NIEUW! HONIG RIJSTSOEP Kort en Geschil om begrotingspost van half miljoen gulden soepen Studenten ageren tegen de beperking van studievrijheid De wind neemt verder af SER TEGEN PRODUKTSCHAP SIERGEWASSEN Euromarket kan ontslag betekenen voor helft van controleurs SPORTIEF - ELEGANT Oude munten deze week inwisselen! Huurblokkering in liquidatie AGENDA Haarlem V eisen -IJ m u id en Beverwijk De soep die iedereen zo lekker vindt! royale Na conflict van 35 jaar Vrede getekend tussen „De Volharding" en mij. Geneeskunst Duitse jongens verbouw den auto om benzine te stelen Tien weken gevangenis' straf A anplakbiljettenbriefkaartenvrijheidsboompje en lunch met de Tweede Kamer Prostituée drie keer bijna gewurgd Dader na drie dagen opgespoord Produktie van eieren daalt sterk Zestienjarige jongen uit Middelburg zoek gezond door natuurlijke vitamine-C Neemt vaker Zwaardemaker él DONDERDAG 13 OKTOBER 1960 (Van onze Haagse redacteur) De afdeling oan de Raad van State voor de bestuursgeschiUen heeft zich woensdagmorgen onder voorzitterschap van prof. dr. L. J. Beel beziggehouden met een competentieconflict tussen de Sociaal-Economische Raad en het Pro duktschap voor Siergewassen over een onderdeel van het financiel beheer dat men huiselijk een kwestie van vestzak-broekzak zou kunnen noemen. De S.E.R. had een begrotingswijziging van het Produktschap niet goedgekeurd, waarbij een bedrag van 525.000 aan de gewone dienst zou worden onttrokken om een verbetering van de pensioenen moge lijk te maken. Tegen die maatregel had de S.E.R. geen enkel bezwaai-, wel tegen de voorgestelde financiering. Het Produkt schap moet die post maar ten laste van het Wachtgeldfonds brengen,, zo redeneer de de S.E.R. De achtergrond van die ar gumentering schuilt in de opvatting, dat de publiekrechtelijke organen niet aan eigen kapitaalvorming mogen doen. De reserves bij de gezamenlijke produkt- en bedrijfsschappen zijn al tot negentig mil joen opgelopen, hetgeen de S.E.R. en ook de regering een ongewenste toestand vindt. Bovendien heeft de S.E.R. zowel principiële als praktische bezwaren tegen fondsvorming voor wachtgelden, zodat de betrokken commissie uit de Sociaal-econo mische raad in de post voor de verbe tering van de pensioenen een welkome mogelijkheid zag om dat fonds te liqui deren. Einde teeltbeperking Het Produktschap daarentegen hecht grote waarde aan het Wachtgeldfonds, dat zij onaangetast wil laten met het oog op de eventuele gevolgen van de Euromarkt. Het is dan zeer goed mogelijk, dat de teeltbeperkingen in de bloembollencultuur en de bloemisterij moeten worden opgehe ven, hetgeen de helft van het thans met de uitvoering van de maatregelen ten be hoeve van de teeltbeperking belaste per soneel overbodig zou maken. Het Pro duktschap heeft trouwens een ontheffing gekregen van de verplichting om het wachtgeldfonds te liquideren. Bovendien wees de vertegenwoordiger van het Produktschap, mr. T. A. van Dij ken, er tijdens de behandeling voor de Raad van State op, dat, anders dan de Advertentie met leder hakje in NOVA juchte, in groen, nikker-bruin en cognac 34-75 KRUISWEG 50 - HAARLEM S.E.R. had gesteld, de onttrekking van ruim een half miljoen aan de gewone dienst de financiële positie van het Pro duktschap in het geheel niet in het ge vaar brengt. Uit de batige saldi van de vorige jaren heeft het Produktschap im mers zo'n reserve gekweekt, dat. er altijd nog anderhalf miljoen overblijft. Dat is, vooral in verhouding tot de jaarlijkse in komsten aan heffingen van 2,2 miljoen, bijzonder gunstig. Geen zorgen voor de tijd Mr. W. J. van Eijkeren betwistte na mens de .SE.R., dat het Produktschap een belangrijk fonds voor wachtgelden nodig heeft. De