar bij te staan en wij willen ons ook graag verantwoordelijke wezens voelen. Dan moeten wij toch niet vergeten wat de prijs kan zijn voor het zich laten ver leiden tot onsportieve dingen, zoals bij voorbeeld een weliswaar heerlijk ge voel van snelheid te hebben maar daar waar dat niet verantwoord is of een record te halen op de weg wat toch nooit zuiver is omdat de weg geen motor of bromfiets, of om zo maar aan te nemen dat alle anderen goed rijden en wèl verstandig en' voorzichtig zijn. Het is eigenlijk alleen maar sportief, om onderweg steeds de anderen te res pecteren, ook in hun tekortkomingen, en om zich geheel op het verkeer te concentreren, en om ook niet op weg te gaan, tenzij men voelt dat men dat kan doen. Het is ook dom, alleen op zijn rech ten te staan. De weggebruiker heeft zeer zeker zijn rechten en zijn plichten, maar hij komt slecht terecht, als hij alleen aan zijn eigen recht denkt: zijn plichten zijn immers hetzelfde als de rechten van de anderen. Het is altijd in het leven het beste om de wijste par tij te zijn, speciaal waar er risico in het spel is. Want, wat moet men in de ■>erste plaats handhaven: zijn recht, of ijn leven, plus dat van anderen? Als men de wijste partij en diis igen recht niet boven alles heeft ge- rozen, dan blijft men van schuldgevoel (evxijwaard, en kan men bovendien nog 'aak de fouten van anderen opvangen. Oat geeft een beter soort voldoening 'an een onzuiver wegrecord. De grote weg lijkt bij uitstek de laats waar men sportief zou moeten ijn. Rijden met auto, motor of brom- °iets is immers een heerlijke sport mei '.ijn eigen moeilijkheden, die opgelost noeten, en met zijn eigen eer, die ej nee behaald kan worden. Waarom dan is men op de weg zc aak niet sportief? Als men aan de aantallen verkeers- mgelukken afleest, hoe er in een land >ereden wordt, dan spijt het mij ont zaglijk te zien, dat Nederland niet tol de kopgroep der besten behoort en zelfs nog wel een eind daarachteraan komt Als de beschaving van een land er gens uit zou kunnen blijken, dan zou het toch wel zijn uit het gedrag op de weg. Hier nu blijkt keihard een gebrek aan besef bij ons, dat we het hier voor elkaar een veilig land moeten maken om in te wonen. Laten we steeds tegen onszelf zeggen- Ken jezelf Ken je auto Kijk uit naar de anderen: „Want ik ben mijn broeders hoeder". Vele inwoners van het in februari ten gevolge van een .dijkdoorbraak geteisterde Tuindorp Oostzaan in Amsterdam, zijn in de afgelopey nacht wakker geschrokken tóen zij bemerkten, dat het water opnieuw hun woningen binnendrong. De riolen konden de enorme regenval niet meer verwerken, waardoor enkele straten en tuintjes bij de Kometensingel blank kwamen te staan. Omstreeks twee uur drong het water zelfs vele woningen binnen. De bewoners namen onmiddellijk maatregelen om hun pas nieuwe meubelen in veiligheid te brengen. Een putzuiger van de gemeentereiniging werd gehaald maar de capaciteit ervan bleek niet opgewassen tegen de hoeveel heid water. Het water bereikte zijn hoogste stand in de achter de Oostzanerdijk gelegen Ko metensingel. Een tiental laaggelegen wo ningen en winkels liepen onder water. Dit laagste gedeelte van Tuindorp Oostzaan werd in februari ook het zwaarst getrof fen. Toen stond het water tot de dakgo ten. Nu stond het nergens hoger dan 15 cm. De straten en tuintjes vormden tij dens de ergste regenval een egale water vlakte. Een alleenwonende 70-jarige heer werd omstreeks 2 uur door de politie uit zijn slaap gewekt en geëvacueerd. Het water stond in zijn laaggelegen woning tot knie hoogte. Een motorspuit van de brandweer pompte later de woning leeg. Vele bewoners van Tuindorp Oostzaan waren de hele nacht in de weer met het graven van geulen en het opwerpen van dammetjes voor de deuren van hun wo ningen en winkels. Een uit Zeeland af komstige middenstander, die in 1953 de Zeeuwse watersnood meemaakte, was voor de negende keer in zes jaar bezig, met emmers zijn winkel aan de Kometensin gel leeg te hozen. Omstreeks vijf uur zakte het water aanzienlijk, toen de zwa re regenval enigszins ophield. (Van onze correspondent) De Russische premier wilde de indruk