Ideeën m Rook die lekkere halfzware shag uit de bekende handige doos De Gaulle verbiedt ministers tegenbezoeken aan Moskou Wereldnieuws 3 De beer op één sok ENGEL Havenstaking in Marokko „tegen provocateurs" Geen radio-actief afval in de Middellandse Zee Twee negerstudenten uit Zuidwest-Afrika gevlucht Epidemische ziekte eist 51 levens op Java Indonesische pers moet Soekarno steunen ^^Praatótoel DONDERDAG 13 OKTOBER 1960 CAPTAIN GRANT is ook verkrijgbaar in Virginia, american en zware shag 0p de Van dag tot dag w De heer Nikita Kroesjtsjev schijnt naar de Algemene Vergadering van de Verenig de Naties te zijn gegaan met het vaste voornemen, de wereld te bewijzen, dat het onjuist is hem de „heer" Nikita Kroesjt sjev te noemen. In zijn vurige ijver om dit bewijs te leveren heeft hij in de zitting van gisteren een scène op touw gezet die overal eerder op haar plaats zou zijn ge weest dan in een vergadering van staats hoofden, minister-presidenten en ambas sadeurs. Het is misschien een Freudiaanse ver spreking geweest, dat Kroesjtsjev dit ge zelschap waarin de vertegenwoordigers van het communisme nog altijd slechts een kleine minderheid vormen op een ge geven moment aansprak met „Kamera den!" Freudiaans, omdat daaruit zou kun nen blijken dat in Kroesjtsjev de hoop leeft, binnen afzienbare tijd in dit inter nationale milieu zélf met „kameraad" te worden aangesproken. Het is niet te ver wachten, dat die hoop spoedig in vervul ling zal gaan, nog helemaal afgezien van het feit, dat Kroesjtsjev door zijn gedrag van de laatste weken het gevoel van ka meraadschap voor hem, dat bij de niet- communistische afgevaardigden zou heb ben kunnen bestaan, niet bepaald heeft versterkt. Maar hangende deze ontwikke ling heeft de Russische premier er nu wel afdoende voor gezorgd, dat het kapitalis- tisch-klinkende woord „heer", waarvan hij als communist uiteraard een afschuw moet hebben, althans voor hèm niet meer kan worden gebezigd. De demonstraties van Kroesjtsjev in de UNO-vergaderingen hebben sterk de in druk gewekt, dat het hem er om ging, het Westen ontzag en liefst ook vrees in te boezemen voor de kracht van wat vroe ger dikwijls „de Russische beer" werd ge noemd. Maar het is zeer de vraag, of Kroesjtsjev dit resultaat niet op een al te laag niveau heeft nagestreefd door zich persoonlijk als een ongelikte beer te ge dragen en door met het uittrekken van een zijner schoenen de indruk te wekken dat hij ook nog „de beer op sokken" wil de gaan spelen. Het is echter bij die éne schoen gebleven; wat er verder nog zou zijn gebeurd, en of ook de tweede sok te voorschijn zou zijn gekomen als de zitting toen niet was geschorst, kan men alleen maar gissen. In elk geval lijkt het hoogst twijfelach tig, of de Algemene Vergadering van de UNO nu door Kroesjtsjev's vertoning in derdaad onder de indruk is gekomen van de kracht van de Russische beer. De reactie van bijvoorbeeld de afgevaardigde van Tunesië (dat men toch nauwelijks als een door-dik-en-dun pro-Westers land kan beschouwen) was in dit opzicht veelzeg gend; hij noemde het gedrag van Kroesjt sjev en diens helpers kortweg „een schan daal". En met schandalen imponeert men niemand. Omdat niemand gelooft dat het maken van schandalen bepaaldelijk een uiting is van grote innerlijke kracht. Advertentie Grote Houtstraat 181 Haarlem - Tel. 14444 CASABLANCA (Marokko) (UPI) De werkzaamheden in de haven van Casa blanca zijn geheel stilgelegd door een sta king van vijfduizend havenarbeiders, douaniers, vissers en administratief per soneel. Het Britse passagiersschip „Caro- nia" (35.000 ton) dat met 640 passagiers een wereldreis maakt vond geen sleepbo ten toen het de haven binnenvoer. De staking die vanmorgen al het werk in het havengebied van Casablanca stil- legde, was begonnen door de linkse Ma rokkaanse vakbond (U.M.T.), maar klei nere vakbonden van