personeelsuitgaven bedragen nu een miljoen gulden per jaar, zodat uit de gewone dienst bij totale liquidatie van het Produktschap het personeel twee jaar lang een volledig salaris zou kunnen genieten. Bovendien zullen er geen grote kapitalen nodig zijn, want in deze tijd van volle dige werkgelegenheid is iedereen weer gauw aan de slag, een verwachting die bij de begroting voor 1956 ook door het bestuur van het Produktschap werd uit gesproken. Staatsraad mr. P. W. J. H. Cort van der Linden liet zich door de vertegenwoor diger van de S.E.R. uitleggen, dat, hoe men de fondsen en reserves nu ook ver deelt, de omstreden post voor de pen sioenverbetering toch uit dezelfde pot ko men moet. Bovendien is het bedrag op de totale begroting te gering om invloed te hebben op de hoogte van de heffing welke de kwekers aan het Produktschap moeten betalen. Mr. Van Dijken gewaagde van „de begrijpelijke neiging van controleren de lichamen om hun inzichten aan lagere organen te willen opdringen." Mr. Van Dijken kan dat weten. Hij is zelf lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Nog maar enkele dagen, tot en met za terdag kunnen buiten omloop gestelde geldstukken tegen klinkende munt worden ingewisseld. Op die dag sluit de inwisse ling definitief. Het gaat om bronzen hal ve centen, nikkelen en zinken stuivers, oude zilveren en zinken dubbeltjes en kwartjes, halve guldens en oude zilveren guldens en rijksdaalders. Alle post- en hulppostkantoren nemen dit geld aan. Hal ve guldens, guldens en rijksdaalders kun nen ook worden ingewisseld bij de agent schappen van de Nederlandsche Bank. Het „Grootboek Woningverbetering", dat destijds werd ingesteld voor het blokkeren van de helft der voorlaatste huurverhoging is in liquidatie. Het is de bedoeling dat deze afdeling van het ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid op 1 april 1961 zal ophouden te bestaan. De daar werkzame ambtenaren voor zover zij er niet tijdelijk waren gedetacheerd en dus kunnen terugkeren naar hun oude func tie hebben aanzegging gekregen naar ander werk uit te zien. Het ministerie is hen daarbij behulpzaam. Advertentie Concertgebouw: Vrijdag 20.15 u.: concert N.Ph.O. BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Waarover men niet spreekt", 18 j. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „De verloren zoon", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., echter zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u. en dinsdag 14 en 20 u.: „Lief de en begeerte", 18 j. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Fotomodellen en chantage". Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Te jong voor liefde", 14 j. Luxor Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Moulin Rouge". Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „De Woeste Hoogte". Minerva Theater: Vandaag 20.15 u.: „Grazige weiden" (Bijz. Kerkewerk Herv. Gem.) Vrijdag 20.15 en zaterdag en zondag 19 en 21.15 u.: Funny Face", a.l. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „De zaak MP", a.l. Roxv Theater: Vanavond besloten voor stelling. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Verraad op bevel", 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u., zondag echter 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Wilde aardbeien", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 u.: „Anna Karenina", 18 j. Vrijdag tot en met zondag 20 u.: „Verraad op bevel", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 16 okt. expositie van grafiek en tekeningen van Willem Nijs. Dagelijks 10 12.30 en 13.20—17 u., zondags 14—17 u. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 nov. expositie van tekeningen en aquarellen van Poppe Damave. Dagelijks 10—22 u. Vleeshal: Tot 18 okt. expositie „Open oog voor de natuur" met werken van Jan Voer man. Dagelijks 14—17 en 20—22 u., zon dags 1317 u. Vishal: Tot 31 okt. natuurexpositie (zie Vleeshal). (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van vrijdag 7 okt.) DONDERDAG 13 OKTOBER Rex, 20 u.: „La dolce vita". Thalia, 20 u.: „De danseres van de dui vel". VRIJDAG 14 OKTOBER Thaüa, 20 u.: „Storm over Rusland". Rex, 20 u.: „De bruiden van Dracula". Pieter Vermeulenmuseum als donderdag. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30—12 en 14—16.30 u. DONDERDAG 13 OKTOBER Kennemer Theater, geen voorstelling. Luxor Theater, 20 uur: Propagandafeest- avond Vara. VRIJDAG 14 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Vijf helse uren". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Katja, de ongekroonde keizerin". W. B. Theater, 20 uur: „Gawnee". •M Advertentie Nog 52 dagen U heeft er misschien nog miet bij stilgestaan, maar in de verte wenkt reeds de baard van Sinterklaas. Onze collecties zijn reeds voor dit cadeaufestijn op peil gebracht en bevatten weer allerlei moois voor elck wat wils. Onze eta lages zijn een feest voor het oog. Uw juwelicr-horloger 'T SILVER STOEPKE Grote Houtstraat 49 Tel. 20049 Het huis met hel carillon! MET FIJNE GROENTEN Groot en klein, jong en oud, fijnproevers en gewone liefhebbers van soep: allen zijn enthousiast over HONIG Rijstsoep met fijne groentenEen overvloed van heerlijke, voedzame rijst in krachtige bouillon, samen met fijne groenten. Een tractatie! Maak snel kennis met deze nieuwe HONIG soep. ZES BORDEN UIT ELK PAK èn voordeliger in prijs! Rijstsoep 48 ct. Juliennesoep 48 ct. Kalfssoep 48 ct. Vermicellisoep 43 ct. Met de ondertekening van tussen het Haagse ziekenfonds „De Volharding" en de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst tot stand gekomen overeenkomst is een einde geko men aan een sedert 35 jaar bestaand conflict tussen partijen. In mei 1925 werd het contact tussen ziekenfonds en maatschappij verbroken. „De Volharding" was sindsdien een niet door de maatschappij erkend fonds. Het nam als enige in ons land, teneinde een betere behandeling van de patiënten te krijgen, artsen in eigen dienst en schafte ook de weistandsgrens af. Leden van de Maatschappij voor de Geneeskunst moch ten zich niet aan „De Volharding" ver binden. De aan het fonds verbonden art sen mochten geen particuliere praktijk hebben. In 1956 bemiddelde de Haagse wethouder van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer C. H. P. W. van den Oever, tussen partijen. Er werd een principiële over eenkomst getekend, volgens welke ge tracht zou worden een oplossing te vin den. Deze hield in dat de vrije artsenkeuze zou worden ingevoerd, benevens de wei standsgrens. Een der moeilijkste punten was het vinden van een regeling waarbij de huisartsen en specialisten, die in dienst waren van „De Volharding", geen schade zouden ondervinden. Een partitair sa mengestelde commissie, onder leiding van de voorzitter van de Centrale Bond van Onderling Beheerde Ziekenfondsen en lid van de Tweede Kamer, de heer C. J. van Lienden, ontwierp de nu definitief gewor den overeenkomst. Bij de ondertekening verklaarde de voorzitter der maatschap pij, de heer A. H. de Vries, arts te Haarlem, dat alleen in goede samenwer king de belangen der patiënten zo goed mogelijk worden gediend. De voorzitter van „De Volharding", de heer C. N. Gam mel, zeide dat het ovèiTeg in wederzijds vertrouwen is gevoerd. Hij gewaagde van een gevoel van weemoed bij het be stuur van het fonds, dat nu de gelijkscha keling met de andere findsen heeft aan vaard. Hij riep de medewerking van