Debré waarschuwt het leger in Algerije: UNO-Assemblee verdaagd na groot tumult BLEEK WATER a/af b/eektpas Westduitse socialisten tegen eenzijdige kernontwapening Goedkope kernbom is nonsens, zegt Westduits ministerie Europees parlement wijst de plannen van De Gaulle af Het Franse volk is de oorlog moe en het aanzien van De Gaulle daalt Nasoetion op weg naar Koeala Loempoer België stopt steun aan provincie Kantaga Communistische voorman in Manilla gepakt Kroesjtsjev trok zijn schoen uit en Boland sloeg zijn hamer stuk Landbouwbeleid aan de orde in Straatsburg Oostenrijkse resolutie over Zuid-Tirol Amerikaanse missie voor overleg in Laos 4 V.S. verhogen de rechten op Tsjechische fietsen D.G.B. verweert zich tegen christelijk-sociale actie Vage uitspraken van Brandt thans rechtgezet Klare wijn Nederlanders in West- Java moeten zich melden Kameraden! Toepassing van oud procédé bracht opschudding Drie Franse Gaullisten de eenzame verdedigers Hammarskjoeld in januari naar Zuid-Afrika Duitsland bouwt kernschip met steun van Euratoom DONDERDAG 13 OKTOBER 1960 PARIJS (AFP) „De oorlog in Algerye kan niet blyven voortduren, het Franse volk is hem moe en wy moeten hiermee rekening houden". Deze woorden moet de Franse premier Debré hebben gesproken op een diner, acht dagen geleden te Con- stantine, in Algerye, waaraan, behalve Debré zelf, aanzaten Paul Delouvrier, ge- zagshoofd voor geheel Algerye, Michel Gouraud, bevelhebber van het legerkorps van Constantine en de generaals en kolo nels, die het bevel voeren over de mili taire sectoren in Oost-AIgerye. Debré wordt beschouwd als een vol strekt toegewijde aanhanger van generaal De Gaulle en zijn woorden geven de me ning van de president weer. Men hecht daarom bijzonder veel belang aan zijn uit latingen te Constantine. De premier zei ook dat de binnenlandse toestand in Frankrijk zich verder heeft ontwikkeld. En voer internationaal terrein geldt dat het gezag van de president thans niet meer dat is, hetwelk hij in mei 1959 genoot. Debi-é zei voorts: „Wij zullen verplicht zijn hetgeen door de UNO wordt besloten te overwegen, ook al zijn wij evenzeer ver plicht er geen rekening mee te houden". Hij voegde hieraan toe: „Een Algerijns Algerije betekent geen onafhankelijk Al gerije en het zal dit nooit betekenen ook". (UPI) De Franse regering heeft ge dreigd met de „zweep" van een vertrou wensvotum in een eerste poging om in het oproerige parlement de snel stijgende weerstand tegen De Gaulle's bewind te breken. De kracht van de dreiging school in het feit, dat indien de regering zou worden verslagen, De Gaulle het parlement zou kunnen ontbinden en nieuwe algemene verkiezingen zou kunnen uitschrijven, waardoor vele afgevaardigden hun lid maatschap zouden verliezen. Het zou het eerste grote conflict worden tussen de pre sident en het parlement, dat tijdens het tweejarig bestaan van de vijfde republiek veel van zijn vroegere kracht om regerin gen naar believen naar huis te sturen, heeft verloren. Vele afgevaardigden tonen zich hierover verbitterd en branden van verlangen om de generaal te kunnen uit dagen. Strikt genomen gaat de ruzie over het plan om Frankrijk een eigen strijdmacht te geven bewapend met kernwapens. Dit plan heeft zowel van rechtse als linkse groeperingen ernstige critiek te verduren. Reynaud tegen De conservatieve ex-premier Paul Rey naud heeft op een conservatieve bijeen komst het plan van president De Gaulle voor een eigen Frans kernwapen aange vallen. „Men kan of voor dit kernzwaard zijn of voor de Europese Economische Ge meenschap, maar niet voor beide tegelijk", aldus zou