UNO-Assemblee na groot tumult verdaagd tot heden Oud-Kongo-ambtenaren contra regering HET WEER Zware regenval zet grote stukken polder blank Kroesjtsjevs vertrek staat nog niet vast Kamercommissie wil inzage van rapport Centraal Planbureau Tarwe-oogst levert boeren veel schade op Atlasraket voert muizen door stralingsgordel Crisis in Argentinië bezworen Streekplan IJmond-Noord ten dele goedgekeurd Goedkeuring is nog lang niet in zicht Dertien doodvonnissen op Cuba voltrokken Arbeider bij val op slag dood «W'MORRIS before you êuy! Afnemend buiig Poollucht komt nu tot rust Na tunnelnota Protestmars ontaardde in handgemeen met politie Edelhout - Parketvloeren Mozaïek - Parket In de krant van heden: Het woord is aan De Kroon heejt enkele bedenkingen DONDERDAG 13 OKTOBER 1960 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-.l2.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 45e JAARGANG NUMMER 289 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr, H. C. van der Mije Verwachting tot mox-genavond: Opklaringen, maar ook plaatse lijk enkele buien. Zwakke tot matige wind uit westelijke rich tingen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporter. op pagina twee. De rede van de Philippijn Lorenzo Soe- moelong bracht de gemoederen pas goed in beroering. De communisten, die er geen been in zien de westerse mogendheden zwart te maken, toonden zich uiterst ge voelig toen de Philippijn begon te spre ken over koloniale toestanden die zijns in ziens in Oost-Europa heersten. Midden in deze rede vroeg de Roemeen het woord om protest aan te tekenen tegen de smaad, zijn land aangedaan. De president had de Philippijn tot de orde moeten roepen, zo betoogde de Roemeen. Ondanks twee pro testen weigerde president Boland dit te doen. De opmerkingen waren niet van per soonlijke aard geweest, zo zei hij. Dat in het debat dingen worden gezegd waarmede sommige gedelegeerden het niet eens zijn is een gewoon verschijnsel. Die opmerking was voor Kroesjtsjev aanleiding tussenbeiden te komen. Na eerst 'n schoen uitgetrokken te hebben en daar mee dreigend te hebben gezwaaid, noemde hij de Philippijn een „lakei die spandien sten verricht voor de imperialisten". De president wreef hij aan dat hij partijdig was ten gunste van de koloniale mogend heden.. Het kolonialisme moet worden be graven, hoe dieper hoe beter. Intussen was nog het hoogtepunt, of juister, het dieptepunt niet bereikt. Nadat nog enkele sprekers het woord hadden gevoerd en na dat duidelijk was geworden dat de Sovjet- Unie eindelijk een stevig succes kon ver wachten voor haar resolutie, vroeg Kroesj- tjsev alweer het woord. „Wij krijgen wel waar voor ons geld" zeiden een paar da mes achter ons, die kennelijk geen vaste klanten waren op de perstribune. (Vervolg op pagina 4) (Van onze correspondent) NEW YORK. Kroesjtsjev trok zijn schoen uit om daarmee op tafel te slaan en president Boland was aan het slot van de middagzitting zo verontwaardigd dat hij de voorzittershamer kapotsloeg. Nooit in de geschiedenis van de UNO is een dergelijk spektakelstuk vertoond. De communisten hadden deze middag overigens meer reden om voldaan dan verontwaardigd te zijn: zij stonden op het punt om, samen met de overgrote meerderheid de overwinning te behalen op koloniale mogendheden als Groot-Brittannië en Frankrijk. Dat die zege moest worden uitgesteld tot donderdag was te wijten aan een conflict tussen de Roe meense afgevaardigde en de president, waardoor de middagzitting om zeven uur abrupt tot een einde kwam. Het onderwerp van het debat was niet bijzonder belangrijk, maar de verhouding tussen Oost en West is door de scènes van dinsdag en woensdag beslist nog meer gespannen geworden. Teneinde duidelijk te tonen hoe anti-kolonialistisch hij is, ging Kroesjtsjev zich te buiten aan aanklach ten over wat de Belgen in Kongo hebben gedaan, hoe de Amerikanen hun Indianen deden lijden, hoe de Australiërs inboor lingen hebben uitgeroeid en wat Groot- Brittannië nog altijd doet in zijn koloniën. Voor Kroesjtsjev was allereerst van be lang dat de nieuwe ex-koloniale staten de overtuiging