Werktijdverkorting dwingt tot inschakeling van meer mensen EEN JpOUN; Beslissing over streekplan-IJmond 2,46 BESPAREN Kroon legt provincie plicht tot schadevergoedingsregeling op Vrijheid van vestiging voor ondernemers handhaven Beslissen Reacties IR. F. Q. DEN HOLLANDER Twee doden in het verkeer DUBBELDEKKEND GROTE pNELVERF500i De maatstaven bij de loonvorming Prinses Irene opende Expohal in Hilversum Meeste bezwaren IJmondgemeenten worden door de Kroon niet erkend Rekening gehouden met ontwikkeling Hoogovens 5 Zwarte Kippen bewaren. DONDERDAG 13 OKTOBER 1960 Staatssecretaris vraagt SER advies Ernst, bezinning en een waarschuwend opheffen van de vinger, dat waren de ken- merken van de jaarrede, vanmiddag in het Koninklijk Instituut voor de Tropen, te Amsterdam, uitgesproken door de algemeen voorzitter van het Verbond van Neder- Iandsche Werkgevers, dr. ir. F. Q. den Hollander, ter gelegenheid van de algemene ledenvergadering. De verbondsvoorzitter wees weliswaar in het voorbijgaan op de tegenwoordige „volle, ja zelfs overvolle werkgelegenheid", op de goede resultaten, op de ondernemerszin en de ondernemerskrachten en op het zonder ernstige prijs- repercussies nemen van de zogenaamde „1 april-hobbel", doch het opmerkelijke en verheugende feit, dat door de onlangs ingediende begroting zoals onze financiële medewerker het uitdrukte de gouden draad van de hoogconjunctuur loopt, bleef ongenoemd. Nauwelijks een woord van vreugde ook over de toenemende welvaart en de ganse reeks symptomen van de conjunctuurvoorspoed. Ir. Den Hollander was wel niet somber gestemd, doch het waren geen plezierige onderwerpen die hij aanroerde. Hij con centreerde zijn aandacht immers op het vraagstuk van het institutionele kader, waarin de Nederlandse ondernemers wer ken en daarbij behandelde hij het vennoot schapsrecht, waarover hij wel iets te zeg gen had; op de problematiek van de ruim telijke ordening, waarbij volgens hem de vrijheid van vestiging van de ondernemer niet in het gedrang mag komen; op de ont wikkeling van kosten en prijzen, onder meer in verband met de fiscale politiek, waarover hij zich niet onverdeeld gunstig uitliet; en tenslotte op enkele internationa le zaken, die meer en meer de aandacht en zorgen vragen van de Nederlandse on dernemers. Het was inderdaad met ernst, dat hij on der het symbolisch opheffen van een waarschuwende vinger om bezinning vroeg ten aanzien van deze onderwerpen, en daarnaast nog memoreerde, dat er in ons land ook nog een huurprobleem is, dat dringend een finale oplossing vereist, ter wijl hij over de emigratie opmerkte, dat men hen, die willen emigreren, niet moet tegenhouden, doch dat wij dit ook niet moe ten aanwakkeren, omdat het thans "voor ons land een tijd is voor „alle hens aan dek". Politiek buiten vennootschapscomplex houden De problemen rond „de structuuur van de onderneming", hebben, aldus ir. Den Hollander, het afgelopen jaar hernieuwde en intensieve belangstelling getrokken. Niet alleen publiceerde de dr. Wiardi Beekman Stichting een studie over dit on derwerp, maar bovendien werd een staats commissie ingesteld, die tot taak heeft te onderzoeken of de rechtsvorm van de on derneming herziening behoeft. In dit ver band merkte de bondsvoorzitter op, dat het vennootschapsrecht, zoals dit thans ruim dertig jaar van kracht is, ons land veel goeds heeft opgeleverd. De motieven, die momenteel ter ondersteuning van de wen,3 tot verandering naar voren worden gebracht, zijn van uiteenlopende aard en in sommige gevallen