Haarlemse première van Ionesco's Rhinoceros Ogen uitkijken op filmspektakelstuk „BEN-HUR" Thalia TEVREDEN SHELL DE GRUYTER Ed Peters WAMM 'en/'\ haardolie Altijd een kassabon voor 10°/o korting. Nederlandse Comedie „HEEFT 0QÜSTAN0E GELIJK?" IK mmmaWjÈ het tweede pakje THEE VOOR HALVE PRIJS EEN DUBBELTJESREEP voor 5 cent Extra vlugk. havermout VOOR HALVE PRIJS Adverteert in dil blad WOENSDAG 12 OKTOBER 1960 6 Tegen overweg wachter drie maanden voorwaardelijk geëist Raad van vhmo-leraren veroordeelt wijzigingen eindexamenregeling Prov. ziekenhuizen Patiënten van Medemblik naar Bakkum DE DANSERES VAN DE DUIVEL TERLENKA ROKKEN 500 m. VELOURS DAMAST GORDIJNSTOF nu 3.50 p. m. OOK UW OLIEHAARD spint DE KEUS VAN MENSEN DIE PURE KWALITEIT WENSEN! Bij 1.4,- De Gruyier-ariikelen Bij elke 2 pakjes margarine of vei Elk tweede pak Ruinate In zijn „Overpeinzingen over het avant- garde theater" heeft Eugene Ionesco ver klaard dat ons geestelijk leven wordt be dreigd door twee gevaren, enerzijds de „geestelijke aderverkalking van de bur ger" en anderzijds de „tyrannie van het politieke regime", alles bijeen dus door „het conformisme van hoog en van laag, van links en van rechts, het irrealisme van de systemen met hun vastgeroeste conventies". En hij vraagt zich af of de kunst niet de bevrijding zou kunnen zijn, „het opnieuw leren van een vrijheid die wij ontwend zijn". Deze uitspraak levert in zekere zin de sleutel tot Ionesco's toneelspel „R h i n o- c e r o s", een sleutel die men weliswaar niet nodig heeft om de betekenis en de strekking van het stuk te begrijpen, maar die dienstig kan zijn voor hen die willen doorgronden wat Ionesco ertoe gedreven heeft, een stuk met deze strekking en in deze vorm te schrijven. De auteur wil niet alleen het conformisme in de maatschap pij en in het individu bestrijden, maar ook het conformisme in de kunstvorm die hij als middel daartoe gebruikt, een reden waarom hij ook het vasthouden aan de waarschijnlijkheid („die men niet moet verwarren met de waarheid", zoals hij zegt) overbodig en zelfs ongewenst vindt Ionesco wil ons de waarheid, zijn waarheid, laten zien en gaat daarbij zo grondig te werk dat hij voor onze ogen die waarheid als 't ware binnenste-buiten keert. In het geval van „Rhinoceros" gaat het hem erom, de kuddegeest van de mensheid op grotesk-huiveringwekkende wijze te openbaren, en ten einde ons dui delijk te maken wat hij met „kuddegeest" bedoelt houdt hij ons niet zachtzinnig een kudde schapen voor, maar om toch vooral geen enkel misverstand te wekken, om ons vooral héél goed wakker te schud den duwt hij ons hardhandig met onze neus boven op een kudde rhinocerossen. „Zo zijn jullie!", schreeuwt hij ons toe. En hij schreeuwt niet ten onrechte, want in onze tijd moet men veel lawaai maken om door de massa te worden gehoord. Zijn een-akter „De kale zangeres", enige jaren geleden in ons land vertoond, heeft Ionesco een „anti-pièce" genoemd, daar- mee duidelijk makend hoe hij dacht over de toneelconversatie in een traditioneel stuk. Zo zou men kunnen zeggen dat hij in zijn nieuwe stuk alle ideologieën aan de kaak stelt door het creëren van een „anti-ideologie", de volkomen leegte, de volstrekte geestelijke afstomping, de „rhi- noceritis", zoals ze in het stuk wordt ge noemd, maar die misschien nog duidelij ker kon worden bestempeld als „het rhi- nocerisme", de vrijwillige vereenzelviging met de meest brute, meest verdierlijkte en verwilderde schepselen. Het is niet minder dan geniaal, dat Ionesco er in slaagt, ons dat afgrijselijke beeld voor ogen te houden en ons van de lugubere waarheid ervan te doordringen, terwijl hij ons niettemin voortdurend laat lachen! Laat lachen om de dwaze, domme, ver blinde mensen die wij zelf zijn, laat lachen tot kort voor het slot, wanneer zijn „held" Bérenger, het kleine burger mannetje dat bijna ondanks zichzelf als enige de moed opbrengt, individualist te blijven en de epidemie van de kuddegeest te weerstaan, eenzaam in zijn door rhi nocerossen belegerde kamer blijft uitroe pen: „Ik capituleer niet! Ik capituleer niet!" Dan pas beheerst Ionesco's bittere Voor schuld aan dodelijk