krijgen dat zij met de commu nisten in één groep zitten. Kroesjtsjev wil die vereenzelviging, zo sterk mogelijk ma ken. Hij riep de nieuwe staten toe: „Als de krachtenbalans in ons voordeel is, is de waarheid aan onze kant". Later, aldus Kroesjtsjev, zal de mensheid ons reken schap vragen, hoe wij gehandeld en ge stemd hebben om honderd miljoen men sen die nog onder koloniaal bewind leven vrij te maken". Groter drang kon hij wel niet uitoefenen op de nieuwe staten. Niet het onderwerp was zo belangrijk, maar wel was het van betekenis of Kroesj tsjev er eindelijk in zou slagen de over grote meerderheid achter zich te krijgen in de strijd voor de bevrijding van de koloniën. Als niet alle tekenen bedriegen, zal hij daarin slagen. Het punt, dat aan de orde was, was slechts van procedurele aard. De Assemblee zal zich bezig houden met een officiële verklaring omtrent het verlenen van onafhankelijkheid aan kolo niale volken. De vraag was alleen of dit onderwerp eerst behandeld zal worden in de Eerste Commissie of dat daarover met een in de voltallige vergadering zal wor den gesproken. De Russen hebben voor gesteld dat uitsluitend de voltallige As semblee zich daarmee zal bemoeien. Zij deden het voorkomen alsof dit forum plechtiger en voornamer is, doch in feite komen alle onderwerpen via de commis sies toch in de voltallige zitting terecht. Het was dus lood om oud ijzer, maar al spoedig bleek dat de ex-koloniale staten dit thema zo belangrijk vonden, dat zij aan de behandeling er van alle praal en waardigheid wilden verlenen die mogelijk scheen. Hun neiging was wel begrijpelijk en de Sovjet-Unie buitte die uit. Slechts enkele staten spraken hun voorkeur uit voor de Eerste Commissie als eerste fase van behandeling, zoals bijvoorbeeld Nieuw- Zeeland dat bovendien ernstig bezwaar had tegen de bewoordingen die de Sovjet- Unie voor de verklaring omtrent het kolo nialisme had gesuggereerd. De Sovjet-Unie wenst alle koloniën en voogdijgebieden on middellijk volledige onafhankelijkheid te verlenen en zij heeft dat zwart op wit gezet in haar memorandum. Zulk een ver- klai-ing heeft echter in de Assemblee wei nig kans. Zelfs pas zelfstandig geworden staten als Ghana zien in dat onmiddellijke onafhankelijkheid nadelig zou kunnen zijn voor sommige koloniën, maar de px-esident van Guinea toonde zich zo radicaal dat hij het woord „onmiddellijk" wilde aan- vaax'den. U kunt wel beweren, zo zei hij, dat een man niet op eigen benen kan staan, maar zolang je hem niet de kans geeft, is dat niet bewezen. (Van onze weerkundige medewerker) In enkele streken in ons land, vooral in het westen en midden, heeft de maand oktober haar normale hoeveelheid regen voor de hele maand al gekregen. Zo werd er gisteren over 24 uur in Amsterdam 60, De Bilt 59, Hilversum 44, Enkhuizen 51, Rotterdam 30 en Boskoop 43 mm regen gemeten. Ook in Zeeland viel de laatste dagen veel regen zodat er in Zierikzee deze maand al bijna 100 mm is gemeten. In het noorden en oosten van Nederland zijn echter streken waar oktober de 20 mm nog niet haalt. De stormachtige wind langs de kust is gaan afnemen maar de lucht die ons land bereikt, is en blijft nog koud. Oorspronke lijk komt deze lucht uit het poolgebied. Zij veroorzaakt o.a. in Schotland nog nat te sneeuwbuien. Boven de Noordzee wordt deze lucht een paar graden warmer daar het zeewater nog een temperatuur van ongeveer 15 graden heeft. Boven Noord-Scandinavië is al van winterweer sprake met 's nachts meer dan matige vorst, hetgeen al vroeg in het seizoen is. NEW YORK (AFP) Wegens 't abrupte einde van de zitting der UNO-Assemblee van woensdag wordt het volgens Russische kringen in New York waarschijnlijk ge acht, dat premier Kroesjtsjev zijn vertrek, dat was vastgesteld op vanavond, zal uit stellen. Een beslissing zou echter pas op het laatste moment worden genomen. Kroesjtsjev zou in d'e zitting van heden nog een resolutie moeten indienen, waarin wordt voox-gesteld de Russische klacht over de „Amerikaanse agressie" in een voltallige zitting der Assemblee te doen behandelen. Namens de vaste commissie voor Ver keer en