Reynaud gezegd hebben. Rey- SINGAPORE (AFP-UPI) —De Indone sische minister van Defensie, Nasoetion, heeft verklaard dat zijn regering zou in stemmen met „steun van elke bevriende natie om de kwestie-West-Irian op vreed zame wijze te regelen". Hij zei dit op een persconferentie in Singapore in commen taar op de bereidverklaring van de pre mier van Malaya, Abdoel Rahman, om in dit geschil tussenbeide te komen. Generaal Nasoetion had eerder opge merkt dat de jongste Nederlandse verster kingen een „gevaarlijke en uitdagende si tuatie" hebben geschapen in het omstre den gebied. „Beide zijden versterken zich en een uitdaging kan leiden tot een bot sing. De politiek van mijn regering is het geschil op vreedzame wijze te regelen", aldus de minister. Nasoetion, die een officieel bezoek van twee dagen aan Singapore brengt, gaat morgen naar Koeala Loempoer op uitnodi ging van Abdoel Rahman. Nasoetion zei dat hij het vertrouwen had verloren in het vermogen van de UNO-organisatie om de kwestie Nieuw-Guinea op te lossen. BRUSSEL (Reuter) België heeft gis teren zijn technische steun aan de Kon golese provincie Katanga stopgezet, al dus meldt het Belgische persbureau Bei- ga uit Elisabethstad. De Katangese leider Tsjombe en de Belgische afgezant in Eli sabethstad, Robert Rothschild, hebben besloten de activiteit van de Belgische missie te beëindigen, daar zij de haar toe vertrouwde taken heeft vervuld. De missie had voornamelijk tot doel de reorganisa tie van de i-echterlijke macht en de „afri- kanisatie" van het ambtelijke apparaat te verwezenlijken. De Kongolese Hoge Commissaris voor Voorlichting, Albert Bolela, heeft gisteren te Leopoldstad verklaard dat het de UNO niet langer geoorloofd zal zijn program ma's via radio-Leopoldstad te doen omroe pen. De UNO liet tot nu toe dagelijks gedurende negentig minuten nieuwsberich ten en amusementsprogramma's voor haar militairen in Kongo uitzenden. De Amerikaanse tariefcommissie heeft in het kader van de Amerikaanse anti dumping wet vastgesteld, dat Tsjechoslo- wakije in de Verenigde Staten rijwielen heeft verkocht en nog verkoopt tegen prij zen, die onder de prijzen liggen van ver gelijkbare modellen van de binnenlandse producenten. Een woordvoerder van het ministerie verklaarde te verwachten, dat zijn ministerie binnenkort waarschijnlijk een extra-heffing of een compensatie recht zal invoeren op de import van Tsjechische rijwielen, zodat het prijsvoordeel voor de ze rijwielen zal worden opgeheven. Het besluit van de Amerikaanse tarief commissie is niet alleen door de Ameri kaanse rijwielfabrikanten met bijzondere belangstelling tegemoetgezien, maar ook door de rijwielfabrikanten in West-Duits- land, Groot-Brittannië, Nederland, België, Oostenrijk, Italië en Japan, welke landen eveneens rijwielen naar de Verenigde Sta ten uitvoeren. naud zou verder gezegd hebben, dat de Verenigde Staten het enig bolwerk tegen de Russische stoomwals zijn. Reynaud, voorzitter van de financiële M. Debré commissie der Nationale Vergadering (die evenals de defensiecommissie, met gerin ge meerderheid het plan van De Gaulle heeft gesteund) zou van mening zijn, dat Frankrijk zich niet met de grote mo gendheden kan meten „vooral niet omdat wij in Algerije en in de Franse Gemeen schap een zware last dragen". Reynaud heeft tegenover verslaggevers gezegd van plan te zijn zich in de Natio nale Vergadering bij de stemming over dit vraagstuk te onthouden. Hij acht het probleem echter niet ernstig genoeg om in de oppositie te gaan. Reynaud zei verder van mening te zijn, dat het program voor een Franse kern strijdmacht verwaarlozing van de conven tionele bewapening betekent. MANILLA (Philippijnen) (UPI) Castro Alejandrino, op een na de belangrijkste man van de Philippijnse communistische Hukorganisatie is gisteren in een voorstad van Manilla gearresteerd. Alejandrino, „het militaire brein van de Huk", werd tijdens de maaltijd verrast. Er was een prijs van 25.000 dollar op zijn hoofd gezet. Advertentie ...