„Scheveningen-radio" IJmuiden heeft veel veranderingen ondergaan „Nestor" maakt vast aan vrachtschip bij Texel In de vishal en op zee In en om de stad Wachten in boos weer Een van de drukste stations ter wereld Onderwijzer met zestig leerlingen op de pier Protest tegen verlaging van subsidie voor studentenmaaltijden BRANDWIJK SCHEPEN IN MOEILIJKHEDEN Bij windkracht acht Belgische trawler bij IJsland gezonken Inbreker bestookte politie met zolderopruiming „Groote Beer" deed Curacao aan Posities sleepboten Bureau Wijsmuller WOENSDAG 12 OKTOBER 1960 D Bij een windkracht die noopt tot het stop zetten van alle in- en uitgaand scheepvaartverkeer, staan in de belang rijkste verkeersader van IJmuiden, de Lange Nieuwstraat, meisjes en jongens, vrouwen en mannen in regen en wind te wachten op de bus die hen naar school, fabriek of kantoor moet brengen. De Lange Nieuwstraat is sinds kort een prachtige tweebaansrijweg; helemaal klaar is men nog niet, er moet hier en daar nog wat aan geschaafd worden. Maar met de mensen die aangewezen zijn op het open baar vervoer is tot dusver weinig reke ning gehouden. Er zijn geen wachthuisjes, er is ook geen enkele noodvoorziening ten behoeve van de schooljeugd, de werkers van bedrijven en huisvrouwen die niet be schikken over eigen vervoer. De ingrijpende veranderingen in de be langrijke verkeersader die Lange Nieuw straat heet waren lang tevoren bekend, in elk geval lang genoeg om voorzieningen zoals hiervoren genoemd te „plannen". Het moet in het stadium waarin 'de pre- fabrikatietechniek thans verkeert toch niet al te moeilijk zijn in korte tijd nood- wachthuisjes neer te zetten. Zo zijn tegen over het Marktplein aan de Lange Nieuw straat in één dag 5 loodsen voor de aan staande BIMIJ opgezet Men is dezer dagen begonnen met een enquête onder buspassagiers, aan wie al lerlei vragen worden gesteld, maar men vraagt de mensen niet, wat zij wel denken van het grote ongerief, onbeschermd te moeten wachten in boos weer. MEJUFFROUW VAN DER GROEN zit aan een duur toestel, een van de laatste aanwinsten van Scheveningen-Radio in IJmuiden. Met dit apparaat is het mogelijk gesprekken te voeren met opvarenden van schepen, waar ook ter wereld. De geweldige ontvangantennes staan echter niet in IJmuiden, maar in Nederhorst den Berg. De ontvanger daar is onbemand. In IJmuiden behoeft mejuffrouw Van der Groen maar een knopje in te drukken om bijvoorbeeld ver binding te krijgen met een Nederlands schip in de Baai van Manilla. Maar het allernieuwste, het paradepaard is de telex-communicatie met schepen in volle zee. Scheveningen-radio, het station voor het kust- en scheepsverkeer, waarvan het centrale bedien- en ontvangcentrum ge vestigd is op het Tweede Sluiseiland te IJmuiden en waarvan de zenders en zend- antennes zich te Scheveningen en Kootwijk bevinden, heeft de laatste tijd heel wat veranderingen ondergaan. PTT-Nieuws geeft er een opsomming van. Het zijn veranderingen, die de verschil lende taken van het bedrijf raken, zowel het telefonie- als het telegrafieverkeer, en daarbij is ook een nieuw element: het telexverkeer met schepen. Vernieuwingen en uitbreidingen, die de „service" van het station een van de drukste ter wereld verbeterden, de capaciteit en betrouwbaar heid van de apparatuur ten goede kwa men mi in een bepaald geval ook de ge heimhouding bevorderen. Alles bijeen een ontwikkeling, verband houdend met wat gaande is in het huidige „elektrotechnische tijdvak" en die door Schveningen-radio op de voet wordt