op levensbeschouwe lijke grondslag gebaseerd. Spreker kon zich. echter niet van het gevoel ontdoen, dat naast deze motieven ook nog andere, ps^itieke factoren een zekere rol spelen. IXaarom was het dat hij met nadruk ver gaarde, dat het van het allergrootste be hing is, het vennootschapscomplex niet in het politieke vlak te trekken. Vrijheid van vestiging niet aantasten Het Verbond van Nederlandsche Werk gevers zo bleek uit de woorden van de voorzitter stemt in met het regionale industrialisatiebeleid van de regering, doch slechts zolang dit beleid de vrijheid van vestiging van de onderneming in acht neemt. Het mag bepaald niet zo zijn, zei waarschuwend ir. Den Hollander, dat van overheidswege wordt uitgemaakt, welke bedrijven zich in dan wel buiten de rand stad Holland mogen vestigen. De onvervangbare functie die het wes ten, met name de haven- en industriege bieden vooral langs het Noordzeekanaal en de Nieuwe Waterweg, binnen het econo misch bestel van Nederland vervult, moet volledig tot zijn recht kunnen komen. Het streven moet veeleer zijn de ontwikkeling van „overig Nederland" in harmonie te brengen met die van het westen. .Prijzen bepalen plafond loonniveau Het kostenvraagstuk noemde ir. Den Hollander vervolgens voor de Nederland se onderneming een vraagstuk van de eerste orde. De normen voor de loonpoli tiek zijn bij het Verbond in studie. Het ge organiseerde bedrijfsleven zal thans spoe dig met vruchtbare suggesties moeten ko men, die het Verbond nodig heeft, niet al leen in de actuele situatie maar tevens om in de Sociaal-Economische Raad zijn bij drage te kunnen leveren aan het door de regering aangekondigde verzoek om ad vies terzake. De wens van minister De Pous, dat in het bedrijfsleven prijsverlagingen worden doorgevoerd in een vaste verhouding tot de mate, waarin loonsverhogingen het nationale gemiddelde te boven gaan, gaat volgens de opvattingen van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers echter te ver." Het is een benadering, welke onaan vaardbaar generaliserend is. Zulk een voorstelling houdt geen rekening met de mogelijkheden, die het prijsbeleid van af zonderlijke ondernemingen of bedrijfstak ken heeft". Verbetering van de arbeidsvoorwaarden De 70-jarige P. A. Laffra uit Glimmen (G.) werd, toen hij per fiets in zijn woon plaats de rijksstraatweg overstak, aange reden door een uit de richting Groningen komende personenauto. De bestuurder trachtte vergeefs door remmen en uitwij ken een botsing te voorkomen. Het slacht offer overleed ter plaatse. De 50-jarige W. B. uit Raalte is op weg naar zijn werk verongelukt toen hij bij een kruispunt onverwacht overstak. De man kwam daardoor onder een vrachtauto met aanhanger en was op slag dood. De rectormagnificus van de Neder landsche Economische Hoogeschool te Rotterdam, de economist prof. H. W. Lambers, gaf in de kring van het Ver bond van Nederlandsche Werkgevers vanmiddag een moderne visie op het ondernemerschap, waarin hij hoofdza kelijk uitging van de ondernemer in de afzonderlijke onderneming. In dit, be spiegelende, theoretisch gefundeerde betoog gaf hij ondermeer te kennen, dat de beslissing over wat en voor wie er zal worden geproduceerd de onover draagbare kern van de ondernemers- taak van de kleinste tot de grootste onderneming vormen. De kern van het ondernemerschap is dan ook beslissen, waarbij de keuze van het tijdstip, waar op de beslissing dient te geschieden even belangrijk is als de inhoud van die beslissing. ziet ir. Den Hollander niet als