Japanse vrouw klautert stap voor stap naar gelijkberechtiging Jaarlijks worden een paar duizend handelaars in meisjes gearresteerd Chefarine,4 Sevenum Estlandse stoker van de Baltika vraagt asiel Bemande ruimtevaart volgend jaar zeker Lieftallig en geterroriseerd Levenslang geëist tegen Sachsenhausen-beulen <:Praatótcsl beroemde genees middelen In een tablet doen won deren! tegen pijnen en griep. WERELDNIEUWS De Russen zijn al gereed zegt Wernher von Braun Kroesjtsjev stelt bezoek aan Noord-Korea uit Lijk van vermoorde jongen in Stockholm gevonden Naoorlogse successen - Anders, maar gelijk Desperate gespletenheid WOENSDAG 12 OKTOBER 1960 De arrestatie van een verdachte in de afschuwelijke moordzaak te Sevenum, waarvan het elfjarige jongetje Hans Her mans het slachtoffer is geworden, is nog door teveel lacunes in de bewijsvoering omgeven dan dat men de gearresteerde ook als de vermoedelijke dader kan zien. Afgezien echter van de vraag of de moor denaar gegrepen is, gaan de gedachten uit naar de gevaarssituatie, die jarenlang be staat rondom de figuur van de verdachte. Deze man heeft moorden gepleegd waar voor hij zijn straf heeft uitgezeten, doch daarna tal van delicten gepleegd op het gebied waar zijn misdadige, ziekelijke aanleg zich op richtte. Het grote misverstand in de gerechtelijke procedure van „misdaad en straf" blijkt weer eens volkomen duidelijk: het uit zitten van jaren gevangenisstraf betekent immers allerminst, dat de delinquent ge nezen is en geen gevaar meer oplevert. In tegendeel, zijn afzondering staat in geen enkele betrekking tot zijn misdadige aan leg of heeft deze misschien nog bevorderd. En toch ziet men volgens de heersende juridische opvattingen een straf niet meer als een wraak van de gemeenschap op de misdadiger, doch als een correctie. Als een procedure ter verbetering van de betrok kene, die (in theorie) niet in de maatschap pij mag terugkeren voordat redelijke ze kerheid bestaat over zijn „bekering". Gevangenisstraf corrigeert iemand zel den. Daarom zijn de psychiatrische rege ringsinstituten in het leven geroepen, die in gevallen van ziekelijke misdadigheid hun zorgen bijdragen tot de correctie. Het is niet bekend welke correctiepogin gen zijn toegepast op degene, die thans wordt vastgehouden als verdachte in de Sevenumse moordzaak. Wel is duidelijk gebleken, dat deze man op de maatschappij is losgelaten toen volgens gerechtelijke op vattingen zijn straftijd om was, maar niet of men toen „redelijke zekerheid" had dat de correctie tot stand was gekomen. Het wordt tijd dat men deze hele proce dure van opsluiting en bestraffing eens op de helling zet om haar te vernieuwen en te wijzigen in het licht van de heersende en zich steeds ontwikkelende opvatting, dat een vonnis moet worden opgelegd als een poging tot correctie, dus tegelijk als een poging om de maatschappij zo goed mogelijk te beschermen. Doet men dat niet, dan dekt de praktijk de theorie niet en kweekt men enkel maar voorstanders van de doodstraf aan omdat dezen een wezenlijk argument in handen wordt ge speeld door de gruwelijke praktijk van ge vallen als dat van Sevenum. Wie minder drastisch denkt dan deze doodstraf-aanhangers zal toch in een der gelijke situatie de vraag in zich voelen op komen of gevallen als dit niet een levens lange verwijdering uit de maatschappij verdienen. Want als correctie onmogelijk is, kan men aan die mislukking geen on- schuldigen opofferen. NEW YORK (Reuter-UPI) De van het Russische passagiersschip „Baltika" ontvluchte Estlander Victor Jaanimets, heeft in de Verenigde Staten asiel ge vraagd en tijdens een persconferentie ge zegd, dat