gevolgd. Verschillende van de technische verbe teringen, die de laatste jaren op het kust- station zijn aangebracht, berusten op het gebruik van transistoren en zogenaamde „printed circuits", die een meer compacte Telexen over radio Het zware weer met windkrachten van acht tot negen meter per seconde heeft vele schepen op zee moeilijkheden bezorgd. By het eiland Texel dreigde het Engelse vrachtschip „Xmas" dinsdagavond op de kust te lopen. De kustwacht van Eierland ontdekte het schip omstreeks half zeven. Vanmorgen om negen uur heeft de sleepboot „Nestor" van Wijsmuller echter vastgemaakt, wa'araa het gelukt is het schip verder uit de kust te trekken. De „Xmas", een 4164 ton metend Brits vrachtschip, schoot dinsdagavond tot tweemaal toe rode vuurpijlen af. Daarop is de reddingboot „Prins Hendrik" uitge varen. De „Xmas" begon gevaarlijk dicht de kust te naderen en er werd dringend om sleepboothulp verzocht. De „Nestor" van Wijsmuller uit IJmuiden, die direct na de melding was uitgevaren, kwam vannacht om twaalf uur bij het in nood verkerende schip aan. De hulp van de reddingboot was echter niet nodig, zodat de „Prins Hendrik" naar de haven terugkeerde. Inmiddels was de „Xmas" al wat ver der uit de kust gedreven, maar toen dreigde het vast te lopen in de beruchte haaksgronden. Door middel van lampsig nalen werd contact gemaakt met de „Xmas" die terugseinde een sleepboot te willen hebben. Vanmorgen is vastgemaakt op basis van Lloyds open form. Het is de „Nes tor" gelukt het schip verder uit de kust te trekken. Door het zware weer was het Bij windkracht acht en terwijl hoge gol ven over de pieren sloegen, bevonden zich een onderwijzer met zestig van zijn pu pillen op de pier., dat is gisteren in IJmui den gebeurd. De uit Amsterdam afkom stige onderwijzer was met Nederlandse en Duitse leerlingen die te gast waren bij Amsterdamse scholieren, naar IJmuiden gegaan om de havenplaats bij stormweer te bekijken. Ondanks de waarschuwings borden en het duidelijke gevaar, waagden onderwijzer en leerlingen zich op de pier. De Velsense politie verwijderde de waag halzen toen deze al halverwege waren ge vorderd. Tegen de onderwijzer is proces verbaal opgemaakt. De politie bekeurde later op de dag nog twee Amsterdamse jongens, die op de pieren aan het wande len waren vastmaken een zeer moeilijk karwei. Met wat voor moeilijkheden de „Xmas" te kampen heeft, is nog niet bekend. Het schip was op weg naar Bremen. De Brit wordt thans naar IJmuiden gesleept, waar hij nog vanmorgen zou binnenlopen. Op naar IJmuiden Sedert de „Simson" van Wijsmmuller dinsdagmorgen om elf uur vastmaakte aan de met zware machineschade rond drijvende noorse tanker „Polar Tank" (12.651 ton) is de sleep ongeveer tachtig mijl gevorderd. De „Simson" en de „Sten tor" voeren samen naar het schip. Er werd vastgemaakt op ongeveer 185 mijl ten noorden van IJmuiden. De sleep heeft met zeer zwaar weer te kampen. Nog hedenmorgen zouden de „Polar Tank" en de sleper „Simson" in IJmuiden aanko men. Moeizaam, uiterst moeizaam vordert ook de sleep, die de „Hector" van Wijs muller achter zich heeft, een baggermo len uit Liverpool. Vanmorgen bevond de sleep zich ongeveer zestig mijl ten zuid westen van IJmuiden. In IJmuiden zelf liggen veel kleine schepen, zoals coasters, te wachten tot de storm wat is geluwd. De „Amsterdam", die op de lijn Hoek van HollandHarwich vaart en gister avond om twaalf uur had moeten ver trekken, heeft anderhalf uur vertraging gehad. Door de storm er heerste wind kracht tien