bezwaarlijk, mits het geschiedt binnen het raam van het loonbeleid van thans, doch hij meende wel te moeten opmerken dat een verbete ring van lonen en andere arbeidsvoor waarden geen enkele man aan het produk- tieproces toevoegt. Bovendien moet, zo voegde spreker er aan toe, rekening worden gehouden met de werktijdverkorting. Bij de beschouwing hiervan wordt echter vaak over het hoofd gezien, dat voor de voortgang van het produktieproces de aanwezigheid van bepaalde medewerkers geboden is en dat het niet alleen produktiviteit is, welke hierbij meespreekt. De consequentie hier van is, dat bij werktijdverkorting in ieder geval méér mensen dan tevoren beschik baar moeten zijn. De verbondsvoorzitter roerde hierna de conjuncturele ontwikkeling aan. Moge aan de ene kant de nationale bestedingen ster ker gegroeid zijn dan was voorzien, aan de andere kant hebben ook de middelen in belangrijke mate de prognose overtroffen. Er duiken in verband hiermede echter ge varen op, die in het kort aangeduid zouden kunnen worden met de term „ruimte illusie". „Het is daarom goed, dat men zich thans in brede kring oriënteert op de middelen om de ontwikkeling in de hand te houden, zo, dat een omvangrijk pro gramma tot beperking van de bestedingen niet nodig zal zijn". Overheid, werkgevers en werknemers dienen volgens ir. Den Hol lander in nauw samenspel er naar te stre- Advertentie m" RIPOUN EEN KIND KAN DE „KWAST,, DOEN De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft aan de Sociaal Economische Raad advies gevraagd over de maatstaven van de loonvorming. In zijn brief aan de raad zet de staatssecretaris uiteen, dat de be staande algemene aanwijzing en daarbij behorende nadere verduidelijking voors hands de basis blijven, waarop verbeterin gen in de arbeidsvoorwaarden tot stand zullen kunnen komen. Inmiddels zijn wen sen naar voren gekomen met betrekking tot de aard van de in de algemene aanwij zing neergelegde maatstaven en eveneens met betrekking tot de hanteerbaarheid daarvan op langere termijn. In verband hiermede vraagt de staatssecretaris het oordeel van de S.E.R. over de vraag of de huidige maatstaven voor de toetsing van voorstellen tot verbetering van arbeids voorwaarden, wijziging of aanvulling be hoeven ven, dat de „ruimte-illusie" wordt door broken en dat de door een sterk verbreid optimisme verzwakte „kostenbewustheid" weer nieuwe kracht gegeven wordt. Fiscale druk: zwaarste aller materiële lasten Het behoeft natuurlijk geen bevreemding te wekken, dat de voorzitter van het V.N.W. ook weer kwam te spreken over de zwaarste van alle materiële lasten: de fiscale druk op de bedrijven. Bij spreker bestaat reeds bedenking ten aanzien van de conjuncturele manipulatie met de investeringsaftrek, bepaald onjuist acht hij het dat in het complex van be lastingmaatregelen, dat in de miljoenen nota wordt aangekondigd, de beperking van de investeringsaftrek een definitieve plaats zal moeten gaan innemen, zodra de tijdelijke verhoging van het tarief van de vannootschapsbelasting met vier punten ongedaan zal worden gemaakt. Hier wordt een verband gelegd tussen twee maatrege len, dat geen reële grond heeft. Zij betref fen niet eens dezelfde groepen van be lastingplichtigen. Het feit, dat de landen van West-Europa er nog niet in zijn geslaagd een modus vivendi te vinden waardoor een splitsing kan worden afgewend, getuigt naar de mening van ir. Den Hollander van een betreurenswaardig gebrek aan eensgezind heid over de Europese Politiek. Naar zijn stellige overtuiging