Schoth en bondig Minder wind maar vrij koud SER wil afwikkelingsperiode tot twintig jaar beperken Vuur richtte op „Tina Scarlett voor f 3 miljoen schade aan ParapEuies AGENDA Politiehond wees hij de reukproef verdachte aan BIO-revalidatieoord moet misschien sluiten President van Liberia bezoekt ons land Voor hof vrijspraak tegen wachtmeesters geëist Bedrijfschap weet niet hoeveel leden het heeft WOENSDAG 12 OKTOBER 1960 2 Liquidatie Invaliditeitszvet Terugbetaling van premies aan vier miljoen verzekerden vergt een miljard gulden Man van de klok... wmm PRISMA N.V.V.-congres over de loonpolitieke situatie Haarlem V eisendJmuiden Beverwijk Alléén een tandarts reinigt Uw tanden beter dan Benedendekse gedeelte van schip in tact gebleven Man met crimineel verleden Als subsidies nog veel langer uitblijven Nederlandse leerkrachten in N.-Sumatra taboe Q&yct COVI&&- ft (Van onze Haagse redacteur) De Sociaal-Economische Raad heeft, in tegenstelling tot het rapport, dat een com missie uit zfjn midden heeft opgesteld, besloten de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid te adviseren de liquidatie van de huidige Invaliditeitswet by voor keur niet langer dan twintig jaar te laten duren. Dit betekent, dat alle verzekerden die 45 jaar of jonger zyn, op het ogenblik dat de Invaliditeitswet in haar huidige vorm wordt ingetrokken, de premies, die zy betaald hebben, terugkrijgen. Hiermee is een miljard gulden gemoeid, te verdelen over vier miljoen verzekerden. Dat miljard zou natuurlijk niet ineens betaald kunnen worden, maar bijvoorbeeld over tien jaren uitgesmeerd moeten worden. Daar de S.E.R. oog heeft voor de bezwaren, welke daar aan verbonden zijn, laat zy de mogelijkheid open dat de directe afkoop van de rechten, welke uit de premiebetaling voortvloeien, wordt beperkt tot degenen, die 35 jaar of jonger zyn. Dan gaat het om een bedrag van vierhonderd miljoen gulden en 2.700.000 verzekerden. Maar de afwikkelingsperiode voor de overigen, die hun op hun 65ste jaar ingaande aanspraken behouden, zal dan dertig jaar duren. Zoals wij reeds eerder uiteenzetten, zal de Invaliditeitswet eerlang door de' „Arbeids ongeschiktheidswet" worden vervangen. In beginsel zullen alle aanspraken van de meer dan vijf miljoen verzekerden volgens de bestaande wet worden gehonoreerd, maar daarbij gaat men ter vereenvoudi ging van het toch al zo ingewikkelde vraag stuk ervan uit, dat de aanspraken voor de uitkeringen ingevolge invaliditeit worden vervangen door de aanspraken, welke uit de nieuwe wet voortvloeien. Hetzelfde geldt reeds voor de weduwen- en wezenrenten. De afwikkelingsregeling heeft dus voorna melijk betrekking op het uit de Invalidi teitswet voortvloeiende ouderdomspensioen In de aanhef werd reeds gezegd, dat men liefst alle verzekerden van vijfenveertig jaar of jonger door een rechtstreekse te rugbetaling van de gestorte premies wil afkopen. Eenzelfde procedure wordt voor gesteld voor hen, die weliswaar ouder zijn dan vijfenveertig, maar die slechts recht hebben op een ouderdomsuitkering van minder dan zestig gulden op hun vijf enzestigste. Alle anderen, degenen die ou der dan vijfenveertig jaar zijn en zestig gulden of meer ouderdomsrente op grond van de invaliditeitswet genieten, behouden hun aanspraken op de ouderdomsrente krachtens de bestaande Invaliditeitswet op het ogenblik van haar liquidatie. Uit een oogpunt van financiering is dat verre weg de belangrijkste groep. Aanvullende voorzieningen. Als aanvullende voorzieningen stelt de SER voor: een geleidelijke verhoging van de A.O.W.