in Hoek van Holland kon het schip met één sleepboot niet in de juiste koers gebracht worden. Met behulp van een tweede zeesleepboot, de „Tyne", is het schip om half twee buitengaats ge bracht, waarna het zijn reis naar Enge land kon beginnen. UITBREIDING WINKELCENTRUM In de Van Coevenhovenstraat te Heems kerk is men druk doende een vijftal nieuwe winkelpanden klaar te maken. In deze winkels zullen onder andere een dames kapper, een haarden-, radio- en textielzaak gevestigd worden. De officiële opening van de nieuwe zaken is gesteld op donderdag 20 oktober en zal worden verricht door burgemeester Nielen. opbouw van de apparatuur mogelijk ma ken; voorts het toepassen van afstandbe diening, welke de ontvangst minder afhan kelijk doet zijn van plaatselijke omstan digheden; het aanwenden van gerichte zend- en ontvang-antennes, die bij gelijke energie een betere verbindingskwaliteit verschaffen en tenslotte het gebruiken van zeer korte golven, die, waar bruik baar, een uitweg uit de reeds meer dan volle bezetting van de langere golfbanden mogelijk maken. Met 7 schepen tegelijk In het verkeer met schepen groeit de telefonie sneller dan de telegrafie, zodat de meeste vernieuwingen in de telefonie- sector zijn te vinden. Door uitbreiding van de zend- en ont- vangapparatuur is het thans mogelijk in het middengolfverkeer in 7 kanalen, dus met 7 schepen tegelijk te telefoneren. De bedieningsapparatuur wordt geleidelijk geheel vernieuwd en aan de huidige toe stand van de techniek aangepast. Voor het verkrijgen van een zo bedrijfs- zeker mogelijke verbinding werden de laatste jaren op verschillende punten van de kust onbewaakte hulpstations(in Nes bij Dokkum en in Westkapelle) en hulpont- vangposten(in Petten en Hoek van Hol land) opgericht, welke alle vanuit het hoofdstation te IJmuiden op afstand wor den bediend. De hoofdzenders te Scheveningen zijn destijds kort na de tweede wereldoorlog in snel tempo gebouwd en het is begrijpelijk dat ook daar met een modernisering is begonnen. Voor de landlijnverbindingen werd het kuststation voorzien van een eigen draag- golfapparatuur, die het mogelijk maakt over één kabel-dubbelader 32 gesprekken tegelijk af te wikkelen, wat niet alleen een belangrijke bezuiniging aan kabeladers be tekent, maar, dankzij de gunstige eigen schappen van dit systeem, ook de ge- sprekskwaliteit ten goede komt. Snelle uitbreiding Tot voor kort beschikte Schevenin^n- radio over één lOkW kortegolf zender voor lange afstand telefonieverkeer. Sinds juli van dit jaar is dit aantal echter uitgebreid tot drie zenders, welke op verschillende golflengten, gelijktijdig kunnen werken, zdat thans met 3 schepen, tegelijk lange- afstandgesprekken kunnen worden tot stand gebracht. Deze zenders zijn modern ingerient. Zij kunnen namelijk behalve op norma ie wijze ook zenden volgens het „enkelzijband systeem" met schepen, die daarvoor zijn ingericht. Tot nu toe zijn van de Nederlandse koopvaardijvloot twee schepen met een enkelzijbandinstallatie uitgerust, namelijk de „Rotterdam" en de „Statendam". De voornaamste voordelen van dit systeem zijn de krachtiger signaal overdracht bij een zelfde vermogen, de betere geluidskwaliteit en de geringere bandb'reedte, zodat, wanneer dit systeem algemeen werd toegepast, in dezelfde fre quentieband tweemaal zoveel stations on gestoord zouden kunnen werken. Voor het verkrijgen van een zo goed mo gelijke ontvangst op het kuststation is het in het kortegolf-telefonieverkeer thans mogelijk om behalve van de eigen