is hier een massaal levee nodig. De sport-, congres-, en tentoonstellings hal, die in het Hilversumse sportpark is verrezen en die „Expohal" is gedoopt, omdat de gemeente haar heeft aangekocht op de Brusselse wereldtentoonstelling, is gisteravond feestelijk in gebruik genomen. Prinses Irene verrichtte de openingdoor op verzoek van burgemeester J. J. G. Boot op een knop te drukken. Op hetzelfde mo ment doofde de luisterrijke verlichting van de negentig meter lange en zestig meter brede glazen hal en gloeiden op tien me ter hoogte onder een ovationeel applaus van de drieduizend genodigden in de hal reusachtige oranje letters aan, die het woord Expohal vormden. Tevoren was de Prinses ontvangen door de burgemeester van Hilversum en de Commissaris der Koningin in Noordhol land, dr. M. J. Prinsen. Het zevenjarig kleinzoontje van burgemeester Boot bood haar bloemen aan, nadat een aantal gasten onder wie staatssecretaris B. Roolvink, enige gedeputeerden en de Hilversumse wethouders met hun dames aan haar wa ren voorgesteld. Tot de genodigden behoorde ook een vertegenwoordiger van de Engelse ambas sade. De hal, die volledig is aangepast aan de nieuwe bestemming en met de aankoop, overplaatsing en inrichting waar van een bedrag van ruim twee miljoen gulden was gemoeid, heeft op de Expo de Britse industrie gehuisvest. Burgemees ter Boot overhandigde Prinses Irene als dank voor de opening een origineel ge schenk: een versiering in ivoor, voorstel lende de Grote Vier als uilen op een muurtje, een parodie op de politieke ver houdingen tussen deze mogendheden, ver vaardigd door de Hilversumse ivoorwerk ster Hil Andringa. Ter gelegenheid van de opening gaf het Radio-Filharmonisch Orkest een galacon cert onder leiding van de Amerikaanse Neger-dirigent Dean Dixon en met solisti- Prinses Irene heeft woensdagavond in Hilversum de Expohal geopend. Na dat de prinses op de knop heeft ge drukt, nodigt burgemeester J. G. Boot haar uit om eens achter haar te kijken, waar de letters Expohal zijn verschenen. sche medewerking van de pianist Ludwig Hoffmann. De Expo-hal die ook zal worden gebruikt, voor de uitzending van grote televisie shows door de VARA, biedt plaats aan 3000 toeschouwers, welk aantal echter zo nodig kan worden vergroot tot 5000. Er kunnen ook verschillende zaalsporten ge lijktijdig en op talrijke banen worden be oefend. Er is een kleedkameraccommoda tie voor 350 tot 400 personen. De asfalt- zaterdagavond 2 oktober zal de nieuwe ru- vloer is zelfs berekend op vrachtauto's, die bij de voorbereiding van tentoonstel lingen door de reusachtige deuren de hal kunnen binnenrijden. (Van onze Haagse redacteur) Het ongeveer twintigduizend woorden omvattende Koninklijk Besluit over het streekplan IJmond-Noord geeft in de eerste plaats een samenvattende op somming van de drieëntwintig tegen het plan ingediende bezwaarschriften. Daarvan zijn de bezwaren van het Landbouwschap, de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, het intercommunaal lichaam Vervanging Tuinbouwgronden, de Land- en Tuinbouwbond, de Kamer van Koophandel voor Haarlem en Omstreken en de Beverwijkse Middenstandscentrale niet in behande ling genomen, omdat zij niet als belanghebbenden worden beschouwd: dat zijn volgens de Kroon alleen degenen die eigenaren zijn van of rechthebbenden op grond binnen het gebied waarop het streekplan betrekking heeft. Een groot aan tal bezwaren is reeds achterhaald door een tussentijdse herziening van het streekplan. Daarop wordt nu niet teruggekomen. De