het hoofdbestuur der maatschappij in om de nog in medische kringen bestaande anti- Volharding-stemming te doen verdwijnen. „Jullie verdienen een strenge straf. Niet omdat jullie toevallig Duitsers zijn, maar omdat dit een gemene, geraffineerde en in koelen bloede voorbereide diefstal is". Aldus toornde de Haagse politierechter te gen twee Duitse jongens die hun auto van een speciale installatie hadden voorzien om benzine te kunnen stelen van andere automobilisten. In de avond van 2 augus tus werden de jongelui tegen het midder nachtelijk uur door de Haagse politie ge arresteerd, nadat een Haagse auto-eige naar hen op heterdaad had betrapt tij dens het stelen van benzine uit de tank van zijn wagen. Toen hij bij zijn auto kwam zag hij dat de benzinetank van zijn auto door een plastic slang was verbonden met een na- bijstaande Duitse wagen. De man vroeg een voorbijganger de politie te waarschu wen, die de dieven onmiddellijk kon in rekenen. Zij zaten namelijk in hun eigen auto en hielden zich slapend. De Duitsers hadden in hun auto een pompje geïnstal leerd, dat werd aangedreven door het mo tortje van de ruitenwissers. Via een slan getje konden zij de benzine uit de tank van een slachtoffer rechtstreeks in hun eigen benzinetank pompen. Al tijdens het .plegen van hun eerste diefstal in ons land werden de jongelui gearresteerd. „De pompinstallatie hadden zij aange bracht om de kosten van hun vakantie te drukken," zei de officier van Justitie. Hij eiste dat de uit Bremen afkomstige jon gelui 'zouden worden veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en tevens dat de auto, waarop een van de knapen nog 1.500 mark moet betalen, zal worden ver beurd verklaard. De verdedigsters betoogden dat de ge- eiste straf, vooral de verbeurdverklaring van de nog niet afbetaalde auto, te zwaar is in verhouding tot het gepleegde feit. Zij rest te laten en deze beide jongelui, omdat vroegen het bij de twee maanden voorar- zij Duitsers zijn, niet zwaarder te straffen dan bijvoorbeeld een landgenoot of een an dere buitenlander. Hierop reageerde de officier van Jus titie, mr. Kemper met: „Er is geen sprake van dat mijn eis extra zwaar is, omdat dit Duitsers zijn. In tegendeel, wij zijn heus niet zo gek dat wij de zon de der vaderen aan de zoons vergelden willen". De politierechter, mr. Hierneiss, legde de beide verdachten tenslotte een gevan genisstraf van tien weken op, terwijl de in beslag genomen auto verbeurd ver klaard werd. De beide Duitsers zullen over enkele dagen hun straf uitgezeten hebben. De Nederlandse studenten hebben een grootscheepse actie op touw gezet tegen artikel 60 van de nieuwe wet op liet wetenschappelijk onderwijs, die ver moedelijk woensdag in de Tweede Ka mer zal komen. Dit artikel opent de mo gelijkheid studenten het recht tot het volgen van het onderwijs te ontzeggen. De studenten achten een beperking van de studievnjheid onaanvaardbaar. Vandaag zouden minister Cals en alle Kamerleden een motie ontvangen, waarin de Nederlandse Studentenraad artikel 60 en de daarvoor aangevoerde argumenten uitvoerig bestrijdt. In alle universiteitsste den worden pamfletten verspreid. De wo ning van minister Cals aan de Van Alke- madelaan is er al mee volgeplakt, ook een briefkaartenactie is in volle gang. In de afgelopen nacht hebben de stu denten in de binnenstad van Delft de oranje biljetten op ramen en deuren ge plakt. Op deze biljetten is het getal 60 voorgesteld als een paar manchetten waaruit geketende handen steken. Er staat verder „Artikel 60 beperkt de vrij heid" en dan met kleinei-e letters onder aan „En uiteraard hogere lonen voor de politiek". Drie studenten werden door de v politie aangehouden en bekeurd, omdat