èn veilig! Dit etiket op de fles Loda bleekwater is een garantie voor constante en uitnemende kwaliteit. LB 1 DUSSELDORP (DPA) Het bestuur van het Westduitse verbond van vakver enigingen, D.G.B., heeft een verklaring van pater dr. Reichel en zijn groep, dat het eenheidsvakverbond op een mislukking is uitgelopen en dat de in de DGB blij vende christelijk-sociale leden thans geïso leerd zijn, van de hand gewezen. Het bestuur van de D.G.B. legt er de na druk op, dat de D.G.B. ook voortaan met alle democratische krachten zal samen werken, die met de D.G.B. voor de verwe zenlijking van de taak der vakbeweging ijveren. Overeenkomstig zijn democrati sche beginselen zal de D.G.B. in zijn gele deren de vrijheid van meningsuiting van allen verzekeren. In het verleden heeft de D.G.B. steeds met kerkelijke, confessionele en partijpolitieke groepen en figuren vrij moedig gediscussieerd, aldus het bestuur van de D.G.B., dat de verwijten van pater Reichel, die van een „sociaaldemocratise- ring van de D.G.B." en van „socialisering van de cultuur" gewaagd had, als onge rechtvaardigd afwijst. (Van onze correspondent) BONN. De defensie-expert en vooraanstaand Bondsdaglid van de Westduitse socialistische oppositieparty, Fritz Erler, maakte gisteren bekend dat zyn party inzake de kernontwapening niet het voorbeeld van de Britse Labourparty wenst te volgen. De S.P.D., zo schreef Erler in een bulletin van zyn partij, is niet voor een zijdige kernontwapening van het Westen, zoals het Labourcongres te Scarborough die dezer dagen tegen de wil van haar partijleider Gaitskell heeft geproclameerd. Erler en de zijnen staan op het stand punt dat de Westelijke wereld niet een zijdig kan afzien van kernwapens, waar over zij thans beschikt. Alleen op basis van gelijktijdigheid, gelijkwaardigheid en reële controle kan het tot kernontwapening komen en dan nog met de controle van de gehele wereld. Met deze verklaring streek Erler een paar plooien glad, die de S.P.D.-kandidaat voor het bondskanselierschap Willy Brandt het afgelopen weekeinde te Bad Godesberg had veroorzaakt. Brandt had verklaard dat de Bondsrepubliek niet moet aandrin gen op eigen bezit van kernwapens, en in geen geval met. kernwapens politiek moet maken. Maar reeds hij kondigde aan dat de S.P.D. wel eens concessies zal kunnen doen op het stuk der kernontwapening van het Westduitse leger, ter andere zijde had Brandt het dan weer over een kern ontwapening, die de kern van de toekom stige sociaaldemocratische politiek moet zijn. De C.D.U. heeft hem over deze wei nig zeggende uitlatingen geattaqueerd. Met Erlers verklaringen van gisteren heeft de S.P.D. echter klare wijn geschonken. Ook een andere belangrijke S.P.D.