elke Russische zeeman een spion is, die opdracht heeft uit te zien naar militaire objecten, vliegvelden en an dere dingen, die voor de Russische rege ring van nut kunnen zijn. Als een Russi sche zeeman de wal op gaat, kijkt hij daar naar uit en over alles wat nieuw is brengt hij verslag uit. De 29-jarige stoker Jaanimets beweerde reeds drie jaar gele den het plan te hebben opgevat om te vluchten. Jaanimets, die slechts gebrekkig Engels spreekt, vond na veel moeilijkheden een eigenaar van een café, die hem bij de immigratiedienst bracht. De Est bevindt zich in het gebouw van de Amerikaanse immigratiedienst in New York, waar hij onder bewaking staat. Van Russische zij de is nog niet om inlichtingen gevraagd. De Russen zullen in elk geval geen toe stemming krijgen met Janimets te spre ken. „Ik weet ook, dat mijn moeder, mijn drie zusters en broers zullen moeten lij den, omdat ik ben gedrost, maar ik kon niet anders handelen", aldus Jaanimets. MONTEPELIER (VS) (AFP/UPI) De Amerikaanse deskundige op het gebied van ruimtevaart, Werner von Braun, heeft me degedeeld, dat het eerste Amerikaanse be mande ruimtevaartuig in 1961 zal worden gelanceerd, met behulp van een Atlas-Mer- cury-raket. Volgens Von Braun is de Sov jet-Unie in staat op elk gewenst ogen blik een mens in de ruimte te lanceren en deze levend naar de aarde te doen terugkeren. Volgens deskundigen van het ruimtecentrum van de luchtmacht te Bed ford in de staat Massachusetts bevinden zich op het ogenblik 32 vaartuigen in de ruimte, 29 Amerikaanse en drie Rus sische satellieten. MOSKOU (Reuter) Premier Kroesjt sjev heeft het bezoek, dat hij deze maand aan Noord-Korea zou brengen uitgesteld, aldus meldt het Russische persbureau Tass. Naar verwachting zou Ki'oesjtsjev begin oktober naar Noord-Korea gaan. Volgens Tass zal een nieuwe datum voor het bezoek later bekendgemaakt worden. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) TOKIO. „Japan heeft in de oorlog al zijn koloniën verloren. En die oorlog heeft zelfs een begin gemaakt met clc oplossing van Japans interne koloniale probleem: dat van de vrouw. De oorlog heeft haar uit haar isolement gehaald, zij is gaan werken in fabrieken en kantoren, zodat nu de status van 46 miljoen Japanse vrouwen is geëvolueerd van een koloniale naar die van een protectoraat". Het is een van de spitsvondige definities voor de emancipatie uit de terreur van maatschappij en schoonfamilie, die van de Japanse vrouw het lieftalligste en ge hoorzaamste slaafje ter wereld maakte, naar een althans wettelijk gelijkgestelde positie met de man. Er is nog een kernachtiger graadmeter: er plegen tegen woordig meer schoonmoeders zelfmoord in Japan dan schoondochters. In dit melancholieke land waar zelfmoord een achtenswaardig middel is om uit de narigheid te raken, en waar schoonmoeders de gewoonte hebben het haar aan gedane leed op haar schoondochters te verhalen, is dat een interessant sociolo gisch trekje. STOCKHOLM (UPI) In het sportpark Hammarby Idrottsplats in Stockholm, is het lijk gevonden van een tienjarige jon gen. Het slachtoffer, Benny Blomgren, bleek te zijn vermoord. Volgens politie autoriteiten zijn er aanwijzingen, dat het hier een zedenmisdrijf betreft. De jongen werd sinds maandagavond vermist. Lieftallig en gehoorzaam: de buitenlan der die tussen hun tanden sissende Japan se mannen niet om hun uiterlijke charme bewondert, voelt zyn hart smelten bij het zilveren lachje en de dienstbare tegemoet komendheid van de Japanse: elegant sil houet in zijden kimono met „obi", de brede kleurige ceintuur, ongemakkelijk, maar elegant. Weliswaar ziet hy zelden of