het plak ken volgens de politieverordening ven- boden is. Volgens artikel 60 kan een faculteit „een regeling vaststellen welke de mo gelijkheid opent aan een student die binnen tenminste tweemaal de daar voor aangeduide studieduur het eerste examen niet met goed gevolg heeft af gelegd, het recht tot het bijwonen van het tot dat examen leidende onder wijs te ontzeggen." Hiervoor kan een faculteit een regeling vaststellen die ter goedkeuring aan de mi nister moet worden voorgelegd met ad viezen van curatoren en van de senaat. Een betrokken student kan tegen een uit sluiting binnen tien dagen bij de minis ter in beroep gaan. De voornaamste argumenten van de mi nister moet worden voorgelegd met ad- vrijheid zijn dat het studierendement moet Een 22-jarige prostituée uit de Kwartel straat in Utrecht strompelde zondagavond gesteund door enkele buren het hoofdbu reau van politie binnen. Zij kon nauwelijks spreken en bloedde uit haar neus. Men wist de politie duidelijk te maken dat zij tot driemaal toe bijna gewurgd was door een jongeman die zij in een café aan de Oude Gracht had ontmoet. Na drie dagen en nachten zoeken in de provincies Utrecht Gelderland, Noord- en Zuid-I-Iolland heeft 23-jjarige opperman G. A. C. van W. uit 23jarige opperman G. A. C. van W. uit Soest. Woensdagavond arresteerde de politie de man in Soestduinen. Hij was daar be zig een karweitje op te knappen aan een boerderij die diep in het bos verscholen ligt. Na omsingeling van dit huis kon de politie de jongeman grijpen. Na een lange tocht langs verscheidene Utrechtse café's had Van W. een voorbij ganger gevraagd of er ergens iets te be leven viel. De man wees hem een café dat de opperman echter niet heeft kunnen vinden. Zijn dooltocht eindigde in een bar, waar hij het gezochte vertier vond. Op gehitst door het publiek en na het con sumeren van dertig glazen bier begaf hij zich met de prostituée naar haar kamer aan de Kwartelstraat. ,Wil je niet bij me bliiven" zou Van W. de vrouw hebben gevraagd. Daar voel de ze niets voor. Van W. werd kwaad en kneep de vrouw de keel dicht. Angstig zocht hij naar de sleutel waarmede zij haar kamerdeur afgesloten had. Intussen kwam zij weer bij. Opnieuw wurgde hij haar. Hij stompte haar op het hoofd en gezicht en zocht verder naar de sleutel. Die had de vrouw in haar mantel opge borgen. Van W. zocht in haar tas, vond de sleutel niet, maar haalde er twee tien tjes uit. Toen de vrouw opnieuw bijkwam bond de opperman de vrouw een sjaal om de hals en legde er twee knopen op. Daarna liet hij zich uit het raam van de eerste verdieping op de straat vallen. Bij die vlucht verloor hij een knoop, die de po litie later op de vensterbank vond. Op het politiebureau kon de vrouw een vaag sig nalement van de man opgeven. De dader was een jongeman die bij de politie en de Utrechtse onderwereld totaal onbekend was. Honderden mensen werden door de recherche ondervraagd. Op het boerderijtje, waar hij gepakt werd, knut selde hij vaak in zijn vrije uren. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. De man zal wegens poging tot doodslag voor de officier van Justitie worden geleid. worden opgevoerd en dat de „doorstro ming" moet worden bevorderd met het oog op de sterke toeneming van het aan tal studenten. De Nederlandse Studenten raad stelt daartegenover dat het studie rendement niet met negatieve maar met positieve maatregelen moet worden opge voerd en dat het effect van artikel 60 op de „doorstroming" te verwaarlozen zal zijn. Het optimaal studierendement is moei lijk te definiëren. Het behoeft geen ver wondering te wekken dat bij het gemid delde hoge niveau van de Nederlandse academische opleiding een hoog afvalper- centage