-uitkeringen in vier etappes, nl. driemaal een verhoging van 60,- per jaar, gevolgd door een slotverhoging van 120,- per jaar na 30 jaar. Verder wordt' voorge steld een verhoging van het peil van de uitkeringen aan beneden 65-jarige invalidi- teitsrentetrekkers tot de uikering, waar op krachtens de nieuwe invaliditeits verzekering een ongeschoolde arbeider met gelijke graad van invaliditeit recht verkrijgt, gepaard gaande met intrekking van de thans ten laste van het rijk uitge keerde toe- en bijslagen. Invaliditeitsren- een ongevallenrente of een uitkering krach tens de Algemene Weduwen- en Wezenwet, worden slechts in het genot gesteld van Advertentie De man die een horloge heeft waarvan hij op aan kan... een horloge gekocht bij een vakman die hem graag en deskundig heeft geadviseerd... gekocht bij zijn eigen horloger. ife: het goede Anker-horloge s de verhoging voor zover deze de ongeval lenrente, respectievelijk A.W.W.-uitkering overtreft. Voor de gehuwde vrouwen nietkostwin- ner, die in het genot zijn van een inva- liditeitsrente, wordt de huidige situatie ge handhaafd (rente plus toe- en bijslagen). Voorts wordt geadviseerd tot wijziging van de ongevallenwetten in dier voege, dat de hoogte van de rente gebonden wordt aan wijzigingen in de loonindex, dat de rente bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd een einde neemt en dat de uitke ringen aan nagelaten betrekkingen ver vallen, een en ander slechts voor de/ on gevallen, welke zich na het tijdstip van inwerkingtreding van deze wijzigingen voordoen. Voor deze gevallen worden op de uitkeringen geen toeslagen ten laste van het rijk verleend. Waar bomt het geld vandaan? Op een klein aantal leden na adviseert de S.E.R. de financiering van de afwikke ling en van de aanvullende voorzieningen te doen geschieden door het Invaliditeits en Ouderdomspensioenfonds daarvoor te bestemmen en de rest door het rijk te laten betalen. De verhoging van de uitke ringen van de reeds aanwezige trekkers van invaliditeitsrente zal dan ten laste van de nieuwe „Arbeidsongeschiktheidswet" ko men, welke immers net als A.O.W. en A.W.W. op het omslagstelstel is geba seerd. Datzelfde wordt aanbevolen voor de verhoging van de A.O.W.-uitkering. Een deel van de minderheid, welke een andere wijze van financiering voorstaat, zou daarvan afzien indien de liquidatie van de Invaliditeitswet tot ten hoogste twintig jaar wordt beperkt, in plaats van tot dertig, zoals aanvankelijk door de com missie werd voorgesteld. Gebeurt dat niet, dan zou dit deel van de minderheid de 4V» tot 5 miljard gulden uit de Invalidi teitswet voortvloeiende verplichtingen wil len voldoen door de lopende renten vol ledig te handhaven, aan de. vijfenzestigja rige verzekerden een uitkering te geven in verhouding tot het door hen gestorte premiebedrag, de A.O.W.-uitkering onmid dellijk te verhogen en verder aanvullende voorzieningen te treffen, zoals in het voor stel van de overgrote meerderheid van de raad is opgenomen. Het zou te ver voeren de twee minder- heidsvoorstellen in details weer te geven. Wij volstaan met de samenvatting, dat in het voorstel van de S.E.R. de lasten wor den gedragen door de bedrijven, de gezin nen en het rijk. In het voorstel van de minderheid (grootste deel) komt de finan ciering alleen ten laste van de bedrijven en de gezinnen, terwijl het afwijkende deel van de minderheid het rijk het relatief grootste deel van de lasten wil laten dragen. Het advies van de S.E.R. over de liquida tie van de Invaliditeitswet beslaat zeven tig pagina's met tien bijlagen en werd voorbereid door een subcommissie van de Commissie Sociale Verzekeringen onder voorzitterschap van ir. H. Vos met mede werking van de Sociale Verzekeringsbank en de Sociale Verzekeringsraad. Zaterdag 29 oktober zal het N.V.V. in het gebouw Tivoli te Utrecht een buiten gewoon congres houden over de loonpoli tieke situatie. Concertgebouw: Vandaag 20 u.: concert pianist Jan Smeterlin. BIOSCOOP Cinema Palace: Dagelijks, 14, 19 en 21.15 u.: „Waarover men niet spreekt", 18 j. Frans Halstheater: Dagelij ks 14, 19 en 21.15 u.: „De verloren zoon", 14 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Fotomodellen en chantage", 18 j. Luxor Theater: Vandaag 14, 19 en 21.15 u.: „Tussen sex en misdaad", 18 j. Donder dag 14, 19 en 21.15 u.: „Moulin Rouge". Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „De zaak M.P.", a. 1. Roxy Theater: Dagelijks (behalve don derdagavond) 14.30, 19 en 21.15 u.: „Met de moed d^r wanhoop", 18 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u.: „Wilde aardbeien", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): Donder dag 20 uur: „Anna Karenina", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 16 okt. expositie van grafiek en tekeningen van Willem Nijs. Dagelijks 10 12.30 en 13.2017 u., zondags 1417 u. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 nov. expositie van tekeningen en aquarellen van Poppe Damave. Dagelijks 10—22 u. Vleeshal: Tot 18 okt. expositie „Open oog voor de natuur" met werken van Jan Voer man. Dagelijks 1417 en 2022 u., zon dags 1317 u. Vishal: Tot 31 okt. natuurexpositie (zie Vleeshal). DIVERSEN Minerva Theater: Vandaag 20.15 u.: Ma rionettentheater Bert Brugman met „La Traviata". (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van vrijdag 7 okt.) WOENSDAG 12 OKTOBER Tha.'ia, 20 u.: „Zware jongens en lichte meisjes". Rex, 20 u.: „La dolce vita". Cultureel Centrum, 20 u.: Voorlichting Groninger kustvaart. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30—12 en 14—16.30 u. Hervormd jeugdgebouw, 20 u.: Amster dams cabaret „Lurelei". DONDERDAG 13 OKTOBER Thalia, 20 u.: „De danseres van de dui vel". Rex, 20 u.: „La dolce vita". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30—12 en 14—16.30 u. WOENSDAG 12 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 ^'„Strip tease en gangsters". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Een ge tuige moet verdwijnen" DONDERDAG 13 OKTOBER Kennemer Theater: Geen voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Een ge tuige moet verdwijnen". Advertentie m SUPERWHI" m fE TAN! 0 >fVA! Regd »TA 99 De „Tina Scarlett", de nieuwe veerpont die vrijdag op de Rijn bij Emmerik na een botsing met een tanker in brand raakte, kan waarschijnlijk (en dele behouden blijven. De experts, die gisteren aan boord zijn geweest, hebben kunnen constateren dat het deel van het schip beneden het rijdek vrijwel intact is gebleven. Alleen de bovenbouw met de passagiersaccommodatie is totaal verwoest. De machinekamer staat gedeeltelijk onder water. Door de hitte zijn vrijwel alle patrijspoorten gesmolten. Het herstel van de veerboot zal ongeveer drie miljoen gulden kosten. Het gerechtelijk beslag, dat voornamelijk ten behoeve van het justitieel onderzoek op het schip was gelegd, is opgeheven. Ook de beide sleepboten, die het gevaarte de Rijn af zouden brengen, mochten gisteren uit Emmerik vertrekken, waar zij van het tijdstip van de ramp af aan de ketting hadden gelegen. Intussen breken de ver zekeringsexperts zich het hoofd over de enorme puzzel waarvoor zij zijn gesteld. Over de schuldvraag zal nog door de jus titie worden beslist, maar het opnemen van de schade alleen al is een ontzaglijk kar wei. De experts verwachten, dat de totale schade om en nabij de zes miljoen gulden zal liggen. De berging van de wrakken is ten dele opgedragen aan het Rotterdamse bedrijf Van der Tak. dat met vier andere Neder landse bergingsmaatschappijen en enkele Duitse ondernemingen daarvoor had in geschreven. Het wrak van