douaniers, vissers, scheepvaartmaatschappijen en benzinesta- tionspersoneel sloten zich bij de staking aan. In een communiqué van de U.M.T. wordt gezegd dat de vakbond van haven personeel al drie jaar getracht heeft de regering ertoe over te halen een einde te maken aan de activiteiten van „provoca teurs, die openlijk complotteren tegen de arbeidersorganisatie en zelfs vele aansla gen hebben gepleegd op de levens van be stuursleden". KOEALA LOEMPOER (Reuter) De Indonesische minister van Nationale Vei ligheid, Nasoetion, die een bezoek brengt aan Malaya, waar hij zich op de hoogte wil stellen van de communistische activi teit aldaar, heeft bij aankomst te Koeala Loempoer verklaard, dat Indonesië niet zal ingaan op suggesties om Nederlands Nieuw-Guinea onder een UNO-beheer- schap te stellen daar het behoort tot het grondgebied van Indonesië en door Indo nesië dient te worden bestuurd. NICE (Frankrijk) (UPI) De Franse re gering heeft afgezien van haar plannen om 6500 houders met radio-actief afval tussen Corsica en de Riviera in de Middellandse Zee te storten. In een communiqué van de Hoge Commissaris voor kernenergie te Parijs is deze beslissing bekendgemaakt. De burgemeester van Nice, Jean Médicin, had al eerder de toezegging ontvangen, dat voorlopig van de plannen zou worden afgezien als gevolg van de stroom van pro testen die te Parijs was binnengekomen. Advertentie STOCKHOLM (UPI) Twee Afrikaan se studenten, de 25-jarige Ukatja Kaukueta en de 24-jarige Charles Kauraisa, zijn te Stockholm aangekomen, na gevlucht te zijn uit Windhoek, de hoofdstad van Zuid west Afrika, Zij verklaarden dat zij tengevolge van de apartheidspolitiek hun studies in Zuid- Afrika niet hadden kunnen voltooien en dat zij daarom besloten hadden te vluch ten. Daar zij geen paspoorten gekregen had den, waren zij illegaal uit Afrika vertrok ken. De twee studenten vertelden aan ver slaggevers op het vliegveld Bromma, dat zij meer dan drieduizend kilometer ge lopen, gelift en per bus en trein hadden afgelegd. Toen hun verdere studie in hun land onmogelijk was gemaakt hadden zij be sloten naar „een sociaal vooruitstrevend land te gaan". Een artikel in het Ameri kaanse tijdschrift „Saturday Evening Post" had hen op het idee gebracht naar Zweden te gaan. Zij stelden zich in verbinding met pro fessor Joachim Israel van de universiteit van Stockholm, die in het artikel werd genoemd. Professor Israel doet al het mogelijke om hen te helpen. Verscheidene Zweedse organisaties hebben financiële steun toegezegd. (Van onze correspondent) PARIJS Toen in maart jongstleden, in een tijd dat er nog geen vuiltje aan de diplomatieke hemel leek te zijn, Kroesj tsjev een triomfantelijk bezoek aan Frank rijk bracht, was de Russische premier bij" zonder royaal met uitnodigingen die hij met gulle hand overal rond zich strooide. Zodra hij met iemand langer dan vier minuten in gesprek was en het gezicht van die iemand hem wel beviel, kwam al gauw, begeleid door een denderende klap op diens schouder, de uitnodiging los hem in Moskou te komen opzoeken. Een speciale ambtenaar bevond zich voortdurend op de hielen van de Russische premier om de namen te noteren van die gasten, van wie er sedertdien inderdaad al een aantal het ijzeren gordijn is gepasseerd. Voor zover die uitnodigingen echter aan ministers en hoge ambtenaren werden ge richt zal Kroesjtsjev voorlopig tevergeefs naar zijn gasten uitzien. Generaal De Gaulle heeft zijn ministers meegedeeld dat de diplomatieke omstandigheden een reis van officiële Franse persoonlijkheden naar Rusland in zijn ogen voor het ogenblik ongewenst maken. Dit presidentiële veto treft drie ministers, Joxe, Jeanneney en Jacquinot, alsmede tien prefecten. Op dit uitgaansverbod heeft het Franse staatshoofd twee uitzonderingen toege staan. De minister voor de Opbouw, Sud- reau, die door zijn Russische collega was uitgenodigd, hoeft