nooit de wettige echtgenote van een Japanner, maar ile verkoopsters in de warenhuizen, de geisja's in de theehuizen, de dienstertjes in de restaurants, de masseuses in de bad huizen, de „hostesses" in de nachtclubs, be zitten een bekoorlijkheid, die al heel wat zakenreizen naar Japan op hun rekening hebben. Knipoogjes ook in herenclubs, waar men aan de borreltafel tot de slotsom komt, dat die Japanners wel weten hoe ze hun vrouwen moeten opvoeden. De Japanse politie heeft daar een andere mening over. Zij arresteert jaarlijks een paar duizend slavenhandelaars, die de in dustrie, de winkels, theehuizen, bars, in middels verboden huizen van ontucht en particulieren van vrouwelijk personeel voorzien. Op het platteland, waar de Ja panse boer zich het hoofd breekt pver de vraag hoe hij met zijn gezin moet rond komen, kost zo'n meisje niet veel, twintig tot dertig gulden, afhankelijk van blank heid en ovaalheid van het gezicht en wit heid der tanden. Zij gaan voor het dubbele van de hand. De werkgever in de stad steekt het meisje in de kleren en daarmee in de schulden en zij moet een jaar of vier voor niets werken om zich vrij te maken van die verplichting. In een textielfabriek ontdekte men dat zo gekochte meisjes al tien jaar werkten zonder te mogen uit gaan, brieven te ontvangen, jongens te ontmoeten, laat staan te' trouwen. Na die tien jaar kregen zij zeventig -gulden. Soms verdienen die meisjes wel meer. Onver anderlijk sturen zij zoveel geld als zij kun nen naar hun hongerige familie op het platteland. Soms gaan zij zo ver, niet al leen de financiële positie, maar ook de eer van de familie te redden door, als zij hun vrijheid herwonnen hebben, zelfmoord te plegen. Al voor de oorlog hebben Japanse femi nisten tegen die toestanden gestreden. De eerste successen zijn erna gekomen. De Japanse vrouwen hebben nu actief en passief kiesrecht: vrouwelijke afgevaar digden zijn erin geslaagd de prostitutie te doen verbieden. Josjiwara, 's werelds grootste centrum van ontucht, is gesloten, zeer tot woede van bordeelhouders, die verontwaardigde brieven aan de kranten stuurden, zeggend: „Dit is een aantasting van onze mensenrechten. Ons bedrijf is van vader op zoon uitgeoefend. Ik ben voor ons yak opgeleid en kan niet zomaar om zwaaien". Het verbod op de prostitutie, dat niet tot verdwijning daarvan heeft geleid, is niet het enige succes van de Japanse feministen. Veertig percent van de indus triële arbeidskrachten besta,at nu uit vrou wen en al is haar loon, ondanks de wette lijke bepalingen, lager dan dat van de mannen, het is een loon en daarmee een sleutel tot persoonlijke onafhankelijkheid. Vijftigduizend vrouwen tronen op verant woordelijke leidinggevende posities in staat en bedrijfsleven. Op de universitei- Meisjesstudenten zingen de Inter nationale tijdens een onachtenswaar dige demonstratie tegen een mannenre gering. ten zitten nu naast iedere vijf mannelijke drie meisjesstudenten. Helaas is vrouwelijke emancipatie niet een kwestie van wetgeving alleen. In haar moeizame klauterpartij naar de positie „anders, maar gelijk" sleept de Japanse vrouw een loodzwaar gewicht van traditie mee. Japanse vrouwen spreken een andere taal dan de mannen, vol onderworpen en deemoedige zinswendingen, met veel Kantoormeisjes, met de jurkjes, de make-up en de dromen can de laatste westerse mode. onderdeel van een spartaans maatschappe lijk patroon van nationaal-religieuze iden titeit, waarbij op bevel van het Confucia nisme (westelijke dweperijen daaromtrent ten spijt) het produceren van zoons de hei ligste plicht van alles is. Een essentieel woorden voorafgegaan door „o", hetgeen achtenswaardig betekent. Haar taal is een bron van vermaak voor Japanse mannen, want bijna alle vreemdelingen die een mondje Japans opbrengen, spreken dat vrouwelij ke Japans. En nog zwaarder weegt die traditie in wat, ondanks alle emancipatiewensen, het vrouwelijke doel blijft: het huwelijk. Slechts een minimaal percentage huwelijken in Japan komt op de persoonlijke wens van de partners tot stand: de overgrote meerderheid is dooi de wederzijdse ouders gearrangeerd. De westelijke opvatting over individueel „ge luk" komt daarbij in het stuk niet voor. Het Japanse huwelijk is een sociale plicht, Gei-sja, hetgeen „kunst-persoon" be tekent, gekocht, gekleed, opgeleid en betaald om mannen te behagen met muziek, spel en vrolijk gepraat (en, westerse misvattingen ten spijt, dan ook niets meer). barbaars sociaal patroon, dat aan de eisen van de twintigste eeuw niet beter voldoet dan een op de helft van zijn cilinders lo pende motor. In afwachting van de dag, dat Japan niet alleen de industriële maar ook de amou reuze procedé's van het Westen overneemt (en de huidige discrepantie is weer een voorbeeld van de desperate gespletenheid van dit land) ondergaan miljoenen Japan se meisjes zwijgend en gelaten een tweede rangspositie achter hun echtgenoot, aan wie op buitenechtelijk gebied vrijwel alles veroorloofd is, en een nulderangspositie ten opzichte van de schoonouders, bij wie zij doorgaans in huis moeten wonen. Zij gaan als voorlaatste, nog net voor het dienstmeisje, in „o furo", het achtenswaar dige bad. In afwachting van die dag ook werpen jonge geliefden, door het veto van ouders getroffen, zich jaarlijks bij honder den, samengebonden in de „obi" van het meisje, van een rots, voor een trein, of in de zee. Toch komt er, heel langzaam, on der invloed van westerse litteratuur en westerse films, verandering. Vooral in de grote steden en op de universiteiten. Het meisje dat haar moeder vroeg: „Heb je wel eens aan het geluk gedacht?" en ten antwoord krijgt „Ik heb geen tijd voor futiliteiten", laat zich niet meer zo gemak kelijk afschepen. Uit het poppengezichtje met de zilveren lach verborgen achter de waaier, uit het figuurtje in kimono en obi, uit de levenstaak mannen te behagen, groeit al wat anders: kantoormeisjes naar de laatste Parijse mode gekleed, fabrieks arbeiders in vakbonden, meisjesstudenten die, o achtenswaardige schaamteloosheid, tegen een regering van wijze, rijke en oude mannen demonstreren. (Vav. onze correspondent) BONN, De officier van justitie van de Dussel dorpse rechtbank heeft tegen de zeventigjarige Böhm en de 56-jarige Höhn, beiden eens leidende figuren in het beruch te Duitse concentratiekamp Sachsenhau- sen, levenslang geëist wegens moord en voor elk nog eens vijftien jaar tuchthuis straf extra wegens medeplichtigheid aan moord. Wegens medeplichtigheid aan moord werd tegen de derde man in dit proces, de vijftig-jarige Hempel, tien jaar tuchthuisstraf geëist, In dit proces dat drie weken heeft ge duurd zijn aan de hand van verklaringen van 65 getuigen, allen eens gevangenen in Sachsenhausen, de verschrikkingen uit dit kamp de revue gepasseerd. Hempel, die na de oorlog tien jaar in een Russisch kamp heeft gezeten, kwam er het genadigst af. Getuigen wisten alleen te ver tellen dat deze ex-SS-er, bijgenaamd de „Engel des doods" omdat hij lijsten op stelde voor de executiès, Russische solda ten had mishandeld ep had meegeholpen Russen naar de executieterreinen te drij ven. Höhn werd schuldig geacht aan zes moorden en in 343 gevallen aan mede plichtigheid van moord, Böhm aan 43 moorden en 422 gevallen van medeplichtig heid aan moord en Hempel medeplichtig heid aan moord in 510 gevallen. Een beroep op bevelen van hoger hand wees de openbare aanklager van de hand. Wel vond hij het opmerkelijk, dat de drie verdachten zich voor en na hun optreden in Sachsenhausen niet aan strafbare han delingen hadden schuldig gemaakt. Hij zei te menen, dat de drie mannen door de intensieve S.S.