de tanker „Dia mant", dat gezonken is, ligt totaal uitge brand tegen een strekdam bij de Spijkse oliefabriek. Het is met de inschrijving overigens niet zo snel verlopen als men aanvankelijk had verwacht. Gistérëp zou Ook' het bergen va'ri de „Tina Scarlett" worden gegund, maar er is een nieuwe inschrijving gehouden. In tussen heeft al een bergingsbedrijf een be gin gemaakt, met het droogmaken van de machinekamer en het dichtlassen van de romp, waardoor de berging mogelijk wordt. De bergers moeten hun werk snel ver richten teneinde te voorkomen dat het lek geslagen wrak steeds dieper wegzinkt. De laagste inschrijver was de Rotterdamse scheepsbouwer Verolme met 20.000. Verolme stelt echter als conditie dat hij het wrak van de „Tina Scarlett" in zijn repa ratiedok mag herstellen. De hoogste in- De 54-jarige ongehuwde metaalarbei der Th. v.B. uit Belfeld die maandagmor gen op zijn werk in een ijzergieterij in Tegelen werd gearressteerd, verdacht van de moord op de 11-jarige Hans Hermans uit Sevenum, blijft hardnekkig ontkennen iets met het misdrijf uitstaande te hebben. Meer kon de officier van Justitie in Roer mond, mr. J. H. W. Houben hangende het onderzoek nog niet verstrekken. Ook over de resultaten van de sorteerproeven kon de officier nog geen mededelingen doen. Inmiddels is het echter wel bekend geworden, dat toen men een politiespeur- hond liet ruiken aan de schop waarmee Hans Hermans is begraven, de hond re gelrecht naar de verdachte liep. Dit her haalde zich verscheidene keren. Reeds- in 1928 is verdachte tijdens zijn verblijf in Amerika in aanraking gekomen met de justitie in dat land. Wegens dief stal rr^et braak en roofoverval werd hij veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Nauwelijks had hij deze straf ondergaan of hij beging een nieuw vergrijp: ontucht met geweld. In 1930 werd hij hiervoor ver oordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf, waarvan hij acht jaar en negen maanden uitzat, waarna hij het land werd uitgewe zen en naar Nederland terugkwam. Nog niet lang hier in Nederland werd van B. in 1941 gearresteerd, verdacht van moord op een 14-jarig meisje in Oisterwijk. Op 17 december 1942 werd hij door de rechtbank in Breda veroordeeld, maar van B. die hardnekkig bleef ontkennen, ging in beroep bij het gerechtshof in Den Bosch. Nadat de zaak ook voor de Hoge Raad had gediend en inmiddels nog eens terug was verwezen naar het hof, werd Van B. drie en een half jaar na de uitspraak van de rechtbank in Breda overeenkomstig deze uitspraak veroordeeld tot vijftien jaar ge vangenisstraf, waarvan hij het grootste deel doorbracht in de strafgevangenis in Leeuwarden. In september 1955 werd hij voorwaardelijk in vrijheid gesteld en als overgangsmaatregel geplaatst in de land- kolonie .Koningslust" in Helden-Panningen waar hij tot 4 november 1955 bleef. Tot 14 april 1960 bleef Van B. nog onder toezicht en in deze jaren woonde hij in verschillende plaatsen in Limburg. Het laatste halfjaar in pension bij een kinderloos bejaard echt paar in Belfeld. In dit Limburgss dorp stond hij bekend als een man die graag kinderen trakteerde en hij had dan ook al gauw de bijnaam van „de kindervriend". schrijver was de scheepswerf „De Hoop' Lobith met 200.000. in In de grote zaal van de Emmerikse so ciëteit, waar een deel van de verhoren ten behoeve van de justitie zijn gehouden, hebben de Duitse autoriteiten ongeveer dertig getuigen gehoord, maar het onder zoek kan nog steeds niet als afgesloten worden beschouwd. Over de schuldvraag laat men zich uiteraard niet uit. „Wanneer een schip wordt gesleept, moet daarvan op gave worden gedaan bij de officiële instan ties. Men mag verwachten, dat de eigenaar van de sleep