Kroon heeft het bezwaar van de ge meenteraad van Beverwijk tegen een be paling betreffende 't oprichten van neven industrieën op de terreinen van de Hoog ovens van de hand gewezen, evenals die tegen de zuidelijke verbindingsweg tussen rijksweg 9 en de primaire weg naar de Zaanstreek. De Kroon wijst erop, dat die weg het verkeer over rijksweg 9 zal ont lasten en een kortere verbinding tussen de Velsertunnel en de Zaanstreek mogelijk zal maken. Eveneens verwerpt de Kroon de Beverwijkse opvatting, dat er langs de Zeestraat een doorlopende duinstrook dient te zijn, omdat de verbindingsmogelijkhe den tussen de noordelijk en zuidelijk van van die weg gelegen terreinen van de die weg gelegen terreinen van de Hoog ovens niet voldoende gewaarborgd zijn. Rustig strand bij Heemskerk De door Heemskerk gevraagde verbin ding met het strand wordt eveneens af gewezen, omdat de Kroon zich verenigt met de opvatting van Gedeputeerde Sta ten, dat het strand bij Heemskerk een rustig ontspanningsgebied moet blijven. Evenmin wordt tegemoetgekomen aan de wens van Velsen om een gedeelte van het streekplan, betrekking hebbende op het gebied tussen de Velserbrug en de Velsertunnel, niet goed te keuren, omdat het gemeentebestuur vindt, dat er reke ning moet worden gehouden met een gro tere uitbreiding van Velsen-noord als woon gebied, een en ander ook met het oog op de plannen tot verbreding van het Noordzeekanaal. Tegenover de opmerking van B. en W. van Velsen, dat er aan de noordzijde van het kanaal een te grote oppervlakte voor water is gereserveerd, terwijl die grond juist geschikt is voor industrie, heeft de Kroon overwogen dat in dit geval de belangen van de binnen scheepvaart zwaarder wegen dan die van de. industrie, waarmee elders in het plan voidoende rekening is gehouden. B. en W. van Velsen halen eveneens bakzeil met hun verlang de Sluisweg in het streekplan opgenomen te zien: de Kroon vindt dat na de totstandkoming van de tunnel niet nodig. Ook één van de belangrijkste be denkingen van Velsen tegen het streek plan, namelijk de verbinding door middel van auto- en spoorwegen met de oostelij ke industrieterreinen, wordt afgewezen omdat een kruising van de spoorweg en de nieuwe rijksweg 9 op onoverkomelijke financiële en technische bezwaren zal stui ten. De door Velsen gewenste steekhaven met aangrenzend gemeentelijk industrie terrein wordt ook verworpen omdat aan de westkant van de tunnel de ruimte voor de bestaande grote industrieën beschikbaar moet blijven. De bezwaren van Velsen worden des te minder klemmend geacht nu op betrekkelijk korte afstand in de Noordwijkermeerpolder een binnenhaven is ontworpen en de werkhaven voor de tunnelbouw in gebruik blijft tot die haven gereed is. De Koninklijke Nederlandsche Hoog- Advertentie WIJN - ADVOKAAT LIMONADE TOT 1 JAN. VOOR 5 KIPPEN: 1 literfles Monato en 1 fles Orana limo nade voor. de halve prijs. U heeft dan een reductie van 2,46 en... 2 nieuwe kippen. ovens en Staalfabrieken waren in hun be zwaarschrift van oordeel, dat grotere op pervlakten- aangewezen moesten worden voor de ontwikkeling van deze basisin dustrie. De Kroon meent, dat daarmee ruim voldoende rekening is gehouden en dat de Hoogovens de noodzaak van nog verdergaande voorzieningen niet hebben aangetoond. De Kroon vindt voorts, dat terecht eisen kunnen worden gesteld aan de gebouwen welke aan de rand van de industrieterreinen worden opgericht, ter bescherming van de nabijgelegen woon wijken en ontspanningsterreinen. Ook de eisen ten behoeve van de