-propaganda tot hun misda den waren gekomen. Vandaag komen de drie verdedigers aan het woord. ANDRé WARNOD OVERLEDEN And ré Warnod, de bekende kunstcriticus van het Franse blad „Le Figaro" is dins dag op 75-jarige leeftijd te Parijs over leden. Hij had pas een operatie ondergaan. €)p de Alle eer aan onderwijzeressen Volgens een globale schatting heb ik gelezen zijn 70 tot 80 percent van de ministers en volksvertegenwoordigers van de nieuwe, onafhankelijke Afrikaanse sta ten afkomstig uit het onderwijs. De eerste minister van Nigerië en tien leden van zijn kabinet waren vroeger onderwijzer, de president van Ghana ook, de hele regering van Ivoorkust bestaat uit oud onderwijzers en in voormalig Frans Con go is de helft van alle overheidsfuncties bezet door oud-onderwijzers. Ik vind dat een prettige gedachte. On derwijzers zijn over het algemeen aardi ge mensen. Niet om iets onaardigs over bankiers, generaals, sergeants-majoor, di recteuren van grote commerciële onder nemingen, ambassadeurs of aannemers te zeggen, die allemo.al ontzettend nuttig werk doen, maar geeft u mij maar on derwijzers. Van mijn vijfde jaar af hebben onder wijzers mij altijd een veilig gevoel gege ven. Zij zijn altijd vol zorg geweest voor mijn gelukzaligheid. Ik heb véél aan hen te danken: alle plezier dat ik aan lezen beleef, alle tonnen gouds die ik met het puntje van mijn pen heb samengeschraapt. Mijn ganse geestelijke en materiële wel stand heb ik aan hen te danken. Ver wacht niet van mij dat ik mij ooit laat dunkend over hen zal uitlaten, of dat ik Afrika niet gelukkig prijzen zal omdat onderwijzers het er voor 't zeggen heb ben. Er is maar één ding, dat ik liever had gezien: dat het ouderwijzere s s en wa ren, die daar de lakens mogen uitdelen. Dan was het nog beter geweest. Onder wijzeressen zijn lieve dames. Van mijn vijfde tot mijn zevende ben ik op een onderwijzeres verliefd geweest. Zij had ravenzwart haar en grote blauwe ogen, ik zie haar nog voor mij in haar prille witte bloesje en haar donkerblauwe ge plooide rok. Zij heeft mij ingewijd in de schoonheid van Ot en Sien en als zij er niet geweest was, zou ik misschien nog niet weten dat twee plus twee vier is. Later heb ik er een gehad met een snor en een lorgnet met een kettinkje. Wat zij aan schoonheid en verleidelijkheid, te kort kwam, bezat zij overvloedig aan een soort milde gestrengheid. Aan haar heb ik het te danken dat ik een man ben, die zichzelf weet te beheersen, die het goede van het kwade weet te onderscheiden, die wars is van ijdele praal kortom: al mijn voortreffelijke eigenschappen, te veel om op te noemen. Zij heeft van mij de mens gemaakt die nu voor u staat. Is dit geen prachtig werk geweest? Afrika is goed-af met zijn onderwijzers, die staatsman geworden zijn. Zij kennen de mens en dat is goed voor leiders van mensen. Als mijn onderwijzeressen nog beschikbaar warenzouden zij wereld en mensheid op hoge plaatsen hebben kun nen dienen. Vooral die met de snor. Zij zou een prachtige presidente van Volta of Nigerië zijn. Alleen met haar ogen reeds kon zij discipline afdwingen. Floris Flaneur Advertentie' Uitnodiging. De eigenaar van een bekend gezondheidsoord in Jutland in Denemar ken heeft maarschalk Montgomery uit genodigd op zijn landgoed te komen lo