zijn reis, waaraan een strikt technisch karakter wordt toegekend, niet af te zeggen. En de buitengewone pre fect Jean Mairey, die in maart de opperste verantwoordelijkheid droeg over de veilig heid van Kroesjtsjev en zijn talrijk gevolg, heeft generaal De Gaulle zijn reisje even min willen onthouden. De Franse politie ambtenaar, wiens vrouw vloeiend Russisch spreekt, is echter op het hart gebonden dat hij als privé-persoon op reis gaat en zich in de Sovjet-Unie als een gewone toerist zal hebben te gedragen. DJAKARTA (AFP) Bij een plotseling uitgebroken epidemie van besmettelijke le verontsteking zijn in de afgelopen vier da gen in het gebied van Bakasi, ten zuiden van Djakarta, 51 mensen overleden. Hon derd mensen moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. DJAKARTA (Reuter) De Indonesische regering heeft in een brief aan uitgevers verklaard, dat het de taak van de pers is de politiek van president Soekarno „te steunen en te verdedigen". De premier en waarnemend president, ir. Djoeanda zegt in zijn brief dat de pers de Indonesische „actieve en onafhankelij ke" buitenlandse politiek moet verdedigen, geen buitenlandse machtsblokken moet steunen", het geloof van de Indonesiërs in de doelstellingen en het leiderschap van de „Indonesische revolutie" moet verster ken ertoe moet bijdragen de orde, veilig heid en „politieke rust" te handhaven en zich moet distanciëren van artikelen en foto's van sensationeel en immoreel ka rakter. Volgens de brief kan van uitgevers die zich niet aan deze richtlijnen houden, de vergunning tot publiceren of tot het be zitten van een drukpers worden ingetrok ken. Volgens een voorschrift, dat na de brief van Djoeanda werd uitgegeven, wordt het uitgeven van kranten en tijdschriften zon der vergunning van het „regionale mili taire bestuur" verboden. Overtreders kun nen een jaar gevangenisstraf of een boete van 4.000 gulden krijgen. De treurwilg in onze tuin amuseert zich kostelijk, nu hij zo treurig kan zijn als hij wil onder de druipende regen en de sombere, jagende luchten bij dag en avond. Zo krijgt op deze wereld ieder wezen zijn vreugde, naar gelang van zijn karakter en voorkeur. Het kan soms zo prettig zijn, te treuren en somber te doen doch ik verdenk die boom met zijn hangende ledematen en drui pend hoofd ervan, dat het bij nacht, als niemand kijkt, een heel gewone, onaangedane boom wordt en slaapt als alle andere. Mensen kunnen hun horo scopen raadplegen om te zien of zij zich gedragen in over eenstemming met hun sterre- teken. De Dierenriem knelt om hun wezen en de symboliek van de astrologie legt hun ver plichtingen op, die zij zo ge trouw mogelijk dienen na te komen. Doch een boom heeft geen horoscoop, ofschoon hij een levend wezen is en ge boren werd en sterven zal. Of zou iemand willen beweren dat alle treurwilgen ter wereld komen in de sombere Steen bokperiode, met de Ascendant op de pessimistische plek van de ganse hemelkoepel? Niettemin hebben de leven de verschijnselen in de natuur buiten de mens hun karakters, vrolijke en ernstige, sluwe en openhartige, peinzende en op pervlakkige, wraakgierige en argeloze. Waarom nestelt het leven zich in het ene geval in een stekelige distel en in het andere in een vreedzaam glim lachend viooltje? Waarom pronkt een zilverberk met zijn gezicht naar de hemel en staat de spar, schonkig en altijd oud, moeizaam tot de knieën in de varens? Omdat een berk en een spar expressies van twee verschillende gedachten zijn, voortspruitend uit een on doorgrondelijk verschil in standpunt tegenover en in de schepping. Want als dit verschil er niet was, zouden alle bomen als twee druppels water op el kander lijken en zouden alle bloemen als produkten van een plasticfabriek eenvormig en gelijk van kleur zijn. Ergens in de diepte van hun onpeilbaar levensbeginsel troont de idee, die zich verwerkelijkt. Wan