-er, de Hamburgse burgemeester Brauwer - even als Erler lid van het zogenaamde schaduw kabinet van de S.P.D. vöor de aanstaan de verkiezingscampagne liet zich gis teren uit over de defensiepolitiek. Brauer zei te Hamburg dat een volk zijn eigen bestaan zou opgeven, indien men de weg zou inslaan van het totale pacifisme. De militaire autoriteiten in West-Java hebben alle Nederlanders in dit gebied op dracht gegeven zich bij de immigratie inspectie in Bandoeng te laten inschrijven. (Vervolg van pagina 1) Kroesjtsjev straalde van voldoening. In zi.in opgetogenheid versprak hij zich per ongeluk of opzettelijk. Hij riep namelijk uit, alsof hij een partijvergadering toe sprak: „Kameraden Ik ben ervan over tuigd dat wij de juiste beslissing zullen nemen als wij verklaren dat alle mensen vrij moeten zijn". Hij zei nog wel oppo sitie te voorzien, maar een betere tijd zou aanbreken wanneer over de wereld de vlag zou waaien waarin de woorden „commu nistische maatschappij" geschreven zou den staan. Vervolgens kwam Francis Wilcox aan het woord namens de Verenigde Staten. Zijn rede wekte de indruk dat Amerika, nu de vergadering zo geporteerd was voor behandeling in voltallige zitting, zich wei eens van stemming zou kunnen onthou den. (Ook van Nederland kan men ont houding verwachten). Het slot van de rede van Wilcox zou men intussen niet verne men. Hij vond het namelijk nuttig nog eens te onderstrepen dat men bij de be handeling van de koloniale kwestie ook het Russische kolonialisme in Oost-Europa moest kunnen bespreken. Bij waarnemers waren de meningen verdeeld of het ver standig was dat aldus de sfeer opnieuw verbitterd werd gemaakt. Volgens de leer van „oog om oog, tand om tand" kregen de communisten precies wat hun toekwam, doch misschien zou het beter zijn geweest als Wilcox zich had geuit in meer parle mentaire bewoordingen. Hoe het zij, de Roemeen, die niet kon laten steeds maar de Schoen aan te trek ken die hem kennelijk goe( paste, vroeg (Van onze correspondent) BONN. De Westduitse regering reageerde gisteren scherp op Amerikaanse en Britse berichten volgens welke door 'n Westduitse uitvinding de kernbom nu ook in het bereik van de kleinste en financieel zwakste landen is gekomen. De „kernbom voor de kleine man", aldus mededelingen van het ministerie van Buitenlandse Zaken en dat van Kernenergie te Bonn, „is klinkklare nonsens". De Westduitse Nobelprijs winnaar en kerngeleerde professor Heisenberg zei zelfs: „De ontdekking is in feite zonder enige praktische betekenis". Volgens Heisenberg werkten Duitse ge leerden reeds in de tweede wereldoorlog aan de gascentrifugemethode, die thans door -een groep Westduitse geleerden in een fabriek te Hanau bij Frankfort voor praktisch gebruik geschikt zou zijn ge maakt. Men kan met deze methode natuur lijk uranium eenvoudiger dan ooit schei den in zware uraniumisotopen en lichte, splijtbare isotopen. Op deze wijze komt men snel tot uranium 235, dat gebruikt wordt in kernbommen, kernonderzeeboten en dergelijke. Volgens Heisenberg is het al lang niet meer belangrijk of men op een nieuwe wijze uit natuurlijk uranium, ura nium 235 kan maken, „want er bevindt zich in de wereld toch al veel te veel splijtbaar materiaal." Maar de Westduitse regering nam giste ren toch maatregelen: op Amerikaans ver zoek meldde zij de ontdekking als staats geheim bij het Westduitse patentbureau. Zij wilde daarmee voorkomen dat de gas centrifugemethode op legale wijze in han den zou worden gespeeld van de commu nisten. Door het ministerie van Kernenergie werd voorts verklaard, dat ook de nieuwe methode niets, maar dan ook absoluut STRAATSBURG (ANP) De Europese plannen van generaal De Gaulle en diens voorkeur voor een „Europa der va derlanden" boven een „vaderland Euro pa" hebben woensdag aan het begin van de oktoberzitting van het Europese parle ment der drie gemeenschappen (E.E.G., Euratoom en E.G.K.S.) in het brandpunt der belangstelling gestaan. Op drie gaul listische afgevaardigden na (onder wie een zwager van De Gaulle) hadden alle spre kers in feite alleen maar critiek op de plannen. Men was het er algemeen