waterwinning vindt de Kroon niet te gedetailleerd. Bo vendien en dat geldt ook voor de in dat opzicht door de n.v. Koninklijke Pa pierfabrieken Van Gelder Zonen ingedien de bezwaren kunnen beide industrieën bij de Kroon in beroep gaan als de minis ter een door hun gevraagde vergunning om zelf water te gaan winnen mocht wei geren. Wat het terrein „Tusschenwijk" be treft, dat in het streekplan voor de uit breiding van de Hoogovens is bestemd maar dat het nog de vraag is of hij van papierfabriek van groot belang is, ver trouwt de Kroon erop, dat de Hoogovens niet eerder van dat terrein gebruik zullen maken dan nadat de belangen van de pa pierfabriek bij een goede waterwinning voor haar bedrijf voldoende zijn gewaar borgd. Voor de uitbreiding van de papier fabrieken wordt evenmin meer ruimte ge reserveerd als voor die van de Hoogovens. Voor nevenbedrijven is elders nog wel plaats, zegt de Kroon. De waarschijnlijk in economisch opzicht kleinste particulier die bezwaren heeft te gen het plan, de kruidenier en tabakshan delaar A. Hoogmoed te Beverwijk, wordt erop gewezen dat aan zijn bezwaar, dat er geen schadevergoedingsregeling in het plan is opgenomen, thans is tegemoetgekomen, maar dat voor de waterwinning van de de in het streekplan gewijzigde verkeers wegen onevenredige schade zal ondervin den. Jhr. H. Boreel, mr. C. P. Vos en andere bewoners van de Warande in Be verwijk hebben wel succes geboekt met hun bezwaar tegen de doorsnijding van het Westerhout door een hoofdverkeersweg. Dat heeft er dan ook toe geleid, dat de Kroon goedkeuring aan die weg heeft onthouden. Luchtverontreiniging De bezwaren van een aantal tuinbouwers betroffen vooral de toenemende luchtver ontreiniging welke van de opdringende Hoogovens moeten worden geducht. De Kroon zegt daarvan, dat aan die bezwaren gedeeltelijk is tegemoetgekomen door om de terreinen van de basis-industrie een af schermende duinstrook met recreatieve bestemming te ontwerpen en ook verder voor de bebouwing van de randstroken van de basisindustrie beperkende bepa lingen in te voeren. De Kroon wijst er op dat de Hinderwet er ook nog is en dat het onttrekken van belangrijke stuk ken agrarische grond, gezien de opzet van het streekplan, niet kan worden verme den. Er zal zoveel mogeliji- vervangende grond ter beschikking van de tuinbouwers, die hun bedrijven moeten opgeven, wor den gesteld. Echter niet op het door de reclamanten gevraagde complex woeste duingronden van honderdtien hectax-e ten westen van de Beverwijkse straatweg bij Castricum. Belangen van natuurschoon en waterwinning zouden dan op onaanvaard bare wijze worden geschaad. (Van onze Haagse redacteur Het belangrijkste element uit de al gemene overwegingen van de Kroon met betrekking tot het streekplan voor IJmond-Noord betreft de schadever goedingsregeling. De Kroon heeft het provinciaal bestuur immers opgelegd bij de voorschriften van het streekplan be palingen op te nemen waardoor die genen die door het streekplan oneven redig worden geschaad en die geen beroep kunnen doen op een gemeente lijke schadevergoedingsverordening toch nog aan hun trek kunnen komen. De Kroon doet echter geen uitspraak over de vraag of de gemeentebesturen, welke tengevolge van het streekplan tot grotere uitgaven worden verplicht, niet aanspraak kunnen maken op financiële steun van de provincie. Een ander algemeen bezwaar, dat van de te ver doorgevoerde detaillering van het streekplan, wordt door de Kroon niet gedeeld. Erkend wordt dat met name de vestiging van