valt te constateren, aldus de raad. Op een persconferentie in Amsterdam heeft de Nederlandse Studentenraad zijn standpunt, nog eens toegelicht. Voorzitter L. G. Schimmelpenninck legde de nadruk op de principiële kant van de zaak. Een verbod om college te lopen, ook al geldt het slechts enkelen, wordt onaanvaard baar geacht. „In de wet hoort slechts wat nodig is en niet wat overbodig is" luidt de tekst van een briefkaart, waarvan 33.000 exem plaren zijn gedrukt voor het verzamelen van adhesiebetuigingen. De studentenraad hoopt een grote hoeveelheid van die (on dertekende) briefkaarten in de Tweede Kamer te kunnen deponeren. Vrijdagmorgen zal aan de rector mag nificus van de technische hogeschool in Delft een „vrijheidsboompje" worden aan geboden, om te worden geplant op het voorplein van de toekomstige aula. Ten slotte is de gehele Tweede Kamer uitgenodigd voor een lunch op woensdag in de rolzaal (Binnenhof), waar studenten- cabaretiers hun visie zullen geven op de nieuwe wet voordat hierover in 's lands vergaderzaal zal worden beslist. De produktie van eieren vertoont op het ogenblik een sterk dalende tendens. In de afgelopen maanden legden de Nederlandse kippen samen 500 miljoen eieren, 50 mil joen minder dan in september 1959. In oktober worden ook 50 miljoen en in no vember en december elk 75 miljoen eieren minder verwacht dan vorig jaar. De produktie in de laatste vier maanden van I960 zou dus met ongeveer 250 miljoen eieren onder die van de over eenkomstige periode van 1959 liggen. Hiertegenover staat echter dat dit jaar van januari tot en met augustus, 200 miljoen eieren meer zijn geproduceerd dan in de eerste 8 maanden van 1959. Dit werd woensdagmiddag in Utrecht meegedeeld door de voorzitter van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren, de heer H. H. Garrelds. De Middelburgse politie zoekt al enkele dagen naar de 16-jarige jonger. J. B. uit de Koningin Julianastraat in Middelburg. De vader heeft zaterdag de politie gewaar schuwd en deze heeft Interpol ingescha keld, omdat het niet uitgesloten is dat de jongen, die nogal avontuurlijk is en al vaker van huis is weggelopen, het land heeft verlaten. Levensomstandigheden platteland. De permanente landbouwcommissie van' de internationale arbeidsorganisatie (ILO) zal tijdens haar zesde zitting, die van 24 okto ber tot 4 november in Geneve zal worden gehouden, een programma bespreken tot verbetering van de levensomstandigheden der plattelandsbevolking in de gehele wereld. Nieuwe voorzitter. Tijdens een te Am sterdam gehouden buitengewone bonds vergadering van de algemene bond „Mer- curius" is de heer C. Z. de Vries tot alge meen voorzitter gekozen. De heer De Vries, die tot nu toe secretaris van „Mer- curius" was, volgt de heer A. A. J. Wam- steeker op, die de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. „Mercurius" is de bij het N.V.V. aangesloten algemene bedrijfs- bank- en verzekeringswezen. bond van werknemers in de handel, het Boerderijbrand. Onder Wijster bij Bei- len is het bedrijfsgedeelte van een boer derij uitgebrand. De boerderij hoort bij het landgoed te Vosseberg. De hooi-oogst voor veertig melkkoeien ging geheel ver loren. Een stamboekstier kwam in de vlammen om. Het voorhuis kon groten deels worden behouden, maar liep ernsti ge schade op. De boerderij was verzekerd. Huurauto's verkocht. De Amsterdam se politie heeft een 44-jarige Arnhemmer gearresteerd die in Arnhem twee auto's had genuurd en ze toen had verkocht- Toen hij in Amstelveen ook een auto had gehuurd en deze niet tijdig had terugge bracht, werd de politie ingeschakeld. Aangehouden. Als onderdeel van de actie van justitie en politie tegen de ka merverhuurders op