neer we kennismaken met een crocus in de prille lente, ont moeten we een tot wezentje geworden idee een klein en onschuldig idee, misschien al leen een glimlach. En als we in de jungle het domme bruutgezicht van een neushoorn zien opduiken tus sen de wirwar, is het de idee „Neushoorn" die ons pad kruist. En we kunnen dan beter haastig rechtsomkeert maken, voordat we over dit idee nadenken. Want, idee of niet, zijn hoorn is echt genoeg om het idee „mens" met één stoot naar de wereld van alle ideeën te helpen. Met de geborneerdheid van onze tijd kunnen we consta teren dat we langzamerhand alle stemmen der schepping hebben leren kennen. We heb ben een aantal specimina er van achter tralies in dieren tuinen gezet, andere hebben we voortgekweekt in onze kassen en borders. En weer andere hebben we uitgeroeid, omdat wij vonden dat zij moesten worden gerekend tot onkruid of ongedierte. Maar soms dient zich de gedachte aan, dat méér ideeën dan het aantal dat we kennen en tot ons eigendom hebben gemaakt, voor ons verborgen zijn ge bleven in de onzichtbaarheid van de microcosmos of achter het zwarte gordijn van de on eindige ruimte. Wie weet, welke ideeën er nog zijn in de diepte en de hoogte Zou er overigens niet alle reden zijn, om datgene wat tot ons gekomen is en in de inven taris van ons dagelijkse leven is ingevoegd, wat meer te zien als de expressie ener gedachte en minder als een handelspro- dukt, dat men in grotere of kleinere hoeveelheden op bui tenlandse of binnenlandse markten kwijt kan? Ons be palend tot wat wij zelf maken industrieproducten van be redeneerde vormgeving en uit gekookt nut zouden wij dat gene, wat wij niet voort brengen doch vinden, moeten beschouwen als een boodschap. Hier ligt het belangrijke ver schil, dunkt mij, tussen een levende roos en eenzelfde bloem van schuimplastic. Of schoon zij uiterlijk sprekend op elkander lijken, spreekt de een en zwijgt de ander, en wel om de eenvoudige reden dat de ene leeft en de andere dood is. Niet eens dood, doch nooit le vend geweest. Men moet verder zijn ge komen dan tot de eenvoudige aarvaarding van een bloem als decoratiemiddel, om het ver schil tussen levende en dode materie te ondergaan als een essentiële tegenstelling. Doch als men zóver is, verdwijnt ook iedere gelijkenis of samenhang dan is de levende bloem een stem en een woord, terwijl de dode niet eens een bloem meer blijft, doch materiaal wordt in de doodste betekenis. Het is een misverstand, te menen dat natuurliefhebbers altijd estetici en bewonderaars van het uiterlijke zijn. Als dat zo was, zou nooit een mens de wonderlijke bekoring van een monsterachtig insect hebben kunnen ondergaan terwijl zovelen toch juist in de insec tenwereld de aanknopingspun ten voor hun natuurliefde heb ben gevonden. Wanneer men onder het ver grootglas de kop van een hom mel bekijkt, ziet men naar menselijke maatstaven een bijzonder afstotelijk gezicht met wrede kaken en moord lustige ogen. Niemand kan weten of de natuur ooit ge rekend heeft op de uitvinding van het vergrootglas, doch dat doet er ook weinig toe. Want of we de hommel in het lelijke aangezicht kijken of niet, hij is zó en niet anders geschapen en zijn wezen is totaal de uit drukking van een idee. Het is een komische overweging daarbij, dat wij dit onaange name monsterideetje hommel hebben genoemd. Wie weet wat het eigenlijk heeft willen zeggen? Is het niet bezield ge weest met een gigantisch plan tot overheersing van de aarde, dat schipbreuk heeft geleden omdat het niet in staat was drie meter groot te worden? Zie de giraffe. Hij is meer dan drie meter geworden doch in zijn goedig gezicht en zijn vochtige, grote ogen ligt nergens een machtswellust of zucht tot heersen geborgen. Hij is van plan geweest, meen ik, om héél klein te blijven en als een vrolijk trippeldiertje tus sen de grashalmen voort te gaan, bijna onhoorbaar