over Tijdens een plechtigheid in het paleis der Verenigde Naties in Genève heeft de Hoge Commissaris voor de vluch telingen, dr. A. R. Lindt een drietal Nansen-medailles uitgereikt voor bui tengewone verdiensten jegens de vluchtelingen. Een van de drie me dailles was voor de atleet Chris Cha- taway, die in het dagelijks leven tele visie-redacteur is. De andere twee medailles gingen naar de heren Trevor Philpott en Timothy Raison. Het mo ment, waarop Chataway de onder- scheding ter hand gesteld wordt. eens, dat het organiseren van politieke samenwerking tussen de zes landen geen enkele afbreuk mag doen aan wat tot op heden in de Gemeenschappen is bereikt. De Westduitser Birkelbach, leider der socialistische fractie, verklaarde, dat het succes van de Gemeenschappen niet be reikt had kunnen worden met zuiver inter gouvernementele samenwerking tussen de zes landen, waar generaal De Gaulle bij zijn plannen van uit schijnt te gaan. De Franse oud-premier Pleven, leider van de liberale fractie, sloot zich hierbij aan. Hij betoogde, dat juist door de organen van de Gemeenschappen waar het nationale standpunt het zwaarst weegt, in de minis terraden dus, de grootste moeilijkheden bestaan. Het beginsel van de eenstemmig heid, dat in de ministerraden heerst, is de oorzaak van veel kwaad, aldus Ple ven. Het is een „ontkenning van de regels der democratie". Als men er aan vast houdt, is de Europese eenwording ter dood veroordeeld. Volgens Pleven is er een ar biter nodig om over de zaken te beslissen, die in de ministerraden afstuiten op de te sterke nationale sentimenten, zoals bij voorbeeld de keuze van een Europese hoofdstad en de oprichting van een uni versiteit. Het parlement zou op den duur, steunend op de openbare mening, deze ar biter moeten worden. Pleven verwierp dan ook het denkbeeld in de plannen van De Gaulle, om Euro pese organisaties ondergeschikt te maken aan een conferentie van regeringsleiders. De Europese Executieve Commissies moe ten verantwoordelijk blijven aan het Euro pese parlement, zo meent hij. De gaullistische afgevaardigden ver klaarden, dat men de plannen van de Franse president verkeerd uitlegde. Ven- droux, een zwager van De Gaulle, sprak zelfs van een vergiftiging der openbare mening. Bij" alle kritiek op de denkbeelden van de Franse president was er echter ook lof, wel niet op de plannen, maar op het initiatief als zodanig. niets zou veranderen aan het Westduitse standpunt ten aanzien van de produktie van kernwapens. Bondskanselier Adenauer en zijn rege ring hebben zich bij de ondertekening op 23 oktober 1954 van de Parijse verdragen betreffende de Westeuropese Unie ver plicht geen biologische, chemische of kern wapens op Westduits grondgebied te fa briceren. Daaraan wil Bonn zich ook thans houden. De Bondsrepubliek is dan ook be slist niet van plan op te rukken in het nog dunne veld der kernmachten (Amerika, Rusland, Engeland en Frankrijk). Wie spreekt, zo zegt men hier, over West- Duitsland als vijfde kernmacht, praat de grootst mogelijke onzin. Bovendien wijst men erop dat de West duitse ontdekking toch echt niet iets geheel nieuws is. Het procédé is al jaren in wetenschapskringen bekend, alleen deze praktische toepassing ervan was dat nog niet. Dit laatste betekent echter nog niet, aldus officiële kringen te Bonn, dat men nu op grote schaal met de gascentrifuge methode praktisch en in grote omvang aan het werk kan gaan. Evenmin kan men nu, gelijk ondermeer door de Washington Post werd gedaan, meteen maar zeggen dat de nieuwe methode uranium 235 oplevert vol gens een proces dat veel goedkoper is dan de