de. Amsterdamse Wal letjes eeft de zedenpolitie een 56-jarige kamerverhuurster van een pand op de Oudezijds Voorburgwal aangehouden. Vry. De rechtbank te Amsterdam heeft een 32-jarige in Suriname geboren vrouw, tegen wie de officier yan Justitie wegens het opzettelijk bevorderen van on tucht door het verhuren van kamers aan vrouwen acht maanden gevangenisstraf had geëist, op vrije voeten gesteld. De vrouw was sedert juli gedetineerd. Haat- verdediger had verklaard dat de vrouw voornemens is naar het conservatorium te gaan om zich in het pianospel te bekwa men. Bestuursacademie. De eerste bestuurs- academie in Nederland is deze week te Leeuwarden met 21 cursisten gestart. Dit instituut verbreedt de opleiding van la gere en middelbare ambtenaren van ge meente en provincie tot buiten het terrein der bostuurstechnische scholing. De be stuursacademie staat onder auspiciën van de „Fryske Akademy", een te Leeuwarden gevestigde semi-provinciale instelling op het gebied van wetenschap en onderwijs. Advertentie Nieuwe oogst i ozebotteljam Ook in de winter: Neem lékkere rozebotteljam voor uw gezondheid! Van Zwaardemaker... de enige fabriek ter wereld die zelfge kweekte rozebottels verwerkt uit eigen tuinen. Kies daarom Zwaarde maker rozebotteljam; met het hoog ste gehalte aan natuurlijke vitamine-C! Maximum -temperaturen bulten- en binnenland van gisteren Neerslag laatste 24 uur Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Eindhoven Zd-Limburg Het K.N.M.I. deelt mede: Ook het af gelopen etmaal handhaafde zich boven Zuid-Scandinavië een lagedrukgebied, waaromheen onstabiele polaire lucht naar Nederland bleef stromen. Er kwamen dien tengevolge weer veel buien voor. In de provincie Utrecht, de Betuwe en in de oostelijke helft van Brabant is in de laat ste drie dagen bijna overal meer dan 80 mm. regen gevallen. De gehele nacht bleef er aan de kust nog een harde tot stormachtige noordwesten wind waaien. ÜJil( Doordat het lagedrukgebied echter opvult, Twente neemt nu de wind snel af. Ten westen van Portugal is een depressie ontstaan, die naar de Middellandse Zee koerst en geen invloed op het weer in ons land Helsinki uitoefent. Een rug van hogedruk verplaatst Stockholm zich nog langzaam over de Britse eilan- Oslo den naar het Oosten. Samenhangend hier- Kopenhagen mee stijgt ook in ons land de barometer. Aberdeen Toch zullen morgen nog plaatselijk buien Londen voorkomen, want de aanvoer van onsta- Amsterdam biele lucht gaat door. Brussel Luxemburg Parijs Bordeaüx Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon WERKRAPPORTEN CD 5" regenbui regenbui zwaar new regen regenbui geheel bew. w regenbui w regen zw nnw nnw wnw nnw wnw geheel bew. n regenbui regen half bew. onbewolkt onbewolkt regenbui licht bew. ono nno o wnw 13 12 11 13 11 12 11 8 10 11 5 11 9 windst. 12 nw 12 ww 9 Vrijdag 14 oktober Zon op 7.02 uur, onder 17.49 uur. Maan op 0.08 uur, onder 15.18 uur. Maanstanden 20 okt. 13.03 uur nieuwe maan. 27 okt. 8.34 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 13 oktober Hoog water 9.17 en 21.47 uur. Laag water 4.27 en 16.48 uur. Vrijdag 14 oktober Hoog water 10.32 en 23.09 uur. Laag water 5.34 en 18.02 uur. 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Het hoog en laag water te Zandvoort is geheel bew. w 8 zwaar bew. windst. 13 mist no 12 half bew. n 11 onbewolkt nw 20 motregen windst. 11 regen zw 8 zwaar bew. wzw 8 onbewolkt windst. 11 onbewolkt no 17 zwaar bew. wnw 13 19 2 9 32 9 31 16 0 2 11 0 5 0 31 1 0 0 3 3 0 0,1 17 15 1 0 licht bew. windst. 8 i half bew. n 27 0 regen windst. 19 4 half bew. no 18 0 regen windst. 19 12 lirhf' windst' 23 0 zw 21 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2