ongeluk Toen op 2 november 1959 de 44-jarige vertegenwoordiger H. van IJ. uit Arnhem in Rheden met zijn auto een overweg waarvan de bomen niet gesloten waren, wilde oversteken, werd hij door een trein uit de richting Arnhem aangereden en op slag gedood. De 51-jarige overwegwachter D. L. van R. uit Rheden moest zich nu voor de rechtbank in Arnhem verantwoor den wegens het niet sluiten van de spoor wegbomen. De officier van Justitie mr. J. van IJsendoorn eiste drie maanden voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. De overwegwachter die een „ontevre denheidsbetuiging" heeft ontvangen van de Spoorwegen en inmiddels is overgeplaatst naar het station in Arnhem, beriep zich er op dat het belsignaal dat steeds het naderen van een trein aankondigt dit keer achterwege was gebleven. Tevoren was er al een kleine storing opgetreden, doch een monteur had de installatie nagezien en vier treinen waren gepasseerd zonder dat het signaal had gehaperd. Toen de vijfde trein naderde had het signaal echter niet ernst, volkomen het toneel en die kreet krijgt de betekenis van een obsederende oproep tot zelfbezinning, tot verzet tegen het anti-individualisme, tegen de anti geest. Het publiek, dat gisteravond in de Haar lemse Stadsschouwburg de vertoning van „Rhinoceros" door de Nederlandse Come die heeft gezien, zal niet licht de creatie vergeten die Johan Walhain van deze „laatste individualist", die in de strijd met zichzelf en zijn omgeving ver boven zijn eenvoudige burgerlijkheid uitgroeit, heeft gemaakt. Ondanks een hinderlijke hees heid speelde Walhain met een bewogen heid, waarin niets theatraals was en die juist daardoor diep ontroerend werkte. Zijn tegenspeler, Paul Meyer, was fasci nerend in zijn overgang van mens naar dier, een overgang die hij al in het eerste bedrijf, als de man die zich op een haast bovenmenselijk 'voetstuk probeert te plaat sen, goed liet voorvoelen. In een kleinere rol excelleerde Dick Swidde als de opstan dige kantoorbediende die, uit louter non- conformisme, op zijn manier toch confor mist is. En Guus Oster maakte een prach tig type van de „streber", die de epide mie met „begrip en humor" meent te moeten beschouwen. Nienke Sikkema was, met name in het laatste bedrijf, helaas in 't geheel niet opgewassen tegen de moeilijke, want veel meer nuancering vereisende rol van het meisje dat bijna tot het einde aan de kant van Bérenger blijft staan. De vele kleine rollen waren in het algemeen goed bezet; vooral de dialogen tussen Pierre Myin en Bert van der Linden waren amusant. Henk Rigters had de vertoning kundig en in 't. bij zonder in de eerste helft met onholland se vlotheid geregisseerd. Simon Koster De raad van leraren bij het v h m o heeft eén telegram gestuurd aan staats secretaris G. Stubenrouch van O K en W over de wijzigingen in de eindexamenrege lingen voor het gymnasium en de H B S. Tegen een aantal van deze wijzigingen meent de raad zwaai-wegende bezwaren te moeten aanvoeren. De wijze waarop wordt vastgesteld in welke vakken en on derdelen iemand zal worden geëxamineerd heeft tengevolge dat het van een toevals factor gaat afhangen, of ophalen van een onvoldoende al of niet mogelijk is. Het is onaanvaardbaar, dat bewust een toevals factor wordt ingevoerd die oorzaak kan worden van het niet-slagen van een kan didaat. Het feit dat zo lang van te voren bekend is in welke vakken of onderdelen iemand zal worden geëxamineerd, zal een ongun stige invloed uitoefenen op het onderwijs, de studie en de kandidaten. De wijzigingen in de regeling der verleng de examens betekenen 'n diepgaand" ingrij pen in het bestaande systeem van zo prin cipiële aard, dat ze bezwaarlijk kunnen worden ingevoerd bij wijze van noodmaat regel, aldus de raad van leraren. De raad is van oordeel dat door de nieuwe regeling de eindexamens moeilij ker en riskanter zijn geworden en meent dat de nieuwe regeling ver uitgaat boven het gestelde doel. De raad verwacht van deze regeling zo ernstige moeilijkheden dat hij er bij de minister op aandringt de intrekking van de betrokken koninklijke besluiten te bevorderen. geklonken en de overwegwachter had te laat