ont- vangstrniddelen ook gebruik te maken van de uitgebreide ontvangapparatuur van Ne derhorst den Berg, in de wandeling; ge naamd Nera. Geheel op afstand kan van uit IJmuiden de Nera-ontvangst worden omgeschakeld op een andere band, de fre quentie precies afgestemd, het volume worden geregeld en keuze worden ge maakt uit 5 (binnenkort 20) uit verschil lende richtingen ontvangende antennes. Al deze1 afstandbesturingen geschieden door middel van toonfrequente signalen, zodat voor dit gehele complex van afstand bediening slechts één telefoonverbinding (draaggolfkanaal) tussen IJmuiden en Nera nodig is. Telegrafie zal blijven Nederland behoort tot de eerste landen, die in het telefoonverkeer met schepen op korte afstand gebruik gingen maken van de zeer korte golven in de band van on- ongeveer 2 meter. Ondanks de sterke groei van het tele- fonie-verkeer, is toch ook het radiotele- graafverkeer met schepen nog steeds van grote betekenis. Scheveningen-radio be handelt per dag ongeveer 700 radiotele grammen in beide richtingen en ongeveer 400 radiotelefoongesprekken. Het ziet er ook niet naar uit dat het ra- diotelegrafisch werken met schepen, waar bij dus de telegrammen in de vorm van morse-tekens worden overgeseind, in de naaste toekomst zal verdwijnen. In de eer ste plaats zijn uit veiligheidsoverwegingen alle zeeschepen, groter dan 1600 ton, inter nationaal verplicht met radiotelegrafie te worden uitgerust. Bovendien is de bedrijfs zekerheid van de verbinding zeer be langrijk in noodgevallen bij telegrafie groter dan bij telefonie; ook de reikwijdte is bij een zelfde vermogen veel groter, de storingskans is geringer en de taalmoei lijkheden zijn kleiner. Van doorslaggevend belang is bovendien dat de bandbreedte bij telegrafie veel kleiner is,dan bij telefonie; in de zelfde band, waarin één telefonie- station kan werken kunnen zonder be zwaar 10 of 20 telegrafiezenders gelijk tijdig, ongestoord, een bericht overbren gen. Het wonder van TOR Geschiedt het radiotelegrafisch verkeer met schepen over het algemeen nog, als vanouds met behulp van morsetekens, ook hier kondigen zich moderne mogelijkheden aan. Zeer recent werd namelijk door het dr. Neherlaboratorium van PTT een sys teem ontwikkeld dat het mogelijk zal ma ken telexabonnees via Scheveningen-radio rechtstreeks met schepen in contact te Directeur C. van Geel Een Belgische trawler, de „Rubens" is dinsdag nabij de IJslandse kust gezonken, na in aanvaring te zijn gekomen met de Britse trawler „St. Apollo". Er zijn geen mensenlevens te betreuren. De Rubens zonk ongeveer dertig mijl van Hvalbak in zuidoost IJsland. Alle ne gentien opvarenden werden aan boord van de St. Apollo genomen. De Brit had de Belg midscheeps aangevaren. De schipper van de Eritse trawler zei, dat hij de Bel gen naar een Engelse haven zou brengen. De Rubens komt uit Oostende. Naar aanleiding van het door de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen aangekondigde voornemen de subsidie op de studentenmaaltijden te ver lagen, hebben vertegenwoordigers van stu denten-eettafels in een brief aan de voor zitters der Tweede-Kamerfracties en aan de leden van de vaste commissie voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen hun bedenkingen tegen deze subsidiever laging geuit. Minister Cals wil de subsidies op stu dentenmaaltijden per 1 september 1961 verlagen van 40 op 30 cent en deze in de daarop volgende jaren tot nul reduceren, omdat het streven van de regering erop is gericht de overheidssubsidies in