bedrijven in sterke mate aan banden wordt gelegd, maar dit wordt wegens de sterke toeneming van de bevol king en de ontwikkeling van de Hoogovens en andere belangrijke industrieën onver mijdelijk genoemd. Wat betreft het vooral door de tuinbouwers en hun vex-tegenwoor- digende organisaties te berde gebx-achte bezwaar dat de uitbreiding van Beverwijk en Heemskex'k ten koste gaat van goede tuinbouwgrond en dat het daarom de voor keur verdient een geheel nieuwe woonstad in de duinen te stichten, zegt de Kroon dat alle daai'bij betrokken belangen vol doende zijn afgewogen en dat de stich ting van een woonstad in de duinen zowel de i-ecreatie als de waterwinning ex-nstig zou schaden. Ook de door de betrokken gemeentebe sturen zo gewenste omlegging van de spoorverbindingen met de Hoogovens om het zuidelijke deel van Velsen-Nooi-d heen wordt afgewezen. De belangrijke voorde len daarvan worden erkend, maar de ver wezenlijking gaat gepaard met schier on oplosbare spoorwegtechnische bezwaren. Aanvankelijk heeft het in de bedoeling gelegen deze omlegging in het streekplan op te nemen, maar het px-ovinciaal bestuur heeft x-eeds in juli 1957 besloten daarvan af te zien. Tenslotte vermelden wij nog, dat de Kx-oon ï-uimschoots aandacht schenkt aan de fox-mulering van de bij het streekplan behox-ende voox-schriften en bepalingen. Een aantal daarvan komt inderdaad voor een soepeler redactie in aanmex-king. Zo dient te worden bepaald, aldus de Ki-oon, dat de op het ogenblik van vaststelling van het streekplan bestaande gebouwen en andere werken, die van het plan afwijken, in geval van verwoesting door brand of andex-e rampen geheel vernieuwd mogen wox-den, als de oorspronkelijk afwijking van de in het streekplan gegeven bestem ming maar niet gi-oter wordt. Op andere punten met name de ves tigingsmogelijkheden voor „beperkte in dustrie" krijgen de gemeentebesturen wat meer en het provinciaal bestuur wat minder invloed. Belangrijk is echter vooral de constate ring door de Kroon, dat ofschoon enige detaillering aan het plan en de voorschrif ten niet vx-eemd is, het bestemmingsplan en de daai'bij behorende voorschriften in het algemeen voldoen aan de voor een be hoorlijke afbakening van het provinciale streekplan werk enerzijds en de gemeente lijke stedebouwkundige wei'kzaamheid an derzijds te stellen eis, dat het streekplan niet meer regelt dan uit provinciaal of regionaal oogpunt nodig is en dat dus zo veel mogelijk de nadere uitwerking van het streekplan aan de gemeentebesturen het onderhavige sti'eekplan weersproken. Met die laatste passage wordt een der vooi-naamste bezwaren van de zijde van gemeentebesturen en particuliei-en tegen woi'dt overgelaten. Heemskerks plannen doorkruist Toen bekend werd dat de minister van Binnenlandse Zaken het vooi-nemen had Beverwijk en Heemskerk samen te doen voegen waren de reacties niet van de lucht: samenvoeging van de twee gemeen ten boven het Noordzeekanaal is nodig om te komen tot een verantwoorde bouw en ontwikkeling van één nieuwe stad: IJmond-Nooi-d, zo stelde de bewindsman. Beverwijk heeft van het begin af alles voor de fusie gevoeld. Heemskerk heeft er zich altijd tegen verzet. Deze laatste gemeente heeft op het voor stel van de minister destijds gereageerd met het indienen van een geheel nieuw stedebouwkundig plan naar een ontwerp- schets van de heer Zuiderhoek, architect te Baai-n. Volgens deze schets meer kunnen we er niet in zien zou Heems kerk zich in de toekomst geheel zelfstan dig kunnen ontwikkelen tot een