zich aan de daarbij van offi ciële zijde gestelde voorwaarden houdt", zo verklaarde een politiefunctionaris. „Op het moment van passeren van de sleep was de vaart volkomen vrij. Al hadden wij er met tien politieboten omheen gelegen, dan nog zou het ongeluk gebeurd zijn. Maar er was geen aanvraag voor politiebegeleiding ingediend". Bijzonder bewijsmateriaal bezit de politie in 74 foto's, die een amateurfotograaf van de ramp maakte. De Duitse waterpolitie is vol lof over de samenwerking met de Nederlandse mare chaussee, de rijkspolitie te water, rijks waterstaat en de burgemeester van Lobith. Daardoor konden acht tankers met benzine tijdig worden tegengehouden. De berging van de „Tina Scarlett" is ten slotte voor 30.000 gegund aan het Rotterdamse bergingsbedrijf W. A. van dei- Tak. De Rotterdamse bergers zullen over twee dagen met de berging beginnen. Zij hebben zich verplicht het wrak van de „Tina Scarlett" binnen drie dagen in de haven van Emmerik binnen te brengen. Het BIO-revalidatieoord, dat op 23 juni in de bossen bij Arnhem werd geopend, maakt een moeilijke tijd door. Nog steeds heeft het rijk het nog niet officieel er kend als revalidatieoord. Dat betekent het uitblijven van subsidies door rijk, provin cie en gemeenten. Ook de ziekenfondsen dragen nu niet bij in de verplegingskos- ten van patiënten. Tot nu toe heeft de stichting BIO-vakan- tieoord, waaronder ook dit revalidatiecen trum behoort, de verpleging van de patiënten zelf bekostigd. Enige gemeenten, waaruit thans kinderen in het centrum vertoeven, hebben zich wel garant gesteld voor de verplegingskosten, die op onge veer ƒ22 per dag komen, maar dat alles neemt niet weg, dat de stichting maar niet geld kan blijven uitgeven. De bouwkosten van de paviljoens heb ben 3 miljoen bedragen. In twee van de paviljoens zal een speciale school inge richt worden, doch ook hiervan is nog niets kunnen komen, omdat de gemeente Arnhem tot nu toe geen subsidie heeft verleend. Thans vertoeven 22 kinderen in het cen trum. De masseurs en de specialisten wor den door de stichting bekostigd. In totaal bedraagt de capaciteit van dit centrum ongeveer 70 patiënten. Door het uitblijven van de erkenning kan de bezetting dus momenteel maar ongeveer 30 percent be dragen, hetgeen voor zulk een modern huis wel bijzonder jammer is. Als de er kenning nog veel langer uitblijft en er daardoor geen subsidies komen, is het niet uitgesloten dat dit revalidatieoord geslo ten moet worden. President Tubman van Liberië zal, zoals reeds is bericht, met zijn echtgenote een bezoek van enkele dagen aan ons land brengen. Het bezoek draagt een strikt infor meel karakter. President Tubman vertoeft wegens gezondheidsredenen reeds enige tijd in Zürich. Hedenavond laat arriveert hij per trein in Den Haag, waar hij verwelkomd zal worden door de chef protocol van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Daar na begeeft hij zich met zijn gezelschap naar hotel Oud-Wassenaar, waar hij gedurende zijn verblijf in ons land zal logeren. Don derdag gebruiken president Tubman en zijn echtgenote op uitnodiging van het Koninklijk Paar de lunch in paleis Soest- dijk. Donderdagavond is er een ontvangst in kasteel Oud-Wassenaar door de ambassa deur van Liberia ter ere van de president. Vrijdag brengt de president een bezoek aan Rotterdam als gast van de scheeps bouwer Verolme. Op diens jacht zal de hoge bezoeker een tocht, door het Botlek- gebied en naar Europoort maken. Vrijdag avond is er een ontvangst in hotel Witte- brug te Den Haag. Zaterdagochtend vroeg keert president Tubman per trein naar Zürich terug. Volgens een opdracht van het Indonesi sche ministerie van Onderwijs zal het Ne derlands onderwijs-personeel, ook