gereageerd. De officier zei dat de omstandigheden inderdaad schuldverminderend mogen worden geacht, maar het falen van een beveiligingssysteem ontslaat de overweg wachter niet van zijn plichten ten aanzien van de door hgm te waarborgen veilig heid. De weigering van het belsignaal kort te voren had hem moeten inscher pen dat hij niet op dit signaal mocht ver trouwen. Hij had nog altijd het lichtsig naal en de dienstregeling. Hij was er van op de hoogte dat er op dat tijdstip een trein zou passeren. De raadsman mr. A. H. Trijbits stelde dat hier geen sprake kan zijn van dooi de wet strafbaar gestelde grove schuld. Zeven jaar lang heeft deze spoorwegman vertrouwd op het belsignaal en het had hem nimmer in de steek gelaten. Na de reparatie dacht de overwegwachter weer voor de volle honderd percent op het sig naal te mogen rekenen. Uitspraak op 25 oktober. De overbrenging van de patiënten in het Provinciaal Ziekenhuis te Medemblik naar „Duinenbosch" te Bakkum gaat met meer moeilijkheden gepaard en verloopt trager dan Gedeputeerde Staten van Noordholland wensen, aldus hebben zij aan de Provinciale Staten meegedeeld. Zoals bekend is zal het ziekenhuis in Me demblik worden gesloten. Een ernstige tegenslag is dat thans nog steeds geen be slissing is gevallen omtrent de bouw van een aantal woningen door de woningbouw vereniging „Goed wonen" te Castricum voor het over te plaatsen personeel. Ge deputeerde Staten zijn van oordeel, dat de overpiaatsing van patiënten toch zo veel mogehjk moet worden bevorderd en dat ook rndien de woningbouw verdere ver traging ondervindt ernstig moet worden overwogen zo mogelijk een aantal patiën ten uit Medemblik over te plaatsen, zij het dan zo nodig naar de nog niet gerestau reerde paviljoens van hét ziekenhuis Duin enbosch. Aantal patiënten in Santpoort loop terug In de ontwerp-begroting van het pro vinciaal ziekenhuis nabij Santpoort voor het jaar 1961 delen Gedeputeerde Staten mee. dat het gemiddeld aantal patiënten in het eerste halfjaar van 1960 terugliep en 1256 bedroeg; de raming was 1300 en voor .961 gaat men uit van een gezetting van 1250. Vermoedelijk zal in het komende jaar een bedrag van 2.000.000 nodig zijn voor de voortzetting van de bouw van een op name-paviljoen. Daarna zal nog 1.940.000 voor dit werk beschikbaar moetpn komen. Voortgegaan zal worden met de restau ratie van de afdeling „dames oude gedeel te rechts". Begonnen zal worden met de eerste en tweede klas afdelingen, die voor aan in het zogenaamde oude gedeelte zijn gelegen. Deze afdelingen tellen in totaal nominaal 170 patiënten. Verwacht wordt dat de totale kosten per bed zullen liggen op omstreeks 5.000 of in totaal 850.000. Voor de ombouw van de koleninstallatie op het stoken van olie, met gelijktijdige vervanging van drie ketels en uitbreiding van de ketelcapaciteit vragen Gedeputeer de Staten een badrag van 600.000 ter be schikking te stellen. HET IS EEN TIJD LANG mode ge weest wanneer de filmrecensent zich on bedaarlijk vrolijk maakte over cinemato grafische producties van Hollywood. Dat gebeurde dan, wanneer Hollywood met veel tam-tam een film aankondigde, die geacht diende te worden het grootste kunstwerk aller tijden^ te zijn. Meestal bleek het het grootste prul. Langzamer hand is de filmrecensent dit soort lachen verleerd. Het is even goedkoop een „kra- kerd" te geven van een film, die dooi de reclame wordt geadverteerd als over weldigend en onovertroffen, als die re clame het is. Zo zou men zich ook vrolijk kunnen maken om de film „Ben-Hur" onlangs in Nederlandse première gegaan wanneer men de lawines papier be schouwt, die aan het aanprijzen van dit stuk cinematografie zijn gewijd. De su perlatieven donderen op u af. Maar wat geeft het? Geen mens wordt erdoor weer houden toch naar die film te gaan. Op de keeper beschouwd heeft hij nog gelijk ook, want er zijn een aantal minuten film in te bewonderen, die ik eerlijk gezegd niet had willen missen. En daar zijn we nu waar we wezen willen Wie die hele papierlawine terzijde schuift en de re clame nu eens even vergeet, komt bij zijn beoordeling van de film „Ben-Hur" alleen voor de vraag te staan