kirrend van levensvreugd en zich voe dend met de zaadjes van de grondnootplant. De vlinder is een gedachte die welhaast gedachte ge bleven is: hij wirrelt en war relt tussen de hartstochten heen en weer, de geuren, de kleuren, de smaak van de ho ning en de warmte van de meizon. Als een vluchtige ge dachte, die genot zoekt waar het te vinden is doch te snel sterft om zich de vreugden te kunnen herinneren. De geranium zegt: ik heb u lief. Ze zegt het nadrukkelijker en brutaler dan de klaproos, die zich beschaamd verbergt tussen gouden korenhalmen en als een verlegen juffer blijft gluren naar de uitwerking van haar al te lichtzinnig woord. De geranium zegt het, maar meent het minder. Want haar bloemen zijn trossen kleine, rode blaadjes, naar alle kanten speurend voor een liefdesspel. De geranium is een flirt, ter wijl de papaver een standvas tige, trouwe geliefde is. Imposant is de idee, die zich verwerkelijkt heeft in de eik. Een idee die de eeuwen kan trotseren en slechts uitgehold kan worden door het onophou delijke regenwater, dat van alle tijden is. De eik die roer loos en glad van stam een tota liteit onder de bomen en schepselen vormt, stug en zeker van worteling en zich vasthoudend aan de aarde als aan een god. Als de aarde vergaat, ver gaat de eik met. genoegen om dat zijn ziel in de aarde woont. Wie zijn ziel verliest, wil niet meer verder leven. De fruitbomen zeggen: neem en eet wat door mij is opge dragen; ze zijn de kelners van de natuur en ze zijn niet karig. Ze zijn echter en dat is min der mooi materialisten van de eerste rang. En daarom lenen zij zich voor schreeuwen de propaganda in de lente, als zij met felle bloesems hun waren aanprijzen. Zij zijn niet veel waard voor de cultuur, omdat ze slechts denken in eetwaar. Sic Sic En ik heb nu een Ster van Bethlehem die niet bloeien wil wellicht omdat haar idee niets te maken heeft met ster ren of kerstmis, doch slechts een koor van fijne stemmen wil zijn dat cantates kweelt in de zon. Of in de gesluierde schaduwen? Zoiets kan men dan bij de bloemist te weten komen. Maar vraag hem niet naar het waarom. Want hij zou tegelijk een dichter moeten zijn om dat te kunnen verklaren. Hij kan niet zielen en lichamen tegelijk bevoogden! Zo klinken rondom ons heen duizenden stemmen die wij nooit zullen verstaan dui zenden ideeën die ons nooit zullen inspireren. Maar zover zijn we ook nog lang niet ge komen. Want weet u, bijvoorbeeld, eigenlijk al iets over de be tekenis van het idee „Mens"? Dieren- en andere dagen In het begin van deze maand hebben wij hem weer mogen vieren. Ik bedoel Dieren dag, de weldadigheidsdag ten bate van de officieel als dieren aangemerkte schepse len. Er bestaan nog meer van die dagen, o.a. voor moeders. Daarover zal ik, als man, een hoffelijk stilzwijgen bewaren. Ik meen echter wel, na even van mijn men selijk voetstuk te zijn afgedaald, te mogen zeggen dat ik mij de voor vaderdieren bestemde dag niet wil laten aanleunen. Ik zal het nut en profijt daarvan voor diverse nijvere middenstanders geenszins betisten, maar meen dat dezen ook aan hun trekken komen wanneer er verjaardagen en Sinter klaasfeesten op de kalender staan. Bij die gelegenheden voel ik mij voldoende in mijn vaderschap gestreeld om het ge durende de rest van het jaar zonder zulk een koestering te kunnen stellen. Met de echte Dierendag zit het natuur lijk anders. Ik schaar mij onder de voor standers daarvan, hetgeen niet wil zeggen dat ik de mij ingeschapen vitzucht op deze dag buiten werking kan stellen. Dierendag is laat ik niet voor de term terugschrikken een problematische in stelling. Zo vraag ik mij af, wat mijn houding moet zijn wanneer ik ten tijde van Dierendag door een muggenplaag word be zocht. Ik noem nu geen kwalijker gedierte, omdat dit in beschaafde milieus niet pleegt voor te komen. Moet ik de mug op Dieren dag het recht