methode die tot dusver werd gebruikt. Ook dat moet nog blijken uit de proef nemingen. In elk geval is men in West- Duitsland van plan het gascentriguge-pro- cédé alleen te gebruiken voor vreedzame doeleinden. Schandelijk Naar welingelichte kringen in Den Haag melden hebben de Amerikaanse autoritei ten zich ook tot Nederland gewend ter zake van de geheimhouding van het „ul- tracentrifugepoces". Professor dr. J. Kis- temaker te Amsterdam, die zich met het proces van ultracentrifuge bezig houdt, heeft desgevraagd verklaard, dat dit pro ces zich nog geheel in het stadium van onderzoek bevindt en dat er nog jaren zul len moeten verlopen voordat kan worden uitgemaakt, of het voor industriële toepas sing geschikt te maken valt. Professor Kistemaker noemde het schandelijk, dat buitenlandse persorganen de stap van de Amerikaanse autoriteiten hebben aange grepen om met. onverantwoorde berichten het publiek, dat van deze zaken niets af weet, nog schichtiger te maken dan het al is jegens alles wat met kernenergie van doen heeft. Over de Amerikaanse stap zelf wenste professor Kistemaker zich niet uit te laten. „Men kan van mij niet ver wachten, dat ik mij op politiek terrein ga begeven", aldus de hoogleraar. C omplicaties WASHINGTON (UPI) Volgens een mededeling van de Amerikaanse senator Albert Gore zouden twintig of meer landen binnen de komende vier jaar in staat zijn kernwapens te vervaardigen als gevolg van „een uiterst belangrijke stap voor waarts" in de produktie van explosieven en brandstoffen, die op het gebruik van kernstoffen berusten. Senator Gore en anderen zijn van me ning. dat men bij het onderzoek tenminste ver genoeg is gevorderd om een geweldige complicatie te veroorzaken voor de inter nationale onderhandelingen over toezicht op kernwapens. Senator Kennedy, kandidaat voor het presidentschap, heeft naar de centrifuge methode verwezen door te zeggen, dat een overeenkomst over kernbewapening uiterst belangrijk is, omdat „nieuwe technologi sche vindingen kernwapens binnen het be reik van verscheidene naties hebben ge bracht, die deze wapens tot dusver nog niet hadden". weer het woord om te protesteren tegen het feit, dat iemand insinueerde dat zijn land niet zelfstandig is. De Roemeen ver weet de president, dat hij sympathiseer de met de kolonialisten maar de Roemeen zeide te hopen dat het Ierse volk. Toen werd het Boland ineens te bar. Dreunend sloeg hij met de hamer om de Roemeen het woord te ontnemen en zo heftig was zijn woede dat de hamer in stukken brak. De president vond toen nog het beste woord om een einde te maken aan deze wilde tonelen. Hij zei namelijk: „Ik ben er zeker van dat de vergadering na de scène, die wij zojuist hebben mee gemaakt, het er mee eens zal zijn, dat wij de bijeenkomst moeten verdagen." Zij die daai-mede instemden brachten de pre sident daarop staande een ovatie, doch Kroesjtsjev had zijn schoen weer uitge trokken om daarmee uit protest met alle kracht op tafel te slaan. Zowel in het aan- als uittrekken van schoenen toonden de communisten zich deze middag dus mees ters. Maar noch de ene noch de andere begaafdheid kwam het nivea van het de bat ten goede. Het was een ordinaire ver toning. Kroesjtsjev verliet de vergaderzaal goed gemutst. „Het breken van de voorzitters hamer is symbolisch voor de UNO", zo zei hij. (Reuter) Ghana, Guinea en Marokko hebben gezamenlijk een ontwerpresolu tie ingediend waarin er bij de UNO-As semblee op wordt aangedrongen, de ver tegenwoordigers van de centrale regering van Kongo-LeoDoldstad onmiddellijk hun plaatsen te laten innemen in afwachting van het besluit