Waterstaat uit de Tweede Kamer heeft haar voorzitter, de heer J. H. Mae- nen, de volgende brief gezonden aan de minister van Verkeer en Waterstaat: De Vaste Commissie voor Verkeer en Waterstaat heeft hoofdstuk 9b der rijks begroting voor 1961 besproken. Daarbij kwam uitex-aard mede ter sprake de brief van Uwe Excellentie van 5 oktober met de bijbehorende nota betreffende de ren tabiliteit van Coentunnel en IJtunnel. De commissie bleek eenstemmig van oordeel, dat het voor een goed begrip van deze zaak noodzakelijk is niet alleen deze nota zelf te bestuderen, doch ook kennis te nemen van de volledige tekst van het in deze nota samengevatte rapport van het Centraal Planbureau. Namens de com missie wend ik mij daarom tot Uwe Ex cellentie met het verzoek dit rapport in extenso aan de Kamer te willen over leggen. Zij vertrouwt dat Uwe Excellentie be reid zal zijn aan dit verzoek te voldoen. Mochten hiertegen onverhoopt bij Uwe Excellentie overwegende bezwaren be zwaren bestaan, dan zal de commissie gaarne vernemen, welke deze bezwaren zijn." Een poging om Kongo's premier Loe- moemba gevangen te nemen is mislukt. Men ziet kolonel Moboetoe zich met zijn mannen naar de residentie van Loemoemba begeven om even later op Ghanese militairen te stuiten, die de arrestatie beletten. Volgens een voorlopige, voorzichtige schatting van het Produktschap voor Gra nen, Zaden en Peulvruchten heeft ten minste een zesde deel van de 600.000 ton grote tarwe-oogst 1960 meer dan vijftien pex-cent schot, zodat het niet geschikt ge acht wordt voor consumptie en dus de ga rantieprijs niet kan opbrengen. Als vee voeder brengt deze tarwe ongeveer acht gulden per honderd kg. minder op dan de garantiepx'ijs, zodat de schade voor de tar- weverbouwers op ten minste acht miljoen gulden in totaal kan worden geraamd. De verbouwers zijn verder dit jaar genood zaakt nun tarwe te laten dx-ogen. Het ge middelde vochtpercenetage bedx-aagt, vol gens de indruk van het produktschap, zeker 19 a 20 percent, terwijl de prijs op 17 percent vocht is gebaseerd. Dat di-ogen kost de boeren naar schatting ten minste vijf miljoen gulden. BRUSSEL (ANP) Met karabijnen en sabels gewapende politiemannen hebben gisteravond in het centrum van Brussel enige duizenden betogers uiteengedreven, die op weg waren naar de regeringsgebouwen om uiting te geven aan hun ontevredenheid over het Belgische beleid in Kongo. Volgens officiële mededelingen werden negen agenten licht gewond. Het is niet bekend of er onder de betogers gekwetsten zyn. De botsingen ontstonden, toen de beto gers voor het grootste deel ambténaren uit het voormalige Belgische Kongo na een pi-otestvergadex-ing in een lange stoet op straat vex-schenen met spandoeken en vlaggen. Een grote politiemacht te paard, in jeeps en in overvalwagens was echter inmiddels op de been gebx-acht om hun de toegang tot de „neutrale zone" van Brus sel, waar alle regeringsgebouwen zijn ge legen, te verspexTen. De politie voerde en kele charges uit om de stoet te belet ten door de met prikkeldraad versterk te barrière heen te breken. De betogers bekogelden het kordon van de met rijks wacht versterkte politie met stenen en kluiten aarde. Het verkeer in de Bx-us- selse binnenstad wérd als gevolg van de betoging geheel lamgelegd. De stoet be- x-eikte bet centrum juist op het spitsuur en tientallen ti-ams en honderden auto's moesten in de stromende regen wachten totdat de politie de weg had vrijgemaakt. Op de vex-gadering, waaraan naar schat ting tussen de vijf en zevenduizend oud- koloniale ambtenaren deelnamen, werd de Belgische regering in haar Kongo-beleid „onbevoegdheid, gemis aan inzicht, laf heid en misdadigheid" verweten. De span doeken, die later wex'den meegedragen, hadden opschriften, die persoonlijke aan vallen inhielden op minister-president Eys- kens. Na de betoging bleven politie en rijkswacht op wacht bij de voornaamste regeringsgebouwen in de stad. Politie te paard stond opgesteld bij het ministerie van Afrikaanse Zaken en een gx*ote poli tiemacht bevond zich bij het Koninklijk Paleis. Advertentie ZÉÉR DECORATIEF 9 mm