van de r. k. missie, op scholen in Noord-Sumatra worden heengezonden. Missionarissen uit andere landen die in Noord-Sumatra on derwijs geven, mogen op hun post blijven tot zij kunnen worden vervangen door plaatselijke krachten. Advertentie P^z/xJ'UnuCencC. Boven water. Een in juni 1958 in de hoofdstad gestolen kleine personenauto is letterlijk en figuurlijk na ruim twee jaar boven water gekomen. Tijdens bagger- werkzaamheden in de Nieuwe Keizers gracht bij de Weesperstraat sloeg men de auto aan de haak. Alleen de sloper heeft nog iets aan de wagen, die nu het eigen dom is van de maatschappij die indertijd de eigenaar de verzekeringspenningen heeft uitgekeerd. Gasvergiftiging. In het academisch ziekenhuis in Groningen is overleden de 91-jarige mevrouw T. de HaanMartini die maandagavond was opgenomen, nadat zij buiten bewustzijn was geraakt tenge- volge_ van gasvergiftiging. Waarschijnlijk heeft de bejaarde vrouw vergeten de gas kraan dicht te draaien. Besliskunde. In het Kurhaus te Sche- veningen wordt op 20 oktober een verga dering van het Nederlands Instituut voor Efficiency belegd, waarop de heer J. Sittig uit Rotterdam een inleiding zal houden over besliskunde. Tijdens de tweede we reldoorlog werd in politieke en militaire kringen der geallieerden behoefte gevoeld aan wetenschappelijke voorbereiding van beslissingen op taktisch en strategisch ge bied. De hieruit ontstane nieuwe weten schap besliskunde, werd na de oorlog in steeds grotere omvang ook in de civiele sector toegepast.. Hoteldief. Een 39-jarige inwoner van Eindhoven is gearresteerd op beschuldiging van het verkopen van een gehuurde auto. Bij deze transactie, die bij een caféhouder in Deventer tot stand kwam, lichtte de man de koper bovendien voor 1000 op. Voorts heeft de Eindhovenaar in tal van hotels in Nederland geld gestolen. Grafisch onderwijscentrum. De Am sterdamse Grafische School heeft plannen tot het stichten van een nieuw grafisch onderwijscentrum op een terrein bij het station Sloterdijk in Amsterdam. De ge meente Amsterdam heeft belangstelling voor de plannen en is bereid de grond be schikbaar te stellen. Volgens de plannen zou het. centrum aan circa 2300 leerlingen huisvesting kunnen bieden. Advertentie DAM. Regenmantels in de nieuwste modetinten. BIG-BEN DAMES EN HEREN SPECIAALZAAK Grote Houtstraat 47 - Telefoon 18G36 RE PARATIES De procureur-generaal bij het gerechts hof in Amsterdam heeft in beroep vrij spraak geëist tegen twee geschorste wachtmeesters van de verkeersgroep Am sterdam der rijkspolitie, de 47-jarige W. S. en de 46-jarige J. M. de V. die wegens het aannemen van giften van verkeers- overtreders door de Amsterdamse recht bank respectievelijk tot zes en vier maan den gevangenisstraf waren veroordeeld. De procureur-generaal, mr. F. C. Kist, achtte de ten laste gelegde gevallen niet bewezen. Zij waren zijns inziens niet sterk genoeg om tot een veroordeling te kun nen leiden. Dit kan alleen wanneer er dui delijk sprake is van handelen in strijd met hun plicht. De lichte overtredingen van weggebruikers hadden volgens de procu reur-generaal voor de wachtmeesters geen aanleiding kunnen zijn proces-verbaal op te maken. Wel is wat zij gedaan hebben, zei mr. Kist, buitengewoon ernstig. Het blijkt dat zij een mentaliteit hebben, die niet thuis hoort in een politiekorps, namelijk het ge bruik maken van relaties die zij in hun ambtelijke functie hadden gemaakt. Dit was naar het oordeel van de procureur- generaal op zeer geraffineerde wijze ge daan. „Zij horen niet thuis in een politiekorps, ze zijn totaal ongeschikt voor de politie," aldus mr. Kist, die hoopte dat beide wachtmeesters disciplinair gestraft of ont slagen zullen worden. Arrest