van de Assemblee over het rapport van de commissie voor ge loofsbrieven. Hoewel de republiek Kongo- Leopoldstad al op de eerste dag van de ze zitting als UNO-lid werd aanvaard, zijn de voor de Kongolese delegatie gereser veerde plaatsen nog onbezet gebleven. STRAATSBURG, (ANP) Het Europe se Parlement heeft een begin gemaakt met een debat over de plannen voor een ge meenschappelijke landbouwpolitiek „van de zes landen. Vandaag zal de gehele dag aan deze belangrijke kwestie worden ge wijd. De basis voor het debat is een ver slag van de landbouwcommissie, waarop van Nederlandse zijde buiten het Parle ment reeds veel critiek is geuit. Over de algemene beginselen van het landbouwbeleid en de grondbeginselen van het structuurbeleid bestaat wel in grote trekken overeenstemming, doch ten aan zien van het invoerregime lopen de me ningen uiteen. Een ontwerpresolutie van de landbouw commissie gaat uit van het verstrekken van invoervergunningen op grond van een jaarlijkse balans van produktie, verwach te consumptie en de daaruit voortvloeien de verwachte invoer. Daartegenover staat onder andere een Nederlandse opvatting, die wat het invoerregime betreft wil vast houden aan het laatste voorstel van de EEG Executieve Commissie, volgens het welk de invoer in beginsel vrij moet zijn, met de mogelijkheid van stopzetting er van als de markt overladen dreigt te wor den. NEW YORK (DPA) De Oostenrijkse delegatie bij de UNO heeft een resolutie bij het secretariaat ingediend waarin wordt voorgesteld dat de Assemblee de „gerecht vaardigde aanspraak" der Zuidtirolers op regionale autonomie erkent en dat zij de beide partijen Italië en Oostenrijk aanbeveelt zonder uitstel te beginnen met onderhandelingen over de vorming van een provincie Bozen-Bolzano, die als auto noom gebied wetgevende en administra tieve bevoegdheden krijgt. De partijen zou den op de komende zitting in 1961 verslag moeten uitbrengen. De kwestie staat op de agenda van de Assemblee. VIENTIANE, Laos (Reuter) Graham Parsons, de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken belast met aange legenheden betreffende het Verre Oosten, is met de onderminister van Defensie Ir win en de stafchef van de Amerikaanse vloot in de Stille Oceaan, vice-admiraal Riley, in Vientiane aangekomen voor over leg met de neutralistische Laotiaanse re gering onder prins Soevanna Phoema. De Russische ambassadeur in Laos, Abra- mov, wordt morgen in Vientiane verwacht. NEW YORK (Reuter) Secretaris-gene raal Hammarskjoeld heeft in een rapport aan de Veiligheidsraad verklaard te hopen, dat hij in januari naar Zuid-Afrika zal kunnen gaan voor besprekingen over het rassenvraagstuk. Hij zal dan de mogelijk heid onderzoeken van „regelingen die pas sende waarborgen voor de rechten van de mens zullen verschaffen". Hammarskjoelds eerder voorgenomen bezoek kon niet door gaan wegens de moeilijkheden in Kongo. In april heeft de Veiligheidsraad Ham marskjoeld opgedragen, besprekingen met de Zuidafrikaanse regering te beginnen naar aanleiding van de ongeregeldheden in Sharpeville. In een bijeenkomst van vertegenwoor digers van de vier Noordduitse kustlanden en het Westduitse ministerie van Kerne nergie is besloten tot een vijf jarenprogram- ma voor de ontwikkeling van een Duitse scheepsreactor en de bouw van een eerste Duits kernresearchschip. De financiering van dit programma zal ongeveer 70 mil joen DM vergen. Het researchvaartuig zal volgens het programma in 1964 gereed zijn Naar verwachting zal Euratoom deelne men aan de financiering van de scheeps reactor.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4