de con sumptieve sector te beëindigen. Sinds 1 oktober bedraagt detoegestane verkoop prijs per maaltijd 1.20. De eventuele sub sidieverlaging per 1 september 1961 mag worden doorberekend, waardoor de prijs op 1.30 komt. Na volledige afschaffing van het subsidie wordt de prijs 1.60. In hun brief geven de studenten als hun mening te kennen dat het onjuist is de op de maaltijden verstrekte subsidies als lig gende in de consumptieve sector te be schouwen. Het rapport-Rutten en de twee de nota inzake voorzieningen voor studen ten van september 1959. steunen aldus de brief de opvatting, dat de eettafel voorzieningen als sociale voorzieningen moeten worden aangemerkt. De uit de subsidieverlaging voortvloeiende prijs stijgingen zullen het vele studenten uiterst moeilijk maken voort te gaan van de op voedingswaarde gecontroleerde maaltijden gebruik te maken. Dat er meer geld be schikbaar komt om de eettafeloutillage te verbeteren, zal naar hun mening daaraan weinig veranderen. Zij verwachten dat de gevolgen van de subsidieverlaging voor de gezondheid der studenten nadelig zullen zijn. Plet gaat bij deze verlaging om 600.000. Er worden ongeveer anderhalf miljoen studentenmaaltijden per jaar gesubsi dieerd. „Er moet bloed vloeien!" „Een dergelijk schandelijk gedrag te genover de politie in wettige uitoefening van haar plicht moet streng bestraft wor den," zei de officier van Justitie bij de Plaagse rechtbank. Hij eiste elf maanden gevangenisstraf en voorwaardelijke terbe schikkingstelling tegen een 27-jarige in breker uit Delft die, toen een rechercheur en een inspecteur hem thuis kwamen ar resteren, zich boven aan de zoldertrap had opgesteld en uitriep: „Als jullie boven komen, gooi ik je de hersens in.er moet bloed vloeien!" Daarna gooide hij de po litiemannen een stuk ijzer naar het hoofd. Door snel de deur naar de trap dicht te slaan voorkwamen de politiemannen dat zij geraakt werden. Daarna gooide de in breker een zolderopruiming naar beneden: kisten, teilen en andere voorwerpen, doch hij werd niettemin gepakt. Voor de rechtbank bekende de man de hem tenlastegelegde feiten, waaronder een inbraak in de bouwstoffenhandel van zijn vroegere werkgever. Zijn verdediger voerde aan dat de man door de komst van de recherche in pa niek was geraakt. Hij is bovendien ver minderd toerekeningsvatbaar. Uitspraak 25 oktober. De „Groote Beer", die met het zesde infanteriebataljon op weg is naar Neder lands Nieuw-Guinea, is dinsdagochtend op Curagao aangekomen. De militairen met de op Curagao onbekende tropenhoeden trokken sterk de aandacht toen zij het ei land verkenden en souvenirs kochten. Het schip heeft dinsdagavond de reis vervolgd. ZONDER WERKVERGUNNING De Velsense politie heeft tegen de eige naar van een constructiewerkplaats in IJmuiden proces-verbaal opgemaakt, om dat hij een Duitser zonder werkvergunning in dienst had. Advertentie Rok, mantel of onderjurk verkorten Overhemdenreparatie KENNEMERLAAN 15 5 brengen. Het telexverkeer tussen abonnees te land heeft zich de laatste jaren zo sterk ontwikkeld, ook internationaal, dat het uit het complex van télecommunicatie- mogelijkheden niet meer is weg te denken. Ook over radioverbindingen, bijvoor beeld tussen Amsterdam en New York, is het sinds enige jaren mogelijk telex-con tacten te leggen. De grote moeilijkheid, die daarbij moest worden opgelost, was deze, dat op een radioverbinding altijd moet wórden gerekend op de aanwezigheid van storingen. Deze moeilijkheid is door het dr. Neherlaboratorium onder