gemeente waar duizenden mensen, grotendeels werkzaam bij de grote industi'ieën in de IJmond, kunnen wonen. Heemskerk wilde dit plan, dat in details nog niet gereed was, ook uitvoeren. Dit bleek uit een on langs door de ï'aad aangenomen onteige ningsplan, waarbij een gedeelte van het uitbreidingsplan Meerestein ten behoeve van Beverwijk bouwrijp zou worden ge maakt. Een vooruitlopen dus op de door Heemskerk gedachte grenscorrecties, waax-- toe deze gemeente wél bereid is. Heems kerk zelf zou de handen afhouden van de verwezenlijking van het uitbreidingsplan Meerestein. Dit impliceerde dat de kleinste IJmond- partner bewust het streekplan IJmond- Noord wilde doorkruisen. Intussen was de mogelijkheid tot uitvoe ring van het plan-Zuidei'hoek afhankelijk van het tracé voor de weg Zaanstreek- IJmond. (De zo genoemde Coentunnel weg). De heer Zuiderhoek had namelijk zijn schets gebaseerd op de door hem ge dachte loop van deze toekomstige vex-bin- dingsweg tussen twee „zware" gebieden. Of die weg indei'daad op de door de heer Zuidex-hoek gedachte plaats het bebou wingslichaam van „IJmond-Noord" in twee stukken zal snijden was en is nog he lemaal niet zeker. De heer Zuiderhoek zag „zijn" weg als een duidelijke scheiding tussen Bever wijk en Heemskerk, waardoor de door de minister gedachte samenvoeging onnodig zou worden. Heemskerk wilde, zo gauw als het tracé van de Coentunnelweg vaststond, ook onmiddellijk uitvoering geven aan het ontwerp van de door deze gemeente bena- dei'de stedebouwkundige. Nu het hiei'boven bedoeld Koninklijk Besluit is gevallen, heeft Heemskerk het plan ter zijde gelegd. Aansluiten Goedkeuring Bon. Besluit Beverwijk: „Onze verwachting" „De goedkeuring van het streekplan voor de IJmond-Nooi'd lag geheel in de lijn van onze vei'wachtingen. De minister heeft inderdaad de IJmond-Noord als een stad gezien", aldus het commentaar van de loco-bux-gemeester van Beverwijk, de heer W. Vessies. (Burgemeester J. G. S. Bruinsma is ziek eri zal vanavond niet de openbare raadsvergadering presideren.)De heer Vessies zei nog geen uitgebreid com mentaar te kunnen geven, omdat eei'st de letterlijke tekst van het goedkeuringsbe sluit nog moet worden bestudeerd. Over Heemskei'ks plannen, die nu niet kunnen worden verwezenlijkt, zei de loco-bux-ge meester spoi-tief: „Het is van Heemskerk een probeersel geweest en als ik Heems kerker zou zijn geweest, zou ik het ook gepi'obeerd hebben. Maar het plan-Zuider- hoek zou alle na veel studie tot stand ge komen plannen voor de nieuwe stad IJ mond-Noord hebben doorkruist". Het is niet onmogelijk, dat het college van bui'gemeester en wethouders vanavond tijdens de openbare i'aadsvex'gadering nog nadere mededelingen over de koninklijke goedkeuring van het streekplan zal doen. Velsen blij De loco-burgemeester van Velsen, de heer H. de Boer, verklaarde ons vanmor gen desgevraagd blij te zijn, dat thans een wettelijke status is gegeven aan het ont wikkelingsgebied in de IJmond-Noord. Zonder dit was goed werken eigenlijk niet goed mogelijk. Een streekplan moet im- mex-s gevolgd worden door de uitbreidings plannen van de betrokken gemeenten. Vel sen heeft nimmer bezwax-en van grote be tekenis gehad tegen het streekplan; de be zwax-en kwamen meest van de twee andere gemeenten. „Het is jammer", aldus de heer De Boer, „dat de koninklijke goedkeux-ing zo laat is gekomen, maar ook hier geldt: beter laat dan nooit". De uitbreidingsplan nen kunnen nu worden uitgevoerd.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11