op 25 oktober. In de in het gebouw van de Sociaal Economische Raad in Den Haag gehouden openbare vergadering van het bestuur van het Bedrijfschap voor het Maatkleding- bedrijf heeft de plaatsvervangende voor zitter, de heer J. W. de Wolf, medegedeeld dat in de toestand van de voorzitter van het bedrijfschap, de heer G. Messink, die reeds vele maanden ernstig ziek is, nog geen verandering is gekomen. Twee jaar na de oprichting van dit be drijfschap bestaat nog steeds onzeker heid over het aantal ingeschrevenen. De heer De Wolf hoopte dat men nog voor het einde van dit jaar een stand over 1959 zou kunnen geven. Maar met de ledenad ministratie van het bedrijfschap staat het niet zo, dat men weet hoeveel maatkle- dingbedrijven ons land telt en hoeveel er daarvan staan ingeschreven. De verkiezing van een nieuwe voorzit ter werd, op verzoek van werkgeverszijde, uitgesteld tot .een volgende vergadering, omdat men van die kant met een voor dracht wil komen. Voor een volgende twee jaarlijkse periode werd de heer De Wolf als plaatsvervangend voorzitter benoemd. Binnenkort zal het bedrijfschap een be scheiden produktiviteits- en researchbu reau stichten. Het zal zich gaan bezighou den met het samenstellen van een oplei dingsmethodiek en het ontwikkelen van efficiënte produktiesystemen. Te zijner tijd zal dit bureau zich ook gaan bezighou den met in- en verkoopproblemen. De drukverdeling in onze omgeving heeft het laatste etmaal weinig verandering on dergaan. Een boven Zuid-Scandinavië ge legen lagedrukgebied verplaatst zich vrij wel niet, terwijl ook een ten westen van Ierland gelegen rug van hogedruk op zijn plaats bleef. Als gevolg hiervan hielden de stormachti ge noordwestelijke winden aan. Zij voe ren koude polaire lucht aan. Meer aan de binnenzijde van 't lagedrukgebied stroom de iets warmere lucht naar het zuiden. De daardoor ontstane temperatuurtegenstellin- gen waren oorzaak van zware en langdu rige regens, die zich vannacht boven een groot deel van Nederland ontlastten. In De Bilt viel 50, op Schiphol 46 en in Den Helder 32 millimeter. Het lagedruk gebied vult nu langzaap op, terwijl de rug van hogedruk in betekenis afneemt WEERRAPPOKTEN Donderdag 13 oktober Zon op 7.01 uur, onder 17.51 uur. Maan op uur, onder 14.44 uur. Maanstanden 12 okt. 18.26 uur laatste kwartier. 20 okt. 13.03 uur nieuwe maan. 27 okt. 8.34 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 12 oktober Hoog water 8.16 en 20.38 uur. Laag water 3.42 en 15.55 uur. Donderdag 13 oktober Hoog water 9.17 en 21.47 uur. Laag water 4.27 en 16.48 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum -temperaturen buiten- eD binnenland 60 68 van gisteren. c X3 3 2g 3 Neerslag laatste 24 uui E «V Se 2 ës Den Helder regenbui nnw 13 42 Ypenburg regenbui wnw 13 21 Vlissingen regenbui wnw 12 3 Eelde regenbui wnw 13 5 De Bilt regen nw 13 59 Twente zwaar new. w 13 2 Eindhoven regen w 12 46 Zd-Limburg regen wzw 11 12 Helsinki mist ono 12 4 Stockholm mist windst. 13 2 Oslo regen nnw 6 4 Kopenhagen zwaar bew. ozo 12 2 Aberdeen regenbui nnw 9 7 Londen onbewolkt wnw 12 0 Amsterdam regenbui wnw 13 55 Brussel geheel bew. w 11 3 Luxemburg zwaar bew. w 9 2 Parijs half bew. w 13 0 Grenoble half bew. windst. 14 5 Nice half bew. nw 19 0 Berlijn zwaar bew. zw 15 1 Frankfort zwaar bew. zzw 14 3 München geheel bew. zw 11 2 Zürich regenbui zzw 11 6 Genève zwaar bew. zw 11 7 Locarno half bew. windst. 20 0 Wenen half bew. wzw 16 0,6 Innsbruck zwaar bew. windst. 16 0 Belgrado zwaar bew. windst. 22 10 Athene half bew. no 26 0 Rome licht bew. windst. 21 1 Ajaccio zwaar bew. w 18 Mallorca half bew. windst. 20 0 Lissabon licht bew nw 21 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2