leiding van dr. ir. I-I. C. A. van Duuren volledig opge lost. In 1947 werd de eerste T(elex) O(ver) R(adiO)-verbinding in bedrijf gesteld tus sen Amsterdam en Bern. Sindsdien wordt het systeem meer en meer toegepast, ook in het buitenland. Nederland neemt op dit gebied een vooraanstaande plaats in. In het verkeer met schepen was het tot nu toe niet toegepast; in zijn oorspronkelijke vorm was een mechanische TOR-installa- tie daarvoor ook te ingewikkeld en te om vangrijk. In 1356 werd de eerste elektronische TOR m dienst gesteld tussen Amsterdam en New York. Voor het werken met schepen is vorig jaar een nieuwe versie van de TOR ont worpen. De gehele installatie is onderge bracht in een kast, die niet groter is dan 2 op elkander geplaatste, normale radio ontvangtoestellen. De eerste technische proeven met een „scheeps-TOR" vonden plaats in de zomer van 1959 en wel met de tanker „Tamara". Naar aanleiding van deze proeven werden nog enkele verbeteringen aangebracht en in juli 1960 werden geslaagde bedrijfs- proeven genomen met het Nederlandse bananenschip „Geeststar", varende tussen West-Indië en Engeland. Zo is weer een nieuwe mogelijkheid toe gevoegd aan de dienstverlening van het kuststation Scheveningen-radio, dat de techniek op de voet blijft volgen! Praten op lange afstand Aanvoer van dinsdag De totale aanvoer van vis in IJmuiden was 6750 kisten vis. waarvan 119 tong en tarbot. 3 heilbot. 130 schol, 15 schar, 20 bot, 3690 haring, 1510 makreel, 340 schelvis, 330 wijting, 275 kabeljauw en gul, 2 leng, 40 haai, 1 ham, 30 poon, 30 koolvis, 15 diversen. Pryzcn van dinsdag Per kilo: heilbot f 4.10—f 3.40, grote tong f 5.10—f 4.80, grootmiddel tong f 4.20f 3.90, kleinmiddel tong f 4.10—f 3.60, kleine tong I f 3.90f 3.30, kleine tong II f 1.16—f 1.60, tar- De „Noord-Holland" van n.v. Bureau Wijsmuller is op 10 oktober aangekomen in Honolulu. De sleper is met een vlieg- dekschip onderweg van Seattle (USA) naar Nagasaki, Japan. De „Zeeland" is op 10 oktober gekomen op de positie 900 mijl ten oosten van St. John, New Foundland. De sleper is onder weg van Hamburg naar Montreal met een middensectie. De „Utrecht" was op 10 oktober 200 mijl ten westen van Honolulu, onderweg met een vliegdelcschip van Seattle (USA) naar Nagasaki, Japan. De „Cycloop" was op 10 oktober 700 mijl ten oosten van Philadelphia, onderweg met een Ubertyschip van Wilmington (USA) naar Engeland. De „Titan" was op 10 oktober 700 mijl ten noordoosten van Bermuda, onderweg met een libertyschip van Wilmington, (USA) naar Engeland. De „Friesland" is op 4 oktober van Mil- fordhaven naar zee vertrokken. De „Simson" is op 10 oktober uit IJmui den naar zee vertrokken voor hulpverle ning aan de Noorse „Polartank". Op 11 oktober is. vast gemaakt aan dit schip op 180 mijl ten noorden van IJmuiden, onder weg naar IJmuiden, waar men in de vroe ge ochtend van 13 oktober wordt ver wacht. De „Hector" was op 10 oktober ter hoog te van de Sandettieboei, onderweg met een baggermolen van Milfordhaven naar IJmuiden. De „Stentor" heeft eveneens vastgemaakt op de „Polartank". De „Nestor" is op 10 oktober in IJmui den aangekomen met een baggermolen van Liverpool. IIAVENVERKEER AMSTERDAM. In de week van 2 tot en met 8 oktober zijn in de hoofdstedelijke haven aange komen 141 schepen (344.068 brt) en ver trokken 149 schepen (386.729 brt). bot I f 3.60—f 3.00. Per 50 kilo: tarbot IV t 60, kleine schol I f 66, kleine schol II f 66—f 25, schar f 30f 23, bot f 31f 20, verse haring f 26f 11. makreel f 26f 