dik, massief Edelhout Kan op alle ondervloeren worden aangebracht Diverse, fraaie, warme houtsoorten Redelijk in prijs Vraagt inlichtingen a. d. Showroom EDELHOUTVLOEREN Zijlstraat 96 Telefoon 20540 pag. XVeerrapporten .1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 Van Dag tot Dag3 De Kleine XVereld3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Kennemer Kruimels5 Kruising Randweg in Haarlemse raad6 Uit stad en omgeving 5, 6, 7 In de Vishal en op zee 7 Streekplan IJ mond-Noord 11 Kunst 13 Beeldverhalen 15 Toch Is Het Zo15 Feuilleton 15 Boekenhoekje 15 Horen en Zien 15 Beurs 17 Economisch nieuws 17 Effecten en Geldmarkt 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's CAPE CANAVERAL (Florida) (UPI) Een intercontinentale Atlasraket met drie zwarte muizen aan boord, is hedenmorgen om vier minuten over half elf Nederlandse tijd vanaf Cape Canaveral afgevuurd naar een dodelijke stralingsgordel om de aarde. De 26 meter lange aket, die volgend jaar waarschijnlijk de eerste menselijke ruimte vaarder zal vervoeren, maakte een goede start. De raket is gericht op een doel in het zuiden van de Atlantische oceaan, een 8000 kilometer van Cape Canaveral ver wijderd. De lancering had plaats vijf uur nadat een andere Atlasraket ,op de luchtbasis Vandenberg in Californië een minuut na de lancering ontplofte. De muizen twee vrouwtjes en een mannetje „Sallv. Amy en Moe" genaamd zitten in een cilinder vormige, beschei-mde cel, voorin de neus* kegel van de raket, oorspronkelijk ontwor pen voor het vervoer van een kernlading. Om de muizen heen zijn instrumenten opgesteld, die de straling moeten meten in de bovenlaag van de stratosfeer. C BUENOS AIRES (Reuter) Woensdag is een oplossing gevonden voor de Argen tijnse staatkundige crisis, die was ont staan door de eisen van bevelhebbei-s der strijdkrachten tot ontslag van ambtenax-en, die aanhangers van Pex-on of communis ten waren geweest, reorganisatie van het kabinet en het treffen van krachtige anti communistische maatregelen. De oplossing werd bereikt na overleg tussen presi dent Frondizi, de minister van Landsver dediging, diens ambtgenoten 'voor leger-, vloot- en luchtmachtzaken en de oppex-be- velhebber van het leger, generaal Montero. Na de bijeenkomst deelde generaal Montero, die de president eerder de eisen der strijdkx-achten had overhandigd, me de dat men, in het kader van de grondwet, een bevredigende oplossing had gevonden. Robert Lynd: De waarheid is dat de meeste onzer ge loven in het gélukkig maken van ande ren zolang die gelukkig kunnen zijn op de wijze, die wij goedkeuren. Bij Koninklijk Besluit is het streekplan IJmond-Noord, dat de gemeenten Bever wijk, Heemskerk en het noordelijke deel van Velsen omvat, goedgekeurd. Deze goedkeuring heeft ook betrekking op het gedeelte, dat na de vaststelling van het plan door de Provinciale Staten van Noordholland werd gewijzigd. De Kroon heeft evenwel goedkeuring onthouden aan de hoofdverkeersweg, die geprojecteerd is tussen het verkeersplein bij „De Gilden" en de kruising met de noordelijke verbin dingsweg naar Wijk aan Zee. Ook is goedkeuring onthouden aan enige ax-tikelen van de bestemmingsvoorschrif ten, die bij het plan behoren. Verder heeft de Kroon aan Px-ovinciale Staten de vex-- plichting opgelegd om de bestemmings voorschriften aan te vullen met een seha- devex-goedingsregeling en het streekplan te herzien zodra naar de mening van de Kroon het resultaat van het overleg in de „Werkgroep Ontwikkeling Noox-dzeeka- naal" daartoe aanleiding geeft. Ook dient ter hoogte van het kasteel „Assumburg" te Heemskerk een ruimere strook van be bouwing te wox-den vrijgehouden. (Men zie ook pagina 11) Streekplan-Z .