xvekken, alsof het van het grootste be lang was, dat de ontwapening zou wor den behandeld in de voltallige vei-gadering en niet in de Eerste Commissie. In feite maakt dit echter weinig verschil, want vrijwel alle sprekers zijn dezelfde, welk forum men ook gebruikt. Men kan dus be togen, dat Kroesjtsjev verloor in een onbe langrijke zaak, doch dan zou men de be tekenis van deze nederlaag onderschatten. Kroesjtsjevs voornaamste doel was ver steviging van de betrekkingen tussen de communistische staten enerzijds en de voormalige koloniale landen anderzijds. Waar hij maar kans zag, schilderde hij de Westelijke vertegenwoordigers als kapi talistische militaristen af. Voortdurend on derstreepte hij het belang van de ontwa pening. De strijd hiervoor geleek wel de strijd van de communisten en neutralen tegen het militaire blok. Wie die strijd ernstig opvatte moest behandeling van de ontwapeningskwestie in de voltallige zit ting wensen. De middagzitting over dit onderwerp was betrekkelijk kalm begonnen. Kroesjtsjev hield een rede, die slechts een kwartier duurde. Hij pleitte voor behandeling van de ontwapening in de voltallige vergade ring en hij merkte tevens op dat het mis schien nuttig zou zijn in maart of april een speciale zitting van de Assemblee in Genève te houden. In de huidige verkie zingsperiode zou Amerika, volgens Kroesj tsjev, toch niet bereid zijn werkelijk nieu we verplichtingen aan te gaan. Amerika's goedmoedige reus Wadsworth was daarna eigenlijk feller dan zijn Russische voor ganger. Wanneer grote redevoeringen kun nen worden gehouden, zo zei Wadsworth, dan is de Sovjet-Unie daar altijd meteen voor te vinden, maar wanneer het aan komt op realistische onderhandelingen, dan lopen de communisten weg. Amerika is steeds bereid geweest terug te keren naar de conferentietafel en is daartoe nog steeds bereid, verkiezingen of geen verkie zingen. Een groot deel van de middag ging heen met het optreden van Ruslands satellieten. Men kreeg reeds de indruk, dat de stemming spoedig zou volgen, doch plotseling maakte Kroesjtsjev gebruik van het recht om te antwoorden op de rede voeringen van de Amerikaanse, Canadese en Britse vertegenwoordigers. De pers tribune stroomde vol en gedelegeerden haastten zich naar hun zetels. De ervaringen van de Sovjet-Unie in de ontwapeningscommissies, aldus Kroesjtsjev, zijn heel slecht geweest. Hij zei een ogen blik te hebben gehoopt De Gaulle aan zijn zijde te krijgen, doch Jules Moch (die in de zaal aanwezig was) had die hoop ver nietigd. Frankrijk heeft zich niet aan de afspraken gehouden, zo zei hij. Kroesjtsjev leek kennelijk opgewonden, maar hoeveel van die opwinding was echt? Midden in zijn opwinding zei hij plotse ling: „Ik zal maar niet proberen de naam van de Amerikaanse vertegenwoordiger uit te spreken, want dan breek ik mijn tong". Daarna was hij weer diep ernstig: „Als gij werkelijk ernst maakt met ont wapening, dan blijf ik in New York, ook al heb ik mij voorgenomen donderdag avond weg te gaan". En pal daarop dan weer een grapje: „Ik ben nu een maand weg, maar de zaken in de Sovjet-Unie gaan prachtig. Ik kan best langer blijven" Daarna kwam echter een nieuwe climax met luid geschreeuw en wilde gebaren: „Wij zijn in opkomst. Wilt ge een bewa peningswedloop? Wij brengen het er beter af. Wij maken raketten aan de lopende band. Zij komen nu als worsten uit de machine". Daarop liet hij volgen, dat hij niet dreigde en geen ultimatum gebruikte. Er bestaan nog steeds mogelijkheden voor de wereld. In de toekomst zullen de Afri kanen en Aziaten een rol van betekenis spelen en die, kennelijk betere, toekomst is volgens hem zeer nabij. De Sovjet-Unie zal wel deelnemen aan een ontwapeningsdiscussie in de eerste commissie, doch de communisten zullen de zaal verlaten, indien er weer een rook gordijn wordt opgehangen. circuit is, of te grote haast hebben: Wie gauw wil aankomen kan trachten wat eerder op pad te gaan, of ook een eigenwijs niet meespelen met de algemene spelregels van het verkeer. Bovendien is het altijd onverstandig, zichzelf te overschatten of zijn auto of

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1