10, grote schelvis f 72f 58, grootmiddel schelvis f 74f 63, kleinmiddel schelvis f 68—f 37, kleine schelvis I f 61f 35. kleine schelvis II 38f 18, wij ting f 26—f 10, grote gul f 54—f 43, middel gul f 49f 37, kleine gul f 33f 27, kleine maai f 25f 24, ham f 144, kleine koolvis zwart f 42—f 31, kleine rode poon II f 15—f 13. Per 125 kilo: grote kabeljauw f 384—f 143, grote koolvis zwart f 112—f 104, grote leng f 102. Besommingen van dinsdag Een trawler f 21.100, KW 171 f 25.400 KW 82 f 16.920, KW 153 f 19.170, KW 87 f 16.930, KW 121 f 26.800, IJM 67 f 5360, KW 136 f 4140, KW 132 f 3050, GG 464 f 11.100. Aanvoer van woensdag Vier trawlers en twee loggers zorgden voor 5042 kisten vis, waarvan 660 schelvis, 230 wij ting, 205 gul en kabeljauw, 55 koolvis, 2545 haring, 1300 makreel, 60 varia, 185 stuks ka beljauw, 70 kleine haring, 1500 kilo tong, 80 schol. IJM 20 Johannes Polderman (30 september) 1170 kisten, waarvan 70 kleine haring, 80 wij ting, 100 schelvis, 50 gul en kabeljauw, 650 haring, 250 makreel, 40 varia, 175 stuks ka beljauw. KW 4 Golfstroom (30 september) 850 kisten, waarvan 25 wijting, 10 schelvis, 10 gul en ka beljauw, 5 koolvis, 500 haring, 300 makreel, 10 kabeljauw. RO 53 Dirkje (30 september) 1170 kisten, waarvan 25 wijting, 25 schelvis, 80 gul en ka beljauw, 40 koolvis, 650 haring, 350 makreel. IJM 54 Swift (3 oktober) 282 kisten, waarvan 40 wijting, 200 schelvis, 30 gul en kabeljauw, 10 haring, 2 makreel. IJM 207 Wiron 6 (3 oktober) 300 kisten waarvan 15 wijting, 260 schelvis, 25 gul en kabeljauw. KW 32 Sakina Martine (1 oktober) 1300 kis ten. waarvan 45 wijting, 65 schelvis, 30 gul en kabeljauw. 10 koolvis, 735 haring, 400 ma kreel, 15 varia. Pryzen van woensdag Export: grote regels kabeljauw f 204— f 220, kleine regels kabeljauw f 112, kisten grote kabeljauw f 210—f 234, kisten kleine kabeljauw f 170—f 176, witte koolvis f 190— f 220, grote schelvis f 58—f 60, grootmiddel schelvis f 62, schol I f 76, grootmiddel tong f 4.10f 4.40, kleinmiddel tong f 4.10f 4.30, tong I f 4.10—f 4.30, slips f 2.00—f 2.20, grote tarbot f 3.60—f 3.70. Binnenland: grote gul f 71—f 82, middel gul f 52f 60, torren f 34f 40, zwarte koolvis f 100—f 110, leng f 112—f 122, kleinmiddel schelvis f 56—f 60, pennen f 54—f 60, knappe braad f 25—f 31, kleine braad f 20f 24, wij ting f 18—f 26, schol II f 61—f 65, schol III f 45—f 52. grote tong 5.20—f 5.60, bonken f 30—f 31, makreel f 14—f 19, haring f 19—f 23 Besommingen van woensdag IJM 20 29.100, RO 53 31 500, KW 4 18.500, KW 32 29.200, IJM 54 9400, IJM 207 8750, KW 128 270. Voor donderdag RO 46 Claesje 800 kisten, waarvan 45 schel vis, 530 haring, 170 makreel, 55 gul, kabeljauw en koolvis. IJM 28 Amsterdam 700 kisten, waarvan 550 haring, 140 makreel, 10 varia, 550 kleine kis ten haring. IJM 97 Toronto 30 schelvis. 650 haring, 120 makreel, 10 wijting, 30 gul en kabeljauw. KW 8 Deinig 800 kisten. VL 131 Petronella. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen was 30 schel vis, 70 wijting, 30 gul en kabeljauw, 8 kool vis, 450 haring, 400 makreel, 50 kantjes. Op zee Er stond overal een storm, windkrachl f tot 9, zodat er niet is gevist door de schepen om de Noord. De loggers en kotters op de kust hebt en af en toe nog een trekje gedaan. Ze vingen 30 tot 200 kilo tong en 6 tot 10 manden schol. De loggers en kotters bij de P-boei 6 hadden goed weer, windkracht 4. De vangsten waren 100 tot 250 kilo tong en 6 tot 10 manden schol per etmaal.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5