-K ennemerland Naar wij vernemen zal het nog geruime tijd duren voordat de Kroon kan beslis sen op de tegen het streekplan voor Zuid- Kennemerland ingebrachte bezwaren. Het streekplan voor Zuid-Kennemer- land werd slechts enkele weken na dat voor de IJmond-Noord door de Raad van State in het openbaar behandeld. De lan ge duur van de voorbereiding van het Koninklijk Besluit duidt erop, dat de problemen welke bij het streekplan voor Züi'd-Kennemexiand aan de orde komen nog aanzienlijk ingewikkelder zijn dan de niet geringe vraagstukken welke bij de IJmond in het geding waren. Wij herin neren er tevens aan, dat het voox-beeld van het streekplan voor de Zaanstreek heeft geleerd, dat het ook nog mogelijk is, dat de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid een aan het advies van de Raadvan State tegengesteld besluit neemt, hetgeen uiteraard heel wat voeten in de aarde heeft. HAVANA (Cuba) (UPI). Vanmorgen zijn twaalf Cubanen en een 28-jarige Amerikaan, Anthony Zarba, door een vuur peloton van premier Castx-o geëxecuteex-d. Zarba is de eerste Amerikaan, die de dood heeft gevonden voor een vuurpeloton van Castro. Er zitten op Cuba nog twintig tot dertig Amerikanen gevangen.- Op verscheidene plaatsen in het land heeft de zware regenval van de laatste dagen op laaggelegen gebieden waterover schot veroorzaakt. Door de sterke westenwind kon slechts een klein deel van het binnenwater in Zeeland worden geloosd op de Zandkreek en op de Oostex-- en Westerschelde. In de polders stond al veel water dat moeilijk werd afgevoerd of voor een ge deelte bleef staan. Op Noox-d-Beveland en in Zeeuwsch- Vlaandex-en staan vele akkers onder wa ter en de schade aan de gewassen is aan zienlijk. Op Zuid-Beveland zijn het meren deels weilanden die zijn overspoeld door buiten de oevers tredende sloten en afvoer kanalen. In Zeeuwsch-Vlaanderen is het kanaal dat het water van de Nederlandse polders, van een Belgische polder en van de fabx-ieken in Sas van Gent naar de Westerschelde moet voeren, buiten de oevex-s getreden. Grote oppervlakten bouw land staan onder water. De arbeider A. Busweiler uit Haarlem, werkzaam by de nieuwe bouw van de Oxystaalfabriek in IJmuiden, is vanmor gen door nog onbekende oorzaak van een dak gevallen. Hij liep een schedelbasisfrac- tuur op en was op slag dood. De man was 57 jaar en gehuwd. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 IEIDSESTRAAT (8IJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 REGENJASSEN Tussen Breda en het Markkanaal is de dijk over een breedte van 8 meter be zweken. Honderden hectaren met bieten, knolgroen en gras van de 5.000 hectare gx-ote polder De Haagse Beemden zijn on der water gelopen. Als het gat niet spoedig gedicht is zullen ook kostbare tuinbouw- gronden verdrinken. De afgelopen dagen is op het gebied van het hoogheemraadschap Max-k en Dintel, ter grootte van 80.000 hectare 53 milli meter regen gevallen. Dit betekent dat 50 miljoen liter water via de Mark moest worden afgevoerd. Dit was door de krach tige noordwesterstorm niet mogelijk. Het water steeg daardoor zo hoog, dat het op vele plaatsen de zomerbedding van de Mark verliet. Naast het gat bevindt zich een duiker, waardoor het water van de Haagse Beem den in de Mark wordt geloosd. Deze duiker helt bedenkelijk. Als ook deze bezwijkt is de ramp voor de polder niet te overzien. Ook tussen Zevenbex-gen en Standaar- buiten is de Max-k buiten zijn zomer bedding getreden. Hier is de schade echter aanzienlijk kleiner. In de Gelderse vallei zijn verscheidene beken op vele plaatsen buiten hun oevers getreden. De rijksweg tussen Apeldoorn en Voorthuizen heeft op sommige plaatsen blank gestaan. Thans staan tussen Lunte- x-en en Barneveld nog weilanden onder water. In het laagste gedeelte van het waterschap van de beek bij Amersfoort is het het ernstigst. Het water van de hoger gelegen gebieden van de West-Veluwe stroomt met kracht naar dit lagere ge deelte. De tuincomplexen Nut en Genoegen aan de Spaarndammerdijk in de Ovex-braker- binnenpolder en van de volkstuinvereni ging Sloterdijk, respectievelijk 25 en 17 ha. groot kwamen met het omringende wei land onder water te staan. Op Nut en ge noegen, waar nog een tiental gezinnen woont, stond in de kantine annex winkel het water bijna twintig centimeter hoog. De machinist van het gemaal aan de Haar lemmertrekvaart werd uit zijn bed ge haald om de pompinstallatie in bedrijf te stellen. Daarna zakte het water langzaam.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1