geren, zolang het door de overstromin gen ondergelopen huis van Montgomery nog niet bewoonbaar is. Misdaad in het groot. Te Bonn is een proces begonnen tegen drie Duitsers van 24, 25 en 26 jaar, die van 1957 tot 1959 in de omgeving van Bonn een tachtig misdrijven, waaronder twee moorden, drie brandstichtingen, aanrandingen en vijftig diefstallen van auto's, hebben begaan. Twee der beklaagden zijn broers en de derde is een neef van hen. Doodstraf. Te Santa Clara, Cuba, waar 150 „contra-revolutionairen" terechtstaan, is tegen vier hunner de doodstraf ge- eist, tegen 84 een gevangenisstraf van dertig en tegen 56 een gevangenisstraf van twintig jaar. Vier beklaagden zijn onschuldig bevonden. Bij dit proces zijn, afgezien van vier Russische fotografen, alleen Cubaanse persvertegenwoordigers toegelaten. In Santiago de Cuba zal een proces tegen 21 „tegenrevolutionairen" beginnen. Tegenaanval. De Cubaanse premier, Fi del Castro, heeft de Verenigde Staten ervan beschuldigd een contra-revolutio naire veldslag tegen de Cubaanse re volutie te leiden. Hij zei, dat zijn re gering deze week „een energieke tegen aanval" tegen haar vijanden zou inzet ten. Onaanvaardbaar. Volgens doorgaans be trouwbare kringen in Warschau hebben de Poolse autoriteiten de Albanese rege ring verzocht, haar ambassadeur in Po len, Moesin Kroi, niet naar zijn post te laten terugkeren. Kroi die drie jaar ge leden in Warschau werd benoemd, ver blijft al minstens twee maanden in zijn land. Naar verluidt zou het de ambas sadeur kwalijk worden genomen, dat hij zich in Warschau over Polen had uitge laten in termen, die in ideologisch op zicht onaanvaardbaar waren. Er zou den ook nog andere persoonlijke kwes ties een rol hebben gespeeld. Longkanker. In New-Orleans heeft een jury van rokers en niet-rokers een eis om schadevergoeding, ingesteld door een weduwe wier man aan longkanker was overleden, afgewezen. De betrok ken weduwe had van twee sigaretten- fabrieken een schadeloosstelling van 150.000 dollar geëist. De dood van haar man zou volgens haar het gevolg zijn geweest van het jarenlang en in grote hoeveelheden roken van sigaretten van deze fabrieken. Redding. Zeven mijnwerkers, die door een instorting in een mijn te Thurn- scoe, in Noord-Engeland, op 600 meter diepte waren ingesloten, zijn gisteravond na achttien uren van ingespannen red dingspogingen naar boven gebracht. Kritiek. Twee vooraanstaande medewer kers van de televisie in Oost-Duitsland de regisseur Werner Schall en de re dacteur Hans Joachim Hüttenrauch, zijn naar West-Duitsland uitgeweken, nadat van communistische zijde critiek op hun werk geleverd was. Locomotief. De Westduitse spoorwegen hebben in samenwerking met de indus trie elektrische locomotieven doen ver vaardigen die voor meer dan een stroomsysteem geschikt zijn. Deze twee-frequentie-locomotieven gaan tus sen Saarland en Frankrijk rijden zo dat aan de grens geen verwisseling van locomotieven meer nodig is. Nationalisatie. De Ghanese regering heeft Norman Clark van de Londense ,,,News Chronicle" die vrijdag gemeld had dat Ghana buitenlandse ondernemingen zou nationaliseren, verboden 't land binnen te komen. Het bericht werd zondag door president NKroemah na zijn terugkeer van de UNO tegengesproken. Watersnood. In de Indiase staat Oettar Pradesj zijn tenminste twaalf personen omgekomen en 40.000 dakloos geworden door overstromingen die daar zelden zo groot zijn geweest. Meer dan 20.000 hectare akkerland werd geïnundeerd en honderden huizen werden vernield. De overstromingen zijn het gevolg van bijzonder zware regenval.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3