welke maatstaf hij moet hanteren voor welk gen re. Is de roman soms een literair mees terwerk? Geen zinnig mens haalt het in zijn hoofd dat te beweren en toch zou ik liegen wanneer ik zou zeggen dat ik die roman niet met interesse had gelezen. Welnu: uit de aard van het gegeven valt af te leiden dat de film „Ben-Hur" moei lijk kunstzinniger kan zijn dan de roman. Slechts twee hoogtepunten van zeer spec taculaire aard, die ook in het boek een identieke reconstrucie van veel spanning en historische entourage zijn, vormen voor de film stof naar de eigen aard van het medium: de zeeslag der Romeinse galeien tegen de Macedonische zeerovers en de wagenrennen in het circus van Jeruzalem, waar Ben-Hur zijn grote ri vaal Messala in een gevecht op leven en dood ontmoet. Die twee hoogtepunten van het boek zijn de mooiste en fantastisch gefilmde passages uit de film, waarmee regisseur William Wyler zijn niet gering talent volledig kan ontplooien. Voor het overige levert hij een film af, die gemaakt is volgens het beproefde procédé, tech nisch af en dramatsich netjes zonder grootse bezieling. Maar Wyler gaat toch niet over de schreef, hij maakt geen mis baksel van een film, hij maakt een kijk spel met de nadruk op de eerste letter greep. Ik zou niet weten waarom ik mij daarover vrolijk zou maken, al zie ik de opgelegde sentimentaliteit en de trucjes, die echte ontroering moeten suggereren, niet over het hoofd. Ik zal de eerste zijn om te erkennen, dat deze film nergens ontroert, dat de scènes, die op de lijdens weg en kruisiging van Christus betrekking hebben, naar mijn smaakt veel te veel zijn uitgesponnen om de bioscoopbezoeker te weerhouden een sigaret op te steken, maar anderzijds staat daar de eerlijke poging tegenover om met de vereiste eerbied een historische reconstructie te geven, die in het totaal van het verfilmde verhaal niet detoneert. Zo is het eigenlijk met de film „Ben-Hur" in haar geheel: zij detoneert niet. Voor de grote massa der bioscoopbezoekers, die nu eens een interessant kijkspel willen gadeslaan, heeft „Ben-Hur" genoeg aantrekkelijks om te boeien. Maar men moet de film accepte ren naar haar genre en men moet er ook een donderend geluidsvolume voor kunnen verdragen zonder welke dit soort films klaarblijkelijk niet imponerend genoeg zijn. P. W. Franse het theater met de beste films DONDERDAG a.s. 8 uur, in één speciale voorstelling BRIGITTE BARDOT in in KLEUREN Een man wordt tot speelbal in de handen vaneen verleideliike vrouw HARTSTOCHT EN BEGEERTE ONDER DE GLOEIENDE ZON VAN SPANJE. 18 j. Zaterdag 15 okt., 8 u. - „DE HAAGSCHE COMEDIE' Blijsp. v. Somerset Maugham. Regie: Paul Steenbergen met Annie de Lange, Georg. Hagedoorn, Fr. v. d. Lingen, Gijsb. Tersteeg, Anne-Marie Heyligers e.a. Normale prijzen. Coupons geldig. Voorverkoop vanaf donderdag van 10 tot 15 uur. Telefonisch na 12 uur. Gr. Houtstr. 12, Haarlem Breestraat 38, Beverwijk van 7.50 120 breed, in de kleuren: goud, grijs, groen, rood en geel. Morgen op de markt by iMii van tevredenheid en laat u delen in zijn weldadige warmte als u hem verwent met „SHELL" haardolie PK de beste en zuiverste brandstof, die u kunt laten thuisbezorgen Onderstaande leverancier van garandeert u prima service en stipte aflevering: IJMUIDEN: KI. de Boer, Trawlerkade 39, tel. 4766 Mocht hierboven geen „SHELL" PK-detaillist in uw omgeving zijn genoemd, belt of schrijft u dan even Shell Nederland Verkoopmaatschappij N.V., 's-Gravenhage. Telefoon 18.34.00, toestel 367. i ,-T» Elke thee die U wenst ook theezakjes Bij f.8,- aankoop kunt U twéémaal profiteren, enz. Een prachtige aanbieding! (extra margarine uitgezonderd) Neem zoveel pakjes als U maar wilt en profiteer etke keer Dubbeltjesrepen zijn er in melk en puur. Het wordt nu weer tijd voor een extra stevig ontbijt Niets Is er gezonder dan havermout vóór school of werk. Deze havermout Is in één minuut gaar het Snoepje van de Week voor slechts 15 cent bij aankoop van f 4,- De Gruyter-artikelen. Ook bij de weekreclames Deze aanbiedingen zijn geldig van 12 t/m 18 oktober 1960 601012 /oek.T U EEN PAKHUI^ 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 6