gunnen zich ongehinderd aan mijn bloed zat te drinken? Ik zou deze, wellicht ietwat gezocht aan doende vraag niet gesteld hebben, als ik niet uit de eerste hand had vernomen dat hier en daar schoolkinderen op Dieren- middag werden uitgenodigd, hun huishond mee naar de klas te brengen. En zulks niet om 's mensen truowe levensgezel aan de zegeningen van het a-b-c te onderwer pen, maar om hem in de gelegenheid te stellen, uit handen van de onderwijzer een kloek stuk worst in ontvangst te nemen. Indien deze procedure op grote schaal is toegepast, rijst de vraag hoeveel var kens ter ere van Dierendag zijn geslacht offerd. Ik zou vüj kunnen voorstellen dat men die dag vierde door de slachthuizen gesloten te houden. In plaats daarvan be zorgt men deze inrichtingen extra werk zaamheden. Uit een en ander kan ik slechts de conclusie trekken dat om van mug gen te zwijgen varkens en andere sma kelijk te maken wezens buiten de goede bedoeling van Dierendag vallen, met an dere woorden: de mens behoudt zich on der alle omstandigheden het recht voor, uit te maken, welke dieren waardig zijn te leven en welke niet. Zou het niet veel eenvoudiger zijn als we onze medeschepselen dierlijk of anderszins te allen tijde behoorlijk be handelden en ons van dubbelzinnige wel dadigheidsdag en onthielden? Maar het eenvoudige en ondubbelzinni ge is in deze wereld niet erg in trek en daarom zullen er vermoedelijk tot in leng te van jaren Dierendagen met extra por ties worst worden gevierd. M. Mok Advertentie Onberijdbaar. De Westduitse automobiel club heeft de mededeling verspreid dat grote hoeveelheden sneeuw zijn geval len in het Alpengebied, waardoor een aantal bergwegen momenteel niet be rijdbaar is. Op verscheidene passen in de Zwitserse, Oostenrijkse, Italiaanse en Franse Alpengebieden is veel sneeuw gevallen, waardoor het ver keer via deze passen onmogelijk is ge worden. Men dient er op te rekenen dat de wegen in deze streken verscheidene dagen gesloten zullen blijven, met name op grote hoogten in het weste lijk deel van het Alpengebied. Storm. In Dresden, in de Amerikaanse staat Illinois, is de grootste atoomcen trale ter wereld in bedrijf gesteld. Zij kan een stad van tweehonderdduizend inwoners van de nodige elektrische energie voorzien. Dit is de eerste par ticuliere atoomcentrale in de Verenigde Staten. Onweerscentrale. In Zürich zal door de Vereniging van Europese Weerberich tendiensten, waarbij 33 landen zijn aan gesloten, een „onweerscentrale" wor den ingericht. Bij deze centrale zullen gegevens over de onweersactiviteit op het gehele Europese continent worden verzameld en verder doorgegeven. Door een nieuwe methode is het mogelijk on weershaarden op zeer grote afstand op te sporen. Vrijgelaten. De 28-jarige Oostenrijker Kurt Hofer, die zondag door de Oostduitsers werd gearresteerd, is weer losgelaten. Hofer werd per trein naar het westen teruggestuurd. Hij is uitvoerig onder vraagd over Amerikaanse militaire eenheden, die zijn gelegerd in de buurt van Hof, in West-Duitsland, waar Ho fer werkt. Zes keer. De twee redevoeringen die pre mier Kroesjtsjev dinsdag voor de UNO- Assemblee heeft uitgesproken, zijn in totaal zes keer voor Russische luiste raars uitgezonden, aldus heeft radio Moskou bekendgemaakt. Koninklijk bezoek. Koningin Elizabeth en Prins Philip zullen van 26 februari tot 1 maart een bezoek aan Nepal brengen, zo is van de zijde van het paleis Buckingham bekendgemaakt. Veroordeling. De voormalige militaire at taché van Indonesië in Singapore, ma joor Tengku Nurdin. is veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf. Hij werd door een militaire rechtbank in Medan berecht op beschuldiging van desertie, hulpverlening aan opstandelingen en corruptie bij het beheer van regerings fondsen ten bedrage van 1,2 miljoen Amerikaanse dollars.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3